ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 (ΑΤΙΤΛΟ)δίνεις τίτλο,αναλόγως πως θα σου μιλήσει..
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 21:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με μια μουσική μεσαιωνική να μου γεμίζει τ' αυτιά, μουσική που γεννά αναπόληση και στοχασμό, στέλνω τη ματιά μου ανάμεσα στα μακρινά σύννεφα. Κρέμεται μια προσμονή πάνω απο τα κεφάλια των ανθρώπων. Υπάρχει κάτι δίχως όνομα, δίχως μορφή που μόνο να το αισθανθείς μπορείς και όχι να το περιγράψεις. Αυτό σέρνεται ανάμεσα στους ανθρώπους και τους αλλάζει, ώρα την ώρα...μέρα τη μέρα...σέρνεται και ελίσσεται δε μπορείς να το αντιληφθείς...για κάποιους όμως μπορεί να γίνει αισθητή η παρουσία του. Παλαιότερα οι λευκοί Ευρωπαίοι στην Αμερική, χρησιμοποιούσαν αυτόχθονες γηγενής αμερικανούς ώς ιχνηλάτες για να εντοπίζουν τα ίχνη των πολεμιστών-αντίπαλων φυλών. Έτσι και αυτό το πράγμα που σέρνεται...αφήνει κάποιου είδους ίχνη και για τον παρατηρητή δίχως κέντρο, μπορεί να γίνει ανιχνεύσιμο.
Αυτό το πράγμα στο μόνο που μπορείς να το παρομοιάσεις, να του δώσεις κάποια μορφή ώστε να γίνει αντιληπτό και για τον αμύητο σοφό και να μπορέσει να το δεί, μπορούμε να πούμε οτι μοιάζει με κάποιον πολυποδικό οργανισμό με πολλά πλοκάμια. Τρέφεται απο τις ψυχές των ανθρώπων, συγκεκριμένα απο την ενέργειά τους και μεγαλώνει ώρα την ώρα...μέρα τη μέρα...και ο πολυποδικός του χαρακτήρας βρίσκεται παντού. Ο μηχανισμός δράσης του είναι απλός αλλά ασύλληπτος να τον αντιληφθεί με την πρώτη ματιά ο αμύητος σοφός. Αυτόν τον πολυποδικό οργανισμό ας τον ονομάσουμε "σκοτεινό σύννεφο". Το σκοτεινό σύννεφο λοιπόν, βρίσκεται παντού αλλά για να μη δίνει στόχο, κινείται στο περιθώριο των πραγμάτων. Προωθεί αποφάσεις, κινεί νήματα, αλλάζει τα δεδομένα δίχως να φαίνεται. Οι παρατηρητές δίχως κέντρο νοιώθουν άβολα με την παρουσία του. Αισθάνονται οτι κάτι ανακατεύει συνεχώς τα πράγματα και τις καταστάσεις και κινείται υποχθόνια αλλά όπως είπαμε, δε μπορούν να το εντοπίσουν γιατί αλλάζει συνεχώς μορφή και χαρακτήρα.
Παρατηρώντας όμως ό,τι μπορεί να παρατηρήσει ο παρατηρητής δίχως κέντρο, βλέπει οτι ο κόσμος με αυτό ανάμεσά του έχει αλλάξει προς το χειρότερο. Έχει γίνει πιο σκληρός, αναίσθητος και νωθρός. Δεν είναι όμως τυχαίο. Αυτό, όπως και πολλά άλλα, είναι προ'ι'όν του σκοτεινού σύννεφου ώστε να αποσυναμωθεί το ψυχικό δυναμικό των ανθρώπων και δίχως αντιστάσεις να γίνουν βορρά στα νύχια του. Συνεχίζοντας τις παρατηρήσεις του, ο παρατηρητής δίχως κέντρο, βλέπει τον άνθρωπο να μετατρέπεται σιγά-σιγά σε ζώο. Έχει γίνει πλέον άκρατα καταναλωτής που καταναλώνει συνεχώς ό,τι βρεθεί στο δρόμο του, νομίζοντας οτι θα καλύψει μ' αυτό το τρόπο τα κενά του.
Καταναλώνει οτιδήποτε βρεθεί στο δρόμο του, επιβεβαιώνοντας (ψευδώς) την κυριαρχία του. Ο παρατηρητής δίχως κέντρο, παρατηρεί τον άνθρωπο που δεν είναι σε θέση να καταναλώσει όσα και ο μέσος καταναλωτής, οτι είναι διπλά δυστυχισμένος. Απο τη μια γιατί δεν έχει αρκετά χρήματα για να συνεχίσει να καταναλώνει, κι απο την άλλη, δυστυχισμένο λόγω του μεγάλου κενού που ολοένα μεγαλώνει μέσα του. Ωστόσο, αυτοί που καταναλώνουν, βιώνουν μια εφήμερη πλάνη ευδαιμονίας που σύντομα σβήνει και αναζητά νέο υποκατάστατο. Ο παρατηρητής δίχως κέντρο, παρατηρεί τον ξεπεσμό του σύγχρονου ανθρώπου. Παρατηρεί οτι είναι λίγοι αυτοί που "βλέπουν". Οι υπόλοιποι καθοδηγούνται απο το σκοτεινό σύννεφο-που όπως είχαμε πεί, δρα παρασκηνιακά- ζώντας χαμη΄λού επιπέδου ζωές, τρέφοντας τις ψυχές του με ύλη αντί πνεύματος. Ζώντας σε πλούσιες κατοικίες όταν την ίδια στιγμή ο ψυχισμός τους είναι φτωχός και και έρπει απο την φθορά στην καταστροφή. Ο παρατηρητής δίχως κέντρο, βλέπωντας μπροστά, αντιλαμβάνεται το μάταιο του πράγματος και σιωπηλός, παίρνει το δρόμο προς το δάσος. Εκεί όπου μυροβολούν πουλιά και κελαιδούν λουλούδια. Ανθίζουν οι ζήσες και ζούν οι Άνοιξες.
Ο παρατηρητής δίχως κέντρο βρίσκεται εκεί, καθισμένος στο υγρό χορτάρι και σιωπηλός, να περιμένει τον πρωινό ήλιο της ψυχής του.
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 21:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ reptilesalonica

ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΡΕΣ...ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ... ΘΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΣΧΕΤΗ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΥΘΟΡΜΗΤΗ...

ΚΑΘΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΝΑΠΑΥΤΙΚΟ ΚΑΝΑΠΕ ΜΟΥ ΑΚΟΥΩ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ (ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΟ ΣΥΓΧΡΟΜΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΡΟΣ BAROQUE)

ΚΛΕΙΝΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΞΥΠΟΛΗΤΗ ΚΟΥΡΕΛΟΥ ΤΣΙΓΚΑΝΑ ΝΑ ΣΤΡΟΒΙΛΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΛΑΟΥΤΟΥ...ΠΑΡΑΤΕΙΡΩ ΤΟ ΥΨΩΜΕΝΟ ΤΗΣ ΧΕΡΙ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑ ΑΡΥΘΜΑ ΤΟ ΝΤΕΦΙ ... ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΕΙΚΟΝΑ ... ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΕΝΑΣ ΓΗΤΕΥΤΗΣ ΤΗΣ ΦΛΟΓΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΔΑΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ "ΞΕΡΝΑ" ΦΩΤΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΕΝΩ ΑΚΡΟΒΑΤΕΣ ΣΚΑΡΦΑΛΩΝΟΥΝ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΣΑΛΤΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ. ΜΙΑ "ΜΑΓΙΣΣΑ" ΠΟΥΛΑ ΒΟΤΑΝΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ, ΕΜΠΟΡΟΙ ΞΕΔΙΠΛΩΝΟΥΝ ΥΦΑΣΜΑΤΑ ΠΟΡΦΥΡΑ, ΕΝΩ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΒΡΩΜΙΚΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ, ΜΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;
ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ ... ΟΣΑ ΥΦΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΙΟ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟΣ Η ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΟΣ ... Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΡΕΘΗΚΕΣ ΕΚΕΙ.

ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 21:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο παρατηρητης χωρις κεντρο ειναι κριτης φιλε γρηγορη και κρινει "εξ ιδιων τα αλοτρια"
Εχει τοποθετησει τον εαυτο του στο κεντρο του συμπαντος και κρινει. παρατηρει και κρινει και στο τελος αδυνατοντας να κατανοησει ή να αλαξει οτι δεν του αρεσει, φευγει και παει να βρει την υσηχια του, την βολη του. Στις πεταλουδε και στα λουλουδια που στο κατω κατω δεν εχουν την δυναμη να τον βλαψουν
Σοφη τακτικη απο μερους του, βασισμενη στην λογικη, ολοι το κανουν ή τουλαχιστον οι περισοτεροι... αλλα δεν αλαζει τιποτα
τα λεμε

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 21:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FANDAGO L.BOCCERINI

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 23:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο παρατηρητής δίχως κέντρο δεν έχει σύννεφα στη ματιά του και αντιλαμβάνεται τα αλλότρια απο μια θέση δίχως κέντρο. Είναι στο κέντρο του σύμπαντος και ζεί ή προσπαθεί να ζήσει μια ζωή δίχως πέπλα με έναν φρέσκο νού και καρδιά βουτηγμένη στο χρυσάφι. Κάπου κάπου αποσύρεται στα δάση και στις πεταλούδες γιατί δεν ξεχνά οτι είναι παιδί της μητέρας Γης και πηγαίνει για να αντλήσει ενέργεια ώστε να ξαναεπιστρέψει και να δώσει ενα απλόχερο χαμόγελο συγκατάβασεις σε αυτούς που τον μέμφονται και τον θεωρούν ρομαντικό. Το μόνο που μπορείς να του συγχωρέσεις (αν μπορείς) είναι οτι είναι άνθρωπος με αδυναμίες και ελλατώματα και δεν είναι ακριβώς ίσος με το Θεό...συγνώμη ε?!...i'm working on it...
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 18/05/2003 23:59:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 19:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλι δεν αλαζει τιποτα....
Αλλα γιατι περασες στην απολογια καλε μου φιλε (το εννοω ασχετα με το τι φαινετε στα κειμενα μου) και ζητας σγχωρεση εβλαψες κανεναν σκωτωσες κανενα
ΑΠΛΑ κοιταξες τη παρτη σου οπως κανουν ολοι

quote:
Ζώντας σε πλούσιες κατοικίες όταν την ίδια στιγμή ο ψυχισμός τους είναι φτωχός και και έρπει απο την φθορά στην καταστροφή. Ο παρατηρητής δίχως κέντρο, βλέπωντας μπροστά, αντιλαμβάνεται το μάταιο του πράγματος και σιωπηλός, παίρνει το δρόμο προς το δάσος. Εκεί όπου μυροβολούν πουλιά και κελαιδούν λουλούδια. Ανθίζουν οι ζήσες και ζούν οι Άνοιξες..
Ο παρατηρητής δίχως κέντρο βρίσκεται εκεί, καθισμένος στο υγρό χορτάρι και σιωπηλός, να περιμένει τον πρωινό ήλιο της ψυχής του.



τα λεμε

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 02:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παλι δεν αλαζει τιποτα....

Αυτό δεν είναι διάλογος....
'
'
'
Μπορώ να ζητάω συγνώμη όποτε το αισθάνομαι χωρίς να σου δίνω λογαριασμό?
Ευχαριστώ
Το τι κάνω εγώ είναι καθαρά δικό μου θέμα και δε σε αφορά.
Όποια απάντηση και να δώσει κάποιος παίρνεις την αντίθετη και χτίζεις ολόκληρα αβάσιμα κατηγορώ με σκοπό την αντίδραση...Ποιό είναι το προβλημά σου τελικά?...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 20/05/2003 02:32:48

Edited by - reptilesalonica on 20/05/2003 02:35:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy