ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Προς σινεφίλ...και όχι μόνο!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2003, 18:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπάτε τον κινηματογράφο; Η δικιά μου απάντηση είναι ένα μεγάλο ΝΑΙ γιατί μου έχει χαρίσει απλόχερα πολλές στιγμές συγκίνησης, χαράς, λύπης, προβληματισμού και γιατί όχι και ψυχικής ηρεμίας.

Προσωπικά όταν βρίσκομαι απέναντι από το πανί ηρεμώ! Νιώθω άλλος άνθρωπος. Εδώ και δύο τουλάχιστον χρόνια η έβδομη τέχνη αποτελεί έναν από τους λίγους τρόπους ψυχαγωγίας μου.
Το μόνο πράγμα που μπορώ να κάνω κάθε στιγμή(εδώ οι πιο πολύ θα απαντούσαν να πάνε για κανένα καφέ) είναι να δω μια ενδιαφέρουσα ταινία.

Και να ήταν μόνο αυτό. Πιστεύω ότι οι ταινίες διαμορφώνουν την προσωπικότητά μας. Έχουν σίγουρα και αυτές ένα μερίδιο. Αλλιώς πώς εξηγείτε το φαινόμενο ότι ο καθένας μας σκίρτησε σε διαφορετική ταινία; Μερικές ταινίες είναι "κωδικοποιημένες" και δεν έχουμε όλοι τους ίδιους τρόπους αποκωδικοποίησης.
Υπήρξαν ταινίες που σημάδεψαν τη ζωή μου ανεξίτηλα...Ή να το θέσω αλλιώς: μερικές ταινίες αξίζει να τις θεωρούμε αληθινές και να ταυτιζόμαστε με τον ήρωα.
Μπορεί το τελευταίο να ακούγεται φρικτό σαν συμβουλή σε ένα 10χρονο παιδάκι αλλά στο κάτω κάτω της γραφής: "όπως του στρώσεις θα κοιμηθεί" ή για να ακριβολογώ:αν "στρώσεις" στο παιδάκι λάθος ταινίες,λάθος ήρωες θα μάθει να μιμείται!

Συμπάσχετε; Σας επηρεάζει τόσο πολύ ο κινηματογράφος;
Δεκτά και παραδείγματα...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2003, 18:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Secondborn συμφωνώ με τα γραφόμενα σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 00:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ κι εγώ με τα γραφόμενα σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 01:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανένας που να διαφωνεί;;;
Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να γίνει και συζήτηση!

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
natalia
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 15:39:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους natalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν συμπασχω λέει; Καλά μιλάμε ότι επηρεάζομαι πάρα πολύ Secondborn. Ισως βέβαια να φταίει ότι βλέπω πολλά θρίλλερ ενώ φοβάμαι και πολύ.. (αυτό είναι μαζοχισμός)΅Ενα παράδειγμα: Οταν είδα τον "Εξορκιστή" στο κινηματογράφο είχα επηρεαστεί τόσο πολύ που α) Οταν πήρα ταξί να γυρίσω στο σπίτι καθόμουν πίσω από τον ταξιτζή. Κοίταγα όλη την ώρα έξω από το παράθυρο και όταν φτάσαμε είχα την εντύπωση ότι θα γύριζε το κεφάλι πίσω για να μου πει τι χρωστάω :) Τώρα το λέω και γελάω τότε όμως δεν γέλαγα καθόλου που το σκεφτόμουν..
β) Από τότε άρχισα να φοράω σταυρό και να πιέζω τον εαυτό μου να μην κοιμηθεί για να μην ξυπνήσω "διαφορετική".
Με τα χρόνια έμαθα ότι τελικά η συγκεκριμένη ιστορία ήταν ένα πραγματικό γεγονός και όχι απλά ένα σενάριο μόνο που δεν υπήρχε κοριτσάκι αλλά αγοράκι στη θέση του.
Για όποιον θέλει να διαβάσει για το τότε ας κοιτάξει :
http://www.supernatural.gr/files/files_exorcist.htm
Περιμένω εντυπώσεις!!
Φιλικά

ΝαταλιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 18:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανατρίχιασα...
Ήξερα ό,τι βασίζεται σε αληθινή ιστορία αλλά δεν ήξερα τις ακριβείς λεπτομέρειες.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση Ναταλία.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
natalia
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 10:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους natalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
:) Φίλε μου συγνώμη που σε έκανα να ανατριχιάσεις.. και μιας και μπήκες στη σελίδα που υπέδειξα δεν ξέρω αν κοίταξες και τα θέματα που αναγράφονται αριστερά. Αν όχι ρίξε μια ματιά, θα τα βρεις πολύ ενδιαφέροντα
Υ.Γ. Θα ήθελα πολύ και εγώ να σου κλείσω το μάτι αλλά ρε γμτ δεν ξέρω εμένα δεν μου βγαίνουν οι φατσούλες.
Για αυτό αρκούμαι μονο στο να χαμογελάω :) :)

Φιλικά

ΝαταλιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

natalia
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 11:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους natalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Secondborn αφού χάρηκα διαπιστώνοντας ότι σου φάνηκα χρήσιμη..σου στέλνω και μια ακόμη σελίδα. Μέσα στις φωτογραφίες που θα δεις, θα δεις και μία που είχε τραβηχτεί μετά το γύρισμα της ταινίας στη σκάλα που σκοτώνεται στο τέλος ο παππάς...
κοίταξέ την και περιμένω σχόλιά σου.
Κοίταξε μην ανατριχιάσεις πάλι!!!
:)


Πολύ φιλικά

http://paranormal.about.com/library/blgallery2.htm

ΝαταλιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 02:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ναταλία αρκεί να χρησιμοποιήσεις το ελληνικό ερωτηματικό (;) αντί την άνω και κάτω τελεία (:) και έχεις ένα προσωπάκι που κλείνει το μάτι. ;)
Μπορείς να του βάλεις και μυτούλα ;Ο). Γιατί όχι και λίγα μαλλιά με μπούκλες;;;; @;0)
Με πολύ φαντασία και άμα το κοιτάς για πολύ ώρα αρχίζεις να το συμπαθείς!χαχα


Όσο για τη φωτογραφία είναι μια από τις πολλές φωτογραφίες που μου μοιάζουν για ψεύτικες. Βλέπεις είμαι λίγο άπιστος Θωμάς!
Αλλά και αληθινή να είναι δε χρειάζομαι τέτοιου είδους φωτογραφίες για να πιστέψω ότι αυτά που συμβαίνουν στην ταινία έχουν συμβεί και στην πραγματικότητα. Αρκεί να ακούσεις ή να δεις έναν δαιμονισμένο και θα καταλάβεις αμέσως τί εννοώ...
Φιλικά

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."

Edited by - Secondborn on 31/05/2003 02:10:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 19:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας επανέλθουμε-μετά από τη μικρή παρένθεση με τον εξορκιστή- στο πολύ όμορφο θέμα μας που τυγχάνει να συμφωνούν όλοι μέχρι τώρα.

Ας προχωρήσω λοιπόν περαιτέρω και ας ρωτήσω: Μήπως έχει υποτιμηθεί από όλους μας η δύναμη που κατέχει η έβδομη τέχνη στη διαμόρφωση συνειδήσεων; Το έχετε νιώσει ποτέ αυτό για τον ευατό σας;

Αν όντως συμβαίνει αυτό τότε τί σκοπιμότητες πιστεύετε ότι εξυπηρετεί; Νομίζετε ότι υπάρχει κάποιος φορέας που προσπαθεί να επιτύχει κάποιο συγκεκριμένο σκοπό; Πολλοί για παράδειγμα υποστηρίζουν συγκεκριμένα ότι το Ηollywood "ανήκει" στους Εβραίους;

Προσωπικά πιστεύω ότι όλα αυτά είναι συνομοσιολογικές μπουρδολογίες(ας μου επιτραπεί ο όρος). Μήπως όμως όντως υπάρχουν ταινίες που γεννήθηκαν σε "ύποπτη" χρονική περίοδο για να παραπλανήσουν το κοινό;
Έχω ακούσει διάφορες τέτοιες θεωρίες αλλά καμία δε με έχει πείσει.

Περιμένω τις απόψεις σας με ανυπομονησία...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
no name
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 20:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους no name  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πολύ κακό που τους τελευταίους 4 μήνες μεταξύ κινηματογράφου και dvd στο σπίτι έχω δει 140 ταινίες? Υπάρχει θεραπεία άραγε???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 02:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι πολύ κακό που τους τελευταίους 4 μήνες μεταξύ κινηματογράφου και dvd στο σπίτι έχω δει 140 ταινίες? Υπάρχει θεραπεία άραγε???


Η ασθένειά σου λέγεται κινηματογραφίτιδα και αυξάνονται τα συμπτώματά της όσο περισσότερες ταινίες βλέπεις!

Πάντως και εγώ πάσχω από αυτή την ασθένεια... Αλλά σε μικρότερο βαθμό. Τους τελευταίους 4 μήνες θα έχω δει καμια ενενηντάρα ταινίες λίαν επιεικώς...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 10:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Secondborn,

Θα ήθελα να συμφωνήσω κι εγώ μαζί σου ( ) και να δηλώσω το παρόν μου στο club των ανθρώπων που αγαπούν τον κινηματογράφο--με τις λίγες γνώσεις που έχω για το θέμα--αλλά κι επηρεάζονται απ' αυτόν.

Όμως, φίλε μου, υπάρχει άραγε άνθρωπος που, έχοντας ακόμη και μικρή επαφή με το θέμα, μπορεί με σιγουριά να πει ότι δεν επηρεάζεται; Ο κινηματογράφος είναι μια μορφή τέχνης κι ως τέχνη δεν μπορεί παρά να έχει με τη ζωή μας αυτή τη μοναδική κι αμφίδρομη σχέση αλληλεπίδρασης. Το να επηρεάζει λοιπόν δεν είναι απαραίτητα κακό, είναι μάλλον κάτι φυσιολογικό.

Το σημαντικό βέβαια θέμα το έθεσες κατά τη γνώμη μου λίγο παραπάνω, ως προς το ποιες σκοπιμότητες μπορεί να εξυπηρετούνται όταν κάποιος θελήσει να εκμεταλλευτεί αυτή τη σχέση για ίδιον όφελος. Και πριν αρχίσουμε να καταριόμαστε τους όποιους "Εβραιοσιωνιστές" παραγωγούς, ας δούμε κάτι πιο απτό, όπως το πολύ γνωστό θέμα της "γκρίζας" διαφήμισης, μια και οι ταινίες, ιδίως αυτές των λεγόμενων "μεγάλων" studio αποτελούν για τις πολυεθνικές έναν πολύ εύκολο αλλά κι αποδοτικό τρόπο για να λανσάρουν τα προϊόντα τους. Κάτι που μέχρι ενός σημείου είναι μεν θεμιτό, όμως, που είναι τα όρια που θα έπρεπε να τεθούν; Πόσο δέσμιος είναι ο σύγχρονος δημιουργός στα χέρια των πολυεθνικών; Που σταματά η τέχνη και που ξεκινά η δίψα για χρήμα;

Για παράδειγμα, δεν ξέρω αν είστε από τους "οπαδούς" της ταινίας Matrix, όμως προσωπικά, μου "χτύπησε" άσχημα μία, κι ομολογουμένως πολύ πετυχημένη, εκ των διαφημίσεων που συνόδευαν το sequel, ίσως και λόγω της ιδιαιτερότητας του σεναρίου, με τον πράκτορα να λέει : "Είστε μπαταρίες, οι μπαταρίες πρέπει να επαναφορτίζονται, γι' αυτό πιείτε *****!" Ξέρω, ξέρω, τώρα πολλοί θα μου πουν : "Welcome to the desert of the real!", έτσι για να θυμηθούμε και την ταινία! Πιστεύω όμως ότι η ανεξέλεγκτη διαφήμιση και η επιπτώσεις της τόσο στις ανθρώπινες συνειδήσεις όσο και σ' αυτήν καθ' αυτήν την τέχνη είναι ένα σοβαρό θέμα όσον αφορά στον κινηματογράφο και στο πόσο αυτός επηρεάζει τη ζωή μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 12:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά η εμπειρία που αποκομίζω απο τον κινηματογράφο είναι σχεδόν μεταφυσική.Νιώθω να με απορροφά η οθόνη ,να γίνομαι ένα με την πλοκή του έργου και τους ήρωες αλλά ταυτόχρονα να μπαίνω και στο μυαλό των δημιουργών της ταινίας σαν την ταινία "ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΤΖΩΝ ΜΑΛΚΟΒΙΤΣ".
Ο κινηματογράφος για μένα είναι απόδραση αλλά ταυτόχρονα και πανοραμική κριτική της πραγματικίτητας.
Ειδικά για τα χολιγουντιανά κατασκευάσματα και τα όσα ακούνε περι υποβάθμισης της 7ης τέχνης,δεν σας κρύβω οτι είμαι φνατικός υποστηρικτής τους.Οι γεμάτες εφέ ταινίες ενσαρκώνουν πολύ κάλά ένα απο τα βασικά μου πιστεύω,το πόσο δηλαδή "απατεώνας" είναι η εικόνα και ο εικονικός κόσμος γενικότερα.Οι χολιγουντιανές ταινίες παίζουν πολύ με την τεχνολογία της οφθαλμαπάτης όμως στην ζωή μας γνεικότερα η όραση είναι μια αίσθηση που είναι πολύ ευάλωτη στην εξαπάτηση και πολλές φορές πέφτουμε θύματα της εικόνας ή της εικονοποίησης.Το γεγονός οτι ο κινηματογράφος έρχεται να επιβεβαιώσει τον τσαρλατανισμό της εικόνας ,ε΄στω με έναν φαντασμαγορικό τρόπο,εμένα με εξιτάρει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 12:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ότι αφορά την δυνητική επιροή που μπορεί να έχει μια ταινία πάνω μας σίγουρα είναι μια μεγάλη υπόθεση και για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να δώσω μια μεταφυσική βάση σε όλες αυτές τις συνομοσιολογίες που κατα καιρούς θεριεύουν.Σίγουρα η ροή των πλάνων-εικόνων(καρέ) στον κινηματογράφο είναι ταχύτατη(γι αυτό παράγεται και το μεταίσθημα της κινούμενης εικόνας) και συνεπώς ο όγκος πληροφοριών που ει΄σερχεται μέσα μας είναι τεράστιος και δύσκολο να φιλτραριστεί.
Ωστόσο ένας άνθρωπος που είναι συνειδητοποιημένος και μετά την παρακολούθηση της ταινίας κάνει μια αποτίμηση τι ήταν αυτό που είδε και κατα πόσο συμφωνεί μαζί του,νομίζω οτι δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.
Περισσότερο ευάλωτες πιστεύω είναι οι ομάδες που η κριτική τους έχει να κάνει με μορφές και όχι με ουσία.Άν λχ μια έφηβη είναι τρελά ερωτευμένη με τον Μπράν Πίτ είναι λογικό να στηρίζει ότι κάνει ο Πίτ σαν ηθοποιός μέσα στο έργο και έστι το πρότυπο της να μπορεί να καλιεργεί μέσα της τα πάντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy