ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΧΩ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ???????????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
filos
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 20:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους filos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους.Η προσωπική μου εμπειρεία ειναι η εξής.Το 1985 βρέθηκα στήν Ρώμη για πρώτη φορά για να οργανώσω μια εταιρεία.Οι συνάδελφοι θεώρισαν υποχρέωση κάποιο βράδυ να με ξεναγήσουν εκτός της Ρώμης σε κάποιο προάστειο.Οπως πηγαίναμε φτάσαμε σε κάποια περιοχή στήν οποία αμέσως εγώ ένοιωσα κάποια ταραχή.Ηξερα τον κάθε δρόμο χωρίς να εχω πάει ποτέ εκεί.Σε μιά στροφή του δρόμου ήξερα ότι θα συναντήσουμε μια πλατεία.Ετσι πράγματι και έγινε.Γύρισα το κεφάλι μου και είδα ένα γνωστό...........σπίτι.Ενοιωσα οτι στον τρίτο όροφο υπήρχαν άνθρωποι δικοί μου.Γνώριζα και το πώς ήταν αυτό το σπίτι μέσα.Θέλησα να ζητήσω να σταματήσουν οι συνάδελφοι μου να κατέβω να πάω πρός αυτό το σπίτι αλλα δεν τόλμησα να ανοίξω το στόμα μου.Κάτι μέσα μου με φρενάρισε.Φοβήθηκα μην με περάσουνε για τρελλό.Την σκηνή αυτή δεν θα την ξεχάσω όσο ζω.Είχε κανείς απο εσάς τετοια εμπειρεία?Θα ήθελα πολύ την γνώμη σας και τα σχόλια σας. Ευχαριστώ.Αγάπη και Φώς σε ολους.

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 20:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείς να το πεις deja-vu, μπορείς να το πεις κυτταρική μνήμη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 00:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γειά σας.
Αγαπητέ filos ναι πιστεύω πως έχουμε ξαναζήσει και πως εάν ξαναζούμε είναι για να αποκτήσουμε κάθε φορά και μία διαφορετική εμπειρία,(δεν μπορώ να πω με βεβαιώτητα για ποιο λόγο).
Σε όλους μας έχει συμβεί,ίσως όχι τόσο έντονα όσο συνέβη σε σένα,να βρεθούμε σε ένα μέρος πρώτη φορά και να μας φανεί γνώριμο.
Αυτό συμβαίνει επειδή κάποιες μνήμες προηγούμενης ζωής δεν σβήνουν τελείως με την γέννησή μας,με το πρώτο μωρουδίστικο κλάμμα μας και διατηρούνται.Μόνο που ευτυχώς είναι πολύ λίγες στους πιο πολλούς από μας,γιατί φαντάσου να είμαστε σε προηγούμενοι ζωή ’ρχοντες ή δούλοι και να το θυμόμαστε πολύ καλά!! Ποια θα ήταν η ζωή μας εάν στη νέα μας γέννηση είμαστε το αντίθερο? Όλοι θα μας έπαιρναν για τρελλούς και δεν θα μπορούσαμε ούτε να κυκλοφορήσουμε ούτε να επιβιώσουμε γιατί και σε μας θα φαινόντουσαν παράλογοι όλοι οι άλλοι κ.ο.κ.
Έτσι εξηγείται "απόλυτα" το ταλέντο κάποιων ανθρώπων.Ήταν η δουλειά που έκανε σε προηγούμενη ζωή και παρέμειναν κάποιες μνήμες άσβηστες.Αυτός τότε σε ένα τομέα υπερτερεί όλων των άλλων,πράγμα που σε ορισμένες περιπτώσεις δεν είναι δίκαιο,(εκτός από την καλλιτεχνία κι αυτό απειδή αρέσει σε όλους μας).
Ίσως να έχεις παρατηρήσει ότι το πρωί,λίγο πριν ξυπνήσεις,βλέπεις ένα όνειρο που έχει σχέση με την προηγούμενη ζωή σου,π.χ. μια εικόνα ή ένα όνομα ή ένα επάγγελμα.Μόλις αρχίσεις να ξυπνάς και πρίν είσαι σε πλήρη συνείδηση σκέπτεσαι αυτό που είδες αλλά σύντομα το ξεχνάς και όσο να προσπαθείς,αργότερα,δεν μπορείς να το θυμηθείς.Η καλύτερη λύση είναι να έχεις,από το βράδυ,δίπλα σου ένα χαρτί και ένα μολύβι και να το γράψεις αμέσως ΜΙΣΟΚΟΙΜΗΣΜΕΝΟΣ,ίσως προσδιορίσεις ποιος ήσουν και τι.
Αυτά για την ώρα.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filos
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 01:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους filos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για τις ερμηνίες τους φιλους που απάντησαν.Βεβαίως και θα ήθελα να ακούσω και αλλες τέτοιες εμπειρίες,είμαι σίγουρος οτι θα είναι συγκλονιστικές.σε αναμονή λοιπον....................Αγάπη και Φώς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 17:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα,

Η αλήθεια είναι πως ακόμα δεν έχω προσωπική άποψη γι' αυτό το θέμα. Δεν έχω δηλαδή καταλήξει εάν πιστεύω ή όχι σε περασμένες ζωές. Ακόμα το ψάχνω.

Φίλε/η filos ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου. Θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες και από άλλους φίλους/ες.

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 22:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπη και φws file...
Μου εχει συνβει τουλαχιστον πεντε η εξη φορες να βρε8w se merh pou εχουν εντονες δονησεις
και ειχα εντονη την αισθηση οτι εχω προυπαρξει εκει...
Ενα απο αυτα ηταν στην Σαντορινη η Σαντορινη ολοκληρη
ασκει εντονη επιρροει επανω μου,ενα αλλο μερος ηταν στην 8εσαλοννικη που με αφησε αφωνη και μαγεμενη ηταν ενα πιανο μπαρ
ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ το ονομα αυτου.
Οταν ανοιξα την πορτα και περασα μεσα ειχα την εντυπωση οτι αυτο το μερος το ηξερα μια ζωη...
αυτα και αρκετα αλλα.
Αρα δεν εισαι ο μονος που εζησε κατι αντιστοιχο ...
ΗΡ8Α ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΜΨΗ ΠΑΩ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΛΑΜΨΗ

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filos
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 00:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους filos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για τις καταθέσεις σας.Πραγματικά νομίζω ότι μια τέτοια εμπειρεία δέν ξεχνιέτε εύκολα.Ας περιμένουμε και άλλες εμπειρείες από αδέλφια μας ανθρώπους.Αγάπη και Φως σε όλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

blackstate
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 23:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mia erwtisi pros ton filo.. Filo.

Eixes kanei pote sou Metamosxeusi? (se sena) (an oxi.. xtupa jilo!)

Rotaw mpas kai i periptwsi sou sindeete me.. moriaki mnimi.


www.blackstate.gr

Edited by - blackstate on 23/05/2003 23:56:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filos
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2003, 07:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους filos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ blackstate.Οχι... ευτυχώς δέν έχω κάνει μέχρι σήμερα καμία μεταμόσχευση.
Νομίζω μάλιστα ....οτι το κύταρο δέν έχει σχέση με το πνεύμα.
....(γνώμη μου)

ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΦΩΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadows
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2003, 01:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shadows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
File i periptwsi sou den einai i monadiki.Exw xanakousei polles paromoies istories.Yparxoun 2 basikoi tropoi na analuseis to fainomeno auto:

1)Deja vu : einai i aisthisi pou exeis pws mia stigmi i mia katastasi tin exeis xanazhsei h pws ena meros pou briskesai to exeis xanadei. Me bash th neurologia auto exhgeitai, pisteuoume pws enw upo kanonikes sunthikes ta duo hmisfairia tou egefalou sunergazontai teleia kai kathe pliroforia pou dexetai to ena tin stelnei amesws kai sto allo mesw twn triwn "communicating comisures", kapoies fores oi plirofories autes argoun na perasoun.Etsi auto prokalei to exhs fainomeno: to ena hmisfairio dexetai tis kainourgies plhrofories(px thn eikona enos dromou) kai to allo hmisfairio enw dexetai kai auto tautoxrona tis idies plirofories apo ta aisthithria organa kai tis katagrafei dexetai kathusterimena tis idies pali plhrofories apo to allo hmisfairio.Epwmenws dexetai mia pliroforia "kainourgia" i opoia einai idi omws katagegrameni se auto kai giauto les "auti ti stigmi tin exw xanazhsei!!!!"
H thewria tis kuttarikis mnhmhs einai akoma thewria alla ginontai ektetamenes ereunes panw sto thema me aformh kapoia paradoxa pou proekeipsan mesa apo thn empeiria mas stis metamosxeuseis.
Episis uparxoun stin psuxiatriki "hypnopompic kai hypnagogic hallucinations". Prokeitai gia paraisthseis pou erxontai ligo meta kai ligo prin apo ton upno.Opws anaferetai sto Synopsis of psychiatry "they are generally considered as non pathological conditions"...
H iatriki loipon exei peripou auta na sou pei sxetika me tin empeiria sou.
2)H metafusiki exei na sou pei polu perisotera kapoia apo ta opoia ta aneferan parapanw kai kapoia ta fantazesai kai monos sou.

Filiki sumbouli:min sthrizesai polu sto ti leei i iatriki kai genikotera i epistimi se tetoia themata (skepsou pws kapote blepan tous keraunous kai pistevan pws tous erixne o Dias apo ton olumpo!) alla min paradotheis kai stin parafilologia pou uparxei gurw apo to thema dioti polloi milane xwris na xeroun kai i pleionotita twn "epagelmatiwn" tou xwrou tis metafusikis anoikoun se mia apo tis duo katigories:a)Plousioi me anusixies b)ftwxoi me filodoxies!
Bebaia uparxoun kai kapoio pou pramatika exoun to xarisma kai kapoies gnwseis alla autoi einai pragmatika spanioi!!!

Elpizw na min sas kourasa kai na min sas mperdepsa

...but i have promises to keep
and miles to go before i sleep
and miles to go before i sleep...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2003, 02:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

πιστεύω πως έχουμε ξαναζήσει και πως εάν ξαναζούμε είναι για να αποκτήσουμε κάθε φορά και μία διαφορετική εμπειρία,(δεν μπορώ να πω με βεβαιώτητα για ποιο λόγο).

Ο λόγος που ζούμε πολλές φορές δεν είναι απλώς για να ζούμε διαφορετικές εμπειρίες αλλά για να "ολοκληρωθούμε" σαν ψυχές..Όταν το καταφέρουμε αυτό, σταματούμε να μπαίνουμε στην διαδικασία αυτή της μετενσάρκωσης..Αυτή είναι η θεωρία που υποστηρίζεται από πολλούς, αφορά την εμπειρία του φίλου μας και είναι ο λόγος που ο αναλύων πιθανότατα..

**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mpekan
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 21:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mpekan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poli endiaferusa i empeiria su ,ligoi anthropoi exun tin dinatotita na zisun kati tetoio,na exun mia paromoia empeiria.Gia mena to kalitero pou exeis na kaneis einai na pas pisw sto meros,na mpeis sto spiti kai na prospathiseis monos su na vreis tin pragmatiki alitheia.Isws iparxun logoi pou den su epitrepun kati tetoio .isws pleon na min iparxei to idio spiti (afu exun perasei tosa xronia).Tha itan padws mia kali prospatheia!!!

EYXARIISTW

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ma.gos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 03:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ma.gos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ma.gos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΕΠΙΡΙΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ. ΚΑΠΟΤΕ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ( ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ) ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΩΡΑ ΠΕΙΝΑΣΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΑ ΓΟΥΔΙΣ Η ΜΑΚ.. ΚΑΠΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΟΔΟ. ΜΟΛΙΣ ΚΑΘΗΣΑΜΕ ΜΕ ΤΑ CLUB SANDWICH ΜΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΑΠΕΖΙ ΑΡΧΙΣΕ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ. ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΓΝΩΡΙΖΑ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΜΕΤΑ. ΗΞΕΡΑ ΤΗ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΑ ΤΙ ΕΙΧΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΕΓΩ. ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΑ ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΟΜΑΛΑ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΣ. ΤΟ "ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ" ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΤΟΥ. ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΣΟΥ. ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.. ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΣΤΡΑΠΕΙΕΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΤΑΝ. ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΚΤΡΟΧΙΑΣΤΗΚΕ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΜΕ ΤΗ ΜΟΙΡΑ. ΣΑΝ ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΕΣ ΠΟΥ ΤΕΜΝΟΝΤΑΙ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΥΤΕΡ5Α ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΟΛΑ. ΑΛΛΑΞΑ ΤΗ ΜΟΙΡΑ ΜΟΥ? ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ,ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΝΟΙΘΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΟΥΙΖ, ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ. ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΜΑΤRIX ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΘΟΝΕΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ?

ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ ΦΙΛΕ. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΟΜΟΙΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΝΑΠΟΘΕΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΟΥΝ(ΜΕ) ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


If man is 5
then the devil is 6
if the devil is 6
then god is 7
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 21:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(skepsou pws kapote blepan tous keraunous kai pistevan pws tous erixne o Dias apo ton olumpo!)

Γιατί δεν είναι έτσι?

Παιδιά σοβαρά τώρα...

Εγώ δεν είχα ποτέ τόσο έντονη εμπειρία ίσως κάτι σε μικρότερη κλίμακα έντασης αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση είναι το βιβλίο που αναφερόταν σε κάποια γυναίκα η οποία εκανε μεταμόσχευση καρδιάς (ο δότης ήταν άντρας) και μετά από αυτό άλλαξε έντονα η συναισθηματική της κατάσταση. Γιατροί κλήθηκαν να τη βοηθήσουν και να της κάνουν ψυχανάλυση μιας και η γυναίκα άρχισε να τρώει πράγματα που δεν της άρεσαν πριν την εγχείρηση (άλλαξαν εντελώς τα γούστα της) που όπως αποδείχτηκε αργότερα ήταν οι αγαπημένες λιχουδιές του δότη! Ετσι νομίζω ότι στηρίζεται σοβαρά η θεωρία της κυτταρικής ή μοριακής μνήμης.

Η γυναίκα αυτή παροντρύνθηκε από τους γιατρούς να γράψει ένα βιβλίο για την εμπειρία της αυτή όπου μέσα γράφονται και τα ονόματα των γιατρών που τη βοήθησαν στο μεταβατικό αυτό στάδιο. Φυσικά το βιβλίο έγινε best seller παγκοσμίως!



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 22:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΧΩ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ???????????

όχι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 16:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ μπερδεύομαι λίγο... Deja vu είχα αρκετές φορές στη ζωή μου, όχι όμως τόσο έντονα όπως ο filos, ήταν κάτι που κράταγε κάποια δευτερόλεπτα. Δεν ξέρω όμως αν αυτό έχει να κάνει με ύπαρξη προηγούμενης ζωής. Υπάρχουν περιστατικά που κάποιος "ξέρει" έναν τόπο χωρίς να τον έχει ξαναδεί, αλλά κ άλλα που νιώθεις να "ξαναζείς" κάποια περιστατικά. Στη 2η περίπτωση υποθέτω ότι δεν μπορούμε να μιλήσουμε για προηγούμενη ζωή γιατί τότε θα έπρεπε να είναι μια ζωή με τα ίδια ακριβώς άτομα που τη ζεις κ τώρα κτλ.
Εχω ακούσει όμως περιστατικά όπως πχ. με ένα παιδί στη Γαλλία, 5 χρονών που σηκώθηκε ένα πρωί κ πήγε στη μητέρα του κ της είπε:"Μαμά, περπατάω!" χωρίς ποτέ να έχει εκδηλώσει κανένα κινητικό πρόβλημα. Τελοσπάντων, κάπως ασχοληθήκαν με το θέμα κ το παιδάκι έδωσε ένα σωρό πληροφορίες για την ύπαρξη ενός χωριού στο Μεξικό, ονόματα μιας οικογένειας κτλ. Ψάχνοντας αυτή την ιστορία ανακάλυψαν ότι όντως πριν καμοιά 50νταριά χρόνια ζούσε στο συγκεκριμένο χωριό ένα πιτσιρίκι που πέθανε στην εφηβεία του κ που ποτέ δεν κατάφερε να περπατήσει!
Ενα σχετικό βιβλίο με την ύπαρξη περασμένων ζωών είναι κ το "Πολλές ζωές, πολλοί δάσκαλοι", το έχετε διαβάσει;

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

soldier
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 05:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους soldier  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχήν το περιστατικό του φίλου, δε νομίζω ότι έχει σχέση με το deja vu... Αυτό συνήθως κρατάει από μια στιγμή μέχρι λίγα δευτερόλεπτα... Κάτι σχετικό έχει γράψει ο Καρυωτάκης στον "Ονειροπόλο"...:

***************
...΄Αλλοτε συνέβαινε κάτι περίεργο. Ακούγοντας μια φράση ή παρακολουθώντας ένα ασήμαντο γεγονός, είχε την εντύπωση ότι το πράγμα αυτό έγινε ή ελέχθηκε προηγουμένως, άγνωστο σε ποιό μέρος και πότε ακριβώς, και ότι τώρα επαναλαμβάνεται κατά τον ίδιο τρόπο. Του φαινόταν πολύ παράξενο. Μπορεί την πρώτη φορά να ήταν όνειρο. Ολοφάνερο, όμως ότι τώρα ή τότε κάποιος ήθελε να παίξει μαζί του...
***************


Διαβάζοντας αυτό το topic, συνδύασα ένα όνειρό μου παράξενο παλιά με κάποιες άλλες μόνιμες σκέψεις ή φοβίες μου.. Να τονίσω ότι δε θυμάμαι σχεδόν ποτέ όνειρα εκτός από λίγα (μονοψήφια στον αριθμό) που μου έκαναν πολύ εντύπωση...
Λοίπόν στο όνειρο (το οποίο ήταν πολύ "αληθινό") έβλεπα ότι ήμουν γύρω στα 30, ότι συστήθηκα σε κάποιον με επίθετο διαφορετικό από το δικό μου, με τον οποίο θα είχα μια συναλλαγή...μετά μεσολάβησαν κάποια μικρά γεγονότα μέχρι που έγινε μια αντιπαράθεση και τελικά σκοτώθηκα από σφαίρα.. Ειδικά η σκηνή που συστήθηκα με ξένο επώνυμο ήτνα η πιο σοκαριστική ακόμα και μέσα στον ύπνο μου.. Το όνειρο αυτό με βασάνιζε για πολύ καιρό αδικαιολόγητα (δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο ούτε τρομακτικό). Το είδα πριν 2-3 χρόνια. Κι όμως από πάντα είχα δυο αισθήσεις που (όσο κουφο κι αν ακουγεται) δεν τις είχα συνδυάσει ως τώρα που διαβασα το topic. Ένιωθα α)ότι θα πεθάνω νέος γυρω στα 30-35 β) ότι θα πεθάνω από πυροβολισμό...

έ’ν σύμφωνα με τα λεγόμενα του ΑΝΑΛΥΩΝ, στα όνειρα βλέπουμε την προηγούμενη μας ζωή, τότε πιθανόν η αμυδρή αίσθηση που έχω για το πότε και για τον τρόπο του θανατου μου σε αυτή τη ζωή, ίσως να είναι η κατάληξη της προηγούμενης... Δεν πιστεύω στη μετενσάρκωση, γιατί πιστεύω στις ψυχές... Αλλά οι εμπειρία του φίλου, και οι λοιπές παρατηρήσεις σε συνδυασμό με τις σκέψεις που έκανα με κλόνισαν αρκετά...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LAMANI
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 17:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LAMANI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από προσωπική εμπειρεία πιστεύω στην μετενσάρκωση... Μέχρι 4-5 χρονών βίωνα τη ζωή και τις εμπειρίες μιας 30χρονης γυναίκας. Είχα συγκεκριμένη εικόνα για το πως είμουν και περίεργα γούστα! Μ' άρεσαν τα ξώφτερνα ψιλοτάκουνα χρωματιστά παπούτσια και επέμενα να φοράω καπέλα... Ήξερα ότι ήμουν μορφωμένη και καταγώμουν από την Ιταλία ή την Ρουμανία. Όλοι θεωρούσαν την συμπεριφορά μου "χαριτωμένα παράξενη" και μ' έκαναν έξαλη.
Μέχρι τώρα φοβάμαι τα αυτοκίνητα, την ταχύτητα και την φωτιά...
Πολύ αργότερα έμαθα ότι κοντά στην περιοχή που γεννήθηκα, σκοτώθηκε σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα μια 29χρονη Ιταλίδα δημοσιογράφος, η οποία καηκε ζωντανή μέσα στο αυτοκίνητό της, ένα περίπου χρόνο πριν γεννηθώ.
Πριν λίγες μέρες συνάντησα τυχαία μια αλλοδαπή κυρία, η οποία αφού μιλήσαμε λίγο,μου είπε πως είναι διάμεσος και πρόσθεσε: "Στην τελευταία σου ζωή ήσουν γυναίκα από την Ιταλία... Πέθανες βίαια πριν έρθει η ώρα σου και ξαναγεννήθηκες αμέσως"
Πάντα φοβόμουν ότι θα πεθάνω νέα... και παρεπιπτόντως... ΔΕΝ ΟΔΗΓΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 19:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Λαμάνη... πραγματικά εντυπωσιάστηκα με τα όσα αναφέρεις για την εμπειρία αυτή και την αίσθηση που έχεις....
Πίστευα και εγώ κάποτε στην μετανσάρκωση χωρίς να έχω διαβάσει ποτέ τίποτα γι άυτό... είχα τον δικό μου τρόπο να ερμηνεύω τα πράγματα... Πως το αντιμετωπίζεις γενικά αυτό?

Εκείνη την εποχή είχα απολαύσει πολλές στιγμές ευτυχίας... αλλά έχασα την πίστη μου σε αυτό, δυστυχώς, και από τότε δεν έχω ξανανιώσει τέτοιες στιγμές..

Όταν θέλουμε να αναφερθούμε σε κάτι που νιώθουμε πως έχουμε ξαναβιώσει λέμε πως είχαμε Deja vu ή κάπως έτσι... αλήθεια ποια είναι η αντίστοιχη ελληνική λέξη...?????

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Austria
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 12:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
περιεργες "συπτωσεις" πραγματι....
Ο προβληματισμος αυτος υπαρχει νομιζω στα 50% των ανθρωπων. Ειτε με αφορμη τα λεγομενα deja vu, ειτε με αφορμη καποια ονειρα, ειτε μια "αδελφη ψυχη", ειτε αλλου ειδους εμπειριες οπως αυτες του φιλου στη Ρωμη.
Εχω κανει υπνωτισμο και "αναδρομη" , μηπως και βγαλω καποιο συμπερασμα.. Δυστυχως δεν εβγαλα ενα που να με πειθει 100%.
Μεχρι στιγμης η θεωρια μου ειναι οτι, το πριν το τωρα και το μετα (για τον ανθρωπο)ειναι ταυτοχρονα,δηλαδη εξω απο την διασταση χρονος.
Σε ανυποπτες φασεις της ζωης, ποιος ξερει απο τι εξαρταται- ο εγκεφαλος μας λαμβανει σηματα απο το "πριν" η' απο το "μετα" και τα φερνει στο "τωρα", μερικες φορες τα υιοθετει ως "δικα του" , ενω μπορει και να μην ειναι...
Οι ενδιαμεσοι ειναι ατομα που κανουν συνειδητα αυτον τον συντονισμο.
Ετσι δεν ειμαι σιγουρη αν αυτα που βιωνουμε ειναι επειδη "θυμηθηκαμε" μια προηγουμενη ενσαρκωση μας, η' επειδη "συνδεθηκαμε" με το αρχειο της ζωης καποιου αλλου ατομου..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 15:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ TOPIC.ΠΡΙΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΒΑΦΤΙΣΑ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ.ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΕΓΕΙΝΕ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΙΟ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ.ΠΟΤΕ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΑ ΕΚΕΙ ΓΝΩΡΙΖΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΣΗΜΕΙΟ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΝΗΜΕΣ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ.ΤΟ ΠΟΙΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΠΟ 5 ΕΤΩΝ.ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΠΙΑΝΟ.ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΟΠΟΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΑΚΟΥΓΑ.ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΟΥΤΕ ΣΤΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ.ΙΣΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΛΕΝΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katrina
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 10:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Katrina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας. Διαβασα προσεχτικα τα οσα γραφετε και πιστευω οτι ισως μπορειτε με τις γνωσεις σας να με βοηθησετε σε ενα σοβαρο προβλημα που με απασχολει. Η ηλικια μου ειναι 23 χρονων, απο τα 16 σε ενα αστρικο ταξιδι που εκανα κατω απο την καθοδηγηση της μητερας μου που ειναι καλη γνωστρια του θεματος βρεθηκα αρκετους αιωνες πισω και ειδα πολλα πραγματα και γεγονοτα μιας ζωης που πιστευω οτι ειναι δικη μου. Εκ τοτε πολλα βραδυα μεχρι τα 21 μου εβλεπα αυτο το μερος και ανακαλυπτα ολο και καινουργια πραγματα.Ειμαι σιγουρη οτι αυτο ειναι το μερος που εζησα τοτε.Εχω καποια στοιχεια που ισως βοηθησουνε στην ευρεση του αλλα χρειαζομαι τη βοηθεια ανθρωπων που ξερουνε πως μπορω να ψαχτω. Ενδιαφερετε κανεις να μπει σε αυτη την διαδικασια, θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα. Ευχαριστω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deepest_Emotion
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 14:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deepest_Emotion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας...Διάβασα το θέμα και όλα όσα γράφετε είναι πολύ ενδιαφέρον...Δεν έχω προσωπική εμπειρία,αλλά θα σας πω για μια εμπειρία που είχα ακούσει παλιότερα.Υπήρχε ένα ανδρόγυνο,αν θυμάμαι καλά στην Αθήνα, που είχαν ένα κοριτσάκι...Το κοριτσάκι λοιπόν μια μέρα άρχισε να τους λέει ότι έχει οικογένια στην Γαλλία και ότι θέλει να πάει να δεί τα παιδιά της...Επίσης είπε ότι ονομάζεται "τάδε", δεν θυμάμαι πως τους είπε και άρχισε να μιλάει τη γλώσσα των γαλικών χωρίς να έχει κάνει μαθήματα...Έτσι όι γονείς της συμβουλεύτηκαν κάποιο ειδικό και στο τέλος πήγαν στη Γαλλία. Το κοριτσάκι τους είπε σε πια πόλη να πάνε και σε ποια οδό. Όταν έφτασαν εκεί τους έδειχε ένα σπίτι και τους είπε ότι εκεί έμενε και μια ιστορία απο τη ζωή της εκεί.Οι γονείς με τον ειδικό ρώτησαν για το σπίτι και την οικογένια που ζούσε εκεί και όντως υπήρχε το όνομα που τους έλεγε το κοριτσάκι και η ιστορία ήταν αληθινή...

Έχω ακούσει πολλά γι αυτό το θέμα...Ότι γίνεται ένας κύκλος της ψυχής μας και σε κάθε ζωή ζούμε κάτι χειρότερο η καλήτερο σε σχέση με αυτό που ζούσαμε σε προιγούμενες ζωές..Αναλόγος δηλαδή με το τι άνθρωποι ήμασταν..

Έχω διαβάζει ένα μυθιστόριμα που σχετίζεται και ήταν καταπληκτικό...Για όποιον ενδιαφέρεται να το διαβάσει είναι: "Μέρες και νύχτες της ζωής μου" απο τον Ζιλμπερ Σινουε.

If in the dark, you lose your friends, hold my hand and have no fear...Cause I will be there...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 20:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπερα σας. Διαβασα προσεχτικα τα οσα γραφετε και πιστευω οτι ισως μπορειτε με τις γνωσεις σας να με βοηθησετε σε ενα σοβαρο προβλημα που με απασχολει. Η ηλικια μου ειναι 23 χρονων, απο τα 16 σε ενα αστρικο ταξιδι που εκανα κατω απο την καθοδηγηση της μητερας μου που ειναι καλη γνωστρια του θεματος βρεθηκα αρκετους αιωνες πισω και ειδα πολλα πραγματα και γεγονοτα μιας ζωης που πιστευω οτι ειναι δικη μου. Εκ τοτε πολλα βραδυα μεχρι τα 21 μου εβλεπα αυτο το μερος και ανακαλυπτα ολο και καινουργια πραγματα.Ειμαι σιγουρη οτι αυτο ειναι το μερος που εζησα τοτε.Εχω καποια στοιχεια που ισως βοηθησουνε στην ευρεση του αλλα χρειαζομαι τη βοηθεια ανθρωπων που ξερουνε πως μπορω να ψαχτω. Ενδιαφερετε κανεις να μπει σε αυτη την διαδικασια, θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα. Ευχαριστω.

Προσωπικά θα μπορούσα να σε βοηθήσω μέσα από την Αστρολογία ! Σου έχω στείλει ένα E-mail με περισσότερες λεπτομέρειες.

Φιλικά, η

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 05:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατρινα με πιο τροπο θελεις να σε βοηθησουμε?εγω ειμαι προθυμος....

Edited by - lancelot on 07/10/2005 05:46:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 15:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας... ειμαι ο Γιαννης

Ειδα το θεμα σας και ειπα να μπω και εγω λιγο στην Παρεα σας...


Katrina....filos

Το οτι εχουμε ξαναζησει ...σημερα πλεον αμφισβητειται μονο απο στενα μυαλα....!!!

Ναι ειναι κατι που συμβαινει σε πολυ κοσμο ...τετοια πραγματα...!!!!

Και εγω οταν μπηκα στο Κολοσαιο αισθανομουν την αναγκη να κλαψω...

Μετα απο καποια αναδρομη < βγηκε τυχαια> ειδα οτι ειχα ζησει στην Ιταλια τουλαχιστον δυο ζωες....

Απο Μικρος ειχα μια αγαπη προς την χωρα αυτη και αλλα σχετικα ...τα οποια μου απαντηθηκαν οταν αχοληθηκα με την παραψυχολογια ...

Τωρα πλεον μετα απο τα τοσα που εχω κανει ειμαι σιγουρος οτι οι ζωες που εχουμε ζησει ...καποια στιγμη στην ζωη μας βγαινουν και μας θυμιζουν κατι...

Ειναι στο χερι να δεις μερικα πραμματα ...

Αυτα βεβαια μεσα απο την αναδρομη ...και μεσα απο την υπνωση...αλλος τροπος δεν υπαρχει...

Αν θελεις λεπτομερειες...στειλε prive να σου πω...η στο e mail ariesz0@yahoo.gr

Αυτα

Sunrise zeroΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy