ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 14:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ..

ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΑΜΑΛΙΑ.
ΕΙΧΑΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΤΡΥΦΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΟΧΙ ΗΛΙΚΙΑΚΗ ΑΛΛΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΥΡΙΩΣ.
ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ
ΣΚΕΨΕΙΣ.
ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ.

ΔΕΝ ΘΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΕΔΙΟ ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΠΟΨΕΩΝ.

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ Η ΑΜΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Edited by - AVATARGR on 13/06/2003 14:53:21

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 14:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου καλέ μου AVATARGR. Πολύ καλό το θέμα σου.

Και πολύ επίκαιρο

Δεν προλαβαίνω να τοποθετηθώ τώρα αλλά σου υπόσχομαι να το κάνω σύντομα.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 15:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θεωρώ ότι όλα αυτά περί Εψιλον, καταγωγής Ελλήνων, σιωνιστών κ.λ.π., δεν είναι τίποτε παραπάνω από ανοησίες. Είναι η έκφραση της φαντασίας κάποιων ανθρώπων των οποίων η αποτυχία - συνήθως - της κοινωνικής τους ζωής, τους οδηγεί στο να καταφεύγουν σε θέματα όπως τα προαναφερθέντα που θεωρούν ότι τους κάνουν να ξεχωρίζουν.

quote:
Θα ήταν σίγουρα επιπόλαιο και λυπηρό από μέρους μου να θεωρώ ότι όλοι σε αυτό το διαδικτυακό χώρο είναι άνθρωποι που έχουν δει τη ζωή από την ανάποδη…

Θέλω να πω όμως ότι όσοι ανήκουν σε αυτή την κατηγόρια που θεωρώ ότι είναι η μεγάλη πλειοψηφία , όταν καταφεύγουν λόγο π.χ. της μοναξιάς που τους βαραίνει όπως λες και εσύ σε μεταφυσικές αναζητήσεις τότε είναι σε λάθος δρόμο.
Το καλύτερο θα ήταν να αναζητήσουν μέσα τους το λόγο που η ζωή, τους φέρθηκε έτσι και όχι να καλύπτουν το κενό ,τη μοναξιά τους , με υποκατάστατα που σε βάθος χρόνου ίσως τους καταβυθίσουν ακόμα περισσότερο σε αυτήν όταν κάποια στιγμή αντιμετωπίσουν για μια ακόμη φορά το χλευασμό για τα θέματα που ασχολούνται.
Θα ήθελα εδώ να πω ότι η μαιευτική μέθοδος του Σωκράτη βοηθάει στο να βρεις την απάντηση μέσα σου…..

Επίσης σημειώνω ότι θεωρώ προσωπικά πως η πλειοψηφία των θεμάτων που συζητούνται είναι ανόητα , αυτό δε σημαίνει ότι έχω δίκιο ή άδικο όμως όταν λέω ότι η πρώτη προτεραιότητα δεν είναι να λύσουμε το αν υπάρχει ομάδα Ε ή αν ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν ομοφυλόφιλος αλλά να ασχοληθούμε με θέματα που έχουμε πραγματικά ανάγκη , να θέσουμε δηλαδή προτεραιότητες στη ζωή μας νομίζω ότι έχω δίκιο.

Τέλος η ανάγκη του ανθρώπου να ξεχωρίζει είναι εντελώς ψεύτικη και πλασματική και μάλιστα την προάγει η κοινωνία την οποία κατηγορείς…πω λοιπόν ξεχωρίζεις από την κοινωνία που κατηγορείς όταν πραγματοποιείς αυτό που επίταση;;;
Είναι λοιπόν πλασματική γιατί από μόνος του κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και η επίγνωση της μοναδικότητάς του είναι αυτή που τον κάνει να ξεχωρίζει και ταυτόχρονα να αποφεύγει τα χαστουκιά για το υπόλοιπο της ζωής του….



ΤhePriest,14/02/2003

Αγαπητοί φίλοι, πριν από 4 μήνες ο φίλος ThePriest, είχε ανοίξει ένα θέμα, το οποίο αναφερόταν στους λόγους οι οποίοι μας ωθούν στην ενασχόλησή μας με τη μεταφυσική γενικά. Είχε θίξει την κατάσταση εκείνη, κατά την οποία δεν υφίσταται "υγειής εσωτερική αναζήτηση", αλλά ενασχόληση με οτιδήποτε μπορεί ποιητική αδεία να ενταχθεί στο χώρο αυτό, χωρίς όμως να υπάρχει η αντίστοιχη ωριμότητα από την πλευρά του ερευνητή.
Κατά τη δική μου άποψη (τότε και τώρα), το θέμα ήταν αρκετά ενδιαφέρον, ο τρόπος όμως και η χρονική στιγμή που είχε τεθεί, μας παρέσυραν στην πλειοψηφία μας σε μια διαμάχη, όπου ασχοληθήκαμε με οτιδήποτε άλλο, παρά το να ερευνήσουμε σε βάθος το θέμα αυτό.

Αργότερα, πολλές φορές θυμήθηκα τα αρχικά γραφόμενα του ThePriest, και είδα ότι αξίζει να επιστρέψουμε στο θέμα, μιας και είναι κάτι το οποίο μας αφορά όλους εμάς, που προσπαθούμε να βαδίσουμε σε μονοπάτια εσωτερικά.
Καλώ λοιπόν και τον φίλο ThePriest, να καταθέσει και πάλι τις απόψεις του, κι εύχομαι αυτή τη φορά, να μπορέσει να γίνει μια επικοδομητική και γόνιμη συζήτηση.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 00:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΟΠΙΚ ΜΙΛΗΣΑΜΕ ΠΕΡΙ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ ΟΣΩΝ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ,ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ...
ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΥΠΟΥΣ ΜΟΝΑΧΙΚΟΥΣ..Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΤΙΜΩΡΗΣΕ...ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΧΟΛΥΓΟΥΝΤ...
ΤΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ ΑΥΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΟΥ ΤΡΙΓΥΡΝΑ ΣΤΑ ΣΟΚΑΚΙΑ,ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ,ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΙΛΑ ΓΙΑ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ,ΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΠΑΡΑΤΗΣΕ Η ΓΚΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ....

Ε,ΛΟΙΠΟΝ ΓΝΩΣΗ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ,ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΜΑΣ ΑΝΑΤΑΣΗ (ΑΒΑΤΑΡ)..ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ..ΤΟ ΕΝΑ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ...ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ....
ΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΝΑ ΤΑΛΑΝΤΟ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΑΝ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ....


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!


Edited by - Glorfindel on 14/06/2003 00:10:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 00:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
“Γι’ αυτό οι κατέχοντες την γνώση δεν αρέσκονται στους πολλούς ούτε οι πολλοί τους θέλουν. Τους θεωρούν μανιακούς και τους περιγελούν, και τους μισούν και τους καταφρονούν και σε ορισμένες περιπτώσεις τους φονεύουν”. Λόγοι, ΙΧ, 4

“Τις συζητήσεις με τους πολλούς να τις αποφεύγεις. Δεν θέλω να τους αποφεύγεις από φθόνο, αλλά διότι από τους πολλούς θα θεωρηθείς γελοίος. Και αυτά τα λόγια έχουν ελάχιστους ακροατές και σύντομα ούτε λίγους θα έχουν. Έχουν κάτι ιδιαίτερο μέσα τους αυτά τα λόγια, τους κακούς τους παρορμούν μάλλον προς την κακία, γι’ αυτό πρέπει να αποφεύγει κανείς τους πολλούς, επειδή αυτοί δεν αντιλαμβάνονται την αρετή των λόγω αυτών..." ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ, ΕΡΜΗΣ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ, Αποσπάσματα, 11, 4-5.


(...)

“Ο άνθρωπος ρέπει εκεί που βρίσκεται το “εγώ” και το “δικό μου”. Αν βρίσκεται στην σάρκα, αυτή μας κυριαρχεί, αν βρίσκονται στην ελεύθερη βούληση, αυτή. Αν βρίσκονται στα εξωτερικά πράγματα, αυτά. Συνεπώς, αν το εγώ βρίσκεται εκεί που βρίσκεται η ελεύθερη βούληση, μόνο τότε θα είμαι ο φίλος, ο γιος και ο πατέρας που πρέπει να είμαι. Συμφέρον μου, δηλαδή, θα είναι να διατηρώ την πίστη, τον σεβασμό, την ανοχή, την εγκράτεια, τις σχέσεις μου με τους άλλους. Αλλά, αν βάλω, τον εαυτό μου από την μια μεριά και την τιμιότητα από την άλλη, γίνεται τόσο ισχυρός ο λόγος του Επίκουρου ότι “η καλοσύνη ή δεν είναι τίποτα ή, αν υπάρχει, είναι ότι νομίζουν οι άνθρωποι.”.” ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ, Διατριβές, Β/κβ,19-21.

Νομίζω ότι στα παραπάνω αποσπάσματα παρουσιάζεται αυτό που εγώ ονομάζω ωριμότητα του εσωτεριστή. Είναι αυτός που σαν τον Σωκράτη συνειδητοποιεί ότι δεν ξέρει τίποτε και αναζητάει (σαν δευτερογεννημένος) να βρει την αλήθεια χωρίς προκαταλήψεις.

Αυτή η αναζήτηση τον οδηγεί στο να καταλάβει ότι ο κόσμος γύρω του, δεν κατανοεί ότι έχει άγνοια και έτσι αρχίζει να προσέχει τι λέει και τι κάνει, γιατί η ωριμότητα που αναζητάει δεν μπορεί να είναι η ψευδο-ωριμότητα που προσπαθεί να του επιβάλλει ως ταμπέλα ο κόσμος.

Αυτή η πορεία τον κάνει πραγματικό αλτρουιστή γιατί κατανοεί ότι ο πραγματικός εσωτερισμός είναι η αγάπη και η θυσία για τους άλλους. Εκεί μπορεί να αναζητηθεί ο ώριμος εσωτεριστής

quote:
“Ας μάθουν, μια και καλή, όλοι κι ας θυμούνται πάντα ότι ο αληθινός Αποκρυφισμός είναι η “Μεγάλη Απάρνηση” του “Εαυτού” απόλυτα και χωρίς όρους, στην σκέψη και στην πράξη. Είναι Αλτρουισμός, κι οδηγεί αυτούς που τον βιώνουν εντελώς έξω από τις συνηθισμένες αξίες της ζωής. Από την στιγμή που θα δεσμευτεί με το έργο ζει όχι για τον εαυτό του αλλά για τον κόσμο.” Ε.Π.ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ, Πρακτικός Αποκρυφισμός, σελ. 41.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 01:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Να σας θέσω μια ερώτηση;
Εχετε ποτέ γνωρίσει έναν πραγματικό εσωτεριστή; Εναν άνθρωπο που αναζητά και προσεγγίζει το ιδανικό το οποίο όλοι εμείς πιστεύω ότι ψάχνουμε;

Αν ναι, τότε τι αίσθηση σας προκαλεί; Μοναξιά, αδυναμία, ή έλξη και σεβασμό; Εμένα προσωπικά το δεύτερο (και πολλά άλλα βέβαια που δεν έγραψα για λόγους οικονομίας γραφόμενων).

quote:
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΟΠΙΚ ΜΙΛΗΣΑΜΕ ΠΕΡΙ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ ΟΣΩΝ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ,ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ...
ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΥΠΟΥΣ ΜΟΝΑΧΙΚΟΥΣ..Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΤΙΜΩΡΗΣΕ...ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΧΟΛΥΓΟΥΝΤ...


Αγαπητέ Glorfindel, δεν πιστεύω προσωπικά (και το γράφω αυτό επειδή εγώ παρέθεσα τα αποσπάσματα για τα οποία πιθανότατα αναφέρεσαι) ότι οι άνθρωποι που αναζητούν την "απομακρυσμένη από την κοινή γνώμη γνώση και αλήθεια" είναι δακτυλοδεικτούμενοι αποτυχημένοι, κάθε άλλο!

Οπως είπα διάβασα ξανά τα γραφόμενα του συγκεκριμένου τόπικ, προσπαθώντας να καταλάβω πίσω από τις λέξεις το νόημα. Παρέθεσα το πρώτο απόσπασμα, το οποίο και πιθανότατα προκάλεσε τη διαμάχη, αλλά και το δεύτερο, που προσωπικά μου διασαφήνισε τα κίνητρα και την έννοια του πρώτου. Σχετικά λοιπόν με το δεύτερο, θα ήθελα τη γνώμη σου.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 02:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!
ΑΜΑΛΙΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΑΦΟΡΙΣΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ,ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΞΟΡΓΙΖΕΙ ΚΙΟΛΑΣ...
ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΣ : ΠΑΘΗ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ -> ΜΟΝΑΞΙΑ -> ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ!

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΕΞΟΡΓΙΖΟΥΝ ΣΕ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ,ΟΧΙ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΩ Η ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΩ...

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΔΙΕΞΟΔΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΧΛΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΑΣΗΜΑΝΤΑ...ΘΑ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΑ ΑΥΤΟ ΩΣ ΜΙΑ ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΚΦΕΡΩ ΓΝΩΜΗ...ΑΦΗΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ....ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΠΟΠΝΕΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ...
ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝ Ο ΜΕΓΑΣ ΤΑΔΕ ΗΤΑΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΣ...ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟΥ Η ΔΙΑΨΕΥΣΗ ΤΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΓΝΩΣΗΣ...
ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΘΑ ΧΤΙΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ...


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ma.gos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 02:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ma.gos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ma.gos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ
ΣΚΕΨΕΙΣ.
ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ.


Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΣΤΗΣ ΤΟΥ ESOTERICA KAI TΩΝ FOROYM ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ.
ΔΥΟ ΕΝΝΟΙΕΣ ΕΚ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ.
ΠΟΣΟ ΩΡΙΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΟΤΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ, ΘΕΩΡΕΙ, ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΩΡΙΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΗΦΑΣΜΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΝΙΚΗ ΤΟΥ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΠΡΟΒΟΛΗ;
ΠΟΣΟ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΩΡΙΜΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΡΚΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΤΟΠΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΔΗΓΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΣΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΣΤΑΔΙΑ ΚΟΙΝΟΝΙΚΗΣ ΑΝΑΡΙΧΙΣΗΣ.
ΟΧΙ. Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΙΜΟΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΩΡΙΜΟΣ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΜΑΤΑΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ. Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΟΤΙ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΗΝΕΙ. ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΓΛΥΚΙΑ ΔΙΨΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΣΗ. ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΙΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ, ΤΟΝ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ, ΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΗ "ΠΑΙΔΙΚΗ" ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ. Ο ΩΡΙΜΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΔΥΝΑΜΗ ΟΡΘΟΤΡΟΣ ΣΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΝΑΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ-ΠΑΙΔΙ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΥΡΩ ΤΟΥ ΝΑ ΣΥΓΚΛΙΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ. ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΒΑΔΙΣΕΙΣ ΜΕΑΣ ΑΠΟ ΑΚΑΝΘΩΔΕΙΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ "ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ". ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΝΟΗΜΑ.
ΟΧΙ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΥΤΟ. ΟΛΗ ΤΟΥ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ. ΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ. ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΕΚΕΙ. Η ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΑΘΟΣ, ΕΝΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ. ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΛΗΓΩΘΕΙ.
ΟΧΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΣΤΙΣ ΔΥΟ Η ΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ΘΑ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΤΕΓΕΣ ΤΩΝ ΣΠΙΤΙΩΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΑΜΕ ΚΑΠΟΤΕ. ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΣΚΕΨΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΑΝΗΨΩΣΕΙ. ΩΣ ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΓΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΜΕΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΑΣ.
ΤΕΛΙΚΑ Η (ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ) ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΑΤΑΚΡΑΥΓΗ, Η (ΜΕΤΑ) ΚΟΙΝΟΝΙΚΗ ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΚΑΙ Η (ΤΕΛΟΣ) ΚΟΙΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΓΓΙΖΕΙ. ΔΙΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΘΙΣΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΝΑΣ ΝΑΡΚΟΜΑΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΙΣ ΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΙΣ ΕΞΗ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΘΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΙ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ IQ, ΓΙΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙ-POP;
ΟΧΙ. ΜΕ ΧΑΡΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΗΝ "ΠΑΡΕΑ" ΜΑΣ.
ΟΣΟΙ ΕΡΘΟΥΝ ΑΣ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ ΤΟΥ ESOTERICA.GR


If man is 5
then the devil is 6
if the devil is 6
then god is 7
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 03:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωριμότητα και εσωτερισμός!

υποσχόμενη ότι θα επανέλθω στο πολύ εύστοχο θέμα, θέλω αυτή τη στιγμή να γράψω κάτι που μου έρχεται πρώτα στο μυαλό, διαβάζοντας τον τίτλο.

ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΝΟΥΝ ΕΝΑ, ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 03:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΝΟΥΝ ΕΝΑ,
ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ.


ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΡΜΟΝΗΣΗ.

ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΠΕΛΘΕΙ

ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ+ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ

ΕΧΟΥΜΕ

ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ....
:)



Let there be Light!

Edited by - ΑΤΜΑ on 14/06/2003 03:26:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 03:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[“Γι’ αυτό οι κατέχοντες την γνώση δεν αρέσκονται στους πολλούς ούτε οι πολλοί τους θέλουν. Τους θεωρούν μανιακούς και τους περιγελούν, και τους μισούν και τους καταφρονούν και σε ορισμένες περιπτώσεις τους φονεύουν”. Λόγοι, ΙΧ, 4]

...ευχαριστω, Τρισμεγιστε ...για του λογου σου το αληθες...

"οταν επαναλαμβανεις κατι πολλες φορες χανει +την αξια του"
-δικο μου-


καλο σας ξημερωμα




Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 04:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το έχει η μοίρα μου να ακολουθώ την ΑΤΜΑ σε ώρες περίεργες ώρες αυγής και σκότους , μα ίσως για μένα ώρες ηρεμίας , ας είναι .

Ώριμος είσαι όταν σε κτυπούν και χαμογελάς , όταν ανέχεσαι τη βρισιά και απαντάς με χάδι και στοργή , όταν πάνω απ όλα το βίωμα σου το μετα-τρέπεις σε θετική ενέργεια , μάθηση και διδαχή .

Εσωτεριστής είσαι όταν κοιτάξεις τον καθρέφτη και αναγνωρίσεις εκεί στη μορφή τον μεγαλύτερο εχθρό σου αυτόν με τον οποίο πρέπει να συμφιλιωθείς , αυτόν που πρέπει να προτρέψεις να κατανικήσει τα πάθη του .

Θα ήθελα πολύ να είμαι ένας ώριμος εσωτεριστής αλλά είμαι άνθρωπος και απλά προσπαθώ εύχομαι να τα καταφέρω κάποια στιγμή .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 07:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Glorfindel.
Σε ευχαριστώ που μου απάντησες άμεσα. Βέβαια, εγώ έλαβα διαφορετικό μήνυμα από αυτό το οποίο έλαβες εσύ διαβάζοντας αυτά τα γραφόμενα. Δεν έχει στην τελική σημασία, μπορεί να καταλήξουμε τελικά να διαφωνούμε λέγοντας όμως και πάλι το ίδιο πράγμα. Για να είμαστε σε αυτόν τον τόπο και να ψάχνουμε όλοι μαζί την αλήθεια, κάτι λέει αυτό...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 23:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να είμαστε σε αυτόν τον τόπο και να ψάχνουμε όλοι μαζί την αλήθεια, κάτι λέει αυτό...

ΤΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΑΜΑΛΙΑ ΣΕ ΔΙΑΨΕΥΔΟΥΝ...

ΑΝΕΛΥΣΕ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ...

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 00:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν θα συμφωνήσω με αυτά που γράφει ο φίλος ma-gos, χωρίς ωστόσο να αρνούμαι την ευστοχία του τίτλου του θέματος, ωριμότητα και εσωτερισμός.

η ζωή είναι ένας κύκλος...
ξεκινάμε μέσα από μιά μήτρα, και καταλίγουμε σε μιά άλλη μήτρα...
"παιδιά είμασταν παιδιά και ο γέρος, παιδί πάλι γίνεται", είχα ακούσει κάποτε και το είχα βρει έξυπνο!

στην ταινία ΤΟ ΔΟΓΜΑ, δεν ξέρω αν την έχετε δει -αν όχι σας την συστίνω να τη δείτε- ο ΘΕΟΣ έχει τη μορφή μιάς γυναίκας - παιδιού, που κάνει κολοτούμπες και πιάνει τη μύτη του πρωταγωνιστή (γιά να τον ευχαριστήσει που εκτέλεσε με επιτυχία την αποστολή του), του κάνει "μπιπ!" και μετά φεύγει γελώντας, σαν μικρό παιδί.

τι λοιπόν σημαίνει παιδί και τι ωριμότητα, σε σχέση με τον εσωτερισμό!

η έννοια "παιδί", είναι κάτι το εύπλαστο, αθώο, αυθόρμητο, κινούμενο, μαλακό...
ο άνθρωπος κατά την διάρκεια της ζωής του, προοδευτικά χάνει αυτά τα χαρακτηριστικά, γίνεται δίσπλαστος και άκαμπτος στις απόψεις του σαν βράχος. χάνει την αθωότητά του, ακόμη και αν αυτός είναι "καλός", έχει λάβει από το περιβάλλον του το μήνυμα να προσέχει γιάτι οι γύρω του μπορεί να τον βλάψουν, οπότε από αθώος γίνεται καχύποπτος και συγκρατημένος. χάνει με παρόμοιο τρόπο τον αυθορμητισμό του, η κίνησή του γίνεται ακινησιά, σωματική, πνευματική (εμμένει στις απόψεις του) και ψυχική, και από μαλακός που ήτανε, γίνεται σκληρός στο σώμα, αλλά όχι μόνο...

ο ώριμος τώρα άνθρωπος, ο ώριμος μέσα από τον εσωτερισμό, είναι διαφορετικά ώριμος. μέσα από την εσωτερική του αναζήτηση, διαπερνά το φθοροποιό, ως προς τα παραπάνω χαρακτηριστικά που ανέφερα, επίπεδο της ζωής και ξαναγεννιέται, σαν παιδί, αλλά μέσα στη γνώση την εσωτερική. Τα ταπεινα, τα απάνθρωπα, τα σκληρά, τα μη αθώα, τα πονηρά, τα ακίνητα... δεν τον αγγίζουν πλέον. έχει φτάσει στο σημείο ΠΑΙΔΙ, έχοντας την γνώση μέσα από τον κύκλο της μαθητείας του στη ζωή...

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ThePriest_
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 01:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους ,

Θέλω να πω ένα μπράβο σε αυτούς που αποφάσισαν να ανοίξουν αυτό το topic που για μένα είναι ένα από τα πιο ουσιώδη σε αυτό το χώρο

Όταν πρωτοέγραψα , ελάχιστοι κατάλαβαν αυτό που ήθελα να πω ,ίσως να φταίει και ο τρόπος που έγραψα τότε….

Λοιπόν , θέλω να πω σε όλους κάτι , δεν ξέρω ποιους θα αγγίξει και ποιους όχι , είναι όμως κάτι που παρατηρώ καθημερινά κυρίως σε παιδιά….

Βλέπω παιδιά που για διάφορους λόγους , όπως οικονομική κατάσταση, ντύσιμο , εμφάνιση γενικότερα κ.α. να περιθωριοποιούνται από αλλά παιδιά , να είναι εκτός παρέας και σε αρκετές περιπτώσεις να χλευάζονται…

Στην προσπάθεια τους αυτά τα παιδιά να εκφραστούν καταφεύγουν σε αυτά που αποκαλείτε «εσωτερικά» θέματα….

Βρίσκουν ένα νέο κόσμο που εξάπτει τη φαντασία τους και τους κάνει να θέλουν να ψάξουν σε πεδία διαφορετικά από αυτά που ασχολούνται οι υπόλοιποι… καλά μέχρι εδώ…

Το πρόβλημα αρχίζει όταν η ενασχόληση αυτή τους οδηγεί σε περαιτέρω απομόνωση και περιθωριοποίηση , σε περισσότερο χλευασμό. Βλέποντας αυτά τα παιδιά πραγματικά πονάω….

έτσι παρατηρώντας αντιδράσεις και μέσα από συζητήσεις βλέπω ότι αυτό που συμβαίνει σε αυτά τα παιδιά είναι να ζουν εκτός πραγματικότητας. Από ένα σημείο και μετά θεωρούν ότι ξεχωρίζουν από τους υπόλοιπους επειδή ασχολούνται με αυτά τα θέματα, θεωρούν ότι είναι εξυπνότεροι από τους άλλους και απομακρύνονται ακόμη περισσότερο….η προσωπικότητα και οι απόψεις τους όμως περιορίζονται στα πλαίσια των εσωτερικών αναζητήσεων και δεν ανοίγονται για να δεχθούν επιδράσεις από άλλους εξωτερικούς παράγοντες(από την ίδια την κοινωνία)αφού οι παράγοντες αυτοί είναι πλέον ανεπιθύμητοι έως και κατώτερης άξιας γι’αυτούς…

Και εκεί είναι που μου έρχεται να δακρύσω….

Αλήθεια σε πόσους από εσάς θα άρεσε να είναι σε αυτή τη θέση;;

Αυτά τα παιδιά πλέον δεν ντρέπονται που ασχολούνται με εσωτερικά θέματα...

Αυτό είναι το πρόβλημα

Αυτά τα παιδιά δεν θα έπρεπε να ντρέπονται γι’αυτό που είναι ανεξάρτητα με το αν ασχολούνται ή όχι με τα εσωτερικά θέματα

Και θα έπρεπε να είναι χρήσιμο -με ότι θέλετε να σημαίνει αυτό-κομμάτι του κοινωνικού συνόλου και να γίνεται αποδεκτή η διαφορετικότητα τους στην παρέα μέσα από την προσωπικότητα τους και έτσι να οδηγηθούν στην ολοκλήρωση αλλά ταυτόχρονα να είναι σε θέση αν και όταν ασχοληθούν με εσωτερικές αναζητήσεις να αντιληφθούν περί τίνος πρόκειται και όχι να το χρησιμοποιήσουν εν τέλει για προσωπική προβολή , επιβεβαίωση και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο

και για να γίνει αυτό πρέπει να βοηθήσουν όλοι και κυρίως αυτοί που αντιλαμβάνονται τις εσωτερικές αναζητήσεις και που με τα λόγια τους μπορούν να επηρεάσουν μερικά παιδιά...

Ευχαριστώ...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 12:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε The Priest,
έχεις δίκιο σε αυτό που λες, μεγάλο δίκιο...
αλλά το ίδιο δε συμβαίνει μόνο με τον εσωτερισμό, δεν είναι μόνο ο εσωτερισμός "σανίδα σωτηρίας" ή καταφύγιο γιά αυτές τις ψυχές!

μέσα στα πανεπιστήμια, υπάρχουν πολλά παιδιά, που γιά παρόμοιους λόγους απαρνούνται τις "χαρές" του έξω κόσμου και αναλώνονται σε σπουδές επί σπουδών επί σπουδών...
ναι, το ξέρω ότι η μόρφωση, η γνώση, είναι καλό πράγμα, αλλά γιά κοιτάχτε! μιλάω γιά την κατηγορία αυτή των σπουδαστών, που κάποιοι φώναζαν "φυτά", σπασίκλες", ή "weirdos", nerds, κλπ., γιά αυτούς που δε συνδυάζουν ένα καλό επίπεδο σπουδών, αλλά και συμμετοχή στα κοινωνικά, κάνουν παρέα μόνο με όμοιούς τους, γιατί φοβούνται να ανοιχτούν παραπέρα...
μέσα από μιά σχετική έρευνα στα πανεπιστήμια της Αγγλίας, είχε φανεί ότι ένα ποσοστό σπουδαστών ακολουθούσε πολύ περισσότερες σπουδές από αυτές που τους ήταν απαραίτητες, γιατί το πανεπιστημιακό περιβάλλον, πρόσφερε μιά "ψυχολογική προστασία" απέναντι στις δυσκολίες του έξω κόσμου.

αντίστοιχα, το προβληματικό προς τις συναναστροφές του, και έτσι απομονωμένο άτομο, μπορεί να ακολουθήσει κι άλλα μονοπάτια...

οι υπολογιστές, και η ενασχόληση με αυτούς 20 ώρες το 24ωρο...
η θρησκεία, τα μοναστήρια...
τα ναρκωτικά...
και φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλα...

βέβαια, μέσα από αυτά που έγραψα, φαίνεται ότι και η παιδεία, και οι υπολογιστές, και ίσως κάποιες άλλες ενασχολήσεις, δεν είναι αρνητικές, αλλά θετικές και δημιουργικές γιά τον άνθρωπο.
έτσι, η ενασχόληση με τον εσωτερισμό, γιά τα απομονωμένα, προβληματικά άτομα, δεν είναι κάτι κακό, αρκεί να συνδιάζεται και με κοινωνικότητα.

κι εδώ λοιπόν έρχεται το θέμα της ωριμότητας...
κακό δεν είναι η ενασχόληση με τον εσωτερισμό, αρκεί το άτομο που ασχολείται να έχει την κατάλληλη ωριμότητα, και πείρα μέσα από τη ζωή. ο εσωτερισμός εξάλλου, πηγάζει από την ίδια τη ζωή, την καθημερινή πραγματικότητα του καθένα μας και η ενασχόληση με αυτόν, αν αρνηθούμε να βουτηχτούμε ταυτόχρονα μέσα στη θάλασσα της καθημερινότητας, ίσως δεν έχει και τόσο νόημα.

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 13:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΑΜΑΛΙΑ ΣΕ ΔΙΑΨΕΥΔΟΥΝ...
ΑΝΕΛΥΣΕ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ...


Καλημέρα Glorfindel.
Αν και σε μεγάλο μέρος με έχει καλύψει η λίλιθ σε αυτά τα οποία ήθελα να πω...

Ποιος ο λόγος της εσωτερικής αναζήτησης;
Θυμάμαι παλιά στο σχολείο μας λέγανε: "Η τέχνη για την τέχνη, ή η τέχνη για τον άνθρωπο;"
Θα συμφωνήσω με το δεύτερο, συμπληρώνοντας από τον άνθρωπο για τον άνθρωπο.

Η ενασχόληση με τη μεταφυσική αποτελεί για τους περισσότερους μιαν εσωτερική ανάγκη. Οι ανάγκες μας όμως διαφέρουν. Κάποιος λοιπόν, μπορεί να ασχολείται με αυτά τα θέματα σαν τρόπο απόδρασης από την καθημερινότητα. Βρίσκοντας ένα άλλοθι κρυβόμενος πίσω από την ενασχόληση αυτή. "Δεν είναι το ότι δεν τα έχω καταφέρει στην καθημερινότητα, τη σνομπάρω σαν επιλογή μου, επειδή είναι πολύ επιφανειακή". Μοιάζει λίγο με την ηθελημένη απομάκρυνση από φίλους και γνωστούς, όταν ο λόγος που το κάνεις είναι επειδή στην πραγματικότητα φοβάσαι μήπως και δεν σε αποδεχτούν.

Αλλά η καθημερινότητα, τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε σ'αυτόν εδώ τον πλανήτη όπου πατάμε, στην κοινωνία όπου γεννηθήκαμε και κληθήκαμε να δοκιμαστούμε, είναι το εργαστήρι της εσωτερικής μας αναζήτησης. Μπορεί για λίγο να νιώσουμε την ανάγκη να απομακρυνθούμε, να βρεθούμε μόνοι με τον εαυτό μας, κι αυτό θεμιτό είναι. Ομως για λίγο καιρό η ψυχή ξαποσταίνει και ξανά προς τη δόξα τραβά. Στις πίκρες και τις χαρές, στα εύκολα και τα δύσκολα, στο κέντρο της μάχης.

quote:
Το καλύτερο θα ήταν να αναζητήσουν μέσα τους το λόγο που η ζωή, τους φέρθηκε έτσι και όχι να καλύπτουν το κενό ,τη μοναξιά τους , με υποκατάστατα που σε βάθος χρόνου ίσως τους καταβυθίσουν ακόμα περισσότερο σε αυτήν όταν κάποια στιγμή αντιμετωπίσουν για μια ακόμη φορά το χλευασμό για τα θέματα που ασχολούνται.
Θα ήθελα εδώ να πω ότι η μαιευτική μέθοδος του Σωκράτη βοηθάει στο να βρεις την απάντηση μέσα σου…..


Για την πρώτη κατηγορία ατόμων που ανέφερα, δικαιολογώ το απόσπασμα αυτό. Γιατί πιστέυω, ότι προέχει να κοιτάξεις μέσα στον εαυτό σου, να τον γνωρίσεις, να αντιμετωπίσεις κατά πρόσωπο τα προβλήματά σου. Ετσι ο μεταφυσικός δρόμος που θα ακολουθήσεις θα είναι μέσα από σένα, θα είναι μια αναζήτηση της αλήθειας όχι ακαδημαϊκή, αλλά ζωντανή και εφαρμόσιμη.

quote:
Επίσης σημειώνω ότι θεωρώ προσωπικά πως η πλειοψηφία των θεμάτων που συζητούνται είναι ανόητα , αυτό δε σημαίνει ότι έχω δίκιο ή άδικο όμως όταν λέω ότι η πρώτη προτεραιότητα δεν είναι να λύσουμε το αν υπάρχει ομάδα Ε ή αν ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν ομοφυλόφιλος αλλά να ασχοληθούμε με θέματα που έχουμε πραγματικά ανάγκη , να θέσουμε δηλαδή προτεραιότητες στη ζωή μας νομίζω ότι έχω δίκιο.


Στο δεύτερο απόσπασμα δεν θα σχολιάσω τα υπογραμμισμένα, γιατί αποτελούν άποψη του γράφοντα. Θα συμφωνήσω όμως με το γεγονός ότι πρέπει να θέσουμε κάποιες προτεραιότητες στη ζωή μας. Να λύσουμε τα προσωπικά μας προβλήματα, να αποβάλλουμε τις αδυναμίες μας, να βρούμε τον εαυτό μας με όποιον δρόμο πιστέυουμε ότι μας ταιριάζει, αλλά μέσα στο δρόμο αυτό, να μη χαθούμε προσκολλημένοι στο δρόμο, παρά να ξέρουμε το στόχο μας, που για μένα είμαστε εμείς, κι όχι κάτι έξω από εμάς.

quote:
Τέλος η ανάγκη του ανθρώπου να ξεχωρίζει είναι εντελώς ψεύτικη και πλασματική και μάλιστα την προάγει η κοινωνία την οποία κατηγορείς…πως λοιπόν ξεχωρίζεις από την κοινωνία που κατηγορείς όταν πραγματοποιείς αυτό που επίταση;;;
Είναι λοιπόν πλασματική γιατί από μόνος του κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και η επίγνωση της μοναδικότητάς του είναι αυτή που τον κάνει να ξεχωρίζει και ταυτόχρονα να αποφεύγει τα χαστουκιά για το υπόλοιπο της ζωής του….


Τέλος, γεννάται το ερώτημα. Γιατί να ασχοληθώ με τον εσωτερισμό; Γιατί να καταθέσω στο τόπικ αυτό τη γνώμη μου; Για να δείξω ότι είμαι "ψαγμένος" και "καλά διαβασμένος" σε σχέση με κάποιον άλλο, που πιθανότατα δεν ξέρει καν τι σημαίνει η λέξη εσωτερισμός; Κι αν αυτός ο άλλος δεν ασχολήθηκε ποτέ με αυτά, βρήκε με του δικούς του τρόπους την εσωτερική του ηρεμία, είναι καλύτερος ή χειρότερος από εμένα, τι με νοιάζει τελικά; Ολοι οι άνθρωποι δεν είμαστε ίσοι, αλλά και ξεχωριστοί; Δεν είναι πολύτιμο να το γνωρίζουμε αυτό; Και δική μας υπόθεση να επιλέξουμε όχι τον τρόπο που θα ξεχωρίσουμε από τη μάζα, αλλά τον τρόπο που θα μας φέρει πιο κοντά στον εαυτό μας.


Ελπίζω Glorfindel να απάντησα στην ερώτησή σου περί των αποσπασμάτων. Οποιαδήποτε διαφωνία ή ερώτηση σχετική με αυτά που έγραψα, είναι ασφαλώς δεκτή.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 01:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μοιάζει λίγο με την ηθελημένη απομάκρυνση από φίλους και γνωστούς, όταν ο λόγος που το κάνεις είναι επειδή στην πραγματικότητα φοβάσαι μήπως και δεν σε αποδεχτούν

ΑΜΑΛΙΑ ΜΟΥ,ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΣΕ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΘΕΙ ΠΟΤΕ...ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ;;
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΕΡΓΟΥΜΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΩΣ ΕΚΚΕΝΤΡΙΚΑ,ΚΑΤΑΤΡΕΓΜΕΝΑ Η ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΣ ΑΠΟΡΡΙΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ...(ΜΙΛΑΩ ΓΕΝΙΚΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ)..
ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΑΠΟΦΑΣΗ Η ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΤΟ ΟΛΟΝ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ..ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΟΛΙΚΗ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΗ...Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ...Ο ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ π.χ ΠΑΙΖΕΙ ΓΚΟΛΦ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ...ΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ;;;
ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ...
ΝΑΙ,ΚΑΙ;;;
Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ...
ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ....ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΟΙΕΙΣΑΙ....
ΤΕΤΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΟ:

quote:
να αναζητήσουν μέσα τους το λόγο που η ζωή, τους φέρθηκε έτσι


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 10:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Glorfindel.

quote:
ΑΜΑΛΙΑ ΜΟΥ,ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΣΕ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΘΕΙ ΠΟΤΕ...ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ;;


Ενα απλό παράδειγμα έδωσα φίλε μου, για να ζωντανέψω λίγο το προφίλ του ατόμου με τάσεις φυγής από την κοινωνία. Τώρα γιατί κάποιος δεν μπορεί να σκεφτεί με τον τρόπο που πολύ σωστά αναφέρεις και θεωρεί τον εαυτό του κοινωνικά ηττημένο, πριν καν μπει στη μάχη...τρέχα ρώτα τον!

quote:
ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΑΠΟΦΑΣΗ Η ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΤΟ ΟΛΟΝ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ..

Εδώ φίλε μου, πέρνω ένα κομμάτι των γραφόμενών σου, αν και η απάντησή μου αφορά και τα υπόλοιπα.
Δεν μίλησα για την φυσιολογική και θεμιτή απομάκρυνση που μπορεί κάποιος να έχει, για να μίνει μόνος του με τον εαυτό του, στοχεύοντας σε οποιαδήποτε αναγκαιότητά του, είτε αυτό είναι το γκολφ, μια ερωτική απογοήτευση, ή εσωτερικές αναζητήσεις.
quote:
Μπορεί για λίγο να νιώσουμε την ανάγκη να απομακρυνθούμε, να βρεθούμε μόνοι με τον εαυτό μας, κι αυτό θεμιτό είναι. Ομως για λίγο καιρό η ψυχή ξαποσταίνει και ξανά προς τη δόξα τραβά. Στις πίκρες και τις χαρές, στα εύκολα και τα δύσκολα, στο κέντρο της μάχης.


Αναφέρθηκα σε ήδη απομακρυσμένα άτομα, άτομα που ούτως ή άλλως αντιμετωπίζουν προβλήματα αποδοχής στην κοινωνία που ζούνε, άτομα που δυσκολεύονται να τα βρουν με τον εαυτό τους σε μεγάλο βαθμό, και που αρπάζουν τις αναφερόμενες μεταφυσικές αναζητήσεις, όχι σαν σανίδα σωτηρίας για να τους βοηθήσει να βρουν τον εαυτό τους (αν και το συγκεκριμένο χωράει συζήτηση...), αλλά για να νιώσουν απλά ότι κάτι κάνουν. Γιαυτό και από την αρχή πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να μιλήσουμε για την ωρημότητα και την ενασχόληση με τον εσωτερισμό.

Ξέρεις Glorfindel, υπάρχει μια ειδικότητα (επιστήμη), που λέγεται συμβουλευτική. Η οποία πολύ συχνά ασχολείται με άτομα, τα οποία δεν είναι για τα σίδερα (), αλλά με άτομα που η ψυχολογική τους κατάσταση, τίνει προς τα όρια του φυσιολογικού. Πριν λοιπόν την ενασχόληση με κάτι το οποίο απαιτεί ψυχική δύναμη, αλλά κυρίως ισορροπία, δεν πρέπει πρώτα να τα έχουμε βρει κάπως με τον εαυτό μας;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 15:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς τον The Priest, αφιερωμένο με όλη μου την εκτίμηση, και προς όλους.

Aντιγράφω από ένα άλλο φόρουμ:

[Ερώτηση:]
Εχει σημασια αραγε αν ο χριστιανισμος ειναι εβραικη αιρεση???
Αν εχει για ποιον εχει ..???
[Απάντηση:]
Για μένα έχει. Μεγάλωσα με τα χριστιανικά ιδεώδη, πιστεύωντας πως ο Χριστιανισμός ήταν η αληθινή θρησκεία. Τώρα μεγαλώνοντας και αναλύοντας θέματα όπως αυτά της Παλαιάς Διαθήκης κ.α. έχω αρχίσει να αμφιβάλλω.

Ο εσωτερισμός λοιπόν βλάπτει σοβαρά τη θρησκεία, και όταν λέω θρησκεία δεν το πάω κατευθείαν στο Χριστιανισμό, το πάω σε οποιαδήποτε αντίληψη έχει σχηματίσει ο καθένας και ανατρέπεται. Και, θα μου πείτε, αν αυτή η αντίληψη είναι ελαττωματική, γιατί να μην έρθει και λίγη φώτιση; Γιατί, θα σας πω, η φώτιση δεν είναι ηλεκτρική που κάνεις κλικ στο διακόπτη και εγένετο φως. Το πιθανότερο είναι να πάθεις βραχυκύκλωμα, ή, στην καλύτερη περίπτωση, μια πολύ ωραία εσωτερική σαλάτα.

Αντιγράφω από τον Ουμπέρτο Έκο:

"Δεν είναι το ίδιο να είσαι μύστης και να είσαι μυστικιστής. Η μυσταγωγία, η διαισθητική κατανόηση των μυστηρίων που η λογική αδυνατεί να εξηγήσει, είναι μια αβυσσαλέα διαδικασία, μια αργή μεταμόρφωση του πνεύματος και του σώματος που μπορεί να οδηγήσει στην άσκηση ανωτέρων χαρισμάτων, και τέλος στην κατάκτηση της αθανασίας, ωστόσο είναι κάτι ενδόμυχο, απόκρυφο. Δεν εκδηλώνεται εξωτερικά, είναι σεμνή, και πάνω απ' όλα αποτελείται από διαύγεια και αντικειμενικότητα. Αυτός είναι ο λόγος που οι Άρχοντες του Κόσμου είναι μύστες, χωρίς όμως να υποκύπτουν στο μυστικισμό. Το μυστικιστή τον θεωρούν σκλάβο, χώρο εκδήλωσης του υπερφυσικού, μέσω του οποίου διακρίνονται τα συμπτώματα ενός μυστικού. Ο μύστης ενθαρρύνει το μυστικιστή, τον χρησιμοποιεί όπως χρησιμοποιείται το τηλέφωνο για επαφές με κάτι που βρίσκεται μακριά, όπως ο χημικός χρησιμοποιεί το χαρτί του ηλιοτροπίου για να δει πού δρα μια ουσία. Ο μυστικιστής είναι χρήσιμος επειδή είναι θεατρικός, επιδεικνύεται. Αντίθετα, οι μύστες αναγνωρίζονται μόνο μεταξύ τους. Ο μύστης ελέγχει τις δυνάμεις τις οποίες ο μυστικιστής υπομένει. Ο μυστικισμός είναι μια υποδεέστερη μορφή επαφής με το θείο. Η μύηση είναι καρπός μακράς άσκησης του νου και της καρδιάς."

Εμείς λοιπόν βάζουμε στον εαυτό μας μια ωραία ετικέτα "εσωτεριστής", το λέμε και το ξαναλέμε για όσους δεν κατάλαβαν, και καθαρίσαμε.
That's all, folks.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 18:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξερεις sriral το να κοβεις κοματακια απο εδω και απο εκει ετσι ωστε να φταξεις επιχειρηματα για της σκεψεις σου ....
"Ουκ ανδρος σοφου εστι...."
Παραθετω ολοκληρο τον διαλογο με τον wolfaced για να καταλαβουν ολοι...
Ειναι απο το τοπικ "Ειναι ο Χριστιανισμος Εβρα'ι'κη Αιρεση?"
quote:
Εαν ο Χριστιανισμος ειναι ανεξαρτητη απο την Εβραικη οπως λενε οι <<Πατερες>> της Εκκλησιας τοτε γιατι στις Λειτουργιες κανουν αναφορες στην Παλαια Διαθηκη αφου αυτη ειναι για την Εβραικη θρησκεια.
Π.χ. Στον μυστηριο του γαμου ευχονται στο ζευγαρι να ευτυχησει οπως τα ζευγοι του Αβρααμ και του Ισαακ.Γιατι στις κηδειες λενε η ψυχη να αναπαυθει στην αγκαλια του Αβρααμ?
Και τελος γιατι εχουν δεχθει την Εβραικη Θεογονια?

Απαντηση απο...
drumx13
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα Posted - 15/06/2003 : 23:56:36
--------------------------------------------------------------------------------
Εχει σημασια αραγε αν ο χριστιανισμος ειναι εβραικη αιρεση???
Αν εχει για ποιον εχει ..???
και το θα κερδισουμε αν αποδειξουμε κατι τετοιο παρα μονο να χαρακτηριστουμε κακοι και διχαστικοι...
Η αποψη μου ειναι πολυ κοντα σε αυτο που λες αλλα αν ενας σοφος, χριστιανος, δασκαλος, ειδολολατρης, ιουδαιος ,ή οτιδοιποτε αλλο... μου πει ΄μου κανει κατι και με βοηθησει να βελτιωθω τοτε εγω τον αποδεχομαι ως δασκαλο ασχετα το τι μου εκανε καποτε καποιος αλλος σοφος, χριστιανος, δασκαλος, ειδολολατρης, ιουδαιος ή οτιδοιποτε αλλο.

Αν αντιδρω εναντιων μια σεκτας ανθρωπων αυτο που κανω τελικα ειναι να διχαζω την ανθρωποτητα και να γινομαι κακος και ασυμφορος για αυτην
Αποτελεσμα η ανθρωποτητα στο τελος με αγνοει.

Αν εχει να προτηνεις κατι καλυτερο απο τον Χριστιανισμο προτεινε το και σηκωσε τον μεταφορικο Σταυρο για να μας πεισεις.... αλλιως ασχολησου με το διαβασμα για να γινεις καλυτερος και να προσφερεις πραγματικα μια μερα κατι νεο...
Τα λεμε...


love for what is comming and forgivness for the past...

Απαντηση απο...
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
545 Μηνύματα Posted - 16/06/2003 : 12:09:10
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Εχει σημασια αραγε αν ο χριστιανισμος ειναι εβραικη αιρεση???
Αν εχει για ποιον εχει ..???

--------------------------------------------------------------------------------


Για μένα έχει. Μεγάλωσα με τα χριστιανικά ιδεώδη, πιστεύωντας πως ο Χριστιανισμός ήταν η αληθινή θρησκεία. Τώρα μεγαλώνοντας και αναλύοντας θέματα όπως αυτά της Παλαιάς Διαθήκης κ.α. έχω αρχίσει να αμφιβάλλω.

απαντηση απο drumx13
Ωραια wolfaced καλα κανεις και αμφιβαλεις....

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Για μένα έχει. Μεγάλωσα με τα χριστιανικά ιδεώδη, πιστεύωντας πως ο Χριστιανισμός ήταν η αληθινή θρησκεία. Τώρα μεγαλώνοντας και αναλύοντας θέματα όπως αυτά της Παλαιάς Διαθήκης κ.α. έχω αρχίσει να αμφιβάλλω.

--------------------------------------------------------------------------------


Αλωστε η απορια ειναι η αιτια της ερωτησης

Γιατι ομως το πρωσοπικο σου θεμα ...η αμφιβολια σου... πρεπει να γινει αιτια διχασμου της ανθρωποτητας...

Γιατι εχει σημασια να χαρακτηριστει ο χριστιανισμος και οτιδοιποτε αλλο Αιρεση?
Επειδη το εκαναν πρωτα οι παπαδες μηπως?

Μα αυτοι ξεχασαν τι μας ειπε ο Χριστος οταν ηταν μαζι μας....

"Μην κανεις στον αλλο αυτα που δεν θελεις να σου κανουν"

Ξερουμε οτι αυτοι πεταξαν την πρωτη πετρα ξεχνοντας και το...
"Ο αναμαρτητος ας ριξει πρωτος την πετρα"...

Ας μην το ξεχναμε λοιπον και εμεις και ας δωσουμε τοπο στην- οποια- οργη μας...


Αλωστε... ποιος εχει την τελεια γνωση ετσι ωστε να καταταξει του υπολοιπους ως αιρετικους.

Ας μην επεκτηνομαστε λοιπον σε θεματα που το μονο που κανουν ειναι να διχαζουν λογω του υποκειμενισμου που περιεχουν.

Ο σοφος δασκαλος δεν κοιταζει να διχασει την ανθρωποτητα αλλα να την ενωσει.


Οποτε spiral αυτο που λες...


quote:
Ο εσωτερισμός λοιπόν βλάπτει σοβαρά τη θρησκεία, και όταν λέω θρησκεία δεν το πάω κατευθείαν στο Χριστιανισμό, το πάω σε οποιαδήποτε αντίληψη έχει σχηματίσει ο καθένας και ανατρέπεται

ειναι ανεδαφικο...
και σε παρακαλω εφοσον χρησιμοποιησεις ξανα κοματια απο κειμενα μου να τα βαλεις ολοκληρα...

και δευτερον οποιος νομιζει οτι βλαπτεται απο τον εσωτερισμο και απο της σκεψεις και αποψεις οποιουδοιποτε ειναι ελευθερος να φυγει ή να μην τον διαβαζει ....Αλωστε δεν ειρθε εδω με το ζορι κανενας

Σε καμια περιπτωση δεν θελω να προσβαλω κανεναν αλλα το να χρησιμοποιουμε κοματακια απο κειμενα και οχι ολοκληρα τα κειμενα για να δημηουργησουμε εντυπωσεις ειναι αδικο για τον συγγραφεα που ετσι και αλιως διαφωνει.....
καθετα οριζοντιος και πλαγια

με την παραπανω αποψη του spiral...

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 20:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Spiral, αν μπορείς, χρησιμοποίησε άλλο παράδειγμα γιατί τα λόγια μου παρερμηνεύτηκαν. Μάλλον όμως φταίω εγώ καθώς δεν κατάλαβα καλά το θέμα <<Χριστιανισμός Εβραική αίρεση>>. Το σχόλιο μου αφορούσε την θρησκεία του Χριστιανισμού, κατά πόσο είναι αληθινός έχοντας την Παλαιά Διαθήκη στους κόλπους του και αν καλό θα ήταν να την βγάλει. Drumx13 έχω δώσει διευκρινήσεις και σε εκείνο το θέμα.
Καλό θα ήταν spiral να μην χρησιμοποιείς έτσι παραδείγματα γιατί πολλές φορές μπορούν να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις όπως τώρα. Ευχαριστώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

martinist
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 20:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους martinist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι,

Ο Σαρκωθείς Θείος Λόγος λέγει: "Η Βασιλεία του Θεού εντός υμών εστιν" (Λουκ. 17.20-21. Τούτο σημαίνει ότι ο εσωτερισμός είναι η ουσία, η εσωτερική ταυτότητα της Θρησκείας, ακόμη κι αν δεν αποκαλείται έτσι. Συνεπώς, θα διαφωνήσω με τον αγαπητό Spiral ότι ο εσωτερισμός σκοτώνει ην Θρησκεία. Ή μάλλον θα έλεγα ότι ο κακώς εννοούμενος εσωτερισμός είναι εκείνος που σκοτώνει την θρησκεία.

Κατά την γνώμη μου οι δύο έννοιες δεν δύνανται παρά να είναι συμπληρωματικές.

Φιλικότατα,

martinist


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 22:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΑΛΙΑ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΦΡΑΣΗΣ :

quote:
Πριν λοιπόν την ενασχόληση με κάτι το οποίο απαιτεί ψυχική δύναμη, αλλά κυρίως ισορροπία, δεν πρέπει πρώτα να τα έχουμε βρει κάπως με τον εαυτό μας

ΜΠΟΡΕΙ ΚΥΝΗΓΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΨΥΧΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ...ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ...
ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ...
ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ "ΚΑΕΙΣ" ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΝ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ;;;

ΕΠΕΙΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ,ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ (ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ) ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ...ΜΕ ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΠΕΙΣΜΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΘΑ ΩΡΙΜΑΣΕΙΣ ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ...
ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ...Ε,ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΡΙΑΛΙΤΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ...

ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΑΜΑΛΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΖΩΗ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΩ ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΙΔΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΙ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ....


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 23:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απάντηση στους ευαίσθητους φίλους μου:
Χρησιμοποίησα ένα παράδειγμα -χωρίς ονόματα, εσείς τα βάλατε- για να σχολιάσω ότι αυτό που λέμε "εσωτερισμός" θέλει μεθοδικότητα και προσοχή γιατί εύκολα μπορεί να μπερδευτεί κανείς μέχρι να αντιληφθεί τις "συμπληρωματικές έννοιες", όπως το τοποθετεί ο Martinist ή όπως το εκφράζει η Glorfindel.
Φίλε Wolffaced, θα σου πρότεινα πριν αρχίσεις να αμφιβάλλεις για τη θρησκεία σου, να ερευνήσεις περισσότερο. Και φίλε drumx13, το σχόλιό μου δεν αφορά ούτε το χριστιανισμό, ούτε τον καλώς εννοούμενο εσωτερισμό, αλλά τον εσωτερισμό που ασκείται επιπόλαια, έτσι για να δηλώσουμε κάτι.
Οver.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 01:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Glorfindel,
δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου στα τελευταία γραφόμενά σου.

quote:
Αναφέρθηκα σε ήδη απομακρυσμένα άτομα, άτομα που ούτως ή άλλως αντιμετωπίζουν προβλήματα αποδοχής στην κοινωνία που ζούνε, άτομα που δυσκολεύονται να τα βρουν με τον εαυτό τους σε μεγάλο βαθμό, και που αρπάζουν τις αναφερόμενες μεταφυσικές αναζητήσεις, όχι σαν σανίδα σωτηρίας για να τους βοηθήσει να βρουν τον εαυτό τους (αν και το συγκεκριμένο χωράει συζήτηση...), αλλά για να νιώσουν απλά ότι κάτι κάνουν.

Παραθέτω και το απόσπασμα αυτό, με υπογράμμιση, η οποία αναφέρεται ακριβώς σε αυτό το οποίο λες κι εσύ. Σίγουρα, μέσα από την αναζήτηση θα βρει κανείς τον εαυτό του, είπα όμως ότι το θέμα χωράει συζήτηση (όχι ότι το αμφισβητώ βεβαίως), και δεν έχουμε παρά να τη συνεχίσουμε τη συζήτηση αυτή...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 01:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[Υ.Γ.: Υπάρχει ένα ωραίο ανέκδοτο γι' αυτούς που περιμένουν μεταφυσικά πράγματα:

Σε μια πλημύρα ο Ζώης ανεβαίνει στην ταράτσα του σπιτιού του για να γλυτώσει. Ο Ζώης πιστεύει πάρα πολύ στο Θεό και είναι σίγουρος πως ο Θεός δεν θα επιτρέψει να πνιγεί ένας τόσο πιστός δούλος του. Το νερό όμως ανεβαίνει σταθερά και φτάνει στην ταράτσα και βρέχει πια τα πόδια του Ζώη ως τα γόνατα, όταν ένα σωστικό συνεργείο με μια βάρκα έρχεται και του προσφέρει μια θέση στη βάρκα.
-- Μπά, λέει ο Ζώης, εγώ έχω εμπιστοσύνη στο Θεό και ξέρω πως δεν θα αφήσει να πάθω κακό. Πάρτε καλύτερα τους άλλους τους αμαρτωλούς.
Περνάει λίγη ώρα και το νερό έχει πια φτάσει ως τη μέση του Ζώη, όταν μια δεύερη βάρκα έρχεται να τον πάρει. Η απάντηση του Ζώη, στερεότυπη.
-- Μπά, εγώ έχω εμπιστοσύνη στο Θεό και ξέρω πως δεν θα αφήσει να πάθω κακό. Πάρτε καλύτερα τους άλλους τους αμαρτωλούς.
Περνάει κι άλλη ώρα και το νερό έχει φτάσει ως το λαιμό του Ζώη, όταν μια τρίτη βάρκα έρχεται να τον πάρει. Ο Ζώης ακλόνητος.
-- Αφήστε με εμένα, εγώ έχω εμπιστοσύνη στο Θεό. Πάρτε καλύτερα τους άλλους.
Μετά από λίγη ώρα το νερό σκεπάζει το Ζώη και τον πνίγει. Πεθαίνει λoιπόν και ανεβαίνει στον ουρανό. Εκεί, συναντάνει τον Άγιο Πέτρο, ο οποίος τον βάζει σε μια αίθουσα όπου θα περίμενε μαζί με άλλους νεοφερμένους εξέταση από τον ίδιο τον Θεό. Έρχεται λοιπόν ο Θεός με της συνοδεία των Αγγέλων του και πριν αρχίσει την εξέταση αντιλαμβάνεται πως ο Ζώης είναι οργισμένος και τον ρωτάει:
-- Εσύ, Ζώη, έχεις κάτι μαζί μου;
-- Και βέβαια έχω, φωνάζει ο Ζώης. Πάντα έκανα το θέλημά σου, πάντα προσευχόμουν και έκανα δωρεές, έχτισα και μια εκκλησία για να δοξάζεται το όνομά σου, και εσύ με αχαριστία μεγάλη με άφησες να πνιγώ.
-- Βρε ηλίθιε ανθρωπάκο, τρεις βάρκες σου έστειλα και συ δεν μπήκες σε καμία...

theo_]

ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ...
"Η ΚΟΛΑΣΗ ΤΟΥ ΔΥΙΣΜΟΥ-ΣΩΜΑΤΟΣ-ΝΟΥ" :I



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 13:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΑΣ ΑΡΧΙΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΑΤΜΑ.....
ΙΣΩΣ ΕΚΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΠΕΜΤΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΟΡΙΜΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΥΤΟ.

ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΧΟΛΙΑΣΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ThePriest_....

quote:
Λοιπόν , θέλω να πω σε όλους κάτι , δεν ξέρω ποιους θα αγγίξει και ποιους όχι , είναι όμως κάτι που παρατηρώ καθημερινά κυρίως σε παιδιά….

Βλέπω παιδιά που για διάφορους λόγους , όπως οικονομική κατάσταση, ντύσιμο , εμφάνιση γενικότερα κ.α. να περιθωριοποιούνται από αλλά παιδιά , να είναι εκτός παρέας και σε αρκετές περιπτώσεις να χλευάζονται…

Στην προσπάθεια τους αυτά τα παιδιά να εκφραστούν καταφεύγουν σε αυτά που αποκαλείτε «εσωτερικά» θέματα….


quote:
Το πρόβλημα αρχίζει όταν η ενασχόληση αυτή τους οδηγεί σε περαιτέρω απομόνωση και περιθωριοποίηση , σε περισσότερο χλευασμό. Βλέποντας αυτά τα παιδιά πραγματικά πονάω….

ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΕΔΩ ΤΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΣ.
ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ .... ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ....

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ..

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΥΓΙΗ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ
ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.....

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΟΡΟ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟ ΡΗΤΟ ΓΝΩΘΙ Σ'ΕΥΑΤΟΝ.

ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΡΧΗ ΓΝΩΘΙ Σ'ΕΥΑΤΟΝ.

ΟΧΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ...
ΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΗΘΟΥΝ.
ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΝΕΣΟΥΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ...
ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ....

ΝΑ ΓΑΛΟΥΧΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ AΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ (ΙΣΩΣ ΕΔΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ) ΜΕ ΙΔΑΝΙΚΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ...


ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ma.gos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 21:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ma.gos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ma.gos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΧΟΛΙΑΣΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ThePriest_....


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπόν , θέλω να πω σε όλους κάτι , δεν ξέρω ποιους θα αγγίξει και ποιους όχι , είναι όμως κάτι που παρατηρώ καθημερινά κυρίως σε παιδιά….

Βλέπω παιδιά που για διάφορους λόγους , όπως οικονομική κατάσταση, ντύσιμο , εμφάνιση γενικότερα κ.α. να περιθωριοποιούνται από αλλά παιδιά , να είναι εκτός παρέας και σε αρκετές περιπτώσεις να χλευάζονται…

Στην προσπάθεια τους αυτά τα παιδιά να εκφραστούν καταφεύγουν σε αυτά που αποκαλείτε «εσωτερικά» θέματα….


--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Το πρόβλημα αρχίζει όταν η ενασχόληση αυτή τους οδηγεί σε περαιτέρω απομόνωση και περιθωριοποίηση , σε περισσότερο χλευασμό. Βλέποντας αυτά τα παιδιά πραγματικά πονάω….
--------------------------------------------------------------------------------


ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΕΔΩ ΤΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΣ.
ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ .... ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ....

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ..


ΦΙΛΕ ΤΗΕ PRIEST ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ.

ΠΡΩΤΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΤΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟΥΠΙ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ, ΤΟΥ ΝΤΥΣΙΜΑΤΟΣ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΒΑΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟ "κ.α" ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΛΥΨΕΣ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΔΙΝΟΥΝ ΒΑΣΗ ΣΕ ΑΥΤΑ. ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΠΟΛΗ ΔΕΝ ΧΛΕΥΑΣΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΚΟΥΓΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΕΡΕΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ΝΤΥΝΟΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ Η ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ. ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΚΟΡΟΙΔΕΥΑΜΕ (ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΑΣ) ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΕΡΗΜΕΝΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ. ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΠΑΡΕΕΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΠΙ 12 ΧΡΟΝΙΑ. ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΠΑΡΕΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΤΕΛΕΙΩΤΙΚΑ ΣΤΗ 5ΗΜΕΡΗ.

ΔΕΥΤΕΡΟΝ: ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΟΔΗΓΗΤΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΣΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ. ΕΓΩ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΦΡΑΣΤΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΑΚΟΥΕΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΣΥΝΟΜΙΛΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ. ΣΥΝΕΠΩΣ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ Η "ΔΟΥΛΕΙΑ" ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΧΡΟΝΟ? ΓΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ.

ΤΡΙΤΟΝ: ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΙΝΑΙ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΑΝΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΚΟΙΝΟΝΙΚΟΠΟΛΙΤΙΚΗΣ. ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΑΙΤΙΑ ΚΑΙ ΑΙΤΙΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΟΙ ΝΕΟΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΣΤΟΝ AVATAGR ΜΕ ΚΑΘΕ ΣΕΒΑΣΜΟ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ. ΟΠΟΙΟΣ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΤΟΥ ΕΣΟΤΕΡΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ, ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΧΛΕΥΑΖΟΥΝ, ΟΥΤΕ ΟΔΗΓΗΤΕ ΣΕ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΗΣΗ. ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΕΣ ΤΟΥ. ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ Η ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ. ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΤΑΝ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΤΑ U.F.O ΗΤΑΝ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ ΩΣΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΕΜΑΘΕ ΚΑΙ Η ΚΟΥΤΣΗ ΜΑΡΙΑ ΤΟ ΡΟΣΓΟΥΕΛ. ΤΩΡΑ Η "ΜΟΔΑ" ΓΥΡΙΣΕ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ. ΤΩΡΑ Η ΚΑΘΕ ΚΟΥΤΣΗ ΜΑΡΙΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΤΑΡΜΑ ΚΑΙ Η ΚΟΥΝΤΑΛΙΝΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΓΙΟΓΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΙΔΕ ΣΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΠΡΩΙΝΑΔΙΚΟ. ΟΤΑΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΠΕΡΙ ΦΕΝΓΚ ΣΟΥΙ ΚΑΙ Ι ΤΣΙΝΓΚ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΔΙΑΒΟΛΙΚΟΥΣ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ?
ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΑΚΟΥΓΑΜΕ ΗΙP-HOP ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ9 ΦΟΡΟΥΣΑΜΕ ΦΑΡΔΙΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΚΟΙΤΟΥΣΑΝ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΡΟΚ, ΤΗ ΗΟUSE ΠΟΥ ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ UNDERGROUND ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΑΙΝSTREAM ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΟΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΧΛΕΥΑΖΑΝ. ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ. ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ.

ΕΠΙΣΗΣ ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟ ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΣΑΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΗΛΙΚΙΑΣ. ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΕΣΟΤΕΡΙΚΑ ΤΟΥΣ.

ΕΓΡΑΨΑ ΠΟΛΛΑ. ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΟΜΩΣ...


If man is 5
then the devil is 6
if the devil is 6
then god is 7
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 22:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ....

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ma.gos ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ..
ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΟΙ ΝΕΟΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ.

ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΔΙΕΞΟΔΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ....

ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΝΑΦΕΡΩΜΑΙ........
ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ....
ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.....

ΕΠΙΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ Ο ΦΙΛΟΣ ThePriest_ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ......
ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ Η ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΛΑ ...
ΤΙ ΓΚΕΤΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ...
ΑΛΛΑ ΑΣ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ.

ΠΑΝΤΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ma.gos.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy