ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 18:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ
ΣΑΣΕΥΧΟΜΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΙΡΗΝΗ
ΟΛΟΙ ΟΙ ΘΝΗΤΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΣΑΝ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΜΟΝΙΑΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΠΡΟΚΟΠΗ.ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΥΜΕΝΗ ΓΙΑ ΠΑΤΡΙΔΑ ΣΑΣ , ΜΕ ΝΟΜΟΥΣ ΚΟΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΑΡΙΣΤΟΙ , ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠ'ΤΗΝ ΦΥΛΗ.ΔΕΝ ΧΩΡΙΖΩ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΣΤΕΝΟΜΥΑΛΟΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ.
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΟΥΤΕ Η ΡΑΤΣΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ. ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΜΕΡΙΖΩ ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ . ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΘΕ ΚΑΛΟΣ ΞΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΚΑΚΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΒΑΡΒΑΡΟ.
ΑΝ ΠΟΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΘΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΥΓΕΤΕ ΣΤΑ ΟΠΛΑ ΠΑΡΑ ΘΑ ΤΙΣ ΛΥΣΕΤΕ ΕΙΡΗΝΙΚΑ. ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΔΙΑΙΤΗΤΗ ΣΑΣ.
ΤΟ ΘΕΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΤΕ ΣΑΝ ΑΥΤΑΡΧΙΚΟ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΚΟΙΝΟ ΠΑΤΕΡΑ ΟΛΩΝ, ΩΣΤΕ Η ΔΙΑΓΩΓΗ ΣΑΣ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΜΟΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΘΕΩΡΩ ΙΣΟΥΣ ΛΕΥΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΛΑΨΟΥΣ.ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΤΕ ΣΑΝ ΥΠΗΚΟΟΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΝΑ ΝΙΩΘΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΝ ΜΕΤΟΧΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΙ.
ΟΣΟ ΠΕΡΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ.ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΟΡΚΟ ΠΟΥ ΔΩΣΑΜΕ ΑΠΟΨΕ ΜΕ ΣΠΟΝΔΕΣ ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΣΑΝ ΣΥΜΒΟΛΟ ΑΓΑΠΗΣ


ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΡΟΥΣ ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΤΟΤΕ ΜΕ ΤΙ ΜΟΙΑΖΕΙ;;;;;;;;;;;;

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 14:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
ΦΩΣ!
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=5&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=690

-Posted - 19/02/2003 : 03:25:21-

-[ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΡΟΥΣ ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΤΟΤΕ ΜΕ ΤΙ ΜΟΙΑΖΕΙ;]

-ΝΑΙ, ΜΟΙΑΖΕΙ...



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 14:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin
Καλησπερα,
Φιλε ΣΙΣΙΦΕ,αυτα τα λογια που παραθετεις ειναι του Μ.Αλεξανδρου?
Γνωριζεις μηπως που και σε ποιους τα ειπε?
Δεν τα γνωριζω και πραγματικα ειναι συγκλονιστικος τοσο ως λογος αλλα και ως ομοιοτητα νοηματικη..
θα επανελθω....Περιμενω να τοποθετησεις τα λογια-αν γνωριζεις χρονικα...


Ιδου το μεγαλειο:

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 15:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
(XM!AKOMH AOΡATH H ATMA;;;...SNIF!..)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ HEL-LIN, ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΤ ;
ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ....

ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ Θ'ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ,ΜΟΛΙΣ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΤΟΥ...



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 15:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin
Θυγνωμη ΑΤΜΟΥΛΑ μου........

Πως να επανορθωσω....
Α!ενα φιλακι
Το μονο που μπορω τωρα..
Αν και αγνωστοι,ελπιζω να το δεχτεις...
Και παλι σορυ...

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 16:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
ΣΕ ΣΥΓΧΩΡΩ ΛΟΓΩ ΖΕΣΤΗΣ..
ΤΙ ΛΕΣ, ΝΑ ΣΒΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΟΣΤ;...
'Η ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ...
ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ;...
ΧΜ..



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 16:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin
Ευχαριστω ΑΤΜΑ...Δε φυσαει και ο Βαρδαρης,ασε!
Μαλλον ολοι θα κανουν το ιδιο λαθος για να τους συγχωρησεις με ενα φιλακι..

Παντως,ο εν λογω λογος του Αλεξανδρου καταδεικνυει το μεγαλειο,την ανωτεροτητα και την υπεροχη του,ενω συγχρονως αποτελει και μια πτυχη του προσωνυμιου ΜΕΓΑΣ....
Αν γνωριζει καποιος και αλλους λογους του,θα ηθελα μια παραπομπη..(Ο συγκεκριμενος λογος ωστοσο,επιδεχεται πολυ σχολιασμο...)

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 19:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλησπε΄ρα σε όλους...

Ο λόγος αυτός επίναι ο λόος που έβγαλε στη πόλη 'Ωπιδα πρός τους στρατιώτες του...
Ψάξτε να βρέιτε ΤΙ ΕΙΧΕ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ και άρα ΩΘΗΣΕ τον Αλέξανδρο να βγάλει αυτόν τον λόγο....

Επίσεις, η πολη αυτή είναι στη διαδρομή της ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΤΟΥ απο τις Ινδίες...

Σε όποιους λέει κάτι αυτό...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 14:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin
Οσο και να εψαξα,δεν βρηκα τιποτα για το συγκεκριμενο λογο...
Και γι να ειμαι και ειλκρινης,αγνοουσα και την υπαρξη του...
Βοηθεια καποιος.......?


-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 16:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
(ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ ΜΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ..
ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΦΙΛΟΣ ΑΥΤΟ ...;
ΧΜ...
http://stoa.greekbooks.net/dt/000805/S09/126023.html)




Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 05:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ

Η ΥΠΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ
Στην Ώπι της Ασσυρίας, το 324 π.Χ., ο Μέγας Αλέξανδρος μίλησε στους αρχηγούς όλων των φυλών καταθέτοντας το όραμα-υποθήκη για την ειρήνη και τη συναδέλφωση των λαών.



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 08:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
καλά τα λέει για σφαγέας !!!!
αλλά μη συγκρίνουμε και με τον Χριστό ...
αυτό το μην καταφύγετε στα όπλα ειδικά... τις εκστρατείες αλήθεια με τριαντάφυλλα τις έκανε ?
Απ'ότι θυμάμαι η σάριζα ήταν η φονική μηχανή της εποχής....

και ο Μπούς αφού βομβάρδισε το Ιράκ για αρμονία , ειρήνη και ενότητα των λαών έλεγε μετά....
πάγια τακτική των ιμπεριαλιστών...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 12:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin
Φιλε μου,
η ανωτεροτητα του μεγιστου των Ελληνων ειναι αδιαμφισβητητη...
Το αν ηταν σφαγεας φαινεται απο την αγαπη που του εδειξαν οσο ζουσε,μετα θανατον,ακομη και ως σημερα...
Δε νομιζω να διαφωνει κανεις για το μεγαλειο του...

Α!οσο για τη συγκριση....
Κανεις δε τον συγκρινε με τον Ιησου...
Ειναι τελειως διαφορετικες προσωπικοτητες,που ζησαν σε αλλες εποχες,

ΚΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!(Η ΕΣΤΩ,ΠΕΡΝΑ ΣΤΗ ΣΦΑΙΡΑ ΤΩΝ 'ΗΜΙΘΕΩΝ')

----Απλα συγκριναμε τους λογους τους...---
Μην επιτιθεσαι ομως τοσο σκληρα στο Μ Αλεξανδρο....

Ας ακουσουμε αποψεις...


-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 13:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin
Να παρατηρησω και κατι....
Φιλε ΑΙΟΝ,
δεν ονομαζεται σαριζα,αλλα σαρισα...
Φιλικα παντα....

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 13:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
δεν είναι θέμα σκληρότητας ...μερικά πράματα πρέπει να μπαίνουν στη θέση τους.΄
Μιλάει για όπλα την στιγμή που αυτός τα εξέλισσε .... Αυτό λέγεται υποκρισία μου φαίνεται ...
Δεν θα καταφύγετε λέει στα όπλα .... Αυτός γιατι κατέφυγε ?
Στην ανάγκη λέει θα σταθώ διαιτητής σας...!!!!! ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ...ΤΙ Μου θυμιζει ? Κάποιους που πρόσφατα ΟΡΙΣΑΝ ΕΑΥΤΟΥΣ διαιτητές των ίδιων περιοχών....

Μπορεί κάποιοι να αγάπησαν τον Αλέξανδρο ...αν και δεν είμαι σίγουρος...
Η μάνα όμως του σκοτωμένου στο πεδίο μάχης γιού ?
που πολέμησε κάποιον που ήρθε απο του διαόλου την μάνα στην ΓΗ του ? τι να είπε και πόσο να αγάπησε τον Αλέξανδρο αυτή η μάνα ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 19:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ
ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΗΡΘΑ

Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΡΕΣΕ ΣΕ ΟΛΟΥ ΣΑΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ. ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΜΦΙΣΒΙΤΙΕΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ AION;.
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΑΛΗΘΗΝΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ.
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΣΦΑΓΕΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΗ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΔΕΡΦΗ.
ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΜΟΥ.
ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΣΤΡΑΤΗΛΑΤΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ.ΕΝΝΟΗΤΕ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΚΩΤΩΝΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΦΑΓΙΑΖΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ. ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΝΩΣΗ ΟΛΩΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΓΙΝΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΥΜΕΝΗΣ.ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ.ΜΕΤΕΔΩΣΕ ΓΝΩΣΕΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΗΝ ΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ.
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝ ΤΟΝ ΑΓΑΠΟΥ Η ΟΧΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΠΑΣ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΣΤΑ ΒΑΘΕΙ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΦΟΡΕΣΕΙΣ ΜΙΑ ΜΠΛΟΥΖΑ ΜΕ ΤΟ ΑΣΤΡΟ ΤΗΣ ΒΕΡΓΙΝΑΣ. ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ.ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΣΗΚΩΣΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΑΝ ΚΑΙ Η ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΓΙΟΥΝΑΝ ΚΑΙ ΙΣΚΕΝΤΕΡ (ΓΙΟΥΝΑΝ= ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΙΣΚΕΝΤΕΡ=ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ).

ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΖΗΤΟΚΡΑΥΓΑΖΑΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΥΧΟΝΤΑΝ ΝΑ ΕΡΧΟΤΑΝΕ ΠΑΛΙ.

ΠΕΣ ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑΝ ΣΦΑΓΕΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΓΑΠΗΘΕ ΤΟΣΟ ΟΣΟ ΑΥΤΟΣ.
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΜΑΧΗ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΘΥΜΑΤΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΙΝΕΤΕ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ
Ο ΗΡΟΔΟΤΟΣ ΕΛΕΓΕ ΠΑΤΗΡ ΠΑΝΤΩΝ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΕ ΤΟ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"


Edited by - ΣΙΣΙΦΟΣ on 04/07/2003 19:37:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 10:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
κρίμα που τα βλέπεις έτσι
Και αυτά που γίνονται σήμερα για την παγκοσμιοποίηση γίνονται.
Δεν μπορώ και δεν θέλω να σου αλλάξω γνώμη. Αυτός που σκοτώνει για να κατακτήσει λέγεται ΣΦΑΓΕΑΣ όπως ο Χιτλερ και ο Μπούς.

Επειδή είπε ο Ηρόδοτος αυτό πάει να πεί οτι θα το κάνουμε και θέσφατο ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 11:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin
Σε ενα πολεμο υπαρχουν παντα θυματα..Δυσαρεστο μεν,αλλα αποτελει την πραγματικοτητα,και...την εποχη εκεινη ηταν κατι το φυσικο..

Ας μη ξεχναμε πως και οι Ελληνες 'ταλαιπωρηθηκαν' κατα τους Περσικους πολεμους..Απο ανθρωπους υποταγμενους στη θεληση του βασιλια τους...
Και αυτοι ηρθαν απο του διαολου τη μανα,και αυτοι σκοτωσαν Ελληνοπαιδες,και γι' αυτους εκλαψαν μανες...

Ο φιλος ΣΙΣΙΦΟΣ θελει να πει(πιστευω),οπως και ο Ηροδοτος,οτι ο πολεμος πολλες φορες ειναι αναγκαιο κακο..Ετσι ειναι δυστυχως...
Ανθρωπου φυσις...

Φυσικα και συμφωνω πως καμια σχεση φυσικα του μεγιστου με τους σφαγεις Μπους και Χιτλερ που αναφερεις...

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 11:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Τίνω να συμφωνήσω με τον ΑΙ(Ε)οΝ.
Δεν καταλαβαίνω hel-lin τη σύγκριση με τους Πέρσες. Υποστήριξε κανείς τον πόλεμό τους; Είπε κανείς τον Ξέρξη "Μέγα"?
quote:
ο πολεμος πολλες φορες ειναι αναγκαιο κακο

Με μιά τόσο απλή-απλοϊκή λέξη ("κακό") ίσως και το πιο ακαλλιέργητο κι αμόρφωτο πνεύμα-μυαλό μπορεί να καταλάβει το συσχετισμό Αλέξανδρου-Χίτλερ-Μπους: Θάνατος.

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 12:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin
Hello!
Απλα επειδη ανεφερθη,οτι κλαιγαν οι μανες των Περσων,αντιπαραβαλλω,ως απλο παραδειγμα τον επεκτατικο πολεμο των Περσων καποια χρονια πριν..
Οσο για τον Ξερξη,η τον Κυρο,για ποιο λογο να τους πουν ΜΕΓΑ?
Ηταν απλα δυναστες...
Ο Αλεξανδρος προηγαγε το πνευμα...
Ηθελε να ενωσει τους λαους...
Ασε που υπηρχαν και Ελληνες στο εσωτερικο της Μικρας Ασιας,οπως και υπαρχουν..
Ηταν μεγαλο πνευμα...
Θα επανελθω ωστοσο με ιστορικες πηγες,για να τεκμηριωνουμε τα οσα λεμε....
Φιλικα...


-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 13:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
ok.
Και ο θάνατος;

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 13:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
καλημερα!
μολοτωφ επεσε στο θεμα...
ειναι δυνατον να "εξωστρεφεται" το θεμα;
δεν δυναμια να συμμετεχω σε μια τετοια κουβεντα...
συγκρινουμε ενα μυημενο στα μυστηρια με ενα μυημενο σε αλλα μυστηρια!
γιατι συγκρινουμε;

αυτο ειναι το λαθος.

ναι,θα συμφωνησω μαζι σας!/αν θελετε να κρινουμε απο τη μανα που εκλαψε το γιο της σ'ενα πολεμο!
αν ομως γινεις ο ιδιος χριστος 'η αλεξανδρος ...μαλλον ειναι διαφορετικο το συμπερασματακι!
αιον αγαπημενε εμπριστη...προσεξε ετουτη τη διαφορα...

αν δεχομαι τη"θεικοτητα" του Αλεξανδρου ειναι μοναχα γιατι τα βηματα
προς τα μεσα...
δεν πηγαινουν μοναχα εβραιοχριστιανικα...οπως θα λεγε ισως καποιος φιλος εθνικος μα και ελληνικα(για αλλους μακεδονικα...)..

εντελως λακωνικα θα πω .
ο αλεξανδρος ηταν ο μεγας μυημενος/η γεννηση του ηταν γεγονος που περιμεναν οι ιερεις...
ηρθε και εφυγε 33...

ο ραβι το ιδιο.
για καποιους ολα σε σχεση με τον ιησου δεν ειναι οπως μας αρσει να τα ακουμε.μα τα λενε.
ετσι και ο αλεξανδρος.
η συγρκιση που κανεις με τον...πλανηταρχη μαλλον δεν μας τιμα ως ελληνες.
αν δεν πενεψεις το σπιτι σου πεφτει +σε πλακωνει.δεν εισαι ελληνας;

ποιος σου ειπε οτι το εσωτερικο μονοπατι πηγαινει μονο χριστικα;;;;;;

δεν ειναι ετσι!
ο ελληνας ακροβατει σ'ενα διπολο!
αυτο που του επεβαλλαν να αφησει στο παρελθον/και αυτο που πασχιζει να αποποιηθει στο παρον.
το παρελθον ειναι το 12θεο + "ενσαρκωση" αυτης της αρχης ειναι ο Αλεξανδρος.
ειτε σου αρεσει ειτε οχι.
τωρα τι ειναι ο χριστος;
το αλλο μισο φιλε μου.


μη βιαστειτε να αντιδρασετε...δεν ειμαι αφελης ωστε να βγαζω επιπολαια συμπερασματα.
μια ενοποιηση του ταλαιπωρου +διχασμενου ελληνα εχω κατανοησει+ με τολμη αναφερω...
αυτη την ολοκληρωση που πολλοι ισως πασχιζουν χροοοοοονια να αντιστρεψουν ...φεροντας ενα χασμα τοοοοοοσο βαθυ ωστε να πεσουμε ολοι μεσα...
κανεις δεν ειναι μονο εθνικος/μονο εβραιοχριστιανος.
για να εισαι ελληνας πρπει να μπορεσεις να φερεις την ισορροπια απο δυο αρχες που επεβληθησαν απο μια ...τριτη αιτια.

φως! εν τω μεσω ηλιοκαμμενου μεσημεριου...


Atma Jnani




Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 14:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Ατμα δεν είμαι Ελλην ...είμαι Ανθρωπος
Δεν έχω σπίτι και αν έχω αυτό είναι το σύμπαν , οπότε δεν φοβάμαι μη με πλακώσει τιποτα...

Δεν μπορώ να μπώ σε διαδικασίες copy/paste κατα βούλησην.
Για εμένα η αφαίρεση έμβιας ζωής λέγεται ΦΟΝΟΣ και είναι το μεγαλύτερο αμάρτημα(αστοχία) που μπορεί να διαπράξει ο άνθρωπος.
Ο Χριστός δεν χρειάστηκε να σκοτώσει κανέναν ...
Ο Σωκράτης το ίδιο...
Ο άλλος νόμιζε οτι ήταν θεός γιατι είχε "λοξή" μάνα...και έκανε τα πάντα για να το αποδείξει...
ήταν μάλλον wannabe ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 15:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ
ΓΕΙΑ

"...ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠ'ΤΗΝ ΦΥΛΗ.ΔΕΝ ΧΩΡΙΖΩ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΣΤΕΝΟΜΥΑΛΟΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ.
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΟΥΤΕ Η ΡΑΤΣΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ. ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΜΕΡΙΖΩ ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ . ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΘΕ ΚΑΛΟΣ ΞΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΚΑΚΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΒΑΡΒΑΡΟ."

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΙΟΝ ΚΑΙ ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΗΤΑΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΠΟΛΕΜΗΣΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ ΚΑΙ ΣΦΑΓΙΑΣΤΗΚΑΝ ΧΙΛΛΙΑΔΕΣ. ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΚΑΙ Ο ΗΕL-LΙΝ ΟΤΙ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΚΑΚΟ.

ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΑΓΑΠΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΜΠΟΥΣ Η ΤΟΝ ΧΙΤΛΕΡ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ.ΑΛΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΤΟ ΠΗΓΑΜΕ. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΟΠΩΣ ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ Ο ΧΤΙΣΤΟΣ,Η ΜΗΠΩΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ.ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ;;;;;;

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 16:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 16:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
AX AION ...ΣΕΛΙΔΕΣ ΕΓΡΑΨΑ ...ΤΡΙ-ΣΑΚΙΣ...+ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΓΚΑΦΑΤΜΑx3 ...ΧΑΘΗΚΑΝ...

ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ TO ΞΗΜΕΡΩΜΑ ΧΩΡΙΣ ΛΙOΠΥΡΙ...


ΣΙΣΙΦΕΕ!!!!!
ΝΑΙ, ΞΕΦΥΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ...ΕΙΧΕΣ ΚΑΤΑ ΝΟΥ ΣΟΥ/MA ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΚΑΤΑ ΝΟΥ ΜΑΣ!


(RED BULL ΚΑΝΕΙΣ;...)



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
konstantina
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 19:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konstantina
καλησπέρα...
εχω αρκετές φορές διαβάσει τα όσα γράφετε αλλά ως τώρα αρκέστηκα να εκτυπώνω τις συζητήσεις σας και να τις μεταφέρω σε φίλους όπου ανάψανε τα πνεύματα (και ουχί τα αίματα).
Θα μου πείτε τώρα τι με έπιασε και αποφάσισα να σας γράψω...
Κατ' αρχάς επειδή σε καμια περίπτωση ο Μέγας Αλέξανδρος δεν υπήρξε σφαγέας.
Και για όσους έχουν την τύχη να διαβάσουν κάτι περισσότερο από αυτά που διδάσκουν στα σχολεία θα γνωρίζουν πως τόσο η μητέρα του όσο και ο πατέρας τους δεν ήσαν απλώς κάποιος βασιληάς και κάποια γόνος βασιλικής οικογένειας.
Κι ο Αλέξανδρος βεβαίως δεν κατείχε τον τίτλο του μύστη τυχαία...
Ούτε η εκστρατεία του ήταν απλά απαύγασμα της ιμπεριαλιστικής του μανίας...
Δράττοντας λοιπόν την ευκαιρία θέλησα να σας αναφέρω τα όσα είδαν τα ματάκια μου στην πρόσφατη επίσκεψή μου στην Σχολή του Αριστοτέλη.
Εκεί επάνω στη Μακεδονία...
Αφού ανεβήκαμε στον Όλυμπο με τον φίλο μου, αφού περάσαμε από την Βεργίνα και τις Αιγές...
Και φθάνοντας στη Σχολή, με τι ερχόμαστε αντιμέτωποι φίλοι?
Με την παντελή έλλειψη φυλάκων και θυρών...
Ω, ναι... Είναι ένας παράδεισος αρχαιο&α*#%εί&ς...
Α*ό π$$&@?!κή π&*ρα σας *&^%$#@ ότι μπορείτε να τον επισκεφτείτε και να #$%@&* *%@ ενθύμια %$#@&*...
Και επιπλέον μπορείτε να θαυμάσετε την φαεινότητα των ιδεών που διακατέχει τους φυλάττοντες απουσιάζοντας τον χώρο.
Έχοντας τον διακαή πόθο να μην καταστρέψουν το περιβάλλον με τις σημερινή τεχνολογική εξέλιξη, βρίσκουν σαν ιδανική λύση να καλύψουν το σωλήνα του νερού που φτάνει ως τη βρύση με κορμό δέντρου.
Ω, ναι... Και μετά αφού έδεσαν τόσο περίτεχνα το φυσικό με την τεχνολογία σέρνουν κι έναν κίονα τον σκάβουν στο μέσον για να γίνει γούρνα και τον τοποθετούν κάτω από τη βρύση...
Κι έτσι έδεσε το φυσικό το νέο και το παληό (φωτογραφίες υπάρχουν...)
Και αφού έκαναν αυτό το καλό μετά προχώρησαν στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση των σπηλαίων και στο πέταγμα πλαστικών καρεκλών...
Ουδέν το επιλήψιμον... Καθότι κάποιοι άλλοι κατέστρεψαν τους ηλεκτρικούς πίνακες...
Ο φίλος μου είχε ο δύστυχος επισκεφθεί τον χώρο και τον προηγούμενο χώρο.
Κι είχε βιαστεί να αισθανθεί εθνική υπερηφάνεια επειδή οι αρμόδιοι είχαν φτιάξει σκαλοπάτια και μπάρες για τους ανθρώπους με ειδικές ανάγκες...
Έψαχνε δε σιωπηλός να δει ένα έκθεμα που υπήρχε πέρυσι.
Έναν κίονα με αναλόγιο.
Τι συγκίνηση θα μου πείτε... Κατά πάσα πιθανότητα επάνω σε εκείνο το μάρμαρο ο Αριστοτέλης έβαζε τα συγγράμματά του και δίδασκε τον Αλέξανδρο τον Μέγα...
Τώρα το αν αυτό το έκθεμα θα έπρεπε να βρίσκεται προφυλαγμένο σε κάποιο μουσείο είναι άλλη υπόθεση.
Το έψαχνε ο φίλος μου ο Δημήτρης λοιπόν και δεν το έβρισκε...
Τελειώσαμε την περιήγησή μας και είπα να κατέβω προς το ρυάκι που περνάει ανάμεσα σε πυκνά δεντρα (παρεπιπτόντως τα μούρα είναι υπέροχα. Αφήσαμε και για τους επόμενους...)
Οπότε όπως κατεβαίνω τι γλιέπω;
Έναν κιόνα ένα αναλόγιο και κάτι πέτρες παραλληλόγραμμες ατάκτως ερριμένες...
Λες κι ήταν φτιαγμένες από χαρτόνι και τις πήρε ο άνεμος και τις έρριξε εκεί... (Αρχαιοκάπηλος άνεμος, ποιος ξέρει;)
Επειδή όλως τυχαίως από το σημείο εκείνο είναι πιο εύκολο να συρθούν.
Ο φίλος μου ο Δημήτρης ανέφερε το γεγονός της προηγούμενης θέσης του και ο φίλος μας ο αρχαιολόγος ανατρίχιασε...
Σοκ...
Το φαντάζεστε; Ένα τέτοιο εύρημα έχει εξαφανιστεί από το χώρο που το έχουν τοποθετήσει οι ειδήμονες και κανείς δεν το αντιλαμβάνεται...
Θα μου πείτε με τέτοια θ' ασχολούμαστε; Εδώ συλήσανε δυο τάφους στη Μίεζα (λίγο παρακάτω) και στη διαμαρτυρία του Δήμαρχου (ή του Νομάρχη δεν ενθυμούμαι καλώς) το υπουργείο απάντησε πως οι δυο φύλακες συνταξιοδοτήθηκαν οπότε...
Για τα χαμένα χρυσά λιοντάρια που υπήρχαν στον τάφο της Ευρυδίκης δεν μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν καν...
Πέρασαν ήδη 8 μέρες από τότε που επισκέφτηκα τον χώρο. Αλλά μούρχεται δύσκολο να το καταπιώ και αυτό.
Κάτι πρέπει να κάνουμε...
Δεν μας επιτρέπεται να δεχόμαστε παθητικά αυτή την μεταχείριση της κληρονομιάς των προγόνων μας.
Ας προχωρήσουμε σε διαμαρτυρίες όπου και όπως μπορούμε.
Ας τους αναγκάσουμε να επιτελέσουν το έργο τους.
Ας δημιουργήσουμε ομάδες εθελοντών που θα διαφυλάσσουν αυτούς τους χώρους.
Ας βρούν οι αρχαιοκάπηλοι εμάς μπροστά τους αφού το κράτος κάνει ότι μπορεί για να τους διευκολύνει.
Ας τους πουμε εμείς το "Μολών Λαβέ".


Στο παραπάνω μήνυμα υπήρξε ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ απο το Συντονιστή Κέλσο, πρός ΑΠΟΦΥΓΗ ΚΑΚΗΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ των γραφωμένων

Edited by - Kelsos on 09/07/2003 18:10:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 03:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
καλως ηρθες στο Εσωτερικα,φιλη konstantina!
..ενοιωσα ακριβως οπως τοτε με το δεντρο στο αβατο του δασους...
καλη μου φιλη εχεις δικιο,μαλλον ηγκικεν η ωρα ...


ΦΩΣ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ...



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 18:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλώς όρισες στη Μεταφυσική μας παρέουλα, φίλη Κωσταντίνα...

Πραγματικά αυτό που αναφέρεις είναι χάλι και τι χάλι μάλιστα...
Ολυμπιακό.... Τρομάρα μας...

Η "επέμβαση" που δέχτηκε το μήνυμά σου έγινε για να ΜΗΝ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ότι ΠΡΟΤΡΕΠΟΥΜΕ τους επισκέπτες και τα μέλη σε αξιόποινες πράξεις...

Την ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΣΟΥ την συμερίζομαι και μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε κάτι...
'Αλλοι όμως κρατάνε ΚΑΙ το μαχαίρι ΚΑΙ το πεπόνι....

Και πάλι ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ και θέλουμε να μας πείς ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ για τα "Πνεύματα που άναψαν"....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Edited by - Kelsos on 09/07/2003 18:17:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 21:01:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ας μη ξεχναμε πως και οι Ελληνες 'ταλαιπωρηθηκαν' κατα τους Περσικους πολεμους..Απο ανθρωπους υποταγμενους στη θεληση του βασιλια τους...
Και αυτοι ηρθαν απο του διαολου τη μανα,και αυτοι σκοτωσαν Ελληνοπαιδες,και γι' αυτους εκλαψαν μανες...

Σε αυτό που λες έχεις δίκιο. Με τους Πέρσες όντως υπήρχε μίσος. Αλλά μην ξεχνάς ότι ο Αλέξανδρος δεν έμεινε μόνο σε αυτούς αλλά κατέκτησε πάμπολους λαούς και ήθελε να φτάσει μέχρι την Ινδία. Επίσης δεν το αγάπαγαν όλοι. Πολλοί από τους στρατιώτες του, και αφού είχαν νικήσει τους Πέρσες, δυσανασχετούσαν βλέποντας τον Αλέξανδρο να τους τραβάει στα βάθη τις Ασίας χωρίς και τις κατάλληλες προμήθειες. Πολλοί αθηναίοι επίσης δημοκρατικοί τον αντιμάχονταν επειδή πρέσβευε την μοναρχία.

Σας προτείνω αν θέλετε να ακούσετε το τραγούδι Alexander The Great των Iron Maiden.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 19:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Wolffaced ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΑ ΕΧΘΡΟΥΣ,ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΧΟΝΤΑΙ ΕΝΑΤΙΟΝ ΤΟΥ.
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΣΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΡΕΣΒΕΥΕ ΤΗΝ ΜΟΝΑΡΧΙΑ. ΑΝ ΗΤΑΝ ΜΟΝΑΡΧΗ ΟΠΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΛΕΣ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΛΟΓΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΥ ΣΤΡΑΤΗΓΟΥΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ. ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΕ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΙΣΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΙΣΟΠΟΛΙΤΕΙΑ. ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗΘΕΚΕ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΜΑ ΕΓΙΝΕ ΜΙΣΗΤ0Σ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΑΠΕΙΛΗΣΕ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.ΜΙΣΗΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΦΟΒΟΤΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΡΟΗ ΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΥΠΗΚΟΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ.

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy