ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ο ΘΑΝΑΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 13:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ....
"Ο θάνατος βάζει ένα τέλος στις φαντασιώσεις μας,αλλά και στα σχέδια μας. Δεν γνωρίζουμε πότε θα έρθει,αλλά ξερουμε ότι θα έρθει στα σίγουρα..... Αυτός μας εξισώνει με όλους τους άλλους ανθρώπους, μας εξισώνει ακόμα και με τα ζώα και τα φυτά.

Αφού δεν γνωρίζουμε την ώρα του θανάτου μας, πρέπει να εργαζόμαστε και να δουλεύουμε με τον εαυτό μας, κάθε στιγμή, ζώντας στο ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.
Αυτή η έκφραση είναι πλέον του «συρμού» και από την πολλή, αλλά ανεύθυνη χρήση της, έχασε το βαθύτερο νόημά της. Π.χ. εδώ και τώρα είναι η αυτοπαρατήρηση. Δεν ονειροπολούμε, δεν τρέχει η σκέψη μας, ούτε στο παρελθόν, ούτε στο μέλλον, ούτε σε άλλους τόπους. Η προσοχή μας είναι σε αυτό που συμβαίνει μέσα μας εκείνη ακριβώς την στιγμή.Όχι ευχολόγια, όχι σχέδια για το μέλλον, αλλά δράση. Εδώ και τώρα είναι να λύνουμε τις παρεξηγήσεις μας με τους ανθρώπους άμεσα. Να ζητούμε συγνώμη αμέσως, να ευχαριστούμε τώρα αυτούς που μας βοήθησαν, να συμφιλιωνόμαστε με τους γονείς και τα παιδιά μας αμέσως, γιατί αν ο θάνατος κάποιου μας στερήσει αυτή την ευκαιρία, τότε θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε τις ενοχές μας."

Και θέτω ένα ερώτημα:Φανταστείτε ότι γνωρίζετε με βεβαιότητα πως σε μια βδομάδα θα πεθάνετε,πως θα αξιοποιούσατε τις τελευταίες ημέρες σας στην Γη;
Διαβάζοντας ένα ποιήμα σκέφτηκα ότι είναι ενα θέμα που δεν εχει συζητηθεί ιδιαίτερα,κακώς βέβαια γιατί όταν σκεφτόμαστε το θέμα ΘΑΝΑΤΟΣ συνηδητοποιούμε πολύ σημαντικά πράγματα και για τον εαυτό μας αλλα και για τους γύρω μας....Ελπίζω να σας πάρω μαζί μου στο ταξίδι των σκέψεων για το συγκερκιμένο θέμα!
Παρακάτω γράφω και το ποιήμα που ήταν η κινητήριος σκέψη για το συγκερκιμένο θέμα...

Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΘΑ 'ΡΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΄ΧΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ

Ο θάνατος θα ΄ρθει, και θα ΄χει τα μάτια σου-
ο θάνατος που ΄ναι μαζί μας
απ΄το πρωί ως το βράδι, άγρυπνος,
άφωνος σαν παλιά τύψη
ή κάποιο ανόητο πάθος . Τα μάτια σου
θα ΄ναι μιά μάταιη λέξη,
μια πνιγμένη κραυγή, μια σιωπή .
Σαν κι αυτή που κάθε πρωί
βλέπεις, όταν σκύβεις μόνη σου
πάνω απ΄τον καθρέφτη. Ω αγαπημένη ελπίδα,
εκείνη τη μέρα που κι οι δυο θα μάθουμε
πως είσαι ζωή και τίποτα.

Ο θάνατος έχει ένα βλέμμα για όλους.
Ο θάνατος θα ΄ρθει, και θα ΄χει τα μάτια σου.
Θα ΄ναι σα να παρατάς ένα πάθος,
σα να βλέπεις ένα πεθαμένο πρόσωπο
ν΄αναδύεται απ΄τον καθρέφτη,
σα ν΄ακούς χείλια κλειστά να μιλούν .
Θα κατέβουμε στην άβυσσο βουβοί.

ΤΣΕΖΑΡΕ ΠΑΒΕΖΕ


The Truth Is Out There..

Edited by - lencolas on 13/07/2003 10:40:49

Edited by - lencolas on 26/07/2003 19:13:50

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 15:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραιότατο θέμα και ουχί μακάβριο, όπως ίσως κάποιοι το θεωρήσουν...

Μέγα μυστήριο ο θάνατος και ίσως η μοναδική οδός ισότητας μεταξύ των ανθρώπων κι όλων των άλλων ζωντανών υπάρξεων. Ξέρεις, πολλές φορές αναρωτιέμαι, μήπως το ότι "η ζωή είναι γλυκιά" οφείλεται στο πεπερασμένο αυτής; Μήπως μπορούμε να πούμε, κατά παράφραση του Ηράκλειτου, ότι "Θάνατος ζωήν εποίησε";

Να παραθέσω κι εγώ με τη σειρά μου ένα μελοποιημένο ποίημα για το θάνατο, το οποίο πολλοί θα αναγνωρίσουν.

Τραγουδούν λοιπόν τα Διάφανα Κρίνα :

"Ξέρω πως θα 'ρθει και δεν θα 'μαι όπως είμαι
να τον δεχτώ με το καλύτερο παλτό μου
μήτε σκυμμένος στις σελίδες κάποιου τόμου
εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.

Δεν θα προσεύχομαι σε σύμπαν που θαμπώνει
δεν θα ρωτήσω αναιδώς που το κεντρί σου
γονιός δεν θα 'ναι να μου πει '' σήκω και ντύσου
καιρός να ζήσουμε παιδί μου ξημερώνει '' !

Θα 'ρθει την ώρα που σπαράσεται το φως μου
κι εκλιπαρώ φανατικά λίγη γαλήνη
θα 'ρθει σαν πύρινο παράγγελμα που λύνει
όρους ζωής και την αδρή χαρά του κόσμου.

Δεν θα μαζεύει ουρανό για να με πλύνει
δεν θα κρατά βασιλικό ή φύλλα δυόσμου
Θα 'ρθει την ώρα που σπαράσεται το φως μου"

Το βρίσκω συγκινητικό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 16:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω γιατί... ανήκω στην "κατηγορία" (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή την λέξη) των ανθρώπων που, ίσως επειδή ο θάνατος χτύπησε νωρίς την πόρτα της οικογένειάς μου, προσπαθούν να ζουν την κάθε μέρα.

Κάθε μέρα "θυμίζω" στον εαυτό μου να λέω σ'αγαπώ, κάθε μέρα "θυμίζω" στον εαυτό μου να σε αγγίζω, κάθε μέρα ΖΩ!

* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 19:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θανατος δεν υπαρχει, αυτο που θανατο ονομαζουμε
Δεν ειναι παρα μια ξαφνικη αλλαγη
και αν φαινεται παραξενη ειναι γιατι δεν ξερεις που οδηγει
Θανατος δεν υπαρχει, αυτο που θανατο ονομαζουμε
Δεν ειναι παρα ενας γαληνιος υπνος
και αν κλαιμε και θρηνουμε ειναι γιατι
αυτοι που ετσι γέρνουν δεν ξυπνουνε γρηγορα

Θανατος δεν υπαρχει, αυτο που θανατο ονομαζουμε
δεν ειναι παρα το σταματημα της παλης
και αυτοι που νεκρους τους λεμε δεν πεθαινουν
απ'αυτη τη ζωη σ'αλλη ζωη πηγαινουν

(ανωνυμου)

Το θυμηκα διαβαζωντας το ερωτημα της lencolas

quote:
Φανταστείτε ότι γνωρίζετε με βεβαιότητα πως σε μια βδομάδα θα πεθάνετε,πως θα αξιοποιούσατε τις τελευταίες ημέρες σας στην Γη;

Πιστευω οτι η ωρα σου που "φευγεις" ειναι οταν πλεον εχεις λαβει τα μαθηματα που ηρθες να παρεις σε αυτη την ζωη και εισαι ετοιμος να μεταβεις σε ενα αλλο επιπεδο. Ξερωντας λοιπον οτι σε μια βδομαδα θα χαιρετουσα τον κοσμο τουτο κατα πρωτον θα ηξερα οτι οσα ειχα να μαθω τωρα θα τα ειχα μαθει και αυτο θα μου επεφερε μια μελαγχολικη ηρεμια.
Το μονο λοιπον που θα ηθελα πλεον να κανω ειναι μεινω μαζι με τα αγαπημενα μου προσωπα και να περασω τις μερες εκεινες μαζι τους ξερωντας οτι θα τους λειψω οσο θα μου λειψουν και εκεινοι (μεχρι την επομενη συναντηση!)

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 19:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το είχα δει παλαιότερα σε αυτό το φόρουμ (αν θυμάμαι καλά), μου άρεσε και το κράτησα...
το ξαναβάζω...
_______________________
Ο Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες έχει αποσυρθεί από τη δημόσια ζωή για λόγους υγείας: καρκίνος στους
λεμφαδένες. Η κατάστασή του μοιάζει να επιδεινώνεται μέρα με τη μέρα. Η αποχαιρετιστήρια
επιστολή που ακολουθεί εστάλη από τον συγγραφέα στους φίλους του :

“Αν ο Θεός ξεχνούσε για μια στιγμή ότι είμαι μια μαριονέτα φτιαγμένη από κουρέλια και μου χάριζε
ένα κομμάτι ζωή, ίσως δεν θα έλεγα όλα αυτά που σκέφτομαι, αλλά σίγουρα θα σκεφτόμουν όλα
αυτά που λέω εδώ.

Θα έδινα αξία στα πράγματα, όχι γι’αυτό που αξίζουν, αλλά γι’αυτό που σημαίνουν.

Θα κοιμόμουν λίγο, θα ονειρευόμουν πιο πολύ, γιατί για κάθε λεπτό που κλείνουμε τα μάτια,
χάνουμε εξήντα δευτερόλεπτα φως. Θα συνέχιζα όταν οι άλλοι σταματούσαν, θα ξυπνούσα όταν οι
άλλοι κοιμόταν. Θα άκουγα όταν οι άλλοι μιλούσαν και πόσο θα απολάμβανα ένα ωραίο παγωτό
σοκολάτα!

Αν ο Θεός μου δώριζε ένα κομμάτι ζωή, θα ντυνόμουν λιτά, θα ξάπλωνα μπρούμυτα στον ήλιο,
αφήνοντας ακάλυπτο όχι μόνο το σώμα αλλά και την ψυχή μου.

Θεέ μου, αν μπορούσα, θα έγραφα το μίσος μου πάνω στον πάγο και θα περίμενα να βγει ο ήλιος.
Θα ζωγράφιζα μ’ένα όνειρο του Βαν Γκογκ πάνω στα άστρα ένα ποίημα του Μπενεντέτι κι ένα
τραγούδι του Σερράτ θα ήταν η σερενάτα που θα χάριζα στη σελήνη. Θα πότιζα με τα δάκρια μου
τα τριαντάφυλλα, για να νοιώσω τον πόνο από τ’αγκάθια τους και το κοκκινωπό φιλί των πετάλων
τους...

Θεέ μου, αν είχα ένα κομμάτι ζωή... Δεν θα άφηνα να περάσει ούτε μία μέρα χωρίς να πω στους
ανθρώπους ότι αγαπώ, ότι τους αγαπώ. Θα έκανα κάθε άνδρα και γυναίκα να πιστέψουν ότι είναι οι
αγαπητοί μου και θα ζούσα ερωτευμένος με τον έρωτα.

Στους ανθρώπους θα έδειχνα πόσο λάθος κάνουν να νομίζουν ότι παύουν να ερωτεύονται όταν
γερνούν, χωρίς να καταλαβαίνουν ότι γερνούν όταν παύουν να ερωτεύονται! Στο μικρό παιδί θα
έδινα φτερά, αλλά θα το άφηνα να μάθει μόνο του να πετάει. Στους γέρους θα έδειχνα ότι το
θάνατο δεν τον φέρνουν τα γηρατειά αλλά η λήθη. Έμαθα τόσα πράγματα από σας, τους
ανθρώπους... Έμαθα πως όλοι θέλουν να ζήσουν στην κορυφή του βουνού, χωρίς να γνωρίζουν ότι
η αληθινή ευτυχία βρίσκεται στον τρόπο που κατεβαίνεις την απόκρημνη πλαγιά. Έμαθα πως όταν
το νεογέννητο σφίγγει στη μικρή παλάμη του, για πρώτη φορά, το δάχτυλο του πατέρα του, το
αιχμαλωτίζει για πάντα.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά μόνο όταν πρέπει να τον
βοηθήσει να σηκωθεί. Είναι τόσα πολλά τα πράγματα που μπόρεσα να μάθω από σας, αλλά δεν θα
χρησιμεύσουν αλήθεια πολύ, γιατί όταν θα με κρατούν κλεισμένο μέσα σ’αυτή τη βαλίτσα,
δυστυχώς θα πεθαίνω.

Να λες πάντα αυτό που νιώθεις και να κάνεις πάντα αυτό που σκέφτεσαι. Αν ήξερα ότι σήμερα θα
ήταν η τελευταία φορά που θα σ’έβλεπα να κοιμάσαι, θα σ’αγκάλιαζα σφιχτά και θα προσευχόμουν
στον Κύριο για να μπορέσω να γίνω ο φύλακας της ψυχής σου. Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η
τελευταία φορά που θα σ’έβλεπα να βγαίνεις απ’ την πόρτα, θα σ’αγκάλιαζα και θα σού ‘δινα ένα
φιλί και θα σε φώναζα ξανά για να σου δώσω κι άλλα. Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά
που θα άκουγα τη φωνή σου, θα ηχογραφούσα κάθε σου λέξη για να μπορώ να τις ακούω ξανά και
ξανά. Αν ήξερα ότι αυτές θα ήταν οι τελευταίες στιγμές που σ’έβλεπα, θα έλεγα “σ’αγαπώ” και δεν
θα υπέθετα, ανόητα, ότι το ξέρεις ήδη.

Υπάρχει πάντα ένα αύριο και η ζωή μας δίνει κι άλλες ευκαιρίες για να κάνουμε τα πράγματα όπως
πρέπει, αλλά σε περίπτωση που κάνω λάθος και μας μένει μόνο το σήμερα, θα ΄θελα να σου πω
πόσο σ’αγαπώ κι ότι ποτέ δεν θα σε ξεχάσω.

Το αύριο δεν το έχει εξασφαλίσει κανείς, είτε νέος είτε γέρος. Σήμερα μπορεί να είναι η τελευταία
φορά που βλέπεις τους ανθρώπους που αγαπάς. Γι’ αυτό μην περιμένεις άλλο, κάν’το σήμερα, γιατί
αν το αύριο δεν έρθει ποτέ, θα μετανιώσεις σίγουρα για τη μέρα που δεν βρήκες χρόνο για ένα
χαμόγελο, μια αγκαλιά, ένα φιλί και ήσουν πολύ απασχολημένος για να κάνεις πράξη μια τελευταία
τους επιθυμία. Κράτα αυτούς που αγαπάς κοντά σου, πες τους ψιθυριστά πόσο πολύ τους
χρειάζεσαι, αγάπα τους και φέρσου τους καλά, βρες χρόνο για να τους πεις “συγνώμη”, “συγχώρεσέ
με”, “σε παρακαλώ”, “ευχαριστώ” κι όλα τα λόγια αγάπης που ξέρεις.

Κανείς δεν θα σε θυμάται για τις κρυφές σου σκέψεις. Ζήτα απ’ τον Κύριο τη δύναμη και τη σοφία
για να τις εκφράσεις. Δείξε στους φίλους σου τι σημαίνουν για σένα.”

Φιλικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 19:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπεροχο πραγματικα... και εδω μελαγχολω!!!

...γιατι πρεπει να νοιωσουμε πως πλησιαζει το τελος μας εδω για να ζησουμε ολα τα παραπανω???

Εχω διαβασει για την ιστορια της γυναικας που ηθελε ενα κοκκινο φουστανι, της το αγορασε ο αντρας της την μερα που πεθανε για να την κηδεψει με το φουστανι που παντα αυτη ηθελε!! Γιατι τοσο αργα???

Εχω ακουσει για τους φιλους που περασανε τα τελευταια χρονια μαλλωμενοι για μια μικρη χαζη παρεξηγηση αλλα λογο εγωισμου κανεις δεν εκανε το βημα προς τον αλλο. Την μερα της κηδειας ο φιλος καθοταν στο ταφο ζητωντας συγνωμη...Γιατι τοσο αργα???

Εχω βιωσει τον χαμο αγαπημενων προσωπων χωρις να εχω την ευκαιρια να πω τι σημαιναν για μενα...τον χαμο φιλων χωρις να προλαβω να τους πω ποσο υπεροχοι φιλοι ηταν και ποσο με αγγιξαν...και ξανα-αναρωτιεμαι γιατι τοσο αργα???

Ας μην ειναι ο θανατος η αιτια να δειξουμε τα οποια αισθηματα μας, η αιτια για να δοκιμασουμε να πλησιασουμε τον εαυτο μας και τον κοσμο...
Αιτια ας ειναι η ιδια η ζωη και η ενεργεια της!! Αλλωστε δυστιχως ποτε δεν ξερουμε ποτε θα ειναι το στερνο ταξιδι του καθενος μας!!


Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 22:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι να ζουμε ην καθε στιγμη αφου καποια στιγμη θα πεθανουμε?ποιο το νοημα?
Ποιο το νοημα να κερδιζουμε εμπειριες σε ολη μας την ζωη και στο τελος να πηγαινουν χαμενες εξαιτιας ενος θανατου?
υπαρχει νοημα?Ειτε κανω ετσι ειτε αλλιως καποια στιγμη θα πεθανω..βεβαια αυτο μπορει να ειναι και δικαιολογια για μερικους ωστε να μην κανουν τπτ και να ρεμαλιαζουν ολη την μερα ..
Αλλα γιατι να κανω κατι που στο τελος θα εξαφανιστει ?


Φιλικα,
Τζο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 23:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν υπήρχε λόγος να ζήσουμε,δε θα γεννιόμασταν ποτέ.
Το σκέφτηκες ποτέ αυτό?
Προσωπικά πιστεύω ότι ο θάνατος είναι φίλος,γιατί ο πόνος είναι δάσκαλος και το φθαρτό σώμα φυλακή μιας αθάνατης ψυχής.

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 00:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι..αλλα αν ειμαστε απλα μαθηματικες πιθανοτητες?
Δεν διαλεξαμε να γεννηθουμε..απλα γεννηθηκαμε.
Απο το τε που γεννηθηκαμε μαθαινουμε να ζουμε, ο καθενας με διαφορετικο τροπο..κ ομως ολοι μας θα εχουμε ην ιδια καταληξη.
Ο ενας προσπαθει να πατησει τον αλλον..να ανεβει επιπεδο.Να γινει ανωτερος.Κ ομως ο "ανωτερος" θα εχει ακριβως την ιδια καταληξη με τον "κατωτερο¨" του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iria
Νέο Μέλος

United Kingdom
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 00:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ma8nmatikes pi8avotntes? e tote mallov zoume movo 2,5'.to eva gia va klapsoume, to allo gia va gelasoume, kai to miso gia va agapnsoume, giati stn mesn tou teleutaiou pe8aivoume!

dev 3erw kata poso eivai swsto, n la8os auto pou pisteuouv orismevoi oti prepei va zouv tnv ka8e mera sa va eivai n teleutaia tous. exei kai 8etika kai arvntika.isws paroume mia biastikn kai epipolain apofasn n isws tolmnsoume va Biwsoume kati 3exwristo, diaforetiko apo ta ka8ierwmwva kai koivotupa.

va apolamBavoume tn zwn mas.eivai dwro kai daveio tautogxrova.dev kourazomaste pavta apo tn zwn.suvn8ws mas kourazei o eautos mas.

merikes fores kalo eivai va efarmozoume to prima vivere, deinde philosophare.
alla akoma kai gi'autous pou epimevouv va filosofouv astamatnta, o Platwv eipe oti filosofia eivai va perimeveis to 8avato me nremia, suvesn kai gevvaiotnta.

I.KΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 01:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια γυναικα πηγε κλαιγοντας μπροστα στο Βουδα,πεθανε το παιδι της ...
Το γεγονος οτι ειναι χηρα δεν της δινει πιθανοτητες να αποκτησει αλλο .
Ο Βουδας της χαμογελασε και της ειπε...
"Πηγαινε στην πολη και βρες ενα σπιτι που να μην εχει πεθανει κανεις+ζητησε λιγους σπορους σιναπιου."
Αυτο +επραξε η γυναικα,πηγε τρεχοντας στην πολη μα οπου και να πηγαινε της ελεγαν.."Να σου δωσουμε οσους σπορους σιναπιου θελει,αλλα ο ορος δεν θα εκπληρωθει ,επειδη εχουν πεθανει πολλοι στο σπιτι μας."
Την ιδια απαντηση πηρε σ' οσα σπιτια πηγε.
Πιστευοτας οτι ολο και καποιο σπιτι θα υπηρχε που να μην εχει πεθανει κανεις με ελπιδα συνεχισε να ψαχνει μεσα στην πολη.
Μεχρι που βραδυασε και η γυναικα κυριευτηκε απο μια βαθυτατη κατανοηση....
"Ο θανατος ειναι μερος της ζωης.
Συμβαινει.
Δεν ειναι κατι προσωπικο,αυτο που συνεβη,δεν ειναι μια προσωπικη συμφορα."
Ετσι γυρισε πισω στο Βουδα.
Εκεινος τη ρωτησε..."Που ειναι οι σποροι του σιναπιου;"
Εκεινη του χαμογελασε +ειπε..
"Μυησε με..Θαθελα να γνωρισω αυτο που ποτε δεν πεθαινει.Δε ζητω πισω το παιδι μου/γιατι ακομη κι αν μου δωθει εκεινο θα ξαναπεθανει...
Διδαξε με κατι ωστε να μπορω μεσα μου ν'αναγνωρισω αυτο που ποτε δεν πεθαινει..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 04:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ ωραιο και σωστο κατα την γνωμη μου αυτο που ειπες Ατμα..λεει πολλα!
..Μα μια μητερα θα ζητουσε πισω το παιδι της,οχι για να μην ξαναπεθανει.
Θα ηθελε να ξαναζηει το παιδι της,απλα να μην υπηρχε οταν εκεινο ξαναπεθαινε..

Καλημερα,
Τζο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 05:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαινομενικά ο Θάνατος είναι σκληρός και κυνικός αλλά πιστεύω οτι όλα είναι στο μυαλό τελικά.
Οι Βουδδιστές είναι νομίζω που χαίρονται στο θάνατο κάποιου επειδή η ψυχή του αρχίζει το ένδοξο ταξίδι της προς το καθαρτήριο και κλαίνε όταν γεννιέται ενα παιδί ακριβώς για τον ίδιο λόγο, γιατί μια ψυχή κατείλθε και πάλι απο την Τελειότητα της Ανώτερης Διάνοιας και εγκλωβίστηκε σε ένα όχημα (σώμα) με αποτέλεσμα να μιαστεί.
Προσωπικά δε φοβάμαι το θάνατο, αυτό που φοβάμαι (και το μοναδικό στη ζωή μου) είναι η αρρώστεια σε σώμα και πνεύμα.
Εαν μάθουμε να πεθαίνουμε συνεχώς γι' αυτά που κουβαλούμε τότε θα αντιληφθούμε την πραγματικότητα του θανάτου,
διότι ο θάνατος είναι λύτρωση απο τα γήινα δεσμά και εκτός αυτού, πεθαίνοντας συνεχώς για τα πάντα και όντας ελαφρύς,
θα αντιληφθούμε οτι ο θάνατος και η ζωή είναι αλληλοσυμπληρούμενα.
Θάνατος είναι τέλος που ακολουθείται απο Νέα αρχή και ούτω καθ' εξής.
Θα ανησυχούσα αν ο θάνατος είναι το τέλος της πορείας.
Αλλά απλά είναι το τέλος του ανθρώπινου χρόνου.
Αυτή η ζωή είναι πολύ σύντομη και ασήμαντη ώστε να με κάνει ικανό να δεθώ μαζί της.
Την αγαπώ τη ζωή μου αλλά γνωρίζω οτι δεν είναι το Πάν...ίσα-ίσα...
Δε μπορεί να υπάρξει το ένα δίχως το άλλο και το ένα είναι ο καθρέφτης και η α-λήθεια(μη-λήθη) του άλλου.
Λέγοντας όλα αυτά, βεβαίως δεν υμνώ το θάνατο γιατί είμαι μηδενιστής ή κάτι τέτοιο αλλά προσπαθώ να προσεγγίσω την αλήθεια του.
Κι εγώ θα κλάψω όταν πεθάνει κάποιος δικός μου αλλά θα έχω και όλα αυτά μέσα μου, τα οποία θα απαλύνουν τον πόνο μου και ενδεχομένως να τον μετατρέψουν σε αγαλιαστική χαρά.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 12/07/2003 05:56:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 10:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΑΡΧΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΠΟΥ ΜΕ ΧΑΡΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΦΡΑΣΗ "ΝΑ ΖΕΙΣ ΤΟ ΤΩΡΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ ΜΕΡΑ".ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΩ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΙΛΙΩΘΩ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΑΛΩΣΕΙ.ΑΛΛΑ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΜΩΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΒΡΙΚΑΜΕ ΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ,ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ ΝΑ ΣΥΜΦΙΛΙΩΘΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΛΩΣΕΙ?ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ?ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΚΑΝΩ....
Ο ΦΙΛΟΣ REPTILE ΕΙΠΕ:
Προσωπικά δε φοβάμαι το θάνατο, αυτό που φοβάμαι (και το μοναδικό στη ζωή μου) είναι η αρρώστεια σε σώμα και πνεύμα.
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ Η ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ!ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΟΜΩΣ ΤΡΕΜΩ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΑΡΑΜΕΝΩ ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΕΚΕΙΝΗ....ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΠΡΩΤΗ ΕΓΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΕ ΑΦΗΣΟΥΝ ΠΙΣΩ...

ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο REPTILE ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ Η ΒΟΥΔΙΣΤΕΣ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΚΑΠΟΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΩΖΕΤΑΙ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ,ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΜΟΝΑΧΟΣ ΟΤΑΝ ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ ΣΕ ΑΤΥΧΗΜΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ...
ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ,ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΗΣΩ ΝΑ ΖΩ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΝ,ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΡΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΠΙΣΩ....ΕΙΧΑ ΚΛΕΙΣΤΕΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ,ΕΙΧΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΓΟΝΙΩΝ ΚΑΙ ΦΙΛΩΝ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΗΡΘΕ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΝΑΧΟΣ,ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ Ο ΤΟΣΟ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΑ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΕΞΑΛΟ.ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ...
"ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΠΙΚΡΑ ΚΙΚΗ?ΞΕΡΩ ΠΕΡΝΑΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΜΕΡΕΣ,ΕΧΑΣΕΣ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΣΟΥ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑ?Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΥΤΟ ΔΙΔΑΞΕ!ΧΑΡΑ!ΦΕΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΖΩΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΟΝΟ ΑΛΛΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΓΑΛΗΝΙΟ ΚΑΙ ΗΡΕΜΟ ΜΕΡΟΣ....Η ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ,ΤΟ ΣΩΜΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ!Ο ΑΓΓΕΛΟΣ(ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΛΕΓΑΝΕ) ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΟΜΩΣ ΩΡΑ,ΟΧΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ..ΧΑΡΑ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΧΑΡΑ!ΑΚΟΜΗ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ...
ΦΙΛΙΚΑ


The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 16:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εμένα με έκανες να ανατριχιάσω αγαπητή lencolas γιατί τα λόγια του μοναχού ήταν θείο δώρο στην κατάσταση που βρισκόσουν.

Όσο γι' αυτό που είπες:

quote:
"ΝΑ ΖΕΙΣ ΤΟ ΤΩΡΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ ΜΕΡΑ".ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΩ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΙΛΙΩΘΩ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΑΛΩΣΕΙ.ΑΛΛΑ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΜΩΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΒΡΙΚΑΜΕ ΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ,ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ ΝΑ ΣΥΜΦΙΛΙΩΘΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΛΩΣΕΙ?ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ?ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΚΑΝΩ....

Σπάσε τον κύκλο, ξέχνα τις σκέψεις και αφουγκράσου την καρδιά σου.
Δε ξέρουμε πότε θα φύγουμε απ' αυτή τη ζωή, είναι εγωιστικό να νομίζουμε οτι θα ζήσουμε για πάντα.
Είναι όμως καθαρτικό να ξέρουμε οτι ζούμε για άλλη μια μέρα.
Πρέπει να παύουμε το φαύλο κύκλο των σκέψεων στο κεφάλι μας και να αρχίσουμε να τολμάμε στη ζωή μας. Να τολμάμε να βιώσουμε όσα σκεφτόμαστε.
Εκεί είμαστε αληθινοί, εκεί ζούμε
Να μην αναρωτιόμαστε αν υπάρχει ζωή μετά το θάνατο.
Αλλά αν υπάρχει ζωή μέχρι το θάνατο.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 16:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2003, 10:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
" Πώς ΞΕΡΟΥΜΕ πώς
αυτό που αποκαλούμε ΖΩΗ,
δεν είναι ο ΘΑΝΑΤΟΣ
και πώς ο ΘΑΝΑΤΟΣ δεν είναι η ΖΩΗ; "

Ευριπίδης

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2003, 10:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΕ ΜΟΥ REPTILE ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΗΤΑΝΕ ΒΑΛΣΑΜΟ ΣΤΗ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ.
"ΤΟ ΣΩΜΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΟΧΙ Η ΨΥΧΗ" ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ....

"Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΥΓΧΑΝΕΙ ΩΝ, ΩΣ ΕΜΟΙ ΔΟΚΕΙ,ΟΥΔΕΝ ΑΛΛΟ Η ΔΥΟΙΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΙΝ ΔΙΑΛΥΣΙΣ,ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΑΠ' ΑΛΛΗΛΟΥ."
ΔΗΛΑΔΗ:
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ,ΠΑΡΑ Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ,ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΑΠ' ΤΟ ΑΛΛΟ,ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ.

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ.ΘΕΛΕΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΕΤΣΙ..ΕΜΕΙΣ ΘΡΗΝΟΥΜΕ ΤΟ ΧΑΜΟ ΕΝΟΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ,ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ,ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΓΙΞΟΥΜΕ,ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΚΑΛΙΑΣΟΥΜΕ...ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΟΜΟΡΦΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...ΩΡΑΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΙΩΘΩ ΟΤΑΝ ΧΑΝΩ ΕΝΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ...ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΣΟ ΕΥΘΡΑΥΣΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ...ΣΗΜΕΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ,ΑΥΡΙΟ?


ΑΤΜΟΥΛΙΝΙ ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ.ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕΣ?

ΦΙΛΙΚΑ


The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2003, 15:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[ΑΤΜΟΥΛΙΝΙ ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ.
ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕΣ?]

δεν δυναμαι να (υπερ)αναλυω τ' αυτονοητα,εξου + η εικονα*...


φως+αγαπη
ΑΤΜΑ


*Μια καρτα απο το deck "777",σειρα που βασιζεται στη Δυτικη τελετουργικη μαγεια/ ενα σημαντικο εργαλειο προς απομνημονευση,
με τη χρηση του ...αριστερου ημισφαιριου...αντι της διαισθητικης αναλυσης οπως σε παραδοσιακα deck...

Edited by - ΑΤΜΑ on 13/07/2003 16:43:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2003, 22:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν δυναμαι να (υπερ)αναλυω τ' αυτονοητα,εξου + η εικονα*...



ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΑΤΜΑ ΜΗΝ ΜΕ ΔΕΙΡΕΙΣ ΚΙΟΛΛΑΣ....

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 04:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
" Πώς ΞΕΡΟΥΜΕ πώς
αυτό που αποκαλούμε ΖΩΗ,
δεν είναι ο ΘΑΝΑΤΟΣ
και πώς ο ΘΑΝΑΤΟΣ δεν είναι η ΖΩΗ; "

Φίλε Κέλσο, απο τη στιγμή που δε δύναται να έχουμε αναφορές και απο τις δύο καταστάσεις και απο τη ζωή και το θάνατο, αυτό που είπε ο Ευριπίδης θα μείνει αναπάντητο (κλειδωμένο θέμα που θά λεγε κι ο Admin)
'
'
...Πάντως, είτε γνωρίζουμε είτε όχι, οφείλουμε να ζήσουμε έτσι ώστε οι πράξεις μας να μη προσβάλουν την Ανώτερη Διάνοια
'
'
Αγαπητή lencolas,
quote:
ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ.ΘΕΛΕΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΕΤΣΙ..ΕΜΕΙΣ ΘΡΗΝΟΥΜΕ ΤΟ ΧΑΜΟ ΕΝΟΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ,ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ,ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΓΙΞΟΥΜΕ,ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΚΑΛΙΑΣΟΥΜΕ...ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΟΜΟΡΦΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...ΩΡΑΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΙΩΘΩ ΟΤΑΝ ΧΑΝΩ ΕΝΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ...ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΣΟ ΕΥΘΡΑΥΣΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ...ΣΗΜΕΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ,ΑΥΡΙΟ?

Γιατί να είμαστε λυπημένοι? Υπάρχει αυτή η λύπη για το θάνατο απο τον πιό δυνατό και πλούσιο άνθρωπο, μέχρι τον πιο αδύναμο και φτωχό.
Γιατί λυπόμαστε για το χαμό αγαπημένων μας προσώπων?
Είναι για αυτά τα πρόσωπα που χάσαμε ή μήπως είναι λύπη προς τον εαυτό μας? Λύπη προς την καινούργια κατάσταση που καλέιται ο εαυτός να αντιμετωπίσει.
Αν κλαίμε για τα αγαπημένα πρόσωπα, μπορούν τα δάκρυά μας να τους φέρουν πίσω?
Ούτε τα δάκρυα, ούτε οι προσευχές, ούτε οι τελετουργίες μπορούν να αντιμετωπίσουν αυτή την κατάσταση του θανάτου.
Είναι ένα γεγονός που πρέπει να το δεχτούμε.
Δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα γι' αυτό.
Αλλά αν κλαίμε για τον εαυτό μας, για τη μοναξιά μας, την άδεια ζωή μας, τη συντροφιά των προσώπων αυτών, τότε κλαίμε λόγω του δικού μας κενού.
Κλαίμε γιατί αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι δίπλα μας να μας χαρίζουν τη συντροφιά τους.
Τώρα που αυτά τα πρόσωπα έχουν φύγει καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε μια νέα κατάσταση δίχως αυτά τα πρόσωπα και αυτό είναι κάτι που μας τρομάζει.
Πολλοί άνθρωποι δένονται τόσο πολύ με άλλους ανθρώπους και πράγματα που προσκολλώνται πάνω τους.
Υπάρχει φίλος μου (που ευτυχώς δεν ασχολείται με τέτοιου είδους αναζητήσεις και δε θα δεί που μιλάω γι' αυτόν)...
που μένει μόνος σ' ένα 3άρι διαμέρισμα και όλο το σπίτι είναι γεμάτο απο πράγματα.
Αλλά στην κυριολεξία όλο.
Όταν πηγαίνω δεν έχει χώρο ούτε καν να κάτσω άνετα γιατί έχει μια μανία να μαζεύει πράγματα και να μη πετάει ποτέ τίποτα.
-Δε του λέω τίποτα γιατί αυτούς που αγαπώ τους αφήνω ελεύθερους-

Άλλοι, προσκολλώνται σε άλλους ανθρώπους γιατί ίσως είναι απο φύση περισσότερο αδύναμοι και μοιάζουν να κρέμονται στην κυριολεξία απο αυτά τα άτομα...κάτι που είναι αρρωστημένο.

Μπορεί να μη θέλουμε να δούμε το γεγονός οτι ουσιαστικά κλαίμε απο λύπη προς τον εαυτό μας, μπορεί να θέλουμε να το απορρίψουμε απο φόβο, αλλά αν παρατηρήσουμε λίγο περισσότερο, θα δούμε οτι το κλάμα προέρχεται απο τη δική μας μοναξιά, απο την εσωτερική μας κενότητα, που σημαίνει απο λύπη για τον εαυτό μας.
Μπορεί να ακούγεται σκληρό αλλά αν θέλουμε να φτάσουμε βαθιά στο θέμα του θανάτου, θα αναγνωρίσουμε την αλήθεια του.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 14/07/2003 05:01:39

Edited by - reptilesalonica on 14/07/2003 05:04:16

Edited by - reptilesalonica on 14/07/2003 05:06:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 12:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.

Το κάθε τι έχει το δικό του σκοπό ύπαρξης και τη δική του πορεία σε αυτό το επίπεδο που ονομάζουμε ζωή. Την ευκαιρία που δίδεται στον καθένα μας για να προσπαθήσει να φτάσει τον υπέρτατο άνθρωπο.
Για την επίτευξη λοιπόν αυτού του σκοπού πρέπει να ζούμε την κάθε μέρα προκειμένου να επιτευχθεί αυτός ο σκοπός.

Ο θάνατος είναι κάτι που υπάρχει και σίγουρα όλοι κάποια στιγμή θα το αντιμετωπίσουμε. Είναι το βιολογικό τέρμα του ανθρώπου, ο διαχωρισμός από την ύλη.
Αρχικά το αντιμετωπίζουμε με λύπη μιας και η απώλεια οικείων ανθρώπων είναι ένα από τα πιο δυσβάσταχτα γεγονότα.

Παρόλα αυτά όμως αυτό που ίσως μπορούσε να βοηθήσει είναι το να καταφέρει κανείς να δει πως πέρα από την απώλεια αυτή, η οποία πονάει αυτούς που «μένουν», η συγκεκριμένη ψυχή συνεχίζει την πορεία της αποκομίζοντας κάθε φορά την ανάλογη γνώση με απώτερο σκοπό την ένωση με το Θείο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 17:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ REPTILE ΜΕ ΣΟΚΑΡΕΣ ΟΜΟΛΟΓΩ....
ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΕΡΙΑ..ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΥ..ΘΡΗΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΔΟΥΜΕ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΡΟΣΩΠΟ,ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΜΟΝΑΞΙΑ!ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΘΡΗΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙ ΝΕΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ "ΕΠΕΒΑΛΑΝ"!ΚΛΑΙΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΝΑΞΙΑ ΜΑΣ....ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ...ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ..

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ ΥΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ...

ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..

Edited by - lencolas on 14/07/2003 17:27:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 18:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
____________________________________________________________________
Μπορεί να μη θέλουμε να δούμε το γεγονός οτι ουσιαστικά κλαίμε απο λύπη προς τον εαυτό μας, μπορεί να θέλουμε να το απορρίψουμε απο φόβο, αλλά αν παρατηρήσουμε λίγο περισσότερο, θα δούμε οτι το κλάμα προέρχεται απο τη δική μας μοναξιά, απο την εσωτερική μας κενότητα, που σημαίνει απο λύπη για τον εαυτό μας.
Μπορεί να ακούγεται σκληρό αλλά αν θέλουμε να φτάσουμε βαθιά στο θέμα του θανάτου, θα αναγνωρίσουμε την αλήθεια του
__________________________________________________________________

Γρηγόρη.... ποσο δικιο εχεις....


Λυπη για τον εαυτο μας...
Λυπη για το ...εγω.. μας...

Εκει τουλαχιστον ας μην ειμαστε εγωιστες....
Εκει τουλαχιστον που δε μπορουμε να χαλιναγωγησουμε την Υλη....
Εκει που αυλες δυναμεις ειναι ΕΙΔΗΜΩΝ..

Πόση πίκρα μπορεί άραγε να χωρέσει μέσα σε ένα δάκρυ;
Αυτό αναρωτιέμαι, κλαίγοντας...
Μια σταγόνα από δάκρυ φορτωμένη αγανάκτηση, γι΄αυτον που Εφυγε

Καλο Ταξιδι .... Ματια μου...
Ελπιζω Εκει να βρεις τη λυτρωση σου.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 06:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρόλα αυτά όμως αυτό που ίσως μπορούσε να βοηθήσει είναι το να καταφέρει κανείς να δει πως πέρα από την απώλεια αυτή, η οποία πονάει αυτούς που «μένουν», η συγκεκριμένη ψυχή συνεχίζει την πορεία της αποκομίζοντας κάθε φορά την ανάλογη γνώση με απώτερο σκοπό την ένωση με το Θείο.

Έτσι είναι αγαπητή φίλη και χαίρομαι που το επισημαίνεις...
Γι' αυτό το λόγο και η χαρά των Βουδδιστών στο θάνατο κάποιου αγαπημένου προσώπου.
Ίσως σ' αυτό το θέμα βλέπουν μακρύτερα...

Υ.Γ....Δεν είμαι Βουδδιστής!...Ok?

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 15/07/2003 06:01:33

Edited by - reptilesalonica on 15/07/2003 06:03:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 10:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Θάνατος...

Αυτός που σίγουρα θα έρθει...

Ας στρέψουμε πιο πολύ τα βλέμματά μας σ' αυτούς που πρόκειται να φύγουν...

Στη Μάνα, στον Πατέρα, που περιμένουν καρτερικά, μέσα στο έρημο δωμάτιο, την επίσκεψη του παιδιού...

Πήγαινε σήμερα να τους δεις, όχι αύριο...γιατί αύριο, μπορεί να είναι αργά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 02:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε moebius............με συγκίνησες...
'
'
'

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Adonios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 07:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Adonios  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Adonios  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Adonios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω οτι τελικά όλα ξεκινούν για τον άνθρωπο απο τη στιγμή που συνηδειτοποιεί οτι υπάρχει θάνατος ΚΑΙ για τον ίδιο. Τότε ξεκινά τις αναζητήσεις του και απο εκείνο το σημείο αρχίζουν όλες του οι απορίες σχετικά με το νόημα της ζωής. Τότε μόνο ψάχνει να βρει απαντήσεις για τα μυστικά του κόσμου. ΑΝ δεν υπήρχε θάνατος δεν θα είχαμε την όποια εξέλιξη έχουμε. Απλά ξέρουμε πως κάποτε θα καταλήξουμε βιολογικά και κάνουμε τα πάντα για να μάθουμε τι υπάρχει μετά. Ολες οι αναζητήσεις ξεκινούν απο τον φόβο του θανάτου. Χωρίς αυτόν τον αρχέγονο φόβο ο άνθρωπος δεν θα είχε λόγο να εξελίσσεται.

Ολα ξεκινούν με τον θάνατο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 13:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλα ξεκινούν με τον θάνατο.

Δεν νομίζω ότι ο θάνατος μπορεί να θεωρηθεί σαν κίνητρο για την προσωπική αναζήτηση του καθενός. Άλλωστε αυτή η αναζήτηση σχετίζεται και με την εν λόγω ζωή και είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό και οι λόγοι που γίνεται η κάθε αναζήτηση ποικίλουν στο καθένα μας.

Ο καθένας μας προσπαθεί να εξελιχθεί αν άτομο χωρίς να έχει μοναδικό σκοπό να ανακαλύψει το τι υπάρχει μετά.

Ο θάνατος ίσως μπορεί να θεωρηθεί σαν ένα σημείο που δίνει το έναυσμα σε κάποιους να ασχοληθούν με το τι υπάρχει μετά χωρίς αυτό να είναι το μοναδικό κίνητρο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 23:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι,
προσπαθωντας να γνωρισουμε τι συμβαινει, μετα το σταματημα της καρδιας, προσπαθωντας να ορισουμε ,τι ειναι θανατος η, το ποτε ερχεται, προσπαθουμε να απαλυνουμε την αγωνια μας για το αγνωστο
Η Γνωση ειναι το φαρμακο. Αυτο εδωσε και ο Βουδας στην πονεμενη μανα.
Ο Απολλωνιος Τυανεας ειχε συνοψισει:
" Κανεις δεν πεθαινει παρα μονο φαινομενικα, καθως και κανεις δεν γεννιεται παρα μονο φαινομενικα. Αυτο που καλουμε γεννηση, ειναι το περασμα απο την ουσια στην υλη κι αυτο που ονομαζουμε θανατο, ειναι το αντιθετο περασμα απο την υλη στην ουσια."

Εμας εδω στην γη, τους συν-οδοιπορους μιας ενσαρκωμενης ψυχης, μας θλιβει ο αποχωρισμος. Η ικανοποιηση που σε ΕΜΑΣ εδινε το χαμογελο,
η συμπαρασταση, η παρουσια, η συναισθηματικη ασφαλεια κλπ του εκλιποντος.
Αν πραγματικα πιστευουμε στην αθανασια της ψυχης, πρεπει μετα τον τελευταιο ασπασμο, να χαιρομαστε για τον ευτυχη προορισμο του αγαπημενου συνανθρωπου.

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 23:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SE ENA KOSMO OPOY O 8ANATOS EINAI KYNHGOS,DEN YPARXEI PERI8WRIO GIA METANIWMATA KAI AMFIBOLIES.YPARXEI MONO PERI8WRIO GIA APOFASEIS.

KATW APO TO PRISMA TOU 8ANATOU TO NA 8YMWNEIS H NA ENOXLEISE EINAI ASYMANTO KAI TERATWDES.

C.CASTANEDA TAKSIDI STO IKSTLAN

H ZWH TOU AN8RWPOU EINAI PERIORISMENH GIA MIKROTHTES!(KAPOTE 8A PE8ANOYME EINAI KOYTO NA DROYME SAN A8ANATOI)
ADRAKSTE TIN STIGMH!(O AN8RWPOS PAN 'APOLA PREPEI NA EINAI AN8RWPOS THS DRASHS)

PREPEI NA ZISI ME TIN KARDIA TOU OPOY KAI AN TON ODIGISI
XORIS AMFIBOLIA KAI FOBO ALLA ME PISTI KAI AISIODOKSIA
NA ZISI DIL. SAN ''POLEMISTIS''

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy