ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 megapolisomancy
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
morph
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2003, 16:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η περιπλάνηση μου στο χαος του internet με έφερε εδώ και πρεπει να ομολογήσω ότι ο λόγος δέν είναι τόσο η αναζήτηση της αλήθειας, αλλά μάλλον κάπως πιο πρακτικός (αν και τελικά δεν υπάρχει τίποτε πιο πρακτικό από την αναζήτηση της αλήθειας...) Ασχολούμαι με τα κόμιξ και το τελευταίο καιρό γράφω το σενάριο για μια ιστορία η οποία διαδραματίζεται στην αθήνα και έχει σχέση με τη θεωρία του megapolisomancy. δυστυχώς όταν άρχισα να κάνω την έρευνα για αυτό το θέμα ανακάλυψα ότι υπάρχει μια πρωτόγνωρη "φτώχεια" πηγών και όσον αφορά τα βιβλία αλλά και στο internet. με αυτό λοιπόν το post ζητώ τη βοήθειά σας όσον αφορά την εύρεση πηγών (βιβλία, sites, ταινίες κτλ). σημειώνω ότι το μόνο υλικό που έχω στα χέρια μου είναι το megapolisomancy (αρχετυπο) και 2-3 σκόρπια άρθρα ελληνικού περιοδικού. εφόσον έχει κάποιος τη διάθεση να βοηθήσει περιμένω είτε στο forum, είτε στο e-mail μου ( morph_29@hotmail.com)

ευχαριστώ εκ των προτέρων

(και μια και το έφερε η κουβέντα υπάρχει δικτυακός τόπος wwww.megapolisomancy.com αλλά οδηγεί σε μια λευκή σελιδα με μια τελεία πάνω αριστερά. ενδιαφέρον ε;)

"de profundis domine, τι ζώον είμαι..."
Ρεμπω (μια εποχή στη κόλαση)

Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2003, 23:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α! ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ Ο ΜΑΥΡΟΣ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ.
ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΠΗΓΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΟΥΡΓΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΠΑΝΤΕΛΗ. ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ, ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΚΟΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calea_zacatechichi
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2003, 17:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calea_zacatechichi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το εν λόγω βιβλίο είναι μυθιστόρημα. Μη θεωρείτε
πως ό,τι αναφέρεται σε αυτό είναι πραγματικότητα.
Κατά την άποψή μου, τα περισσότερα είναι φανταστικά.
Ο Thibault de Castries δεν υπήρξε ποτέ και ούτε το
βιβλίο του φυσικά. Είναι δημιούργημα του Φριτζ Λάιμπερ
και αναφέρεται στο βιβλίο του : "Our Lady of Darkness"
το οποίο έχει εκδωθει και στα ελληνικά (Αρχέτυπο).
Τα περισσότερα από τα βιβλία που αναφέρει ο κ. Γιαννουλάκης
στο βιβλίο του μπορούν να βρεθούν δωρεάν στο Internet (στα
αγγλικά βεβαίως). Δες επίσης και το "Conjure Wife" του
Λάιμπερ. Ουσιάστικά, μάλλον πρόκειται για προσπάθεια του
συγγραφέα να δημιουργήσει έναν νέο urban legend, μια
αστική νεομυθολογία, για αυτό και δεν βρίσκεις πληροφορίες.
Πολύ χρήσιμο ίσως σου φανεί και η σειρά βιβλίων R.P.G.
"Unknown Armies" της εταιρείας Atlas Games. Δεν έρχεται
στην Ελλάδα, μόνο μέσω Internet. Δεν έχει και τόσο σημασία
αν δεν ασχολέισαι με R.P.G., εκεί μπορείς να βρεις πολλές
ιδέες. Κοίταξε στη σελίδα της Atlas Games.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calea_zacatechichi
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2003, 17:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calea_zacatechichi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Cities are complicated things. Thousands upon thousands of people, acres upon acres of concrete, the sewers beneath, the skyscrapers above, the tangled ecology of rats and pigeons and the bloody feeding chain of the streets ... all forming a huge, chaotic, living organism. Graffiti, traffic, crime, McDonalds, riots, parks - they all come together, if you look at them closely enough. Urbanomancers can see the patterns of the city, probe them, and push them into new shapes. They know there's only one city, the one we half-glimpse in dreams, the Archetypal City, that Ascended in the sands of the Middle East five thousand years ago, and that appears once in a century to swallow up foolish explorers. All other cities want to be that City, and if you know what something wants, you can control it.

Urbanomancers always know the mind of the crowd. They sense the thin gaps between districts, the gaps you can fall into. They keep albino alligators and mutated rats for pets. They know why time becomes a thick as treacle late at night on the subway. They know what happens if you knock on the small green door at 92nd and 4th. They read the names behind the names. They can send you to Rat's Alley, and you really don't want to see what's been made from the dead men's bones. No urbanomancer would ever go to St. John's Wood at night.

The word "urbanomancer" combines Greek and Latin, which annoys grammarians and old-school occultists. Most urbanomancers couldn't care less, and think the correct term - "Polisurgist" - sounds dumb.


Μήπως σου θυμίζει κάτι αυτό; Μήπως έχεις δει κάπου την ελληνική
του μετάφραση; Είμαι σίγουρος πως την έχεις διαβάσει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2003, 17:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ morph ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΣΤΟ ESOTERICA.gr ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΦΡΟΜΕΣ ΣΤΟ ΣΕΡΦΑΡΙΣΜΑ ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΩΝ ΦΟΡΟΥΜΣ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΙΣΗ ΠΡΟΣ ΕΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΟΠΙΚ.

ΗΔΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΗ 3 ΦΟΡΕΣ.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=724
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1069
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=452

ΚΑΛΟ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΤΟΠΙΚ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΕΠΑΝΩ ΔΕΞΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΣΕΡΦΑΡΙΣΜΑ ....

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

terpandros
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 11:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους terpandros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
morph eisai h diashmh morphinechild?? :p

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy