ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Matrix Reloaded
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 23:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το είδε κανείς;
Σας παρακαλώ γράψτε μου εντυπώσεις. Περιμένω πως και πως. Ελπίζω να το δω μέχρι το τέλος της βδομάδας



εγώ ειμί το Φως του κόσμου

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 00:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Cronos αν και ο τιτλος δεν του φαινεται συζητηση για το εργο εχει ηδη ανοιχτει

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1346

:)

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 01:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου...
Ναί φίλε μου Κρόνε-Χρόνε...

Μόλις επέστρεψα απο τη ταινία....
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ...

Αλλά σχόλια έχουμε ΗΔΗ ξεκινήσει στο τόπικ : http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1152&whichpage=3

Επισκέψου το και θα με θυμηθείς φίλε μου...
Υπενθυμίζω ότι τα σχόλιά μας απο το θέμα με τίτλο "Ζούμε σε ένα MATRIX" είναι η ΑΦΟΡΜΗ για μια ΖΩΝΤΑΝΗ συζήτηση στο TV Πειραιάς την Κυριακή στις 23.00 απο την εκπομπή ΑΘΕΑΤΟΝ...

Περιμένουμε εκεί τα σχόλιά σας φίλοι μου...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 01:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντυπωσιακά εφφέ φίλε Cronos, αλλά από σενάριο μάπα.
Μου θύμισε κάτι από εξολοθρευτή. Ενώ το πρώτο μέρος είχε πολύ βάσιμο σενάριο, το δεύτερο ήταν καθαρά ένα παραμύθι με πολύ εντυπωσιακά εφφέ.
Απογοητεύτηκα από το σενάριο, αλλά αξίζει να την δεις για τα εφφέ που είναι πολύ πρωτοποριακά.
Μιας όμως και αναφέρθηκα στον εξολοθρευτή, να ενημερώσω τους φίλους ότι έρχεται και τρίτο επεισόδιο που θα κάνει ΜΠΑΜ. Από τις λίγες σκηνές που είδα πρόκειται για πολύ φαντασία που δεν μπορεί να χωρέσει ο νους σας.
Για να μη ξεφύγω από το θέμα, αλλά και να μην αποκαλύψω κάτι από το Matrix Reloaded, θα πω μόνο αυτό και θα κλίσω. Το τέλος της ταινίας, μου έδωσε την εντύπωση ότι μάλλον για την τελευταία ταινία, το Matrix Revolutions, θα είναι ένα Matrix μέσα σε ένα άλλο Matrix από το οποίο δεν θα μπορεί να ξεφύγει κανείς.


Θεέ μου συχώρεσε με, τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 12:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
notis_29 επειδή το είδα και εγώ αυτή η ιδέα με το διπλό Matrix μου πέρασε από το μυαλό, όπως και το ότι η δύναμη της πίστης είναι μεγάλη.
Πιστεύω οτι ένα από τα δύο θα επικρατήσει.

Τέσπα. Τα υπόλοιπα στο

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1152&whichpage=3


εγώ ειμί το Φως του κόσμου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ATS
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 19:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ κι εγώ με την επισήμανσή σας για το matrix μεσα στο matrix.Για να μην επεκταθώ και χαλάσω την αγωνία σ αυτούς που δεν την είδανε ακόμη την ταινία, θα πω μόνο το εξής.Ποιος ξέρει αν κάποιος εκεί μέσα είπε την άλήθεια στον ΝΕΟ η τελικά βρήκε τον τρόπο να αποκαλύψει τις δυνάμεις του και στην πραγματικότητα?Μην ξεχνάς ότι όλα γίνονται αρκεί να τα πιστέψεις!

ATSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 19:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΗΣΤΕΥΕΤΑΙ ΠΩΣ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΤRIX?
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑΙ.
ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΒΓΑΛΜΕΝΕΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ...

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 22:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΤΕ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΓΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΙΚΟΝΕΣ:

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 22:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 22:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 22:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 22:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 22:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιωργος
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 11:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιωργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε φιλε κρονε!!!!!!!!!!!!!

αν και νεος στη σελιδα οφειλω να παραδεχτω οτι η ταινια ηταν γα..-μπιπ-..η!! Πιστευω πως ναι ζουμε σε ενα matrix αν οχι αυτο των μηχανων αλλα σε ενα αλλο κατω απο την κυριαρχια αλλων!
Η δευτερη ταινια της τριλογιας αν και με πολλα οπτικα εφε ειχε τις πιο σωστες αποψεις και συζητησεις (π.χ. συζητηση μεταξυ Nio και Αρχιτεκτονα).

quote:
"εχεις ηδη επιλεξει το τι θα κανεις, φτανει μονο να καταλαβεις το γιατι.."

tiropitaki

tiropitakiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 12:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To Matrix 2 ήταν ΑΠΑΙΣΙΟ. Καμμία σχέση με το 1. Οι σκηνές δράσης του Neo εναντίον του Agent Smith θύμιζαν καρτούν Μπαγκς Μπάνυ και Έλμερ Φαντ. Η υπόθεση ήταν αισχρή, καταστρέφωντας τις υψηλές προσδοκίες του 1. Άσκοποι διάλογοι και άσκοπες σκηνές καράτε που σου άφηναν την εντύπωση ότι έχουν μπει μόνο και μόνο για να μεγαλώσει η ταινία. Από την αρχή του έργου μέχρι το τέλος υπήρχαν φράσεις του στυλ <<Όλα τα καθορίζει η μοίρα>>, <<όλα είναι προδιαγεγραμένα>>, <<όλα είναι αποτέλεσμα αιτίας και αφορμής>> <<πραγματικές επιλογές δεν υπάρχουν>> κ.α. τέτοια σε υπερβολικό βαθμό σε σημείο να καταντάει κουραστικό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πατροκλος
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 03:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πατροκλος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχας θερμα χαιρετισματα σε ολα τα παιδια του φορουμ.
Θυμαμαι οταν ειχα δει το Matrix ειχα γοητευτει τοσο απο την πλοκη αυτης της ταινις που ενδιαφερθηκα να βρω ταινιες παρομοιου περιεχομενου που θα θελα να παραθεσω στο συγκεκριμενο θεμα για οσους δεν θελουν να βγουν απο το <Matrix>.
-Καταρχας το σηριαλ Wild palms του Ολιβερ Στοουν οπου το ματριξ ειναι τηλεσυστυμα!Οι θεατες συνδεουν στην τηλεοραση ενα μηχανημα,μετα κανουν χρηση καποιας συνθετηκης ουσιας,με αποτελεσμα να μην μπορουν να ξεχωρισουν την πραγματικοτητα απο τα εργα που βλεπουν.Σαν αποτελεσμα η πολυεθνικη τηλεοπτικη εταιρια του συστηματος να αποκτα δυναμη πανω στους ανθρωπους και να τους κανει σκλαβους της καινουργιας τους διασκεδασης.
-Existence 1999
Οι χρηστες νεων tv games συνδεωνται με το συστημα με ενα καλωδιο που το τοποθετουν στην σπονδυλικη τους στηλη.
-Akira 1988
Ενας εφηβος αποκτα προσβαση σε ενα μυστικο στρατιωτικο σχεδιο που ονομαζεται Ακιρα.Με αυτο καταστρεφει την πολη του κ μετα τη Γη.Μετα απ αυτο δημιουργει το δικο του συμπαν οπου ο ιδιος ειναι θεος.Η μπερδεμενη και δυσκολη πλοκη του Ακιρα θεωρειται κορυφη.Σε σχεση με το Ακιρα το Ματριξ μιαζει με παραμυθακι.
-Το Avallon του Μαμορη Οσιν. 2001Ενα φιλμ γυρισμενο στην Πολωνια με πολωνους ηθοποιους οπου ομως ολες οι επιγραφες ειναι στα Γιαπωνεζικα!Στο κυριο ρολο ενα κοριτσακι εν ονοματι Ας που ζει μοια μοναχικη και βαρετη ζωη αλλα στον εικονικο κοσμο του παιχνιδιου Αβαλλον ειναι μια ακατανικητη πολεμιστρια.Εν τελει περναει σε πολυ υψηλα επιπεδα αυτου του παιχνιδιου που βαζουν σε κινδυνο τη ζωη της.Χανεται στην εικονικη πραγματικοτητα ενω το σωμα της πεφτει σε κωμα και καταληγει στο νοσοκομειο.
Ακομη τα φιλμ
-Nirvana
-Johny Mnemonic
-Dark City(φιλμ που βγηκε λιγο πριν απο το πρωτο Ματριξ κ εχει παρομοια υποθεση.
Πιστευω οι φαν του ειδους θα τα βρουν ενδιαφεροντα (αν δεν τα χουν ηδη δει))

all this i cannot bear anylonger'cannot the kingdom of salvation' take me home

Edited by - Πατροκλος on 12/06/2003 03:14:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 17:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως έγραψα και στο άλλο topic, η συνέχεια του Matrix, που κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι περιμέναμε με αγωνία, με ενθουσίασε. Πιστεύω πως η ανατροπή στο τέλος δίνει μια τελείως διαφορετική έννοια στο πως πρέπει να αντιλαμβανόμαστε το Matrix. Και γι' αυτούς που λένε ότι δεν τους άρεσε, να πω το εξής : Σαφώς και το αν θα σου αρέσει μια ταινία είναι θέμα γούστου. Όμως, οι δύο συνέχειες της ταινίας γυρίστηκαν πολύ μετά την πρώτη και γυρίστηκαν μαζί. Πράγμα που σημαίνει πιστεύω ότι θα πρέπει να τις κρίνουμε από κοινού. Συμφωνώ κι εγώ ότι η ταινία αφήνει πολλά κενά, αλλά το μήνυμα στο τέλος της έλεγε "To be concluded...". Μήπως λοιπόν θα έπρεπε να περιμένουμε και το τρίτο μέρος για να κρίνουμε πιο ολοκληρωμένα; Και σε τελευταία ανάλυση, μπορεί σε κάποιους να μην άρεσε το σενάριο όπως εξελίχθηκε, όμως πιστεύω δεν μπορεί κανείς να αρνηθεί ότι η ταινία ήταν από τις θεαματικότερες που έχουμε δει ποτέ. Και μόνο γι' αυτό αξίζει τον κόπο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy