ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Είναι τόσο δύσκολο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 02:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι χαζός αυτός που δεν λέει κουταμάρες για να εντυπωσιάσει του ηλίθιους που ψάχνουν απεγνωσμένα να κρατηθούν από τον λόγο ενός υποτιθέμενου δασκάλου η σάπιου παρλαπίπα;

Είναι δύσκολο να το βουλώσει επιτέλους ο άνθρωπος και να αρχίσει να αντιλαμβάνεται δίχως να ψάχνει το ‘νόημα της ζωής’ κάπου εκεί έξω;

Είναι δύσκολο να σταματήσει ο άνθρωπος να μιλά για πράγματα που τα θεωρεί δεδομένα, ή να οριοθετεί και να θέτει κανόνες στο άγνωστο (;) την στιγμή που δεν γνωρίζει τίποτα γι’αυτό;

Είναι δύσκολο να σταματήσει να εντυπωσιάζεται από πολύπλοκους λόγους που δεν οδηγούν πουθενά και μόνο σκοπό έχουν το να εντυπωσιάζουν ακόμα και αυτούς που τους αναφέρουν, βλέποντας τον χωρίς λόγο προβληματισμό των ‘θυμάτων’ τους εκστασιασμένοι;


Είναι τόσο δύσκολο;

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 07/07/2003 22:04:04

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 02:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι τόσο δύσκολο;

'
'
'
Δυστυχώς...φίλε μου...απ' ότι φαίνεται είναι εξαιρετικά δύσκολο

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 02:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XM...
"H EΡΩΤΗΣΗ....ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΝΑΡΡΩΤΗΣΗΣ..."

ΑΤΜΑ



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 14:27:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ..
δεν ξέρω... και δεν με ενδιαφέρει..


Γιώργος
τιιιι..? δεν έχει σταρ τρεκ..???!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SERGIOS
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 20:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SERGIOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΦΙΛΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΣΟΦΙΑ.

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.

ΠΟΛΛΟΙ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΛΕΝΕ ΣΟΦΙΕΣ....

ΠΕΤΑΝΕ 2 η 3 ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΘΑΥΜΑΖΟΝΤΑΙ.

Η ΣΟΦΙΑ ΦΙΛΕ ΛΕΓΕΤΑΙ ΜΕ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ "παρλαπίπες" ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΛΕΣ.

ΑΝΟΙΞΕΣ ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΕΜΑ KAI TO ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ.

ΓΕΙΑ


ΕΛΠΙΖΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Persa
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 20:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Persa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Αγαπητέ Εχέμβροτε έχεις δίκιο αλλά έχω την αίσθηση πως επιτίθεσαι σε κάποιον.
Ισως να είναι ιδέα μου.


ΠΥΡ
ΕΣΩΤΕΡΟΝ ΦΕΡΟΝ
ΡΟΗ ΑΔΙΑΚΟΠΗ ΣΟΦΙΑΣ
ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗΣ ΚΑΙ
EΣΩΤΕΡΗΣ
ΦΩΤΕΙΝΗΣ ΑΚΤΙΔΟΣ
ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΟΥΝΤΟΣ ΟΡΑΤΟ ΚΑΙ Α-ΟΡΑΤΟ ΚΟΣΜΟ
ΝΟΥΣ- ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ
(Γ)ΗΙΝΗΣ ΠΟΡΕΙΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 21:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω πως δεν επιτίθεμαι σε κανέναν συγκεκριμένα, επιτίθεμαι σε όλους όσους ανήκουν στην κατηγορία που ανέφερα στο αρχικό μου post.
Nαι! Επιτίθεμαι.


Δεν θα πάρω θέση ακόμα, αν και νομίζω ότι ήμουν σαφείς στο αρχικό μου μήνυμα. Απλός περιμένω την σπίθα για ‘τυχόντα’ διάλογο.

quote:
ΑΝΟΙΞΕΣ ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΕΜΑ KAI TO ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ

Όντως φίλε Σέργιο, είναι δύσκολο το θέμα.

quote:
φίλε μου...απ' ότι φαίνεται είναι εξαιρετικά δύσκολο

Άστα να πάνε φίλε reptile, αν είναι δύσκολο λέει;;; άστα να πάνε……


Η συνέχεια επί της οθόνης……..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 22:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ... μερικές φορές αν παρατηρήσεις τι λένε κάποιοι πέρα από την επιφανειακή πομπολογία θα παρατηρήσεις κενότητα ...
ξύλινη γλώσσα .

βέβαια για να πω την αλήθεια εμένα κυρίως με ανυσηχεί άλλο... το ακριβώς αντίθετο , το ότι ουκ ολίγοι πλέον γράφουν παντού "ανόητα" και ανευ ουσιας μυνήματα ( μια δυό σειρές ) που ουσιαστικό περιεχόμενο δεν έχουν και πολλές φορές αστειοποιούν τις συζητήσεις...
είπαμε ρε παιδιά να είναι χαλαρό λίγο το κλίμα αλλα απο μερικούς παραγίνεται...
και βλέπεις κάτι τεράστιους αριθμοόυς μυνημάτων και αναρωτιέσαι πως έγινε αυτό... και ύστερα προσέχεις τα μυνήματα και βλέπεις ότι τα περισότερα είναι μικρά και έτσι για να γίνεται κουβέντα... ελπίζω να μη γίνεται από ένα φρενήρη αγώνα για την άύξηση του αριθμού των μυνηματων...
δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλα το κλίμα του εσοτερικα έχει αλαξει δραματικα κατα τους λίγους τελευταίους μήνες ... θέματα ανοίγονται ψιλοάσχετα , ήδη υπάρχοντα θέματα που στις αρχικές τους σελίδες οι απαντήσεις ήταν μεγάλες ( και σοβαρές ) κατακλύζονται απο δεκάδες μυνήματα των δύο και τριών σειρών και δεν έχει τέλος...
η εξέλιξη δεν είναι ανοδική και καλό θα ήταν να γινόταν κάτι για να αλάξει αυτό ...
βέβαια την πρωταρχικλη ευθυύνη την έχουμε εμείς...


γιαυτό λοιπον ας αποφασίσουμε όσοι απο εμάς θα θέλαμε ειλικρινά το καλό αυτής της εστίας στο εξής να αντιδρούμε όταν βλέπουμε φαινόμενα απο άλλα μέλη τύπου "ξύλινης γλώσσας " ή "γελοιοτήτων".... προκαλώ όποιος πιστεύει ότι κάνω λάθος σε όσα είπα ας πει τα επιχειρήματα του...
το θέμα http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1024 είναι επίκαιρο τώρα όσο ποτέ...

και σας παρακαλω μη παρεξηγήσετε αυτα που λέω γιατί ξέρω πως υπάρχουν καποιοι που ψάχνουν αφορμή για τσακωμό... αυτός ο τόπος προσφέρει άριστη διέξοδο για άτομα σαν και εμάς και καλό θα ήταν να προστατεύεται απόλους μας...
ευχαριστώ

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 22:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να τολμήσω να κάνω μία πρόβλεψη, φίλε Εχέμβροτε; Αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι--χωρίς βέβαια να ξέρω ποιοι είναι--θα έρθουν σύντομα στο topic σου, θα δηλώσουν βροντερό παρόν και θα συμφωνήσουν ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου. Συγγνώμη αν έτσι σου "καίω" το θέμα, αλλά νομίζω ότι αυτό θα συμβεί...Όντως "επικίνδυνο" θέμα, τσουχτερό!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 23:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και που εισαι ακομα !!!!!!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 23:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΤΙΠΟΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.
ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΤΟΠΙΚ,ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΥΦΑΣΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΤΟΜΟΥ.

quote:
Είναι δύσκολο να σταματήσει ο άνθρωπος να μιλά για πράγματα που τα θεωρεί δεδομένα, ή να οριοθετεί και να θέτει κανόνες στο άγνωστο (;) την στιγμή που δεν γνωρίζει τίποτα γι’αυτό;

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΕΙΣ ΛΙΓΟ ΑΥΤΟ ΕΧΕ;;;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SERGIOS
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 00:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SERGIOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΗΛΘΑΝ ΤΟΣΑ ΜΗΝΗΜΑΤΑ.
ΑΥΤΟ ΣΥΜΑΙΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ
ΠΑΝΩ ΑΠΟ 8-9 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΟΥ.

ΓΙΑ ΟΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΣΩΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΑΣ ΚΟΣΜΟ
ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΟ ΠΟΥ ΛΕΣ "ΠΑΡΛΑΠΙΠΕΣ" ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΗΝΗΜΑΤΩΝ ΜΕΡΙΚΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΦΑΝΦΑΡΟΝΙΣΜΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΓΙΝΑ ΚΑΚΟΣ ΑΛΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙΝΕ.

T-SEEKER ΛΕΣ "πομπολογία θα παρατηρήσεις κενότητα ...
ξύλινη γλώσσα ." Ε ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΑΙΝΕ.

ΓΕΙΑ


ΕΛΠΙΖΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ma.gos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 01:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ma.gos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ma.gos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΟΙ esoterica-στες EXOYN KATAΛΑΒΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ 3ΨΗΦΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΜΥΝΗΜΑΤΩΝ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΟΥ.

Η ΑΛΛΗ ΟΨΗ ΤΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝ ΓΡΑΦΟΥΝ 2 Η 3 ΣΕΙΡΕΣ ΣΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ. ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΤΥΦΛΩΘΩ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΥΦΛΟΥΣ. ΤΟ ΛΕΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΩ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ,ΔΙΑΒΑΖΩ. ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΚΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΚΡΙΣΗΣ, ΟΧΙ ΚΡΙΤΙΚΗΣ.

ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΔΥΝΑΜΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΕΝΟΣ ΣΥΝΟΔΕΙΠΟΡΟΥ ΤΩΝ ΦΟΡΟΥΜ.

ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΤΟΥ ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ. ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΔΡΑΜΑΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ.

ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ, ΕΓΩ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΤΗ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΤΙΓΜΗ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΥΤΟΙ..

ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ESOTERICA ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΒΡΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΛΑΠΙΠΕΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ Η ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΟΥΜΕ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΩΡΦΟΣΟΥΜΕ?


If man is 5
then the devil is 6
if the devil is 6
then god is 7
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 01:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και βλέπεις κάτι τεράστιους αριθμοόυς μυνημάτων και αναρωτιέσαι πως έγινε αυτό... και ύστερα προσέχεις τα μυνήματα και βλέπεις ότι τα περισότερα είναι μικρά και έτσι για να γίνεται κουβέντα... ελπίζω να μη γίνεται από ένα φρενήρη αγώνα για την άύξηση του αριθμού των μυνηματων...

Αυτό φίλε T-Seeker στα forums στην Αμερική ονομάζεται, powerposting αν και όπως είπε ο ma.gos, σημασία δεν έχει η ποσότητα των γραφομένων αλλά η ποιότητα.
Όπως όμως είπα και αλλού, ο λόγος είναι χρήσιμος μέχρις ενός σημείου, μέχρι να επιτευχθεί η πρώτη αντίληψη.
Απο εκεί και πέρα, ο λόγος δε μπορεί να σε φτάσει στην αλήθεια.
Γιατί η αλήθεια δεν είναι κανένα χάπι,
ούτε βρίσκεται "εκεί" και περιμένει να την βρούμε.
Η αλήθεια βρίσκεται παντού κάθε στιγμή μέσα σε όλα και εναπόκειται σε μας ποιές αλήθειες θα διαλέξουμε,
να ταξιδέψουμε μαζί τους σε ενα μαγευτικό κόσμο όχι σιωπής αλλά, ανικανότητας λέξεων.
Όσον αφορά αυτό που είπες φίλε ma.gos για συμμόρφωση, δυστυχώς ή ευτυχώς δε μπορούμε να αλλάξουμε κανέναν,
παρά μόνο ό καθένας τον εαυτό του και μόνο μέσα απο προσεκτική και δίχως κέντρο παρατήρηση.
Φίλε ma.gos, η υπογραφή σου υπονοεί οτι για να φτάσει κάποιος στο Θεό πρέπει απαραιτήτως να περάσει απο το διάβολο?

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 08/07/2003 01:34:28

Edited by - reptilesalonica on 08/07/2003 01:37:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 01:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΦΙΛΩΝ ...
SERGIOS

quote:
ΑΝΟΙΞΕΣ ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΕΜΑ KAI TO ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ

ma.gos
quote:
ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΔΥΝΑΜΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΕΝΟΣ ΣΥΝΟΔΕΙΠΟΡΟΥ ΤΩΝ ΦΟΡΟΥΜ.

quote:
ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ESOTERICA ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΒΡΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...
ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΞΥΛΙΝΗ ΓΛΩΣΣΑ...

ΑΛΛΑ ΤΟ ESOTERICA.gr ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΟΛΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ.
ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΔΙΟΡΘΩΘΟΥΝ.
ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΙΣΩΣ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΣ ΝΑ ΒΡΙΖΟΥΝ Η ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΕΡΟΛΟΓΟΥΝ ???????

ΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΘΟΥΜΕ....
ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΓΝΩΣΗ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 01:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR, παρατηρώ οτι συχνά μιλάς εξ' ονόματος όλων...
Δεν έχεις συλογικό ασυνείδητο, είσαι μια μονάδα όπως όλοι μας.
Μόνο ο Θεός ή Ανώτερη Διάνοια έχει συλογικό ασυνείδητο.
Μπορείς να εκφράζεσαι γι' αυτό που προσωπικά πιστεύεις...
Είναι άσχημο και μυρίζει χειραγώγηση.
Ακόμη κι όταν κάποιος έχει καλές προθέσεις δε μπορεί να υποδεικνύει στους άλλους τι πρέπει να γίνεται,
ή να υποδεικνύει το σωστό γιατί σαφέστατα κάτι τέτοιο δε μπορεί να υπάρξει.
Του καθενός η αλήθεια είναι το μέτρο της συνείδησής του.

Όλα αυτά δίχως παρεξήγηση, απλά αυτό δε μου αρέσει και προσωπικά δε το συμμερίζομαι, οπότε το εκφράζω και αιτιολογώ τη θέση μου.
Φιλικά~

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 09:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

reptilesalonica ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΕΞ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΚΑΝΕΝΟΣ ΜΙΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΚΑΝΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΗ ΟΛΟΙ ΜΑΣ.

ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ Ο ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ , Ο SERGIOS , Ο ma.gos ????????

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΕΣΥ ΞΥΛΙΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ????????
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ???
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΑΓΩΝΑ ΓΡΑΦΗΣ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ?????

ΑΠΑΝΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΘΟΥΜΕ.
ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΔΙΩΓΜΟ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΟΥΣ ??? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ.
ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΘΟΥΜΕ.

ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΙΝΗ ΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΟΞΥΝΟΥΜΕ ΑΝΤΙΘΕΣΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ.

ΔΕΝ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥΑΛΧΙΣΤΟΝ ΣΤΟ ESOTERICA.gr.

ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ OΛΟΙ ΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.

ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ.
(ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΜΥΡΙΖΕΙ ΧΕΙΡΑΓΟΓΙΣΗ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Persa
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 10:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Persa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

Διάβασα τις απαντήσεις των άλλων μελών και θα ήθελα να σας πω ότι τα νέα μέλη ασχέτως αριθμού μηνυμάτων, ακριβώς επειδή είναι νέα (συμπεριλαμβανομένης και της γραφούσης) ΙΣΩΣ γράφουν λίγες γραμμές σε κάποιο μήνυμα επειδή θέλουν να συμμετέχουν σε μια συζήτηση για να μάθουν. Καμιά φορά παίρνουν θέση για να υπερασπιστούν κάποιο μέλος επειδή ασχολήθηκε μαζί τους και τους άνοιξε τα μάτια. Οι «αερολογίες» που αναφέρουν κάποια παλιότερα μέλη ότι λέμε πιστεύω πως θα έχουν καταλάβει πλέον ότι είναι έλλειψη γνώσεων. Ανεχθείτε εμάς που θέλουμε να μάθουμε γιατί είμαστε μικροί σε ηλικία και μην μας βάζετε στο ίδιο καζάνι. Αυτοί που μοχθούν για τα πολλά μηνύματα για να δείξουν ότι είναι μέλη 1ης 2ης βαθμίδας και ούτω καθεξής θα βαρεθούν κάποια στιγμή και θα φύγουν μόνοι τους. Ο εγωισμός τα έχει αυτά… Και τέλος να ξεκαθαρίσω ότι δεν επιτίθεμαι σε ΚΑΝΕΝΑ…


ΠΥΡ
ΕΣΩΤΕΡΟΝ ΦΕΡΟΝ
ΡΟΗ ΑΔΙΑΚΟΠΗ ΣΟΦΙΑΣ
ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗΣ ΚΑΙ
EΣΩΤΕΡΗΣ
ΦΩΤΕΙΝΗΣ ΑΚΤΙΔΟΣ
ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΟΥΝΤΟΣ ΟΡΑΤΟ ΚΑΙ Α-ΟΡΑΤΟ ΚΟΣΜΟ
ΝΟΥΣ- ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ
(Γ)ΗΙΝΗΣ ΠΟΡΕΙΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 10:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μέρα σε όλους.

Δυστυχώς αυτήν την στιγμή διαθέτω περιορισμένο χρόνο και δεν θα μπορέσω να αναπτύξω την σκέψη μου. Θα το πράξω όμως κατά την διάρκεια της υπόλοιπης ημέρας.

Αυτό που θα ήθελα να διασαφηνίσω είναι πως δεν αναφερόμουν μόνο στα forums, μα γενικότερα και περισσότερο, στην εκτός του ‘esoterica’ ζωή μας.

Ωστόσο να ευχαριστήσω εσάς που δίνετε το παρόν σε τούτον τον διάλογο και όλους εσάς που τον παρακολουθείτε σιωπηλά.

Θα επανέλθω εννοείτε λίαν συντόμως, να συζητήσω μαζί σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 11:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Persa ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΝΩΜΗ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΤΥΠΩΣΑ ΛΑΘΟΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΑΓΩΝΑΣ ΜΗΝΗΜΑΤΩΝ (ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΕΝΝΟΩ).

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ.
ΤΟ ΛΑΚΩΝΙΖΕΙ ΕΣΤΙ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΝ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΛΛΩΝ ΝΕΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ESOTERICA.gr ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 12:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ΕΧΕ , οχι δεν ειναι καθολου δυσκολο.


Persa δεν εχεις να δωσεις λογο σε κανεναν για αυτο που εισαι παρα μονον στον ιδιο σου τον εαυτο.Ουτε εσυ, ουτε κανενας.Απο την στιγμη που σεβεσαι τα ορια του οποιουδηποτε χωρου που κατοπιν επιλογη σου εχεις βρεθει εκει, μην βαλεις ποτε εμποδια στην εκφραση σου.Βαλε καλα στον νου σου την απαντηση που θα δωσεις στην παρακατω ερωτηση: ποιος , αληθινα, νοιαζεται για την δικη σου πραγματικοτητα ή ποιος, αληθινα , οριζει την δικια σου φαντασια;
Το να ορθοτομει καποιος το λογο ειναι αναγκαια και φυσικη συνεπεια της εξελιξης του.Οπως αναγκαια ειναι και η ταπεινοτητα που προσεγγιζουμε το οτιδηποτε...μια ταπεινοτητα που συνυπαρχει στην αρχη με την αμφιβολια: το μηνυμα σου δειχνει αμφιβολια.Γι' αυτο και γραφω.
Συγνωμη Εχε για την παρεμβαση η οποια ηταν εκτος θεματος(;), αν και απαντησα στην αρχη στις ερωτησεις σου τουλαχιστον ετσι οπως τις εθεσες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 14:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραδείγματα κατακριτέας ανθρώπινης νοοτροπίας.

1) Ο άνθρωπος εκείνος που διαβάζει, διαβάζει, διαβάζει (και δέν μελετά, όπως λανθασμένα έγραψα αρχικά.''Διόρθωση, μετά από επισήμανση του φίλτατου Noti(s)_29.'')τον λόγο και την σκέψη άλλον, μα αδυνατεί να εκφέρει δικό του λόγο και άποψη, αποτέλεσμα της επεξεργασίας! των μελετών του. Κατά συνέπεια μιλά κατά αποκλειστικότητα με παραδείγματα και υποθέσεις άλλον, που αβίαστα υιοθετεί.

2) Ο άνθρωπος που τον ρωτάς για το ποτήρι και σου αναφέρει οτιδήποτε έχει να κάνει με το τραπέζι που το ποτήρι είναι τοποθετημένο, παρά για το ίδιο το αντικείμενο μελέτης (το ποτήρι) διότι για το τραπέζι γνωρίζει (;) περισσότερα, οπότε τον βολεύει να μιλά για αυτό.

3) Ο άνθρωπος, που εάν του πεις εσύ ο άγνωστος και άσημος, κάτι που ακούγεται τρελό, για παράδειγμα……‘ Το μύλο είναι δυνατότερο από της καμήλες που βόσκουν στην Καπερναούμ, άρα το σύμπαν δεν επεκτείνετε’ θα σε χλευάσει και δεν θα δώσει σημασία στα λεγόμενά σου. Μα εάν την ίδια φράση την διαβάσει σε κάποιο βιβλίο, με συγγραφέα που κάποιος του είπε ότι είναι ‘ψαγμένος’, θα προβληματιστεί στην καλύτερη περίπτωση και στην χειρότερη, ούτε καν που θα μπει στον κόπο να αποσυμβολίσει την φράση και απλά θα την αναφέρει όταν τον ρωτούν για το….ποτήρι του δεύτερου παραδείγματος που ανέφερα.

4) Ο άνθρωπος που αναφέρετε συνεχώς σε λέξης όπως…..πύλες, επίπεδα, σφαίρες, αστρικό σόμα, ψυχή, πνεύμα, αύρα κλπ. Και μιλά για όλα τούτα λες και μιλά για κάτι που γνωρίζει και μπορεί να αποδείξει. Την στιγμή μάλιστα που όταν πηγαίνει να κοιμηθεί αναρωτιέται και ο ίδιος τι είναι όλες αυτές η παράξενες λέξης που ανέφερε κατά την διάρκεια της ημέρας και εάν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη αυτόν που η λέξεις αντιπροσωπεύουν.
(υπάρχει διαφορά το να μιλάς χρησιμοποιώντας αυτές της έννοιες ως δεδομένες και να μιλάς χρησιμοποιώντας αυτές ως υποθετικές για την διεξαγωγή ενός διαλόγου που θα οδηγήσει σε ορισμένα συμπεράσματα εν παραδείγματι.)

5) Ο άνθρωπος που έχει κατασκευάσει τον δικό του προσωπικό κόσμο με μοναδικό υλικό την αυταπάτη. Έχει λέει βγάλει τα συμπεράσματά του. Και μιλά βάση αυτών. Και αυτός ο άνθρωπος πάλι δεν μπορεί να αποδείξει ούτε στον ίδιο του τον εαυτό τίποτα από αυτά για τα οποία πιστεύει, γι’αυτόν τον λόγο καταβάλετε από πανικό και τρόμο όταν αναρωτιέται. Γι’αυτό το αποφεύγει. (να αναρωτιέται)

6) Ο άνθρωπος που ψάχνει να βρει την ‘αλήθεια’ οπουδήποτε αλλού, εκτός από μέσα του. Τον ίδιο του τον εαυτό.

7) Ο άνθρωπος που δεν σέβεται τον εαυτό του. Δηλαδή αυτό που αποκαλούμε φύση.
Διότι αυτός που νοιάζεται μόνο για τον εαυτό του, δεν συνεπάγεται πώς τον σέβεται κιόλας. Εάν τον σεβόταν, δεν θα σκεφτόταν μόνον (ε)αυτόν.

9) Ο άνθρωπος που δεν εναρμονίζετε με το περιβάλλων του. Έτσι ξέρετε γεννιούνται τα ερωτηματικά. Όταν παρατηρούμαι την ζωή μας εκ του μακρόθεν και δεν την βιώνουμε γμτ.

10) Ο άνθρωπος που βρίσκετε σε συνεχή αναζήτηση ενός προσωπικού (και όχι μόνο) δασκάλου, μεσσία, σοφού ανθρώπου, θεού, δαίμονα κλπ.
Αναρωτήθηκε σοβαρά ποτέ του, ποιος είναι ο δικός του ρόλος στο σύνολο που έχει πλάσει;

Το 8 απουσιάζει χαρακτηριστικά, θα έλθει και η ώρα του 8…

(θα παρακαλέσω για την αποφυγή παρεξηγήσεων να διαβαστούν προσεκτικά τα γραφόμενά μου, επειδή το θέμα είναι εξαιρετικά λεπτό) κάτι το οποίο θα πράξω κι’εγώ με τον δικό σας λόγο.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 21/09/2003 22:23:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Persa
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 23:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Persa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Αvatar, δεν νομίζω ότι είναι δικό σου λάθος για να ζητήσεις συγγνώμη. Είπα την άποψη μου γιατί είχα καταλάβει κάτι άλλο.
Αγαπητέ/η Μorent 11:
quote:
Το να ορθοτομει καποιος το λογο ειναι αναγκαια και φυσικη συνεπεια της εξελιξης του.Οπως αναγκαια ειναι και η ταπεινοτητα που προσεγγιζουμε το οτιδηποτε...μια ταπεινοτητα που συνυπαρχει στην αρχη με την αμφιβολια: το μηνυμα σου δειχνει αμφιβολια.Γι' αυτο και γραφω.
Tο να να είσαι ευγενικός με άτομα τα οποία δεν τα ξέρεις δεν είναι ταπεινότητα... Το μηνυμά μου δεν περιείχε καμιά αμφιβολία. Να είσαι σίγουρος/η γι'αυτό.
Φιλικά
Πέρσα

ΠΥΡ
ΕΣΩΤΕΡΟΝ ΦΕΡΟΝ
ΡΟΗ ΑΔΙΑΚΟΠΗ ΣΟΦΙΑΣ
ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗΣ ΚΑΙ
EΣΩΤΕΡΗΣ
ΦΩΤΕΙΝΗΣ ΑΚΤΙΔΟΣ
ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΟΥΝΤΟΣ ΟΡΑΤΟ ΚΑΙ Α-ΟΡΑΤΟ ΚΟΣΜΟ
ΝΟΥΣ- ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ
(Γ)ΗΙΝΗΣ ΠΟΡΕΙΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ma.gos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 00:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ma.gos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ma.gos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΑ ΕΝΟΣ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΥ ΣΟΦΟΥ.
ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΟ ΠΕΡΙ ΠΟΙΗΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΚΑΙ ΤΙΣ 9+1 "ΕΝΤΟΛΕΣ" ΤΟΥ ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΥ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ 10. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ..
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΙΤΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ.
ΦΙΛΕ ΣΟΦΕ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΝΟΟΤΡΠΙΑ ΤΟΥ ΣΩΣΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΣΤΑ ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΑ ΠΡΟΣΩΠΑ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΟΥΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ.
ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΘΕΛΑ ΤΟΥΣ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ? ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΕΥΚΟ ΤΟΠΙΟ.
ΤΕΛΙΚΑ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ Η' ΝΑ ΠΕΙΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ.
ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΦΤΑΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΣΥΝΕΠΩΣ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ ΜΟΥ, Η ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ. ΕΤΣΙ ΝΕΥΡΙΑΖΩ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΤΥΠΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΖΟΥΜΙ.
ΔΥΣΚΟΛΟ ΦΙΛΕ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ΜΠΕΤΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΠΑΡΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ(ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ) ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΥΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ.
ΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΣΧΗΜΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΟ ΣΤΟΧΟ ΤΟΥ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΑΟΡΑΤΕΣ ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ?
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ.
Ο ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΙΔΑΝΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ, ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣΜ, ΤΟΥ ΚΑΦΕΝΕΙΟΥ...
ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΒΡΙΣΚΑ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΧΤΥΠΟΥΣΑ ΤΟ ΚΑΦΑΛΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΤΟΧΗ ΕΥΧΗ ΜΟΥ.
Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΛΟΓΟ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ. ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ (ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ )ΤΑΠΕΙΝΟΥΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ. ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΝ ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΙ.
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΕΝΣΤΕΡΝΙΣΤΟΥΜΕ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ. ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΤΙ Η ΓΝΩΣΗ ΚΡΥΒΑΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ. ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΙΣΗ ΣΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ. ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΚΑΛΑ ΠΑΣ ΠΡΟΧΩΡΑ...
ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΟΛΙΓΑΡΚΗΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ Ο """""ΘΥΜΟΣ"""""" ΤΟΥ ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΥ.
ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΖΗΤΑΩ ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΤΙ ΠΑΙΡΝΩ ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΞΕΣΠΑΣ. ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΚΟΜΗ.
ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΛΥΤΡΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΘΑ ΔΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΡΦΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ.
ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΡΑΨΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΣΥΣΧΕΤΙΣΤΗΚΑΝ ΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΥ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΥΠΟΣΗΝΕΙΔΗΤΑ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ΝΑ ΘΥΜΩΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΘΥΜΩΣΕΙΣ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΜΕ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΣΕ ΜΙ ΑΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΑΝ ΕΞΙΣΩΣΗ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗΣ.
ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΥΣΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΣΕΜΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ Ο ΣΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΣΕ ΝΙΜΑΤΑ ΤΗΣ ΓΗΙΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.
ΕΠΙΣΗΣ ΦΙΛΕ reptilesalonica
quote:
Όσον αφορά αυτό που είπες φίλε ma.gos για συμμόρφωση, δυστυχώς ή ευτυχώς δε μπορούμε να αλλάξουμε κανέναν,
παρά μόνο ό καθένας τον εαυτό του και μόνο μέσα απο προσεκτική και δίχως κέντρο παρατήρηση.
Φίλε ma.gos, η υπογραφή σου υπονοεί οτι για να φτάσει κάποιος στο Θεό πρέπει απαραιτήτως να περάσει απο το διάβολο?
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΒΡΕΓΜΕΝΗ ΣΑΝΙΔΑ. ΟΝΤΩΣ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


If man is 5
then the devil is 6
if the devil is 6
then god is 7
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 08:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εχέμβροτε πολύ ωραίο και δυνατό το κείμενο σου. θα περιμένω και το 8. ίσως στο 8 να γράψεις και για μια άλλη κατηγορία ανθρώπων που προσωπικά με ενοχλεί περισσότερο. Είναι οι γελαστουλιδες.. δεν μιλάω βέβαια για τις φατσουλες. Μιλάω για όλους αυτούς που απλά γελούν. Είναι οι ανάλαφροι της ζωής. Οι Ωχαδερφιστες και οι σταρχ#^%διστες που δεν αντιδρούν ποτέ. Δεν μαλώνουν ποτέ. Τα έχουν με όλους καλά. Είναι αυτοί που κρατούν την υπέροχη και άπιαστη για εμένα ΜΕΣΗ ΟΔΟ. Το χειρότερο από όλα όμως είναι ότι γελούν. Γελούν με κάθε μορφή ευαισθησίας. Γελούν με κάθε μορφή έντονου προβληματισμού. Γελούν και δίνουν στο γέλιο μια τελείως καινούργια ιδιότητα. Το γέλιο τους αυτό σου προκαλεί θλίψη και θυμό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 09:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,
ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΚΑΙ ΕΩΣ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΤΕ.ΟΤΑΝ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ FORUM,ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΟΤΙ ΕΝΙΩΣΑ ΠΛΕΟΝ ΟΤΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ!ΕΝΙΩΣΑ ΟΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΦΤΑΣΑ "ΣΠΙΤΙ"!!ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ ΠΟΡΕΙΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΜΕΣΑ,ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΜΕΛΗ ΚΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΤΑ ΘΕΩΡΩ "ΣΟΦΑ" ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΝΑ ΚΕΔΡΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΜΥΝΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ,ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΓΡΑΦΕΙ!ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ FORUM ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΝΩ ΕΧΟΥΝΕ ΜΕΓΑΛΟ ΑΡΙΘΜΟ ΜΥΝΗΜΑΤΩΝ,ΤΟΥΣ ΕΚΦΡΑΖΕΙ Η ΕΙΡΩΝΕΙΑ,Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΤΑΣΗ ΤΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΛΗ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ Η ΣΟΦΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΕΠΕΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΩ!
ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΟΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ" ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ..
ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΚΑΛΟ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ,ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΙΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ-ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ-ΑΚΟΜΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΝΙΩΘΟΥΝ ΠΟΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ "ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ",ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΑΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΨΑΧΝΟΥΝ..ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΚΟΠΟ ΕΧΟΥΝΕ ΝΑ ΕΙΡΩΝΕΥΤΟΥΝΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ..
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΙΗΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ!
Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ.
ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 12:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ΝΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΝ ΤΕΛΗ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ.

ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΘΟΥΝ "ΠΑΡΛΑΠΙΠΕΣ".

ΟΙ ΝΕΟΙ ΦΙΛΟΙ Persa,SERGIOS,lencolas ΕΚΦΡΑΣΑΝΕ ΤΗΝ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΤΑ ΑΦΟΥΓΚΡΑΣΤΟΥΜΕ ΑΥΤΑ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΝΔΙΑΣΜΟΥΣ.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.
ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΔΩ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΛΑΠΙΠΕΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΤΗΝ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.

ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ lencolas.
ΟΧΙ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΕΔΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΣΑΝ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΘΕΣΕΙΣ ΣΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 13:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον πρόκειται για παρεξήγηση.

Το θέμα του topic είναι ακριβός αυτό......

Παραδείγματα κατακριτέας ανθρώπινης νοοτροπίας.

1) Ο άνθρωπος εκείνος που διαβάζει, μελετά, διαβάζει, μελετά… τον λόγο και την σκέψη άλλον, μα αδυνατεί να εκφέρει δικό του λόγο και άποψη, αποτέλεσμα της επεξεργασίας! των μελετών του. Κατά συνέπεια μιλά κατά αποκλειστικότητα με παραδείγματα και υποθέσεις άλλον, που αβίαστα υιοθετεί.

2) Ο άνθρωπος που τον ρωτάς για το ποτήρι και σου αναφέρει οτιδήποτε έχει να κάνει με το τραπέζι που το ποτήρι είναι τοποθετημένο, παρά για το ίδιο το αντικείμενο μελέτης (το ποτήρι) διότι για το τραπέζι γνωρίζει (;) περισσότερα, οπότε τον βολεύει να μιλά για αυτό.

3) Ο άνθρωπος, που εάν του πεις εσύ ο άγνωστος και άσημος, κάτι που ακούγεται τρελό, για παράδειγμα……‘ Το μύλο είναι δυνατότερο από της καμήλες που βόσκουν στην Καπερναούμ, άρα το σύμπαν δεν επεκτείνετε’ θα σε χλευάσει και δεν θα δώσει σημασία στα λεγόμενά σου. Μα εάν την ίδια φράση την διαβάσει σε κάποιο βιβλίο, με συγγραφέα που κάποιος του είπε ότι είναι ‘ψαγμένος’, θα προβληματιστεί στην καλύτερη περίπτωση και στην χειρότερη, ούτε καν που θα μπει στον κόπο να αποσυμβολίσει την φράση και απλά θα την αναφέρει όταν τον ρωτούν για το….ποτήρι του δεύτερου παραδείγματος που ανέφερα.

4) Ο άνθρωπος που αναφέρετε συνεχώς σε λέξης όπως…..πύλες, επίπεδα, σφαίρες, αστρικό σόμα, ψυχή, πνεύμα, αύρα κλπ. Και μιλά για όλα τούτα λες και μιλά για κάτι που γνωρίζει και μπορεί να αποδείξει. Την στιγμή μάλιστα που όταν πηγαίνει να κοιμηθεί αναρωτιέται και ο ίδιος τι είναι όλες αυτές η παράξενες λέξης που ανέφερε κατά την διάρκεια της ημέρας και εάν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη αυτόν που η λέξεις αντιπροσωπεύουν.
(υπάρχει διαφορά το να μιλάς χρησιμοποιώντας αυτές της έννοιες ως δεδομένες και να μιλάς χρησιμοποιώντας αυτές ως υποθετικές για την διεξαγωγή ενός διαλόγου που θα οδηγήσει σε ορισμένα συμπεράσματα εν παραδείγματι.)

5) Ο άνθρωπος που έχει κατασκευάσει τον δικό του προσωπικό κόσμο με μοναδικό υλικό την αυταπάτη. Έχει λέει βγάλει τα συμπεράσματά του. Και μιλά βάση αυτών. Και αυτός ο άνθρωπος πάλι δεν μπορεί να αποδείξει ούτε στον ίδιο του τον εαυτό τίποτα από αυτά για τα οποία πιστεύει, γι’αυτόν τον λόγο καταβάλετε από πανικό και τρόμο όταν αναρωτιέται. Γι’αυτό το αποφεύγει. (να αναρωτιέται)

6) Ο άνθρωπος που ψάχνει να βρει την ‘αλήθεια’ οπουδήποτε αλλού, εκτός από μέσα του. Τον ίδιο του τον εαυτό.

7) Ο άνθρωπος που δεν σέβεται τον εαυτό του. Δηλαδή αυτό που αποκαλούμε φύση.
Διότι αυτός που νοιάζεται μόνο για τον εαυτό του, δεν συνεπάγεται πώς τον σέβεται κιόλας. Εάν τον σεβόταν, δεν θα σκεφτόταν μόνον (ε)αυτόν.

9) Ο άνθρωπος που δεν εναρμονίζετε με το περιβάλλων του. Έτσι ξέρετε γεννιούνται τα ερωτηματικά. Όταν παρατηρούμαι την ζωή μας εκ του μακρόθεν και δεν την βιώνουμε γμτ.

10) Ο άνθρωπος που βρίσκετε σε συνεχή αναζήτηση ενός προσωπικού (και όχι μόνο) δασκάλου, μεσσία, σοφού ανθρώπου, θεού, δαίμονα κλπ.
Αναρωτήθηκε σοβαρά ποτέ του, ποιος είναι ο δικός του ρόλος στο σύνολο που έχει πλάσει;

Το 8 απουσιάζει χαρακτηριστικά, θα έλθει και η ώρα του 8…

(θα παρακαλέσω για την αποφυγή παρεξηγήσεων να διαβαστούν προσεκτικά τα γραφόμενά μου, επειδή το θέμα είναι εξαιρετικά λεπτό) κάτι το οποίο θα πράξω κι’εγώ με τον δικό σας λόγο.

Να το διευκρινίσω ξανά, δεν αναφέρομε στα forums! Μα γενικά.


Θα παρακαλούσα να μείνουμε στο θέμα μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 16:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Ma.gos

με αποκάλεσες σοφό! Γιατί με βρίζεις; (αστειεύομαι…)
Εάν είμαι σοφός, είσαι κι’εσύ.

Γράφεις ότι…… ‘ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΡΑΨΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΣΥΣΧΕΤΙΣΤΗΚΑΝ ΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΥ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΥΠΟΣΗΝΕΙΔΗΤΑ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ΝΑ ΘΥΜΩΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΘΥΜΩΣΕΙΣ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΜΕ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΣΕ ΜΙ ΑΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΑΝ ΕΞΙΣΩΣΗ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗΣ.’

Να θυμώσω; Ε όχι βέβαια! Εάν είναι δυνατόν. Εκτός αυτού, είσαι μέσα στο θέμα φίλε 100%. Και ξέρεις είναι αυτό που ανέφερες πιο πάνω,’ Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΛΟΓΟ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ. ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ (ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ )ΤΑΠΕΙΝΟΥΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ.’
Η εξίσωση που ανέφερες, μόλις ξεκίνησε να διατυπώνετε………

Φιλαράκι Alati13!

Λες ……..’ Μιλάω για όλους αυτούς που απλά γελούν. Είναι οι ανάλαφροι της ζωής. Οι Ωχαδερφιστες και οι σταρχ#^%διστες που δεν αντιδρούν ποτέ. Δεν μαλώνουν ποτέ. Τα έχουν με όλους καλά. Είναι αυτοί που κρατούν την υπέροχη και άπιαστη για εμένα ΜΕΣΗ ΟΔΟ. Το χειρότερο από όλα όμως είναι ότι γελούν. Γελούν με κάθε μορφή ευαισθησίας. Γελούν με κάθε μορφή έντονου προβληματισμού. Γελούν και δίνουν στο γέλιο μια τελείως καινούργια ιδιότητα. Το γέλιο τους αυτό σου προκαλεί θλίψη και θυμό.’

Ναι! θα μπορούσε να είναι αυτός ο όγδοος άνθρωπος! (άλλο ένα πονεμένο θέμα και μπράβο που το έθιξες, δεν το είχα σκεφτεί.) Αν και θα ξέφευγε λιγάκι το θέμα με την παρουσία του. Όχι πως δεν εντάσσετε στα πλαίσιά του, απλά, θα προτιμούσα να μείνουμε στους προαναφερθέντες χαρακτήρες! (έτσι για αρχή, τι λέτε;)

Ο αγαπητός Morent11

ανέφερε ότι ‘δεν είναι δύσκολο’. Θα σε παρακαλέσω morent11 να το αιτιολογήσεις αυτό εάν φυσικά το επιθυμείς και να εισέλθεις σε τούτο το θέμα. Γνωρίζω ότι έχεις πολλά να μας πεις και να μας δώσεις.


Δυστυχώς θα απουσιάσω για ένα 4ήμερο οπότε δεν θα μπορέσω να δώσω το παρόν στα forums και κατά συνέπεια και στο παρόν topic που είναι τέκνο μου.
Θα επιστρέψω όμως.

Επίσης συγχωρέστε με για τον μη σχολιασμό των απόψεών σας, ομιλώ για όσους τοποθετήθηκαν επί του θέματος. Είχα περιορισμένο χρόνο. Αλλά όπως προείπα, θα επιστρέψω, χειμαρρώδεις……..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 22:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλοι μου ...


φίλε μάγε

quote:
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ 3ΨΗΦΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΜΥΝΗΜΑΤΩΝ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΟΥ.

και βέβαια το έχουμε ...
θυμάμαι τον πρωτο καιρό που ήρθα εντυπωσιαζόμουν με τον αριθμό των μυνημάτων μερικών και έκρινα στην αρχή(υποσεινήδητα έστω) με βάση αυτό αλλά στην πορεία κατάλαβα ότι καμία σχεση δεν έχει αυτό . πόσο μαλλον τώρα...
έχω πάψει πλέόν να παίρνω τους αριθμούς αυτούς στα σοβαρα . μερικές φορές(για να μην είμαστε και απόλυτοι ) δεν σημαίνουν απολύτως τίποτα .... το θέμα όπως είπε καποιος δεν είναι η ποσότητα αλλα η ποιότητα

φίλη περσα
έχεις δίκιο σε αυτα που λες αλλα πίστεψε με... είναι κάποιοι που δεν σκέφτονται όπως και εσύ ... κια το ότι γράφουν δυο λόγια είναι φανερό ότι δε γίνεται απο΄έλλειψη γνώσης αλλα από επιθυμία απλώς να γράψουν κατι ... απλώς να χωθούν σε κάθε θέμα και να φανεί ότι συμμετέχουν... όπως η ειλικρίνια και η αληθινή διάθεση φαίνεται στη δική σου περίπτωση έτσι φαίνεται και το αντίθετο σε περιπτω΄σεις άλλων . και βεβαίως δεν είναι μειονέκτημα η ευγένεια με την οποία έγραψες αλλα πραγματικός χαρακτήρας γιατί φίλε morent το να είναι καποιος αγενής με άτομα που δεν ξέρει είναι το πιο εύκολο πράγμα . το αντίθετο δείχνει αγωγη ... και εξάλου είνια λογικό όταν καποιος κάνει τα πρώτα του βήματα εδώμεσα στην αρχή να είναι λίγο ... "ντροπαλός" ας πούμε. βέβαια καλό είναι να υπάρχει και μία ορθοτόμηση του λόγου αλλά καιοταν αυτό δεν επιτυγχάνεται εντελώς αν υπάρχει όπως είπα ειλικρίνια δεν είνια κακό . και επίσης φίλη persa ουδεμία σχέση δεν έχει η ηλικία ... άλωστε κυρίως οι συζητήσεις εδώ είναι φιλοσοφικές και όχι τόσο πολύ καταθεση γνωσεων .
και εγώ ,ηλικιακά , σχετικλα μικρός είμαι αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι θα φαίρομαι σαν να είμαι σε παιδική χαρά όπου θα πετάγομαι έτσι στο άσχετο καιθα λέω ότι μου κατέβει εκείνη την στιγμή ...

φίλε αβαταγρ

quote:
ΑΠΑΝΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΘΟΥΜΕ.
ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΔΙΩΓΜΟ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΟΥΣ ??? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ.
ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΘΟΥΜΕ.



βεβαίως και δε3ν θα ανοίξουμ διωγμό εναντίον τους αλλα δεν θα τους ανεχτούμε κιόλας έτσι παθητικά . το λιγότερο που έχουμε να κάνουμε είναι όταν ένα τέτοιο φαινόμενο πεσει στην αντίληψη μας να πούμε εκείνη τη στιγμή τί πιστεύουμε και να το καταδικάσουμε ώστε το συγκεκριμένο άτομο να "συμμορφωθεί" με την ε΄νοια που έχει ήδη δοθεί . μπορεί η κοινωνία να αποτελείται απο όλων τωνειδών τα άτομα αλλα η κοινωνία έχει νόμους για την παραμικρη λετπομερεια και έτσι φυλασεται επακρως . επειδή αυτό δεν είναι δυνατόν να συμβαίνει εδώ καλο θα ήταν να υπάρχει και μία σχετική "περιφρούρηση" ώστε τελικα να μην καταλείξει και εντελώς ίδιο αυτό το μερος με την κοινωνία.

quote:
2) Ο άνθρωπος που τον ρωτάς για το ποτήρι και σου αναφέρει οτιδήποτε έχει να κάνει με το τραπέζι που το ποτήρι είναι τοποθετημένο, παρά για το ίδιο το αντικείμενο μελέτης (το ποτήρι) διότι για το τραπέζι γνωρίζει (;) περισσότερα, οπότε τον βολεύει να μιλά για αυτό.


ευστοχότατο ! αυτό μου έχει συμβεί τουλάχιστον δύο φορές και είναι τρομερα εκνευριστικό . τί δηλαδή ? σε περνούν για χαζό να μην καταλαβαίνεις ότι επειδή δεν μπορούνε να σου δώσουν μία συμφέρουσα για αυτούς απαντηση το πάνε το θεμα όπου θελουν και σου μιλουν γαι άσχετα ?... και μαλιστα αυτό μου έχει συμβεί με μελη που δε θα το περίμενα ποτε από αυτούς και με έβαλαν σε αμφιβολίες...
ευχαριστώ


"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 12:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα
Αγαπητε Εχεμβροτε με χαρά να αιτιολογισω την απαντηση που εδωσα όπως επισης και να συμμετασχω στην συζητηση που ανοιξες και διευθυνεις, όταν με το καλο επιστρεψεις στον χώρο αυτο.

Περσα το μόνο που δυναμαι να ξερω για σενα είναι αυτό που λες την κάθε φορα.Μου λες ότι δεν ειχες αμφιβολια.Σε πιστευω.

Φιλε T- Seeker η ευγενεια της ψυχης πολλές φορες ερμηνευεται από τους πολλους ως αδυναμια και η αγενεια ως δυναμη.Ταπεινοτητα είναι η κατανόηση και συνειδητη αποδοχη της θεσης που εχουμε στον κοσμο την κάθε φορα, αρα και εξελιξιμη.Η αμφιβολια που εχουμε στην αρχη για την θεση μας είναι συντροφος της και είναι ακριβως αυτή που την οδηγει στην εξελιξη(αρχικα)Αβιαστη εκφραση της ταπεινοτητας είναι η ευγενεια, κι αυτή εξελιξιμη.Τουτεστιν είναι αδυνατο να θεωρηθουν μειονεκτηματα η ευγενεια,η ειλικρινεια, η αμφιβολια…εάν ο στοχος είναι μια ζωή αρμονικη,δημιουργκη,φωτεινη.Εαν άλλος είναι ο στοχος τοτε τα ιδια πράγματα αποτελούν επικτητα μειονεκτηματα.

Φιλε μου τα πάντα είναι ευκολα.Ειναι το ίδιο ευκολο να εισαι αγενης με το να εισαι ευγενης αρκει να το θελησεις.Την κάθε φορα θα εισπρατεις αυτά τα οποια ‘εσυ’ θελησες.

Αλλά ας τα δουμε σε συναρτηση με το θεμα του τοπικ αυτου μετά την επιστροφη του δημιουργου του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy