ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Πεφωτισμένες Αδελφότητες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 21:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οποιος ενδιαφέρεται για θέματα που σχετίζονται με τις Αδελφότητες και έχει και το κουράγιο να δούμε περισσότερο ειδικευμένα το θέμα άς φέρει πρός συζήτηση κάτι σχετικό. kapodistria.

feidias
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 22:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους feidias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι με ενδιαφέρει το θέμα και θα ήθελα να μάθω και εγώ περισσότερα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 20:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι με ενδιαφέρει το θέμα και θα ήθελα να μάθω και εγώ περισσότερα



Αγαπητέ φίλε, οι Αδελφότητες αποτελούν την πλέον αρχαία ιστορία στον πλανήτη και την ιστορία του ανθρώπου γενικότερα.Βεβαίως το θέμα δεν είναι απλό τουναντίον, αλλά σίγουρα ειναι στα πλαίσια της απόλυτης λογικής!Δηλαδή, όταν ο άνθρωπος άρχισε να αντιλαμβάνεται το πώς λειτουργεί η δύναμη επί της μάζας,άρχισαν να υφίστανται και οι αδελφότητες.Όταν επίσης διεπίστωσαν κάποιοι ανάμεσα στούς πρωτογόνους ανθρώπους ότι μπορούν να επιβιώνουν σε βάρος των πολλών έγινε η αρχή της εξουσιαστικής δύναμης.Και όταν αντελήφθησαν τα θετικά (γι'αυτούς)από μία τέτοια τακτική άρχισε η κληρονομική επίδωση των γνώσεων σε συγκεκριμένη κάστα ανθρώπων.Έτσι σιγά-σιγά κατέστη δυνατόν η αξιολόγηση της γνώσης με κυρίαρχη μορφή την κρυμμένη γνώση αφού είναι γνωστό πώς στα χέρια των αδαών η γνώση είναι επικίνδυνη...Αυτή η κληρονομική διαδοχή έφτιαξε τα Ιερατεία τα οποία κράτησαν δέσμια την μάζα των ανθρώπων για δικό τους όφελος μέσω της καθιέρωσης των Θρησκειών...Η εξέλιξη στις θρησκείες ανά την ιστορία αποδεικνύουν του λόγου το αληθές.Βεβαίως σήμερα που η γνώση είναι διαδομένη σε μεγάλο βαθμό και οι θρησκείες έπαψαν ή παύουν σιγά-σιγά να λειτουργούν ώς ο φόβος που εξουσίαζε τις μάζες αλλά και που χώριζε τους ανθρώπους (διαίρει και βασίλευε)η νομική εξουσία είναι πρό των πυλών αφού τον Νόμο ο άνθρωπος οφείλει να τον σέβεται και να τον τηρεί.Άλλωστε,οι μή νόμιμοι πολίτες δέν αποτελούν μέλη των κοινωνιών και ούτε απολαμβάνουν των θετικών της πολιτείας...Αυτή είναι η "ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ" η οποία θα κυριαρχήσει σε παγκόσμιο επίπεδο και βεβαίως θα έχει και πάλι ωφελημένους τίς γνωστές Αδελφότητες οι οποίες και έχουν "γεννήσει" την νέα αυτή κατάσταση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 21:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε kapodistria,

Καταρχήν, δε νομίζεις ότι το θέμα που άνοιξες είναι πολύ γενικό; Σε ποιες Αδελφότητες αναφέρεσαι; Ήδη στο forum έχουν ανοιχτεί άλλα πιο ειδικά θέματα πχ για τον Τεκτονισμό, για τους Ναΐτες, για τους Ροδόσταυρους, αλλά κι ένα γενικό θέμα με τίτλο "ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ή ΤΑΓΜΑΤΑ", όπου έχουν ήδη γραφτεί οι απόψεις πολλών άλλων μελών. Μήπως θα έπρεπε να συνεχίσεις τη συζήτηση εκεί;

Αυτό ως αρχική παρατήρηση...Τώρα, ως προς την ουσία της απάντησής σου, ομολογώ ότι μπερδεύτηκα λίγο. Θέλεις να πεις ότι πίσω από τις οργανωμένες θρησκείες βρίσκονται οι Αδελφότητες; Κι αν, όπως λες, οι θρησκείες χάνουν τη δύναμή τους και η γνώση σήμερα είναι διαδεδομένη, γιατί τότε η Νέα Τάξη Πραγμάτων να οφελήσει τις Αδελφότητες, αφού υποστηρίζεις πιο πριν ότι στηρίζουν τη δύναμή τους στην άγνοια του κόσμου; Ίσως θα έπρεπε να ξεχωρίσεις λίγο τα πράγματα για να γίνεις πιο κατανοητός.

Οι παρατηρήσεις μου γίνονται με κάθε καλή διάθεση...

Edited by - durden_alie on 09/07/2003 21:36:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 22:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ φίλε kapodistria,

Καταρχήν, δε νομίζεις ότι το θέμα που άνοιξες είναι πολύ γενικό; Σε ποιες Αδελφότητες αναφέρεσαι; Ήδη στο forum έχουν ανοιχτεί άλλα πιο ειδικά θέματα πχ για τον Τεκτονισμό, για τους Ναΐτες, για τους Ροδόσταυρους, αλλά κι ένα γενικό θέμα με τίτλο "ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ή ΤΑΓΜΑΤΑ", όπου έχουν ήδη γραφτεί οι απόψεις πολλών άλλων μελών. Μήπως θα έπρεπε να συνεχίσεις τη συζήτηση εκεί;

Αυτό ως αρχική παρατήρηση...Τώρα, ως προς την ουσία της απάντησής σου, ομολογώ ότι μπερδεύτηκα λίγο. Θέλεις να πεις ότι πίσω από τις οργανωμένες θρησκείες βρίσκονται οι Αδελφότητες; Κι αν, όπως λες, οι θρησκείες χάνουν τη δύναμή τους και η γνώση σήμερα είναι διαδεδομένη, γιατί τότε η Νέα Τάξη Πραγμάτων να οφελήσει τις Αδελφότητες, αφού υποστηρίζεις πιο πριν ότι στηρίζουν τη δύναμή τους στην άγνοια του κόσμου; Ίσως θα έπρεπε να ξεχωρίσεις λίγο τα πράγματα για να γίνεις πιο κατανοητός.

Οι παρατηρήσεις μου γίνονται με κάθε καλή διάθεση...

Edited by - durden_alie on 09/07/2003 21:36:26


Πρώτον όλες οι Αδελφότητες έχουν την ίδια ρίζα...Αλλάζουν ονόματα και τίτλοι αναλόγως του τι επιτάσσουν οι ανάγκες των καιρών.Το ίδιο ισχύει και για τους τρόπους και τις μεθόδους τους.Χωρίς όμως να αλλάζει η ουσία της ύπαρξής τους.Κυριαρχία!!Π.χ. η σημερινή Σκωτική στοά είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την Βαβυλωνιακή Αδελφότητα της αρχαίας Μεσοποταμίας.Μήπως ο Χριστιανισμός και το Ισλάμ οι δύο μεγαλύτερες θρησκείες στον πλανήτη δέν έχουν μία κοινή βάση;Την Εβραική Μυθολογία;Από πού ξεκίνησαν οι Εβραίοι;Απ' την Μεσοποταμία...(βλέπε σχετικά στον Αντωνόπουλο Ιωάννη "Παγκόσμια Συνωμοσία", και David Icke "Το Μυστικό όλων των Εποχών")Πάντα θα στηρίζονται στήν άγνοια των πολλών.Αφού οι ανάγκες που δημιουργούν σ'αυτούς δεν αφήνουν τα περιθώρια νοητικής εξέλιξης.Για τους λίγους που έχουν την ικανότητα να ξεσηκώσουν τις μάζες είναι η "Νέα Τάξη".Για τον δικό τους εγκλωβισμό ...Μήπως τάχα οι μεγάλοι φιλόσοφοι και γενικώς οι θεωριτικοί της ζωής δέν ήταν πάντα λίγοι;Οι οπαδοί τους όμως είναι πολυπληθείς,έως και σήμερα και οι θεωρείες τους π΄'αντα θά έχουν οπαδούς...Ακόμη και εκεί τα Ιερατεία επιτύγχαναν και το ίδιο σήμερα επιτυγχάνουν το Διαίρει και Βασίλευε!!Επίσης το πώς εκμεταλεύονται αυτούς τους θεωρητικούς φάνηκε μέσω του Εβραίου Μάρξ...Αυτοί λοιπόν τους ενδιαφέρουν και όχι η μάζα που κατευθύνεται έυκολα...Οι νόμοι λοιπόν θα βάλλουν φραγή σε τέτοιες εκφράσεις,ακόμη καιαυτό πού τώρα κάνουμε εμείς θά απαγορευθεί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 03:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα σε ένα τσουκάλι και η σούπα σερβίρετε ζεστή !
Μα και ο μάγειρας εγκλωβισμένος στον τσελεμεντέ !
Αν ήταν Σέφ θα έβαζε και λίγο τη φαντασία του και τη σκέψη του να ανακατευτούν και να πάνε τη γεύση λίγο ποιο ψηλά .


Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 13:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τον φίλο Ramoglou. Νομίζω, αγαπητέ kapodistria, ότι έχεις μπερδέψει πάρα πολλά κι ανόμοια πράγματα σε ένα συνονθύλευμα "συνομωσιολογίας" και πολύ αμφιβάλλω κατά πόσο κάτι από όλα αυτά μπορεί να αποδειχτεί.

Ίσως αν τα έπαιρνες ένα-ένα, με τη σειρά και μας έδινες λίγα απτά στοιχεία...Αλλά και πάλι, βλέπω το εγχείρημα αυτό πάρα πολύ δύσκολο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 14:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Ramoglou. Νομίζω, αγαπητέ kapodistria, ότι έχεις μπερδέψει πάρα πολλά κι ανόμοια πράγματα σε ένα συνονθύλευμα "συνομωσιολογίας" και πολύ αμφιβάλλω κατά πόσο κάτι από όλα αυτά μπορεί να αποδειχτεί.

Ίσως αν τα έπαιρνες ένα-ένα, με τη σειρά και μας έδινες λίγα απτά στοιχεία...Αλλά και πάλι, βλέπω το εγχείρημα αυτό πάρα πολύ δύσκολο.



Τίποτα δεν έχω μπερδέψει αγαπητέ. Αν όμως θέλεις να τα πάρουμε ξεχωριστά,γιά να καταλάβεις,πολύ ευχαρίστως, όμως υπομονή να έχεις και ανάγκη για ενημέρωση επί τέτοιων θεμάτων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 08:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παρακολουθω και εγω το θεμα και συμφωνω οτι αυτα που γραφεις φιλε μου ειναι "κουφα" και μπερδεμενα θα περμενω περισοτερες πληροφοριες
οσο για υπομονη και αναγκη για ενημερωση.....χρονο να εχεις να γραφεις...

Αναμενω...

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 17:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

παρακολουθω και εγω το θεμα και συμφωνω οτι αυτα που γραφεις φιλε μου ειναι "κουφα" και μπερδεμενα θα περμενω περισοτερες πληροφοριες
οσο για υπομονη και αναγκη για ενημερωση.....χρονο να εχεις να γραφεις...

Αναμενω...

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινει


"Κατ'αρχήν άς δούμε τί περίπου ρόλο έπαιζαν τα Ιερατεία στούς πανάρχαιους πολιτισμούς.Διαβάζουμε από τό Εγκυκλοπαιδικό Λεξικό του "Ηλίου" του Ιωαν. Δ. Πασσά στον τόμο Ι,σελ. 561:"Εις τους αρχαίους λαούς της ανατολής (Ασσυροβαβυλωνίους,Φοίνικες κ.ά),ως πληροφορούμεθα εκ της Παλαιάς Διαθήκης,το Ιερατείον απετέλη όργανον ασκήσεως και πολιτικής επίσης εξουσίας.Κορύφωμα μονοπωλήσεως υπό του Ιερατείου παρουσιάζει η αρχαία Αιθιοπία όπου κατά την μαρτυρία του Διοδώρου και οι ηγεμόνες ακόμη ήσαν τυφλά όργανα των ιερέων...Στην Αρχαία Ελλάδα το αξίωμα των ιερέων μετεβιβάζετο κληρονομικώς και έτσι συγκροτήθηκαν οι ιερατικές οικογένειες(Ευμολπίδες κ.λ.π.)...Κατά τον Τάκιτο οι Τεύτονες ιερείς απετέλουν ταυτοχρόνως το δικαστικό σώμα..." Αυτά ως αρχή για να μπορέσετε να αντιληφθείτε περίπου πάνω σε πιά βάση εκθέτω την άποψή μου περί των "Αδελφοτήτων" οι οποίες νομίζω πως καταλαβαίνετε πιά σχέση έχουν με τα Ιερατεία (εννοώ άμεση...).Ακόμη φαντάζομαι πώς τώρα πιθανόν να καταλαβαίνετε και την εξελικτική πορεία αυτών...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 20:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο ηταν ολο?????
δεν βλεπω καμια σχεση μεταξυ "πεφωτισμενων αδελφοτητων" και ιερατειου ως τωρα εκτος να δεν καταλαβα καλα...

ουτε την σχεση ουτε την εξελικτικη πορεια αυτων .

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 21:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι με ενδιαφέρει το θέμα και θα ήθελα να μάθω και εγώ περισσότερα



Φειδία διάβασε για το νέο θέμα που άνοιξα. Θα σε ενδιαφέρει σίγουρα...Ν.Θ."Ορ Έν Σόφ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 10:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ kapodistria ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΣΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 3 ΤΟΠΙΚ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ.
ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΘΕΜΑΤΑ/ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΖΗΤΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝ ΧΡΗΣΤΗ Η ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.
Η ΠΟΛΥΔΙΑΣΠΑΣΗ ΤΩΝ ΤΟΠΙΚΣ ΜΕ ΙΔΙΑ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΔΥΣΤYΧΩΣ ΔΕΝ ΟΦΕΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΧΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥΤΙΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΠΟΥΝ.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=921

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1605

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=275

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1103516
Maintained by Digital Alchemy