ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 What about 'vampires'...?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 15:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα φιλοι μου..δημιουργησα αυτο θεμα παρακινουμενος οχι μονο απο τα οσα διαβασα και ειδα για αυτα τα πλασματα,αλλα και λογω μιας εμπειριας μου που ανακινησε το ενδιαφερον..
ΟΛοι λιγο πολυ γνωριζουμε διαφορα γι' αυτα τα πλασματα-αν υπαρχουν.Και γω γνωριζω ιστοριες,-μαλλον απισευτες-που ομως δεν μπορω να πιστεψω,ουτε και να απορριψω ομως...
Μαλιστα και στη συγκεκριμενη ισοσελιδα αναφερθηκαν ως ειδησεις περιεργα τετοιου ειδους περιστατικα...Λοιπον:επειδη μακρηγορω,μπαινω στο θεμα..:
Πριν 2 μηνες περιπου,βρεθηκα 7ημερη εκδρομη με το σχολειο μου στην γειτονα χωρα Ιταλια,φημισμενη για δρασεις τετοιων ομαδων...Μια απο τις πολεις που επισκεφθηκαμε ηταν και η Ρωμη.Ενα απο τα βραδυα μας αφησαν και μονους να παμε σε οποιοδηποτε μπαρακι θελαμε...Προχωραμε λοιπον με την παρεα μου(4 αγορια,3κοριτσια)και μου κινει την περιεργεια ενα μαγαζι γωνιακο,με κοκκινο χαμηλο φως στο εξωτερικο του.Αποφασισα να μπω και παρεσυρα και τους αλλους.Το μαγαζι υπερβολικα 'κιριλε',Σαβατοβραδο,ωρα 11:30,αλλα μονο 2 παρεες-περιεργες και αυτες.Στην εισοδο,τεραστια γυαλινη πορτα και αντι για πομολα,2 μεγαλα γκαργοϊλ.Κερια αναμμενα παντου,χαμηλη επιβλητικη μουσικη,και μια περιεργη μυρωδια να πλαναται,με εκαναν να μη θελω να φυγω..Στα 2 μεγαλα παραθυρα ειχαν 'μανουαλια' και παντου(τραπεζια-καναπεδες)μπορντω βελουδο..καθρεφτες και ζωγραφιες παντου.Οι σεβιτοροι στα μαυρα με μπορντω ποδιες και χαμηλα τακουνια.Οσο περπατουσαν η ατμοσφαιρα γινοταν και πιο ανατριχιαστικη.Η τουαλετα 2 οροφους κατω απο τη γη.Ωστοσο συνοδευσα τη φιλη μου(που πραγματικα 'τα εκανε πανω της')ως τον -1.Το...μετανοιωσε..
Στις 12,χτυπα το ρολοϊ μου,και ταυτοχρονα κολλα το cd που επεζε,και δημιουργειται αφρος στην μπυρα ο οποιος δεν διαλυεται..Ακουγοναται γελια απο κατω και 'χαρες'..Ολοι μας κοιτανε περιεργα και αυξανεται η κινητικοτητα γυρω μας..Τελικα κατα τις μια παρα,αποφασιζουμε να φυγουμε.Αργουν το λογαριασμο,και στελνω τα κοριτσια εξω(καταλαβαινεται φανταζομαι...)με τους αλλους,πηγαινοντας στο μπαρ να πληρωσω.Μου λεει να παω μαζι του κατω,γιατι δεν ειχε ρεστα.Ασυναισθητα,εβγαλα το σταυρο μου απο την μπλουζα(οπως κανω παντα οταν περιμενω).Αμεσα,απεστεψε το βλεμμα του,και μου εδωσε 40 ευρω ρεστα,αντι για 32 που επρεπε..Ανοιγωντας την πορτα να φυγω,ενιωσα 2 ματια καρφωμενα πανω μου.Γυρισα και ετσι ηταν....

Δεν ξερω κατα ποσο θα με πιστεψετε,παντως συνεβη ακριβως ετσι...

Το μαγαζι ηταν ακρως γοητευτικο και προσωπικα,θα ξαναπηγαινα..
Οποιος ξερει κατι παραπανω σχετικα μα ευτο το θεμα..θα χαρω..

-Ου καταισχυνω οπλα τα ιερα........-

morph
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 09:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι οι οποίοι επηρεασμένοι από τον ενθουσιασμό τους ή ίσως από κρυφές φαντασιώσεις και επιθυμίες υιοθετούν διαφορετικούς τρόπους ζωής. Η ιδέα άλλωστε του βαμπιρισμού, και κατ΄επέκταση και οι λοιπές εκφάνσεις του γοτθικου χώρου με τον ρομαντισμό και τη γοητεία που αποπνέουν είναι λογικό να κάνουν κάποιος να αλλάξουν στάση ζωης και να φέρονται ως μέρος αυτής της φιλοσοφίας και τρόπου ζωής. 'Αλλωστε δεν χρειάζεται να πας μακριά (βλ. Ιταλία). Μια βόλτα σε gothic στέκια στην Αθήνα (για τισ υπόλοιπες πόλεις της Ελλάδας δεν κόβω και το κεφάλι μου γιατί δεν έχω εμπειρία) θα σε πείσεί. Πάντως έχει πλάκα να βλέπεις δίπλα σου έναν τυπά με μαύρο μανδύα τόνους make up και ένα δισκοπότηρο στα χέρια γεμάτο κόκκινο υγρό (κρασάκι του θεούλη βασικά) να περιφέρει την γραφικότητά του σε τέτοιους χώρους ψιθυρίζοντας ακατάληπτα για δαίμονες βαμπίρ κ.α Τώρα όσον αφορά το cd , τη μπύρα κτλ, τι να πω το απροσδόκητο και το τυχαίο παίζουν ενδιαφέροντα παιχνίδια στους ανθρώπους.

από την άλλη βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα τα βαμπίρ να υπάρχουν ανάμεσά μας οπότε να είχεις μια πραγματικά παράξενη εμπειρία αυτό το βράδυ. άλλωστε για όσα επιχειρήματα κατά της ύπαρξης των φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν άλλα τόσα υπέρ. σε αυτή τη περίπτωση αγνοήστε επιδεικτικά τα παραπάνω και οπλιστήτε με σκόρδα, σταυρούς παλούκια προσευχές και πίστη.

ΥΓ. προτείνω να βρείς και να δεις τη ταινία vampire' s kiss με τον nicolas cage.

"de profundis domine, τι ζώον είμαι..."
Ρεμπω (μια εποχή στη κόλαση)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 12:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
από την άλλη βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα τα βαμπίρ να υπάρχουν ανάμεσά μας οπότε να είχεις μια πραγματικά παράξενη εμπειρία αυτό το βράδυ. άλλωστε για όσα επιχειρήματα κατά της ύπαρξης των φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν άλλα τόσα υπέρ. σε αυτή τη περίπτωση αγνοήστε επιδεικτικά τα παραπάνω και οπλιστήτε με σκόρδα, σταυρούς παλούκια προσευχές και πίστη.



Για να ειμαι ειλικρινης,τασσομαι υπερ της υπαρξης τετοιων πλασματων ή εστω ανθρωπων που,παρακνουμενοι απα τη γοητεια που εκπεμπει,τους μιμουνται-οσο μπορουν...Εστω και αν δεν εχω απτες αποδειξεις,μαρτυριες απο ολο το φασμα του χρονου,ακομη και συγχρονες,με πειθουν..
Φιλε μου σε ευχαριστω και για την προταση..Ελπιζω να ειναι τοσο ωραιο,οσο ηταν το BLADE...
A!Για να μην το ξεχασω,θα ηθελα να παραθεσω και καποια στοιχεια,σχετικα με το θεμα..Αναλογιστειτε σε ποιες περιοχες εχουμε πολλες αναφορες για βρυκολακες;Φυσικα και στις βορειοτερες χωρες και οπου υπαρχει γενικοτερα κρυο και χιονια..Γιατι ομως;;
Την απαντηση στο ερωτημα αυτο μου την εδωσε ενας καθηγητης ιστοριας-αρχαιολογος(φυσικα οχι απο το σχολειο).Λοιπον σε αλλες εποχες,πολλους αιωνες πριν,οι πολεμου παιζονταν στα πεδια της μαχης.Οι νεκροι λοιπον,αναμενομενο ηταν να παραμενουν για πολυ καιρο στο εδαφος.Μιλαμε φυσικα για εβδομαδες,αναλοιωτοι λογω του κρυου.Με λιγα λογια,δεν ελιωναν,αλλα παρεμεναν οπως ηταν πριν.1 το κρατουμενο.
Γνωστη επισης ηταν η τακτικη σε περιπτωση ηττας στη μαχη,καποιοι πολεμιστες προσποιουμενοι τους νεκρους να προσπαθουσαν να σκοτωσουν οσο το δυνατον περισσοτερους εχθρους οι οποιοι πηγαιναν να τους 'σκυλεψουν'.Θα πρεπει βεβαια να προσθεσουμε την μορφη των πολεμιστων,γεματη αιματα και σε αθλια κατασταση.2 τα κρατουμενα.
Καταλυτικο ρολο βεβαια επαιξε και το χαμηλο μορφωτικο επιπεδο των ανθρωπων καθως και το μενος και η ορμη των ηττημενων στρατιωτων.
Συνδιαζομενα ολα αυτα στο μυαλο των ανθρωπων και αναδευομενα με τις παραδοσεις,δημιουργησαν αυτες τις λαϊκες δοξασιες.
====>Αυτη λοιπον ειναι η επιστημονικη αποψη για το αυξημενο ποσοστο στις βορειες χωρες..
Την αποψη μου την εξεθεσα:Υπαρχουν και ζουν αναμεσα μας .Ωστοσο οφειλα να παραθεσω και μια αλλη αποψη..
Θα επανελθω επι του θεματος...

-Ου καταισχυνω οπλα τα ιερα ....-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morph
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 13:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενδιαφέρουσες οι θεωρίες του καθηγητή σου. δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως και τους μύθους και θρύλους στην ελλάδα. οι βρυκόλακες ας πούμε. όλοι έχουμε ακούσει για τάφους που είχαν ανοιχτεί σε περασμένα χρόνια οπού αντίκρυζαν εντρομοι τους νεκρούς να μην έχουν λυωσει. είναι ευκολο να φανταστούμε το τρόμο τους μπροστά σε μια τέτοια ανακάλυψη. έτσι σκάρωναν ιστορίες για βρυκόλακες οι οποίοι τα βράδυα βγαιναν από τα μνηματα τους και σουλατσαραν στα χωρια. τα χρόνια περάσανε και η επιστήμη μας γκρέμισε τις δοξασίες μας αποδεικνύοντας ότι εφόσον οι συνθήκες υγρασίας κτλ είναι κατάλληλες ένα πτώμα μπορεί να διατηρηθεί για πολύ καιρό χωρίς να αλλοιωθεί έντονα. Για μια τέτοια περίπτωση μπορείς να διαβάσεις το βιβλίο του γρηγόρη ξενόπουλου "το φάντασμα" βασισμένο σε αληθινή ιστορία. τυγχανει και διαδραματίζεται σε ένα χωριο της ζακύνθου το οποίο επισκεπτομαι κάθε καλοκαίρι και είναι συναρπαστικό το γεγονός ότι μετά από τοσα χρόνια οι κάτοικοι ακόμα πιστευουν ότι η άμοιρη κοπέλα της ιστορίας είχε πραγματικα βρυκολακιάσει.

για άλλες θεωρίες περι ασθενειών οι οποίες αδυνατίζουν τα ούλα του ασθενη με αποτέλεσμα να φαινονται οι κυνόδοντες πιο μακριοί και κάνουν το δέρμα πιο χλωμό δεν γνωρίζω πολλά οποτε δεν συνεχίζω.

κατι άλλο. μιας και το θέμα αυτό σε ενδιαφέρει έχω να σου προτείνω και ένα κόμικ του οποίο σίγουρα θα σου αρέσει. σε ένα χωριό της αλάσκας όπου ο ήλιος δύει και δεν ανατείλλει για 30 μέρες μια πολυπληθής ομάδα βαμπιρ αποφασίζει να στήσει ένα μηνιαίο πανηγύρι με πλούσια εδέσματα (τους κατοίκους του απομονωμένου χωριού βεβαίως βεβαίως!) το κομικ λέγεται 30 days of night και το βρίσκεις εύκολα στα κομιξαδικα της αθήνας και των μεγάλων πόλεων. ετοιμάζεται και ταινία βασισμένη σε αυτό από το sam raimi.

α και μια και το θυμήθηκα, παρόμοιο μπαρ με αυτό που επισκέφτηκες στην ιταλία έτυχε να επισκεφτώ πριν μερικά χρόνια στο ενδιβουργο. ενώ στο ισόγειο τα πράγματα ήταν φαινομενικά ήσυχα στο ύπόγειο ένιωθες ότι βρισκόσουν σε διάλλειμα από τα γυρίσματα dracula (coppola) στο πιο decadant του βέβαια.

καλά ήτανε

"de profundis domine, τι ζώον είμαι..."
Ρεμπω (μια εποχή στη κόλαση)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 00:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίγη ιστορία πάνω στους βρυκόλακες:

Την εποχή που οι πανούκλα και θέριζε στην ευρώπη αναζωπηρώθηκε επίσης το κυνήγι των βρυκολάκων και η ‘θανατωσή’ τους.
Συχνά κολλούσε ένα άτομο στην οικογένεια και μετά που πέθαινε αρρώσταιναν και άλλα μέλη της οικογένειας.
Η αμάθεια και η δυσιδαιμονία έκαναν τους ανθρώπους να πιστεύουν ότι ο νεκρός έχει βρυκολακιάσει και βγαίνει από τον τάφο του και τρέφεται από τους συγγενείς και φίλους. Οπότε οι οικογένειες άνοιγαν τους τάφους ψάχνοντας τον ένοχο. Αυτός εντοπιζόταν απο πράγματα όπως καλά διατηρημένα χαρακτηριστικά, ότι τα νύχια και τα μαλλιά συνέχιζαν να μεγαλώνουν κ.α. που όλα εξηγούνται με φυσιολογικό τρόπο. Όταν εντόπιζαν τον συγκεκριμένο άνθρωπο έκαβαν είτε μόνο τα εντόσθια ή ολόκληρο τον νεκρό (ανάλογα με την περιοχή οι λεπτομέρειες διαφέρουν). Την στάχτη την ανακάτευαν με κάποιο υγρο (νερό, γάλα, κρασί…) και την έπιναν επιτόπου πιστεύοντας ότι αυτό σταματούσε την κατάρα.
Αν δεν έβρισκαν κάποιον νεκρό με τα παραπάνω χαρακτηριστικά, ζητούσαν πολλές φορές επαγγελματική βοήθεια να βρεθεί ο βρυκόλακας του οποίου τον τάφο άνοιγαν και στάυρωναν τα κόκκαλα των μηρών του πάνω στο στήθος του, ή απλώς ανακάτευαν τα κόκκαλα μια και αυτό τον εμπόδιζε να βγεί ξανά απο τον τάφο. Όταν έκαβαν όλον τον νεκρό τα κόκαλα τοποθετούνταν και αυτά ανάκατα στον τάφο με αυτά των μηρών σταυρωτά.

Συγνώμη για την πολυλογία και το μακάβριο των λόγων μου.


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Shadows
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 02:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shadows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Kai ligh iatriki panw stous vrikolakes:
a)Porfuria: genetika metabibazomenh asthenia opou uparxei diataraxh sth sunthesi tis aimosfairinis (prwteini twn eruthrwn aimosfairiwn, pou metaferei to oxugono apo tous pneumones mesw tou aimatos stous istous).H aimosfairini pou paragetai einai elattwmatiki me apotelesma na min mporei na metaferei eparkws oxugono stous istous (prokalwntas anaimia) kai na ginetai exeraitika astathis stin iliaki aktinobolia.Ta basikotera sumptwmata tis nosou einai anaimia(wxrotita, kopwsi,atonia, kefalalgia aupnia, duspnoia ktl), epwdunes kriseis kai emfanish exanthimatwn kata tin ekthesi ston ilio (opote apofeugoun ton ilio sustimatika), neuropsuxiatrikes diataraxes.
b)Narcolepsy: An irresistable desire to sleep in inapropriate circumstances and places.Attacks occur suddenly and are of brief duration unless patient remains undisturbed.
c)Catalpexy: sudden los of postural tone.The patient crumbles to the ground.Conciousness is preserved.Emotion-laughter or crying- can precipitate an attack.
d)Sleep paralysis: On awakening, the patient is unable to move.This may last for 2-3 minutes.
e)Hypnagogic hallucinations: Vivid dreams or hallucinations occur as the patient falls asleep or occasionaly when apparently awake.

Ta tessera teleutaia onomazontai kai The narcolepsy/cataplexy tetrad kai mporoun na sumboun tautoxrona sto idio atomo(pio suxna antres).


Fantasteite loipon kapoios pou pasxei apo porfuria kai kataplixia/narkolipsia poso mporei na "moiazei" me vampir sta matia enos amorfwtou xwrikou.


sugnomi gia ta agglika alla mou itan pio eukolo...

...But i have promises to keep
and miles to go before i sleep
and miles to go before i sleep...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 11:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα...
Να παραθεσω και καποια στοιχεια ακομα...Ισως βεβαια δεν ειναι αληθινα,ισως υπερβολικα,ισως οτιδηποτε..Ωστοσο δεν παυουν να ακουγονται..
Εγω προσωπικα τα ειχα διαβασει σε ενα ενθετο πολυ γνωστης εφημεριδας,αλλα ακουσα τα ιδια και απο εναν Ιταλο στη Ρωμη,με τον οποιο γνωριστηκαμε και τυχαια η κουβεντα ηρθε στο θεμα..
Λοιπον,οπως ολοι πιστυω γνωριζετε,η μεγαλη διαφθορα πηγαζει απο τους υψηλα ισταμενους..Λεγεται πως στα μεγαλα βαμπιρικα κυκλωματα-και στην Ελλαδα-πρωτοστατουν μεγαλογιατροι,μεγαλοδικηγοροι,πολιτικοι κλπ..Θα μεινω στους γιατρους..Πριν λιγα χρονια ειχε γινει μεγαλο θεμα,σε ολη την Ευρωπη,επιεδη ειχαν χαθει ποσοτητες αιματος απο πολλα μεγαλα νοσοκομεια..Τελικα,απ' οσο γνωριζω,ειχαν κλαπει απο τους γιατρους και προωθηθηκαν στα γνωστα μπαρακια..Ειναι η εκδοχη που συζητειται σε συντριπτικο βαθμο.Επειδη ωστοσο δεν γνωριζω τα γεγονοτα απο κοντα,δεν ξερω τα γεγονοτα απο κοντα,οφειλω να διατηρω επιφυλαξεις.Να θυμισω ξανα ομως,οτι εχουν γραφει σε ενα τεραστιο ενθετο μεγαλης εφημεριδας..

Και κατι ακομη,πολυ σημαντικο:Υπαρχει 100% η δυνατοτητα-το γνωριζω-αν το επιθυμει καποιος,να γινει 'θυμα' και να δωσει ποσοτητες του αιματος του.Πιο συγκεκριμενα,καποιος που ειναι μυημενος στα κυκλωματα,μπορει να συμμετασχει σε οσα γινονται στα εν λογω μπαρ:Κατω απο την ειδικη μουσικη,ξαπλωνεις σε ενα βωμο και ειδικοι γιατροι σου περναν ενα σωληνακι στο λαιμο.Περναν λοιπον ενας-ενας,και πινουν απο το αιμα που σταζει σταγονα-σταγονα.....Το θυμα(το οποιο μπορει και να εχει απαχθει),γενικοτερα,δεν διατρεχει κινδυνο,αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις πληρους αφαιμαξης...
Προς το παρον αυτα...Θα επανελθω.......
-ου καταισχυνω οπλα τα ιερα....-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 12:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα με μια αρκετά πρόχειρη ματιά, φαίνετε κάπως παιδαριώδες. Είναι όμως; Δεν νομίζω. Αρκετά ενδιαφέρον θέμα το βρίσκω και θα επανέλθω αρκετά σύντομα, δίνοντας κι’εγώ το παρόν στην κουβέντα αυτήν την φορά ουσιαστικά.

Αλήθεια το βιβλιαράκι ‘ο Έλλην Βρυκόλαξ’ το έχει διαβάσει κάποιος;
Το συνιστώ.


(Σχετικά με την ασθένεια που αναφέρθηκε ο φίλος morph, ονομάζετε ‘Πορφυρία’ )

Υπάρχει και ένα άλλο topic σχετικό με τους βρικόλακες εδώ… http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=463
Όσοι βαμπιροπιστοί προσέλθετε….

Προς το παρόν σας χαιρετώ.
(Πάω να φέρω τα σκόρδα και επανέρχομαι…..)

στην πεδιάδα ρέει το γάλα, ρέει ο οίνος και της μέλισσας το νέκταρ….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 12:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματι,διαβασα και το link,πολυ ενδιαφεροντα στοιχεια..Ηθελα ωστοσο να ρωτησω τον φιλο ΕΧΕΜΒΡΟΤΟ 2 πραγματα:
1)Απο ποιες εκδοσεις κυκλοφορει το βιβλιο,
2)Τι σημαινει το nick του..
Με μια προχειρη προσεγγιση,απο οσα αρχαια ξερω,πρεπει να δηλωνει αυτον που εχει τροφη:ο εχων βρωση,τροφη....Και φυσικα,πνευματικη τροφη.....Σωστα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calea_zacatechichi
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 12:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calea_zacatechichi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχήν,
οι υπναγωγικές παραστάσεις που αναφέρθηκάν από
τον Shadows δεν είναι σύμπτωμα ασθένειας αλλά
πολύ συχνό φαινόμενο καθώς βυθιζόμαστε στον ύπνο
ή ξυπνάμε. Μοιάζουν πολύ με όνειρα αλλά δεν είναι
και δεν νομίζω ότι ο "κοιμώμενος" φαίνεται να
είναι ξύπνιος. Αν θέλεις, φίλε Shadows, μπορείς
να αναφέρεις την πηγή των πληροφοριών σου;
Να δώσω μία άλλη εκδοχή για τους βρυκόλακες.
Έστω ότι κάποιος πείθεται ότι είναι βρυκόλακας
και αρχίζει να καταναλώνει αίμα. Από ένα σημείο
και μετά ίσως γίνει τόσο μεγάλη η ανάγκη του
για κατανάλωση αίματος που η έλλειψη μπορεί
όντως να προκαλεί ανησυχία και θλίψη. Επίσης,
είναι γνωστό ότι η ψυχολογία επηρεάζει σε μεγάλο
βαθμό και τον οργανισμό μας σε σωματικό-ανατομικό
επίπεδο. Αυτό που θέλω να πώ είναι το εξής :
από ένα σημείο και έπειτά ο εν λόγω άνθρωπος
απλώς φαντάζεται ότι είναι βρυκόλακας ή
όντως είναι (γιατί αν ορίσουμε ως βρυκόλακα το
πλάσμα που έχει ανάγκη από αίμα τότε ποια
η διαφορά;);


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 12:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Hel-lin...

1)Εχέμβροτος πιθανός! σημένει ΕΧ(έχει)ΕΜ (α-μ)ΒΡΟΤΟΣ (θνητός) = Αυτός που είναι ή έχει την αθανασία, αθάνατος (άμβροτος)

2)Το βιβλίο είναι των εκδόσεων ‘δελφίνι’ και συγγραφέας ο Μόνταγκ Σάμμερς

Σε χαιρετώ προς το παρόν

στην πεδιάδα ρέει το γάλα, ρέει ο οίνος και της μέλισσας το νέκταρ….

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 10/06/2003 13:00:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morph
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 21:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://dir.yahoo.com/Society_and_Culture/Cultures_and_Groups/Real_Vampires/

το παραπάνω link το είναι από το yahoo και αναφέρεται στα site τα οποία έχουν να κάνουν με blood drinkers, ανθρωπους που θεωρούν τους εαυτούς τους vampires και αλλα τέτοια χαριτωμένα!!! δεν προλαβα να κοιτάξω κανένα από αυτά αλλά είμαι σίγουρος ότι κάτι θα υπάρχει για μας τους "αδαεις".
καλή μελέτη

"de profundis domine, τι ζώον είμαι..."
Ρεμπω (μια εποχή στη κόλαση)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 17:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ καλες συνδεσεις φιλε μου..Νομιζω κατατοπιστικοτατες για οποιον θελει..
Θα ηθελα ωστοσο να ρωτησω κατι-ισως και χαζο....
Τα ατομα τα οποια δαγκωνονται απο αυτους(θεωρω βεβαια πως υπαρχουν..),τι παθαινουν;
Βρυκολακιαζουν κι αυτοι,οπως βλεπουμε στις περισσοτερες ταινιες;
Πεθαινουν,οπως βλεπουμε σε αλλες;
Χαζο μεν,αλλα με μπερδεψε....

---ου καταισχυνω οπλα τα ιερα...---

(P.S.:πως θα μπορεσω να βαλω εικονα στις απαντησεις μου;δεν πολυκαταλαβα...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadows
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 01:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shadows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Auto pou egrapsa gia tis upnagwgikes paraisthisies to phra apo to biblio "Neurology and neurosurgery illustrated", apo tous Lindsay kai Bone triti ekdosi, apo tis ekdoseis Churchil-Livingstone.
To Synopsis of psychiatry apo tous Kaplan kai Sadock anaferei pws "genika" den thewreitai pathologiko fainomeno.Ara loipon file kratas oti protimas.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 14:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα..
Μηπως ξερει κανεις την θεση της εκκλησιας πανω στο θεμα;
Εψαξα και στο διαδικτυο,αλλα τιποτα....Νομιζω εχει ενδιαφερον...

-Ανδρος χαρακτηρ εκ λογου γνωριζεται....-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helsing
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 17:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helsing  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα
8α η8ελα να ακουσο κι αλλεσ ιστοριες με βρικολακες στην ελλαδα μοιπος ξερει κανεισ που μπορω να βρω? επεισις 8α ηθελα να ρωτησω αν εχουν πεση φοτογραφιεσ στα χερια κανενοσ με πιθανους βρικολακες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helsing
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 17:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helsing  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξερει κανεις πια οι θεση των κυνιγον βρικολακων υπηρχαν υπαρχουν οι ειναι διμιουργιματα του κινιματογραφου? στησ μερεσ μας υπαρχι κατι αντιστοιχο .....?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helsing
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 17:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helsing  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξερει κανεις πια οι θεση των κυνιγον βρικολακων υπηρχαν υπαρχουν οι ειναι διμιουργιματα του κινιματογραφου? στησ μερεσ μας υπαρχι κατι αντιστοιχο .....?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ant-mi
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 02:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ant-mi  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Ant-mi  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ant-mi  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Ant-mi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα. Κατάγομαι από Σαντορίνη και εχω διαβάσει και ακούσει ότι είναι από τα πλέον διάσημα βαμπιρονήσια. Από ντόπιους όμως δεν έχω ακούσει το παραμικρό... Όλοι με κοιτάνε καλά καλά όταν τους ρωτάω. Νιώθω πολύ άσχημα όμως που έχω κάτι που τόσο μ¨ενδιαφέρει στον τόπο μου και δεν έχω την παραμικρή πηγή πληροφόρησης. Όποιος έχει κάποια έγκυρη πληροφορία θα παρακαλούσα να την αναφέρει. Ευχαριστώ.

Όποιος διστάζει να πει αυτό που σκέφτεται, καταντάει να σκέφτεται μόνο αυτό που δε διστάζει να πει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 16:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στα 25 μου χρονια αποφασισα να δωσω τα στοιχεια μου και να παρω μερος στις συζητησεις σας.μετα απο 8 ετη συστηματικης και προσεκτικης ερευνας γνωριζω μονο οτι με αφηνουν "εκεινοι" να γνωριζω.ελπιζω να ειμαι καλοδεχουμενος.

καλη ερευνα και παντα με προσοχη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 17:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE Ant-mi, KOITA AYTO TO THEMA:

www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2174Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Άλκης Κούρος
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 20:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Άλκης Κούρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία ύποπτη περιοχή όσον αφορά διάφορες απαγορευμένες λατρείες, είναι το Σοφικό Κορινθίας. Όσοι έχουν διαβάσει Lovecraft, ίσως δουν την λατρεία των Μεγάλων Παλαιών εκεί. Επειδή παραθερίζω εκεί κοντά, έχω ακούσει διάφορες ιστορίες από ντόπιους, ενώ χαρακτηριστική είναι η απροθυμία των κατοίκων του χωριού στο να μιλάνε (μάλλον πολύ σύκολα θα τους συναντήσουμε σε κάποιο... forum).
Το όλο θέμα πιστεύω ότι σχετίζεται με το θέμα των βρυκολάκων.

Φλεγόμενος ΛύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bxrulez
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2005, 11:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bxrulez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ HELSING

ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΝΗΓΟΙ ΒΡΥΚΟΛΑΚΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΒΡΥΚΟΛΑΚΕΣ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΥΠΑΡΧΑΝ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ "ΚΥΝΗΓΟΥΣ" ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΒΡΥΚΟΛΑΚΕΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΔΙΑΣΗΜΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ-ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΥΠΗΡΞΕ Ο VAN HELSING ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ ΟΙ ΧΟΛΙΓΟΥΝΤΙΑΝΕΣ ΠΑΡΑΛΑΞΕΙΣ ΤΥΠΟΥ VAN HELSING THE MOVIE ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΕΓΚΙΣΕ ΤΟΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΟΥ ΣΤΟ DRACULA ΤΟΥ ΚΟΠΠΟΛΛΑ

DEATH HEALS PAINΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2005, 16:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή την ιστορία τη βρήκα σε ένα site μου έκανε εντύπωση γιατί θυμήθηκα την ιστορία του hel-lin που είχα διαβάσει εδώ και έτσι την έβαλα εδώ να τι δείτε και εσείς

Η ιστορία που κυκλοφορεί στις μέρες μας , είναι ότι βρικόλακες υπάρχουν και ζουν ανάμεσα μας σαν κανονικοί άνθρωποι . Έχουν τα καταστήματα τους , προφανώς ο κόσμος εννοεί μπαράκια , στα οποία μαζεύονται . Δηλαδή δεν μπορείς να τους ξεχωρίσεις , γιατί τα δόντια τους μεγαλώνουν μόνο όταν είναι σε ανάγκη τροφής . Μια κοπέλα , η Αθηνά , μας περιέγραψε μια εμπειρία της όπως ισχυρίζεται μ'ένα βρικόλακα . 'Ήταν βράδυ Σαββάτου και όπως όλοι βγήκα σε κάποιο μπαρ με τις φίλες μου . Ψάχνοντας κάποιο μπαρ , το μάτι μου πήρε ένα μπαράκι το οποίο το είχα δει για πρώτη φορά (στην πόλη που μένει) . Αποφασίσαμε να μπούμε . δυνατή μουσική , χαμηλός φωτισμός .Προσπαθήσαμε να παραγγείλουμε ποτά , αλλά ο μπάρμαν μας είπε πως σερβίρουν μόνο κρασί .
Έτσι πήραμε όλες ένα ποτήρι κόκκινο κρασί . Το κρασί είχε μια περίεργη αλλά συγχρόνως γλυκιά γεύση .
Μας παρέσυραν στην πιστά κάποια άτομα μέσα από το μπαρ και ξεκινήσαμε να χορεύουμε . Κάποια στιγμή ήθελα να ξεκουραστώ και είπα στο παιδί που χορεύαμε μαζί ότι θα είμαι στο μπαρ . Αυτός μου χαμογέλασε και μου έκανε νόημα ότι συμφώνησε . Ζαλισμένη από το περίεργο κρασί που έπινα ζήτησα ένα ποτήρι νερό , αλλά ο μπάρμαν μου είπε πως δεν έχει . Τότε κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά . Ξαφνικά τα μάτια του μπάρμαν άλλαξαν , έγιναν κόκκινα και με ρώτησε αν πεινάω . Τρόμαξα και έβαλα τις φωνές . Γύρισα το βλέμμα μου στην πιστά για τις φίλες μου , αλλά δεν υπήρχαν πλέον . Είχαν χαθεί . Τότε το βλέμμα μου έπεσε πάλι στον μπάρμαν , του οποίου τα δόντια είχαν μεγαλώσει , όπως ενός βρικόλακα . Εκείνη την στιγμή έτρεξα προς την έξοδο και με ένα ταξί γύρισα στο σπίτι . Την επόμενη μέρα προσπάθησα να βρω τις φίλες μου , αλλά οι γονείς μου είπαν ότι τις έψαχναν και ότι δεν είχαν γυρίσει από χθες το βράδυ . Τους εξήγησα τι συνέβη και με την αστυνομία πήγαμε στο μπαράκι που ήμασταν χθες . Προς έκπληξη όλων το βρήκαμε κλειστό και οι αστυνομικοί μας είπαν πως είναι κλειστό 10 ολόκληρα χρόνια ! Οι φίλες μου χάθηκαν , ξέρω ότι δεν θα τις ξαναδώ . . . ' Η Αθηνά τώρα είναι σε κάποιο μοναστήρι , όπου περνάει την ζωή της

.
Αν τελικά πιστεύετε την ιστορία της Αθηνάς η όχι δεν έχει σημασία . Αυτό που έχει όμως είναι ότι , όταν μας έλεγε την ιστορία της , έτρεμε ολόκληρη . Τελικά υπάρχουν βρικόλακες ; Τα πλάσματα της νύχτας όπως τα αποκαλούν , κυκλοφορούν ανάμεσα μας


Δε ζυγιάζω, δε μετρώ , δε βολεύομαι ! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Countess
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 00:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Countess  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Countess  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιοι αμφιβάλλουν για την ύπαρξη τέτοιων πλασμάτων και βασίζουν τη δυσπιστία τους αυτή στην έλειψη πληροφοριών και στοιχείων...

Με την ίδια ευκολία και λογική απλά υποστηρίζω ότι υπάρχουν, εφόσον δεν έχουμε στοιχεία που θα αποδείκνυαν την ανυπαρξία των.

Και θα μιλήσω για ένα σοβαρό στοιχείο υπέρ της άποψης ότι ζουνε ανάμεσά μας.
Αυτά τα πλάσματα κάποιος τα δημιούργησε. Αν είναι μυθικά, η φαντασία των θνητών ανθρώπων. Αν όχι, τότε συνεχίζουν και εξαπλώνονται. Είτε αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν πολλά και χωρίζονται σε ομάδες, τις λεγόμενες clans (και όχι δεν έχει καμία σχέση η ονομασία με διάφορα παιχνίδια), είτε σημαίνει ότι υπάρχει μόνο ένας επιζών μεταξύ αυτών...

Fear of the Dark!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έσεται Ήμαρ
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 03:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έσεται Ήμαρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρυκολακες και τριχες κατσαρες.Παραμυθια για να φοβουνται οι πιτσιρικαδες και να τρωνε το φαι τους.Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη και πιστευω πως μια βαμπιρικη συνωμοσια μονο στο blade χωραει.Παρολα αυτα με προξενησαν το ενδιαφερον οι διαφορες ιστοριουλες που παρουσιασατε μιας και αποδεχομαι την υπαρξη των βρυκολακων κατα φαντασια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 11:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hel-lin σε παρακαλώ επειδεί θα πάω Ιταλία σύντομα πες μου το μαγαζί που βρίσκεται, να σκάσω μύτη με κανένα κιλό σκορδαλιά και καμία 15αριά κοτσίδες σκόρδου για να τα τρέξω τα Ιταλάκια λίγο...!!! άκου εκεί να αφρίσει η μπύρα και να μην διαλύεται....αίσχος


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερεβος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 13:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερεβος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως ο hel-lin αναφερετε στο διασημο transylvania.Δεν ειναι μονο ενα τετοιο club εχει και σε αλλες πολεις τις ιταλιας.Αν θυμαμαι ανηκουν σε καποιο σκηνοθετη ο οποιος ηθελε να δωσει μια αισθηση ταινιας τρομου σε αυτα τα club...

'Between astonishment and grief,I was tearless.'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Countess
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 20:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Countess  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Countess  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεδομένου ότι η ιστορία είναι αληθινή (και ότι υπάρχουν vampires και και και...), η κοπέλα δε θα προλάβαινε να τη διηγηθεί...

Fear of the Dark!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.34375
Maintained by Digital Alchemy