ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΑ ΙΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 23:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eιναι καιρός τώρα που ήθελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου με όλους τους φίλους και τις φίλες άγνωστους και γνωστούς που υπάρχουν σε αυτόν τον ηλεκτρονικό τόπο συνάντησης.
Θα μιλήσω για ένα από τα πιο αγαπημένα μου θέματα και είναι τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ.
Τα ΙΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ θα έλεγα καλύτερα.
Δεν είναι εύκολο να περιγράψει κανείς αυτά που συμβαίνουν σιγά μέσα του όταν αγαπήσεις το ΒΟΥΝΟ και αρχίζει να ασχολείται με αυτό.
Οι ώρες που αφιερώνεις περπατώντας και ψάχνοντας τα παλιά μονοπάτια τις απόμερες σπηλιές τα ρέματα και τις χαράδρες η βρίσκοντας τις δροσερές πηγές που θα ξεδιψάσουν αλλά φτάνοντας πολλές φορές και στα ερείπια των αρχαίων ναών η των παλιών ξωκλησιών με τις πολυκαιρισμένες αγιογραφίες συναντώντας τα διάφορα ζώα που ζουν μέσα στο δασός η τα πουλιά που γλίτωσαν από την κυνηγετική περίοδο νοιώθεις ότι κάτι αλλάζει μέσα σου σιγά σιγά.
Δεν είσαι πια ο ίδιος .
Η επίδραση που ασκεί πάνω σου αυτός ο τόπος που λέγεται βουνό η όρος αν προτιμάται είναι πανίσχυρη.
Πολλές φορές έχω νοιώσει το πόσο ασήμαντοι και εφήμεροι είμαστε όταν σκέφτομαι ότι αυτά τα βουνά υπάρχουν εκατομμύρια χρόνια πριν καν να εμφανιστεί ο άνθρωπος και ελπίζω να συνεχίσουν να υπάρχουν όταν εμείς θα είμαστε μια θλιβερή ανάμνηση.
Πόσο αστείοι φαίνονται κάποιοι τολμηροί αναρριχητές η ορειβάτες που καυχιόνται ότι κατακτήσαν την τάδε η την δείνα κορυφή η έκαναν ρεκόρ ανάβασης νομίζοντας ότι νικήσαν το βουνό.
Δεν σκέφτηκαν ότι απλά αυτό τους άφησε να το ¨νικήσουν¨ κάποιες φορές, γιατί κάποιες άλλες δεν τους άφησε ίσως γιατί δεν το προσέγγισαν με τον σεβασμό που έπρεπε.
Ίσως να ακούγονται παράξενα όλα αυτά σε μερικούς που θα σκεφτούν μα το βουνό δεν είναι τίποτα άλλο από βράχια και δέντρα .
Και όμως το βουνό είναι ένας ολοζώντανος οργανισμός που κινείται και σκέφτεται ναι δεν υπερβάλλω κινείται και σκέφτεται απλά είναι τόσο διαφορετικοί οι ρυθμοί που το κάνει από τους δικούς μας που απλά εμείς δεν το αντιλαμβανόμαστε.
Ο άνθρωπος παλαιότερα ένοιωθε δέος και σεβασμό προς το βουνό και τα μυστικά που έκρυβε μέσα του και ήταν πιο δεμένος με αυτό κάτι που σιγά σιγά χάθηκε όταν ο σύγχρονος πολιτισμός τον στοίβαξε στις μεγάλες αστικές τερατουπολεις .
Και όχι μόνο αυτό αλλά αυτός ο κακομοίρης αστικανθρωπος έφτασε να λέει με ειρωνικό τρόπο όταν θέλει να υποτιμήσει κάποιον ¨καλά από το βουνό κατέβηκες εσύ;¨
Μακάρι να είχαμε κατεβεί όλοι από εκεί ίσως να ζούσαμε σε έναν καλύτερο κόσμο σήμερα.
Ο σημερινός άνθρωπος έδειξε το χειρότερο πρόσωπο του θα έλεγα ασέλγησε και συνεχίζει να ασελγεί σε κάτι που όφειλε να συνεχίσει να προστατέψει ειδάλλως οι επιπτώσεις θα είναι τραγικές και κάποιες από αυτές ήδη έχουν κάνει την εμφάνιση τους.
Το μόνο που τον νοιάζει είναι να πάρει όσο πιο πολλά μπορεί από αυτό με τον χειρότερο τρόπο και όσο πιο γρήγορα γίνεται αδιαφορώντας για τις πληγές που αφήνει .
Πόσο σοφότεροι ήταν κάποτε οι άνθρωποι.
Γνώριζαν ότι έπρεπε να προστατέψουν την φύση με κάθε μέσο και έτσι για παράδειγμα είχαν τα ιερά άλση όπου κάθε απόπειρα καταστροφής τους είχε συνέπεια ακόμη και τον θάνατο του υπαίτιου.
Οι πήγες τα ποτάμια τα σπήλαια τα δάση ήταν ιερά και τα προστάτευαν .
Τι μεσολάβησε και όλα αυτά ξεχάστηκαν δεν μπορώ να καταλάβω .
Ποιος παραπλάνησε τον άνθρωπο και τον έκανε να πιστέψει ότι όλα αυτά του είναι άχρηστα ότι δεν έχει κάτι να διδαχθεί.
Γνωρίζει άραγε ο κάθε ένας από εμάς την απίστευτη και αστείρευτη και προπάντων αγνή καθαρή ενέργεια που μπορεί να αντλήσει από την μητέρα φύση;
Αυτοί που περπατούν στο βουνό θα καταλαβαίνουν τι ενοοω.
Είναι δύσκολο να μην σε αλλάξει η γνωριμία σου με τον περήφανο ΥΜΗΤΤΟ η με την αινιγματική ΠΕΝΤΕΛΗ η την άγρια ΠΑΡΝΗΘΑ η με τον ΜΑΓΙΚΟ ΠΑΡΝΑΣΣΟ τον παράξενο ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ τον όμορφο και θετικό ΕΛΙΚΩΝΑ την επιβλητική ΓΚΙΩΝΑ η τον έρημο και ξεχασμένο αλλά ενδιαφέρον ΠΑΤΕΡΑ τα απέραντα ΓΕΡΑΝΕΙΑ την άγνωστη ΠΑΣΤΡΑ το μικρό αλλά με σπουδαία ιστορία ΑΓΡΙΛΙΚΗ τα ¨επικίνδυνα¨ ΒΑΡΔΟΥΣΙΑ τον πανέμορφο ΧΕΛΜΟ την σπουδαία ΖΗΡΕΙΑ η με τον γίγαντα της Πελοποννήσου ΤΑΫΓΕΤΟ αλλά και με το πολύ μικρότερο ΠΑΝΕΙΟ εδώ στην ΑΤΤΙΚΗ μας και δίπλα του την ανεξερεύνητη ΜΕΡΕΝΤΑ και τόσα τόσα άλλα όλα με την δικιά τους ξεχωριστή μοναδική προσωπικότητα .
Ναι έχουν το καθένα από τα ΙΕΡΑ ΒΟΥΝΑ μας την δική τους προσωπικότητα ρωτήστε κάποιους που ασχολούνται και θα σας το πουν και εκείνοι.
Κάθε ιερό βουνό μας έχει τον δικό χαρακτήρα το δικό του χρώμα την δική μυρωδιά τον δικό του ήχο ακούγεται υπερβολικό ; και όμως έτσι είναι απλά την επόμενη φορά αφήστε τις αισθήσεις σας να ανακαλύψουν καλύτερα αυτό τον πιστό φίλο που σας περιμένει πάντα εκεί ακλόνητος σαν ¨βράχος¨.
ΠΑΝΕΙΟΣ
.


Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 02:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ... ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΜΑΓΕΥΤΙΚΗ ΑΥΡΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΚΑΘΗΛΩΝΕΙ, ΕΑΝ ΠΡΩΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΗΛΗΦΘΕΙΣ... ΞΕΧΑΣΕΣ ΤΗΝ ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ ΟΡΟΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΡΟΔΟΠΗΣ... ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ, ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΠΑΕΙ, ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΘΕΙΣ... ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ "ΠΟΡΕΙΑ" ΣΟΥ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 09:53:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΦΙΛΕ ΠΑΝΕΙΕ , ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΦΥΣΙΚΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΡΟΣ "ΠΑΝΕΙΟΣ". ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕΝΩ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ, ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ, ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΑΝΤΙΚΡΥΖΩ ΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΤΟΥ ΠΛΕΥΡΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 13:34:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς δεν έχω πάει στην Ροδόπη έχω ακούσει πολλά καλά πράγματα για εκεί ελπίζω να μπορέσω να φτάσω και εκεί να γνωρίσω τον τόπο. Πολλά είναι τα βουνά που θέλω να επισκεφθώ και ελπίζω να το κάνω όπως για παράδειγμα το όρος ΠΑΓΓΑΙΟ με τις τόσες πανάρχαιες ιστορίες και γεγονότα που το περιβάλλουν η τα ξακουστά ΑΓΡΑΦΑ που η μικρή γνωριμία που είχα μαζί τους με άφησε έκπληκτο με την ομορφιά που κρύβουν εκεί και αν υπάρχουν ιστορίες και θρύλοι και με την περίφημη κοιμωμενη των ΑΓΡΑΦΩΝ που κοιτώντας κάποιος τις ψηλές κορυφογραμμές της από απόσταση βλέπει το πρόσωπο και το σώμα μιας ξαπλωμένης γυναίκας!! Όσοι ξέρουν κάποιους που ζουν στην ΘΕΣΣΑΛΙΑ και τους ρωτήσουν θα τους πουν σχετικά.
Όσο για το ΠΑΝΕΙΟ φίλε καιρός είναι μιας και το έχεις απέναντι σου να το επισκεφθείς και να δεις και το σπήλαιο που υπάρχει λίγο πριν την κορυφή ΚΕΡΑΤΟΒΟΥΝΙ το περίφημο σπήλαιο ΚΕΡΑΤΕΑΣ η κατά άλλους ΣΠΗΛΑΙΟ ΠΑΝΟΣ (υπάρχουν σαφή ίχνη χρήσης του κατά την αρχαιότητα) η αλλιώς σπήλαιο ΛΟΡΔΟΥ ΒΥΡΩΝΑ όπως το λένε κάποιοι γιατί το είχε επισκεφθεί ο ΒΥΡΩΝ και χάθηκε μέσα σε αυτό όταν έσβησε ο δαυλός που είχε μαζί του.
Το σπήλαιο είναι από τα μεγαλύτερα οριζόντια της ΑΤΤΙΚΗΣ με συνολική έκταση περίπου 1000 τμ.!! Και με ωραίο διάκοσμο.
Ένα άλλο παράξενο και ενδιαφέρον σημείο στο Πανειο είναι από την πίσω πλευρά (την αντίθετη της Κερατέας ) όπου υπάρχουν μερικές μικρές σπηλιές .
Σε μια από αυτές ένας βοσκός της περιοχής μας μίλησε για κάποιο τεράστιο φίδι που ζούσε κάποτε εκεί όπως του είχαν πεί οι παλιοί γέροντες βοσκοί όταν ήταν μικρός.
Ποιος ξέρει πάντως υπάρχουν κάποια αρχαία πηγάδια και μερικές μικρές στοές πιθανόν μεταλλευτικές.
Πολλοί είναι αυτοί που μιλούν για κρυμμένους θησαυρούς στο Πανειο.
Τι σημασία έχει αν υπάρχουν η όχι το ίδιο το βουνό είναι ένας θησαυρός ψάχνοντας κανείς στα βράχια μπορεί ακόμα να βρει κάλυκες από τις μάχες που έγιναν πάνω εκεί κατά τον β παγκόσμιο πόλεμο.
Έχει και άλλα πολλά αλλά να μην κουράσω άλλο δεν έχει σημασία άλλωστε αν θέλει κάποιος να διαβάσει περισσότερα μπορεί να ανατρέξει στο βιβλίο του ΝΙΚΟΥ ΝΕΖΗ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ να αντλήσει πληροφορίες (καταπληκτικό βιβλίο).
Κάπου εκεί κρυμμένη και ξεχασμένη θα βρίσκεται και η σπηλιά του θεού ΠΑΝΑ μακριά από τα αδιάκριτα βλέμματα και ίσως κάποιος τυχερός κάποιο ήσυχο σούρουπο η χάραμα να προλάβει να τον δει την ώρα που σεργιανάει το κοπάδι του παίζοντας τον αυλό του …γιατί όχι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 13:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΗΔΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ.

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ.

ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΗ

Edited by - SUNNY on 15/07/2003 14:00:27

Edited by - SUNNY on 15/07/2003 14:00:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 15:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το μόνο βουνό που έχω ζήσει από κάπως πιό κοντά, σε διακοπές, είναι η Πίνδος. Και με έχει καταγοητεύσει! Βέβαια δεν έχω πετύχει κανένα σπήλαιο εκεί (έχει μερικά και με αρχαιολογικά ευρήματα, το ξέρω) αλλά ξεκινώντας από τα χωριά (ζαγοροχώρια) και περπατώντας μέσα στο δάσος, δίπλα στον Βοϊδομάτη, στο περίφημο φαράγγι του Βίκου, τις δρακολίμνες,
όλο το μέρος είναι τουλάχιστον μαγευτικό!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 18:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πάνειος ,

Με ταξίδεψες καποια χρονια πισω οταν εμενα στην Κρητη!Τα όρη της Κρητης έχουν κάτι το ξεχωριστο, μια μυρωδια μεθυστικη, μια ηρεμια αγρια!! Δεν θα ξεχασω ποτε την αισθηση που ενοιωθα οταν απο Αγιο Νικολαο κατευθηνομουν προς Ιεραπετρα ..οταν αντικριζα τα βουνα εκει ιδιως σε ωρα που σουρουπωνε και ειχανε ενα απιστευο κοκκινο χρωμα!

Κάθε Σαββατοκύριακο το πρόγραμμα είχε περπάτημα στα Λασιθιώτικα Όρη. Συναντούσαμε βοσκους όπου μας διηγοντουσαν ιστοριες το τοπου, ιστοριες για τα ζωα και μερικες φορες για τα παράξενα όπως για παράδειγμα μια σπηλια που επρεπε να συρθεις για να μπεις. Οταν ομως εμπαινες δεν περιμενες με τιποτα να δεις τοσο μεγαλο σπηλαιο γεματο σταλακτικες και σταλαγμιτες! Και εκει επικρατουσε το απολυτο σκοταδι! Οτι και να αναψεις (φακο, κερι, αναπτηρα,) περα απο δαδα το αποροφαει το σκοταδι! Η σπηλια αυτη βρισκεται στην περιοχη Σελακανο και ειναι λιγο ψηλοτερη η τοποθεσια απο την Παρνηθα. Παρολο το υψος του ομως απο την σπηλια αυτη εχει καταγραφει απο τους ντοπιους βοσκους οτι εχει ξεχιλεισει απο θαλασσινο νερο... (ελπιζω να θυμηθω το ονομα της σπηλιας και να σας το πω)

Να σαι καλα με εκανες ωστε και νοερα να ταξιδεψω σε αγαπημενα μερη!

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 21:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Φίλε Πάνειε, τι να σου πώ τώρα...
Αν κάτσω και γράψω σε αυτό το τόπικ, κινδυνεύω να επαναλάβω αυτά που ήδη έχεις πεί εσύ, εφόσον ΟΛΑ όσα γράφεις για τα πανίερα ελληνικά βουνά μας, με βρίσκουν σύμφωνο στο έπακρο.
Τι να πρωτοπεί κανείς για τα βουνά. Αναρωτιέμαι άραγε, υπάρχει τίποτα πιο επιβλητικό, πιο όμορφο, πιο περήφανο, πιο απόκοσμο, απο ένα βουνό ; Δεν νομίζω να υπάρχει. Με το μεγαλείο του βουνού τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί σε αυτόν τον κόσμο.
Κι'όμως....υπάρχουν τόσοι και τόσοι που θα αποδοκιμάσουν την επιλογή σου να αφιερώσεις τη ζωή σου στα βουνά. Πόσες φορές με απεκάλεσαν ( και σίγουρα όχι μόνο εμένα, αλλά και 'σένα, και όποιον άλλο ασχολείται ) γραφικό, μίζερο, αντικοινωνικό επειδή βρίσκω τη χαρά μου στα βουνά. Αλλά βέβαια, ποιά χαρά θα μου πείς ; Αφού εκεί δεν έχει ούτε κλάμπ, ούτε μπαράκια, τότε που βρίσκεις τη διασκέδαση ; Στις άψυχες πέτρες και στα παλιόδεντρα; Δυστηχώς αυτή η αντίληψη έχει περάσει στην κατά τ'άλλα σύγχρονη και προοδευτική κοινωνία μας. Σήμερα, το να αφιερώνεσαι σε ένα βουνό, συνεπάγεται οτι έχεις ψυχολογικά και υπαρξιακά προβλήματα. Είναι να τρελαίνεσαι. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, να θεωρούμε ως κάτι το φυσιολογικό την επικράτεια του τσιμέντου και να χλευάζουμε τα δημιουργήματα της Αιώνιας Αρχής. Η ύστατη βλασφημία.
Δυστηχώς, κανείς δεν προσεγγίζει το βουνό με σεβασμό. Όλοι πάνε εκεί, μόνο όταν είναι να αμολύσουν τον αετό τους την Καθαρά Δευτέρα και να ψήσουν το αρνί τους το Πάσχα. Οι αναρριχητές παρόλη την υποτιθέμενη φυσιολατρεία τους ,ξέρουν να παρατάνε τα αναρριχητικά καρφιά και τα σχοινιά τους στα βράχια. Οι σπηλαιολόγοι ξέρουν να πετάνε οτι τους είναι άχρηστο μέσα στις σπηλιές. Οι εκδρομείς, πάνε στο βουνό κάθε Κυριακή για να φάνε και να πιούν σα ζώα αφήνοντας πίσω τους ένα τόνο σκουπίδια, σαν ένδειξη σεβασμού πρός το βουνό που τους φιλοξένησε.
Οι ερευνητές του "παράξενου", πάνε μόνο για να ΠΑΡΟΥΝ, να ΒΡΟΥΝ, να ΑΡΠΑΞΟΥΝ, αν είναι δυνατόν να ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ και να ΒΕΒΗΛΩΣΟΥΝ προκειμένου να βρούν κάτι που ξέρουν οτι υπάρχει εκεί και το μόνο που αφήνουν πίσω τους φεύγοντας, είναι κάποια αποτσίγαρα, κάποιες τελειωμένες μπαταρίες και με μια συνοδεία απο βρισιές, όταν οι όποιες προσπάθειες τους απέβησαν άκαρπες, λές και αυτοί είχαν κλείσει κάποιο "ραντεβού" με το βουνό και τα όποια μυστήρια του. Φυσικά αυτό δεν πάει να πεί πως δεν υπάρχουν οι εξαιρέσεις του κανόνα. Ο κανόνας όμως δυστηχώς, είναι ένας.
Ποιός μας κατάντησε έτσι ; Γιατί αντιμετωπίζουμε τα θαύματα της Φύσης με περιφρόνηση ; Αν θέλεις τη γνώμη μου Φίλε Πάνειε, νομίζω οτι μάλλον το'χουμε χάσει το παιχνίδι. Η πορεία είναι μία και ίσως να μην υπάρξει αλλαγή. Ακόμα δεν ξέρουμε πόσο θα μπορούμε να χαιρόμαστε τα βουνά μας. Ένα πρός ένα παραδίδονται στα δολοφονικά χέρια αυτού του μεγάλου σφάλματος της Φύσης που λέγεται άνθρωπος. Δυστηχώς ο άνθρωπος είναι ένα σφάλμα είτε το θέλουμε είτε όχι. Δεν ήταν έτσι, αλλά έτσι κατάντησε απο μόνος του.
Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει οτι εμείς σηκώνουμε τα χέρια ψηλά και μένουμε αμέτοχοι. Ίσως και να υπάρχει κάπου ελπίδα. Απο εμάς εξαρτάται. Αυτός που ισχυρίζεται οτι λατρεύει τα βουνά, θα πρέπει να το αποδεικνύει όχι στους άλλους αλλά στη Φύση την ίδια. Δεν είναι τίποτα σε επόμενη επίσκεψη μας σε κάποιο βουνό που έχει υποστεί τα μύρια απο τα ανθρωπόμορφα κτήνη να ΔΩΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ και εμείς κάτι. Δεν είναι τίποτα να δώσουμε 5 ευρώ απο την τσέπη μας και να αγοράσουμε ένα πεύκο και να το φυτέψουμε σε μια πλαγιά ή να μαζέψουμε τα τυχόν σκουπίδια που θα βρεθούν στο δρόμο μας. Φανταστήτε να το κάναμε ΟΛΟΙ μας (και όχι 5-6 μόνο) αυτό κάθε φορά που θα πηγαίναμε σε ένα βουνό τι θα γινόταν ;
Δεν πρέπει να δώσουμε στα βουνά μας, πόσο μάλλον στα δοξασμένα Αττικά Βουνά μας την προσοχή, την αγάπη και το ενδιαφέρον που τους αξίζουν ; Ποιοί είμαστε εμείς, τι είμαστε εμείς που περιφρονούμε τα βουνά ; Ακόμα δεν μπορούμε να συνδειτοποιήσουμε πόσο μικροί και ασήμαντοι είμαστε μπροστά τους. Ας γίνουμε επιτέλους "ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΕΣ" των βουνών και όχι απλοί χαβαλέδες επισκέπτες.
Φίλε Πάνειε, πιστεύω πως εσύ, εγώ αλλά και άλλοι πολλοί, γεννηθήκαμε σε λάθος εποχή. Χάθηκε δηλαδή, να γεννιόμασταν τουλάχιστον ένα αιώνα πρίν ; Ήμαστε πολύ άτυχοι, μην το ψάχνεις. Έχω φτάσει στο σημείο να καταριέμαι την ώρα και τη στιγμή που με ξέρασαν σ'αυτό τον πλανήτη στην κατάσταση αυτή που βρίσκεται.
Το όνειρο μου ήταν να βρίσκομαι σε ένα κόσμο γεμάτο άγρια βουνά και αιώνιο χειμώνα....όμως και αυτό το όνειρο μου βούλιαξε όπως άλλα....

666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dolixopodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 12:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dolixopodos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια είναι ότι πολύς κόσμος που ανεβαίνει πάνω στα βουνά για τη βόλτα του δε σέβεται το φυσικό περιβάλλον,πράγμα λυπηρό και εξοργηστικό συνάμα.Πιστεύω όμως ότι πρέπει να αποφεύγοντε οι γενικεύσεις του στύλ "οι ανναριχητές το ένα,οι σπηλαιολόγοι το άλλο,οι εκδρομείς το παράλο",είναι το λιγότερο άδικο.Συγκεκριμένα όσον αφορά τους σπηλαιολόγους είναι αρχή να μην αφήνουνε και να μη παίρνουνε τίποτα μέσα από τα σπήλαια και δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν γίνει ολόκληρες αποστολές για το καθαρισμό σε αυτά που είναι προσιτά στους πολλούς..τώρα αν εσύ Νταβέλη έχεις καποια συγκεκριμένη εμπειρία,δε νομίζω οτί αυτή μπορεί να τους χαρακτιρίσει όλους και από περιέργεια θα ήθελα να τη ακούσω,που έγινε και από πιο σύλλογο.Το ίδιο πιστεύω ότι ισχύει και για τους υπόλοιπους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 13:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Πάνειε,

Επί τέλους!!!Καλώς ήρθες πάλι με ένα θέμα μάλιστα δυναμικότατο!!


Ο παλιός σου φίλος
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 21:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ξεκινησω λοιπον με την αγαπητη φιλη SUNNY αν ισχυει το εμαιλ που εχεις θα σου στειλω ενα μικρο σχεδιαγραμμα πως θα πας αλλα να εισαι προσεκτικη και οπωσδηποτε μην πας μονη σου καλο ειναι να ειστε δυο με τρια ατομα τουλαχιστον και οπως θα γνωριζεις ισως στα σπηλαια αφηνουμε μονο τις πατημασιες μας (για τον φιλο δολιχοποδο θα πρεπει να αναφερω οτιπραγματι στην τεραστια πλειοψηφια τους οι σπηλαιολογοι ειναι προσεκτικοι και φυσιολατρες πανω απο ολα και οι ορειβατες επισης).
Μαρα μιλησες για την ΚΡΗΤΗ και εδω εγω τι να πω δεν εχω παει ακομη ειναι ενα απο τα μεγαλα ονειρα μου να ελθω καποτε στην Κρητη μονο να σκεφτει οτι στην Κρητη εχουν καταγραφει τα μισα απο τα σπηλαια που εχει ολη η ΕΛΛΑΔΑ δηλαδη περιπου 3500 σπηλαια και βαραθρα αλλα δεν ειναι μονο αυτα τι να πει κανεις για την τεραστια ιστορια αυτου του νησιου τους μυθους τους θρυλους τους αρχαιολογικους χωρους με λιγα λογια η μιση ιστορια μας σχεδον.
Περιμενω με ενδιαφερον για το ονομα της σπηλιας που αναφερεις .
Φιλε τασο θα ηθελα να εισαι λιγο πιο αισιοδοξος πολλα απο αυτα που αναφερεις ειναι σωστα δεν μπορω να πω το αντιθετο αλλα να ξερεις οτι παντα θα βρεις τον χωρο και τον τοπο που χρειαζεσαι για να ηρεμησεις και να γαληνεψεις η αληθεια ειναι οτι η κατηφορα που εχουν παρει ολα ειναι απιστευτη και δεν τα εχουμε δει ακομη ολα δυστυχως αλλα μην νομιζεις οτι δεν υπαρχει και παρα πολυς κοσμος που σκεφτεται και αγαπαει την φυση και τα ΒΟΥΝΑ μας και προσπαθει για αυτα να εισαι σιγουρος απλα το ασχημο εχει την ταση να φαινεται και να διαδιδεται περισσοτερο κατι σαν τα δελτια ειδησεων που το δογμα τους ειναι η καλη ειδηση δεν ειναι ειδηση.
Να σαι καλα και συ Πετρο.
Την Πινδο ειχα την τυχη να την γνωρισω σε ενα μικρο βαθμο οπως και τα Τζουμερκα, ειχαμε μια εξερευνητικη επισκεψη στην μονη Κηπινας με το σπηλαιο που κρυβει απο πισω της και οι εντυπωσεις ηταν καταπληκτικες ειχαμε επισης την τυχη να βρουμε εναν πραγματικο γνωστη των Τζουμερκων που μας εδειξε το λημερι σπηλαιο του οπλαρχηγου Κατσαντωνη (ετσι και δεν μας πηγαινε αυτος ακομη θα το ψαχναμε ρε που κρυβοταν ο ανθρωπος).
Αυτα και για να μην ξεχασω οτι στα περισσοτερα απο τα βουνα μας υπαρχουν και καστρα (αλλο μεγαλο κεφαλαιο).
Δεν διαλεξαν τυχαια οι θεοι για κατοικια τους το ψηλοτερο ιερο βουνο μας για να μεινουν τον ΟΛΥΜΠΟ τωρα ειμαι σιγουρος κατι παραπανω ηξεραν αυτοι ετσι δεν ειναι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 22:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μαι παλι ....

Το ονομα της σπηλιας που αναφερα ειναι: " Νεραιδόγουλα" ή "Νεραιδόγλα" στην περιοχη Σελακανο, καποια χιλιομετρα πανω απο την Ιεραπετρα.

Σπηλια που την ξερουν μονο οσοι μενουν στα βουνα εκεινα - απο τα καλα κρυμενα μυστικα της φυσης προς τους ξενους. Να φανταστεις οτι τρεις φορες πηγαμε για να την βρουμε και καμια απο αυτες τις φορες δεν καταφεραμε να δουμε το ανοιγμα της...παρα μονο την τεταρτη οπου μας καθοδηγησε καποιος βοσκος.

Αξιζει να κανεις ενα ταξιδι εκει κατω...

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 22:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dolixopodos, αν ξαναδιαβάσεις πορσεκτικά αυτό που έγραψα, λέω οτι ο κανόνας έχει την εξαίρεση του. ΦΥΣΙΚΑ και δεν είναι όλοι έτσι. Είναι όμως οι περισσότεροι.
Συγκεκριμένα για τους σπηλαιολόγους, γνωρίζω το απεριόριστο σέβας τους για τα ενδότερα της γής, όμως υπάρχουν και αυτοί που κάθε άλλο παρά ευσεβείς είναι. Έχω ακούσει διάφορες περιπτώσεις για κάποιους,
( δεν ξέρω αν τελικά πρέπει να τους αποκαλώ "σπηλαιολόγους" ) αλλά αυτοί δεν άνηκαν σε κανένα σύλλογο. Π.χ κάποιοι να σπάνε ένα μικρό άνοιγμα, έτσι ώστε να το μεγαλώσουν και να χωρέσουν να μπούν, ή να κόβουν ένα σταλαγμίτη για να τον κάνουν δώρο στην καλή τους.

Όταν πάμε στο βουνό δεν αφήνουμε ΤΙΠΟΤΑ, παρά μόνο τις ΠΑΤΗΜΑΣΙΕΣ μας και δεν παίρνουμε ΤΙΠΟΤΑ, παρά μόνο τις ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ μας. Αυτός είναι ο κανόνας και πρέπει να τηρήται. Δυστηχώς όμως, γίνεται το αντίθετο.

666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 10:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΦΙΛΕ ΠΑΝΕΙΕ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ.
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΠΗΛΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ.

ΚΑΙ...ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΠΑΤΗΜΑΣΙΕΣ ΜΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dolixopodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 11:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dolixopodos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Νταβέλη όταν λές σπηλαιολόγος τι εννοείς?τον καθένα που θα βάλει ένα κράνος και θα μπεί μέσα στη σπηλιά για εξερεύνηση?με αυτή τη λογική,όσοι μπαίνουν σε ένα σπήλαιο με ή χωρίς κράνος είναι εν δυνάμει "σπηλαιολόγοι" και είναι κάποιοι μέσα από αυτούς που θα βρωμίσουν και θα σπάσουν.Οι σπηλαιολόγοι είναι αυτοί που θα έρθουν μετά για να τα καθαρίσουν.Εγώ όταν μιλώ για σπηλαιολόγους εννοώ αυτους που έχουν τελειώσει τα σχετικά σεμινάρια,έχουν λάβει τις γνώσεις αλλά και τη παιδεία τη σχετική με τα σπήλαια και ανήκουν σε κάποιο σύλλογο.Γι αυτούς καλό θα ήταν να μην γίνοντε τέτοιου είδους γενικεύσεις,γιατί έχουν προσφέρει και συνεχίζουν να προσφέρουν στη συντριπτική τους πλειοψηφία πολύ περισσότερα από όσα γίνονται γνωστά, αν γίνονται,γιατί όπως λέει και ο Πάνειος τα καλά νέα δεν έχουν πέραση τη σήμερον.Τέλος πάντων,καταλαβαίνω πολύ καλά το πάθος σου με το βουνό και τη πίκρα σου και εκνευρισμό όταν βλέπεις τα πάντα να ισοπεδώνονται γιατί και εγώ έτσι ακριβώς αισθάνομαι και αυτό είναι κάτι που με πνίγει.Ελπίζω όμως σε αυτούς τους λίγους στο σύνολο του πληθυσμού, που έχουν τα ίδια πιστεύω και τις ίδιες ανησυχίες με σένα ,με μένα και με όλα τα παιδιά εδώ μέσα που έχουν εκφράσει αυτές τους τις ευαισθησίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 21:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΡΑ σε ευχαριστω για την πληροφορια που εδωσες .
Παλι νεραιδες βλεπω να εχουν σχεση και με την σπηλια αυτη απο το ονομα που ανεφερες .
Υπαρχει μια πολυ ομορφη σπηλια στην περιοχη της Βαριανης ακριβως στο σημειο που ο ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ ενωνεται με την ΓΚΙΩΝΑ .
Συμφωνα με τους θρυλους της περιοχης οι κατοικοι του χωριου εβλεπαν τις νεραιδες να χορευουν εξω απο το στομιο της σπηλιας επισης σε δυσκολους καιρους πολεμου τα βουνα και οι σπηλιες ειδικα του ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ αποτελεσαν καταφυγιο .
Θα ηθελα να πουμε καποια πραγματα για τον ΠΑΡΝΑΣΣΟ που θεωρω ενα απο τα ιεροτερα και σπουδαιοτερα βουνα της ΕΛΛΑΔΑΣ και μονο η υπαρξη του μαντειου των ΔΕΛΦΩΝ αλλα και το περιφημο σπηλαιο ΚΩΡΥΚΕΙΟ ΑΝΤΡΟ ειναι αρκετα για να κανουν ξεχωριστο αυτο το πανεμορφο βουνο.
Βεβαιως να μην ξεχναμε οτι συμφωνα με την αρχαια ελληνικη μυθολογια στην ΛΥΚΩΡΕΙΑ του ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ φτιαχτηκε η πρωτη πολη μετα τον κατακλυσμο του ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΑ.
Σημαντικο επισης σημειο ειναι και οι πηγες του ΚΙΦΗΣΣΟΥ στον ΠΟΛΥΔΡΟΣΟ η θεα του νερου που αναβλυζει μεσα απο τον βραχο σε συνδυασμο με την υπαρξη του αρχαιου ναου ακριβως απο πανω ειναι μια ανεπαναληπτη εικονα .
Ειναι μια απο τις εικονες που μονο στα ιερα βουνα της ΕΛΛΑΔΑΣ μπορεις να δει ενας ανθρωπος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 20:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ...το δεύτερο βουνό μετά την Πεντέλη, που μπορώ να πώ οτι με έλκει με ένα ασυνήθιστο τρόπο. Περήφανος, πανέμορφος, μεγαλειώδης, πλουσιότατος σε ιστορία και...απο τη στιγμή βέβαια που εκεί βρίσκονται οι Δελφοί, δε νομίζω οτι υπάρχει κάτι παραπάνω να πούμε για το ένδοξο αυτο Όρος. Αυτό απο μόνο του, τα λέει όλα.
Δεν θα ξεχάσω την πρώτη φορά που επισκέφθηκα το Κωρύκειο Άνδρο (βέβαια ακολούθησαν και άλλες φορές). Πάνειε, δεν σου κρύβω οτι η είσοδος του σπηλαίου, ούτε που μου γέμισε το μάτι στην αρχή. Περίμενα ένα θηριώδες και επιβλητικό άνοιγμα, όπως εκείνο του Σπήλαιου της Πεντέλης. Βέβαια....μπαίνοντας μέσα, "έπαθα τα ανεπανόρθωτα". Πράγματι το μικρό άνοιγμα του Σπηλαίου, ούτε που σου κινεί υποψίες για την μαγεία που υπάρχει στο εσωτερικό του. Τεράστιο σπήλαιο, ένα πραγματικό παλάτι,που σε γεμίζει ατελείωτα θετικά και γλυκά συναισθήματα. Δεν νιώθεις ούτε ανησυχία, ούτε φόβο, νιώθεις καλύτερα κι'απ'το σπίτι σου. Οι σταλαγμιτικοί σχηματισμοί, αλλά και εκείνες οι μικρές γούρνες με το νερό θα μου μείνουν αξέχαστες, όπως και ο πέτρινος κύκλος, αλλά και η ανθοδέσμη που κάποιοι άφησαν πάνω σε ένα βράχο. Την πασίγνωστη επιγραφή δεν κατόρθωσα να τη βρώ, βρήκα όμως στα βάθη του σπηλαίου, στα αριστερά, μια τετραγωνισμένη στοά αν θυμάμαι καλά, που σε έβγαζε σε ένα θάλαμο που σου έδινε την εντύπωση χώρου μυήσεως. Το ωραίο επίσης ήταν, όταν τράβηξα μια τυχαία φωτογραφία μέσα σε απόλυτο σκοτάδι και αφού την εμφάνισα, φάνηκε ένας σταλαγμίτης, ο οποίος είχε ακριβώς τη μορφή του Πανός. Εκπληκτικό.
Έχω όμως μια απορία Φίλε Πάνειε. Λέει η Μυθολογία μας, οτι μετά τον Κατακλυσμό του Δευκαλίωνα, η κορυφή του Παρνασσού ήταν η ΜΟΝΗ που προεξείχε απο την επιφάνεια του νερού. Τότε, η κορυφή του Ολύμπου που είναι σαφώς ψηλότερη απο εκείνη του Παρνασσού, που ήταν ; Κάτω απο το νερό ; Τι μπορεί να σημαίνει αυτός ο "μύθος" ; Και φυσικά ξέρεις οτι η λέξη "μύθος" δεν σημαίνει παραμυθάκι για να κοιμούνται τα παιδιά το βράδυ, αλλά ιστορικό γεγονός. Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σου για αυτό.
Με εκτίμηση.


666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 21:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω όμως μια απορία Φίλε Πάνειε. Λέει η Μυθολογία μας, οτι μετά τον Κατακλυσμό του Δευκαλίωνα, η κορυφή του Παρνασσού ήταν η ΜΟΝΗ που προεξείχε απο την επιφάνεια του νερού. Τότε, η κορυφή του Ολύμπου που είναι σαφώς ψηλότερη απο εκείνη του Παρνασσού, που ήταν ; Κάτω απο το νερό ; Τι μπορεί να σημαίνει αυτός ο "μύθος" ;

Να βοηθήσω λίγο εδώ;
Υπάρχουν διάφορες ντόπιες παραδόσεις για τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνα, και αυτή η περί του Παρνασσού (η Θεσσαλική) έγινε με τα χρόνια η επικρατέστερη (απ ότι καταλαβαίνω).

π.χ.
1) Εν Μεγάροις, η λεγομένη "επομβρία η επί Δευκαλίωνος" συνέβει ότε βασίλευε ο Μέγαρος, υιός του Διός, ο οποίος εσώθη μετά της μητρός του Σιθνίδος νύμφης, επί της κορυφής της Γερανίας (1451μ)

2) Εν Αργει, ένθα κατέφυγε αυτός ο Δευκαλίων λήξαντος του κατακλυσμού, και ίδρυσε προς ανάμνησιν δια την άφεσιν του ιερόν του "Διός Αφέσιου".

3) Εν Αρκαδία (arca = κιβωτός;), βασιλεύοντος του Νυκτίμου συνέβει ο κατακλυσμός ούτος μετά μεγάλων αστραπών, βροντών και κεραυνών εκ των οποίων εσώθη ο Νύκτιμος.
(Μια λίγο διαφορετική παράδοση είναι αυτή που λέει ότι ο κατακλυσμός έγινε επί βασιλείας του Λυκάονος επειδή από ασέβεια θυσίασε στον Δία ένα παιδί. Οι άνθρωποι σώθηκαν στην κορυφή του όρους Κυλλήνη-2376μ)

4) Εν Ηλιδι, βασιλευόντος του Αεθλίου, εγγονού του Δευκαλίωνος.

5) Εν Αθήναις, πλείσται παραδόσεις περί τούτου υπάρχουσιν, ιδίως το ότι εσώθησαν εκ του κατακλυσμού οι επονομασθέντες "χύτρινοι" άνθρωποι.

Για τον Όλυμπο δεν έχει σωθεί κάποια παράδοση αλλά... νομίζω ότι υπάρχει κάποια λογική σε αυτό. Ο Ολυμπος είναι το βουνό των "Θεών" (η κατοικία των Θεών), είναι προφανώς "άβατον όρος" για τους ανθρώπους (αυτό ισχύει και σήμερα για το ιερόν όρος Καϊλάς στο Θιβέτ) , εκτός από τις μέρες που ανέβαιναν για να τιμήσουν τους θεούς και να εκπληρώσουν κάποιο τάμα.

Υπάρχει βέβαια μία παράδοση που ίσως δείχνει ότι λόγω του κατακλυσμού οι άνθρωποι ζήτησαν καταφύγιο εκεί πάνω (αυτό το λέω εγώ).

"Μία παράδοση, λέει ότι τα αρχαία χρόνια εκεί (στους Δελφούς) ζούσαν άνθρωποι που ήρθαν από τον Ολυμπο (κατά ένα μύθο τους οδήγησε ο Απόλλωνας και σκότωσε τον Πύθωνα -ο οποίος γεννήθηκε από τα εναπομείναντα νερά του κατακλυσμού του Δευκαλίωνα- ,
όπως αργότερα ο ίδιος οδήγησε και τους Κρήτες εκεί -τα πλοία από την Κνωσσό- μεταμορφωμένος σε δελφίνι)."

Από αυτόν το μύθο βγάζω το συμπέρασμα ότι μετά τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνα, όσοι άνθρωποι ζήτησαν καταφύγιο στον Ολυμπο (επειδή δεν επιτρεπόταν να παραμείνουν εκεί) ήρθαν στους Δελφούς -ίσως για να ζητήσουν περαιτέρω οδηγίες από το μαντείο της μητέρας Γης.
Το ίδιο έγινε και αργότερα, με όσους σώθηκαν από την έκρηξη του ηφαιστείου της Θήρας μετά την καταστροφή της Κνωσσού, και αυτοί ήρθαν στο μαντείο των Δελφών για να ζητήσουν οδηγίες και τελικά έμειναν εκεί.

Δεν ξέρω αν όντως ισχύει, αλλά το βρίσκω πολύ πιθανόν.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 21:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα πανέμορφο και πολύ ενδιαφέρον κείμενο του καθηγητή αρχαιολογίας Δημήτρη Παντερμαλή, για τον Ολυμπο.

http://www.greecenet.gr/contents/magazine/tours/olympos.htm


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 16:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι πληροφοριες που εδωσε ο χρηστης ΟΣΤΡΙΑ ειναι πολυ ενδιαφερουσες και κατατοπιστικες για το θεμα του κατακλυσμου του ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΑ.
Οπωσδηποτε και θα συμφωνησω τασο οτι οταν μιλαμε για Μυθολογια ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ αλλα ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΗ και κατι αλλο πιο σημαντικο ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΑΡΧΑΙΑ.
Αλλωστε για αυτο υπαρχουν δυο διαφορετικες εννοιες , λεξεις σχετικα με αυτο, αλλο η λεξη ΜΥΘΟΣ και αλλο το ΠΑΡΑΜΥΘΙ δηλ. (το παρα τον μυθο ) δεν ειναι το ιδιο καθολου, αν και εχει επικρατησει να εχουν την ιδια σημασια σημερα και ειναι λαθος αυτο.
Ετσι λοιπον αν παρουμε τα πραγματα οπως ακριβως αναφερονται τοτε ναι θα επρεπε λογικα η κορυφη του ΟΛΥΜΠΟΥ καθοτι ψηλοτερη (αληθεια πως γνωριζαν οι προγονοι μας οτι ο ΟΛΥΜΠΟΣ ειναι το ψηλοτερο βουνο της ΕΛΛΑΔΑΣ πως ηταν τοσο σιγουροι;)να εχει μεινει και αυτη εξω απο το νερο οπως του ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ. Αλλα δεδομενου οτι υπαρχουν και αλλα ψηλοτερα βουνα του ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ η τουλαχιστον ισουψη με οδηγει στο συμπερασμα οτι ισως ο κατακλυσμος να μην ειχε την εννοια που του εχουμε δωσει σημερα!!!
Κατα την γνωμη μου προκειται για καποιο αλλο μεγαλο φαινομενο που συνεβη και ισως ορισμενα ιερα βουνα οπως ο ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ ειχαν την απαιτουμενη ¨καλυψη¨ η ¨ασπιδα¨ ωστε να μην κινδυνευουν αυτοι που θα κατεφευγαν εκει.
Αν λοιπον βγαλουμε το νερο απο την ολη ιστορια ας ψαξουμε τι μπορει να ηταν αυτο που μπορει μονο σε ορισμενους τοπους κυριως κορφες ιερων βουνων να αποτελει ασπιδα στον ¨κατακλυσμο¨
Αυτα
ΠΑΝΕΙΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 19:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Ostria, τι να πώ ! Σε χιλιοευχαριστώ και σε για τις τόσο ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ πληροφορίες. Ομολογώ οτι δεν γνώριζα πολλά απο αυτά.
Αγαπητέ μου Φίλε Πάνειε, πολύ σωστά αυτά που γράφεις. Ίσως τελικά ο λεγόμενος "Κατακλυσμός" να είχε έννοια τελείως διαφορετική απο αυτή που του δίνουμε. Δεν είναι καθόλου απίθανο. Αναμφισβήτητα πρόκειται για μια κωδικοποιημένη αλήθεια.
Ηθελα επίσης να σε ρωτήσω σχετικά με την περιοχή δράσης του Νταβέλη. Αλήθεια δεν σου κάνει εντύπωση οτι ο Νταβέλης δρούσε κατά κόρον στο περίφημο τρίγωνο Αττικής, Βοιωτίας και Εύβοιας ; Τόσα και τόσα έχουν ακουστεί για τις "ιδιότητες" αυτού του τριγώνου. Και οτι όλα του τα λημέρια βρίσκονταν ΠΑΝΤΟΤΕ σε "ισχυρούς" τόπους ; ( Παρνασσός, Πεντέλη κ.λ.π) Ακόμα και οι μάχες που έδινε, δεν μοιάζουν να έγιναν σε τυχαία μέρη. Θυμίσου π.χ τη μάχη με τα αποσπάσματα στην πεδιάδα του Μαραθώνα. Σαν κάποιος, ή "κάτι" να τον καθοδηγούσε εξασφαλίζοντας του απόλυτη επιτυχία σε κάθε του επίθεση. Και όχι μόνο τον βοηθούσε στις μάχες, αλλά γνώριζε, λές και ήταν ο καλύτερος σπηλαιολόγος, όλα τα υπόγεια συστήματα, χωρίς ποτέ να πέσει θύμα των κινδύνων που παραμονεύουν στα έγκατα της γής, αλλά και χωρίς να χαθεί ποτέ μέσα σε αυτά ! Η ειρωνία βέβαια είναι οτι το βιβλίο του Αιμίλιου Αθηναίου, δεν αναφέρεται σχεδόν καθόλου στις υπόγειες δραστηριότητες του Νταβέλη. Απο αυτά και άλλα πολλά ακόμα, τολμώ να υποθέσω οτι ο Νταβέλης είχε απο πίσω κάποια "δύναμη" να τον στηρίζει. Δεν ξέρω τι είδους δύναμη ήταν αυτή και δεν ξέρω αν είναι σωστό να αποκαλώ κάτι έτσι απο τη στιγμή που ούτε κάν γνωρίζω τι είναι, πάντως οτι κι'αν είναι, έχει να κάνει σίγουρα με το ιερό τρίγωνο και κυρίως με τα ΙΕΡΑ ΒΟΥΝΑ αυτού. Σίγουρα κάτι υπάρχει, γιατί αυτά που έκανε ο Νταβέλης, είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να τα κάνει θνητός. Άρα, ή ο Νταβέλης, ήταν θνητός και τον βοηθούσαν υπερφυσικές δυνάμεις, ή ο ίδιος ήταν ημίθεος, τι να πώ...

666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 15:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστη η παρατηρηση σου ΝΤΑΒΕΛΗ για τον λησταρχο ΝΤΑΒΕΛΗ.
Πραγματι τα μερη που κινηθηκε και εδρασε ειναι αυτο που θα λεγαμε σημερα τα ¨καυτα¨σημεια.
Τι πιο λογικο θα πει καποιος εφοσον ηταν ληστης στα βουνα θα τριγυρνουσε ενταξει μονο που τα περισσοτερα μερη απο αυτα συνδεονται και με παραξενες ιστοριες και θρυλους και προ ΝΤΑΒΕΛΗ εποχης αλλα και μετα.
Ενα πολυ χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι και το περιφημο ΔΡΑΚΟΚΑΡΚΑΡΟ η ΔΡΑΚΟΣΠΗΛΙΑ στον ΠΑΡΝΑΣΣΟ που ηταν ενα απο τα λημερια του ΝΤΑΒΕΛΗ.
Προκειται για εναν πολυ παραξενο τοπο και μαλιστα ειχαμε την τυχη να δουμε και ενα πολυ ομορφο και καταπληκτικο φαινομενο που συμβαινει καποια συγκεκριμενη μονο ωρα της ημερας μεσα στο ΔΡΑΚΟΚΑΡΚΑΡΟ που απο καθαρη και μονο τυχη το ειδαμε πριν απο 15 μερες οταν μαζι με εναν φιλο σπηλαιολογο ειχαμε κατεβει στο βαραθρο εκει που γρεμιζαν καποτε τους ατυχους αιχμαλωτους κατα την περιοδο της κατοχης.
Οι θρυλοι της περιοχης μιλουν για την φωλια ενος δρακου που ζουσε παλια εκει σε αυτο το βαραθρο.
Στο βιβλιο του ΑΙΜΙΛΙΟΥ ΑΘΗΝΑΙΟΥ μονο σε ενα σημειο γινεται αναφορα για μια σπηλια οπου απο μεσα ξεκινα μια στοα που βγαζει ¨μακρια¨οπως χαρακτηριστικα αναφερει ο συγραφεας μονο που δεν δινει λεπτομερειες που ειναι αυτη (κριμα).
Παντως σε πολλα βουνα του τριγωνου οπως το ειπες υπαρχουν κορυφες η τωπονυμια με το ονομα ΝΤΑΒΕΛΗ.
Μια σκεψη μου ειναι οτι ισως να μην συνδεονται σωνει και καλα με τον ΝΤΑΒΕΛΗ αυτες οι περιοχες (οχι ολες δηλαδη γιατι καποιες ηταν σιγουρα τοποι που εδρασε ) αλλα δινοντας την ονομασια ΝΤΑΒΕΛΗΣ καποιοι στα διαφορα σημεια των βουνων( υψωματα σπηλιες λοφοι) να κωδικοποιουν καποιες περιοχες που ισως εμφανιζουν η παρουσιαζουν παρομοια φαινομενα το ενα με το αλλο η.. υπαρχουν περασματα προς ..;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 15:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Προκειται για εναν πολυ παραξενο τοπο και μαλιστα ειχαμε την τυχη να δουμε και ενα πολυ ομορφο και καταπληκτικο φαινομενο που συμβαινει καποια συγκεκριμενη μονο ωρα της ημερας μεσα στο ΔΡΑΚΟΚΑΡΚΑΡΟ που απο καθαρη και μονο τυχη το ειδαμε πριν απο 15 μερες οταν μαζι με εναν φιλο σπηλαιολογο ειχαμε κατεβει στο βαραθρο εκει που γρεμιζαν καποτε τους ατυχους αιχμαλωτους κατα την περιοδο της κατοχης.



Ε! ΠΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑΤΕ!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 23:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σας επαναφέρω λίγο στην τάξη!

Ο κατακλυσμός μπορεί να είναι "κωδικοποιημένη αλήθεια" που να υπονοεί κάτι άλλο, τα ιερά βουνά να έχουν "ασπίδα προστασίας", "τί γνώριζε ο Νταβέλης που δεν το γνωρίζουμε εμείς"...

Πώς στηρίζουμε όμως αυτές τις "υποθέσεις";

Ανάλογα με την καταστροφή και ο τρόπος σωτηρίας. Στις πλημμύρες τα ψηλά βουνά, στους παγετώνες τα χαμηλά μέρη... τα σπήλαια πάντως είναι οι συνηθισμένοι τόποι προστασίας του ανθρώπου. Ισως είναι οι πιό ενδεδειγμένοι, ίσως είναι εγγεγραμμένοι στο DNA μας από τα πανάρχαια χρόνια. (Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να νοιώθουμε πολύ πιό άνετα και άφοβα εκεί μέσα, αν ισχύει το δεύτερο;)

Για τον Νταβέλη, δεν είναι λογικό να έδρασε μέσα σε αυτό το "τρίγωνο";
Είναι η περιοχή του και προφανώς γνώριζε κάθε μονοπάτι και κάθε σπηλιά. Από την άλλη δεν ακούγεται λογικό οι ληστές εκείνης της εποχής (και όχι μόνο εκείνης) να χρησιμοποιούν τα "στοιχειωμένα μέρη" για να κρύβονται, όταν όλοι οι υπόλοιποι τα αποφεύγουν;!

Αυτές είναι απλές και λογικές παρατηρήσεις, χωρίς να απορρίπτω τελείως την ιδέα ότι μπορεί να συμβαίνει και κάτι άλλο...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 01:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να ξαναερθουμε λοιπον στην αταξια
Δεν στηριζονται σε αποδειξεις ολα αυτα ειναι σκεψεις αν ειχαμε αποδειξεις για ολα αυτα που μας απασχολουν τι καλα που θατανε .
Εδω εβαλαν μια ολοκληρη σχεδον ανθρωποτητα να πιστευει σε πραγματα που δεν υπαρχει οχι αποδειξη αλλα ουτε καν ενδειξη.
Για μενα λοιπον ο κατακλυσμος δεν εγινε ετσι οπως τον φανταζομαστε σημερα μου ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψω οτι ο ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΑΣ με το καραβακι του (αν ηταν καραβακι μπας και ηταν τιποτα αλλο;)πηγε και ¨προσγειωθηκε¨ (επιτιδες χρησιμοποιησα αυτην την λεξη) στην κορυφη του ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ και σωθηκε καπου δεν δενει η ιστορια.
Οσο για τα σπηλαια αλλοι νοιωθουν ανετα και αλλοι οχι αυτο ειναι αληθεια.
Αλλα ειναι και απολυτως σιγουρο οτι εχουμε αμεση σχεση με τον ανθρωπο των σπηλαιων; Εδω η ιστορια εχει ενα μεγαλο κενο, απο την σπηλια στον ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ.
Τωρα για το θεμα του νταβελη υπαρχει το εξης παραδοξο οτι ειναι η μοναδικη περιπτωση ¨ληστη¨ που εχει συνδεθει με υπογειες διαδρομες παραξενες ιστοριες τοπους ιδιαιτερους κ.λ.π
Ισως να υπαρχει και μια δοση υπερβολης σχετικα με την δραση του αλλα οπως και να το κανουμε ο ¨ανθρωπος ¨τους ειχε τρελανει εκει που νομιζαν οτι τον στριμωξαν τους ξεφευγε μεσα απο τα χερια τους και αν τελικα η δουλεια δεν ηταν καρφωτη το μνημειο του Μεγα δεν θα υπηρχε τωρα στην Σχιστη οδο (νατο παλι το ιδιαιτερο σημειο που εγινε η μαχη βρε αυτες οι συμπτωσεις, α και απεναντι υπαρχει το μνημειο του ΟΙΔΙΠΟΔΑ χμ.. ενδιαφερον).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 02:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΠΑΝΕΙΟ:

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, Ο ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΨΗΛΟΤΕΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΥ ΤΟΥ ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΑ....
ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟΣΕΣ "ΘΕΙΚΕΣ" ΜΑΧΕΣ ΣΥΝΕΒΗΣΑΝ ΕΚΕΙ.... (ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΛΕΩ..)

ΠΡΟΣ Ntavelis666
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΠΑΝΟΣ ΠΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕΣ....

ΦΙΛΙΚΑ, ΕΧΕΤΛΑΙΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 14:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Σύμμαχε των Μαραθωνομάχων, δεν έχω κανένα πρόβλημα να σου στείλω τη φωτογραφία με το σταλαγμιτικό σχηματισμό της μορφής του Πανός, αλλά έχω ένα πρόβλημα. Δεν ξέρω πως να τη στείλω. Βλέπεις, δεν πολυασχολούμαι με η/υ. Ας μου μάθει κάποιος πως γίνεται και αν τα καταφέρω, έχει καλώς.
Αγαπητή Φίλη OSTRIA, επέτρεψε μου να σου παραθέσω κάποιες μαρτυρίες των ανθρώπων εκείνων που αντίκρυζαν τον Νταβέλη και που σίγουρα η περιγραφή τους, δεν θα έλεγα οτι έχει να παρουσιάσει ένα κοινό θνητό. Τα ίδια ισχύουν φυσικά και για τη μυστηριώδη παρέα του. Τα στοιχεία αυτά προέρχονται όλα απο το μοναδικό βιβλίο του Αιμίλιου Αθηναίου με τίτλο "Ο Λήσταρχος Νταβέλης."
Ας δούμε το "δήμιο" της συμμορίας, τον αιμοδιψή Τσιμπουκλάρα. Αυτός ήταν ο χειρότερος όλων. Ένα ανθρωπόμορφο κτήνος που εκστασιαζόταν στη θέα του αίματος. Οι περιγραφές του Αθηναίου για τον ληστή είναι εντυπωσιακές.
Ήταν ικανός να διαπράξει πάσης φύσεως έγκλημα. Οι παραδόσεις λένε οτι είχε όψη δαίμονα (!) με ένα εντελώς ανέκφραστο και κρύο βλέμμα όπως εκείνο που έχουν οι νεκροί. Ο Αθηναίος τον περιγράφει με τέτοιο τρόπο που μας βάζει να αναρωτιώμαστε αν πρόκειται πράγματι για άνθρωπο ή κάποιο παράξενο όν : "...τοιούτος ήτο ο απαίσιος ούτο ληστής, ουχί άνθρωπος αλλά κάτι άλλο, τέκνον θηρίου τινός το οποίον του μετέδωκε τα αγριότερα, τα απανθρωπότερα ένστικτα". Ο συγγραφέας αναφέρει επίσης οτι το βλέμμα του ήταν πολύ παράξενο για να είναι ανθρώπινο! Μάλιστα λέει οτι ήταν τόσο αλλόκοτο, που πολλές φορές, πάγωνε και το αίμα των ίδιων των συντρόφων του !!
Τα ίδια περίπου ισχύουν και για τον Κακαράπη.
Σε άλλο σημείο, ο συγγραφέας αναφέρει : "Παρίσταναν τον αρχηγό και τους οπαδούς της συμμορίας ταύτης, είς όντα υπεράνθρωπα ".
Όταν ο Νταβέλης εισέβαλε στο χωριό του στα Στύρα για να σκοτώσει τον πάρεδρο, η παρουσία του αλλά και των συντρόφων του ήταν - θα μπορούσαμε άνετα να πούμε - απόκοσμη, υπερφυσική, λές και επρόκειτο για πλάσματα απο κάποια άλλη διάσταση. Ο Αθηναίος αναφέρει οτι έφτασαν εκεί πάνοπλοι ενώ στο θόρυβο που έκαναν οι πανοπλίες τους, τα αποσπάσματα που βρίσκονταν εκεί, προτίμησαν να κρυφτούν παρά να τους αντιμετωπίσουν ! Μα είναι λογικό, όχι πείτε μου είναι λογικό ολόκληρα αποσπάσματα να τρέμουν μια ληστοσυμμορία μόλις 78 ατόμων ; Τι είχαν τελοσπάντων αυτοί οι "ληστές" που ενέπνεε τόσο τρόμο ; Να τι είπε τρέμοντας ένας λοχίας απο τα αποσπάσματα σε ανάκριση που του έγινε : " Δεν τους βαρέσαμε γιατί μας θάμπωσαν τα μάτια ( ! ) Τους πήραμε για ξωτικά ( !! ) Αυτοί δεν ήτανε λησταί, ήτανε κατι τις άλλο. Θερία, αγρίμια, που δεν τα απάντησε ποτέ το μάτι μας.(!!!)"
Βέβαια δεν ήταν μόνο η εμφάνιση των ληστών που τους έκανε απόκοσμους, "υπερφυσικούς", αλλά και άλλα πράγματα που τους χαρακτήριζαν όπως το φαινόμενο της πολυστασίας. Ξέφυγα όμως απο το θέμα μας που δεν είναι άλλο απο τα ΙΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ. Ας επανέλθουμε.

Με εκτίμηση
Νταβέλης666


666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 22:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΠΛΕΟΝ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΠΩΣ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΤΙΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΕΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ.

ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ, ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΤΑΚΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ.

ΣΕΒΑΣΜΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΑ.
ΑΥΤΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 14:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Νταβέλη, μπορεί να είναι κι έτσι όπως τα λέει το βιβλίο που αναφέρεις, μπορεί απλώς οι περιγραφές να είναι "τραβηγμένες" και βασισμένες πάνω στον φόβο των απλοϊκών κατοίκων που στα μάτια τους οι "τρομεροί" ληστές, έπαιρναν "δαιμονική" μορφή! (δεν είναι και τελείως ασυνήθιστο ε;)

Εγώ βρήκα ένα ενδιαφέρον περιστατικό στο βιβλίο του Ιωάννη Γιαννόπουλου "Μυστικά και Ξεχασμένα" και θα ήθελα να το αναφέρω.
Δεν ξέρω πού το βρήκε ή αν είναι αληθινό, αλλά αφορά στην "προσωπική" μαρτυρία ενός ληστή του Κώστα Τσαμίτα -της ομάδας του Φώτη Γιαγκούλα γύρω στο 1925- ο οποίος έγινε μάρτυρας του "ανοίγματος μιάς πύλης" στον Ολυμπο, στην χαράδρα της Σταλαματιάς, κοντά στον Νεραϊδόβραχο.

Τα κυριότερα σημεία του περιστατικού (υποθέτω ότι η λιτή αρχική περιγραφή "στολίστηκε" από τον ίδιο τον συγγραφέα)

Η ΜΑΓΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
"Ο Τσαμίτας είχε περάσει τη νύχτα του σε μια στάνη έξω από το Πύθιο, στο Καστρί, και ξεκίνησε πρωί-πρωί με κατεύθυνση την περιοχή
που την ονόμαζαν Στεφάνη, πέρασε από κει χωρίς απρόοπτο και από γνωστά μόνον σε αυτόν μονοπάτια μπήκε στη χαράδρα της Σταλαματιάς.
Τα δέντρα ήταν πολύ πυκνά και ο ήλιος δύσκολα έφτανε μέχρι εδώ κάτω..
Για λίγο ο τόπος με την μόνιμη υγρασία, γινόταν στ' αλήθεια μαγικός, ένας νεραϊδότοπος..

Ακουσε σε λίγο το θόρυβο νερού να τρέχει απαλά από ένα ρυάκι και λοξοδρόμησε λίγο, πηγαίνοντας προς τα κει να πιεί λίγο νερό και να γεμίσει το παγούρι του.
Σκεπτόταν εν τω μεταξύ, ότι παραήταν διαφορετικός ο τόπος σήμερα, και ότι έμοιαζε ακριβώς όπως τον περιέγραφαν οι παλιότεροι στις ιστορίες που έλεγαν στο καφενείο τα βράδια του χειμώνα, ότι αυτή η χαράδρα κάποτε αλλάζει και γίνεται μαγική. Ελεγαν ότι εκεί ακριβώς οι πύλες του ουρανού άνοιγαν την ίδια στιγμή που άνοιγαν οι πύλες της γης και εύκολα μπορούσες από τον ένα τόπο να βρεθείς στον άλλο, χωρίς να το καταλάβεις. Πρόσθεταν δε ότι όσοι τόλμησαν να πάνε από τον έναν κόσμο στον άλλο δεν ξαναφάνηκαν.

Ο Κώστας άρχισε λίγο να ανησυχεί. "Μωρέ κάτι συμβαίνει εδώ!" είπε πάλι. Η ατμόσφαιρα έμοιαζε πολύ λεπτή και επικρατούσε παράξενη ηρεμία. Εφτασε στο ρυάκι και έσκυψε να πιεί νερό. Μετά γέμισε το παγούρι του ρίχνοντας κλεφτές ματιές γύρω. "

Η ΠΥΛΗ

"Σήκωσε πάλι το βλέμμα, τώρα συνειδητοποιούσε κάτι το διαφορετικό.
Εβαλε το πώμα στο παγούρι του και σηκώθηκε όρθιος. Σε ένα σημείο πριν το ρυάκι στρίψει προς τα δεξιά μπορούσε να δει αρκετά καθαρά κάτι σαν μεγάλο Π, που το ένα σκέλος του άρχιζε να υψώνεται από την μία όχθη του ρυακιού, ενώ το άλλο κατέληγε στην άλλη όχθη, σαν να περνούσε δηλαδή το νερό ανάμεσα στα δύο σκέλη αυτού του σχήματος. Στην αρχή το νόμισε για μια παλιά γεφυρούλα που ποτέ δεν είχε προσέξει, αμέσως όμως απέρριψε αυτή την ιδέα γιατί το ρυάκι ήταν τόσο στενό που αν έπαιρνε φόρα, θα μπορούσε να βρεθεί από την μία στην άλλη όχθη χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.
Μετά άρχισε να παρατηρεί αυτό το Π. Αντιλήφθηκε ότι το σχήμα που
είχε το προσδιόριζαν οι πυκνές πράσινες κληματσίδες που το περιέπλεκαν και το σχημάτιζαν. Κληματσίδες και πού και πού μεγάλα πράσινα φύλλα που κρέμονταν από αλύγιστους μίσχους που "έλαμπαν", αποτέλεσμα της υγρασίας που είχαν και του φωτός που έπεφτε πάνω τους.
Η υγρασία και οι σταγονίτσες που δημιουργούσε μία έλαμπαν πού και μία όχι και τόσο, σαν να αναβοσβήνει, σκέφτηκε. Σαστισμένος, κρύφτηκε πίσω από έναν κορμό δυό-τρία μέτρα από την όχθη.

Κοίταξε λίγο καλύτερα και τότε παρατήρησε ότι το νερό που έτρεχε κάτω από το Π, δεν υπήρχε ή μάλλον δεν έβγαινε από την άλλη μεριά. Ηταν σαν να μπαίνει από μια "πύλη" και μετά να χάνεται.

Ο Κώστας ήταν σίγουρος πως είχε βρεθεί στο κέντρο εκείνης της μαγικής στιγμής που συζητούσαν οι παλιότεροι! Για μερικές στιγμές κάθισε χωρίς να κοιτάζει. Προσπαθούσε να αποφασίσει τι θα έκανε, ήθελε να φύγει όσο το δυνατόν γρηγορότερα, αλλά κάτι τον κρατούσε ακόμα εδώ. Ασυναίσθητα έβγαλε το κεφάλι από την κρυψώνα του κορμού που βρισκόταν και ξανακοίταξε. "

ΤΟ ΠΛΑΣΜΑ

"Εκεί μπρος από το Π -στην "έξοδο" που υπήρχε προς το μέρος που μπορούσε να δει ο Κώστας- έστεκε "κάτι" που λες και μόλις είχε βγει από κάποιον άλλο κόσμο, από κάποια άλλη πραγματικότητα. Ενα "μαυριδερό ξωτικό", έτσι το περιέγραψε ο Τσαμίτας, με πολύ λεπτά χέρια που κατέληγαν σε προεξοχές σαν δάχτυλα, πολύ πιό μακριά όμως και πιό μεγάλα από τα δικά μας, και στο ίδιο σχήμα πόδια. Το σώμα του ήταν κι αυτό μαύρο και λεπτό, λείο χωρίς τρίχες, και κάπως πιό φαρδύ στο μέρος που πρέπει να ήταν ο θώρακας, αλλά δεν φαίνονταν λεπτομέρειες. Νόμισε μάλιστα ότι φορούσε ένα είδος γυαλιστερού μαύρου ρούχου αλλά δεν ήταν και σίγουρος, μπορούσε κάλλιστα να είναι και γυμνό. Το κεφάλι του ήταν τελείως διαφορετικό από το δικό μας, το σχήμα του τριγωνικό και πολύ τονισμένο, διακρινόταν μια λεπτή γραμμή στο μέρος της μύτης, αλλά τα μάτια έμοιαζαν σαν να ήταν πρόσθετα. Σαν ένα ζευγάρι γυαλιά που εφάρμοζαν τόσο πολύ πάνω στο πρόσωπο που σου έδιναν την εντύπωση ότι δεν έβγαιναν ποτέ! Το πάνω μέρος του κρανίου του ήταν μάλλον κανονικό, παρόλο που δεξιά και αριστερά, λίγο πιό πάνω από τους κροτάφους, υπήρχαν δύο ελαφρώς μυτερές προεξοχές σαν συνέχεια του κρανίου. Θα μπορούσε κανείς να πει ότι φορούσε ένα τριγωνικό καπέλο.

Αυτό το πλάσμα ήταν ακριβώς εμπρός από το Π, με τα λεπτά του πόδια μέσα στο νερό και κάπου-κάπου έσκυβε, βάζοντας μέσα και τα μακριά του δάχτυλα και μετά τα έφερνε κοντά στο πρόσωπό του, εκεί που δεν υπήρχε καθαρή γραμμή για να προσδιορίσει το στόμα, αν υπήρχε στόμα.
Φαινόταν ότι όχι μόνο δεν ήξερε που ήταν, αλλά δεν είχε και την παραμικρή ιδέα τί ήταν αυτό το υγρό μέσα στο οποίο βρισκόντουσαν τα πόδια του. Κάποια στιγμή σήκωσε το τριγωνικό κεφάλι του και το έστριψε αριστερά και δεξιά σαν να παρατηρούσε γύρω του.
"

ΤΟ ΤΕΛΟΣ του περιστατικού

"Ο Τσαμίτας με ένα πήδο πετάχτηκε από την κρυψώνα του, τσίτωσε τα πόδια του στερεά στο έδαφος, άδραξε την πιστόλα του και βγάζοντάς την από το σελάχι του, πυροβόλησε προς το μέρος του "ξωτικού". Ο πυροβολισμός αντήχησε 10 φορές πιό δυνατός μέσα σε εκείνη την ησυχία. Το φαράγγι βούηξε και μαζί με αυτόν ακούστηκε και μια κραυγή από το μέρος του "ξωτικού" που ο Κώστας την χαρακτήρισε σαν "στριγκλιά γουρουνιού που το σφάζουν". 'Ηταν μόνο μια φωνή τρόμου γιατί το βόλι δεν το είχε βρει. Εμπρός στα έκπληκτα μάτια του και ενώ είχε αρχίσει να προχωρά προς το μέρος του, εκείνο έκανε έναν "πήδο" και χάθηκε μέσα στο Π που εξακολουθούσε να είναι εκεί, καμιά δεκαριά μέτρα τώρα από το Κώστα που προχωρούσε.
Ξαφνικά φάνηκε σαν σύννεφα μεγάλα να τρέχουν και να σκεπάζουν τον ήλιο, το φως ελαττώθηκε κατά πολύ και ένας δυνατός αέρας άρχισε να φυσά, σηκώνοντας παντού τα πεσμένα φύλλα στη ρεματιά. Αυτό δεν κράτησε περισσότερο από μερικά λεπτά, αλλά όταν ο Τσαμίτας έβγαλε τα χέρια από το πρόσωπο του που τα είχε βάλει για να προφυλακτεί, όλα είχαν ησυχάσει, το φως έγινε πάλι κανονικό και το Π δεν υπήρχε πιά εκεί.
"Αυτό ήταν!Πάει",σκέφτηκε.
"

(Ολόκληρο το περιστατικό στο βιβλίο του Γιαννόπουλου)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 01:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια και το θυμηθηκα(μια και μιλησαμε για πυλες) με τον ΛΙΑΝΤΙΝΗ που χαθηκε στον ΤΑΥΓΕΤΤΟ τι εγινε τελικα;
Υποτιθεται οτι καποιος που γνωριζε που βρισκεται το σωμα του θα αποκαλυπτε που βρισκεται το φετινο καλοκαιρι (ακομα δεν τελειωσε ας περιμενουμε).
Τελικα μηπως ειχε βρει κατι στο βουνο αυτο ο καθηγητης και βεβαια ο ΤΑΥΓΕΤΤΟΣ ειναι μια αλλη σπουδαια ιστορια και ενα απο τα σημαντικοτερα ιερα βουνα.
Οσοι εχουν δει την περιφημη πρωινη πυραμιδα απο την κορυφη του θα συμφωνησουν μαζι μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 04:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΤΟ ΔΡΑΚΟΚΑΡΚΑΡΟ Η ΔΡΑΚΟΣΠΗΛΙΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΑΣΣΟ ΕΝΝΟΟΥΣΑΤΕ ΤΟΝ ΕΦΤΑΣΤΟΜΟ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy