ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Προτεινόμενα βιβλία.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 15:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DEN MPORW NA PW OTI EIMAI IDIETERA ''DIAYASMENO''H KAI MELETIRO ATOMO!
ALA APO TA LIGOSTA VIVLIA POU EZW DIAVASEI''MELETISEI''THA SAS PROTINW
DYO POU TA XANA-DIAVASA PROSFATOS.KYRIOS TO PROTO VIVLIO ME TAXIDEPSE
POLI MAKRIA.....(LIGAKI DISKOLO VIVLIO)

1) ΟΡΦΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ - Jane Ellen Harrison (ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ)1995
2) ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΚΟΣΜΟΥ - Joscelyn Godwin (ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ - Μ.ΚΑΡΔΑΜΙΤΣΑ)1981

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 10:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Would you please write in Greek?

Mήπως θα μπορούσες να γράφεις στα Eλληνικά ;

Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYMEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 00:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο αύριο θα κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις Γεωργιάδη σε βιβλίο
ολοκληρωμένη η μελέτη μου "Η ΧΑΜΕΝΗ ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ & ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ", η οποία είχε πρωτο-δημοσιευτεί πρίν απο 2 χρόνια στο esoterica. Μία γεύση για τα περιεχόμενα

http://www.esoterica.gr/articles/contributions/esoteric/kivotos_1/kivotos1.htm

http://www.esoterica.gr/articles/contributions/esoteric/kivotos_2/kivotos2.htm

http://www.esoterica.gr/articles/contributions/esoteric/kivotos_3/kivotos3.htm

Το περίπτερο των εκδόσεων Γεωργιάδη στην έκθεση βιβλίου στην Διονυσίου ΑΡΕΟΠΑΓΊΤΟΥ 12-28/9 είναι το 136-137 . Περισσότερα τις επόμενες ημέρες.


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 00:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια Πλωτίνε!


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 09:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια κι από εμένα, Βασίλη.

Ελπίζω μαζί με εσένα να μπορέσει παράλληλα, να δυναμώσει και η δική μας φωνή, ενότητας, εσωτερικότητας, και ανθρωπισμού.

Η φωνή του Esoterica.gr

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 10:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !

ΔΕ ΜΕΝΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΕ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

qex
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 14:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qex  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΥΦΑΝΤΟ ΤΗΝ ΦΙΟΝΑΒΑΡ?ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΛΟΓΙΑ..ΤΗΕΙΚΟ ΤΟ ΕΧΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ.....

Is DARKNESS leading me?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 00:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι σας ευχαριστώ. Ο λόγος που γράφτηκε το βιβλίο είναι για να βοηθήσει όποιον το επιθυμεί, να προσεγγίσει την αρχαία Ελληνική φιλοσοφία, (περιέχοντας και εσωτερικές πινελιές βέβαια) μίας και στην δική μου περίπτωση δεν υπήρξε κάποιος να με βοηθήσει στις πρώτες μου ανησυχίες και αναζητήσεις . Εάν αυτό γίνει έστω και για έναν θα είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος.
Το esoterica άνοιξε ένα καινούργιο δρόμο γνώσης για εμένα και με βοήθησε πολύ. Επί της ευκαιρίας λοιπόν θα ήθελα λοιπόν να ευχαριστήσω ιδιαιτέρως τους υπευθύνους και φίλους αυτού του τόπου Admin, Arzuna, και thoth, αλλά και τον παληόφιλο Κέλσο, για την μοναδική δυνατότητα που μου πρόσφεραν. Ταυτόχρονα όμως ευχαριστώ και τους νεότερους συντονιστές και όλα τα «απλά» μέλη διότι τίποτα δεν θα είχε γίνει από όλα όσα έχουν γίνει έως σήμερα, δίχως την σημαντική συμβολή όλων των μελών του ΕSOTERICA. Έχω την εντύπωση ότι πολλά καλά θα γίνουν στο σύντομο μέλλον….
Ίσως την Κυριακή το βράδυ να είμαι εκεί, θα σας ενημερώσω…

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 09:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Την καλημερα μου!!!
θα ηθελα να παραθεσω κι εγω ενα συμπληρωμα στα ειδη πολυ αξιολογα βιβλια ,που εχεται προτεινη...
ενα πολυ καλο βιβλιο που το εχω σαν οδηγο μου,και το αγορασα φετος το καλοκαιρι ειναι απο της εκδοσεις ΚΕΔΡΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΙΤΛΟΣ ΠΥΡΙΝΗ ΥΓΕΙΑ.
Λομπσανγκ Ραμπα>το τριτο ματι.εκδοσεις ΚΑΚΤΟΣ
ΧΕΡΜΑΝ ΕΣΣΕ>ΣΙΝΤΑΡΤΑ
Αλικη Μπειλη>ΠΡΑΓΜΑΤΕΙΑ ΕΠΙ ΤΩΝ ΕΠΤΑ ΑΚΤΙΝΩΝ
Αλικη Μπειλη>ΟΙ ΑΘΛΟΙ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ
Αλικη Μπειλη>ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΙΘΕΡΙΚΟΣ ΦΟΡΕΥΣ
ΑΠΕΙΡΟΣΥΝΗ 1930
ΜΙΚΑ ΒΑΛΤΑΡΙ Ο ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΗΣ
ΜΙΚΑ ΒΑΛΤΑΡΙ Ο ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ
ΜΑΡΙΑ ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΔΟΥ ΠΟΘΟΥ>Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΗΣ ΣΤΑΧΤΗΣ
ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ>ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΓΙΟΒΑΝΗΣ


ΟΜ

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 14:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηπως γνωριζει κανεις εαν τα Βιβλιο Νεκρονομικον και Ενωχιανες Πινακιδες του Δρ.Τζων Ντη υπαρχουν σε καποιο βιβλιοπωλειο εδω στην
Αθηνα;Τα εχεις κανεις διαβασει και ποια ειναι η αποψη του για αυτα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διγενής Aκρίτας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 00:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διγενής Aκρίτας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα περισσότερα βιβλία που γράφεται είναι άριστα κατά την γνώμη μου. Και μόνο αυτό το τόπικ είναι από μόνο του ικανό να πετύχει ότι όλα τα άλλα μαζί, εκτός από την επικοινωνία και την ανταλλαγή απόψεων για διάφορα θέματα.
Τα περισσότερα βιβλία που διαβάζουμε εξυψώνουν τον άνθρωπο προς το θειο.
Γι΄αυτό τον λόγο θα σας προτείνω ένα βιβλίο που θα μας προσγειώσει στην απέναντι όχθη. Είναι μικρό και ευκολοδιάβαστο. Έπεσε τελευταία στα χέρια μου και με προσγείωσε απότομα. Οχι γιατί δεν τα ήξερα αυτά αλλά γιατί τα είχα λησμονήσει. Επάγγελμα: Πόρνη ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΛΙΛΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑ

Ευχαριστώ τον thoth για το topik.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 04:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλημερα σας!Καλως ηρθες Διγενη Ακριτα η Λιλη Ζωγραφου,ειναι μοναδικη στο ειδος της,δεν θα ξεχασω ποτε το υπεροχο βιβλιο της...η αγαπη αργησε μια μερα,αν δε το εχεις διαβασει θα το προτεινα ανεπιφυλακτα.

Ηρθα απο την λαμψη παω ξανα στην λαμψη...

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 12:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Περισσότερα τις επόμενες ημέρες...


Επανέρχωμαι λοιπόν. Πληροφορίες και στην κεντρική σελίδα.

http://www.esoterica.gr/books/books_main.htm

Θα βρίσκομαι στην Έκθεση Βιβλίου στην Διονυσίου Αρεοπαγίτου στο Περίπτερο των εκδόσεων Γεωργιάδη 136-137 αυτή την Κυριακή 28/9 και τις ώρες 20:00-22:00.
Τα λέμε..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 16:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΛΩΤΙΝΕ,

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΚΙΒΩΤΟ (ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ )...

ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΚΕΣΤΩ ΣΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΜΕΝΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ...

ΜΕ ΓΕΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ! ΈΛΕΙΠΕ. ΕΚΤΙΜΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΕΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ.

ΚΙ ΑΝ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΕΙ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΗΣ ΠΟΡΕΙΑΣ, ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ, ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ.

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΣΟΥ.

ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΤΩΡΑ. ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΝΑΓΝΩΣΤΟ ΚΑΙ Η ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΚΥΛΑΕΙ ΑΡΜΟΝΙΚΑ ΚΑΙ -ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ- ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ. ΣΕ ΣΗΜΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΞΑΛΛΟΥ. ΙΣΩΣ Η ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΩΝ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ "ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ" ΝΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ.

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΙΕΡΑΡΧΙΣΗ ΣΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ.

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΥ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΤΑΠΙΑΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΣΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΟΡΙΖΕΙ. ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ: "ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΠΙΔΕΡΜΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΛΥΕΙ". ΟΜΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ "ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΙ ΠΟΡΤΕΣ" ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΝΑ ΔΟΥΝ ΜΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ "ΚΑΤΑΠΙΑΣΤΟΥΝ" ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΣΟΥΝ ΒΑΘΥΤΕΡΑ.

ΤΕΛΟΣ, ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΙ ΕΣΥ, ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ "ΠΙΝΕΛΙΕΣ". ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΜΕΡΙΚΕΣ "ΒΟΥΡΤΣΙΕΣ"...

ΑΛΗΘΕΙΑ, ΔΕΝ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΘΕΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ... (ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ...)

TRAVELLER
THE JUDGE (XEXE)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

loukoulos
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 16:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους loukoulos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολα τα βιβλια του ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΤΡΙΑΝΟΥ με αρχη απο το ΥΔΡΟΧΟΟΣ

ΛΙΛΗ ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΑΝΤΙΓΝΩΣΗ τα δεκανικια του καπιταλισμου
ολους τους ΠΡΟΣΩΚΡΑΤΙΚΟΥΣ
ΘΑΝΑΣΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ-Μυστες και μαγοι στην αρχαια Eλλαδα
ΒΙΛΧΕΜ ΡΑΙΧ-ολα τα εργα του με αρχη απο την ΟΡΓΟΝΟΕΝΕΡΓΕΙΑ
Α.Φ. ΧΑΛΑ 1977 -Αποκρυφισμος-θεοσοφια τα επτα γενη της ανθρωποτητος

ΑΡΧΙΜΑΝΡΙΤΟΥ ΖΑΧΑΡΙΑ-Αναφορα στη θεολογια του γεροντος Σωφρονιου
ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ ΜΟΝΑΧΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΑΤΟΥ- Θεος λογος και ανθρωπινος λογος
ΓΡΗΓΟΡΙΟ ΝΥΣΣΗΣ-Περι ψυχης και αναστασεος [KELSO KAI THOTH NA TO DIABASETE OPOSDIPOTE]
ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΝΙΚ ΒΑΤΣΙΚΟΥΡΑ-Ηενοια του θανατου κατα τον αγιο ΓΡΗΓΟΡΙΟ ΝΥΣΣΗΣ
IOYSTINOS POPOBITS-Οδος θεογνωσιας

ΑΛΚΥΟΝΗ ΠΑΠΑΔΑΚΗ-Η βαρκαρισσα της χιμαιρας

ΤΑ ΛΟΥΤΡΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ-ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗ

JAN DRIES -ΤΟ ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΤΡΟΦΩΝ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 18:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ταξιδευτή" εσύ είσαι γρήγορος...
Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και τα καλά σου λόγια. Ο στόχος μου είναι όντως το μισάνοιγμα της πόρτας. Οι βουρτσίες ίσως σε ένα επόμενο εάν υπάρξει...
Α και η υπογραφή δεν είναι τυπωμένη, "original" είναι.
Αυτά τα ολίγα δεν θα ήθελα να καταχραστώ το topic προς ιδίον όφελος.

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Διγενής Aκρίτας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 23:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διγενής Aκρίτας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ spirit. Θα το έχω προσεχώς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

antix8wn
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 13:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος antix8wn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΑ-ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΙΣΤΟΡΙΚΑ,ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ,ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ,ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ.ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΑΜΑΓΑΛΜΑ ΠΟΛΛΩΝ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ

ΤΟ ΕΚΡΕΜΕΣ ΤΟΥ ΦΟΥΚΟ-ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

ΕΠΙΣΗΣ
ΠΛΑΤΩΝ-ΤΙΜΑΙΟΣ

ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ-ΠΕΡΙ ΤΟΥ Ε ΕΝ ΔΕΦΟΙΣ

S,HAWKHINS-ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

ΑΡΗΣ ΠΟΥΛΙΑΝΟΣ-Η ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

harmonia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 19:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους harmonia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας
Ενδιαφέρουσες οι επιλογές σας Θα προσπαθήσω να μην πέσω σε επαναλήψεις
Θα πρότεινα στον Εχέμβροτο -ΤΑ ΟΡΦΙΚΑ του Ι Πασσά
στον Λούκουλο -το βιβλίο του Αρχιμανδρίτη Σωφρόνιου γα τον Αγιο
Σιλουανό τον Αθωνίτη
-ΤΟΥ ΜΟΝΑΧΟΎ θΕΟΚΛΗΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΆΤΟΥ το Αγ Νικόδημος ο
Αγιορείτης
-φιλοκαλικές σελίδες εκδ του ησυχαστηρίου Γρ Παλαμά
-Αρχ Αιμιλιανού Η ζωή εν πνεύματι 2ος τ. από το
Κατηχήσεις και Λόγοι
στη Rosarium ήθελα να της πω ότι και εμένα μου αρέσει πολύ ο Ρηβς κα σας συνιστώ ό,τι βιβλίο του βρείτε να το διαβάσετε Ποιητικότερος αστρονόμος δεν νομίζω να υπάρχει
Ενδιαφέρον είναι επίσης το Υφαίνοντας το Ουράνιο τόξο του Ρίτσαρντ Ντώκινς
Περί Χάους τώρα Υπάρχει το κλασικό Η θεωρία του χάους του Gleick
Διάβασα όμως με πολύ ενδιαφέρον το Χάος και η φυλή των Ελλήνων του Παύλου Δημοτάκη
Δεν νομίζω ότι ανέφερε κανείς ώς τώρα το κλασικό Ταό και η φυσική του Κάπρα συγκλονιστικό βιβλίο!
Θα ήθελα ακόμα να σας προτείνω το βιβλίο Ιερή Γεωγραφία του ελληνικού κόσμου του Jean Richer
Το φιλοσοφικό Δέντρο του Γιουνγκ
Αναφέρθηκε κανείς στο I Ching ?
Ακόμα τη Θιβετιανή Βίβλο των Νεκρών του Padma Sambhava μεταφρ εισαγωγή και σχόλη του Ε. Λιακόπουλου πολύ ωραία δουλειά
Θαλή, Αναξίμανδρο,Αναξιμένη στη σειρά του Εξάντα
Ηράκλειτο Απαντα εκδ Ζήτρου και φυσικά του Οσσο Η κρυμμένη αρμονία
Ευγένιου Ουίτγουορθ Τα εννέα πρόσωπα του Χριστού
Τον Φάουστ και παράλληλα την φιλοσοφική ερμηνεία του από τον Ι.Θεοδωρακόπουλο
του Τσόπρα Οι 7 πνευματικοί νόμοι της επιτυχίας
του Κοέλο Οι προσκηνητές του Κομποστέλα(αυτός ειναι ο ελληνικός τίτλος δεν είμαι σίγουρη)
από το Θέατρο του Πρίσλεϋ εμείς κα ο χρόνος εκδ Δωδώνη μτφ Καλλέργη
αλλά και πολλά άλλα

Γενικά σε όλους
- βουδιστικά σούτρα
- ολα τα βιβλία του Thich Nhat Hahn
Αλλα άλλοτε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 20:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διάβασα όμως με πολύ ενδιαφέρον το Χάος και η φυλή των Ελλήνων του Παύλου Δημοτάκη


Ενδιαφέρον.. τίτλος…!!φίλη harmonia Μπορείς να μας πεις περισσότερα για το συγκεκριμένο βιβλίο.. σε παρακαλώ… σε τι αναφέρετε και ποιου εκδοτικού οίκου είναι..?

Γιώργος
…αν πάρω το αεροπλάνο και κατέβω … θα έχετε surprise funeral…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

harmonia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 01:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους harmonia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιώργο Ο πλήρης τίτλος είναι
Το χάος και η φυλή των Ελλήνων
ερμηνεία του ελληνικού φαινομένου με τη σύγχρονη χαοτική δυναμική
Παύλου Νικ. Δημοτάκη, Αθήνα 1996 εκδ από το συγγραφέα Μαραθωνοδρόμου 73 Μαρούσι 8050421
Ο συγγραφέας υπήρξε καθηγητής πυρηνικής χημείας και άλλα πολλά . Ξεκινώντας από το γεγονός ότι οι Ελληνες έχουν διακριθεί γιά υψηλά πολιτισμικά επιτεύγματα, αλλά έχουν οδηγηθεί και σε πολλές αυτοκαταστοφικές ενέργειες προσπαθεί να ερμηνεύσει τη γενεσιουργό αιτία και την αποδίδει στη χαοτική δυναμική

Απόσπασμα:
Είναι περίεργο ότι ενώ η φύση και ιδιαίτερα ο ελληνικός χώρος έχει διαστάσεις ενδιάμεσες των τριών του Ευκλείδη, οι ελληνες δημιούργησαν την επιστήμη αυτή των διάκριτων αυτών τριών εννοιών, του μήκους , του πλάτους και του ύψους. Σαν πρώτη απάντηση θα λέγαμε ότι η ύπαρξη γεωμετρικού χάους στον ελληνικό χώρο απαιτούσε από τα ανθρώπινα όντα του, που ζυμώθηκαν μακραίωνα με αυτόν, την ανάταση του νου για να συλλάβει την τάξη στο χώρο
Αναφερεται σε μυθολογία προϊστορία και αρχαία ιστορία
Δεν είναι συγκλονιστικό αλλά παρουσιάζει ενδιαφέρον η προσέγγιση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 01:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΕΤΕ Η ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΡΑΣΗΣ!
1)QUANTUM PSYCHOLOGY-ROBERT ANTON WILSON,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ,ΣΥΜΠΥΚΝΩΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.
2)ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑ ΝΤΑΚΟΥ,ΚΑΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΜΒΑΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥ
3)ΤΙΜΑΙΟΣ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ,ΕΝΑ ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
4)ΝΙΚΟΛΑ ΤΕΣΛΑ,Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΤΟΥ 21 0Υ ΑΙΩΝΑ,ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΤΑΜΚΟΥ.ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΛΑΜΠΡΗ ΙΔΙΟΦΥΙΑ..
5)Ι ΤΖΙΓΚ,ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΑΛΛΑΓΩΝ,ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ,ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ..
AYTA ΓΙΑ ΤΩΡΑ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 11:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προτείνω το εξής : Πέρα από την αναφορά στον τίτλο, να παραθέτουμε και τον δεσμό που μα επιτρέπει να το κατεβάσουμε σε ηλεκτρονική μορφή (αν υπάρχει).

Ξεκινώ με ΑΣΚΗΤΙΚΗ - Νίκος Καζαντζάκης
http://rapidshare.com/files/57958581/Kazantzakhs_-_Askhtikh.pdf

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2008, 05:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ ΣΟΛΟΜΩΝΤΑ (ΣΟΛΟΜΩΝΙΚΗ) - Μακ Γκρέγκορ Μάθερς
http://rapidshare.com/files/85730962/To_Kleidi.pdf

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Ο προφήτης της αρχαιότητας - ΧΡΗΣΤΟΥ ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ
http://rapidshare.com/files/85696097/Xristos_Zalokostas_-_Socrates_O_Profitis_tis_Arxaiotitas.pdf

Μυθολογία της Μέσης Ανατολής
http://rapidshare.com/files/72721417/hooke.middle.eastern.mythology.pdf

ΤΑ ΟΡΦΙΚΑ - Ιωάννου Πασσά
http://rapidshare.com/files/84757604/TA_ORFIKA.pdf

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2008, 16:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λίστα ατέλειωτη αλλά θα προτείνω κι εγώ λίγα βιβλία:

Άκου ανθρωπάκο (Βίλχελμ Ράϊχ)
Αντιγνώση (Λιλή Ζωγράφου)
Ελληνική κοσμοθεωρία (Ιάσων Ευαγγέλου)
Αποσυμβολισμός της Ελληνικής μυθολογίας (Νικόλας Μαργιωρής)
Αρχαίες επιβιώσεις στον χριστιανισμός (Γεώργιος Σιέττος)
Αρχαίοι Έλληνες μύστες (Διαμαντής Κούτουλας)
Λεξικό παραδοσιακών συμβόλων (Τζ. Κούπερ)
Η βιογραφία του διαβόλου (Πήτερ Στάνφορντ)

...και πόσα άλλα...

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 10:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προτείνω το βιβλίο Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗΣ ΑΥΤΟΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗΣ , του χαρουτιν τορκομ σαραινταριαν . εκδόσεις τηλορητης.
Εμένα με βοήθησε να κατανοήσω καλλύτερα την εσωτερική φιλοσοφία και τον ρόλο της στην καθημερινότητά μου ,γιατί είναι γραμμένο με απλό τρόπο .

Εύχομαι να βοηθήσει και άλλα μέλη .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexandros@vivliokritiki.gr
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 11:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexandros@vivliokritiki.gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας,
Δεν έχω να προτείνω πολλά βιβλία, αλλά αν ενδιαφέρεστε για ένα σίτε με αναλυτικές κριτικές και προτάσεις για βιβλία θα μας βρείτε εδώ:

http://www.vivliokritiki.gr/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Youme
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 01:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Youme  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αρχαία σοφία και Χριστιανισμός R. Steiner, εκδόσεις Ιάμβλιχος
Συμβολισμός και αναζήτηση //
Φωταινά μονοπάτια //
Η αποκάλυψη του Ιωάννη // , //
Μεγάλοι μύστες ED SHURE //
Αρχαία Ελληνικά Μυστήρια Κ Κουρτίδου Ιδεοθέατρο
Το σημειωτάριο ενός μύστου Ι Βασίλη //
Ερμητικά κείμενα Παρασκήνιο
Το κυμβάλειο Νέα Ακρόπολη




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 10:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν χρησιμοποίησα βιβλία. Πηγή της μόρφωσης που έχω αποκτήσει στάθηκε το internet, πιστεύω ότι κρύβονται οι απόψεις διαφόρων προσωπικοτήτων και όποιο θέμα θες εμφανίζεται μπροστά σου.
Παλαιότερα είχα σαν πρότυπό μου τον Αλχιμιστή του Κοέλιο. Όμως λόγω της εύκολης αναζήτησης το internet έγινε για μένα γνώση. Ειδικά, το forum σας μου έχει διδάξει πολλά. Έννοιες και απόψεις που δεν τις έχω ξανακούσει ποτέ.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2020, 19:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ξεθάβω" αυτό το θέμα γιατί το θεωρώ πολύ διδακτικό, είναι μια ευκαιρία να συμμετάσχει όποιος θέλει και να αναφέρει βιβλία που μπορεί να μην τα γνωρίζει κάποιος άλλος... Ευκαιρία να εμπλουτίσουμε τις βιβλιοθήκες μας

Ορίστε τα δικά μου, αν και όλα αρκετά γνωστά:
1) "Ψυχική αυτοάμυνα"
2) "Εισαγωγή στην τελετουργική μαγεία"
3) "Υγιής αποκρυφισμός"
4) "Ζεν νους, ο νους του αρχάριου"
5) "Η δόνηση της σκέψης και ο νόμος της έλξης"

Τα τρία πρώτα είναι της Dion fortune (στο δεύτερο γράφει και ο Gareth Knight), το τέταρτο του Sunryu Suzuki και το πέμπτο του William Atkinson. Η σειρά είναι τυχαία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy