ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2003, 02:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζοντας τα βιβλία του Carlos Castaneda (πριν 3-4 χρόνια), σε κάποιο απο τα 3 πρώτα βιβλία νομίζω, ο Δον Χουάν αναφέρθηκε στη "σπατάλη ενέργειας" των ανθρώπων όταν κάνουν έρωτα. Συγκεκριμένα αναφέρθηκε στη φύση της σεξουαλικής ενέργειας (κατά τη φιλοσοφία των Τολτέκων) λέγοντας οτι όταν ο άνθρωπος κάνει έρωτα και ολοκληρώσει, χάνει σε ψυχική δύναμη και ενέργεια. Κατά τους Τολτέκους του Μεξικού, το κέντρο της ενέργειας του ανθρώπου βρίσκεται κοντά στον αφαλό -συγκεκριμένα λίγο πιο κάτω, αναφερόμενοι πάντα στο συνολικό αυρικό πλέγμα του ανθρώπου, που αποτελεί και το σύνολο ψυχικού δυναμικού του ανθρώπου, πάντα κατά τους Τολτέκους. Εσείς τι πιστεύεται πάνω σ' αυτό?
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2003, 13:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν πιστεύω οτι το να κάνεις έρωτα είναι σπατάλη ενέργειας.Για μένα το να κάνεις έρωτα είναι πηγή ζωής.Δηλαδή εγώ να κάτσω ένα μήνα η ένα χρόνο !!!!! να μην κάνω έρωτα για να μην χάσω ψυχική δύναμη και ενέργεια.Να την κάνω τί την ενέργεια.Για να έχω ενέργεια πρέπει κάπου να την σπαταλήσω.Αυτό το κάπου είναι ο έρωτας.Αυτό έκανα και αυτό θα κάνω και ας λέει ο Castaneda οι Τολτέκοι και ο καθένας οτι αυτό που κάνω είναι "σπατάλη ενέργειας".Αυτοί χάνουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2003, 15:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ξέρω αν είναι σπατάλη ενέργειας, αλλά
και αν είναι,
ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ!

εξάλλου, σπατάλη ενέργειας είναι γιά τους άντρες,
γιά τις γυναίκες είναι απλά ανακύκλωση...

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2003, 16:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΛΛΟΝ ΟΙ ΤΟΛΤΕΚΟΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΡΩΤΑΣ. ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΑΘΟΣ ΑΧΑΛΙΝΩΤΟ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΟΥΣΑΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2003, 01:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά μη γελοιοοποιήτε το θέμα Για όλους εμάς ίσως η περισσή ενέργεια δε σημαίνει τίποτα αλλά όταν βρίσκεσαι σε κάποιο αξιόλογο επίπεδο, έτοιμος να "εξυψωθείς" τότε, πιστέψτε με, χρειάζεσαι όλη την ενέργεια του σύμπαντος. Περιμένω και συμμετοχή απο κάποιους λιγότερο πορωμένους με το σεξ και περισσότερο γνώστες της ενέργειας -μάλλον περι βιοενέργειας πρόκειται- στην οποία αναφέρομαι
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DisRaptor-X
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2003, 02:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DisRaptor-X  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτος ο κυριος το εθεσε σαν 'σπαταλη' ή εννοουσε οτι καταναλωνεται ψυχικη ενεργεια?
Το δευτερο θεωρω πιο πιθανο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2003, 12:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Θεσσαλονικερεπετούλη!!!

quote:
Ρε παιδιά μη γελοιοοποιήτε το θέμα

καταρχήν, ο Καστανέντα στο τρίτο βιβλίο του με τίτλο "ταξίδι στο Ιξτλάν" μιλά γενικά αρχικά γιά τις σχέσεις των ανθρώπων και νομίζω ότι εκεί αναφέρεται και ειδικότερα γιά τις σεξουαλικές σχέσεις -σε άλλο σημείο του ίδιου βιβλίου.

Αυτό που μου άρεσε στα λεγόμενά του πάντως ήταν γιά την αντίθεση

απρόσιτος / διαθέσιμος

δηλαδής,

σπατάλη ενέργειας είναι γενικότερα θα έλεγα όταν υπερβαίνεις το μέτρο.

"Το να είσαι απρόσιτος σημαίνει ν αγγίζεις τον κόσμο γύρω σου με μέτρο. Μην τρως πέντε ορτύκια, φάε ένα. Μην καταστρέφεις τα φυτά γιά να φτιάξεις ένα λάκκο και να ψύσεις τα ορτύκια. Μην εκτίθεσαι στη δύναμη του αέρα, εκτός κι αν είναι υποχρεωτικό. Μην χρησιμοποιείς και μην στίβεις τους ανθρώπους ώσπου να τους στραγγίξεις, ιδιαίτερα τους ανθρώπους που αγαπάς"

βασικά, νομίζω ότι συμφωνώ με αυτό που λές στο πρώτο μήνυμά σου,
αλλά

υπάρχουν τεχνικές -γιά τον άντρα- ώστε να κάνει σεξ και να μην τελειώσει, οπότε και δε χάνει σε ενέργεια. Βέβαια, γιά να φτάσεις στο σημείο να σε ωφελήσει κάτι τέτοιο, νομίζω ότι επιβάλλεται πρώτα να γνωρίζεις τρόπους ώστε να μπορείς να ελέγξεις την ασύνειδη ροή ενέργειάς σου πρως τα έξω -τις διαρροές.
Δηλαδής, να έχεις δημιουργήσει ένα είδος ενεργειακής ασπίδας, να γίνεσαι απρόσιτος, να ελέγχεις τι παίρνεις και τι δίνεις...κλπ.

Γιατί αν δεν γίνουν αυτά πρώτα, τότε το άτομο που στερείται πλήρως την σεξουαλική ολοκλήρωση, νομίζω ότι την στερείται επί ματαίω!

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2003, 12:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου reptilesalonica δεν γελοιοποιούμε κανένα θέμα.Εγω σου είπα:
quote:
Για μένα το να κάνεις έρωτα είναι πηγή ζωής.
Που είναι το γελίο;Σου είπα απλά την άποψή μου.
Εσυ είπες:
quote:
Περιμένω και συμμετοχή απο κάποιους λιγότερο πορωμένους με το σεξ
Εδω κάνεις ένα μεγάλο λάθος.Αλλο ο έρωτας και άλλο το σεξ.Και δεν νομίζω να είναι κανένας πορωμένος με το σεξ (μόνο άν είναι άρρωστος) αλλά απλά είναι η φυσική ανάγκη του ανθρώπου και κάθε ζωντανού οργανισμού.Λοιπόν σου το ξαναλέω.Εγω επειδή όπως και συ λές δεν έχω φτάσει σ'αυτό το αξιόλογο επίπεδο για την εξύψωση και δεν μου χρειάζεται όλη η ενέργεια του σύμπαντος αφου είμαι ένας κοινός άνθρωπος θα κάνω αυτό που έκανα πάντα.Ερωτα
Φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 00:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί αν δεν γίνουν αυτά πρώτα, τότε το άτομο που στερείται πλήρως την σεξουαλική ολοκλήρωση, νομίζω ότι την στερείται επί ματαίω!

Λιλιθάκι με "πιάνεις"...Συμφωνώ και με όσα προανέφερες περί Carlos Castaneda. Πάντως πιστεύω ακράδαντα οτι όταν απο τη μια "δουλεύεις" αυτή την ενέργεια κι απο την άλλη δε τη σπαταλάς, είσαι ικανός να φτάσεις στο "απρόσιτο" αλλά και να μπορείς να αποσυναρμολογήσαι και να συναρμολογίσαι σε άλλα επίπεδα αντίληψης.
Φίλε DisraptorX, η σεξουαλική ενέργεια ΕΙΝΑΙ ενέργεια ψυχής. Η σεξουαλική ενέργεια δίνει καινούργια ζωή, είναι κομμάτι της ενέργειας απο την οποία αποτελείται η ψυχή.
Φίλε plane μάλον παρεξήγησες τον τρόπο που το είπα. Δε μάλωσα κανέναν, απλά έκανα παράκληση για βαθύτερη προσέγγιση. Καταλαβαίνω το χιούμορ και μου άρεσε, απλά θέλω να φτάσω βαθύτερα.
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 17:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μιά ερώτηση!

μπορούν άλλου είδους ενέργειες να μεταστοιχειωθούν σε σεξουλική?

ποιά είναι τελικά η πηγή της σεξουαλικής ενέργειας, και πως μπορούμε να γίνουμε πιό σεξουαλικοί?

νομίζέτε ότι η ύπαρξη σεξουαλικής ενέργειας σε ένα άτομο είναι δείγμα εσωτερικής δύναμης -προσωπικής ενέργειας?

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satanist
Μέλος 1ης Βαθμίδας


66 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 17:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satanist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalispera, Egw pistebw oti ta panta prepei na exoyn ena metro, "pan metron ariston" kai to polu sex, se kanei na skeutese pio arga, auth einai h apopsi mou. euxaristw.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 02:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kai to polu sex, se kanei na skeutese pio arga, auth einai h apopsi mou

Γι' αυτό άργησες Satanist να απαντήσεις? Μιλάς εκ προσωπικής πείρας? (πλάκα φκιάνου ε!)
Λίλιθ πολύ ενδιαφέρον θέμα έθιξες...Ναί πιστεύω σ' αυτό που ανέφέρεις, οτι δηλαδή η ποσοστιαία ύπαρξη σεξουαλικής ενέργειας σ' ανα άτομο καθορίζει και την προσωπικότητά του και τη δυναμική της ψυχής του. Η δύναμη της σεξουαλικής ενέργειας χρησιμοποιείται απο κάποιους Γιόγκις (την οποία ονομάζουν "κουνταλίνι" αν δε κάνω λάθος) για να βελτιώσουν τις ικανότητές του είτε σε βαθύτερο επίπεδο διαλογισμού είτε αλλού.
Εδώ πιστεύω είναι πολύτιμη η βοήθεια της ΑΤΜΑ, Ααααααατμααααα!!!
Come down here if you please, will ya? Give us ur lights...
(ή οποιουδήποτε γνωρίζει οτιδήποτε για τη φύση-αναζήτηση και χρησιμοποίηση αυτής της ενέργειας)
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 27/05/2003 02:56:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 11:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμμμ...
έτοιμη στα χείλια μου την είχα την απάντηση στα ερωτήματα που έθεσα Σαλονικέρπετε!

μα!, ας περιμένουμε πρώτα τη βοήθεια του κοινού, το 50/50 και ένα τηλεφώνημα!

χαχαχα!

εκτός από άλλους ανθρώπους, υπάρχει τρόπος να "γεμίσεις" και άπο κάτι άλλο!

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 16:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εννοείς Λίλιθ?

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 23:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχετικά με το πρώτο ή με το δεύτερο σκέλος Εγπετοέ ντε Σαλονίκ

σχετικά με το δεύτερο θ' απαντήσω, που είναι επί του θέματος!

πολλές φορές αναρωτιόμουνα,
τι νάναι αυτό που μας κάνει σεξουαλικούς?
σίγουρα, το να νιώθουμε σεξουαλικοί, και αυτό αυτόματα μεταδίδεται στους άλλους.

αλλά τι μας κάνει να νιώθουμε σεξουαλικοί?
να μας θεωρούν σεξουαλικούς.

πως ομως θα μας θεωρούν σεξουαλικούς?
μα αν είμαστε σεξουαλικοί!

τι είναι αυτό που μας κάνει σεξουαλικούς?

...

και πως ξεφεύγει κανείς από αυτό το φαύλο κύκλο και γίνεται σεξουαλικός?

εγώ ξέρω την απάντηση, αλλά περιμένω πρώτα

quote:
τη βοήθεια του κοινού, το 50/50 και ένα τηλεφώνημα!

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 00:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ….. Τι να μας κάνει άραγε (sexουαλικούς) ερωτικούς;

Πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα αντίληψης, υποκειμενικής. Μια γυναίκα η ένας άνδρας λέμε ότι είναι ερωτικοί, για τους δικούς μας λόγους ο κάθε ένας. Της περισσότερες φορές για ακατανόητους λόγους, που καλύτερα να μείνουν έτσι.

Ένας άνθρωπος μπορεί να είναι ερωτικός, μόνον εάν είναι ο εαυτός του. Εάν υποδυθεί κάποιων άλλον χαρακτήρα, που το πιο πιθανό είναι, το κοστούμι του να μην ταιριάζει στα μέτρα του, είναι μαθηματικά σίγουρο πως το ακριβός αντίθετο θα συμβεί. Ίσος να γελοιοποιηθεί, όσο ακραίο και αν ακούγεται.

Άλλο ο ερωτισμός και άλλο η προκλητικότητα. Η προκλητικότητα είναι η εκδήλωση του ήδη! υπάρχοντος ερωτισμού (αυτού που πηγάζει από τον ίδιο μας τον εαυτό) σε μία υψηλότερη βαθμίδα, ηθελημένα.

Όσον αφορά την δήλωση της Λίλιθ, δηλαδή ότι εάν νιώθουμε ερωτικοί (σεξουαλικοί) αυτό μεταδίδετε και σους γύρο μας, θα μου επιτραπεί να διαφωνήσω. Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να είναι εφικτό, όσο και αν το θέλουμε. Στην προκειμένη περίπτωση είμαστε οι πομποί της ‘ερωτικής’ ενέργειας. Δεν μπορεί να είναι όλοι γύρο μας δέκτες της αντίστοιχης ενέργειας, αυτό είναι αδύνατον. Αυτό βέβαια εξαρτάτε και από το μέγεθος του ‘σήματος’ του ‘πομπού’ που και σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορούν να το αντιληφθούν όλοι.

Τι μας κάνει να νιώθουμε ερωτικοί; Σίγουρα η ‘αυτοπεποίθηση’. Εάν προσπαθήσουμε! να γίνουμε ερωτικοί, θα αποτύχουμε. Είναι κάτι το πυγαίο το οποίο μπορεί να εκφραστεί μόνο! εάν είμαστε ο εαυτός μας. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Δεν υπάρχουν ‘μαγικά’ τεχνάσματα που να μας κάνουν ερωτικούς η ερωτεύσιμους.
Επίσης, όταν αγωνιούμε για το εάν οι γύρο μας, μας αντιλαμβάνονται όπως εμείς θα θέλαμε, τότε αυτή η συμπεριφορά γίνετε άλλος ένας αρνητικός παράγοντας που εγκυμονεί σοβαρότατους κινδύνους ως προς την () ματαιοδοξία μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 11:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε μου Εχέμβροτε,
θα συμφωνήσω εν μέρη με τα λεγόμενά σου,
αλλά θα διαφωνήσω σε κάποια σημεία.

quote:
Όσον αφορά την δήλωση της Λίλιθ, δηλαδή ότι εάν νιώθουμε ερωτικοί (σεξουαλικοί) αυτό μεταδίδετε και σους γύρο μας, θα μου επιτραπεί να διαφωνήσω. Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να είναι εφικτό, όσο και αν το θέλουμε. Στην προκειμένη περίπτωση είμαστε οι πομποί της ‘ερωτικής’ ενέργειας. Δεν μπορεί να είναι όλοι γύρο μας δέκτες της αντίστοιχης ενέργειας, αυτό είναι αδύνατον. Αυτό βέβαια εξαρτάτε και από το μέγεθος του ‘σήματος’ του ‘πομπού’ που και σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορούν να το αντιληφθούν όλοι.

δε συμφωνείς ότι κάποια άτομα θεωρούνται από το σύνολο ως πολύ ερωτικά? δε σου έχει τύχει να βλέπεις μιά γυναίκα ερωτικά -ή αντιστοιχα μιά γυναίκα να βλέπει έναν άντρα ερωτικά-, να τη βρίσκεις "σεξουαλική" και να ξέρεις ότι δεν είσαι ο μόνος που το κάνει αυτό, και αν όχι όλοι, τουλάχιστον ΠΟΛΛΟΙ θα συμφωνούσαν μαζί σου?
Εγώ, μιλώντας από τις εμπειρίες μου, και εμπειρίες γνωστών και φίλων μου, βλέπω κάτι τέτοιο να συμβαίνει πολύ συχνά!

θα συμφωνήσω όμως όταν λες ότι

ένας άνθρωπος είναι ερωτικός όταν είναι ο εαυτός του, όταν έχει αυτοπεποίθηση...

ακόμη, πιστεύω ότι ο ερωτισμός καλλιεργείται και επιπλέον, υπάρχουν φάσεις και φάσεις στη ζωή ενός ατόμου που νιώθει λιγότερο ή περισσότερο ερωτικός, και εκπέμπει αντίστοιχα κύμματα, ανεξάρτητα από τις "ανασφάλειές" του.

σχετικά με την σεξουαλική ενέργεια πιστεύω επίσης ότι όταν ένα άτομο είναι σεξουαλικά ενεργό -κάνει έρωτα, είναι ερωτευμένο, έχει μιά υγειή σεξουαλική ζωή, ή ακόμη και όταν έχει μιά υγειή σχέση με τον ερωτισμό του, το σώμα του κλπ. - αυτό το εκπέμπει γύρω του, σε αντίθεση με αυτόν που κοινώς λέμε ότι είναι "αγμτος".


λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 12:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kατά την άποψή μου, όταν μιλάμε για Σεξουαλική ενέργεια, μιλάμε βασικά για Ενέργεια. Τώρα εάν την ονομάζουμε σεξουαλική ή δεν ξέρω και γω πως αλλιώς, μάλλον έχει να κάνει με άλλα πράγματα...π.χ. πως εξωτερικεύουμε εμείς αυτή την ενέργεια στην πραγματικότητα που κινούμαστε.

Το σημείο, πάντα κατά την γνώμη μου, που είναι σημαντικό, είναι ότι κατά την διάρκεια της σεξουαλικής πράξης παράγεται σημαντική ενέργεια. Ο λόγος είναι ότι έχουμε να κάνουμε
α) με την διπολικότητα, αρνητική (-) και θετική (+) φόρτιση
β) με την έννοια της δίνης
Είναι φανερό ότι ως δίπολα έχουμε τον άντρα και την γυναίκα ή και άτομα του ιδίου φύλου. Εξαρτάται από τον σκοπό που έχουμε.
Οπως καταλαβαίνετε με την τελευταία μου φράση, ξεφεύγω από την έννοια του απλού sex όπως το ξέρουμε. Το sex χρησιμοποιήθηκε, χρησιμοποιείται και πιθανότατα θα χρησιμοποιείται για μαγικούς σκοπούς...ως μέσο άντλησης μεγάλων ποσοτήτων ενέργειας. Ετσι φθάνουμε στο λεγόμενο Αριστερό Μονοπάτι ή Μαύρη Μαγεία.
Στην Δύση νομίζω ότι αυτά τα θέματα έγιναν γνωστά ευρύτερα από την δημοσιοποίηση των σεξομαγικών τελετών των Crowley, O.T.O. κλπ.
Για όποιον ενδιαφέρεται θα μπορούσε να βρει ενδιαφέροντα στοιχεία στο βιβλίο SEXUALITY, MAGIC AND PERVERSION του Francis King (Αγγλική έκδοση καθώς νομίζω ότι δεν έχει κυκλοφορήσει στα Ελληνικά).



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 16:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα κριτικές γι' αυτό το βιβλίο.
quote:
SEXUALITY, MAGIC AND PERVERSION is a short book giving a rough detail of sex-magic from the 19th century to the early 1970s. I gave this book four stars only because it did not go into enough detail and adequately explain the theology behind occult practices of sex-magic.
Sex-magic forms an esoteric element in Eastern religions such as Hinduism and Buddhism, and is known as Tantra. Tantric texts supplement orthodox Buddhist and Hindu scriptures and form their own cannon of literature. Forms of sex-magic may have been practiced in pre-Christian Europe, and may have continued underground during the rise of the Christianity. The concept figures in primal fertility religions that developed in cultures based on agriculture and the changing of the seasons and the monitoring of the sun, moon and stars to determine the time of the years to plant and harvest crops. This frequently took on sexual imagery, for example spring rains being like the male seed fertilizing the female earth. It is said that the "witches" persecuted by the Church were followers of some such ancient cult. There is some speculation regarding the status of witches during the Middle Ages. Occultists claim that they were practitioners of a pre-Christian universal Goddess religion. Others, such as the noted scholar Rev. Montague Summers, claim that these witches were literally in leage with Satan himself and that the stories of them copulating with [satan] and casting spells to disrupt the Faithful are true. The status of these so-called "witches" is not well understood by either side, pro-, or anti-Christian.

Modern interest in sex-magic originated from the stories brought back to Europe from travelers during the Victorian Era. Various cults sprang up which practiced heterosexual, homosexual and masturbation rites, animal sacrifices, poisons, abortions and black masses. Two of the most well known occult groups from the past 100 years are the Order Templi Orientis (OTO) and the Theosophical society. British occultist Alestier Crowley, rocket scientist Jack Parsons and Madame Blavaksky are among the noted figureheads in those occult groups.



quote:
read this book roughly five years ago, and since then have always reccommended it to anybody interested in the history of sexual magic in general and the magico-sexual practices of Thelema's founder and his descendant ideologies (i.e. Wicca, LaVey Satanism, etc.). Mr. King starts with an interviewing a witch named "Marian" and then branching out into the history of Gardner and neopaganism, then traces the practice of sex magic through history from the beginning of civilisation to the present. Perhaps the best reason to read this book is that the author acquaints us with the more obscure figures in magical history, and this gives us a good springboard for further and more in-depth research. A great beginning book for anybody with a serious interest in this subject!
Fr. Jason Spadafore
(A modern-day Montague Summers)


quote:
Sexuality, Magic & Perversion by Francis King is a controversial, revelatory, highly recommended volume of original research that investigates sexuality in religions and traditions all over the globe, from fertility cults and tantricism to Islamic mysticism and Crowleyan sex magick. A tantalizing study of the mystical aspect of sex, heavily researched and presenting information about the life and work of outspoken yet little-known figures who distinguished themselves, for good or for bad, in the intersecting fields of sex and religion. Sexuality, Magic & Perversion had been out of print and a collector's item for decades. This new Feral House edition will admirably serve to introduce a whole new generation to this seminal, ground breaking work on human sexuality.

Περισσότερο αναφέρεται στη σεξουαλική ενέργεια ως χρησιμοποίηση για σκοτεινούς σκοπούς αλλά και την κατά εποχές καθρέφτισή της στις θρησκείες.

Υ.Γ Ζητώ συγνώμη απο τους μη γνωρίζοντες την Αγγλική αλλά απο τη στιγμή που το βιβλίο δεν μεταφράστηκε -και δυστυχώς- στα Ελληνικά...

-
old tiger: Θα διαφωνήσω μαζί σου στο παρακάτω:

quote:
β) με την έννοια της δίνης
Είναι φανερό ότι ως δίπολα έχουμε τον άντρα και την γυναίκα ή και άτομα του ιδίου φύλου. Εξαρτάται από τον σκοπό που έχουμε.

Ακόμη και κατά την αυτο'ι'κανοποίηση δηλαδή δίχως αυτό που προαναφέρεις, κατά την στιγμή της εκσπερμάτισης βιώνουμε αυτή την ενέργεια καθώς το σπέρμα (ανδρικό ή γυναικείο) εξέρχεται απο το σεξουαλκό όργανο. Κατά την άποψή μου πιστεύω οτι αυτή η ενέργεια είναι κομμάτι του γενικότερου βιοενεργειακού μας πεδίου δηλαδή η ψυχή, η φλόγα που κρατάει αυτό το όχημα (σώμα) εν ζωή. Κατά την εκσπερμάτιση βγαίνει ενα μικρό κομμάτι απο αυτή την ενέργεια, γι' αυτό και αισθανόμαστε αυτή τη μικρή ηλεκτρική εκκένωση. Τώρα κατά την σεξουαλική επαφή δυο ανθρώπων και κύρια ετερόφυλων είναι η μαγεία της φύσης διότι πιστεύω εκείνη τη στιγμή (και όταν ο άνδρας εκσπερματίσει εντός κόλπου) κομμάτια απο τις ψυχές των 2 ανθρώπων ενώνονται με σκοπό να γεννήσουν μια καινούργια ζωή. Αυτή η ηλεκτρική εκκένωση εκείνη τη στιγμή είναι η βίωση ενός μικρού κομματιού του τι σημαίνει δημιουργία κατά τη συμπαντική έννοια.
Είναι όμως ενδιαφέρον να ακούσω και τις δικές σας απόψεις...
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 28/05/2003 16:45:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 22:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κατά την διάρκεια της σεξουαλικής πράξης παράγεται σημαντική ενέργεια.......Το sex χρησιμοποιήθηκε, χρησιμοποιείται και πιθανότατα θα χρησιμοποιείται για μαγικούς σκοπούς...ως μέσο άντλησης μεγάλων ποσοτήτων ενέργειας.

συμφωνώ μαζί σου Old Tiger,
αλλά αυτό που με απασχολούσε -και εξακολουθεί να με απασχολεί- είναι το πως και που ακριβώς διοχετεύεται αυτή η ενέργεια.

Δηλαδή, αν υποθέσουμε ότι ή σεξουαλική πράξη γίνεται μεταξύ δύο ατόμων με μεγάλη ενέργεια -και συνειδητοποιημένων συμμάχων- και ότι επιπλέον η σύνθεση αυτών των δύο ενεργειών δεν είναι αλληλοεξουδετερωτική -υπάρχει και αυτή η περίπτωση νομίζω- αλλά είναι επαυξητική, τότε έχουμε καταρχήν μιά αισθητή παραγωγή επιπλέον ενέργειας.
Όπως το καταλαβαίνω εγώ, λίγο πριν την σεξουαλική πράξη, σε οποιοδήποτε τελετουργικό, είτε αυτό είναι "θρησκευτικό" είτε είναι απλά ένα "συνειδητό παιχνίδι" που σκοπό έχει ν ανεβάσει τα άτομα που συνευρίσκονται σε υψηλά πεδία ενέργειας, τότε σε αυτό το στάδιο της προσέγγισης υπάρχει σχηματισμένο -ανάμεσα στα άτομα της συνέυρεσης- ισχυρό πεδίο ενέργειας, το οποίο τα δύο άτομα το μοιράζονται.

Κατά τη διάρκεια της πράξης, οι δύο σφαίρες ενεργειών αλληλεπιδρούν πιό πολύ συνενόνονται και τελικά γίνονται -ιδανικά- ένα.

Σε αυτό το σημείο έχουμε δύο πιθανές εκδοχές, ή σταματάμε, η συνεχίζουμε.

Αν σταματίσουμε, μπορούμε να διαφυλάξουμε την ενέργεια που σχηματίστηκε?

Αν συνεχίσουμε, τότε η ενέργεια μεταστοιχειώνεται σε κάτι άλλο, που μοιράζεται -μιλώ λοιπόν γιά την περίπτωση που γίνεται ολοκληρωμένα η σεξουαλική πράξη.

Εδώ λοιπόν ρωτώ,
τι γίνεται έπειτα με αυτή την ενέργεια?
πως ακριβώς μπορούμε να την κρατήσουμε μέσα μας και πως τη χρησιμοποιούμε?

γιά κάποιους ανθρώπους το σεξ είναι αυτοσκοπός.
όμως, μπορεί να είναι το σεξ και αυτό, αλλά και κάτι παραπάνω?

πολύ θα ήθελα να γνωρίζω...

quote:
Τώρα κατά την σεξουαλική επαφή δυο ανθρώπων και κύρια ετερόφυλων είναι η μαγεία της φύσης διότι πιστεύω εκείνη τη στιγμή (και όταν ο άνδρας εκσπερματίσει εντός κόλπου) κομμάτια απο τις ψυχές των 2 ανθρώπων ενώνονται με σκοπό να γεννήσουν μια καινούργια ζωή. Αυτή η ηλεκτρική εκκένωση εκείνη τη στιγμή είναι η βίωση ενός μικρού κομματιού του τι σημαίνει δημιουργία κατά τη συμπαντική έννοια.

Σαλονικέρπετε, ναι, συμφωνώ μαζί σου, και γιαυτό το λόγο γράφω ότι πιστεύω ότι το σεξ από ενεργειακής απόψεως είναι αυτοσκοπός γιά τους περισσότερους. Δηλαδή, η ενέργεια μετασχηματίζεται πάλι σε κάτι που έχει να κάνει με την λειτουργία του σεξ, και όχι με κάτι άλλο. Δηλαδή δε γίνεται μια άλλου είδους δημιουργία αλλά παραμένει απλά συμβολική βίωση του αναπαραγωγικού ενστίκτου και ακόλουθη ηδονή, λόγω βιολογικού μας προγραμματισμού.

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^


Edited by - λίλιθ on 28/05/2003 22:31:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 22:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβαζωντας το θεμα μου ηρθε στο μυαλο ενα βιβλιο που καποτε ειχα διαβασει και λεγοταν Το ερωτικο ΤΑΟ

Αντιπαραθετω ενα αποσπασμα

quote:
Ο ανθρωπος επικοινωνει δια μεσου της ερωτικης εναρμονισης με τις αστειρευτες δυναμεις της φυσης, που επισηε πιστευαν οτι ηταν ποτισμενες απ'ενα διαχυτο ερωτισμο. Για παραδειγμα η Γη ειναι το θηλυκο στοιχειο Γιν και ο ουρανος ειναι το αρσενικο Γιανν. Ειναι η αλληλεπιδραση τους, μια αλληλεπιδραση που εχει σαν αποτελσμα την ολοτητα. Κατα προεκταση η ενωση του αντρα με την γυναικα δημιουργει μιαν ολοτητα, οπου η συμμετον και των δυο ειναι εξ ισου σημαντικη.

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 01:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πάντως,
και αυτή τη στιγμή γράφω λόγια που ίσως -σε κάποια άλλη στιγμή θα σκεφτόμουν ότι δε θά πρεπε ν' αποκαλύψω- αλλά βγαίνουν, γιατί χαλάρωσαν της πύλης οι φρουροί,

επαναλαμβάνω!

υπάρχει πηγή...
και παίρνεις...

και βρίσκεται κάπου στη φύση και μέσα μας.
πρόβαλε τον εαυτό σου μέσα της και θα δεις...

εγώ είδα...

τέλος!

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 02:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
υπάρχει πηγή...
και παίρνεις...

και βρίσκεται κάπου στη φύση και μέσα μας.
πρόβαλε τον εαυτό σου μέσα της και θα δεις...


καλή μου Λίλιθ....
straight between the eyes...

αναφέρομαι βέβαια σε άλλο πράγμα...κάτι το συγκλονιστικό...nameless...
η μυρωδιά της γάτας....

Επιφυλάσομαι Λίλιθ και reptilesalonica για συνέχιση της κουβεντούλας μας...καθ’ότι αυτή την στιγμή πρέπει να σκεφθώ κάτι άλλο


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE


Edited by - old tiger on 29/05/2003 08:52:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 10:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπραβο λιλι8 ... μικρο κοριτσακι και γνωριζεις τοσα π
ραγματα που να μεγαλωσεις κι ολας¤

*ΥΓ. Ακουσα τραγουδακι με τ ονομα σου ...βλεπε νενα βενετσανου εαν δεν ξερεις.


dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 10:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα....Τίγρη!!!

ήμουν υπό την επίρροια του ποτού,
(όταν έγραφα αυτό το μήνυμα)...χθες βράδυ
τι να πω,

πάντως ανυπομονώ!

να συνεχίσουμε την κουβέντα μας φίλοι μου στο θέμα αυτό!


quote:
Ακουσα τραγουδακι με τ ονομα σου ...βλεπε νενα βενετσανου εαν δεν ξερεις.

spirit!!!
σέλω ακούσω τραγουζάκι με όνομά μου!!!
ευχαριστώ

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^


Edited by - λίλιθ on 29/05/2003 10:20:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 10:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν ακουσεις τραγουδακι με τ ονομα σου 8α ξετρελα8εις γιατι ειναι πανεμορφο..
..ειναι το λιλι8 και το τραγουδα η ν.βενετσανου.
το μονο που μπορω να κανω απο εδω ειναι να σου γραψω τους στιχους εαν το επι8υμης.

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 10:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Posted - 04/03/2003 : 19:05:18

Ας ενώσουμε λοιπόν αγαπητή και αγαπητοί , άλλη μια χάντρα στο περιδέραιο της σοφίας , ενώνοντας το «παράξενο» των ινδουιστικών γραφών με την άχρονη , συμπαντική «γνώση» της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ:
TSAKRA - Harish Johari σελίδα 116
ΘΕΟΤΗΤΕΣ: Ο Καμεσβάρα και η Καμεσβάρι. Ο Καμεσβάρα είναι ο ίδιος ο κύριος Σίβα. Είναι ο κύριος της επιθυμητής αρχής (κάμα «επιθυμία» ισβάρα «κύριος»). Είναι εκείνος που κάθεται πάνω από το περίφημο ταντρικό τρίγωνο Α-ΚΑ-ΤΑ και τον οποίο ανυπομονεί να συναντήσει η Ντέβι (Άντια, Κουνταλίνη, Τριπούρα και Καμεσβάρι).
Η Καμεσβάρι κάθεται στο Μουλαντάρα ως κοιμισμένη ενέργεια. Διαμέσου του στενού περάσματος του Μπράχμα Νάντι, ορμά για να συναντήσει τον κύριο της, τον Καμεσβάρα, χρησιμοποιώντας οποιαδήποτε από τις πέντε κινήσεις. Γυρίζοντας τα πέταλα όλων των λωτών των διαφόρων τσάκρα, φτάνει μέχρι το υψηλότερο για να τον συναντήσει.
Ο Καμεσβάρα περιγράφεται ως η πιο όμορφη από τις ανδρικές μορφές. Κάθεται σαν γιόγκι, αλλά σε αιώνιο αγκάλιασμα με την αγαπημένη του την Τριπούρα Σουντάρι, που είναι η Καμεσβάρι, την πολύ όμορφη θηλυκή μορφή των τριών κόσμων (τρι «τρία», πούρα «πεδία, κόσμοι», σουντάρι «όμορφη»).
Ο Καμεσβάρα είναι επίσης γνωστός ως Ουρντβαρέτα (ούρντβα «προς τα επάνω», ρέτα «ρεύμα , ροή»), για την ικανότητα του να τραβά, μέσω της Σουσούμνα, την ουσία του σπερματικού υγρού προς τα πάνω. Είναι ο κύριος της γνώσης, της ανοδικής κίνησης της ενέργειας. Η Βαματσάρα («της αριστερής οδού») Τάντρα δίνει πλήρη περιγραφή της διαδικασίας της ανοδικής κίνησης και ισχυρίζεται ότι εδώ βρίσκεται το σημείο όπου πρέπει να μεταφερθεί το σπέρμα. Εδώ, το φυσικό ανδρικό σπέρμα (μπίντου) ενώνεται με τη σεληνιακή θηλυκή ενέργεια και η εσωτερική και η εξωτερική ένωση γίνεται τάντρα (διευρυμένη συνείδηση), γιατί είναι ένας συνδυασμός μπόγκα και γιόγκα, δηλαδή απόλαυσης και απόσπασης.
Ο Καμεσβάρα χαρίζει τη δύναμη της ανοδικής κίνησης και το κράτημα του σπέρματος, επομένως διαλογισμός στον Καμεσβάρα κάνει το εγώ να αποσύρεται και ο γιόγκι κάθεται στο Σόμα Τσάκρα και απολαμβάνει την μπραχμανάντα (τη μακαριότητα του Μπράχμαν). Ο Καμεσβάρα είναι τώρα σε ειρήνη στην ένωση του με την πολυαγαπημένη του η οποία δεν είναι πια το οργισμένο ερπετό που πετάει φωτιές, όπως ήταν όταν ξυπνούσε ξαφνικά από τον ύπνο της.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΥ: Εκείνος που διαλογίζεται πάνω σ’αυτό το τσάκρα και σταματά την καθοδική κίνηση του αμρίτα του ή νέκταρ, εκτελώντας την κέτσαρι μούντρα (κε, «ο αιθέρας», τσάρι «κίνηση») γίνεται αθάνατος, ενώ βρίσκεται μέσα σ’αυτό το φυσικό σώμα. Είναι ικανός να σταματήσει τη διεργασία γήρανσης και να παραμείνει έτσι νέος για πάντα και γεμάτος ζωτικότητα και αντοχή.
Καταφέρνει να νικήσει την ασθένεια, τη φθορά και το θάνατο και μέσω της ένωσης του Σίβα και της Σάκτι, που είναι ο απώτατος σκοπός της κουνταλίνι γιόγκα, να απολαμβάνει αιώνια ευδαιμονία. Η κέτσαρι μούντρα αυξάνει την ανοδική ροή της ενέργειας και ο γιόγκι γίνεται ικανός να παραμείνει στη Γκαντάνα Μάνταλα ή Σούνια Μάνταλα, «στο κενό», δηλαδή τον κοίλο χώρο ανάμεσα στα δυο ημισφαίρια του εγκεφάλου, που είναι γνωστός και ως η δέκατη πύλη του σώματος και είναι τοποθετημένος μέσα στο Σαχασχάρα, το έβδομο τσάκρα.
Παρακαλώ να θυμόσαστε ότι είπα: «Ας ενώσουμε. . . . . άλλη μια χάντρα στο περιδέραιο της σοφίας» και όχι ότι αυτό είναι το περιδέραιο της σοφίας της αναγέννησης (της μητέρας των γνώσεων)


ΑΛΗΘΕΙΑ&ΜΟΝΟ ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 10:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε reptilesalonica,
όντως ισχύει αυτό που αναφέρεις περί αυτοικανοποίησης. Ο άνθρωπος ουσιαστικά είναι ένα ψυχοσωματικό σύνολο. Και στον άνθρωπο ενυπάρχει η ιδέα της διπολικότητας. Φαντάσου δηλαδή την σωματική υπόσταση ως τον ένα πόλο (με τα + και -) και την ψυχική υπόσταση σαν τον άλλον πόλο (πάλι με τα αντίστοιχα - και +). Αυτό που γίνεται κάθε φορά είναι ότι υπάρχει αλληλεπίδραση μεταξύ αυτών των + και -, προκειμένου να υπάρχει κίνηση, να υπάρχει ροή.
Σαφώς και υπάρχουν μαγικές τεχνικές προς αυτή την κατεύθυνση. Το Ο.Τ.Ο. π.χ. στον 8ο βαθμό είχε ακριβώς μία τέτοια τεχνική (magical self satisfaction). Απλά οι συγκεκριμένες τεχνικές δεν είναι τόσο διαδεδομένες, όσο οι άλλες.

Σκοπός όλων αυτών που ασχολούνται με αυτές τις τεχνικές, δεν είναι το σεξ για το σεξ...τουλάχιστον γι’αυτούς που ασχολούνται σοβαρά και δεν θέλουν απλά να ικανοποιήσουν τις σεξουαλικές τους ανάγκες. Σκοπός τους είναι η παραγωγή ενέργειας. Ενέργεια την οποία θα χρησιμοποιήσουν για τους δικούς τους σκοπούς, όποιοι και εάν είναι αυτοί.
Αυτό που προσπαθούν να κάνουν, όπως αναφέρετε και εσείς, είναι ουσιαστικά αυτή η διπλή υπόσταση, να γίνει ένα, να φθάσει στην ολοκλήρωση, στην θέωση, ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το. Σε όλη αυτή την διαδικασία, όσο αυξάνεται η συχνότητα των κραδασμών, δημιουργείται ένας στροβιλισμός, μία δίνη. Οσο πιο δυνατή είναι αυτή η δίνη, τόσο πιο εντυπωσιακά θα είναι τα αποτελέσματα. Ετσι μπορεί αυτή η δίνη να σχίσει τον χωροχρόνο και να δημιουργήσει μία πύλη. Είτε εσωτερική, είτε και εξωτερική. Από το τελευταίο καταλαβαίνετε νομίζω πια την χρήση των συγκεκριμένων τεχνικών, καθώς διαμέσω αυτής της πύλης μπορεί να εισέλθει αλλά και να εξέλθει κάτι. Οπότε μάλλον γι’αυτόν τον λόγο ονομάσθηκε αριστερό μονοπάτι.

Βέβαια αυτή η ονομασία δόθηκε εξαιτίας της χρήσης αυτών των τεχνικών από Δυτικές αδελφότητες. Ουσιαστικά όμως αυτές οι τεχνικές είναι Ανατολικές (Τάντρα από όποια σχολή και να προέρχεται). Και εκεί υπάρχουν αντίστοιχες τεχνικές. Μία ας πούμε ...μαγική σεξουαλική συνεύρεση...λέγεται Τάντρα Μαϊθούνα, στην οποία και υπάρχει κανονικό τελετουργικό με μάντρας, ασάνες κλπ. Στα δικά μας Δυτικά μάτια και αυτιά βέβαια, η τελετουργία αυτή θα φαίνεται εντελώς γελοία, καθώς π.χ. ο άντρας θα πρέπει να ακουμπά με το δεξί του χέρι το δεξί στήθος της γυναίκας και να πει 108 φορές ένα συγκεκριμένο μάντρα (του στυλ φτου σκουληκομερμυγκότρυπα) και πολλά άλλα τέτοια χαριτωμένα. Γι’αυτό λοιπόν οι Δυτικοί, απλοποίησαν αυτές τις τεχνικές, κάνοντας τες πιο λιτές και πιο σύντομες.
Και στην Τάντρα υπάρχει αριστερό και δεξί μονοπάτι. Ο μύστης πολύ λογικά, έπρεπε να έχει περπατήσει και τα δύο μονοπάτια.
Υ.Γ.

quote:
Περισσότερο αναφέρεται στη σεξουαλική ενέργεια ως χρησιμοποίηση για σκοτεινούς σκοπούς αλλά και την κατά εποχές καθρέφτισή της στις θρησκείες.


Σωστά, επειδή η σεξουαλική μαγεία είναι άμεσα συνυφασμένη με αυτούς τους σκοπούς. Κατά έναν παράξενο τρόπο, ο οποιοσδήποτε που μπαίνει σε αυτή την ατραπό, όσο αγαθές και καλές προθέσεις να έχει, στο τέλος απορροφάται. Είναι ένας εξαιρετικά επικίνδυνος δρόμος.


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE


Edited by - old tiger on 29/05/2003 11:00:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 10:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H σκεψη μου για σε να νε
μες την σκια ασμαινει
ομορφο ονομα λιλι8
γραφη μισοσβυσμενη

ματια βα8ια σαν εβενος
γαλαζιο το κορμι σου
πια χερια σε καρφωσανε
στην μεση τησ αβυσσου

ζουμε αχαρες μικρες ζωες
πια τα μαγεια 8α μας λυσει
μες τα σπιτια ζουμε σιωπηλες
πια τον φοβο 8α νικησει

παιζεις με φιλτρα μαγικα
μαγγισα της αβυσσου
μενεις μακρυα απο την ζεστη φωτια του παραδεισου
στα σκοτεινα σε ριξανε
μα εσυ γυμνη χορευης
γεννα ανυκουστη τολμας
και διχασμους φυτευης

ζουμε αχαρες μικρες ζωες
πια τα μαγεια 8α μας λυσει
μες τα σπιτια ζουμε σιωπηλες
πια τον φοβο 8α νικησει

λουλουδι νυχτολουλουδο
μελαχρινο αιδονη
φτεροκοπας τον πονο σου
στο σκοτεινο αλωνη
και νοιω8ο τα σκιρτιματα
το φτεροτο σημαδι
δεν ονομαζω τιποτα
λιλι8 πυκνο σκοταδι

ζουμε αχαρες μικρες ζωες....

*συγνωμη για την ασχετη παρενβαση..

ΗΡ8Α ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΜΨΗ ΠΑΩ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΛΑΜΨΗ


dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 11:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καθόλου άσχετη, spirit!
δεδομένου του τι ακριβώς συμβολίζει το όνομα λίλιθ.

Σ ευχαριστώ πολύ γιά τα λόγια του τραγουδιού, θα προσπαθήσω να βρω το τραγούδι!

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 12:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H Nτεβι λεει
Ω Σιβα,ποια ειναι η πραγματικοτητα σου;
Τι ειναι αυτος ο γεματος θαυματα κοσμος;
Τι συνιστα τον σπορο;
Ποιος κεντρωνει τον κοσμικο τροχο;
Τι ειναι αυτη η ζωη η περα απ την μορφη που διαπερναει τις μορφες;
Ποσοι μπαινουμε μεσα της ολοκληρωτικα,πανω απο διαστημα και χρονο,ονοματα και περιγραφες;
Ας καθαρισουν οι ανφιβολιες μου!
Ο Σιβα απανταει
Ακτινοβολα αυτη η εμπειρια ειθε να φωτισει αναμεσα σε δυο ανασες.

Κλεισε τα εφτα ανοιγματα του κεφαλιου με τα χερια σου,κι ενα διαστημα αναμεσα στα ματια σου

γινεται παντοφορο.
Στο ξεκινημα της σεξουαλικης ενωσης,προσεχε τη φωτια του ξεκινηματος κι ετσι,στη συνεχεια,αποφυγε τις τεφρες του τελους.
Οταν σ αυτο το αγκαλιασμα οι αισθησεις σου ταραζονται σα φυλλα,μπες σ αυτο το ταραγμα.

Ακομη και στην αναμνηση της ενωσης,χωρις αγκαλιασμα η μεταμορφωση.

Στον υπνο,στον ξυπνο,στ ονειρο,γνωρισε εσενα ως φως.
Σε διαθεση εσχατης επιθυμιας ,να εισαι αδιαταραχτη.


ΗΡΘΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΜΨΗ ΠΑΩ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΛΑΜΨΗ...


dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy