ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βάφτιση μωρών και ψυχικά τραύματα.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2003, 19:33:03  Εμφάνιση Προφίλ
Πιστεύετε πως η διαδικασία της βάφτισης όπως γίνεται στην ορθόδοξη εκκλησία μπορεί να προκαλέσει ψυχικά τραύματα στα μωρά;

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2003, 23:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Φιλε Λυκοπροσωπε,θιγεις ενα φοβερο θεμα,πραγματι,ουτε σε κολακευω,ουτε υπερβαλλω.
Αλλα τα εβραιοχριστιανοπουλα του τοπου εδω,ασχολουνται με την λογοκρισια γραφομενων μου,με το προσχημα,της προσβολης της προσωπικοτητας...
αρμεγε λαγους και κουρευε χελωνες!
Φυσικα και η βαπτιση ειναι τρομερη εμπειρια και stress,για ενα ευαισθητο μωρακι,που ακομα ειναι ταυτισμενο με το περιβαλλον,χωρις να εχει εγω.
Ετσι ηλιθιοι γονεις,νουνες-νουνοι και αλλοι συγγενεις και φιλοι,βλεπουν και κινηματογραφουν ενα μωρο που συνηθως ουρλιαζει,ενω αυτοι γελουν με ηλιθιοτητες,οπως,'αχ το χρυσο μου τι ομορφα που κλαιει!'
Μονον με υπνωση,και αναδρομη,μπορει κανεις να βρει τι υπαρχει στα βαθη του.
Οι πρωτοι χριστιανοι οπως και ολοι οι μυημενοι,ΒΑΦΤΙΖΟΤΑΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΚΑΙ ΟΝΤΕΣ ΕΝΗΛΙΚΟΙ.
ΟΜΩΣ Ο ΒΙΑΙΟΣ ΠΡΟΣΥΛΗΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ,ΩΔΗΓΗΣΕ ΣΕ ΣΚΗΝΕΣ ΑΠΕΙΡΟΥ ΚΑΛΛΟΥΣ,ΣΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ.
Για να μην τα πειραξει τα μωρα ο Σατανας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2003, 07:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Καλημέρα Wolffaced.

Η αλήθεια είναι ότι για πολλά μωράκια, η όλη διαδικασία εκθεσης σε τόσο πολύ κόσμο, με παππάδες να πηγαινοέρχονται, θείτσες να το τσιμπάνε λέγοντας "τι όμορφο κορτσούδι πούνε το χρυσό μου, φτυστ'ό πατέρας του! Φτου!Φτου να μην τ'αβασκάνω!", κεριά, λιβάνια, λάδια, στριπτιζ μπροστά από φωτογραφικές μηχανές και άλλα τέτοια...
είναι μία πολύ έντονη και διαφορετική από αυτές που έχει συνηθίσει εμπειρία, πολλές φορές το καϋμενούλι θέλει την ησυχία του, αλλά αντ'αυτού ταλαιπωρείται.

Αν το δούμε σε επίπεδο μορφοποίησης της συνειδητότητάς του, όπως αναφέρει και ο Helios

quote:
Φυσικα και η βαπτιση ειναι τρομερη εμπειρια και stress,για ενα ευαισθητο μωρακι,που ακομα ειναι ταυτισμενο με το περιβαλλον,χωρις να εχει εγω.


σκέφτομαι ότι για ένα πλάσμα που δεν έχει ακόμα σταθεροποιήσει τα λεπτοφυέστερα στοιχεία του εγώ του, η όλη επιρροή των σκέψεων από τους παρευρισκόμενους, που μπορεί κάποιες φορές να είναι και ζηλότυπες, δεν το κάνει εκείνη τη στιγμή πολύ ευάλωτο;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2003, 09:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
Δεν κοιταζουμε να βγαλουμε το δοκαρι απο το ματι μας κοιταζουμε την ακιδα στο ματι του αλλου.

Αφου δεν σας ενοχλει η βαφτιση αυτη καθ αυτη γιατι βρισκετε δικαιολογια οτι στρεσαρονται τα μωρακια....
Αφου σας ενοχλει ο βιαιος προσυλητισμος στη εκλησια κατα τα λεγομενα σας και η βαφτιση οταν το "θυμα" ειναι ακομα μικρο για να αντιδρασει....
Γιατι δεν ειστε τιμιοι με τον εαυτο σας πρωτα απο ολα...??

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2003, 09:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Kαλημέρα σε όλους,

νομίζω μιλώντας για δημιουργία stress και για ψυχολογικά ενδεχομένως προβλήματα που θα δημιουργηθούν στο μωρό, τα οποία και θα τα κουβαλά μεγαλώνοντας, κάπου μεγαλοποιούμε τα πράγματα.

Φίλε Helios όντως είναι προσυλητισμός και νομίζω σε αυτό θα πρέπει να συμφωνήσουν και τα μέλη του Forum που είναι υπέρ της Χριστιανικής Ορθόδοξης Θρησκείας. Από την στιγμή που αφαιρείται η Ελευθερία της επιλογής από το υπό βάπτιση άτομο, αυτομάτως υπάρχει προσυλητισμός.

Δεν θα συμφωνούσα με την λέξη ΒΙΑΙΟΣ...θα έλεγα περισσότερο ΠΟΝΗΡΟΣ. Το εκκλησιαστικό σύστημα έχει μάλλον σχεδιάσει ωραία την όλη διαδικασία, αφαιρώντας ουσιαστικά την επιλογή από τον καθένα μας.

Να ρωτήσω όμως κάτι;
Για κάποιον που πλέον έχει μεγαλώσει αρκετά και έχει ωριμάσει ως άτομο, έχει μπει σε μία πορεία αναζήτησης, η οποία τον έχει οδηγήσει στο να απορρίψει τις Θρησκείες και ότι αυτές πρεσβεύουν...αυτομάτως δεν συνεπάγεται ότι πλέον γι’αυτόν η Βάπτιση δεν λέει απολύτως τίποτα;
Δεν θα είναι μία πράξη κενή δίχως νόημα;

Επιπρόσθετα, όλοι αυτοί που κάποια στιγμή αποφάσισαν να ξεφύγουν από το "μαντρί" και όντως ξέφυγαν, τους εμπόδισε καμιά Βάπτιση;
Τι θέλω να πώ; Αυτός που θέλει να αναζητήσει κάτι πέρα από αυτό που προσφέρει το πολιτικοθρησκευτικό κατεστημένο, θα το κάνει και θα αλλάξει πράγματα στην ζωή του. Και δεν θα τον σταματήσει καμία Βάπτιση!!!



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2003, 10:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Μα μην είμαστε τόσο υπερβολικοί πια!
Μ' αυτή τη λογική όλοι όσοι έχουμε "υποστεί" το "βασανιστικό" κι "αποτρόπαιο μαρτύριο" της βάπτισης έχουμε παιδικά ψυχικά τραύματα...
...τσάμπα πλήρωνα τους ψυαναλυτές τόσον καιρό να βρουν την αιτία που δεν μ' αρέσουν οι μελιτζάνες...

Υ.Γ. Αφήστε που υπάρχουν και χειρότερα. Σκεφτείτε το μαρτύριο - μυστήριο του γάμου ας πούμε...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2003, 11:25:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

[Υ.Γ. Αφήστε που υπάρχουν και χειρότερα. Σκεφτείτε το μαρτύριο - μυστήριο του γάμου ας πούμε...

Εχεις δίκιο τώρα που το σκέφτομαι...

Αυτό το γύρω γύρω όλοι στη μέση ο Μανώλης...
και το χέρι χέρι με τον Καρατζαφέρη...
μου έχει αφήσει σοβαρά τραύματα και κάθε φορά που πάω σε γάμο παθαίνω ιλίγγους!!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2003, 12:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane
quote:
Πιστεύετε πως η διαδικασία της βάφτισης όπως γίνεται στην ορθόδοξη εκκλησία μπορεί να προκαλέσει ψυχικά τραύματα στα μωρά;


E οχι και ψυχικά τραύματα επειδή κάνουμε ένα μπανάκι μαζι με τον παπά.Φαντάσου να μας κάναν και περιτομή !!! Εκει να δείς ψυχικά τραύματα και αποθημένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

natalia
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2003, 14:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους natalia
Φίλοι μου γεια σας. Εχω ακούσει πολλά περιστατικά που οι άνθρωποι κατέφυγαν σε ύπνωση όμως δεν έχω ακούσει κανένα που να έβγαλε από τα βάθη ότι κάποιος έχει προβλημα από την βάφτισή του.
Το αν κλαίνε ή όχι τα παιδια δεν είναι επειδή βασανίζονται από κάτι γιατί έχω δει και παιδάκια να γελάνε εκείνη την ώρα ή απλά να μην έχουν κάνει κιχ. Βέβαια όλα τα υπόλοιπα που κλαίνε όπως και εγώ (με βλέπω στις φωτογραφίες) είναι μόνο και μόνο επειδή δεν θέλουν το νερό.
Κατά συνέπεια θα πρέπει όλοι από μας να υποβληθούμε σε ύπνωση για να δουμε αν μας κάναν κακό οι γονείς μας που μας βάζαν στα μπανιερά...
Εμένα προσωπικά με βαφτίσαν 3 χρονών και κάτι. Αρκετά μεγάλο παιδί για βάφτιση. Θα μπορούσα να είχα κάποιο πρόβλημα που ούρλιαζα τότε γιατί δεν ήθελα με τίποτε να βραχώ, να θυμόμουν κάτι απο τότε. (Αλλωστε θυμάμαι και άλλα πράγματα όταν ήμουν σε αυτή την ηλικία).
Αρα να μην υπνωτιστώ για να δω αν μου εχει με΄νει τίποτε και τελικά .... μην τα ισοπεδώνουμε όλα ρε παιδιά.
Δεν είμαι άτομο της εκκλησίας το τονίζω αυτό, δεν θυμάμαι από πότε έχω να κοινωνήσω,και μην νομίζεται ότι το παίζω θρήσκια.
Λέω ότι είμαι καλή χριστιανή γιατί πιστεύω ότι αν κάποτε ο Χριστός είπε κάτι αυτό σίγουρα θα ήταν μόνο αγάπη και τίποτε παραπάνω.

ΝαταλιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 22:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Πως να μιλησει κανεις ,να συζητησει,απο την στιγμη που υπαρχει κυριαρχη ιδεολογια και θρησκεια,ακομη και συμφωνη με το Συνταγμα?
Να συζητησει κανεις για 'ρομαντισμους'και'ευαισθησιες',του τι παθαινει ενα μωρο,στις συνθηκες βαφτισης?
Μεσα στην κοινωνια των reality,της ηθικης του Ευαγγελατου και της γειτονιας,'των ηθων και εθιμων, της ελληνοχριστιανικης παραδοσης!
Και για τις αναδρομες,θελω να πληροφορησω,οτι ενα μωρο,λειτουργει σαν σφουγγαρι,παιρνοντας καθε πληροφορια απο το περιβαλλον,ΧΩΡΙΣ ΚΡΙΣΗ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΕΓΩ.
ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ 'ΑΦΗΝΟΝΤΑΙ'ΕΜΠΡΟΣ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.
Το τι κανουν οι εμπειριες αυτες στο παιδι,κανεις δεν μπορει να το ξερει.
Μελετες αρχειων απο αναδρομες,δεν δειχνουν μονον μετενσαρκωσεις,αλλα και αρρωστιες απο τραυματα βρεφικης-νηπιακης-παιδικης ηλικιας.
Στο κατω-κατω οι μυησεις ενηλικων,της αρχαιοτητας,γινοταν απο ατομα ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ.Κατι ξεραν λοιπον ,και χρειαζοταν ναναι καποιος συνειδητος για να 'λειτουργησει' η τελετουργια.
Αλλα τι λεμε τωρα,εδω τα χρυσα ψαλιδια,μου κλειδωνουν γραφομενα,ψαλλιδιζουν γραφομενα μου,με αστειες προφασεις 'βρισιων και ξεστρατισματος συζητησεων'-στο κατω -κατω,ποιος θα το κρινει που θα παει μια συζητηση.
Εδω υπαρχουν σκοπιμοτητες και μεθοδευσεις.
Ας ειναι λοιπον πρωτα ειλικρινεις οι εβραιοχριστιανοι του τοπου,με την εννοια της ελευθεριας του λογου και της λογοκρισιας.
Η χουντα περασε,ηρθε η εβραιοχριστιανικη χουντα...
***Για την περιτομη,χρησιμευε στους απλυτους για να μην αρρωσταινουν.
Μετα 'αγιασε'κι αυτη.

Edited by - Helios on 07/06/2003 22:27:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 01:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
quote:
Αλλα τι λεμε τωρα,εδω τα χρυσα ψαλιδια,μου κλειδωνουν γραφομενα,ψαλλιδιζουν γραφομενα μου,με αστειες προφασεις 'βρισιων και ξεστρατισματος συζητησεων'-στο κατω -κατω,ποιος θα το κρινει που θα παει μια συζητηση.
Εδω υπαρχουν σκοπιμοτητες και μεθοδευσεις.
Ας ειναι λοιπον πρωτα ειλικρινεις οι εβραιοχριστιανοι του τοπου,με την εννοια της ελευθεριας του λογου και της λογοκρισιας.
Η χουντα περασε,ηρθε η εβραιοχριστιανικη χουντα...


Φίλε Helios καλησπέρα,
στο συγκεκριμένο topic δεν νομίζω κάποιος ούτε να ψαλίδησε αλλά ούτε και να κλείδωσε τίποτα. Οπότε βρίσκω το λιγότερο άτοπα αυτά που γράφεις.
Εκτός εάν τελικά αυτό που θέλεις να κάνεις, είναι να εισάγεις μία πολεμική ατμόσφαιρα όπου μπαίνεις. Πιστεύεις ότι οφελεί κάπου;

Και άλλοι δεν συμφωνούν με τα θρησκευτικά πεπραγμένα-μεταξύ των οποίων και εγώ- αλλά δεν αρχίζουν τις κατηγορίες όταν βλέπουν κάποιους άλλους να έχουν διαφορετική άποψη από αυτούς.
Eκτός εάν αυτή είναι η έννοια της Δημοκρατίας (με Δ κεφαλαίο) για εσένα...
Λίγο ψυχραιμία σε παρακαλώ



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 20:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Φιλε old tiger,οταν τυχει να κλειδωθει και κανενα θεμα που σε νοιαζει,θα μου πεις πως αισθανεσαι.
Πιστευεις οτι δεν εχω τιποτε καλυτερο να κανω,απο το να φορτιζομαι συναισθηματικα,απο 'συζητησεις'?
Και μαλιστα χωρις να εχω κανενα κερδος?
Εχω να κανω πολυ καλυτερα πραγματα.
Αλλα και ολα εχουν καποια ορια.
Ετσι ατομα και συμπεριφορες που με 'τσινανε',εσενα μπορει να σε αφηνουν αδιαφορο,η καποιον αλλον να τον κανουν να συμφωνει.
Ειναι ζητημα φιλοσοφιας.
Επισης προταση μου,το θεμα αφορα την θρησκεια,και ταιριαζει καλυτερα στο αναλογο μερος.
Φιλικα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 00:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Νομίζω ότι ο Helios έχει δίκιο.

Μεταφέρω το topic στο forum θρησκεία.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 00:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
quote:

Και για τις αναδρομες,θελω να πληροφορησω,οτι ενα μωρο,λειτουργει σαν σφουγγαρι,παιρνοντας καθε πληροφορια απο το περιβαλλον,ΧΩΡΙΣ ΚΡΙΣΗ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΕΓΩ.
ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ 'ΑΦΗΝΟΝΤΑΙ'ΕΜΠΡΟΣ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.
Το τι κανουν οι εμπειριες αυτες στο παιδι,κανεις δεν μπορει να το ξερει.
Μελετες αρχειων απο αναδρομες,δεν δειχνουν μονον μετενσαρκωσεις,αλλα και αρρωστιες απο τραυματα βρεφικης-νηπιακης-παιδικης ηλικιας.


ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.
ΜΑ ΔΕΝ ΕΝΑΙ ΣΥΓΚΡΙΣΙΜΟ ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ/ ΜΕ ΜΙΑ ΒΑΦΤΙΣΗ!
+ ΒΕΒΑΙΑ ΕΝΝΟΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΙΕΡΟΤΕΛΕΣΤΙΑ....ΟΧΙ "ΤΗ ΧΑΒΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ".
ΙΣΩΣ,ΗΛΙΕ ΜΟΥ,ΝΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΣΜΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ .
+ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΤΣΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΜΦΩΝΗ.
-ΜΑΛΛΟΝ Η ΑΜΑΛΙΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΙΚΟΤΑΤΗ ;) -

quote:
Στο κατω-κατω οι μυησεις ενηλικων,της αρχαιοτητας,γινοταν απο ατομα ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ.Κατι ξεραν λοιπον ,και χρειαζοταν ναναι καποιος συνειδητος για να 'λειτουργησει' η τελετουργια.

ΝΑΙ! ΟΙ ΤΕΛΕΤΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΥΗΜΕΝΟΥΣ.
ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΕΝΑΣ ΑΔΑΗΣ ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΣΧΕΤΙΚΟΙ;
ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΗΛΙΕ+ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ...ΤΟ ΠΟΙΟΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΑΔΑΗ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ
ΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ +
ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ.
(ΧΜ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΒΡΧΡΝΗ, ΒΡΕ!..ΜΗ ΒΙΑΣΤΕΙΣ...ΔΕ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ...)

-ΕΙΤΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ,Η ΒΑΦΤΙΣΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΣΥΜΒΕΙ+ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ-ΧΜ;

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΛΟΓΟΙ ΨΥΧΙΚΟΙ... ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΚΑΡΜΑ
+ ΝΟΙΩΘΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙ ΑΥΤΟ.

ΕΣΥ ΟΜΩΣ ,ΜΙΛΗΣΕ ΜΑΣ ΓΙΑ ΟΣΑ ΗΔΗ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ...
+ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ "ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ",ΤΟ ΙΔΙΟ...
ΕΤΣΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ
'Η Ν'ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ...
ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΝΟΥΜΕ...
ΑΦΟΥ ΜΟΝΑΧΑ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ.

quote:

***Για την περιτομη,χρησιμευε στους απλυτους για να μην αρρωσταινουν.
Μετα 'αγιασε'κι αυτη.


ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟ ΑΥΤΟ!
ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΥ...
ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΑΛΛΟΝ +ΒΑΣΙΜΟ....
ΣΤΟ ΥΛΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ...

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΣΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΑΧΑ ΕΝΑ ΣΩΜΑ ...


ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ -ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΠΟΛΛΑ-
ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΕΚΤΡΑΠΕΙΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ,ΦΙΛΕ ΜΟΥ, WOOLFFACED...
ΑΝ +ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ.-
ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΜΑΛΩΝΟΥΝ ΚΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ
+ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΡΙΛΑΞ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΟΥΡΑΝΟ.-



Let there be Light!


Edited by - ΑΤΜΑ on 27/06/2003 04:05:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 19:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Φίλε Helios,
σαφώς και θα με ενοχλούσε εάν κλειδώνονταν κάποιο θέμα που θα με ενδιέφερε. Ταυτόχρονα όμως θα έψαχνα να βρω, γιατί πραγματικά κλειδώθηκε. Μήπως έφταιγα και εγώ; Μήπως οδηγήθηκα σε μία πολεμική αντιπαράθεση, στην οποία χάθηκε το οποιοδήποτε επίπεδο; Αυτό με ενοχλεί προσωπικά πάρα πολύ, γιατί εάν θέλουμε να λέμε ότι ασχολούμασθε με τον Εσωτερισμό, πρέπει πάνω απ'όλα να σεβόμασθε τον εαυτό μας και να μην τον αφήνουμε να ολισθαίνει.

Η συμπεριφορά, παράγει συμπεριφορά.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω, γιατί ανάφερες αυτά που ανέφερες. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας λόγος...προς το παρόν τουλάχιστον.

quote:
ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΜΑΛΩΝΟΥΝ ΚΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ
+ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΡΙΛΑΞ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΟΥΡΑΝΟ.-


Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ΑΤΜΑ.



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 07:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ OLD TIGER,ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΔΡΟΜΟ Η ΒΑΠΤΙΣΗ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΜΠΟΡΕΙ ΩΣ ΕΝΗΛΙΚΑΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΒΟΥΔΙΣΤΗΣ,ΣΑΙΕΝΤΟΛΟΓΟΣ,ΑΘΕΟΣ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙ ..
Η ΒΑΠΤΙΣΗ ΤΩΝ ΝΕΟΓΝΩΝ ΚΑΘΙΕΡΩΘΗΚΕ ΕΠΙ ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΥ(ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ), ΣΑΝ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ,Ε ΜΕΤΑ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ ΜΕ ΤΑ ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ..ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ Η ΚΥΡΙΑΡΧΗ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΕΙΧΕ ΒΡΕΙ ΝΑ ΧΩΣΕΙ ΑΠΟ ΝΕΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΛΟΥΚΙ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 10:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Eίχε γράψει ο φίλος Τhoth στις 21/2/2002
στο topic http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=106

quote:
Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΒΑΠΤΙΣΗΣ - Η ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥ ΝΟΥ ΩΣ ΑΘΛΟΣ

«Το λόγο, λοιπόν, Τατ, μοίρασε σε όλους τους ανθρώπους αλλά δεν έκανε το ίδιο και με το νου. Κι αυτό δεν το έκανε επειδή φθονούσε κάποιον. Γιατί ο φθόνος δεν έρχεται από τα επάνω. Σχηματίζεται εδώ κάτω στις ψυχές των ανθρώπων, που δεν έχουν νου. - Μα γιατί δεν μοίρασε, πατέρα, και το νου, ο θεός; - Θέλησε, τέκνο μου, να τον αφήσει άθλημα {«άθλο} μεταξύ των ψυχών...
... Αφού γέμισε με αυτόν {το Νου] μεγάλο κρατήρα, τον έστειλε εδώ κάτω με κήρυκα και του είπε να διακηρύξει στις καρδιές των ανθρώπων τούτα τα πράγματα: Βαπτίσου, εσύ που έχεις την δύναμη, σε τούτο τον κρατήρα εσύ που πιστεύεις πως θα ανέβεις προς εκείνον που έστειλε τον κρατήρα, εσύ που ξέρεις για ποιον λόγο έγινε.

Όλοι εκείνοι που άκουσαν το κήρυγμά του και βαπτίστηκαν στο νου, εκείνοι μετέχουν της γνώσης κι έγιναν τέλειοι άνθρωποι, αποδεχόμενοι το νου». ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ, ΕΡΜΗΣ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ, Λόγοι, IV, 3-4.



Kαι μπορεί βέβαια να βαπτιζόμαστε όλοι μας σε εξαιρετικά μικρή ηλικία, χωρίς ουσιαστικά να έχουμε κάποια συνείδηση της βάπτισης, αλλά ο ανωτέρω αποσυμβολισμός, δεν θα μπορούσε να αφορά την πορεία μας ουσιαστικά προς την ολοκλήρωση;

Δεν ξέρω εάν καταλαβαίνω σωστά την έκφραση "Θέλησε, τέκνο μου, να τον αφήσει άθλημα {«άθλο} μεταξύ των ψυχών..."
αλλά νομίζω ότι εννοεί την Συνειδητή πλέον προσπάθεια (υπό την μορφή της δοκιμασίας) που πρέπει να καταβάλει ο καθένας μας προκειμένου να βαπτισθεί στο "νου", να κατακτήσει την γνώση, να γίνει ένας τέλειος άνθρωπος...ένας Μετάνθρωπος...



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 11:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Έτσι είναι καλέ μου ΠαλαιοΤίγρη.

Βλέπετε μήπως σε αυτήν την περιγραφή κάπου και το σύμβολο του δισκοπότηρου;

Ακόμα και σήμερα, ποιο είναι συνήθως το βραβείο σε αθλητικούς αγώνες; Το κύπελλο!!!

Τώρα κατά πόσο κατακτούν νου ας πούμε οι σημερινοί... ποδοσφαιριστές, αυτό είναι ένα άλλο θέμα

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 22:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Η βαπτιση στους εβραιους,γινοταν σε ενηλικιωση-Εσσαιοι.
Ετσι και ο Ιωαννης,ετσι και ο Ιησους,ετσι και οι Γνωστικοι.
Μετα ηρθαν οι βιαιοι προσηλυτισμοι,και χαθηκε η ουσια.
Ολην αυτην την ιστορια,την στηριξαν στις αποψεις του Γκενον,κατα τον οποιο ,απλα χρειαζεται να γινει η τελετουργια,χωρις να ειναι απαραιτητα ετοιμοι ο μυητης και ο μυουμενος.
Αυτο γινεται σημερα στις περισσοτερες 'εσωτερικες'αδελφοτητες και εκκλησιες,και πιστευουν οτι ερχεται η ενεργεια,γινεται η 'συνδεση' ,αποκταται η μυητικη διαδοχη και συνεχεια.
Για τον Γκουρτζιεφ-που δεχομαι σαν πιο σωστη την αποψη του-η αποψη του Γκενον προαγει επιπλεον τον υπνο και την ασυνειδησια.
Για τον Γκουρτζιεφ,ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ,ΠΡΩΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΨΥΧΟΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΕΛΙΞΗ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΤΕΛΕΤΗ ,ΕΠΙΣΦΡΑΓΙΖΕΙ ΜΑΓΙΚΑ Η ΜΥΗΤΙΚΑ,ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ Η'ΒΑΘΜΟ,ΤΟΥ ΜΥΟΥΜΕΝΟΥ,ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΚΤΗΘΕΙ.
Για αυτον τον λογο στην Golden Down,ελεγαν οτι για να μυηθει καποιος πραγματικα σε εναν βαθμο,πρεπει εσωτερικα ηδη να κατεχει τον επομενο.
Ετσι ,αυτοι που παιζουν με τυπικα ,απλα 'παιζουν',στην καλυτερη περιπτωση,γιατι για να υπαρξει μυστηριο και μυηση,πρεπει να υπαρχουν δυο τουλαχιστον,που να εχουν το 'ειναι'του μυημενου,και ετσι να κλεισει το κυκλωμα.
Γι'αυτο και η βαπτιση,δεν ειναι μυστηριο-οπως γινεται-αλλα κοινωνικη γιορτη και αιτιο βρεφικων πληγων.
Ενταξει εβραιοχριστιανοι,μην στενοχωριεστε,ειναι απλα μια αποψη,οπως τοσες του χωρου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 23:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Eπισης οι εβραιοχριστιανοι απανταχου,ας μην στενοχωριουνται οταν τους αποκαλουν ετσι.
Ολοι εχουν δικαιωμα να πιστευουν σε οτι θελουν.
Ετσι ,στενοχωριουνται οταν τους αποκαλουν οι 'θεοπνευστοι'εβραιοχριστιανοι -και το συναφι τους-ειδωλολατρες,αιρετικους,εθνικους,'παγανιστες'-sic!,και αλλα θεαρεστα.
Οσο λοιπον συνεχιζουν ετσι,και καποιοι αλλοι θα συνεχιζουν ετσι.
Γιατι ,τι το υποτιμητικο εχει να σε λενε εβραιοχριστιανο?
Απλα,καποιοι πιο φανατικοι απο σενα παλια,σκοτωσαν,βιασαν,εκαψαν,και εχασαν την ψυχη τους,για την 'αγαπη'.
Αντεγραψαν καθε τι Ελληνικο,και το προσαρμοσαν στηνψυχοπαθεια τους,που οπως μια μολυνση,ψυχικη συφυλη,κατεστρεψε καθε τι αρμονικο και θειο.
Παρ'ολα αυτα δεν τους μισω,μισω μονον την σιωνιστικη-ναζι αρρωστεια τους,και αυτην πολεμω,οπως και αλλοι.
Ειναι παντα ελευθεροι να θεραπευθουν,οπως ενας ομοιοπαθητικος,εναρμονιζει και καθαριζει το αιθερικο σωμα.
Αλλα μην διαμαρτυρονται για το εβραιοχριστιανοι.
Γιατι -απλα-δεν ειναι Ελληνες Εθνικοι Ειδωλολατρες.
Το γραφει και ο Παπαρρηγοπουλος,το εβραιοχριστιανικο μεγαλειο τους.
Δοξα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 18:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΜΕ ΛΕΣ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΕΘΝΙΚΕ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΗ.
ΔΟΞΑ ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ.

Edited by - ΣΤΑΥΡΑΕΤΟΣ on 19/06/2003 18:37:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 23:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
αντε παλι ...




Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 22:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Και ποιος σου ειπε ,οτι γραφω για σενα?
Εισαι το λιγωτερο που με απασχολει.
Περισσοτερο με απασχολουν αυτοι απο το συναφι σου,που εχουν δυναμη,και καθοριζουν την καθημερινοτητα μας.

Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον Διαχειριστή ΤΗΟΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 23:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Φίλε Helios
quote:
που εχουν δυναμη,και καθοριζουν την καθημερινοτητα μας.

Χμ.....προσπάθησε να ορίζεις εσύ την δική σου καθημερινότητα...
Το πνεύμα μας είναι αληθινά ΕΛΕΥΘΕΡΟ...δεν περιορίζεται από κανέναν
-ισμό...
Αρκεί να το θέλουμε...

Πολύ φιλικά


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 11:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a
ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΑΠΟ ΤΟ "ΣΥΝΑΦΙ" ΜΟΥ ΘΑ ΔΥΝΑΜΩΝΟΥΝ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙΣ ΤΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΔΕΟΣ;
ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΣΟΥ, Ο ΞΙΠΑΣΜΟΣ, ΚΑΙ Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΣΟΥ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΘΑ ΗΣΟΥΝ ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΕ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΕΤΑΛΛΗΝΕ ΤΟΥ """"""ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ"""""""""

Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον Διαχειριστή ΤΗΟΤΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 18:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΨΥΧΙΚΟ ΤΡΑΥΜΑ ΕΧΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΠΑΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΔΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ Ο ΠΑΠΠΑΣ.

ΑΝΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ. ΜΑΘΑΜΕ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΤΟΜΗ ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΣΥΓΚΤΕΘΕΣΗ ΤΟΥ ΒΑΠΤΙΖΟΜΕΝΟΥ

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 21:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Eνταξει παιδια,ο καθενας εχει την αποψη του.
Επειδη νομιζω οτι η βαπτιση ,ειναι κατι που επιβληθηκε με μονο στοχο τον βιαιο προσηλυτισμο,ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΜΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ,μου αρεσει να οριζω εγω ,θεματα που αφορουν την ζωη μου η των δικων μου.
Ετσι,δεν θαχα αντιρρηση αν οι εβραιοχριστιανοι,οπως καθε σεχτα και αιρεση,κανανε οτι ηθελαν στην γωνια τους ,χωρις να ενοχλουν κανεναν ,ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ,ΓΙΑ ΜΕΝΑ-ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΑΝ ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ,ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΩΜΑ,Η ΕΜΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΝΤΕΧΝΑ-ΘΑ ΑΝΤΙΤΑΣΣΩ ΟΤΙ ΜΥΣΤΗΡΙΟ=ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΨΥΧΙΚΗ ΒΙΑ.
Επισης,κριτηριο,του τι ειναι προβλημα γενικα και τι αποτελει προβλημα για μας ιδιαιτερα και ξεχωριστα,πρεπει να τα ξεχωρισουμε πριν εκφραζουμε και κατακρινουμε θεσεις.
Αναλογα με την φιλοσοφικη και ψυχικη ευαισθησια,πορευεται ο καθενας τον δρομο του.
Τα 'ασημαντα' και 'οι μικρολεπτομερειες',ειναι αυτες που τελικα καθοριζουν την καθημερινοτητα μας.
Τελος,Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΑΓΑΘΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ,ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ ΚΑΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ,ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΚΑΛΕΙΤΑΙ Ο ΚΕΘΕΝΑΣ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ...
εκτος αν δουλευει για το συστημα,αφανως και με συστημα...
και τελικα μας δουλευει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 08:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
η βάπτιση πρέπει να καταργηθεί... ή θα γίνονται όλα με συνείδηση ή να μη γίνεται τίποτα.
Δεν μπορούμε και δεν έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε τα μυστήρια φολκλόρ.
Το μυστήριο της βάπτισης είναι απο τα πιο σημαντικά σε όλες τις θρησκείες δεν μπορεί να επιβάλεται... ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΘΗΤΑΙ και στη συνέχεια ΝΑ ΒΙΩΝΕΤΑΙ....
Αυτό το ρεζιλίκι με τα ηλίθια χαμόγελα,την ταλαιπωρία, τα κλάματα,τα κουφέτα,τα σταυρουδάκια,τα συγγενολόγια και τις δύο αλλαξιές μόνο σε μυστήριο δεν παραπέμπει...
Ολα αυτό ήταν μια πονηρότατη ιδέα για να μαντρώνουν τον κόσμο απο νωρίς....

παρόλα αυτά όμως το μυστήριο δεν ακυρώνεται εκείνη την ώρα...
η θεία χάρη έλκεται κανονικά και όντως το πιτσιρίκι παίρνει το σημάδι του Χριστιανικού δρόμου πορείας και την ανάλογη προστασία.
Οι νόμοι είναι αυτενεργείς ...

Edited by - AION on 02/07/2003 08:46:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 09:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Φίλε Helios καλημέρα,
Για ο συγκεκριμένο θέμα έχω εκφράσει νομίζω ξεκάθαρα την άποψή μου
Δεν συμφωνώ στο ότι η Βάπτιση αφήνει ψυχικά τραύματα στα μωρά.
Συμφωνώ στο ότι είναι προσηλυτισμός και διαμορφώνει μία "κατάσταση"...αλλά όποιος θέλει φίλε μου θα ξεφύγει...
Συμφωνώ επίσης σε αυτό που αναφέρεις περί Ελευθερίας, κάτι που το έχω γράψει πάρα πολλές φορές σε αυτό το forum. Η Ελευθερία δεν πρέπει να περιορίζεται από κανένα -ΙΣΜΟ...απ’όπου και εάν προέρχεται αυτός.

Αναφέροντας όμως φίλε Helios

quote:
μου αρεσει να οριζω εγω ,θεματα που αφορουν την ζωη μου η των δικων μου.


τελικά μήπως προσπαθείς να κάνεις κάτι εντελώς το αντίθετο από αυτά που διακηρύτεις;
Εάν δεν ισχύει αυτό, τότε πως θέλεις να ορίζεις την ζωή των δικών σου; Μήπως προσπαθείς να υποκαταστήσεις με όλα όσα πιστεύεις, απλά τα πιστεύω κάποιων άλλων; Αυτό δεν είναι φασιστικό; Δεν είναι απλά η αντικατάσταση του Χ-ΙΣΜΟΥ με τον Ψ-ΙΣΜΟ; Ποιά είναι η διαφορά;

Θα δεχθώ καλοπροαίρετα, κάποιο εκφραστικό λάθος που έγινε εκ μέρους σου εν τη ρήμη του λόγου, το οποίο αναιρεί τα παραπάνω...
Εάν δεν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε φίλε Helios λυπάμαι αλλά προσωπικά εμένα δεν με πείθεις.
Θα σεβασθώ την γνώμη σου (κριτήριο Ελευθερίας), αλλά δεν θα την αποδεχθώ.

Πολύ φιλικά


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 21:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Οταν φιλε Τιγρη,λεω οτι θελω να ...για καποιον,εννοω να του δημιουργησω πλαισιο ελευθεριας,αναλογα με τις δυναμεις μου,ωστε να διαλεξει ελευθερα και μονος του,και οπως σωστα λες,οποιαδηποτε παρεμβαση στον δρομο του αλλου ειναι ...καποιος φασισμος.
Ετσι λοιπον ,τι φυσικωτερο,απο το να αφησει κανεις ,ενα παιδακι ελευθερο,κι οταν μεγαλωσει και ειναι ικανο να στοχαστει και να κρινει,να διαλεξει?
Για τον ΑΙΟΝ,και την επενεργεια της θειας Χαρης η Ενεργειας η οπως αλλιως να ειπωθει,εχω να πω οτι
1.αν το θειο,χρειαζοταν μια τελετη απο εμας για να δημιουργησει μια προστατευτικη και ευεργετικη ασπιδα γυρω απο αρνητικες ενεργειες,τοτε απλως υποβιβαζουμε την νοημοσυνη του θειου.
2.επισης η παγκοσμια εγκληματικοτητα δεν λεει να μειωθει οσα βαπτισματα και να γινουν σε ολες τις θρησκειες η τις Μυστικες Εταιρειες,αλλα μαλλον αυξανεται ...απο βαπτισμενους.
Ενα φαρμακο θεραπευει την αρρωστεια,αλλοιως δεν ειναι η θεραπεια σωστη.
Την ατελεια δεν την πολεμουμε με τελετουργιες δηλ.μαγικα,ποτε οι δεισιδαιμονιες δεν βοηθησαν την ανθρωποτητα,αλλα
ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΑΡΕΤΗΣ,ΔΗΛ.ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ,
ΚΑΙ ΤΟΤΕ ,ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΑΣΤΡΟΝΟΗΤΙΚΟ ΚΡΑΔΑΣΜΙΚΟ ΑΝΑΛΟΓΟ,
ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΝΟΗΜΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.
Αυτο δειχνει η εμπειρια της ζωης,αρκει να κυτταξουμε απροκαταληπτα γυρω μας.
IT'S MY LIFE AND MY OPINION.

Edited by - Helios on 04/07/2003 21:10:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 18:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
Καλησπέρα,

Συγκρίνοντας φωτογραφίες απο τη βάπτιση μου με εκείνες από τη πρώτη μου βουτιά στη θάλασσα(η μητέρα μου κράταγε αρχείο γιά τα πάντα),παρατηρώ οτι στη δεύτερη περίπτωση δείχνω πολύ πιό δυστυχισμένος και "πληγωμένος" από οτι στην πρώτη.Ίσως επειδή η βουτιά στη θάλασσα (με τη βοήθεια του πατέρα μου) προηγήθηκε της βάπτισης μου.
Επιπλέον παρατηρώντας την οικογενειακή φωτογραφία, μετά το τέλος της βάπτισης, μπορώ να διακρίνω οτι το πρόσωπο μου λάμπει και οτι το βλέμμα μου είναι πεντακάθαρο.Μιά ελαφρά σκιά έκπληξης και απορίας ίσως, αλλά αυτό δεν είναι το βλέμμα ενός πληγωμένου παιδιού.
Παρόλα αυτά πιστεύω και εγώ οτι το σωστό είναι να βαπτίζεται κάποιος συνειδητά, και αφού ενηλικιωθεί.
Κατά τα άλλα δεν πιστεύω οτι η διαδικασία της βάπτισης επηρρεασε αρνητικά σε κάτι την ανάπτυξη και εξέλιξη μου.


Hey you,don't tell me there's no hope at all
Together we stand,divided we fallΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1721191
Maintained by Digital Alchemy