ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 OΡΦΕΑΣ ΚΑΙ ΟΡΦΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 00:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ/Α/ΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ/ΟΥΝ ΣΤΑ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ:
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΦΕΑΣ;
ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΔΡΑΣΕ;
ΤΙ ΔΙΔΑΞΕ;
ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΦΙΣΜΟΣ;
ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ (ΑΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ) ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ;

ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΘΙΧΤΕΙ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΘΕΜΑ. ΓΙ' ΑΥΤΟ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ.
ΑΝ ΘΕΛΕΙ/ΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΣ/Α/ΟΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ/ΟΥΝ Ή ΑΣ ΜΕ ΠΑΡΑΠΕΜΨΕΙ/ΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.

ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥΦΩΝΙΑ Σ' ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΕΤΩ ΕΔΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 03:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.geocities.com/anonymos_apologitis/gr/ancient/dion-orf.htm
http://www.mythologia.8m.com/orfikoi.html



Let there be Light!

Edited by - ΑΤΜΑ on 28/06/2003 03:46:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 13:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν σε ενδιαφέρει αυτό το θέμα ψάξε να βρεις το βιβλίο "ΤΑ ΟΡΦΙΚΑ" του Ιωάννη Πασσά.Πρόκειται για ένα πολύ αποκαλυπτικό βιβλίο που για ένα μεγάλο διάστημα δεν υπήρχε στην αγορά,ενώ παράλληλα υπήρχε η φήμη ότι κάποιος αγόρασε τα 2/3 του στοκ για να ρίξει την κυκλοφορία του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 19:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
  • Ορφεας: Γιος του Οιαγρου και της Μουσας Καλλιοπης, εγγονος του Χαροπα.Γεννηθηκε στα Λειβιθρα Πιεριας.
  • Απο αρχαιο παπυρο:]"Ορφευς υιος Οιαγρου και Καλλιοπης της Μουσης, ο δε Μουσων βασιλευς Απολλωντουτω ενεπνευσεν, οθεν ενθεος γενομενος εποιησεν τους υμνους, ους ολιγα Μουσαιος επανορθωσας κατεγραψεν. Παρεδωκεν δε τα Ορφεως οργια σεβεσθαι Ελλησιν τε και βαρβαροις, και καθ' εκαστον σεβημα ην επιμελεστατος περι τελετας και μυστηρια και καθαρμους και μαντεια".
  • Εδρασε 11 γεννιες πριν το Τρωικο πολεμο.Κατα τη γνωμη μου πρεει να εζησε ο Ορφεας κατα τα πρωτα χρονια της εποχης του Κριου, απο το 1560 π.χ.χ. και μετα...Υποστηριζουν μερικοι οτι εζησε το 1360 περιπου. Χρονολογιες που αναγουν τον Ορφεα κατα καποιες χιλιαδες χρονια πριν, δε μου φαινονται αξιες προσοχης.
  • [/list [list]
  • Τι διδαξε; "Ορφευς ο Θραξ,ο λυρικος, ο σοφωτατος και περιβοητος ποιητης. Οστις εξεθετο θεογονιαν και κοσμου κτισιν και ανθρωπων πλαστουργιαν, ειρηκως εν τη αρχη του συνταγματος αυτου, οτι εκ της ιδιας αυτου ενθυμησεως ουκ εξεθετο τι ποτε περι θεου ή της κοσμικης κτισεως, αλλ' ειπεν, οτι αιτησαμενου δια ιδιας αυτου ευχης μαθειν παρα του Φοιβου Τιτανος Ηλιου την θεογονιαν και την κοσμου κτισιν και τις εποιησεν αυτην, εμφερεται γαρ εν τη αυτου εκθεσει δια ποιητικων στιχων ουτως; Ω αναξ..." Κατα Τζετζη..
  • Τι ειναι ο Ορφισμος; Ειναι κοσμοθεωρια. Ειναι η Ελληνικη κοσμοθεαση που εδωσε φτερα στο Ελληνικο πνευμα, ωστε να πεταξει σε αλλους κοσμους ωραιους και αρμονικους, απο τους οποιους μετεφερε την αρμονια και το καλλος και το πραγματοποιησε σε εργα της ανθρωπινης δραστηριοτητας ωραιων και δυνατων ψυχων ηρωων, φιλοδσοφων, ποιητων και καλλιτεχνων.
Το ονομα Ορφεας, κατα τη γνωμη μου, μαλλον σημαινει "μοναχικος" ή και "ορφ-ανος"..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 20:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας φίλοι...

Σε όσα πολύ σωστά παράθεσε ο φίλος Πασχάλης, διαφωνώ στον ορισμό του ονόματος του Μύστη Ορφέα...

Το όνομά του σημαίνει ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ...
Και αυτό γιατό ο ΟΡΦΕΥΣ ήταν ΜΕΛΑΜΨΟΣ (σκουρόχρωμος στην επιδερμίδα).
Εκ του ΟΡΦΝΗ που σημαίνει το "σκότος της νύχτας"...

Επίσης υπάρχει η συνονυμία του ΟΡΦΝΟΣ με το ΕΡΕΒΟΣ...
Ταύτα τα παραπάνω απο το λεξικό της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσης του Ιωάννη Σταματάκου και ΟΥΧΙ του Μπαμπινιώτη....

Φίλε μου Οδυσσέα...
Αν μπορείς κάνε έναν ΠΑΡΑΛΛΗΛΙΣΜΟ με το ΟΝΟΜΑ του Ορφέα και με του ΤΙ ΕΔΙΔΑΞΕ...
Εννοώ το ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΗΛΘΕ ΤΙ...

Αυριο ίσως περισσότερα...

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 23:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!

ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ!!!

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ :
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΕΒΟΣ, ΤΗ ΝΥΧΤΑ.
ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΟΡΦΕΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ" (ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ).
Ο ΟΡΦΕΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο "ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ" ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ.

ΟΠΟΤΕ :
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΕΒΟΣ, ΤΗ ΝΥΧΤΑ, ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ.
Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ "ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ" ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΦΕΑ, ΤΟΝ "ΣΚΟΤΕΙΝΟ".

ΣΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!!!!
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΡΕΒΟΣ, Η ΝΥΧΤΑ, ΤΟ ΧΑΟΣ, Ο ΘΕΟΣ.
Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ "ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ" ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΦΕΑ, ΤΟΝ "ΜΟΝΑΧΙΚΟ".

ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ Ο ΟΡΦΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΟ, ΟΠΩΣ Ο ΑΔΑΜ, Ο ΟΣΙΡΙΣ ΚΤΛ.;

ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΜΟΥ (ΜΕΣΩ ΛΕΚΤΙΚΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ ΜΕ ΦΙΛΟ) ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΡΕΙΣ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ "ΟΡΦΕΑΣ".
ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_NemoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 00:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το ονομα του Ορφεα, γεγονος ειναι οτι επικρατεστερη ετυμολογηση θεωρειται απο το ορφνος (γκριζος-μαυρος). Κατ εμε, ομως ειναι πιο κοντα με τη λεξη "ορφοβαται", που αναφερονταν στην αρχαιοτητα οι επιτροποι των ορφανων.
  • Αναφερονται οι παρακατω με το ονομα Ορφεας.
  • 1.Ορφεας ο Οιαγρου εκ Λειβηθρων
  • 2.Ορφεας ο Κικκοναιος ή Αρκας εκ Βισαλτιας της Θρακικης.(Η Βισαλτια ειναι στο νομο Σερρων, δυτικα του Παγγαιου ορους).
  • 3.Ορφευς ο Οδρυσης, εποποιος.
  • 4.Ορφευς ο Κροτωνιατης.(6ο π.χ.χ. αιωνα).
  • 5.Ορφευς ο Καμαριναιος.
Προφανως τα τρια πρωτα ονοματα, αναφερονται στον ιδιο Ορφεα και διαφορετικα προσωπα ηταν μονο τα 4ο και 5ο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 15:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

ΦΙΛΕ ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΓΡΑΦΕΙΣ "Κατ εμε, ομως ειναι πιο κοντα με τη λεξη "ορφοβαται", που αναφερονταν στην αρχαιοτητα οι επιτροποι των ορφανων".
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ;;;
ΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ Σ' ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ;;
Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΕΛΣΟ.

ΑΤΜΑ ΚΑΙ DAGON Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΑΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ. (ΟΙ ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ ΗΤΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΕΣ, ΑΤΜΑ!!)...

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_NemoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 01:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΟΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ!!!
ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΛΕΙΔΩΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!!!
Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΣΟΥΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ.
ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΕΠ' ΑΥΤΟΥ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΣΥΛΛΕΞΕΙ ΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΛΗΓΕΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!!


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 09:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Το topic δεν θα κλειδωθεί γιατί μπορεί κάποια παλιά ή νέα μέλη, να θέλουν να συνεχίσουν την συζήτηση. Θα είναι κρίμα να ανοίξει ένα άλλο topic αργότερα με το ίδιο θέμα, αφού ήδη εδώ έχουν δοθεί χρήσιμες πληροφορίες.

Εφόσον ο δημιουργός του topic δηλώνει ότι δεν θα "σπρώξει" το θέμα άμεσα, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ως προς αυτήν την κατεύθυνση.

Όποιοι θέλουν μπορούν να συνεχίσουν την συζήτηση.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 11:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΕΛΣΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΥΜΑΣΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΜΕ ΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΠΩΣ Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ
ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΚΟΙΝΟΙ (ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΡΙΖΑ).

ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ - ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΘΑ ΚΑΝΩ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΦΕΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Το όνομά του σημαίνει ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ...
Και αυτό γιατό ο ΟΡΦΕΥΣ ήταν ΜΕΛΑΜΨΟΣ (σκουρόχρωμος στην επιδερμίδα).
Εκ του ΟΡΦΝΗ που σημαίνει το "σκότος της νύχτας"...

Επίσης υπάρχει η συνονυμία του ΟΡΦΝΟΣ με το ΕΡΕΒΟΣ...



ΣΤΟΝ ΝΟΥ ΜΟΥ ΗΛΘΑΝ ΗΛΘΑΝ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ ΚΑΙ ΕΓΕΝΕΤΟ ΦΩΣ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ ΕΚ ΣΚΟΤΟΥΣ ΤΟ ΦΩΣ.

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΜΠΑΛΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΡΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΤΕΡΑ (ΜΗΤΡΑ -ΣΚΟΤΟΣ) ΕΓΙΝΕ ΦΩΣ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 14:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους, παρόντες αλλά και απόντες (Οδυσσέα, για σένα είναι η.... "σπόντα")

Αγαπητέ μου ΑvatarGr....
Δε μου αρέσει να είμαι ΑΠΟΛΥΤΟΣ , μιάς και είμαι εκδηλωμένος (όπως ΟΛΟΙ ΜΑΣ άλλωστε) μέσα στην ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑ...
ΑΛΛΑ....
'Οπως και να έχει, εδώ υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...

Φυσικά και έτσι είναι, σε ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ και σε ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ απο το ΣΚΟΤΟΣ παράγεται το ΦΩΣ...

Και αυτό είναι ένα ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΛΕΙΔΙ, για εκείνον που ΕΡΕΥΝΑ χωρίς ΔΟΓΜΑΤΑ, το "άγνωστο", το "μεταφυσικό" κλπ

Και αυτό ακριβώς είναι που θέλησα να ΤΟΝΙΣΩ αλλά χώρίς να το πώ σχετικά με τον Μεγάλο Θρησκευτικό Ηγέτη που άκουγε ΤΟΤΕ στο όνομα ΟΡΦΕΥΣ
Και ΗΡΘΕ και μας ΑΠΟΚΑΛΥΨΕ το ΦΩΣ...
Ποιός;;;;
Ο ΟΡΦΝΟΣ, ο ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ, ο ΟΡΦΕΑΣ...

Και τα μυστήρια που θέσπισε, τα ΕΛΕΥΣΙΝΙΑ αυτό μας ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ και ας λένε "κάποιοι", "κάπου" ότι "ποίος σήμερα μπορεί να ξέρει τι δίδασκαν οι Αρχαίοι, για να συνεχίσουμε και σήμερα την ίδια λατρεία ως πρός τη ΘΕΟΤΗΤΑ"...

Και αυτό που ΣΗΜΕΡΑ λατρεύει θρησκευτικά η Ελλάδα, είναιΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ με αυτό που Εκείνος ο Πρώτος Ιεροφάντης, ο Ορφέας ήρθε και μας ΑΠΟΚΑΛΥΨΕ...

ΕΝ το ΠΑΝ
και
εν ΠΑΝΤΙ το ΕΝ

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 15:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία παρένθεση.

Ένας εκ των ‘κάποιον’ του Κέλσου είναι και ο Εχέμβροτος. Το δε ‘κάπου’ είναι το topic ‘Περι Αρχαιολατρειας...’ http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1584

Και ανέφερα τα εξής……

• (Ποιος γνωρίζει την παλαιά λατρεία των Ελλήνων, δηλαδή των παππούδων μας και των γιαγιάδων μας, για να την επαναφέρει;) = Ποιος γνωρίζει την αρχή, την γέννηση, τους συμβολισμούς, τα τελετουργικά, την ένια και την ουσία, τον σκοπό της παλαιάς Ελληνικής λατρείας; (η οποία πέρασε από πολλά στάδια όπως αναφέρεις και αυτό είναι γεγονός αναμφισβήτητο)
• Γνωρίζουν τι συνέβαινε στα Ελευσίνια μυστήρια, η τι! ήταν αυτά και σε τι! αποσκοπούσαν;

Και κλίνω την παρένθεσή μου αυτή για να μην αποτελέσω αιτία για αλλαγή πορείας του παρόντος topic.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 08/07/2003 15:10:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 15:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Εχέμβροτε, το μήνυμά σου ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ τη πορεία, αλλά δε κατάλαβα και το λόγο που παρέθεσες το παραπάνω μήνυμα...

Δεν προσδιόρισα το ΠΟΙΟΣ είναι γιατί ειληκρινά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ρόλο αυτό, αλλά το ΤΙ ΛΕΓΕΤΑΙ και ΠΩΣ διερωτάτε ΣΗΜΕΡΑ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ...
Αυτό κατ' εμέ είναι που "παίζει ρόλο"...

Και αυτό (δηλαδή το ΑΝ ήσουν εσύ ή κάποιος άλλος) ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ με αυτό που ανάφερα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 15:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλός ήθελα να συγκεκριμενοποιήσω το ‘ποιος’ και ‘που’, μιας και το ανέφερες.
Τίποτα περισσότερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 17:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φυσικά και έτσι είναι, σε ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ και σε ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ απο το ΣΚΟΤΟΣ παράγεται το ΦΩΣ...


Φίλε Κέλσο,
έχω την αίσθηση ότι το σκότος δεν είναι παρά η έλειψη του φωτός!
Οπότε από το σκότος δεν παράγεται τίποτα. Απλώς η παρουσία του φωτός "εμφανίζει" το σκότος.
Διόρθωσέ με εάν κάνω λάθος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 19:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που εγώ γνωρίζω είναι ότι ο Ορφέας ή Άρφας σημαίνει "εκείνος που θεραπεύει με το φως". Ο μέγας αυτός μύστης θεωρείται ότι εισήγαγε για πρώτη φορά τα Μυστήρια στην Ελλάδα. Οι μελετητές πιστέυουν ότι υπήρξαν πολλοί με το όνομα Ορφέας που συνέχισαν το έργο του μεγάλου διδασκάλου μετά τον θάνατο του. Προσωπικά πιστεύω ότι ο Πυθαγόρας είναι αυτός ο οποίος διέδωσε ευρέως στον Ελληνικό χώρο τα ΟΡΦΙΚΑ μυστήρια.

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 13:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ hrismig ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ

quote:
ΣΤΟΝ ΝΟΥ ΜΟΥ ΗΛΘΑΝ ΗΛΘΑΝ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ ΚΑΙ ΕΓΕΝΕΤΟ ΦΩΣ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ ΕΚ ΣΚΟΤΟΥΣ ΤΟ ΦΩΣ.

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΜΠΑΛΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΡΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΤΕΡΑ (ΜΗΤΡΑ -ΣΚΟΤΟΣ) ΕΓΙΝΕ ΦΩΣ.


ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΦΩΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΜΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 16:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ
ΠΟΛΥ OΜΟΡΦΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ...ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΝΟΙΞΑΜΕ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΗΛΘΕ ΤΟ ΦΩΣ; ΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΙ;

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΩΣ ΤΟ ΦΩΣ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ (ΤΟ ΠΑΝ) ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΚΕΝΟ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΕΝΟ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ Ή ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΟ ΚΕΝΟ. ΚΑΤ΄ΑΡΧΗΝ ΣΑΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΑΝ ΣΗΜΕΙΟ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟΧΡΟΝΟ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟ ΚΕΝΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΤΟΣ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ). ΣΤΑ ΔΥΟ ΣΥΝΟΛΑ ΤΩΝ ΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΗ ΟΝΤΩΝ ΤΟ ΚΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΜΗ ΤΟΥΣ. ΣΥΝΕΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ. ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΧΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΞΟΥΣΑΣ ΑΤΑΞΙΑΣ, ΤΟΤΕ Η ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΟ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΟΥΜΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ, ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ "ΑΚΑΤΑΣΤΑΤΟ" ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ, ΠΡΙΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΗΤΑΝ ΑΔΕΙΟ.
ΣΥΝΕΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΦΩΣ.
Η ΜΗΤΕΡΑ ΟΛΩΝ ΗΤΑΝ Η ΝΥΧΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΞΕΠΗΔΗΣΑΝ ΟΛΑ.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΜΦΩΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΕΛΣΟ ΜΠΟΡΕΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗΜΟΥ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΑΣΧΕΤΗ ΑΛΛΑ... "ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ"

ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

Edited by - ARCHON on 09/07/2003 16:50:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 18:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ευχαρίστως να σε "διορθώσω" φίλε μου Χρησμέ...

Στην Χριστιανική Θεολογία (την οποία και υποπτεύομαι ότι αποδέχεσαι ΜΟΝΟ) και μέσα απο το πλέον ΘΕΟΛΟΓΙΚΟ έργο του Διονυσίου του Αεροπαγήτου "Η Θεία Γνόφος", μπορείς να ανακαλύψει ΤΙ ΕΙΠΑ και ακόμα περισσότερο ΤΙ ΕΝΝΟΩ...

Εχω ξαναπεί και αλλού, ότι τα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ δε σηκώνουν ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ αναγνώσματα...

Συγγνώμη αν ο λόγος μου γίνεται ΤΡΑΧΥΣ, αλλά τα πράγματα έτσι είναι...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 02:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ Ο ΟΙΔΙΠΟΔΑΣ ΦΩΣ ΗΘΕΛΕ (ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ), ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΤΥΦΛΩΘΗΚΕ!!!
ΕΑΝ ΤΟ ΦΩΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ (ΤΥΦΛΩΣΗ), ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ;;;
ΜΗΠΩΣ Ο ΟΡΦΕΑΣ ΟΝΟΜΑΣΤΗΚΕ ΕΤΣΙ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ;;

ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΑΤΑΜΑΤΑ;;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 13:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολύ ευχαρίστως να σε "διορθώσω" φίλε μου Χρησμέ...

Στην Χριστιανική Θεολογία (την οποία και υποπτεύομαι ότι αποδέχεσαι ΜΟΝΟ) Εχω ξαναπεί και αλλού, ότι τα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ δε σηκώνουν ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ αναγνώσματα...

Συγγνώμη αν ο λόγος μου γίνεται ΤΡΑΧΥΣ, αλλά τα πράγματα έτσι είναι...

Κέλσος ο Φιλαλήθης



φίλε Κέλσο γειά σου,

Κατ' αρχήν γίνεσαι "Τραχύς"...

Κατά δεύτερον δεν είναι ανάγκη να ζητάς συγνώμη για κάτι που δεν έχω λόγω να συγχωρήσω...Μα αν μή τι άλλο η γνώμη σου είναι γνώση για εμένα και σε ευχαριστώ γι' αυτό.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το "ΜΟΝΟ"... τι εννοείς;...με γνωρίζεις;

Πάψε να βγάζεις γρήγορα συμπεράσματα και αντί να κρίνεις τους άλλους στρέψε το βλέμα σου στον εαυτό σου να βρείς το πρόβλημα...

Αν θυμάμαι καλά (που θυμάμαι) η μόνη μας "ρίξη" αφορούσε τους σοφούς της Αρχαίας Ελλάδας ξεκινώντας από τον Ερμή τον Τρισμέγιστο. Είναι αποδεκτοί από την εκκλησία και δεν το ξέρω;

Θυμάσε πιστεύω ότι μόλις διέκρινα την έχθρα που έβγαζες, σταμάτησα τη συζήτηση ζητώντας συγνώμη για να μην δώσω ένταση στην άτυπη σχέση μας. Εσύ αντί να το παρατηρήσεις περίμενες στη γωνία να ρίξεις τα βέλη σου... Γιατί το κάνεις;

Τι σε ενοχλεί, ο Ιησούς Χριστός;

Έλα να ανταλλάξουμε απόψεις να μάθει ο ένας από τον άλλο..εσύ με τον δικό σου κύριο (Μαϊτρέγια) και εγώ με τον δικό μου...

φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 13:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια, τί είδους ιχθύς είναι ο Ιησούς Χριστός;

Μήπως ... ροφός;
(ροφός<ορφώς<ορφεύς, λογοπαίγνιο με το όνομα τού Ορφέα )

Από την μια ο περί ου ο λόγος Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.,
από την άλλη ο εσταυρωμένος Ορφέας,
αλλά και άλλα, πολλά....
(η κατάβαση στον Άδη, το κρασί, εν εκκλησίαις ευλογείτε τον Θεόν, ο Λόγος)

'Αρα:

quote:
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΦΕΑΣ;

Αχ, Σκοτεινέ μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 14:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια, τί είδους ιχθύς είναι ο Ιησούς Χριστός;

Ο Ιχθύς ήταν ένα Πυθαγόρειο σύμβολο, που σχηματιζόταν από δύο κύκλους που ενώνονται, σχηματίζοντας με τις εφαπτόμενες πλευρές του το σχήμα του Ιχθύ (vesica piscis). Οι δυο κύκλοι συμβόλιζαν το πνεύμα και την ύλη σε μία ιερή σύζευξη. Ιχθύς. Αστρονομικά ο ΙΧΘΥΣ ήταν η νέα εποχή, μετά την εποχή του Κριού- γι’ αυτό και ο Διόνυσος συχνά απεικονιζόταν με κέρατα Κριαριού.

quote:
Αν θυμάμαι καλά (που θυμάμαι) η μόνη μας "ρίξη" αφορούσε τους σοφούς της Αρχαίας Ελλάδας ξεκινώντας από τον Ερμή τον Τρισμέγιστο. Είναι αποδεκτοί από την εκκλησία και δεν το ξέρω;


Μάλλον δε το ξέρεις φίλε hrismig. Για απράδειγμα στην μονή του Αγίου Νικολάου του Σπανού, στο νησάκι των Ιωαννίνων,
Υπάρχουν οι εικόνες των επτά σοφών της αρχαιότητας, που φιλοτεχνήθηκαν το 1560 Οι σοφοί που απεικονίζονται είναι ο Πλάτωνας, ο Σόλωνας, ο Αριστοτέλης, οΠλούταρχος, ο Θουκυδίδης, ο Χίλων και ο Απολλώνιος ο Τυνέυς. Πάνω από τις εικόνες υπάρχει η επιγραφή:

« Άνδρες Έλληνες περί της θείας ενανθρωπίσεως του Χριστού.»


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 16:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Μάλλον δε το ξέρεις φίλε hrismig. Για απράδειγμα στην μονή του Αγίου Νικολάου του Σπανού, στο νησάκι των Ιωαννίνων,
Υπάρχουν οι εικόνες των επτά σοφών της αρχαιότητας, που φιλοτεχνήθηκαν το 1560 Οι σοφοί που απεικονίζονται είναι ο Πλάτωνας, ο Σόλωνας, ο Αριστοτέλης, οΠλούταρχος, ο Θουκυδίδης, ο Χίλων και ο Απολλώνιος ο Τυνέυς. Πάνω από τις εικόνες υπάρχει η επιγραφή:

« Άνδρες Έλληνες περί της θείας ενανθρωπίσεως του Χριστού.»




Αυτό το γνωρίζω φίλε μου και όχι μόνο...Εικόνες Ελλήνων σοφών της αρχαιότητας υπάρχουν και αλλού (μονή Βατοπεδίου, σε εκκλησία του Πειραιά και αλλού).

Αυτό δεν σημαίνει όμως και αναγνώριση από την επίσημη εκκλησία. Η βασική διαφορά τους βρίσκεται στην παλυγεννεσία. Γι' αυτό και δεν παίρνει θέση η εκκλησία. Αν και σε αυτό έχουν τη λύση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 20:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Χρισμέ, τελικά πράγματι ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ...

Σε ενόχλησε το ΜΟΝΟ που είπε μέσα σε παρένθεση (αλήθεια γνωρίζεις την αξία της παρένθεσης στο γραπτώ λόγο;) και λές πώς ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΩ...

Χμμμμ με 45 μηνύματα σου, παρακολουθώ τον τρόπο που εκτυλίσεις τη σκέψεις σου και πάνω σε ΠΟΙΟΥΣ άξονες κινήσαι...
Πράγματι απο τα γραφώμενά σου ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ δείχνεις...

Αλλά βλέπω πώς είσαι ΚΑΙ εσύ (όπως πολλοί απο τα μέλη μας) της "σχολής, δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις"....
Στο λέω γιατί ΝΑΙ ΜΕΝ μου λές ότι ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΩ (με τα 45 μηνύματά ως δείγμα γραφείς σου) αλλά σε βλέπω να βγάζεις ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ πόρισμα για την αναξιότητά μου!!!!

Αλήθεια βρέ "θηρίο", διάβασες τα μηνύματά μου και απο το δικό μου δείγμα γραφείς, ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΜΕΣΩΣ το "τί καπνό φουμάρω" ΚΑΙ άν φουμάρω δηλαδή;;;

Και επιδή ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ οι πομπώδης εκφράσεις όπως αναφέρεις (...την έχθρα που έβγαζες, σταμάτησα τη συζήτηση ζητώντας συγνώμη για να μην δώσω ένταση στην άτυπη σχέση μας. Εσύ αντί να το παρατηρήσεις περίμενες στη γωνία να ρίξεις τα βέλη σου... ), θα σε παρακαλούσα ανοικτά να μου δείξεις ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ και κατά πόσο όλα αυτά ΔΕΝ είναι αποκοίημα της φαντασίας σου φίλε μου...

Αλήθεια, μιάς και εσύ (όπως διατήνεσαι) θυμάσαι, πότε μιλήσαμε ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ για τον Τρισμέγιστο Ερμή σε σχέση με το πόσο ή όχι τον αποδέχεται η εκκλησία;;;
Σε ρωτάω γιατί η μηδαμινότης μου ΔΕΝ ΘΥΜΑΤΑΙ....

Αλλά μια και το κινείς το θέμα, ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ μαζί με ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ...

Το περιφημο "Ως εν Ουρανό ΚΑΙ επι της Γής" απο τη Κυριακή Προσευχή (για μένα είναι ΦΥΣΙΚΑ για ΟΛΕΣ τις ημέρες και ώρες της εβδομάδος και ΟΧΙ ΜΟΝΟ για τη Κυριακή!!!) είναι η ΠΡΩΤΗ ΕΝΤΟΛΗ του Περίφημου Σμαραγδένιου Πίνακα που αποδίδεται στον Τρισμέγιστο Ερμή που λεει πώς "'Οπως Επάνω έτσι ΚΑΙ Κάτω"

Φυσικά σε εκείνους που τους αποκαλέσανε "Πατέρες της Εκκλησίας" και που ΕΚΟΨΑΝ & ΕΡΑΨΑΝ στα μέτρα τους τα Αρχαία Κείμενα και Πιστεύω, έλειψε το ΘΑΡΡΟΣ και η ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ να παραδεχθούν την ΠΗΓΗ απ'όπου έλαβαν τα κείμενά τους και προπαντώς, το ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥΣ...

Αλλά θα σε παρακαλέσω μιάς και μιλάμε στο παρόν θέμα για τον ΟΡΦΕΑ και όχι για τις θρησκείες, ας μη το "κάψουμε" ΚΑΙ αυτό το θέμα...

Και πάνω σε αυτό το θέμα, του ΟΡΦΕΑ και της ΠΑΛΙΓΕΝΝΕΣΙΑΣ που ήταν ΕΝΑ απο τα δόγματά του κοινό και γνωστό στις μέρες μας ως ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ - ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ, θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 10:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρουσα η διαμάχη που έχετε ξεκινήσει και συγνώμη που επεμβαίνω αλλά μια που το θέμα είναι ο Ορφέας και ο Ορφισμός, - και μια που φαίνεται ότι γνωρίζετε αρκετά πράγματα – θα μπορούσατε να προτείνετε κάποια βιβλία (όπως ο φίλος Dagon) για να βοηθήσετε και εμάς???
Επίσης θα ήταν πολύ καλό να επεκτείνουμε λίγο την συζήτηση πάνω στο θέμα Ορφέας και Ελευσίνια Μυστήρια που αναφέρει ο φίλος Κελσος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 11:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε ενόχλησε το ΜΟΝΟ που είπε μέσα σε παρένθεση (αλήθεια γνωρίζεις την αξία της παρένθεσης στο γραπτώ λόγο;) και λές πώς ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΩ...

'Όχι...για πες τη μου...

quote:

Χμμμμ με 45 μηνύματα σου, παρακολουθώ τον τρόπο που εκτυλίσεις τη σκέψεις σου και πάνω σε ΠΟΙΟΥΣ άξονες κινήσαι...


εντυπωσιακό! με παρακολουθείς; Και δεν κατάλαβες ακόμη ότι η αλήθεια που γνωρίζω ΕΝΩΝΕΙ και δεν ΔΙΧΑΖΕΙ; Είπα ποτέ και πουθενά ότι οι άλλες θρησκείες ΔΕΝ κρύβουν αλήθεια;

quote:

Αλλά βλέπω πώς είσαι ΚΑΙ εσύ (όπως πολλοί απο τα μέλη μας) της "σχολής, δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις"....
Στο λέω γιατί ΝΑΙ ΜΕΝ μου λές ότι ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΩ (με τα 45 μηνύματά ως δείγμα γραφείς σου) αλλά σε βλέπω να βγάζεις ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ πόρισμα για την αναξιότητά μου!!!!


Δεν σε προβλημάτισε ποτέ ότι αυτά τα μέλη είναι πολλά;
Που είδες το "νόμο δεν εκράτεις";
Προπαντώς δεν σε αποκάλεσα ΠΟΤΕ ανάξιο. Μή βάζεις λόγια στο στόμα μου φίλε! Εξ' άλλου όχι μόνο δεν σε θεωρώ ανάξιο αλλά μάλλον το αντίθετο συμβαίνει...άλλο είπα και άλλο κατάλαβες. Σκέψου λοιπόν το εξής για να προβληματιστείς.
ΡΩΤΗΣΕΣ ΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ; ή ΠΑΝΤΑ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ; Σκέφτηκες ποτέ ότι ΔΕΝ είσαι ο Θεός;

quote:

...Σε ρωτάω γιατί η μηδαμινότης μου ΔΕΝ ΘΥΜΑΤΑΙ....



Αυτό (άν είναι αλήθεια) το "δεν θυμάται" σε τιμά. Τώρα όσο για το "μηδαμηνότης" έχω τις επιφυλάξεις μου...


quote:

Αλλά μια και το κινείς το θέμα, ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ μαζί με ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ...

Γι' αυτό απάντησα ανωτέρω. Αλλά συμφωνώ στο να μην "κάψουμε" το θέμα όπως λες και ας μην το συνεχίσουμε...Τη γνώμη μου για την μετενσάρκωση (και όχι μετεμψύχωση) θα στην αναφέρω στη πρώτη ευκαιρία που θα ταιριάζει το θέμα.

Ζητώ συγνώμη απ' όλους εσάς γι' αυτή την παρένθεση (;;;)



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 16:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...

Φίλε μου Αλάτι13, φυσικά και έτσι ΘΑ ΓΙΝΕΙ...
Θα στραφούμε πρός την ΟΥΣΙΑ του Ορφισμού μέσα απο τα Ελευσίνια Δρώμενα...
Απλά θα γίνει στην "ώρα του"...

Φίλε μου Χρησμέ...
- Την παρένθεση την χρησημοποιούμε στο γραπτό λόγο για να δείξουμε ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΤΕΥΩΝ που θα πρέπει ο αναγνώστης να διαβάσει ΚΑΙ να κολήσει, ΑΛΛΑ είναι μια ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ των όσων ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΑΝ και που ΚΡΙΝΕΙ ο συγγράψας ΜΕΣΑ σε παρένθεση, ότι χρειάζεται (η επεξήγηση δηλαδή...)

- Ποίο ακριβώς είναι το ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ φίλε μου;;;
Που σε "παρακολουθώ" ή που βγάζω συμπερασμα απο τη γραφή σου;;;;
και για να ΜΗΝ σε πάω "μακριά", σε άλλα μηνύματά σου σε άλλα τόπικ, σου παραθέτω το σκεπτικό σου που ξετυλίγεις στο παρόν και που μάλιστα το θεωρείς και ΣΥΝΕΝΕΤΙΚΟ!!!

quote:
"...αφορούσε τους σοφούς της Αρχαίας Ελλάδας ξεκινώντας από τον Ερμή τον Τρισμέγιστο...
Είναι αποδεκτοί από την εκκλησία και δεν το ξέρω;

...Τι σε ενοχλεί, ο Ιησούς Χριστός;

Έλα να ανταλλάξουμε απόψεις να μάθει ο ένας από τον άλλο..εσύ με τον δικό σου κύριο (Μαϊτρέγια) και εγώ με τον δικό μου..."


Μη βιάζεσαι λοιπόν να λές πράγματα που τα ΚΕΙΜΕΝΑ ΣΟΥ, ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΚΕΙΜΕΝΑ σε διαψεύδουν φίλε μου...
Και στο λέω φιλικά, χωρίς καμία άλλη υποκίνηση...
Αλλά ΜΗΝ λές ΨΕΜΑΤΑ στο ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ!!!!

Γιατί πώς αλλιώς θα το εκλάβει ο αναγνώστης όταν γράφεις για τον "δικό σου Κύριο" και για τον "δικό μου" και αφού πρώτα έχει προηγηθεί η νύξη ότι με ΕΝΟΧΛΕΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ (ΧΡΙΣΤΟΣ)!!!!!


- Η φιλοσοφία μου ως πρός τη ΖΩΗ, μου λέει πώς οι ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ...
Δια της ΣΤΕΝΗΣ ΠΥΛΗΣ θα προχωρίσης κλπ κλπ...
Αυτό λοιπόν έρχεται και επιβεβαιώνει τον "τρόπο" των "πολλών" μέσα απο τα forums...
Δεν είπα ότι ΕΣΥ με αποκάλεσες ΑΝΑΞΙΟ, αλλά αυτόν τον τίτλο ΜΑΖΙ με τον άλλο της ΜΗΔΑΜΙΝΟΤΗΤΑΣ τον αποδίδω σε μένα...
Είναι μια ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ, ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ και αυτό για τι ΓΝΩΡΙΖΩ...
Μη σου κακοφαίνεται αυτή η λέξη φίλε μου...
Την χρησημοποιώ ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ και ποτέ επιπόλαια...

Στο σημείο που έφτασα για να κρίνω εαυτό ΑΝΑΞΙΟ, έφτασα ΠΑΝΤΑ και ΜΟΝΟ ρωτώντας, κάτι ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ...
Ακούγωντας επι χρόνια πολλά, μα πάρα πολλά "άλλους" να ομιλούν και να διδάσκουν, εμένα, τον ΑΝΑΞΙΟ και ΜΗΔΑΜΙΝΟ αναζητητή...
Πάντα ΕΤΣΙ ΗΜΟΥΝ, σε ΟΛΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΒΙΟΥΣ φίλε μου...
ΑΝΑΖΗΤΗΤΗΣ και λάτρης της ΑΛΗΘΕΙΑΣ...

'Οσο για τον ΑΝ σκέφτηκα αυτό που με ρωτάς, σου απαντώ ΟΧΙ...
Και δεν το έκανα γιατί ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΝΩΡΙΖΩ!!!!
Γνωρίζω ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ, άρα επαγωγικά και με μαθηματικό τρόπο ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΜΑΙ...
Φυσικά μπορώ να σου ναπτύξω ΣΕΛΙΔΕΣ ΕΠΙ ΣΕΛΙΔΩΝ τις απόψεις μου, αλλά αυτό είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ για το θέμα...
Εξού και ΠΩΣ φτάνω στο να κρίνω τον εαυτό μου φίλε μου...

Περιμένω να μου ΘΥΜΙΣΕΙΣ τα όσα μου καταμαρτύρησες γιατί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ...

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο να ανακαλύψεις ΚΑΙ εσύ τον εαυτό σου φίλε μου...


Και μιάς και ομιλούμε περί του ΟΡΦΕΑ...
Γνωρίζεται ότι η Ινδική λέξη - όνομα, ΚΡΙΣΝΑ σημαίνει ΜΑΥΡΟΣ, ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ;;;;;
Σας παραπέμπει κάπου αυτό;;;;


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 16:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο ΙΗΣΟΥΣ (ΧΡΙΣΤΟΣ)!!!!!


Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο να ανακαλύψεις ΚΑΙ εσύ τον εαυτό σου φίλε μου...


Ειλικρινέστατα ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ από όσα αναφέρεις πιό πάνω...Ας το αφήσουμε να περάσει...που ξέρεις...
Τώρα πάλι δεν κατάλαβα τι σε ενόχλησε στον υπαινιγμό μου αφού και μόνος σου βάζεις το ΧΡΙΣΤΟΣ σε παράνθεση. Άρα μάλλον είχα δίκιο... αν... και δεν το ψάχνω πιά...

Όσο για το τελευταίο...μμμ...μάλλον ναι...με βοήθησες...

Ας το τελειώσουμε εδώ

σε ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 17:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Χριστός (ως Λόγος, δι ου τα ΠΑΝΤΑ έγιναν, κατα το Ιωάνννην Ευαγγέλιο), βρίσκεται ΠΑΝΤΟΥ (πάντα κατα το Ιωάννην ευαγγέλιο), αφού ΜΕΣΟ ΕΚΕΙΝΟΥ έγιναν, αυτά που έγιναν τον ΕΜΠΕΡΙΕΧΟΥΝ εν σπέρματι...

Ο Ιησούς είναι ένα "κτίσμα" που ΚΑΙ Αυτό έγινε ΔΙΑ ΜΕΣΟ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ (Χριστού) μιάς και στο κατα Ιωάννην ευαγγέλιο αποκαλείται ο Υιός του Ανθρώπου...

Τι λοιπόν ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ στα περί παρένθεσης που έθεσα (επεξήγηση σε ΠΟΙΟΝ αναφέρωμαι) φίλε μου;;;
Με τον τρόπο που ΕΣΥ έγραψες, φανερώνει κάποιον που ΕΙΝΑΙ ο Ιησούς (όνομα) Χριστός (επώνυμο) και είναι ο "σύνηθες τρόπος" να γράφει ο ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ (κάτι ανάλογο με αυτό που ανέφερα για τα μέλη)...

Αλλά σε βλέπω πώς ΕΜΕΙΝΕΣ ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...
Για τις άλλες ΠΑΛΙ δέν έχεις να πείς κάτι;;;;
Τουλάχιστον εκείνες τις ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;;;

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy