ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ερωτησεις και απαντησεις.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 17:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατι που μου τριβελιζει το μυαλο εδω κα λιγες μερες και το βγαζω για να τριφτει και αυτο μεσω διαλογου.
Φαινετε εδω...
Πιστευω οτι η "ερωτηση" ειναι μπροστα μας και εμεις καποια στιγμη την συναντουμε.
Πιστευω οτι υπαρχει επομενη ερωτηση ακομα και αν απαντηθουν ολες.
Πιστευω οτι πριν απο την δημιουργια υπαρχει μια ερωτηση.

και εδω..
Τοτε η ερωτηση ειναι εκει απο παντα και εμεις πρεπει να την φτασουμε.


Οι αποριες ειναι σκεψη.
Η πληροφοριες ειναι ερεθισματα του εγκεφαλου και των αισθησεων που ειναι εκει απο παντα και η απαντησεις ειναι παλι σκεψη.

H πληροφοριες ερχονται σε μας καθως εξελισομαστε και πορευομαστε στην ζωη.

αλλα και εδω ως συμπερασμα.


παντα θα πρεπει να υπαρχει επομενη ερωτηση καθως η πληροφοριες μεταβαλονται συνεχως και παντα θα υπαρχει επομενη ερωτηση ακομα και αν εχουν απαντησθει ολες.

Ισως και πριν την δημιουργια να υπαρχει μια ερωτηση.

Αν η ερωτηση ειναι μπροστα και εμεις προσπαθουμε να την φτασουμε -με τις πληροφοριες που μαζευουμε μεσω των αισθησεων και του μυαλου μας-
Μεχρι του σημειου να την συναντησουμε ως απορια και να την θεσουμε κανοντας την κτημα μας καθως και την απαντηση της υπαρχει ενα ταξιδι στον χρονο.

Το ερωτημα ειναι αυτο το ταξιδι ειναι προς τα μπρος ή προς τα πισω καθως η ερωτησεις που συναντουμε στην φιλοσοφια αφορουν καταστασεις που ισχιουν απο παντα και εμεις προσπαθουμε να την εξηγησουμε αρα μιλαμε για ενα σκαψιμο .. μια ανασκαφη του παρελθοντος χρησιμοποιοντας...για εργαλεια μας
... ερωτησεις που φανταζουν να ερχονται στην ζωη μας καθως πορευομαστε προς το μελλον .

σχολιαστε το αν θελετε.

love for what is comming and forgivness for the past...

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2003, 09:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H σιωπη ειναι βροντωδης και εκοφαντικη επανερχομαι μηπως και εκανα καποιο λαθος.

Για να τεθει μια ερωτηση χρειαζεται απο πριν να μαζεψεις πληροφριες
Τις πληροφοριες αυτες της μαζευεις βλεποντας, ακουωντας, μυριζοντας ακουμποντας , γευομενος..
Αυτα τα ρηματα απο μονα τους μπορουν να απωτελεσουν ερωτησεις απο αυτε τις αισθησεις ξεκινα η αναζητηση μας στην ζωη.
Ποσες φορες δεν αναρωτηθηκατε ... Τι ειναι αυτο που μυριζει...?
Τι ειναι αυτο που φαινεται εκει κατω? ...Ακους κατι? ...τι εχει μεσα?? Τι ειναι αυτο αραγε να καιει? και αλλα τετοια ατυχεστατα παραδειγματα.
Απο παιδι οταν ξεκιναμε την αναζητηση του κοσμου που μας περιβαλει χρησιμοποιουμε τις αισθησεις.
Ετσι παραγονται ολες αυτες οι ερωτησεις που θετουν τα παιδια στο μπαμπα και στην μαμα.

Ο εγκεφαλος παιζει το σημαντικοτερο ρολο στην μετατροπη των ερεθισματων σε λεξεις, ενοιες καθως και στην συνταξη μιας ερωτησης.

Πρωτα λοιπον υπαρχει το ερεθισμα που αποτελει πληροφορια.

Στην Ζωη του καθενος απο εμας η πληροφοριες ερχονται απο την εξελικτικη πορεια του ατομου προς το μελλον του.

Φαινεται να βρισκει αυτες της πληροφοριες αναλογα με το ποσο τις θελει ο καθενας και αναλογα που τις ψαχνει.

Αποτελει παραδοξο και ρομαντισμος αλλα ιφισταται ως θεωρεια οτι ο καθενας παιρνει αυτα που ζηταει κατ συνεπεια ειναι φυση αδυνατον να θεσει καποιος μια ερωτηση και να μην παρει μια απαντηση αρκετα ικανοποιοητικη για αυτον.
Το ατομο που περιμενει απαντηση σε μια οποιαδοιποτε ερωτηση θα την παρει.
Απαντηση που θα ειναι και η "σωστη" παντα για αυτον που την ζητα καθως θα ειναι μια απαντηση που ο τροπος αναγνωρισης της ως σωστη θα εχει να κανει με οσες πληροφοριες εχει συλεξει μεχρι αυτη την στιγμη.
Οι ποιο "σωστες" απαντησεις προερχονται απο το ατομο που θετει την ερωτηση.


Παντα μα παντα λοιπν ο καθενας θα δει αυτο που θελει να δει σε ενα κειμενο, σε μια γραμμη, σε μια λεξη. Γιατι ο καθενας απο εμας εχει φτιαξει το Ματριξ των ενοιων του.

Στις ερωτοαπαντησεις λοιπον που οπως ειπα παραπανω προερχονται απο ερεθισματα απο το περιβαλον το ατομο Φαινεται να συναντα την ερωτηση καθως εξελισεται.
Ολα τα μωρα θα ρωτησουν μια μερα τους γονεις τους για το πως γενιουνται τα παιδια.
Σε αυτο το ερωτημα ο ανθρωπος φτανει καποια στιγμη αργα η γρηγορα και αναλογα με τα ερεθισματα πληροφοριες που παιρνει.

Δεν μπορεις να θεσεις μια ερωτηση για πραγματα που δεν ξερεις
και καθε φορα που θετεις μια ερωτηση εισαι πολυ κοντα στην απαντηση της
Ποτε μα ποτε πριν για την ακριβεια δεν ησουν τοσο κοντα στην απαντηση που ψαχνεις.

Κατα την γνωμη μου λοιπον το ερωτημα υφισταται υπαρχει εκει και ο ανθρωπος προσπαθει να το φτασει.
Οσο εξελισεται ο ανθρωπος ως διανοια τοσο και ποιο σοφιστικε ερωτηματα θετει, τοσο ποιο σοφιστικε ερωτηματα βρισκει, τοσο ποιο σοφιστικε ερωτηματα συναντα,
Τα ερωτηματα λοιπον φαινονται να βρισκονται μπροστα μας και εμεις τα φτανουμε ή πρεπει να τα φτασουμε ως εξελισομενα οντα.

Ετσι το αιωνιο ερωτημα θα πρεπει,ισως, να ειναι ....
"ποια ειναι η επομενη ερωτηση "

Οταν ενα ατομο στερειτε πληροφοριων καταληλων για να θεσει μια ερωτηση ειναι γιατι αυτο το ατομο δεν ψαχνει αρκετα για αυτην την επομενη ερωτηση.


Παρολα αυτα ενω η διαδικασια αυτη φαινεται να αποτελει εξελιξη προς υπαρκτα μα καινουργια ερωτηματα τα ερεθισματα υπαρχουν εκει απο παντα.
Οι ενοιες ζωη, ψχ , θεος και αλλες υπαρχουν εκει απο παντα και εμεις προσπαθουμε να τις Ανα- καλυψουμε και να της ερμηνευσουμε
Το ιδιο και οι ερωτησεις, τις Ανα- καλυπτουμε και αυτες μια μια.
Προκειτε λοιπον για μια ανασκαφη για ενα "ξεθαψιμο ενοιων" και ερωτησεων.

Πως θεωρουμε ομως αυτη την πορεια μας προς τα εμπρος οταν ολη η διαδικασια αυτη αποτελει ξεθαψισμο και ανασκαφη.
Σαν να βρισκομαστε σε μια συραγγα του χρονου και ταξιδευουμε προς τα πισω βλεποντας συναντωντας στους τοιχους- σαν αφισες- ενοιες και ερωτηματα ενω ολοι νομιζουμε οτι παμε μπροστα.

Μηπως υπαρχει χαμενη γνωση και σοφια απο πριν που ψαχνουμε να βρουμε ,τελικα,
μεσω των ερωτο απαντησεων...
ή μηπως μπαινω σε ενα καινουργιο Ματριξ ενοιων και σκεπτομαι ωραια πραγματα.?


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 00:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ερωτημα ειναι αυτο το ταξιδι ειναι προς τα μπρος ή προς τα πισω καθως η ερωτησεις που συναντουμε στην φιλοσοφια αφορουν καταστασεις που ισχιουν απο παντα και εμεις προσπαθουμε να την εξηγησουμε αρα μιλαμε για ενα σκαψιμο .. μια ανασκαφη του παρελθοντος χρησιμοποιοντας...για εργαλεια μας
... ερωτησεις που φανταζουν να ερχονται στην ζωη μας καθως πορευομαστε προς το μελλον .

O χρονος κανει την εμφανιση του ως ενοια σε αυτο το ταξιδι που θυμιζει ενα κοιταγμα στα αστερια.
Εμεις βλεπουμε τωρα αυτα που εγιναν εκατομυρια χρονια πριν και απλα το φως ετυχε να περναει αυτην την εποχη απο την γειτονια μας.
Για την ακριβεια ετυχε να ζουμε αυτην την στιγμη...

Ο χρονος ειναι μεταξη του παρελθοντος και του μελοντος σαν ενοια υπαρκτη και μας βοηθαει να καταλαβουμε την κινηση ..

Χωρις τον χρονο δεν θα αντιλαμβανομασταν την κινηση.(ισως)

Τιποτα δεν στεκεται αφου τα παντα ρει σε..ενα αιωνιο παρον που γινεται απιαστο και νεφελωδες .Τι ειναι παρον αν οχι η κινηση αυτη?
οι συνεχομενες εικονες. Τα εναλασομενα παρον.


Η ανωτερω παρατηρηση εχει τον χρονο ως ενοια ενσωματωμενη .
Τα πραγματα ερχονται καθως πορευομαστε προς το μελλον μα τα πραγματα φαινονται να ειναι εκει απο παντα... απο το παρελθον.

"Τα παντα ρει" οπως μας λενε απο το παρελθον και αρα αυτο που βλεπουμε ειναι στιγμιαιο δεν διαρκει παρα μονο την στιγμη που το βλεπουμε. Μονο ενα παρον. Μια εικονα.

Αλλα ποια μορφη κινει τα παντα, ποιος κανονας και γιατι σχηματιζεται η εικονα που θα δω τελικα.

Η ομορφια ειναι στα ματια αυτου που την κοιταει λενε καποιοι.

Οταν Θελεις να δεις κατι θα το δεις -ειναι σιγουρο -λενε καποιοι αλλοι.

Το χαος που μπανει σε καποια ταξη το ενα που γινεται ενα με ενα κινητρο για καποιο λογο.

Αρα αυτο το στιγμιαιο που βλεπω σαν εικονα ειναι μονο στα ματια μου και δεν το βλεπει κανεις αλλος.

Αρα αυτο που ψαχνω ειναι αυτο που βλεπω τελικα.

Η μηπως παρατηρω απλα την φυση.

Το παρον, οι εικονες ,το στιγμιαιο, το συμπερασμα, η απαντηση, που φταχτηκε απο εμενα για εμενα και κανεις δεν την βλεπει ...

Η εικονα που βλεπω ειναι πλασματικη και απατηλη καθως εχει μεσα το εγω μου εχει μεσα αυτο που θελω να δω.

Ή ειναι γεγονος.

Η μηπως η εικονα σχηματιζεται απο καποια κρυφη δυναμη ? Υπαρχει καποιο κηνιτρο

αλλα μαλον θελω πολυ να δω κατι τετοιο και το θετω ως ερωτηση για το μελλον.

...ειναι η επομενη ερωτηση αραγε ?


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 10:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ drumx13 ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΗΠΩΣ ΧΑΛΑΣΩ ΤΟΝ ΩΡΑΙΟ ΑΥΤΟΝ ΛΟΓΟ.

ΜΕ ΤΙΣ 3 ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΘΑΥΜΑΣΙΑ ΑΛΛΗΛΟΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ..

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ.

ΜΕ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΕΛΘΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΥΛΙΚΗ ΑΝΕΛΙΞΗ ΜΑΣ...

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.

ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΦΙΛΕ drumx13 ΟΤΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΤΑ ΕΧΩ ΤΥΠΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ....

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ....

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 10:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω avatar
quote:
Αρα αυτο το στιγμιαιο που βλεπω σαν εικονα ειναι μονο στα ματια μου και δεν το βλεπει κανεις αλλος.

Αρα αυτο που ψαχνω ειναι αυτο που βλεπω τελικα.

Η μηπως παρατηρω απλα την φυση.

Το παρον, οι εικονες ,το στιγμιαιο, το συμπερασμα, η απαντηση, που φταχτηκε απο εμενα για εμενα και κανεις δεν την βλεπει ...

Η εικονα που βλεπω ειναι πλασματικη και απατηλη καθως εχει μεσα το εγω μου εχει μεσα αυτο που θελω να δω.

Ή ειναι γεγονος.

Η μηπως η εικονα σχηματιζεται απο καποια κρυφη δυναμη ? Υπαρχει καποιο κηνιτρο

αλλα μαλον θελω πολυ να δω κατι τετοιο και το θετω ως ερωτηση για το μελλον.

...ειναι η επομενη ερωτηση αραγε ?



αληλοσυμπληρωση.
Καματακια του παζλ που θα μας οδηγησουν στο κινητρο της ζωης στην κρυφη δυναμη.
Στον λογο που ξεκινησε η ζωη στην Φυση....

Η ζωη δεν γενιεται ουτε χαριζεται ουτε φυτρωνει απο τιποτα -εγραψα σε αλλο τοπικ-
Η ζωη μεταβιβαζεται.
Αλλο ενα στοιχειο που πρεπει να εχουμε για το παζλ.

Αφου αντιληφθουμε με την λογικη και της αισθησεις καθως και με τις τεχνες του ορθολογισμου το συμπαν και την φυση.
Αφου ξερουμε οτι το ζητουμενο ειναι η επομενη ερωτηση.

Πρεπει να βρουμε την επομενη ερωτηση.

Στην θεωρια του χαους το ενα θα παραμηνει ενα απο επιλογη η θα δωσει με την ενωση ενα αλλο ενα ποιο πληρες.
Ο λογος ειναι και το κηνητρο.
Αν ο πειραματισμος αυτος δεν πετυχει, το ενα θα ειναι ανικανο να συνεχιστει και να μεταβιβαστει.
Θα χαθει στον χρονο.
Αρα αυτο που βλεπω, ως σταθερο και εξελισομενο σε εικονες -παροντα- ειναι ενα πετυχημενο ενα.
Αφου μεταβιβαστικε η ζωη- αγνωστο πως- αρχισε να πειραματιζεται πανω σε πετυχημενα και αποτυχημενα ενα.
επειδη οπως ειπαμε τα παντα ειναι ρευστα το επιτυχημενο ενα ειναι αυτο που προσαρμοστικε στα εκαστοτε παρον.

Γιατι ομως αλαζε το εκαστοτε παρον?
Επεξε ρολο το ενα σε αυτην την αλαγη?

Θεωριστικα ναι αν θεωρησουμε το συμπαν ενα τοτε οτιδοιποτε υπαρχει μεσα στο ενα αληλοσυμπληρωνεται και αληλεπιδρα πανω στο αλλο -ενα και ολα μαζι στο συμπαν.
Ενα χορταρι που πεθενει...

Θα τρεξει το ενα -νερο να παρει το μερτικο του, θα παει το ενα αερας να παρει το δικο του θα παει η γη να παρει το δικο της.
Το ιδιο θα κανουν ολα τα στοιχεια που μετεχαν στο ενα -χορταρι- και το χορταρι θα χαθει.

Αυτη η διαδικασια αναποδα ισως και να ειναι η δημιουργια της ζωης.

Εδωσαν ολα τα υπαρχοντα ενα το καλυτερο κοματι τους για να φτιαξουν ενα αλλο ενα που τελικα πεθανε και τα πηραν πισω.

Το πειραμα ή ερωτηση που το γενησε προυπαρχει ολων.

Τα στοιχεια υποκεινται στην ιδια διαδικασια σε mikro επιπεδο.

Η πλανητες υποκεινεται στην ιδια διαδικασια σε Mega επιπεδο.
Τα συμπαντα υποκεινετε στην ιδια διαδικασια σε Γιγα επιπεδο.

ΟΙ θεοι υποκεινται στην ιδια διαδικασια.
Οι ανθρωποι υποκεινται στην ιδια δαδικασια.
Τα φυτα και τα ζωα υποκεινται στη ιδια διαδικασια.
Ολα ειναι μια διαδικασια πειραματος και αποριψεις σε οποιοδοιποτε επιπεδο και ο λογος ειναι ενας
Ενα καλυετρο για το ενα αυριο
Η αυτο βελτιωση.

Η επομενη ερωτηση ειναι γεγονος.
Ειναι το παιδι που θα γενηθει αυριο, ειναι ο σπορος που θα φυτρωσει μεθαυριο, ειναι ενα καινουργιο στοιχειο που θα προκληθει απο την ενωση καποιων αλλων σε εκατομυρια γηινα χρονια.
Ειναι ενας θεος που θα ενωθει με τους παλιους, θα γενηθει απο τον ερωτα τους και θα πεθανει οταν θα αποτελει παρωχημενο φολκλορικο παρελθον.
Ειναι ενα πειραμα με στοχο ενα καλυτερο ειδος, στοιχειο, πλανητης, συμπαν,
Ειναι μια ερωτηση.....
Που οταν θα τελειωσει σαν πειραμα θα χαθει στην ληθη ενος ρευστου σαν κοσμικη σουπα μελοντος.
που και αυτο θα αποτελει πειραμα....

αποδηξη δεν γινεται να δωθει γιατι ειμαι σιγουρος οτι ολα αυτα αποτελουν....


quote:
Αρα αυτο το στιγμιαιο που βλεπω σαν εικονα ειναι μονο στα ματια μου και δεν το βλεπει κανεις αλλος.

Αρα αυτο που ψαχνω ειναι αυτο που βλεπω τελικα.

Η μηπως παρατηρω απλα την φυση.



και υποκεινται στην οποιαδηποτε, εξ ορισμου υποκειμενικη, κριση.
τα λεμε..

love for what is comming and forgivness for the past...

Edited by - drumx13 on 10/06/2003 10:44:49

Edited by - drumx13 on 10/06/2003 10:48:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 22:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ drumx13 ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΣΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΦΕΥΓΟΥΝ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ ΣΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΤΕ......

ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΕΔΩΣΕΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ......
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΖΛ ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.
ΕΝΑ ΠΑΖΛ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ....
ΙΣΩΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΕΣ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΙΑΞΩ....
Η ΖΩΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ .... ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΩΜΑ ???????

ΑΣ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 09:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα.
quote:
Η ΖΩΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ .... ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΩΜΑ ???????


Προφανως avatar... αυτο βγαινει απο ολες της παρατηρησεις...
quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ drumx13 ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΣΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΦΕΥΓΟΥΝ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ ΣΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΤΕ......



Εχεις δικιο
Η ερωτησεις μου και η απαντησεις μου δεν σε "θιγουν" ευνοουν ή βλαπτουν ή τελος παντων δεν απαντουν σε κατι μεσα σου γιατι δεν εγιναν απο εσενα..

Κατα συνεπεια ειναι το ματριξ, που ελεγα, και η υποκειμενικοτητα που θα μας σπρωξει να παρουμε της απαντησεις σε αυτα που ζηταμε...

Απαντουσα, οσο μπορουσα, στο κηνητρο της ζωης....
Το θεμα ειναι οτι οταν λεω κατι θελω ο αλλος να αντιληφθει την δομη του Ταξιδιου του μυαλου καθως και το ταξιδι απο σταθμο σε σταθμο
Ετσι παραθετω ολο τον συλογισμο...


Το λαθος μου ειναι οτι παραθετω και τις σκεψεις μου ενω θα επρεπε να παραθετω μονο τα συμπερασματα μου και να κρινομαι.

Ο λογος που το κανω αυτο ειναι οτι θελω να υπαρχει ολη η σκεψη μου γραμενη γιατι αλλιως την χανω ως μονοπατι(εγω) και δευτερον θελω να υπαρχει η σκεψη μου γραμμενη γιατι βοηθαει να γνωριστω με αλλους(εγω). και αλλα....
Αλλο ενα ζητουμενο...αλλα..

τελος με την περιαυτολογια.Θα επανελθω καποτε...

Αν βρουμε την απαντηση θα εχουμε μια ακομα πληροφορια για να θεσουμε την επομενη ερωτηση.

Το θεμα ειναι οτι η επομενη ερωτηση εχει τεθει και ειναι η ερωτηση που φτανω παντα ....

Αν η ζωη μεταβιβαζεται και δεν δημιουργητε ή γενιεται απο το τιποτα
Ποιος ειναι ο λογος που το κανει???

Νομιζω οτι οποια απο τις τρεις μεθοδους απαντησεων και να παρω.
Την "στιγμιαια", την "πλασματικη του εγω", και το "γεγονος", θα βρω μια απαντηση για καθε μια μεθοδο.

Κατα συνεπεια δεν θα ειναι σωστη αλλα κοματι ενος παζλ....
Αραγε η εικονα θα ειναι πληρης?
Ελα να δοκιμασουμε.

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 10:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ drumx13 ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΝΑΜΕΜΙΓΜΕΝΕΣ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ...

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΧΑΟΣ.... (ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΙΔΕΕΣ/ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ)
ΤΟ ΧΑΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΚ ΝΕΟΥ ...
ΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΟΥΡΓΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ...
ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΛΑΘΗ ?????????

ΜΕ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΥΚΛΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...

ΧΑΟΣ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ -ΛΑΘΗ - ΧΑΟΣ(ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ)....

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΥΚΛΟΣ (ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΥΡΑΝΙΑ ΣΦΑΙΡΑ)ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ Η ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΟ ?????

ΜΗΠΩΣ ΓΥΡΝΑΜΕ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΩΣ ?????
ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ??????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 13:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΧΑΟΣ.... (ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΙΔΕΕΣ/ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ)
ΤΟ ΧΑΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΚ ΝΕΟΥ ...
ΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΟΥΡΓΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ...
ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΛΑΘΗ ?????????



Σαφεστατα θα κανει τα δικα της λαθη γιατι προκειτε για πειραμα- ερωτηση.
Αλλωστε τιποτα δεν ειναι τελοιο και ενα.... αλλα μερος... και για να δημιουργηθει ενα καινουργιο μερος απο καπου πρεπει να κοπει...
καθως η υλη ειναι σταθερη και δεν αυξανεται (υποθετω)
quote:
ΜΕ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΥΚΛΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...



Ορθον... κυκλος της ζωης και του θανατου ή
quote:
ΧΑΟΣ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ -ΛΑΘΗ - ΧΑΟΣ(ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ)....


δεν ομως νομιζω να υπαρχει κεντρο οπως το λες...

quote:
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΥΚΛΟΣ (ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΥΡΑΝΙΑ ΣΦΑΙΡΑ)ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ Η ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΟ ?????



....Αν το λες μεταφυσικα καθως υποκειτε στη μεθοδο "πλασματικο εγω".
σε αυτο που θελεις να δεις και τελικα το βλεπεις.

Αν Υπαρχει κυκλος ειναι ο κυκλος της ζωης που πειραματιζεται και αποριπτει καθως ολα τα στοιχεια δινουν το καλυτερο τους εγω- κοματι για να δημιουργηθει το υπερεγω-ενα. (Βεβαια και αυτο ειναι κατι που θελω να δω και το βλεπω.)


Το θεμα ειναι οτι αυτο δεν το κανουν οι ανθρωποι.(ασχετο)

quote:
Η ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΟ ?????


δεν νομιζω οτι το πειραμα της ζωης για ενα καλυτερο αυριο γινεται απο καποιον ..
Ισως η Ερωτηση και η και η περιεργια των στοιχειων θα μπορουσε να ειναι η αιτια για την ενωση τους και την ζωη.
Ισως το πειραμα να ειναι το κεντρο που λες.

Γινεται απο μονο του γιατι συμφερει ολη την πλαση.....
καθως ενα αρσενικο οποιουδηποτε ειδους θα κυνηγησει το θυλικο του ειδους του εχοντας στα ματια του την ομορφια της φυσης και την επιθυμια να μεταβιβασει ζωη .
Το καλυτερο κοματι του θα μεταβιβαστει και θα δωσει συνεχεια στην ζωη.
Αυτο ειναι ενα πειραμα σε επιπεδο ανθρωπων ή ζωων.

Υποθετω οτι κατι τετοιο θα γινεται σε ολη την υλη.

Το κεντρο λοιπον ισως και ειναι η ζωη και σε καποια αλλα επιπεδα η κηνηση και η δονηση.

quote:
ΜΗΠΩΣ ΓΥΡΝΑΜΕ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΩΣ ?????
ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ??????


μακαρι...

love for what is comming and forgivness for the past...

Edited by - drumx13 on 11/06/2003 13:26:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 09:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ drumx13 ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
δεν νομιζω οτι το πειραμα της ζωης για ενα καλυτερο αυριο γινεται απο καποιον .....

Γινεται απο μονο του γιατι συμφερει ολη την πλαση.....



ΘΑ ΔΙΑΦΟΝΙΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ...
ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΡΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΔΙΟ .... (ΝΟΜΟΣ) ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ..

ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ ΠΡΟΧΟΡΑ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΔΙΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΤΕ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ.
ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΠΛΑΣΗ.

ΤΩΡΑ ΠΟΙΟ ΟΝΟΜΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΦΙΑΞΕ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ .....
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 09:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν υποθεσουμε οτι εχεις δικιο τοτε το ζητουμενο θα ειναι το ονομα η λατρεια του και οι τροποι...
Του καθενος η αποκαλυψη πλεον αποκτα αξια...
η υποκειμενικοτητα εισβαλει και χωριζει την πλαση.

Μακαριοι οι φτωχοι το πνευματι που Ειπε ...
αραγε να ενουσε του καθυστερημενους?

Μηπως δεν πρεπει να μπαινουμε σε τετοια καναλια για να μην χωριζομαστε
μηπως θα επρεπε να μεινουμε στον ορθολογισμο και στην λογικη και να πρωχωρισουμε με αυτη ως "ελαχιστο κοινο παρονομαστη?"
Η λογικη δειχνει και συμφωνα με της υπαρχουσες θεωρειες(δαρβινος) οτι προκειτε για πειραμα-ερωτηση...
Εν ακομα πειραμα.... το μεγαλυτερο
Καποιος φαινεται να το παιζει θεος μα τιποτα δεν μπορει να μας πεισει οτι υπαρχει εχουμε μονο ενδηξεις οτι υπαρχει...

και καθως ανεβαινουμε το βουνο της αναζητησης της χαμενης γνωσης μια απαντηση τοσο νωρις θα ειναι καταστροφικη για το ταξιδι...
Αν βρουμε οτι υπαρχει θεος χανεται η αξια της αναζητησης

παντως καλο ειναι να μην ξεχναμε την υποκειμενικοτητα και το στιγμιαιο τον εικονων που βλεπουμε και το παρον που ζουμε.

love for what is comming and forgivness for the past...

Edited by - drumx13 on 15/06/2003 00:12:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 00:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν λεω οτι υπαρχει θεος ουτε οτι δεν υπαρχει ....αλωστε η δραση του επανω μου ειναι καταλυτικη και αρα υφισταται ως ενοια στο συμπαν μου

Λεω οτι ολο το σκηνικο φαινεται σαν πειραμα- ερωτηση- οπου ο δυνατοτερος επιβιωνει...και αναρωτιεμαι αν η ερωτηση αυτη προυπαρχει ολων των παροντων ....αν αυτη ειναι η επομενη ερωτηση....
Καθως το ανθρωπινο μυαλο εξελισεται μεσω των ερωτησεων και καθως ο ανθρωπος κοιταζει ψηλα...
αναρωτιεμαι αν αυτο που ψαχνουμε να βρουμε ειναι μια ερωτηση...
Σιγουρα παντως δεν ψαχνουμε να βρουμε τον θεο διοτι αυτο απωτελει απαντηση σε ολες της ερωτησεις.
Θα πρεπει λοιπον να αποφυγουμε να απαντησουμε με την λεξη θεος οποιαδιποτε επομενη απαντηση.

Αρα ψαχνουμε να βρουμε την επομενη ερωτηση για να γνωρισουμε το συμπαν μας μεσα στο οποιο ζουμε, το δικο μας καταδικο μας συμπαν, αυτο που επιλεγουμε να ζουμε... τον εαυτο μας καθως αυτο ειναι το ζητουμενο
...παντα.

Αυτογνωσια.


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 18:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ drumx13 ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΣΕ ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΝΟΗΤΙΚΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑΤΑ "ορθολογισμο και λογικη" ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ.
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ.
ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΝΟΗΤΙΚΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ????

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΥ

quote:
και καθως ανεβαινουμε το βουνο της αναζητησης της χαμενης γνωσης μια απαντηση τοσο νωρις θα ειναι καταστροφικη για το ταξιδι...
Αν βρουμε οτι υπαρχει θεος χανεται η αξια της αναζητησης

ΜΑ ΕΑΝ ΦΘΑΣΩ ΝΩΡΙΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΜΟΥ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΤΩ ...
ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΙΟ .......
ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ?????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 19:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΑ ΕΑΝ ΦΘΑΣΩ ΝΩΡΙΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΜΟΥ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΤΩ ...
ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΙΟ .......
ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ?????????


Γιατι θα υπαρχει εκει σαν απαντηση σε ολα και θα απαντα σε ολα τα μελοντικα ερωτηματα μας.
Η ερευνα θα σταματησει και ο θεος... υποθετω... δεν μας θελει τυφλους ή μισοτυφλους
Κατι σαν τον μεσαιωνα...

Οπως ειπα και παραπανω η ζωη μεταβιβαζεται για καποιο λογο
Αν υποθεσουμε οτι μεταβιβαστικε σε εμας απο τον θεο τον... καθ εικονα και ομοιωση... ο λογος που εκανε κατι τετοιο δεν μπορει να ειναι αλλος απο το να τον φτασουμε και να τον ξεπερασουμε κυριολεκτικα και μεταφορικα...

Οπως εινε και με τοσους αλλους θεους στο παρελθον που σημερα αντιμετωπιζονται ως τουριστικη ατραξιον και οι τροποι λατρεια τους ως φολκλορικο γεγονος.

quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ drumx13 ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΣΕ ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΝΟΗΤΙΚΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑΤΑ "ορθολογισμο και λογικη" ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ.
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ.
ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΝΟΗΤΙΚΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ????

Κι ομως εξηγτουνται με την λογικη διοτι κανεις δεν δυναται να πιστευει ως θεο το παραλογο...

Αρα εχουν εξηγηθει απο εσενα για εσενα και εγιναν πιστευτα και αποδεκτα ως λογικα συμπερασματα.

Βλεπεις avatar οταν στο τοπικ "ερμητικα"
προσπαθοντας να εξηγησω το ΠΑΝ στο

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Είναι αλήθεια ότι τα πάντα βρίσκονται στο ΠΑΝ, αλλά είναι και αλήθεια ότι το ΠΑΝ βρίσκεται παντού στα πάντα
--------------------------------------------------------------------------------


tο εκανα:
ειναι αληθεια οτι τα παντα βρισκονται στο μυαλο αλλα και ειναι αληθεια οτι το μυαλο βρισκεται παντου στα παντα
Αυτο ακριβως ενουσα...

οπως αυτο ακριβως ενοουσα και απο εκει "βγηκε το Ερωτημα: ειναι ο θεος σκλαβος της ανθρωπινης διανοησης..?
Πιστευω λοιπον οτι...
Μη δυναμενοι να πιστεψουμε στο παραλογο....εφοσον επιβαλεται απο την συνηδητοτητα της αδυναμιας μας να πιστεψουμε σε κατι, αυτο το κατι θα πρεπει να φιλτραριστει απο την λογικη και να προσαρμοστει.... ην δυνατον.... στα ανθρωπινα μετρα και σταθμα και μετα να εμπλουτιστει με το συναισθημα και το βιωμα.
Ετσι θα γενηθουν "θαυματα".

Επισεις πιστευω οτι...
Εν αρχη ειναι η ερωτηση που προερχεται απο την λογικη και αρα "εν αρχη ειναι ο λογος" και μετα μπαινει....
και η υποκειμενικοτητα μας
το συνολο των υποκειμενικοτητων μας αποτελει αντικειμενικοτητα και γεγονος... καθοτι δρα επανω μας ως γεγονος.


Ειληκρινα σε ευχαριστω που συμετεχεις σε αυτην την κουβεντα φιλε... αν και νομιζω οτι στο κοματι του τοπικ "Σοφια" συζηταμε παντα το ιδιο θεμα...Να εισαι καλα.

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy