ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ένας γάμος, ΑΡΚΕΤΟΟΟΟ κρασί και ένα ζεϊμπέκικο....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 00:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρέθηκα λοιπόν χθες βράδυ στο γάμο ενός ξαδέρφου μου, β΄ βαθμού. Στο γλέντι, ύστερα από ένα ωραίο γεύμα, ΑΡΚΕΤΟΟΟΟΟ κρασί και πολλή πίεση που έχω υποστεί τελευταία.. Ήρθε η ώρα να χορέψει ο ξάδερφος το Ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας. Πάνω στις απίστευτες νότες, ο ξάδερφος ταίριασε τις απίστευτα καλύτερες κινήσεις.

Και.... ΜΟΥ ΗΡΘΕ Η ΦΛΑΣΙΑ!!!!!!


Μήπως όλη η ζωή είναι ένα ζεϊμπέκικο; Μήπως πρέπει ο άνθρωπος να ισορροπεί μεταξύ ευαίσθητων εννοιών; Αλλά τι νόημα και ουσία θα είχε η ζωή αν δεν την διασκεδάζαμε την ισορροπία αυτή; Για αυτό πιστεύω ότι χορεύουμε όλοι ένα ζεϊμπέκικο. Όλοι ισορροπούμε... Και δεν μας νοιάζει πού θα βγει... Το διασκεδάζουμε, παίζουμε, πονάμε, γελάμε και το ριψοκινδυνεύουμε........

Όλα τα άλλα έρχονται. Τα νιώθουμε, μας πονάνε και μας διδάσκουν για να συνεχίζουμε....... Να χορεύουμε, να ριψοκινδυνεύουμε, να πονάμε, να μαθαίνουμε και να συνεχίζουμε, να χορεύουμε, να ριψοκινδυνεύουμε, να πονάμε, να μαθαίνουμε και να συνεχίζουμε, να χορεύουμε, να ριψοκινδυνεύουμε, να πονάμε, να μαθαίνουμε και να συνεχίζουμε...................


-------------------------


-------------------------
They buy your dreams, so they can sell your soul,
is it any wonder we've last contol?

Edited by - bladerunner on 30/06/2003 00:27:54

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 00:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δηλαδή που δε χορεύω ζε'ι'μπέκικο δεν είμαι ισορροπημένος άνθρωπος?
Ωραίος χορός και μουσική αλλά δε με εκφράζει.
Η ζωή εμπεριέχει και εμπεριέχεται στα πάντα και όλα θα μας συμβούν αργά ή γρήγορα. Μη πέφτουμε μόνο σε ψευδαισθήσεις τύπου
"Α...είμαι καλά έχω μια δουλίτσα, μια σχέση, ενα σπιτάκι..."
Αυτό δεν είναι η ζωή...η ζωή κάνει αισθητή την παρουσία της συνεχώς καί είναι ρέουσα περιρέουσα, ανακινώντας τα πάντα μόνο και μόνο για να ανατρέψει (θά 'λεγα), την αίσθηση ασφάλειας που νομίζουν κάποιοι οτι είναι δεδομένη.
Καταλήγω στο, ευτυχώς τα πάντα ρεί και προπαντός η ζωή μας.
Καλή δύναμη σε όλους και...ατέρμονη ευτυχία στον ξάδερφο και τη γυναίκα του

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 00:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο θέμα bladerunner,αν και οι χορευτικές μου ικανότητες...
Κατ'αρχήν να ζήσουν τα παιδιά,εύχομαι κάθε ευτυχία στο δρόμο τους!

Λοιπόν άκουσα σε μια παρέα να λέγεται ότι το ζεϊμπέκικο είναι σαν να χορεύεις με έναν άγγελο (όχι εμένα,μη βαράτε!).Πέρα από το ποιητικό του θέματος,μήπως αυτός δεν είναι και ένας ορισμός για τη ζωή?
Χορός = κίνηση = δόνηση = ζωή
Άγγελος = το θείο = το υπερφυσικό = το πεπρωμένο
Μια αέναη πάλη,μια διαμάχη,μια γνωριμία και μια συμφιλίωση στο τέλος!

Εντάξει άτυχος ο αποσυμβολισμός αλλά αυτό μου'ρθε!Κανείς άλλος να καταθάσει τις απόψεις του?

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Edited by - Darkangel_78 on 30/06/2003 00:59:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 01:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πες μου βρε Χάρε να χαρείς, το μαύρο σου σκοτάδι,
σαν αποθάνω, ο πόνος μου, θα γιατρευτεί στον Άδη;

Παλιά λέγανε πως το ζεϊμπέκικο χωράει μέσα σε να τετράγωνο. Έκανα τέσσερα βήματα. Συρτά. Αργά. Με το μέτωπο να κοιτά τον μουσαμά της πίστας. Όρισα το τετράγωνο μου κι ύστερα σήκωσα το κεφάλι μου ψηλά, κατάματα στον ουρανό.
Άνοιξα τα χέρια κι έβγαλα φωνή. Ένα ωωωχ! που ανέβηκε από τα βάθη της ψυχής μου.

Μιλάμε και για πολύ “εσωτερικά” συναισθήματα

Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 05:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΔΟΚΕΩ=ΣΥΝΑΙΝΩ=ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ=ΕΥΝΟΙΚΩΣ ΔΙΑΚΕΙΜΑΙ...
ΕΥΔΟΚΙΜΟΣ=ΕΥΔΟΚΙΜΩΝ=ΕΠΙΤΥΧΗΣ =ΕΝΔΟΞΟΣ=ΕΝΤΙΜΟΣ...
EYΔOKIA=ΕΠΙΔΟΚΙΜΑΣΙΑ=ΕΥΝΟΙΑ=ΧΑΡΙΣ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

-ΦΟΒΕΡΗ ΤΡΙΛΟΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ,ΦΙΛΕ ΜΟΥ,bladerunner!..
ΑΝ +ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΑΛΜΟΔΟΒΑΡ...-



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 10:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας καθαρά εσωτερικός χορός .

Δεν υπάρχουν συγκεκριμένα βήματα , δεν υπάρχουν συγκεκριμένες φιγούρες .
Ο χορός του άντρα ήταν το ζεϊμπέκικο για τους παλιούς .
Απαγορευόταν να είναι άλλος πάνω στην πίστα εκτός από τον αδελφικό φίλο που ήξερε τι συμβόλιζε για τον χορευτή το τραγούδι , απαγορευόταν να είναι στην πίστα γυναίκα και να χτυπάει παλαμάκια , δεν επιτρεπόταν σε άντρα να χτυπήσει παλαμάκια ή να συνοδεύσει γυναίκα σε ζεϊμπέκικο .

Ο οίνος που απελευθερώνει , ο οίνος που λυτρώνει .

Η μουσική δίνει το ρυθμό στην ψυχή και αυτή τον μεταφέρει στα πόδια , βήματα που ζωγραφίζουν το παράπονο , τον πόνο , την θύμηση .
Ένας άντρας μόνος , ακούει , θυμάται , πονάει , αγαπάει , χορεύει .

Μια ιεροτελεστία ……… που κάποτε είχε νόημα και αξία .


Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 16:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια ιεροτελεστία ……… που κάποτε είχε νόημα και αξία .

Θα συμφωνήσω φίλε Ράμογλου 100% και να προσθέσω, ότι το ζεϊμπέκικο ήταν και θα πρέπει να παραμείνει ανδρικός χορός! Στην θέα μιας γυναίκας (αλανιάρας..μη ξεράσω!) που ‘χορεύει’(;) ζεϊμπέκικο, θα τολμήσω να πω ότι αηδιάζω.

Αυτός ο χορός, δεν είναι απλά ένας χορός. Είναι ιεροτελεστία, είναι ένας συμβολισμός, μια παράδοση που χάνετε στους αιώνες.


Όταν ένας άνδρας χορεύει ζεϊμπέκικο, το χορεύει μόνος του! Και θα πρέπει να σείεται η γη και ο ουρανός να αστράφτει! Οι υπόλοιποι… ‘τουμπέκα!’

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 30/06/2003 16:12:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 16:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1) ‘Ζεμπέκικο’ = Πόνος = νταλκάς = ανδρισμός (και όχι αντριλίκι)….

2) ‘Ζεϊμπέκικο’ = Έκσταση = μεταμόρφωση = δύναμη (ψχ-κή)

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 30/06/2003 16:13:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 18:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πές τα Χρυσόστομε...εεε...Εχέμβροτε ήθελα να πω! Για πόσο ακόμη θα πρέπει να ανεχόμαστε τη θέα των "πολλά βαρέων και όχι" γυναικών να στριφογυρνούν στο ρυθμό της κενότητάς τους; Ευτυχώς που οι περισσότερες περιορίζονται στο να "σκοτώνουν" κάποια από τα σύγχρονα wanna-be ζεϊμπέκικα...Κάτι είναι κι αυτό...Και το τελευταίο που θέλω αυτή τη στιγμή είναι μία γυναίκα να με κατηγορήσει για φαλλοκρατισμό...Όλα κι όλα...Κάποια πράγματα απλά έτσι είναι!

ΥΓ : Το ίδιο γελοία δεν είναι και η θέα ενός ανδρός να λικνίζεται, σπάζοντας την αλύγιστη μέση του στο ρυθμό του "σινανάι γιαβρούμ";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 19:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν λέω, η γυναίκα κορόνα στο κεφάλι μας και όλα για εκείνη, βασίλισσα και αρχόντισσα κυρά! αλλά… ορισμένα πράγματα είναι ανδρική υπόθεση όπως και άλλα τόσα, γυναικεία. Αντιμετωπίστε το απλά και σαν θέμα αισθητικής.

Όσον αφορά το αρχικό ερώτημα (τοποθέτηση) του bladerunner, θα συμφωνήσω στο ότι ο κάθε χορός εκφράζει την ίδια την ζωή και τα βιώματά μας . Αλλά όπως προανέφερα το ζεϊμπέκικο κατά την γνώμη μου εκφράζει την ζωή και την φύση του άνδρα. (όπως είπε και ο φίλος ‘durden_alie’ ας μην κατηγορηθώ (ούμε) ως φαλλοκράτες.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 30/06/2003 19:59:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 21:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχάς να σας ευχαριστήσω, όλους όσους απαντήσατε....

Φίλε notis_29 με έστειλες.!.!.!.!.....

Αν σου πω ότι μετά από αυτό το περιστατικό, είχα εικονοποιήσει στο μυαλό μου τη ζωή, σαν έναν άνθρωπο να χορεύει σε μια τετράγωνη επιφάνεια που αιωρείται στο κενό....

Κάθε κίνηση γέρνει το τετράγωνο, με κίνδυνο να πέσει ο άνθρωπος. Όμως μια ξαφνική κίνηση αντιστρέφει την πορεία της τετράγωνης αυτής βάσης και ο άνθρωπος γέρνει προς τα αλλού. Μια άλλη κίνηση τότε τον ξανασώζει και πάει λέγοντας......

Ισορροπίες... Πορείες... Σωτήριες κινήσεις που μπορεί να οδηγούν αλλού.... Διατηρώντας τις ισορροπίες....

Ε ρε τί κάνει το κρασί...

-------------------------
They buy your dreams, so they can sell your soul,
is it any wonder we've last contol?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 21:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο για όσους σχολιάσατε τις χορευτικές σας ικανότητες... Πού να με καμαρώσετε....

Με το ζόρι με τράβαγε η έρμη η νύφη να σηκωθώ........ Αυτό δεν ήταν χορός. Πατητό έπαιζα

-------------------------
They buy your dreams, so they can sell your soul,
is it any wonder we've last contol?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy