ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2003, 22:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΘΕΩΡΕΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΤΑΓΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 200000 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΣΤΗΚΕ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΠΟΤΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΝΕΠΤΗΞΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΞΕΛΗΧΘΗΚΑΝ ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ? ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΞΕΛΗΧΘΗΚΕ ΣΤΙΣ ΜΟΝΤΕΡΝΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ Η ΜΙΠΩΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΑΝΑΠΤΗΧΘΗΚΑΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΤΟΠΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ?
faye
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 06:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους faye  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος faye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EINAI ΑΣΤΕΙΟ ΕΣΤΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΑΝΟΚΕΝΤΡΙΚΗ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ.ΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ,ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΕΑΝ ΤΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ ΘΑΒΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ.
ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΑΝ Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ:ΑΝ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΟΙ ΚΕΛΤΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΠΡΩΤΟΙ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ,ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΠΡΑΞΗΣ,ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΜΗΣΗ ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΟΣ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΚΤΙΣΜΑΤΟΣ,ΘΑ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΣ?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
ΦΑΙΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 09:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου...

Φίλε 'Ενας, συντάσομαι στο πλευρό της Φαίης...
Εχει ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ σε αυτό που σου αναφέρει περί των "επιστημονικών εξελίξεων ΚΑΙ ανακαλύψεων"...
Ρίξε μια ματιά το έργο της Λέφκοβιτς (αν δε κάνω λάθος) "Η ΜΑΥΡΗ ΑΘΗΝΑ", απο τις εκδόσεις ΚΑΚΤΟΣ και θα ανακαλύψεις ΠΟΛΛΑ...

Στα περί ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ τώρα...
ΚΑΙ στο θέμα που είχε αναφερθεί ότι ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ έκλεψε απο το ΒΟΥΔΔΙΣΜΟ τα περισσότερα χαρακτηριστικά του , αλλά ΚΑΙ στο θέμα με τις ΑΙΡΕΣΕΙΣ και πόσες γνωρίζουμε, ανέφερα την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ για το θέμα που αναρωτιέσαι...

πολύ γενικά, αυτό που έχω καταλήξει είναι πώς ΟΛΕΣ οι θρησκείες είναι το ΙΔΙΟ ΜΕΣΟ και ε΄χουν τον ΙΔΙΟ ΣΚΟΠΟ για την ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ...
Την ΗΘΙΚΟΠΟΙΗΣΗ...
Φυσικά αυτό ΔΕΝ επιτυχάνεται, αλλά σε αυτό φυσικά ΔΕΝ φταίει η ΘΡΗΣΚΕΙΑ...
Μάλλον οι "λειτουργοί" της φταίνε...
και αναφέρωμαι σε ΟΛΕΣ τις θρησκείες, γνωστές ΚΑΙ άγνωστες, παλαιότερες ΚΑΙ νεότερες...

Επίσης ένα άλλο σημείο που έχω καταλήξει είναι πώς τα ΟΝΤΑ εκείνα που ΕΠΙΦΟΡΤΗΣΘΗΚΑΝ για να σχηματοποιήσουν την έννοια του Θείου ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ (αυτή που εθεμελίωσαν, ίδρυσαν κπλ), ΟΛΟΙ Εκείνοι έφτασαν στο ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ, στην ΙΔΙΑ ΠΗΓΗ απ'όπου άντλησαν στοιχεία και εικόνες για να φτιάξουν την "θρησκεία Τους"...

Αυτός είναι και ο λόγος, η αιτία που σε ΚΑΘΕ θρησκεία υπάρχουν ΚΟΙΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ που ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΖΟΝΤΕΣ & ΠΑΠΑΓΑΛΙΖΟΝΤΕΣ σπεύδουν να βγάλολυν συμπε΄ρασμα για το ΠΟΙΟΣ έκλεψε απο ΠΟΙΟΝ τα στοιχεία που ανακαλύπτουν στις θρησκείες...

"Τυφλοί που οδηγούν τυφλούς" και που "σε αμφί βόθρο πέφτουνε", συμπαρασύρωντας τα ΠΑΝΤΑ και τους ΠΑΝΤΕΣ...

Αυτά για μιά πρώτη απάντηση...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ φίλε Ενας, περιμένουμε και τη ΔΙΚΗ ΣΟΥ άποψη εκτός απο τον προβληματισμό σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 10:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Η απάντηση του καλού μας "Κέλσου" (ειδικά το παράδειγμά του για τον "τυφλό") αλλά και του... χυμώδους "Ανανά" σε ένα παραπλήσιο topic που είδα προηγουμένως μου θυμίζει κάποια από τα αγαπημένα μου λόγια, ενός αγαπημένου μου αγωνιστή της πνευματικής ελευθερίας:


«Αλλά πρέπει να θυμόμαστε πάντα ότι το 99,9% από εκείνους που επιτίθενται στη θρησκεία, δεν έχουν ποτέ αναλύσει το νου τους, δεν έχουν ποτέ αγωνιστεί για να βρουν τα γεγονότα. Έτσι τα επιχειρήματά τους δε θίγουν τη θρησκεία περισσότερο από όσο θα μας επηρέαζαν τα λόγια ενός τυφλού που ξεφωνίζει: «Όλοι είσαστε τρελοί που πιστεύετε πως υπάρχει ήλιος»». Βιβεκανάντα, Γκνιάνα Γιόγκα, Εκδόσεις Κονιδάρη(σ. 121)

«Η ταραχή, οι διαμάχες κι οι διαφορές που υπάρχουν ανάμεσα στις θρησκείες, δε θα σταματήσουν παρά μόνο όταν θα καταλάβουμε πως η θρησκεία δε βρίσκεται μέσα στα βιβλία και στους ναούς. Είναι ζήτημα πραγματικής αντίληψης. Μόνο ο άνθρωπος που είδε πραγματικά το Θεό και τη ψυχή, είναι θρήσκος. Δεν υπάρχει καμιά πραγματική διαφορά ανάμεσα στον μεγαλύτερο εκκλησιαστικό γίγαντα, που μπορεί να μιλάει πολυμαθέστατα, με τους τόμους των βιβλίων και στον χαμηλότερο, τον πιο αμαθή υλιστή. Όλοι μας είμαστε άθεοι, ας το ομολογήσουμε. Η απλή διανοητική συγκατάθεση δεν μας κάνει θρησκευόμενους». (σ. 122)

«Η θρησκεία αρχίζει μόνο όταν αρχίζει να ανατέλλει η αληθινή πραγμάτωση μέσα στην ίδια μας την ψυχή. Εκείνο θα είναι το γλυκοχάραμα της θρησκείας και τότε μόνο θα ζήσουμε ηθικά. Τώρα δεν είμαστε περισσότερο ηθικοί από τα ζώα. Το μόνο που μας συγκρατεί είναι ο φόβος του μαστιγίου της κοινωνίας. Αν σήμερα η κοινωνία έλεγε, «δεν θα σε τιμωρήσω αν κλέψεις» θα κάναμε επίθεση ο ένας στην περιουσία του άλλου. Είναι ο αστυνομικός που μας κάνει ηθικούς. Είναι η γνώμη της κοινωνίας που μας κάνει ηθικούς και πραγματικά είμαστε ελάχιστα καλύτεροι από τα ζώα. Το ότι είναι ακριβώς έτσι, το καταλαβαίνουμε μέσα στα μυστικά της ίδιας μας της καρδιάς. Ας μην είμαστε λοιπόν, υποκριτές. Ας ομολογήσουμε πως δεν είμαστε θρησκευόμενοι, κι ότι δεν έχουμε δικαίωμα να περιφρονούμε τους άλλους. Όλοι είμαστε αδέλφια και θα γίνουμε αληθινά ηθικοί όταν πραγματώσουμε την θρησκεία.

Αν έχετε δει μιαν ορισμένη χώρα, και σας αναγκάσει κάποιος να πείτε πως δεν την έχετε δει, θα ξέρετε όμως στο βάθος της καρδιάς σας , πως την είδατε. Έτσι, όταν η θρησκεία και ο Θεός θα έχουν γίνει για σας κάτι το πολύ πιο απτό, από τούτο τον εξωτερικό κόσμο, τότε τίποτα δε θα μπορέσει να κλονίσει την πεποίθησή σας». Βιβεκανάντα, Γκνιάνα Γιόγκα, Εκδόσεις Κονιδάρη(σ. 122-123)
(σ. 122-123)

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 15:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ΑΝΡΘΩΠΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΓΕΝΕΤΙΚΑ) ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΑΝΟΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ. ΤΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΑΠΟΛΙΘΩΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ ΕΝΩ ΤΑ ΓΕΝΕΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (DNA) ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΓΟΝΤΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΟΜΑΔΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΟ (ΕΚΤΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ) ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ, ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΕΘΑΒΕ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΕΡΙ ΑΦΡΙΚΑΝΟΚΕΝΤΡΙΣΜΟΥ.
Ο ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΔΙΑΜΑΧΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΦΡΙΚΑΝΟΚΕΝΤΡΙΣΜΟ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΕΛΗΧΘΗΚΕ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΝ ΑΥΤΗ Η ΘΕΩΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ. ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ, ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΑΝΑΙΡΕΘΕΙ.
Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΗΤΑΝ ΜΑΖΙ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΠΙΑ ΜΟΡΦΗ ΛΑΤΡΕΙΑΣ - ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΘΑΒΑΝ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 250000 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ - ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΝ ΜΕ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΚΑΙ Η ΓΗ. ΑΡΓΟΤΕΡΑ - ΚΑΘΩΣ ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΖΟΝΤΑΝ - ΜΑΛΛΟΝ ΑΝΕΠΤΥΞΑΝ ΠΙΟ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΕΡΙΠΛΟΚΕΣ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΕΣ. ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΡΕΑΣΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ. ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΒΛΑΣΤΗΣΗ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗ ΓΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΠΗΓΗ ΓΟΝΙΜΟΤΙΤΑΣ (Π.Χ. ΟΙ ΑΦΡΙΚΑΝΟΙ) ΕΝΩ ΣΕ ΠΙΟ ΑΝΥΔΡΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ Η ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ (Π.Χ. ΑΡΑΒΕΣ, ΕΒΡΑΙΟΙ). ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΠΙΑΣ ΚΟΙΝΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΕΞΑΛΟΥ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΠΡΟΗΛΘΑΝ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΔΑΡΒΙΝΙΚΗΣ ΕΞΕΛΗΞΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ.

Υ.Γ. ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΑ ΦΩΤΙΣΜΕΝΑ ΜΥΑΛΑ ΤΟΥ ESOTERICA ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 21:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Enas,Συγχωρεσε τα "ΦΩΤΙΣΜΕΝΑ ΜΥΑΛΑ ΤΟΥ Esoterica"..Ειναι αρρωστοι οι καϋμενοι! Πασχουν απο ΑΛΛΕΡΓΙΑ προς τη ΒΛΑΚΕΙΑ και την ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 21:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΟΥ Πασχαλης, ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΣΦΕΡΕ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

Υ.Γ. ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΦΩΤΙΣΜΕΝΑ ΜΥΑΛΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΙΡΩΝΙΚΑ. ΘΕΩΡΩ OTI OI ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ESOTERICA ΞΕΡΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 22:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ Πασχαλη ΚΑΙ ΕΝΑ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΙΘΕΣΘΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ Ο Πασχαλης ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ????????????

ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ???

ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΚΕΛΣΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΜΑΙΡΗΣ ΛΕΦΚΟΒΙΤΣ
" Η ΜΑΥΡΗ ΑΘΗΝΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ" ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΚΤΟΣ.

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ....
ΙΣΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ...

ΕΤΥΧΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΒΡΕΘΩ ΣΕ ΜΙΑ ΟΜΙΛΙΑ ΤΗΣ Μ.ΛΕΦΚΟΒΙΤΣ
ΟΠΟΥ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΑ ΣΥΓΓΡΑΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΡΗ ΠΟΥΛΙΑΝΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΑ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ ....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΝΑΣ Η ΑΦΡΟΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ "ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΥΤΥΧΩΣ" ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΠΕΡΑΣΕΙ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΟΥΣ ΩΣ ΑΝΕΔΑΦΙΚΗ.
ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΡΕΙΑΣ ΦΥΛΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 01:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΠΑΡΑΦΕΡΘΗΚΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΟΜΕ ΠΟΤΕ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΚΑΝΕΝΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΕΙ. ΔΕΝ ΑΠΟΚΑΛΕΣΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΒΛΑΚΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΕΙΡΩΝΕΥΤΩ ΚΑΝΕΝΑΝ.
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΣ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΩΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ. ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΔΕΧΟΜΕ ΩΣ ΣΩΣΤΗ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΑΝΟΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ "ΜΑΥΡΕΣ" ΘΕΩΡΙΕΣ. ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΤΙ Η ΘΕΩΡΙΑ ΠΕΡΙ "ΜΑΥΡΗΣ ΑΘΗΝΑΣ" ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.
ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΙΑ ΣΕΛΙΔΑΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥΤΟΥ.
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΜΕΣΑ ΤΟΥ Η ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΞΕΛΗΧΘΗΚΕ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΩΤΟΚΟΙΤΑΞΕ ΤΑ ΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ.
Ο ΚΕΛΣΟΣ ΣΩΣΤΑ ΕΘΕΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΤΙ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΕΛΗΧΘΗΚΑΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΦΤΑΣΑΝΕ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΟΙΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. ΣΥΜΦΩΝΩ, ΑΚΟΜΑ, ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΑΝΤΙΓΡΑΨΕ ΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΤΑΛΑΓΗ ΚΛΟΠΗ.
"Τυφλοί που οδηγούν τυφλούς" και που "σε αμφί βόθρο πέφτουνε", συμπαρασύρωντας τα ΠΑΝΤΑ και τους ΠΑΝΤΕΣ...
ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 09:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους τους συνομιλητές μας...

Καταρχάς ΝΟΜΙΖΩ πώς ΚΑΝΕΙΣ δεν επιτίθεται σε ΚΑΝΕΝΑΝ...
Εδώ ως χώρος ΑΝΤΑΛΛΑΓΗΣ απόψεων (άσχετα ΑΝ ευσταθούν ή ΟΧΙ) αυτό που ΟΛΟΙ ΠΡΑΤΟΥΜΕ είναι να ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΕ αυτά που διαβάζουμε από τους υπόλοιπους φίλους και να τα ΕΡΕΥΝΟΥΜΕ...
Πολλές φορές δε, τα ΣΥΝΤΑΥΤΙΖΟΥΜΕ με όσα εμείς οι ίδιοι ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ και έτσι κάνουμε ΕΝΑ ακόμα βήμα πιό ΜΠΡΟΣΤΑ!!!

Τουλάχιστον ΑΥΤΟ ΠΡΑΤΩ ΩΣ ΜΗΔΑΜΙΝΟΤΗΤΑ...

* Καλέ μου φίλε Πασχάλη, πραγματικά ο φίλος μας 'Ενας, ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ πώς ήθελε να μας ΕΙΡΩΝΕΥΤΕΙ...

* Φίλε μας 'Ενας, ο Πασχάλης απλά είπε το προφανές...
Πραγματικά έχουμε ΑΛΛΕΡΓΙΑ πρός τη Βλακεία και την Παραπληροφόριση και ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΒΑΣΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥ ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΟΥ ΜΑΣ ΧΩΡΟΥ...

Και τώρα επι της ΟΥΣΙΑΣ....
Φίλε μου 'Ενας, (ξεκινάω απο το τέλος) ΚΑΤΑΡΧΑΣ πρώτα ΕΜΕΙΣ (που ανοίγουμε ένα θέμα) ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΜΕ την υποκειμενική μας άποψη ή και γνώση και ΜΕΤΑ στη συνέχεια επάνω σε αυτό έρχονται τα υπόλοιπα μέλη και ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝΤΕ...
Τουλάχιστον αυτό είναι το ΠΡΕΠΟΝ και το ΕΥΓΕΝΙΚΟ...
Υπάρχουν ΠΑΜΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ που κάποιο μέλος ανοίγει ΑΠΛΑ για να ρωτήσει κάτι που καλά καλά ΟΥΤΕ και το ίδιο γνωρίζει (πρός θεού, ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ φίλε μου, μη με παραξηγήσεις) και εκεί είναι που ξεκινά μια ΧΑΒΡΑ (όπως αυτή των Ιουδαίων)...

Χαίρομαι που ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ να συνδιάσεις ΜΙΑ ΚΟΙΤΙΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ με ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ (και όχι πνευματιστική, άλλο πράγμα αυτή) ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ή ΠΙΣΤΗ...
Εμένα πάλι μου γεννιέται η απορία ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΥΠΗΡΞΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΚΟΙΤΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ;;;;
Με ποιά "λογική" μπορεί να έγινε αυτό;;;
Ο πλανήτης ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ώστε να μπορέσουν να ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ τα ΠΡΩΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΦΥΛΛΑ σε διαφορετικά ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ ΜΗΚΗ;;;;

Μήπως για να απαντήσουμε σε αυτά τα ερωτήματα, θα πρέπει ΠΡΩΤΙΣΤΟΣ να κατασταλάξουμε σε μιά άποψή του ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ;;;

Γιατί ΑΝ πιστεύουμε ότι είμαστε απο ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ φερμένοι ως άποικοι σε αυτόν τον πλανήτη, θα μπορουσε να ευσταθεί η ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΟΙΤΙΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ επάνω στον πλανήτη ( ως λίκνο) και δε θα ήταν άλλη παρά το μέρος όπου και θα είχαμε (οι πρόγονοί μας απο τα άστρα) ΠΡΟΣΕΔΑΦΙΘΟΙ - ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΕΙ...

ΑΝ πάλι δεχθούμε την ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΖΩΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ (η περίφημη Δαρβίνεια θεωρεία), τότε και πάλι θα πρέπει να ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ αν μονο σε ενα μερος του πλανήτη ΕΥΣΤΑΘΕΙ να υπάρχει αυτή η "εξέλιξη"...

Βέβαια η ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ, κάτι που οι επιστήμονες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ, ΕΠΙΒΑΛΕΙ να αναρωτιθούμε "και καλά τα ΖΩΑ απο τα οποία ΠΡΟΗΛΘΑΜΕ, πώς βρέθηκαν πάνω στο πλανήτη;;;;
Και αυτά απο "άλλα" άστρα έφτασαν;;;
Μα καλά, τα άστρα τελικά τι κάνουν, ΓΕΝΝΟΥΝ ΖΩΗ και άλλη "σκορδοκαήλα" δεν είχαν ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΗ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΤΗ ΓΗ για να ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ;;;;

Αν συνεχίσω να εγείρω ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ κατά των όποιων ΓΕΛΟΙΩΝ ΘΕΩΡΕΙΩΝ (συγχωρέστε μου την αγένεια αυτή, αλλά ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ) δε θα μας φτάσουν όλα τα γιγαμπάϊτ του server μας!!!!!

Βλέπεις λοιπόν φίλε μου 'Ενας, πώς θα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ - ΟΥΜΕ σε αυτά τα ΒΑΣΙΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ για του ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ και ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ωστε να δούμε μετά την ΑΦΡΟΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΩΡΕΙΑ, ή οποία ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ μας είπε ο καλός μας AvatarGr έχει ΗΔΗ ΚΑΤΑΠΕΣΕΙ ως ΑΣΤΡΙΚΤΗ...

Ζητάς όμως "πηγές" και μάλιστα ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΕΣ...
Τι να σου κάνουν φίλε μου ΟΛΑ ΑΥΤΑ;;;
Μόνος σου κάτσε και ΑΝΑΡΩΤΙΣΟΥ...
Μετά διάβασε και μελέτησε τις ΠΡΩΤΕΣ ΠΗΓΕΣ όλων των λαών...
Συνταύτισε ΟΛΕΣ τις επιστημονικές θεωρείες με τις ΠΡΩΤΕΣ ΠΗΓΕΣ...
Βγάλε στη συνέχεια την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ...

Για το θέμα τώρα το οποίο και τιτλοφορήτε το παρόν τόπικ...
Ρίξε μια ματιά σε αυτά που έγραψε ο Τρισμέγιστος Ερμής απο τον Μεγάλο Δάσκαλο τον Βιβεκανάντα (δεν ήταν χριστιανός ή ορθότερα ήταν ΚΑΙ Χριστιανός και μάλιστα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο πολλούς βαφτισμένους!!!!)...
Θα ανακαλύψεις ΠΡΑΓΜΑΤΙ πολλά που θα σε βοηθήσουν στην αναζήτησή σου...

Φιλικά,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Και πρός Θεού, δε παραφέρθηκες ΚΑΘΟΛΟΥ...
Μακάρι όσοι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έχουν παραφερθεί, να το είχαν πράξει όπως εσύ που λές ότι παραφέρθηκες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 10:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα...
Οποιαδηποτε θεωρεια ειναι "γελοια" οταν δεν συμφωνουμε μαζι της αγνοωντας οτι ειναι λαθος να κρινουμε εξ ιδιων τα αλλωτρια.
Το γιατι συμφωνουμε ή διαφωνουμε με κατι ειναι υποκειμενικο... το να μην συμφωνουμε και να την πολεμαμε ειναι θεμιτο....ειδικα οταν εχουμε να προσφερουμε καποια αλλη... καλυτερη προφανως...

Ειναι ομως η πρωτη θεωρια- η δαρβινικη- που προηλθε απο τον αρθολογισμο και την λογικη των πραγματων.
Λεγοντας λοιπον...

quote:
ΑΝ πάλι δεχθούμε την ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΖΩΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ (η περίφημη Δαρβίνεια θεωρεία), τότε και πάλι θα πρέπει να ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ αν μονο σε ενα μερος του πλανήτη ΕΥΣΤΑΘΕΙ να υπάρχει αυτή η "εξέλιξη"...
Βέβαια η ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ, κάτι που οι επιστήμονες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ, ΕΠΙΒΑΛΕΙ να αναρωτιθούμε "και καλά τα ΖΩΑ απο τα οποία ΠΡΟΗΛΘΑΜΕ, πώς βρέθηκαν πάνω στο πλανήτη;;;;
Και αυτά απο "άλλα" άστρα έφτασαν;;;
Μα καλά, τα άστρα τελικά τι κάνουν, ΓΕΝΝΟΥΝ ΖΩΗ και άλλη "σκορδοκαήλα" δεν είχαν ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΗ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΤΗ ΓΗ για να ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ;;;;

Αν συνεχίσω να εγείρω ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ κατά των όποιων ΓΕΛΟΙΩΝ ΘΕΩΡΕΙΩΝ (συγχωρέστε μου την αγένεια αυτή, αλλά ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ) δε θα μας φτάσουν όλα τα γιγαμπάϊτ του server μας!!!!!



μου θυμιζει το "οσα δεν φτανει η αλεπου ή δεν καταλαβαινει τα κανει κρεμασταρια."
Για τους λογους που ξερουμε η δαρβινικη θεωρεια δεν μπορει να αποδειχτει παρα μονον αν μετα απο χιλιαδες χρονια ο ανθρωπος εξελιχτει σε ενα ανωτερο ειδος συμφωνα παντα με της επιταγες και τα ζητουμενα της εποχης και του περιβαλοντος...
Η θεωρεια της εξωγηινης πρωσγειωσης δεν μπορει να αποδηχτει επιστημονικα εφοσον δεν υπαρχουν αποδηξεις οτι δεν ειμαστε ή ειμαστε μονοι.
Αραγε η θεωρεια της υπαρξης θεου,μεγαλου πνευματος, αλλαχ, ψχς, παραδεισου, μετενσαρκωσης, καρματος, νιρβανας, μηλου, αδαμ, ευας, νωε, προμηθεα, ολυμπιων θεων...και τοσα αλλα μπορει να αποδηχτει...????
Τα καλα και συμφεροντα τα δικα μας πρεπει να τα αναγνωριζουμε και να τα αποφευγουμε οταν γινεται κουβεντα γιατι διχαζουν.
τα λεμε

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 10:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σου DrumX13...

"Τσίμπησες" βλέπω το δόλωμα...!!!!

Στα πολλά ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ δε θα πώ ΤΙΠΟΤΑ...
Ούτε και στα περί αλεπούδων και δη μαϊμούδων...

Απλά λοιπόν φίλε μου, που θεωρείς τη ΛΟΓΙΚΗ ΣΟΥ υπεράνω του ΠΝΕΥΜΑΤΟ ΣΟΥ, απάντησέ μου σε παρακαλώ...

quote:
Βέβαια η ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ, κάτι που οι επιστήμονες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ, ΕΠΙΒΑΛΕΙ να αναρωτιθούμε "και καλά τα ΖΩΑ απο τα οποία ΠΡΟΗΛΘΑΜΕ, πώς βρέθηκαν πάνω στο πλανήτη;;;;

Και τα λέμε και πάλι...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 10:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν καταλαβα την ερωτηση κελσο

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 14:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΘΑ ΒΛΕΠΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ. ΟΣΕΣ ΟΜΩΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΑΝΕ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΣΗΜΕΡΑ - ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΛΗΣΕΙΣ DNA - ΕΧΟΥΝΕ ΒΡΕΙ ΟΤΙ ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΦΥΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΙΔΙΟΙ ΓΕΝΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΠΙΘΗΚΟΥΣ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΔΕΝΤΡΟ!
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΒΕΒΑΙΑ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΓΟΝΤΕ ΑΠΟ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΝΟΗΜΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΠΟΤΕ ΠΑΛΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ. Η ΙΔΕΑ ΔΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑΓΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΕ ΑΠΟ ΑΚΟΜΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΛΗΡΩΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ.
ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΕ ΑΠΟΡΥΠΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΘΕΩΡΙΕΣ ΩΣ ΓΕΛΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΕΣ, ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΤΟΤΕ;

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ;
ΚΑΛΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ. ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΠΡΟΗΛΘΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΖΩΑ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΞΕΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΓΙΝΕΙ ΑΛΑΖΟΝΕΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΑΠΙΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΘΕΛΗΣΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΠΩΣ ΑΥΤΟ. Η ΔΑΡΒΙΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΘΡΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΧΑΜΗΛΑ. ΕΤΣΙ ΧΑΜΗΛΑ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΝΕ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΑΓΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΖΟΥΓΚΛΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΡΗΜΙΕΣ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ.
Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΖΩΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ, ΛΙΓΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΣΕ, ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΑ ΑΣΤΡΑ ΜΕ ΘΑΥΜΑΣΜΟ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΠΩΣ ΓΙΝΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΣΚΑΡΦΙΖΕΤΕ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΛΕΕΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΤΙΑ. ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΝΙΣΧΥΟΝΤΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΗΜΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΗΓΗΣΕΙΣ ΑΛΛΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΗΣ ΠΡΟΪΜΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ.

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΩΡΑ

Υ.Γ. ΠΟΛΥ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟΣ ΕΓΙΝΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sat
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 15:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχήν το ότι η Δαρβινική θεωρία δεν έχει δεν μπορεί να αποδειχθεί είναι ανακρίβια. (Τουλάχιστον) Θα μπορούσα να δεχθώ την άποψη οτι στην περίπτωση του ανθρωπίνου είδους δεν υπάρχουν προφανείς αποδείξεις. Όμως η θεωρία της εξέλιξης δεν διατυπώθηκε για να εξηγήσει την εμφάνιση του ανθρώπου, αλλά την εξέλιξη όλων των ειδών και μόνο σαν πάράπλευρο συμπέρασμα κατέληξε στην καταγωγή του ανθρώπου και του πιθήκου απο έναν κοινό πρόγονο, ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΘΗΚΟ, όπως βλακωδώς παρερμηνεύεται στοχέυοντας στην αλαζονία του ανθρώπου που δεν δέχεται να έχει προγόνους "ζώα". 'Οσον αφορά τις αποδείξεις της θεωρίας σε μη ανθρωποκεντρικό επίπεδο μια βιολογία λυκείου είναι αρκετή να διαφωτίσει τον οποιονδήποτε.
Τώρα, για την Αφρικανοκεντρική θεωρία:
Σε αρχαιολογικό επίπεδο είναι η επικρατούσα λόγω ύπαρξης (΄΄η έλλειψης αν θέλετε) ευρημάτων. Και πάλι χωρίς να ληφθεί υπόψην το γεγονός ότι οι κλιματολογικές και γεωλογικές συνθήκες ευνοούν την Αφρική στην συντήρηση του βιολογικού ιστορικού της.
Σε γενετικό, βιολογικό, οικολογικό και τέλος λογικό επίπεδο η θεωρία έχει εξαιρετικές αδυναμίες. Και εξηγώ:
Με μεγάλη ευκολία σκελετοί που βρεθηκάν στην Αφρική και χρονολογούνται ως παλαιότεροι όλων των άλλων, χαρακτηρίστηκαν "ανθρώπινοι" και έδωσαν έτσι το προβάδισμα στην μαύρη ήπειρο για τον τίτλο της γενέτηρας της ανθρωπότητας. Η περίφημη Λούση αποδείχθηκε πρόσφατα οτί ανήκε σε ένα συγγενικό με το ανθρώπινο γένος το όποιο λόγω αδυναμίας για προσαρμογή εξέλειψε (Δαρβίνος). Επρόκειτω λοιπόν για ένα από τα πολλά γένη πρωτευόντων, όπως ο γορίλλας π.χ., χώρις κανένα ανθρωπολογικό ενδιαφέρον, που απασχόλησε παρ'όλα ταύτα για δεκαετίες όλους όσους αναζητούσαν την προ'εέυση του ανθρώπου. Τι θα λέγατε αν κατά την έρευνα σας για την κατάγωγη των πιτ-μπουλ και κατ'επέκταση όλων των σκύλων σας παρουσίαζαν τον σκελετό μιας αλεπούς ως στοιχείο μείζωνος σημασίας.
Από οικολογική σκοπιά τα είδη που αναπτύσονται σε συγκεκριμένες και περιορισμένες περιοχές έχουν την τάση να αποκτούν ειδικά χαρακτηριστικά που διευκολύνουν την επιβίωση τους στην εν λόγω περιοχή αλλά λειτουργούν ανασταλτικά προς την μετανάστευση αφού θυσιάζουν την προσαρμοστικότητα, σε αντίθεση με τα είδη που ανάπτυσονται συγχρόνως σε γεωγραφική διασπορά, τα οποία εμφανίζουν αυξημένη προσαρμοστικότητα και μόνον αργότερα αν αναγκαστούν να περιοριστούν σε συγκεκριμένο χώρο διαφοροποιούνται σχηματίζοντας φυλές. Το μοντέλο της εξέλιξης του ανθρώπου ομοιάζει μάλλον με αυτό του σκύλου παρά με αυτό του καγκουρό.
Όσον αφορά τώρα το θρησκευτικό ζήτημα, με κάθε επιφύλαξη ως προς το αν κατάλαβα κάλα τον συσχετισμό, η ομοιότητα των θρησκείων δεν μπορεί κατά καμμία έννοια να συνηγορήσει υπερ της Αφρικανοκεντρικής θεωρίας για τον απλούστατο λόγω οτι τα δύο φαινόμενα (την εμφάνιση του ανθρώπου, και την έκφραση θρησκευτικών δογμάτων) τα χωρίζουν μερικές χιλίαδες χρόνια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 20:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΗΞΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ. ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΡΑΤΣΕΣ ΣΚΥΛΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΦΥΛΕΣ - ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΑΝ ΤΑ ΚΑΓΚΟΥΡΩ Π.Χ.
ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΤΙ: Από οικολογική σκοπιά τα είδη που αναπτύσονται σε συγκεκριμένες και περιορισμένες περιοχές έχουν την τάση να αποκτούν ειδικά χαρακτηριστικά Ε ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ Η ΑΦΡΙΚΗ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΚΛΙΜΑΤΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΑΠΟΛΥΘΟΜΑΤΩΝ ΣΟΥ ΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΚΑ ΖΩΑ ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΛΗΦΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ.
ΟΙ "ΠΙΘΗΚΟΙ" ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΟΝΤΙΑ ΚΑΙ Η ΛΟΥΣΙ ΔΕΝ ΑΠΟΡΗΦΘΗΚΕ ΩΣ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟΕΙΔΕΣ ΠΟΥ ΕΞΑΦΑΝΗΣΤΙΚΕ, ΕΝΑ ΚΡΑΝΙΟ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΕ ΠΕΡΙΣΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΕ ΕΤΣΙ ΟΧΙ Η ΛΟΥΣΙ.
ΤΕΛΟΣ Ο HOMMO SAPIENS ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 200000, ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΤΑΦΗΣ (250000 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ) ΑΡΑ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΙΑ ΠΡΩΙΜΗ ΜΟΡΦΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΥΠΗΡΞΕ.


I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sat
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 22:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπα εμφανίζουν χαρακτηριστηκά τα οποία νε μεν διευκολύνουν την επιβίωση στον συγκεκριμένο χόρο αλλά ΑΠΟΤΡΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ!!!!
Αρα αν ο ανθρωποσ ανηκε σε αυτην την κατηγορια δεν θα μπορουσε να μετακινηθει μεχρι την αρκτικη και να επιβιώση. Για τον ιδιο λόγω που δεν το έκαναν οι ελέφαντες τα καγκουρό και τα λιοντάρια. Συνεπως ως είδος πρεπει να αναπτυχθηκε παραλληλως σε διαφορες περιοχες.
Δεν βλέπω καμμια τεραστια διαφορα μεταξυ των φυλων των σκυλων. γεννετικα είναι πανομοιοτυπες. Οι μορφολογικες διαφορες που βλεπεις αναμεσα σε ενα κανις και ενα λυκοσκυλο π.χ. δεν ειναι εργο της φυσης αλλα ανθρωπινο. Αυτο που λεμε ρατσες των σκυλων κακωσ συγχεεται με τις φυλες του είδους αφου οι περισσοτερες ρατσες δημιουργηθηκαν απο επιλεκτικες διασταυρωσεις σε κυνοτροφια και οχι απο φυσικη επιλογη. Και εξηγω: Ζευγαρωνοντας συνεχεια τα πιο μικροσωμα ατομα ενος πληθυσμου επετρεψε να εχουμε τωρα μικροσκοπικα πεκινουα, ζευγαρονοντας τα πιο δασυτρυχα και ευσωμα ατομα αναπτυξαμε τα γερμανικα ντρατχαρτ κ.ο.κ. Παντως δυο σκυλια οποιασδηποτε φυλης ειναι γεννετικως ομοια οπως και ενας κινεζος με εναν αφρικανο.
Δεν γνωριζω για την αναλογια απολιθωματων προιστορικων ζωων αναμεσα στισ διαφορες ηπειρους. Μπορω ομως να σε διαβεβαιωσω οτι ενω οι ακραιες συνθηκες (Μεγαλες θερμοκρασιες->ταχεια εξατμιση οργανικων υγρων->αναστολη της αποικοδομησης μεσο μικροοργανισμων ή πολυ χαμηλες θερμοκρασιες-> διατηρηση μεσο της ψυξης η΄/και απουσια αποικοδομητων) ευνοουν την συντηρηση, μεσεσ καταστασεις την αποτρεπουν
Για την Lucy σου παραθετω το κειμενο οπως το βρηκα. Θεωρω λαθος να το μεταφρασω εγω γιατι νομιζω πως ειναι ανεντιμο απεναντι στους αναγνωστες που δεν γνωριζουν αγγλικα και θα πρεπει να στηριχθουν στην μεταφραση μου. Θα σε παρακαλουσα εσενα ή οποιονδηποτε τριτο να παραθεσει μια μεταφραση προς χαριν τησ αντικειμενικοτητας

The knee joint of "Lucy" (Australopithecus afarensis) was discovered in the Fall of 1973 near Hadar in the Afar Triangle of Ethiopia over a mile away and 200 feet deeper than the other bones (uncovered in Oct. 1974) --which Johanson incredibly claims to have belonged to the same individual!! Actually, the ulna:humerus ratio of these bones is 92.5%, well within the range of true ape [chimpanzee (95%) vs. human (80%)]. In addition, the valgus angle (i.e., a measure of the extent that the leg above the knee bends outward or laterally) of Johanson's 1974 bones is about 15 degrees, which is indicative of a strong tree climber like an orangutan or spider monkey. Professional concensus as to "Lucy's" identity now favors that of arboreal ape, not an ape-to-man hominid intermediate.

Όσον αφορά τον Homo Sapiens: Το θεμα που ανοιγεις ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον και τεραστιο. Απο που ξεκινα ο ανθρωπος στην εξελικτικη αλυσιδα; Με αφορμη το παρακατω διαγραμμα ελπιζω να ακουστουν διαφορες αποψεις. Η δικη μου ειναι οτι μονο ο Homo Sapiens πληρει τις προυποθεσεις, αρα μπορουμε να μιλαμε για υποτυπωδεις θρησκειες πριν απο αυτον;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 02:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΡΑΤΣΕΣ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΕΤΙΚΑ ΙΔΙΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΕΠΙΣΙΣ ΟΤΙΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΤΑΓΟΝΤΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΣΙΑΤΙΚΟΥΣ ΛΥΚΟΥΣ ΑΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ, ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΕΝΕΤΙΚΑ ΟΜΟΙΟΙ ΜΕ ΔΥΟ ΣΚΥΛΟΥΣ. ΑΡΑ ΑΦΟΥ ΔΥΟ ΣΚΥΛΟΙ ΚΑΙ ΔΥΟ ΑΝΡΩΠΟΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΙ ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ.
ΤΩΡΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ. ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΑΠΕΤΡΕΠΑΝ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΨΕΙ ΑΝΑΙΡΕΘΗΚΑΝ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΕΦΥΙΑΣ ΤΟΥ ΑΘΡΩΠΟΥ, ΤΩΝ ΕΡΓΑΛΙΩΝ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΚΑΙ ΤΗ ΦΩΤΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΩΡΟ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ).
ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟΛΙΘΩΜΑΤΑ ΠΡΟΟΪΣΤΟΡΙΚΩΝ ΖΩΩΝ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ ΓΚΟΜΠΙ ΣΤΗ ΜΟΓΓΟΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΣΟΔΥΤΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΤΩΝ ΗΠΑ ΣΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΜΠΑΝΤΛΑΝΤΣ. ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΠΟΤΕ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ, ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥ HOMO ERECTUS ΟΥΤΕ ΜΟΝΤΕΡΝΟΙ ΠΗΘΙΚΟΙ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΛΟΥΣΙ ΣΟΥ ΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΝΟΜΑΖΕΤΕ ΑΥΣΤΡΑΛΟΠΗΘΙΚΟΣ ΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΠΟΔΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΓΑΖΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΗΣ ΕΞΕΛΗΞΗΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΜΕΤΕΦΕΡΕΣ ΠΡΟΕΡΧΕΤΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΕΝΤΑΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΚΟΝΤΡΑ EVOLUTION VS CREATION ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΠΗΓΗ, ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ SITES ΠΟΥ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΙΟ.
ΤΕΛΟΣ ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΒΑΣΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΗΚΗΣ ΤΑΦΗΣ ΑΝΟΙΚΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΝΕΑΝΤΕΡΤΑΛ, ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ.


I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sat
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 04:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχην δεν προκειτε για "καποιους που υποστηριζουν οτι οι σκυλοι ειναι γεννετικα ομοιοι"... η διαδικασια συγκρισησ του γενετικου κωδικα ειναι πλεον ρουτινα και δεν αμφισβητειται. Επιμενεις να μην θελεις να καταλαβεις των συλλογισμο μου στην διαφορα της εξελιξης των ειδων και μαλιστα εφτασες, προκειμενου να υποστηριξεις την Αφρικανοκεντρικη θεωρια, στο σημειο να παρουσιασεισ και μια Ασιοκεντρικη θεωρια για τους σκυλους!!!!! η οποια ειναι εξαιρετικα ανακριβης για να μην πω λανθασμενη. Οχι μονο δεν τιθεται θεμα Ασιας, αλλωστε σκυλοι υπηρχαν και στην Αμερικη και την Αυστραλια και δεν πηγαν κολυμποντας, αλλα ουτε καν προερχονται απο τον λυκο. Εχουν με τον λυκο εναν κοινο προγονο, οπωσ ακριβως και οι ανθρωποι με τον γοριλλα. Εχω την εντυπωση οτι δινεις πολυ περιεργο ορισμο σ'αυτο που λεμε εμφανιση του ανθρωπου. Τι σχεση μπορουν να εχουν ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥ HOMO ERECTUS ΜΕ ΤΟΥς ΜΟΝΤΕΡΝΟΥΣ ΠΙΘΗΚΟΥΣ και γιατι περιμενες να βρεις ειτε τους μεν ειτε τους δε στην Μογγολια; Και τι σχεση εχουν και με την προελευση του ανθρωπου; Οι μεν προγονοι του Homo Erectus ειναι τουλαχιστον 3 εξελικτικα σταδια πισω απο τον ανθρωπο με τον ιδιο τον Homo Erectus να ειναι "ξαδερφος" του ανθρωπου που εχει εκλειψει. Οι δε μοντερνοι πιθηκοι επισεις "ξαδερφια" μας. Τελος κατηγορισες ενα site ως αναξιοπιστο με χαρακτηριστικη ανεση!!! Και το Discovery Channel εχει παρουσιασει ντοκυμανταιρ που αναιρει την θεωρια που θελει την Λουσι προγονο του ανθρωπου αλλα θα το ψαξω καλυτερα και θα επανελθω. Παντως δεν καταλαβαινω τι κανει το εξ Αφρικης ξεκινημα τοσο ελκυστικο και το πιστευεις τοσο πολυ. Δεν βρισκω κανενα λογο να εχει αυτη την αποκλειστικοτητα η Αφρικη.

Θεωριτικά δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην θεωρία και την πράξη. Πρακτικά υπάρχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 12:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί έχω την αίσθηση ότι 'εάν' κάποια μέρα μάθουμε την αλήθεια, θα λιποθυμήσουμε από το σοκ;
(Παρόλα αυτά το θέμα μου φαίνετε ενδιαφέρον και το παρακολουθώ.)

στην πεδιάδα ρέει το γάλα, ρέει ο οίνος και της μέλισσας το νέκταρ….

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 09/06/2003 12:05:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 13:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βέβαια η ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ, κάτι που οι επιστήμονες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ, ΕΠΙΒΑΛΕΙ να αναρωτιθούμε "και καλά τα ΖΩΑ απο τα οποία ΠΡΟΗΛΘΑΜΕ, πώς βρέθηκαν πάνω στο πλανήτη;;;;

Δεν θα μπω στην διαδικασια να αποδειξω οτι η θεωρεια του δαρβινου ειναι σωστη .
Το οτι αποτελει ακομα θεωρια και δεν εγινε νομος πρεπει να μας λεει κατι.
Η ερωτηση κελσο ειναι ερωτηση ρητορικη υποθετω και δεν προκυτε να οδηγησει πουθενα καθως θα ακολουθει μια επομενη ερωτηση που θα περιμενει απαντηση για να φτασουμε στην ερωτηση πως βρεθηκε η ζωη στον πλανητη. Ματαιος κοπος αφου τιποτα δεν αποδυκνειεται και ολοι εχουμε την αληθεια που ψαξαμε και βρηκαμε.

Η αληθεια μου- για του λογου το αληθες- εχει βασιστει πανω στην πατρατηρηση και λεει...
Η ζωη δεν χαριζεται.... ουτε φυτρωνει.... ουτε γενιεται απο το τιποτα.

Η ζωη μεταβιβαζεται και παντα για καποιο λογο.

Αν βρουμε το λογο -το κινητρο -- θα βρουμε και τον (δολοφονο) θα βρουμε και τον πατερα και την μητερα της ζωης στον πλανητη.
(υποθετω)

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 15:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.creationevidence.org

ΣΥΓΝΩΜΗ ΘΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΤΙ Η ΔΑΡΒΙΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ; ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΛΙΔΑ ΕΝΟΣ "ΜΟΥΣΕΙΟΥ" ΕΥΡΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ "ΑΠΟΔΕΙΚΝΕΙΟΥΝ" ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΤΑΓΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΔΑΜ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΑ! ΕΛΕΟΣ! ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΠΕΡΗΨΑ ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΑ ΛΟΙΠΟΝ. ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΕΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΕ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕΣ; ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΣ ΕΤΣΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΑΡΘΡΟ.

http://www.eurekalert.org/pub_releases/2002-11/aaft-obb111402.php

Η ΑΣΙΟΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΤΗΣ ΑΦΡΙΚΑΝΟΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΜΦΗΣΒΙΤΟΥΝΤΕ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ) ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΓΕΝΕΤΙΚΑ ΙΔΙΟΙ ΤΟΤΕ Η ΛΟΓΙΚΗ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΟΗΛΘΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ, ΤΑ ΝΤΙΓΚΟ, ΤΑ ΦΕΡΑΝ ΟΙ ΑΒΟΡΙΓΙΝΕΣ. ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΙΧΝΗ ΣΚΥΛΩΝ.

ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΤΩΝ ΑΘΡΩΠΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΦΡΙΚΗ;
1. ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΩΝ ΜΟΝΤΕΡΝΩΝ ΠΙΘΗΚΩΝ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΟ 98,5% ΤΩΝ ΓΟΝΙΔΙΩΝ ΜΑΣ. ΚΑΠΙΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΤΑΞΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑΚΟ ΔΕΝΤΡΟ.
http://news.nationalgeographic.com/news/2003/05/0520_030520_chimpanzees.html

2. Ο HOMO ERECTUS ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΙΔΙΟΣ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΤΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ.

3. ΤΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΚΡΑΝΙΑ HOMO SAPIENS ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ.

ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΚΑΤΑΓΟΓΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΤΑΡΑΖΕΣΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sat
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 17:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λεω να το παρατησω το θεμα. Αφου ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΜΦΗΣΒΙΤΟΥΝΤΕ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ) ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΓΕΝΕΤΙΚΑ ΙΔΙΟΙ ΤΟΤΕ Η ΛΟΓΙΚΗ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΟΗΛΘΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ. Τοτε εχεις δικιο και για ολα τα αλλα. Αφου δυο φυλες με ιδιο γονιδιωμα εχουν απαραιτητα και κοινη γεωγραφικη καταγωγη (το οποιο μαλιστα το υπαγορευει η λογικη) εχεις δικιο.
Να διευκρινησω οτι εγω ειμαι υποστηρικτησ τησ Δαρβινικης Θεωριας. Για να μην παρεξηγουμαστε.
Και οτι δεν ταραζομε καθολου με την Αφρικανοκεντρικη Θεωρια.
Ουτε και με τον κατακλυσμο του Νωε ταραζομαι. Αλλα δεν τον δεχομαι και χωρις εξεταση.

Θεωριτικά δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην θεωρία και την πράξη. Πρακτικά υπάρχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 20:10:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://news.nationalgeographic.com/news/2003/06/0611_030611_earliesthuman.html
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=463885&lngDtrID=252

ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΔΗΣΗ ΜΙΑΣ ΣΠΟΥΔΑΙΑΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗΣ: ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΑΙΘΙΟΠΙΑ ΤΡΙΑ ΚΡΑΝΙΑ, ΤΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ HOMO SAPIENS, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ. ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΡΑΝΙΑ. ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΝΑΝΕ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΜΕ ΙΚΑΝΟΥΣ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jason
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 17:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jason  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα τα άρθρα αυτά μου φαίνονται αποσπασματικά. Ρίχνουν κάποιο φως στην υπόθεση αλλά για να μπορεί κανείς να βγάλει πραγματικά αξιόπιστα συμπεράσματα που δεν καταρίπτονται από έναν αριθμό άλλων άρθρων χρειάζεται να κάνει μια εκτετεμένη μελέτη πάνω σε ότι έχει γραφτεί και υποστηριχθεί πάνω σ' αυτή την υπόθεση.
Θα πρέπει επίσης να μπορεί να υφάνει μια ιστορία με όσο το δυνατό λιγότερα κενά που να περνά από όλα τα πειραματικά δεδομένα.

Ο Einstein έλεγε πως δεν αρκούν ούτε χίλια πειράματα με αποτελέσματα σύμφωνα με τις θεωρίες του για ν' αποδείξουν πως έχει δίκιο. Αρκεί όμως ένα πείραμα, τα αποτελέσματα του οποίου να διαφωνούν με τις θεωρίες του, για να αποδειχθεί πως έχει άδικο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 19:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.aee.gr/ ,Η σελιδα της Ανθρωπολογικης Εταιρειας Ελλαδος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 22:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

http://web.umr.edu/~gdoty/poems/altaic/index.html
ΔΙΑΒΑΖΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΠΙΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΟΜΟΓΚΟΛΙΚΗΣ (ΑΛΤΑΪΚΗΣ) ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ. ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΥΠΗΡΧΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΞΕΠΙΔΗΣΕ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΡΑ ΧΑΝ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΝΑ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.
ΟΙ ΣΟΥΜΕΡΙΟΙ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΝΑΔΗΘΙΚΕ ΤΟ ΚΟΣΜΙΚΟ ΒΟΥΝΟ.
ΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΕΠΙΣΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΚΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΘΩΣ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ, ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΟΣ ΒΓΗΚΕ Η ΓΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΗΚΑΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΜΑΡΤΥΡΑΝΕ ΚΑΠΙΑ ΚΟΙΝΗ, ΠΡΩΤΟΓΟΝΗ ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΕΞΕΛΗΧΘΗΚΕ ΣΤΙΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy