ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Δ Ο Γ Μ Α
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 14:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To Dogma είναι μια καταπληκτική κωμωδία με την αρχαία ελληνική έννοια του όρου...
Καυτηριάζει πολλά από τα "δεδομένα" της κοινωνίας μας και καταφέρνει να τα απλοποιήσει στην ψυχή μας κάνοντας τα πιο...συνηθισμένα.

Παίζουν: Ben Affleck, Matt Damon, Salma Hayek κ.α.

Δε θέλω να σας θέσω κάποιες ερωτήσεις εκ των προτέρων. Αρχικά θα περιμένω τα σχόλιά σας.
Θεωρώ πάντως ότι έχει πολύ μεγάλο εσωτερικό ενδιαφέρον...


Με την ευχή για μια δημιουργική συζήτηση.
Ειλικρινά δικός σας

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 14:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου άρεσε η ταινία..!!!

Εσωτερικό ενδιαφέρον..!????????

Ναι αμε...!!!! οσο ειχε και το The Life of Brian των Monty Pythons

δεν πάμε καλά.....

Γιώργος
always looking for the bright side of life...!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

faye
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 17:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους faye  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος faye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
ΟΝΤΩΣ Η ΤΑΙΝΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ.ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΤΟ ΟΤΙ "Ο" ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ!!!!!!!!!
ΠΕΙΤΕ ΜΕ ΣΕΞΙΣΤΡΙΑ,ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ,ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ.

FAYE


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 19:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως φίλτατη faye να μην είναι τυχαίο που μας άρεσε η "αλλαγή" αυτή της Θεού.
Ίσως ΕΝΑΣ από τους απώτερους στόχους της ταινίας να ήταν να μας διώξει αυτή την ανικανότητά μας: για να αντιληφθούμε κάτι πρέπει πρώτα να του δώσουμε μορφή.

Φίλε μου Γιώργο,
Μου δίνεις την εντύπωση ότι δεν κατάλαβες αυτό που τόσο πολύ τόνισε η ταινία: "Η Θεός είναι αστεία!"

Φιλικά

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 23:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ και γω με τον φίλο Secondborn, ότι η ταινία είναι πολύ καλή.

Φίλε Γιώργο, "η Θεός είναι αστεία"...
στο θέμα "ωριμότητα και εσωτερισμός", του φίλτατου ΑΒΑΤΑΡ αναφερόμουνα στην ταινία το "ΔΟΓΜΑ", και ειδικότερα στην ουσία του θεού.
ο θεός λοιπόν, όπως παρουσιάζεται στην ταινία, δεν είναι απλά μία γυναίκα, ή μία αστεία γυναίκα,
νομίζω ότι το μήνυμα είναι ότι ο Θεός, είναι
ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ!!!

ένα παιδί, που παίζει, που κάνει κολοτούμπες και κατακόρυφο στο γρασίδι, που ακουμπάει τη μύτη του πρωταγωνιστή και λέει "μπίπ!" και μετά φεύγει γελώντας και με μιά απίστευτη ανεμελεία, μιά ΕΛΑΦΡΟΤΗΤΑ θα έλεγα...

η ανεμελεία, η ελαφρότητα, η αστειότητα συμβολίζουν αξίες ενός ανεπτυγμένου όντος, που έχει ξεπεράσει τη ΒΑΡΥΤΗΤΑ του κόσμου μας...

το ότι ο Θεός είναι ΓΥΝΑΙΚΑ, μπορεί να συμβολίζει και αυτό, που αναφέρει ο Secondborn, αλλά και ειδικότερα στοιχεία του γυναικίου φίλου. Ας μην ξεχνάμε επίσης, ότι η ταινία είναι ανατρεπτική, οπότε με αυτόν τον τρόπο ανατρέπει και το κατεστημένο, ότι ο Θεός είναι γέννους αρσενικού, που ΦΥΣΙΚΑ, πολύ απέχει από την αλήθεια, που μας διδάσκουν οι θρησκείες, στην εσωτερική τους έκφραση...ο Θεός δεν έχει φύλο, μάλλον κάτι σε εμαρφρόδιτο -σε γυναίκα και άντρα μαζί- του ταιριάζει καλύτερα.

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 01:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ καλή μου φίλη Λίλιθ για την απάντησή σου. Χαίρομαι που αυμφωνούμε.
Θα διαφωνήσω μαζί σου όμως στο κομμάτι που λες ότι η ταινία είναι ανατρεπτική... Ή μάλλον καλύτερα θα έλεγα ότι η ταινία είναι "απλή" και "ανέμελη", όπως χαρακτηριστικά είπες-άλλο τώρα αν καταλήγει να γίνεται ανατρεπτική.
Θέλω να πω ότι για έναν άνθρωπο χωρίς ενδοιασμούς και κοινωνικά "ταμπού" η ταινία αυτή απλά του θυμίζει την αλήθεια και στο σημείο που η "Θεός" κάνει κατακόρυφο στο γρασίδι του ξεφεύγει ένα γλυκό χαμόγελο...

Σε αυτό το σημείο θέλω να αναφερθώ στο ξεκαρδιστικό δίδυμο των προφητών. Δυο κατά τα άλλα γραφικοί τύποι που το μόνο που σκέφτονται είναι το sex τελικά φανερώνεται ότι κατέχουν,χωρίς να το ξέρουν(;), τη λύση του προβλήματος. Πιστεύεται ότι είναι τυχαίο;
Εγώ όχι. Ίσως να θέλει να μας πει ο σεναριογράφος ότι τελικά αυτοί που "φαίνονται" δεν "είναι" και αυτοί που "είναι" δε "φαίνονται"...

Πάντως εγώ θα κρατήσω στο νου μου το Θεό σα "φιλαράκι"!

Εν αναμονή της συνέχειας...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 03:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ταινία είναι καταπληκτική...Μιλά για όλα αυτά που ίσως όλοι μας έχουμε σκεφτεί βαθιά μέσα μας για το Θεό ή τη θρησκεία, αλλά ποτέ δεν μπορέσαμε ή δεν τολμήσαμε να εκστομίσουμε...Καυστικό χιούμορ και ανελέητη σάτυρα κατά της επίσημης Εκκλησίας...Και καταπληκτική η Alanis Morisette, στον, έστω και μικρό, ρόλο της Θεού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy