ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Aποψεις για την Ομαδα Ε-ψιλον
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 22:10:08  Εμφάνιση Προφίλ
Θα ηθελα σε αυτο το κειμενο να εκφρασω τα συμπερασματα μου περι της μυθικης ,οπως εχουν πια τα πραγματα, Ομαδας Ε-ψιλον...
Ξερω οτι εχουν χιλιοειπωθει αλλα σχηματιζοντας και εγω μια σχεδον ολοκληρωμενη ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αποψη, θα ηθελα να την συζητησουμε.


Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αυτο το θεμα αρχισε να περνει σαρκα και οστα υστερα απο την κυκλοφορια του βιβλιου "Κοσμοσκαφος Στα-Γυρο-Εψιλον" του κ. Λευκοφρυδη οπου ΚΑΙ ΚΑΛΑ αναφερεται στην αποκωδικοποιηση του εργου του Αριστοτελη "Οργανων Οργανο" απο την ομαδα Γκιολβα-Κατρακη. Αυτη η ομαδα θεωρησε οτι ο Αριστοτελης εγραφε τα εργα του με καποιου ειδους κωδικα, κρυβοντας πολλα και μεγαλα μυστικα.

Απο τοτε αρχισε ενα μπαραζ βιβλιων για την Αρχαια Ελλαδα. Με σαφη υπονοουμενα οτι οι Αρχαιοι μας προγονοι καταγονταν απο το αστρο του Σειριου, οτι κατειχαν τεραστια μυστικα και γνωσεις ασυλληπτες ακομα και για την εποχη μας. Μιλανε για τους Αρχαιους Θεους των Ελληνων, τονιζοντας μαλιστα με πολυ εμφαση οτι αυτοι ειναι που μας εφεραν εδω και εδωσαν αυτην την γνωση στους προγονους μας.

Με καταπληκτικο ομολογουμενος τροπο οι διαφοροι συγγραφεις μεταφερουν ολα αυτα πλεον στην συγχρονη εποχη με την Ομαδα Ε-ψιλον.
Μεσα απο τις ατελειωτες συζητησεις στα forum πανω κατω ολοι ξερουν περι τινος προκειτε.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ...

- Διαβαζοντας αρκετα βιβλια, 7 το συνολο, και υστερα απο αρκετη αναζητηση πανω στο θεμα μεσω διαδυκτιου εχω να πω πως ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΙΩΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ και το πως κινουντε στον παγκοσμιο χαρτη ΠΑΡΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΒΙΒΛΙΟΥ. Το θεμα μαλιστα φτανει σε επιπεδο ακροδεξιων ρατσιστικοτατων γραφομενων απο καποιους ωρες ωρες...

- Καταφανεστατη σιγουρια απο τους αγγελιοφορους, οπως αποκαλουντε μερικοι, οτι εμεις οι Ελληνες ειμαστε απο αλλου, δεν μοιαζουμε με κανεναν αλλο λαο επι ΓΗΣ.

- Αναφορες μεγαλες στην αρχαιοτητα χωρις ουσιαστικη σημασια και παραπομπες σε γραφομμενα διαφορων μεγαλων Αρχαιων Ελληνων που τις θεωρουν σημαντικες. Αμφιβαλω αν και οι ιδιοι (οι συγγραφεις βεβαια!!!) καταλαβαινουν τι θελουν να πουν...

- ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΟ, ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ. ΜΟΝΟ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΑΛΛΑΖΕΙ...

- Μερικοι απο τους συγγραφεις αυτους, με πρωτο και καλυτερο τον κ.Κεραμυδα ειναι απολυτοι για την υπαρξη της εν λογω Ομαδας και μιλανε με μεγαλες λεπτομερειες γι' αυτην (ΤΙ ΣΟΪ ΜΥΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ???). ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.

- Τα κακως κειμενα του ολου θεματος ειναι πολλα και σε κανουν να μην πιστευεις σε αυτα που διαβαζεις, μιλαμε για πραγματα που ουτε το πιο φαντασιοπληκτο ατομο, ειχα την εντυπωση, δεν μπορουσε να φανταστει... Πραγματικα ωρες ωρες βγαινεις απο τα ρουχα σου με αυτα που διαβαζεις...

πχ. ο κ. Γκιολβας (εχει πει δημοσια οτι ανηκει στο επιστημονικο τμημα της Ομαδας Εψιλον) στην εκπομπη της Αννιτας Πανια ειχε πει τα εξης ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ...
"Εχουμε ανακαλυψει το εργαστηριο του Ηφαιστου στον ΟΛΥΜΠΟ",
"Eχουμε κατασκευασει διαστημοπλοιο" και καποια αλλα πολλα που δεν θυμαμαι...

- Ολα οσα συμβαινουν στον πλανητη μας, εχουν σχεση με την διαμαχη των ΣΙΩΝΙΣΤΩΝ και της ΟΜΑΔΑΣ ΕΨΙΛΟΝ. Οταν λεμε ολα, μιλαμε για ολα... (πολεμοι, δολοπλοκιες, οικονομικα σκανδαλα και καθε ειδους διαμαχη που ειναι δυνατον να συμβει). Αυτα μας λενε με λιγα λογια οι συγγραφεις...

- Εχοντας ανοιξει θεμα σε ξενα forum για το συγκεκριμενο θεμα της Ομαδας Ε-ψιλον, υπαρχει ΠΛΗΡΗΣ ΜΑ ΠΛΗΡΗΣ ΑΓΝΟΙΑ του θεματος και αυτο ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο. Το μονο "περιεργο" μυνημα που ελαβα ηταν το εξης "You damn Greek Masons are everywhere..." το οποιο ομως δεν λεει και τιποτα βεβαια. Οι υπολοιπες απαντησεις ηταν αστειες βεβαια.
Το συγκεκριμενο TOPIC με θεμα "THE EPSILON TEAM" υπαρχει στα Forum του Anomalies.net για οποιον θελει να το δει...

Με ολα τα παραπανω, πραγματικα κανεις δεν καθετε να πιστεψει το ολο θεμα περι Ομαδας Ε-ψιλον. Τι ειναι αυτο ομως που με κανει εμενα τουλαχιστον και αμφιταλλαντευομαι για το αν οντως υπαρχει καποια βαση στο ολο θεμα.

- Καταρχας, μονο το 1% ή εστω και το 0,5% να ισχυει απο ολα αυτα, τοτε πραγματικα αλλαζει το πραγμα εξ' αρχης...

- Η μυθολογια μας, η οποια αναφερει απιστευτα πραγματα, τα οποια δεν ειναι δυνατον να συνεβησαν, ΕΚΤΟΣ και αν οντως κατι παραξενο τρεχει με εμας τους Ελληνες και τους Θεους μας (προσωπικη εκτιμηση οτι ηταν εξωγηϊνοι).
πχ. ...αναφορες σε κατασκευη ιπταμενων οχηματων, αν δεν απατομαι στο ESOTERICA το διαβασα, απο Ελληνες σε Ινδικα αρχαια κειμενα.

- Αυτο που με βαζει σε σκεψεις ισως περισσοτερο απ' ολα, η ενασχοληση με το θεμα απο ατομα ανωτερας και ανωτατης μορφωσης (και στο ESOTERICA εχω δει μελη να το αναφερουν αυτο και σε αλλα Forum που εχω παρακολουθησει συζητησεις για το συγκεκριμενο θεμα και απο προσωπικη εμπειρια). Αναρωτιεμαι πως αυτοι οι ανθρωποι πιστευουν αυτα τα πραγματα και αυτο με προβληματιζει...

- Ενα πραγμα που παρατηρω απο τα διεθνη γεγονοτα τα τελευταια χρονια ακομα. Βλεπω οτι κρατη με παραδοσιακες σχεσεις φιλιας με την Ελλαδα χτυπιοντε αλλυπητα με ποικιλους τροπους (βλεπε Αργεντινη την οικονομικη καταρρευση, την διαμελιση της Σοβιετικης Ενωσης, τα απανωτα χτυπηματα στον Αραβικο κοσμο -Ιρακ-, την διαλυση της Γιουκοσλαβιας). Λες και θελουν να εξασθενισουν ολους τους πιθανους συμμαχους μας με καποιον αποτερο σκοπο.
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΙΩΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.


Θα ηθελα να εγραφα πολλα περισσοτερα πραγματα και σκεψεις που εχω κανει αλλα θα ηθελα ετσι συνοπτικα για αρχη την αποψη σας...

Το θεμα ειναι οτι κανεις δεν μπορει να μιλησει με σιγουρια και για τα δυο ενδεχομενα, την αληθεια και το ψεμα.

...open minds are better minds!

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 15:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης
quote:
- Καταρχας, μονο το 1% ή εστω και το 0,5% να ισχυει απο ολα αυτα, τοτε πραγματικα αλλαζει το πραγμα εξ' αρχης...-----Alastis


Ουτε το ενα δισεκατομμυριοστο δεν ισχυει.Με τον φιλο και αγαπητο μου -αλλα οχι πιστευτο- Ανεστη Κεραμυδα, τα εχουμε πει επανειλημμενα και γνωριζω ολες τις πηγες" του απο πρωτο χερι...
quote:
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.

Νασαι σκεπτικος και επιφυλακτικος παντα, γιατι τελευταια, η αγενεια περναει για ευθυτητα, η πονηρια περναει για εξυπναδα και η βλακεια εκλαμβανεται ως σοφια!
  • Καποτε μουλεγε ο Βλασσης ο Ρασιας. "Με καλεσαν σε ενα σεμιναριο να μιλησω και γω. Μπαινοντας τι να δω!300 νοματαιοι με ξυρισμενα κεφαλια, πορτιερηδες κλπ, να ακουν τον Ανεστη να λεει:-Ερχονται οι Εψιλον...και να κραυγαζουν με σηκωμενες γροθιες..ΕΡΧΟΝΤΑΙ, ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΨΙΛΟΝ!!! Οταν ηρθε η σειρα μου να μιλησω, αρχισα την ομιλια μου με τη φραση :
  • "Δεν θα αναφερθω κυριοι στη θεματολογια που ανεπτυξαν οι προηγουμενοι ομιλητες, γιατι θα κληθω να αποδειξω οτι το φεγγαρι δεν ειναι ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ.Πραγμα που νομιζω εσεις δεν θελετε να αποδεχθειτε, γιαυτο θα σας αναπτυξω τις αρχες της Στωικης φιλοσοφιας".
  • Στο ερωτημα μου πως αντεδρασαν, μου απαντησε:" Η αληθεια ειναι πως ταπαιξα λιγο και φοβηθηκα οτι θα τις αρπαξω, αλλα ευτυχως το επιπεδο τους δεν τους επετρεπει να σκεφτονται, οποτε μεχρι να καταλαβουν τι ειπα, περασε μιαμισυ ωρα που κοιτιονταν σα χαμενοι, διαστημα που ηταν αρκετο για να αποχωρησω"..
Η αληθεια ειναι οτι χρωσταμε πολλα στον Ανεστη Κεραμυδα, γιατι με τις καταφανερες αντιφασεις, αναγκαζει τον αναγνωστη να σκεφθει -οσους εχουν κατι στο κεφαλι τους που σκεφτεται- και τον ωθει αμεσα στην ερευνα....Για τα βιβλια; αν ειναι καποιος να διαβαζει ΑΡΛΕΚΙΝ, καλυτερα να διαβαζει την παραμυθολογια των "Ε"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 07:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΥΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΙΩΝΙΣΤΕΣ..ΤΩΡΑ Η ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΙ Η ΚΑΤΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

octane
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 07:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους octane
το θέμα έχει ξεφύγει παίδες....Υπάρχει δεν υπάρχει αυτή η ομάδα , ξαφνικά έγινε της μόδας να ασχολούμαστε με αυτή και πολλοί προσπαθουν να το εκμεταλλευτούν .Σίγουρα όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά...αλλά όταν υπάρχει πάρα πολύ καπνός....χάνεις το φως σου....Σαν κλασικοί Ελληνες όπως σε όλα τα θέματα έτσι και σε αυτό "βάλαμε" την υπερβολή και την χαζομάρα....Αν υπάρχει αυτή η ομάδα πρέπει να την αφήσουμε να κάνει την "δουλειά" της` και το να φώνάζουμε όπου σταθούμε και όπου βρεθούμε για αυτήν...μάλλον κακό της κάνουμε .Δεν λέω να μην ασχοληθούμε καθόλου....αλλα με μέτρο ,χωρίς πολλά πολλά ,χωρίς υπερβολές...
και κάτι άλλο....εντάξει...΄πες οτι υπάρχει ομάδα Ε , και πως μας βοηθάει...ΕΜΈΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ...ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ "ΑΛΛΟΥΣ" ...
Θα είμαι σίγουρος οτι υπάρχει τέτοια ομάδα...όταν όλοι μας δραστηριοποιηθούμε και όταν πρώτοι εμείς προσπαθήσουμε να "σώσουμε" τους εαυτούς μας....Ναι τότε θα υπάρχει ομάδα Ε ....θα είμαστε και εμείς μέρος αυτής....

αυτά φίλοι μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 12:31:11  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Alasti ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΟΜΑΔΟΣ "Ε" ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΟΥΚ ΟΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=362

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=379

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=889

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=371

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=524

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=645

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=279

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΤΟΠΙΚ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΑ 7 ΤΟΠΙΚ.

ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΤΟΠΙΚ ΜΟΥ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ....

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 22:46:50  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητε AVATARGR , το οτι υπαρχουν και αλλα θεματα σχετικα, ειναι εν γνωση μου.

Αυτο ομως το θεμα που ανοιξα δεν ασχολειτε με την Ομαδα Ε οπως τα υπολοιπα, ΕΙΝΑΙ η αποψη μου μονο συνοπτικα και τιποτα παραπανω.
Σχεδον ουτε για συζητηση δεν το εβαλα, απλα παρεθεσα την αποψη μου και τιποτα παραπανω.

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 10:28:38  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Alasti ΤΑ ΤΟΠΙΚ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΝΟΙΓΩΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΦΕΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ.

ΟΛΑ ΤΑ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΕΣΑ.
ΑΡΚΕΤΑ ΔΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ 7 Η ΚΑΙ 8 ΣΕΛΙΔΕΣ.
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΑΝ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΝΟΙΓΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ.

ΖΗΤΑΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΟΜΟΙΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fear
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2003, 01:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fear  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος fear  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος fear
file Πασχαλη egrapses ta ejeis: Με τον φιλο και αγαπητο μου -αλλα οχι πιστευτο- Ανεστη Κεραμυδα, τα εχουμε πει επανειλημμενα και γνωριζω ολες τις πηγες" του απο πρωτο χερι 8a h8ela leipon an einai dynaton na mas peis kai se emas aytes tis phges ka8os kai ta symperasmata apo tis syzhthseis sas me ton Ανεστη Κεραμυδα gia na jeroyme kai emeis ti diabazoyme.
Den exo diabasei tipota apo ton Ανεστη Κεραμυδα apla gia ayto 8elo na jero to skeptiko toy kai tis phges gia na katalabo poso ajiophstos einai.
Den perno akoma 8esh gia to an pisteyo sthn omada E alla to 8ema to exo melethsei arketa

Η αλήθεια είναι εκεί έξωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadows
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2003, 02:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shadows
Egw exw na pw panw sto thema pws i opoia omada epsilon uparxei einai apla ena sumptwma kata ti gnwmi mou tis barias astheneias pou exoume emeis oi ellines. Den mporoume na pistepsoume pws tin exoume patisei kai pws ws ethnos gerasame kai giauto psaxnoume na rixoume to ftaiximo se allous."Gia ola ftaei o diethnis siwnismos!!"
Otan peftei o tourismos peftei epeidi to theloun oi ebraioi kai oxi epeidi emeis sumperiferomaste stous touristes san skoupidia kai koitame mono na tous fame ta lefta.
Otan dualuetai i gioukoslabia dualuetai epeidi einai summaxos mas(pragma pou anakalupsame afou dualuthike) kai oxi epeidi ousiastika itan mia diktatoria tis mafias(milaw apo prwto xeri).
Tha mporousa na pw kai alla polla paradeigmata alla to thewrw anousio.
Prosexte omws auto to istoriko gegonos: o Kapodidtrias elege stous Ellhnes xeshkwthite, polemiste kai min sas fobizei tipota, tha mas bohthisei..."
O kapodistrias ennoouse pws tha mas bohthisei o theos enw oi alloi nomizane pws tha tous bohthouse o tsaros.

Eimai ellhnas kai xristianos orthodoxos alla apo tin empeiria mou exw na pw auto: To telos plhsiazei gia ton lao mas, h ellada den prokeitai pote na orthopodhsei kai prepei kapote na katalaboume pws h fusiki exelixi einai na dualuthoume, oxi san kratos alla san ethnos.Prosferame oti mporousame ston kosmo kai twra opws kai h aiguptos , h persia kai oles oi prwhn megales dunameis hrthe h wra mas na aposurthoume , na paixoume to rolo twn barbarwn kai na afhsoume thn shmerini uperdunami na paragei politismo.

Autoi pou den to katalabainoun auto mporoun na ftiaxoun oses omades epsilon theloun , den prokeitai omws na anakopsoun tin fusiki exelixi.


Kai gia na kleisw tha sas rotisw auto:
Estw pws ola osa presbeboun kai lene einai alhtheia i telospantwn peripou alithia, ti tha kanoume? tha apaitisoume na mas dwsoun perisotera lefta? Tha paroume pisw tis xamenes patrides? Tha beltiwthei i zwi mas? Tha exafanistei i diafthora? Tha mhdenistei i anergeia? Tha stamatisoun oi tourkoi tis parabiaseis sto aigaio? Tha papsei i ameriki kai nea yorki na einai to kentro tou kosmou kai tha ginei i athina proteuousa tis gis?

Kata tin gnwmi mou i kathe omada epsilon apoteleitai opws exw xanapei apo duo eidwn anthrwpous: a)plousious me anusixies, b)ftwxous me filodoxies...kati san tin maswnia dhladi...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 09:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΚΑΙ ΑΝ Η ΟΜΑΔΑ Ε Η ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ,ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ? (ΚΑΤΙ ΣΕ ΜΕΣΣΙΑΝΙΣΜΟ ΜΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ..)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 17:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης
quote:
file Πασχαλη egrapses ta ejeis: Με τον φιλο και αγαπητο μου -αλλα οχι πιστευτο- Ανεστη Κεραμυδα, τα εχουμε πει επανειλημμενα και γνωριζω ολες τις πηγες" του απο πρωτο χερι 8a h8ela leipon an einai dynaton na mas peis kai se emas aytes tis phges ka8os kai ta symperasmata apo tis syzhthseis sas me ton Ανεστη Κεραμυδα gia na jeroyme kai emeis ti diabazoyme.
Den exo diabasei tipota apo ton Ανεστη Κεραμυδα apla gia ayto 8elo na jero to skeptiko toy kai tis phges gia na katalabo poso ajiophstos einai.
Den perno akoma 8esh gia to an pisteyo sthn omada E alla to 8ema to exo melethsei arketa..........fear.....

Η αλήθεια είναι εκεί έξω


  • Φιλε fear, το καλυτερο για μενα ειναι να αποκομισει ο καθενας αποψη για καποιον η κατι, μετα απο δικη του ερευνα. Η αποψη μου ειναι μονον η αποψη μου-ασχετα αν δυναμαι να τη υποστηριξω με πολλα στοιχεια αν χρειαστει-και θα ηθελα να παραμεινω μονο στα στοιχεια που παρουσιαζονται.
  • Ο φιλος Ανεστης Κεραμυδας ηταν σε μια ομαδα εδω στη Θεσσαλονικη, ομαδα με αρχαιοελληνικες και αρχαιοθρησκευτικες τασεις, μαζι με Καλοπουλο (συγγραφεα-ιστορικο αναλυτη των κειμενων της Π.Διαθηκης), Γουσιο, (Προεδρο Δευκαλιωνα αρθρογραφο στο Ιδεοθεατρον),Ψαρα (Εκδοσεις ΔΙΟΝ και νυν συγγραφεα), Καπουσουζη (Ποιητη) και μερικους αλλους.Εκεινα τα χρονια ειχαμε μια εξαρση προς το παραξενο (οι παλιοι θα θυμουνται,"Νταινικεν, Σειριος,UFO, Ξεχασμενες γνωσεις,Φουρακης κλπ.).Μεσα απο εκεινο το κλιμα ο Ανεστης Κεραμυδας, παρεκλινε προς το αρχαιοθρησκευτικο (στην αρχη) και στο UFOσειριοαρχαιοελληνικο με αποχρωσεις Γκιολβα(=υπεροπλα κλπ).
  • Βαθεια επιδραση ομως ειχαν τα βιβλια και η Θεωρια περι "Ε" του Γιαννη Φουρακη.(Ο Φουρακης, πριν λιγα χρονια μου ελεγε να μεταφερω στον Ανεστη Κεραμυδα τη συμβουλη, να μην "κλεβει" τοσο απροκαλυπτα τα βιβλια του, γιατι θα αναγκαστει να τον διωξει δικαστικα). Στον Ελληνοκεντρικο χωρο που αναπτυχθηκε -δυστυχως- γρηγορα ανθισαν "ευκαιριατζηδες", "γραφικοι" και "ΕΛΛΑΔΕΜΠΟΡΟΙ".Καποιοι μαλλιστα (γνωστοι για τους Θεσσαλονικιους) παραποιησαν μεγαλα ονοματα, μονο και μονο για να "ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ", π.χ., εκδοσαν βιβλια με ΠΟΝΗΡΑ ψευδωνυμα, οπως Γεωργιος Νανοπουλος και Δημητριος Γκιολβας, σε πονηρη απομιμιση των δημοφιλων Δημητρη Νανοπουλου και Γεωργιου Γκιολβα. Η "μοδα" των καλλιτεχνικων ψευδωνυμων αγγιξε και το φιλο Ανεστη Κεραμυδα, ο οποιος κυκλοφορησε και βιβλια με το ψευδωνυμο (πρωτη φορα αποκαλυπτεται αυτο πανελλαδικα), Κλεανθης Γιαλλουρακης.
Προσοχη παιδια σε αυτα που διαβαζετε, γιατι καποιοι εκμεταλλευομενοι την αφελεια και την ευπιστια, θησαυριζουν στην πλατη μας μη εχοντες ουτε ιερο ουτε οσιο τι. Με αδιαντροπη ιδιοτελεια, ερχονται να κυρηξουν ενα νεο μεσσιανικο μυνημα, μια καινουρια πλανη, τωρα που η παλια πλανη ψυχοραγει και αφηνει κενα αναπληρωτα. Αν θελουμε να ονομαζομαστε -"φιλαρεσκα"- παιδια του φωτος, "ΕΛ", ας αποδεικνυουμε οτι ΑΞΙΖΟΥΜΕ τετοιους τιτλους εμπρακτα, αναζητωντες ΚΑΙ ΠΡΟΑΓΟΝΤΑΣ την ΑΛΗΘΕΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fear
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 20:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fear  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος fear  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος fear
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε Πασχάλη
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λές οτι αν θελουμε να ονομαζομαστε -"φιλαρεσκα"- παιδια του φωτος, "ΕΛ", ας αποδεικνυουμε οτι ΑΞΙΖΟΥΜΕ τετοιους τιτλους εμπρακτα, αναζητωντες ΚΑΙ ΠΡΟΑΓΟΝΤΑΣ την ΑΛΗΘΕΙΑ.

Η αλήθεια είναι εκεί έξωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΙΑΛΙΟΣ
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 22:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΙΑΛΙΟΣ
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΝΟΙΞΕΙ. ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΣΥΝΤΟΜΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2003, 10:20:30  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΓΡΑΦΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΧΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ 7.

ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ ΤΟΥ Πασχαλη

quote:
Νασαι σκεπτικος και επιφυλακτικος παντα, γιατι τελευταια, η αγενεια περναει για ευθυτητα, η πονηρια περναει για εξυπναδα και η βλακεια εκλαμβανεται ως σοφια!

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ "Ε"....
ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΘΟΥΝ..

ΑΣ ΜΗΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΑΝΑΞΙΟΠΟΙΗΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕNA ΤΟΠΙΚ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyrithous
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 11:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyrithous
quote:

Θα ηθελα σε αυτο το κειμενο να εκφρασω τα συμπερασματα μου περι της μυθικης ,οπως εχουν πια τα πραγματα, Ομαδας Ε-ψιλον...
Ξερω οτι εχουν χιλιοειπωθει αλλα σχηματιζοντας και εγω μια σχεδον ολοκληρωμενη ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αποψη, θα ηθελα να την συζητησουμε.


Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αυτο το θεμα αρχισε να περνει σαρκα και οστα υστερα απο την κυκλοφορια του βιβλιου "Κοσμοσκαφος Στα-Γυρο-Εψιλον" του κ. Λευκοφρυδη οπου ΚΑΙ ΚΑΛΑ αναφερεται στην αποκωδικοποιηση του εργου του Αριστοτελη "Οργανων Οργανο" απο την ομαδα Γκιολβα-Κατρακη. Αυτη η ομαδα θεωρησε οτι ο Αριστοτελης εγραφε τα εργα του με καποιου ειδους κωδικα, κρυβοντας πολλα και μεγαλα μυστικα.

Απο τοτε αρχισε ενα μπαραζ βιβλιων για την Αρχαια Ελλαδα. Με σαφη υπονοουμενα οτι οι Αρχαιοι μας προγονοι καταγονταν απο το αστρο του Σειριου, οτι κατειχαν τεραστια μυστικα και γνωσεις ασυλληπτες ακομα και για την εποχη μας. Μιλανε για τους Αρχαιους Θεους των Ελληνων, τονιζοντας μαλιστα με πολυ εμφαση οτι αυτοι ειναι που μας εφεραν εδω και εδωσαν αυτην την γνωση στους προγονους μας.

Με καταπληκτικο ομολογουμενος τροπο οι διαφοροι συγγραφεις μεταφερουν ολα αυτα πλεον στην συγχρονη εποχη με την Ομαδα Ε-ψιλον.
Μεσα απο τις ατελειωτες συζητησεις στα forum πανω κατω ολοι ξερουν περι τινος προκειτε.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ...

- Διαβαζοντας αρκετα βιβλια, 7 το συνολο, και υστερα απο αρκετη αναζητηση πανω στο θεμα μεσω διαδυκτιου εχω να πω πως ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΙΩΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ και το πως κινουντε στον παγκοσμιο χαρτη ΠΑΡΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΒΙΒΛΙΟΥ. Το θεμα μαλιστα φτανει σε επιπεδο ακροδεξιων ρατσιστικοτατων γραφομενων απο καποιους ωρες ωρες...

- Καταφανεστατη σιγουρια απο τους αγγελιοφορους, οπως αποκαλουντε μερικοι, οτι εμεις οι Ελληνες ειμαστε απο αλλου, δεν μοιαζουμε με κανεναν αλλο λαο επι ΓΗΣ.

- Αναφορες μεγαλες στην αρχαιοτητα χωρις ουσιαστικη σημασια και παραπομπες σε γραφομμενα διαφορων μεγαλων Αρχαιων Ελληνων που τις θεωρουν σημαντικες. Αμφιβαλω αν και οι ιδιοι (οι συγγραφεις βεβαια!!!) καταλαβαινουν τι θελουν να πουν...

- ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΟ, ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ. ΜΟΝΟ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΑΛΛΑΖΕΙ...

- Μερικοι απο τους συγγραφεις αυτους, με πρωτο και καλυτερο τον κ.Κεραμυδα ειναι απολυτοι για την υπαρξη της εν λογω Ομαδας και μιλανε με μεγαλες λεπτομερειες γι' αυτην (ΤΙ ΣΟΪ ΜΥΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ???). ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.

- Τα κακως κειμενα του ολου θεματος ειναι πολλα και σε κανουν να μην πιστευεις σε αυτα που διαβαζεις, μιλαμε για πραγματα που ουτε το πιο φαντασιοπληκτο ατομο, ειχα την εντυπωση, δεν μπορουσε να φανταστει... Πραγματικα ωρες ωρες βγαινεις απο τα ρουχα σου με αυτα που διαβαζεις...

πχ. ο κ. Γκιολβας (εχει πει δημοσια οτι ανηκει στο επιστημονικο τμημα της Ομαδας Εψιλον) στην εκπομπη της Αννιτας Πανια ειχε πει τα εξης ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ...
"Εχουμε ανακαλυψει το εργαστηριο του Ηφαιστου στον ΟΛΥΜΠΟ",
"Eχουμε κατασκευασει διαστημοπλοιο" και καποια αλλα πολλα που δεν θυμαμαι...

- Ολα οσα συμβαινουν στον πλανητη μας, εχουν σχεση με την διαμαχη των ΣΙΩΝΙΣΤΩΝ και της ΟΜΑΔΑΣ ΕΨΙΛΟΝ. Οταν λεμε ολα, μιλαμε για ολα... (πολεμοι, δολοπλοκιες, οικονομικα σκανδαλα και καθε ειδους διαμαχη που ειναι δυνατον να συμβει). Αυτα μας λενε με λιγα λογια οι συγγραφεις...

- Εχοντας ανοιξει θεμα σε ξενα forum για το συγκεκριμενο θεμα της Ομαδας Ε-ψιλον, υπαρχει ΠΛΗΡΗΣ ΜΑ ΠΛΗΡΗΣ ΑΓΝΟΙΑ του θεματος και αυτο ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο. Το μονο "περιεργο" μυνημα που ελαβα ηταν το εξης "You damn Greek Masons are everywhere..." το οποιο ομως δεν λεει και τιποτα βεβαια. Οι υπολοιπες απαντησεις ηταν αστειες βεβαια.
Το συγκεκριμενο TOPIC με θεμα "THE EPSILON TEAM" υπαρχει στα Forum του Anomalies.net για οποιον θελει να το δει...

Με ολα τα παραπανω, πραγματικα κανεις δεν καθετε να πιστεψει το ολο θεμα περι Ομαδας Ε-ψιλον. Τι ειναι αυτο ομως που με κανει εμενα τουλαχιστον και αμφιταλλαντευομαι για το αν οντως υπαρχει καποια βαση στο ολο θεμα.

- Καταρχας, μονο το 1% ή εστω και το 0,5% να ισχυει απο ολα αυτα, τοτε πραγματικα αλλαζει το πραγμα εξ' αρχης...

- Η μυθολογια μας, η οποια αναφερει απιστευτα πραγματα, τα οποια δεν ειναι δυνατον να συνεβησαν, ΕΚΤΟΣ και αν οντως κατι παραξενο τρεχει με εμας τους Ελληνες και τους Θεους μας (προσωπικη εκτιμηση οτι ηταν εξωγηϊνοι).
πχ. ...αναφορες σε κατασκευη ιπταμενων οχηματων, αν δεν απατομαι στο ESOTERICA το διαβασα, απο Ελληνες σε Ινδικα αρχαια κειμενα.

- Αυτο που με βαζει σε σκεψεις ισως περισσοτερο απ' ολα, η ενασχοληση με το θεμα απο ατομα ανωτερας και ανωτατης μορφωσης (και στο ESOTERICA εχω δει μελη να το αναφερουν αυτο και σε αλλα Forum που εχω παρακολουθησει συζητησεις για το συγκεκριμενο θεμα και απο προσωπικη εμπειρια). Αναρωτιεμαι πως αυτοι οι ανθρωποι πιστευουν αυτα τα πραγματα και αυτο με προβληματιζει...

- Ενα πραγμα που παρατηρω απο τα διεθνη γεγονοτα τα τελευταια χρονια ακομα. Βλεπω οτι κρατη με παραδοσιακες σχεσεις φιλιας με την Ελλαδα χτυπιοντε αλλυπητα με ποικιλους τροπους (βλεπε Αργεντινη την οικονομικη καταρρευση, την διαμελιση της Σοβιετικης Ενωσης, τα απανωτα χτυπηματα στον Αραβικο κοσμο -Ιρακ-, την διαλυση της Γιουκοσλαβιας). Λες και θελουν να εξασθενισουν ολους τους πιθανους συμμαχους μας με καποιον αποτερο σκοπο.
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΙΩΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.


Θα ηθελα να εγραφα πολλα περισσοτερα πραγματα και σκεψεις που εχω κανει αλλα θα ηθελα ετσι συνοπτικα για αρχη την αποψη σας...

Το θεμα ειναι οτι κανεις δεν μπορει να μιλησει με σιγουρια και για τα δυο ενδεχομενα, την αληθεια και το ψεμα.

...open minds are better minds!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyrithous
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 12:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyrithous
Μηπως ομως κατι παραξενο υπαρχει στους αρχαιους Ελληνες?Μηπως ηταν μονοθειστες?Μηπως η μυθολογια ειναι μεταφορικη?π.χ.
Τεχνολογια.ΑΧΙΛΛΕΑΣ...η μανα του για να τον κανει ιμιθεο,τον εψηνε σε λαβα,και το πρωι,τον εσβηνε στα νερα της Στιγας...αρα?το σιδερο γινεται ατσαλι!μηπως ο Αχιλλεας ηταν αρμα?
ΕΞΩγηινοι.οι κοριφες των πυραμιδων της Αιγιπτου και ο Παρθενωνας κοιτουν το ΣΕΙΡΙΟ...καθως και βαση λεξαριθμου ηξεραν τη ταχυτητα του φωτος!
DNA...ΕΝΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΡΩΜΟΣΩΜΑ,ΤΟ Ε;
DNA...ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΠΑΡΑΛΑΧΤΟ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΠΙΟ ΑΡΑΙΟ...
ΕΒΡΑΙΟΙ...αστερισμος του Οφυ,αρχαιοι ΑΤΛΑΝΤΕΣ
οι αποψεις σου ευλογες,ομως πολλα δε ξερουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 15:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi
quote:

Ενα πραγμα που παρατηρω απο τα διεθνη γεγονοτα τα τελευταια χρονια ακομα. Βλεπω οτι κρατη με παραδοσιακες σχεσεις φιλιας με την Ελλαδα χτυπιοντε αλλυπητα με ποικιλους τροπους (βλεπε Αργεντινη την οικονομικη καταρρευση, την διαμελιση της Σοβιετικης Ενωσης, τα απανωτα χτυπηματα στον Αραβικο κοσμο -Ιρακ-, την διαλυση της Γιουκοσλαβιας). Λες και θελουν να εξασθενισουν ολους τους πιθανους συμμαχους μας με καποιον αποτερο σκοπο.

Ας δούμε, λοιπόν, τι συμβαίνει...

* Η Μοσάντ και το Ισραήλ (σίγουρα) και ο διεθνής εβραϊσμός (μάλλον) στην γιουγκοσλαβική κρίση ήσαν με το πλευρό των Σέρβων.

* Ο αραβικός κόσμος δεν είναι "παραδοσιακός φίλος" (και πελάτης κυρίως) μόνο της Ελλάδας αλλά και της πλειοψηφίας των ευρωπαϊκών κρατών.

* Από τους πλέον "παραδοσιακούς φίλους" της Ελλάδας είναι οι ΗΠΑ (ουδέποτε υπήρξαν σε αντίπαλο στρατόπεδο), οι οποίες βεβαίως ζουν και βασιλεύουν!

* Ο ρόλος της Τουρκίας σαν περιφερειακού χωροφύλακα υποβαθμίζεται, ενώ η Ελλάδα προβάλλεται -από την Ευρώπη κυρίως, για τους δικούς της λόγους και συμφέροντα- ως περιφερειακή δύναμη στα Βαλκάνια και στην νοτιοανατολική Ευρώπη.

Μας αρέσει δεν μας αρέσει, η Ελλάδα δεν είναι η πανταχόθεν βαλλόμενη αδικημένη χώρα. Κάθε άλλο μάλιστα. Και αυτό συμβαίνει όχι μόνο σήμερα αλλά από το 1821. Σε όλες σχεδόν τις ελληνοτουρκικές συγκρούσεις οι "μεγάλες δυνάμεις" ήσαν με το πλευρό της Ελλάδας -όχι βεβαίως από αγάπη αλλά για να αποδυναμώσουν και να λεηλατήσουν την Οθωμανική Αυτοκρατορία. Και με εξαίρεση τα τελευταία χρόνια (λόγω της λαϊκής αντίδρασης), η Ελλάδα συμμετείχε ανοικτά και με το αζημίωτο (για το κράτος και την ηγέτιδα τάξη) σε κάθε εκστρατεία -στρατιωτική, πολιτική, οικονομική- της "εβραιοκρατούμενης" δύσης (Ρωσία, Κορέα, Βαλκάνια κ.λπ.).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dottore
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Mexico
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 16:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dottore
ΠOΛΛA EXOYN AKOYΣΘEI KAI ΓPAΦEI ΔIA THN OMAΔA EΨIΛON.

ΠOΛΛA ΔEN EXOYN AKOYΣΘEI KAI ΔEN EXOYN ΓPAΦEI ΔIA THN OMAΔA EΨIΛON.

ΠOΛΛOI NOMIZOYN, OTI EXEI EΠIΛEΞEI THN ΣIΩΠH. IΣΩΣ, ΠOΛΛOI NA MHN EXOYN ΣTPEΨEI TA ΩTA TOYΣ ΠPOΣ THN ΣΩΣTH KATEYΘYNΣH.
IΣΩΣ ΠOΛΛOI NA ΠAPAΣYPONTAI (OIKEIOΘEΛΩΣ KAI MH) AΠO TIΣ ΣEIPHNEΣ ΠOY THN YΠOΔYONTAI...
IΣΩΣ OPIΣMENOI NA MHN ANTIΛAMBANONTAI, OTI ΔIA KAΘE OPATH MAXH, YΠAPXEI KAI MIA AOPATH.

KAΠOIOI AΛΛOI, EΠANAΠAYONTAI EIΣ THN YΠEYΘYNOTHTA KAI THN APETH AΛΛΩN, ΔIA NA ΔIAΦYΛAΞOYN AYTA ΠOY OYΣIAΣTIKA ΔEN KATANOOYN, ΔEN AΓAΠOYN KAI ΠOTE ΔEN TOYΣ ANHKAN, ΛHΣMONΩNTAΣ, OTI EΠIΛEΓOYME TON EΠOMENON KOΣMON MAΣ MEΣA AΠO AYTA ΠOY MAΘAINOYME EIΣ AYTON.

KAΠOIOI YΠOΣTHPIZOYN, OTI ΔEN YΦIΣTATAI.
AΛΛOI THN ΘEΩPOYN EIΔOΣ YΠO EΞAΦANIΣIN, KAI AΛΛOI KEPΔOΣKOΠOYN ANAΦEPOMENOI EIΣ AYTHN...

OMΩΣ AYTH, AEI YΠHPXE, YΠAPXEI KAI AEI ΘA YΠAPXEI, "ΣTO ΠEIΣMA TΩN EXTPΩN * ΣTO ΠEIΣMA TΩN ΔIKΩN" - (OΔYΣΣEYΣ EΛYTHΣ ? AΞION EΣTI, ΣEΛIΣ 36)


TI EINAI, OMΩΣ H OMAΣ EΨIΛON;

H OMAΣ EΨIΛON EINAI AΠΛA MIA AΠO TIΣ ΠOΛΛEΣ ΠPOΣΩΠOΠOIHΣEIΣ TOY ΣYMΠANTOΣ. THΣ EΛΛAΔOΣ. "THΣ EΛΛAΔOΣ THΣ ΔEYTEPHΣ, TOY EΠANΩ KOΣMOY" - (OΔYΣΣEYΣ EΛYTHΣ ? O MIKPOΣ NAYTIΛOΣ, ΣEΛIΣ 27)

TA MEΛH - KYTTAPA THΣ OMAΔOΣ EΨIΛON EINAI ANAMEΣA ΣAΣ.
EINAI ANΘPΩΠOI.
EINAI HMIΘEOI.
EINAI ΘEOI.
ZOYN, AΓAΠOYN, XAIPONTAI, ΛYΠOYNTAI, XAMOΓEΛOYN, ΔAKPYZOYN.
ΔEN EXOYN KAΠOIA "KPYΦH ZΩH".
AΠΛΩΣ EΣEIΣ ΔEN EXETE ANTIΛHΦΘEI TO EYPOΣ THΣ ONTOTHTOΣ TOYΣ KAI KAT' EΠEKTAΣIN THΣ ΔIKHΣ ΣAΣ.


EΨIΛON, EINAI O KAΘE "EΛΛHN" KAI H KAΘE "EΛΛHNIΣ", ANEΞAPTHTΩΣ ΦYΛHΣ KAI XPΩMATOΣ.

EΨIΛON, EIΣAI EΣY.


EIΘE NA BPEIΣ TO ΦΩΣ MEΣA ΣOY KAI AYTO NA ΣE OΔHΓHΣEI.

KAΛO TAΞIΔI...



ΤΗΣ ΑΡΕΤΗΣ ΟΥΔΕΝ ΚΤΗΜΑ ΣΕΜΝΟΤΕΡΟΝ, ΟΥΔΕ ΒΕΒΑΙΟΤΕΡΟΝ ΕΣΤΙΝ
Κανένα κτήμα δεν είναι σεμνότερο και πιό βέβαιο από την αρετή.
ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 10:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας.

Επειδή οι συζητήσεις για την Ομάδα "Ε" έχουν διασπαρεί σε διάφορα topics, με αποτέλεσμα να "χάνεται" το νέο μέλος, θα σας παρακαλούσα να επισκέφτεστε το παρακάτω topic για την συνέχεια της συζήτησής σας.

topic.asp?TOPIC_ID=279

Ευχαριστώ για την κατανόησή σας.

Το topic αυτό κλειδώνεται και είναι πλέον μόνο για ανάγνωση.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy