ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το αγνωστο Medjugorje !
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 00:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αγνωστο Medjugorje ανάμεσα στους λόφους

Εγινέ γνωστό (ενας λόγος ειναι !) στην Βοσνία - Εζεργοβίνι και γενικότερα σε κάποια μέρη του κόσμου χάρη σε 6 παιδιά που βλέπανε το οραμα της Παναγίας ! Αρχίζοντας απο τις 24 Ιουνίου του 1981.
Η Παναγία λοιπόν εμφανιζόταν με σκοπό να γνωστοποιήση στον κόσμο τα μηνύματα του Θεού, και να μας κάνει να γυρίσουμε την πίστη μας σαυτόν !! με την προσευχή, γαλήνη, ειρήνη, πίστη κτλ.

Ενα χωριό ολόκληρο εκστασιασμένο με ολα αυτά που συμβαίνουν από τότε. Επιστήμονες που κάνουν πειράματα κατα την διάρκεια των οραμάτων των παιδιών !!!!

Ειναι πάρα πολλά !!!!!!

Σας δίνω κάποιο Site να μάθεται περισσότερα !!για οσους ξέρουν Αγγλικά

http://www.medjugorje.org/avip.htm ]


"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2003, 14:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να δώσο κάποια στοιχεία περισσότερα ....

Εχω ακουσει αυτήν την Ιστορία πριν πολλά χρόνια...σε διακοπές , μίλαγα με μια οικογενειακή φίλη ιταλίδα και μου διηγήθηκε αυτήν την ιστορία......της ζήτησα πιο πολλές πληροφορίες ..και μου υποσχέθηκε να μου στείλη το βιβλιαράκι οταν θα επισκεπτόταν το μέρος. Ετσι και εγινε ..μόλις πήγε σε εκείνο το χωριό(κάθε χρόνο πάει) μου εστειλε το βιβλίο με ολη την ιστορία.

Το θ΄΄εμα εχει κάπως ετσι ...

6 παιδιά ενώ κάνανε την βόλτα τους στα γύρω μέρη του χωριού αντικρήσανε μπροστα΄τους ενα πολύ παράξενο θέαμα, μιά κυριά ντυμένη με ενα λαμπερό χιτώνα στεκώτανε μπροστά τους ....λίγο πάνω από την γή!!! για λίγο τρομάξανε και ηταν ετοιμα να το βάλουν στα πόδια...ομως εκείνη με την γαλλήνια φωνή της τους εγνεψε και τους ειπε να μην φοβηθούν. Ετσι ξεκίνησε η πρώτη επαφή, τους εκμυστηρευτικε οτι αυτα θα ειναι τα παιδιά που σώσουν τον κόσμο, γιατί μεγάλο κακό πλησιάζει !!!
Τους ειπε οτι θα πει στον καθένα 10 μυστικά και θα τα πουν οταν ερθει η ωρα ....
Παρακάλεσε τον καθένα ξεχωριστά ..να προσέυχεται για κάτι...ο ενας να προσευχεται για τον θεσμό της οικογένειας ...ο αλλος για της αρώστιες.....ο αλλος για την ειρήνη ....και ουτο κάθε εξής ...κάθε παιδί ειχε διαφορετικό προορισμό!!!

Τωρα μετα από τόσα χρόνια...τα 3 παιδιά δεν την βλέπουν πια τους εχει υποσχεθεί ομως οτι θα τους εμφανίζετε μονο μια φορά τον χρόνο στα γενέθλια τους ....(κάτι ειναι και αυτό !) εχουν μάθει και τα 10 μυστικά...

Απομένουν τα αλλα 3 που ειναι στο 9νατο μυστικό .....

Το συγκλονιστικό ειναι ..οτι η μία κοπέλα από αυτά τα παιδιά ...ειχε χάσει πολύ μικρή την μητέρα της και ειναι στον παράδεισο, και γιαυτό τον λόγο με την αδεια του θεού την βλέπει και της μιλάει 5 φορε΄ς τον χρόνο ..!!!!!.

Τα βιιογραφικά των παιδιών ειναι στο site που εδωσα .....μονο που ειναι στα Αγγλικά :(

Τώρα το μέρος θεωρείται θαυματουργό από πολύ κόσμο που επισκέπτεται το μέρος ....αζήζει να σημειώσω οτι εχει αναφερθεί από πολύ κόσμο ...οτι οταν βγαίνει από την εκκλησία του χωριού ...κα\άθε ατομο ..εχει και διαφορετικό οραμα ...
αλλη βλέπουνε τον ηλιο ..και την μορφ'ή της παναγίας μέσα του ....αλλη βλέπουν τον ηλιο χωρισμένο στα 2 ..και από την μία βλέπουν την παναγία .και την αλλη τον χριστό ...!!!!!αλλη πάλι δεν βλέπουν τίποτα .....
Οπως επίσης ...επάνω στον λόφο υπάρχει ενας σταυρός από τσιμέντο ....πολύ τον βλέπουν το βράδυ να λάμπει ...!!!!!!! ας σημειωθεί οτι δεν υπάρχει ηλεκτρισμός πάνω στον λόφο ....!!!!!!....

Αυτά σε λίγες γραμμές ειναι τα παράξενα που γίνονται στο Medjugorje, ελπίζω να σας εδωσα κάποια ιδέα κατανοητή ....(για σας που βαριώσασταν να διαβάζεται Αγγλικά !

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 14:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη cat,
πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου, γι'αυτό και μετά από αναζήτηση βρήκα κι άλλα στοιχεία.
Καταρχήν οι Γιουγκοσλάβοι την εποχή της πρώτης εμφάνισης είχαν κομμουνισμό.Όταν άρχισε να συρεέι κόσμος για να παρακολουθήσει τις εμφανίσεις της Παναγίας(ήταν συχνότερες στην αρχή), το κράτος δυσαρεστήθηκε.Νόμιζαν ότι τα παιδιά σχεδίαζαν επανάσταση και τους απειλούσαν για να αρνηθούν το γεγονός που συνέβη.Ο παπάς της εκκλησίας προστάτευε τα παιδιά και έτσι τον έκλεισαν 18 μήνες στη φυλακή!
Οι εμφανίσεις της Παναγίας συνεχίζονται μέχρι σήμερα και το μέρος έχουν επισκεφθεί περίπου 30 εκατ. άνθρωποι!
Το τελευταίο μήνυμα της Παναγίας ήταν το εξής:
"Αγαπητά μου παιδιά,
και σήμερα σας καλώ με μεγάλη χαρά να ζείτε τα μηνύματά μου.Είμαι μαζί σας και σας ευχαριστώ που δίνετε ζωή σε ότι σας λέω.Σας καλώ με ενθουσιασμό και χαρά να πραγματοποιήσετε τα μηνύματά μου ακόμα πιο πολύ.Ας είναι η καθημερινότητά σας η προσευχή.Ευχαριστώ που ακολουθήσατε το κάλεσμά μου."
Με την τελευταία φράση τελειώνουν όλα τα μηνύματα από το 1981.
Ο σκοπός των οραμάτων αυτών είναι να επιτευχθεί η ειρήνη μεταξύ του ανθρώπου και του Θεού, για να μπορέσει να υπάρξει ειρήνη μεταξύ των ανθρώπων.
Τέλος, σε πολλές εμφανίσεις της τονίζει τα εξής που θα έπρεπε να ακολουθεί κάθε πιστός:Θεία Ευχαριστία, ανάγνωση της Βίβλου, νηστεία και μηνιαία εξομολόγηση.

Αυτά διάβασα φίλοι μου.Καλό μεσημέρι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 17:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως θα έπρεπε να ξανασκεφτούμε κάποια πράγματα για τη ζωούλα μας;;;;

Λέω μήπως.....;;;;

-------------------------
They buy your dreams, so they can sell your soul,
is it any wonder we've last contol?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 23:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιός ξέρει ....και εγώ δεν μπορώ να πως οτι τα κάνω ολα αυτα΄...(νηστεία-προσευχές κτλ)
αλλα πιστεύω με τον δικό μου τρόπο....
Τωρα αυτή η ιστορία ειναι κάτι το πολύ εξωπραγματικο!!!!!!αλλα συγχρόνος φέρνει τόσο κοντά τα θεία που κάπου μέσα σου ..λές ισως.........

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 17:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά είναι συγκλονιστικό το γεγονός.Το περίεργο είναι ότι με τα σοβαρά θέματα δεν ασχολείται κανείς.Εμφανίζεται η Παναγία κάθε χρόνο και εμείς(σαν λαός εννοώ) ασχολούμαστε με κουτσομπολιά άνευ ουσίας.
Μακάρι να μπορούσα να πάω και να το δω με τα ίδια μου τα μάτια.Γιατί άλλο να το βλέπεις και άλλο να στο περιγράφουν απλώς.
Φίλη cat,
πίστεψέ με, είναι πολύ λίγοι που τα κάνουν, αλλά εγώ πιστεύω σε αυτό που είπες(έγραψες): Ο καθένας πιστεύει με τον δικό του τρόπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 22:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To συγκλονιστικότερο ειναι οτι συμβαίνει απο το 81 ...και κάνεις πουθενά δεν ανέφερε τίποτα ....
Το μονο που ξέρουνε ειναι οταν δεν εχουν ειδήσης να λένε γιατί η κόκκίνου φόρεσε το ιδιο φόρεμα με την Πέγκυ ζήνα ..και πόσο μηνών εγκυως ειναι Η βανδή !!!!! Ημαρτον πια....
Μήπως πρέπει να στείλουμε το θέμα στην Στεφανίδου οταν ξεμείνη απο θέματα.....ετσι και αλλιώς σε λίγο η ειδήσης θα κάνουνε και κοθτσομπολίστικο ρεπορτάζ ...δια παντός!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 03:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπραβο σου φιλε μου που εθιξες ενα τοσο αισιοδοξο θεμα.Ισως τελικα ο Θεος να μην μας εχει εγκαταλειψει...ακομη!Μην περιμενετε να δειτε τετοια θεματα στις ειδησεις.Θα βγουν 5-6 παραθυρα και ο καθε κυριος ταδε καθηγητης,επιστημονας κλπ θα εχει μια λογικη εξηγηση να δωσει,αρα δεν ηταν θαυμα,αρα δεν εχει τηλεθεαση!!!
Μου διηγηθηκε μια φιλη που επισκεφθηκε την Μονη των Αγιων Ραφαηλ,Νικολαου και Ειρηνης ενα θαυμα που ειδε η ιδια με τα ματια της αλλα και αλλα 15 ατομα.Η παρουσια του Αγιου Ραφαηλ εγινε ορατη σε ολους,ολοι σταυροκοπιοταν και κλαιγανε απο συγκινηση.Καποιος κυριος που εφτασε εκει αργοτερα και ενημερωθηκε για το τι συνεβη τους ειπε οτι δεν γινονται θαυματα και οτι ολα ειναι θεμα υποβολης.Ακουσον ακουσον!Οτι καποιος αλλος μπορει να τους αναγκασε να δουν αυτο που ειδανε χωρις αυτο να υπαρχει...
Τι αλλο θα ακουσουμε Παναγια μου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 04:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνωμη ειπα φιλε μου αντι για φιλη μου συγνωμη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 16:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα αν μιλήσουμε για ανθυποβολή ....τι θα μπορούσαν να ισχυριστούν κάποιοι ...για τους εξορκισμούς που γίνονται ....στην Χασιά νομίζω ??

Και αυτό οραμα ειναι ????....που ειναι ολοι αυτοί ..που ειναι παρόντες σε τέτοια γεγονώτα ???

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 03:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tωρα που το ανεφερες καλη μου cat,να αλλο ενα ενδιαφερον θεμα για συζητηση.Εξορκισμος!
Εχω παραστει σε εξορκισμο και εχω φριξει!
Ο Θεος μαζι μας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 11:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου,
θίξατε ένα σοβαρό για μένα ζήτημα.Μετά από πρόβλημα που είχα και αφού προσευχήθηκα στον Άγιο Ραφαήλ και τη συνοδεία του, εμφανίστηκε την ίδια νύχτα μπροστά στο κρεβάτι μου.Δεν θα το ξεχάσω ΠΟΤΕ.
Πάντα θα το θυμάμαι με την ίδια συγκίνηση, το ίδιο δέος, τον ίδιο φόβο.Μετά από αυτό έκανα μια εβδομάδα να κοιμηθώ!Αν θέλετε μπορώ κάποια στιγμή να σας περιγράψω με λεπτομέρειες το θαύμα:τι είδα και τι ένιωσα.
Θαύματα γίνονται συνέχεια, απλά δεν τα βλέπουμε!Μην τα ισοπεδώσουμε όλα πια!
Ευχαριστώ που μπορούσα να το μοιραστώ μαζί σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 20:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια σου εχει συμβεί κάτι τέτοιο ???
Πρεέπι να εισαι μοναδικός ανθρωπος για να εχεις βιώση τέτοια εμπειρία....
Για πες μας και αλλα .....τώρα μου εχεις εξάψη την περιέργεια !!!!!
δεν μιλάμε (γράφουμε) κάθε μέρα σε ενα ανθρωπο που εχει τέτοιες εμπειρίες !!!!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 22:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπουμε τα οράματα που επιθυμούμε.
Θέλεις να σου αναφέρω τι έχω δει;

Πίστεψέ με, δεν θέλεις. Και μιλάω σοβαρότατα. (δεν είμαι φυσικά επιθετικός η ειρωνικός, φαντάσου ότι βρισκόμαστε σε μία παρέα και ο τόνος που σου μιλώ είναι εντελώς χαλαρός και φιλικός )

Δεν αμφιβάλω στο ότι είδες αυτό που μας αναφέρεις. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ήταν και κάτι το αληθινό. Εννοώ κάτι πέρα από την εγκεφαλική δύναμη που είναι πανίσχυρη και μας αρέσει να την περιθωριοποιούμε γιατί μας προσγειώνει (;).

Κάποιος είδε για παράδειγμα το όραμα του Αγίου Ραφαήλ. Κάποιος άλλος είδε τον Κρίσνα. Κάποιος είδε την Αθηνά μπροστά του ολοζώντανη κλπ. Δεν αμφιβάλω.

Η πίστη είναι ένας προβολέας.


Ανέφερέ μας όμως το θαύμα για το οποίο μας μιλάς. Θα έχει αρκετό ενδιαφέρον πιστεύω.
Τι ήταν αυτό το οποίο σε έκανε να φοβηθείς και μάλιστα τόσο πολύ.
Τι ήταν αυτό το οποίο σε έκανε να αισθανθείς δέος.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 23/07/2003 22:27:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 22:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσον αφορά τους εξορκισμούς.

Δεν μπορώ να δώσω κάποια εξήγηση βασισμένη σε στοιχεία - αποδεδειγμένα και είναι λογικό αυτό.

Αυτοί όμως που υποστηρίζουν! ότι πρόκειται για δαιμονοληψία, θα τους παρακαλέσω να τεκμηριώσουν την θέση που υποστηρίζουν με αποδείξεις και όχι με θεωρίες.

Το ότι ένας ‘’δαιμονισμένος’’……

1) Ωρύεται, βγάζει απόκοσμες κραυγές
2) Μιλά με γλώσσες της οποίες δεν γνωρίζει
3) Αναφέρετε στην προσωπική ζωή και στο παρελθόν ενός ατόμου δίχως να το γνωρίζει
4) Έχει υπερβολική σωματική δύναμη
5) Αντιδρά έντονα στην θέα του σταυρού και στο άκουσμα τον ψαλμών

Δεν είναι απόδειξη ότι πρόκειται για κάποια δαιμονοληψία η κάτι το ‘’υπερφυσικό’’.

Εκτός αυτού, δεν έχω δει ο ίδιος από κοντά όλα αυτά τα στοιχεία που εκδηλώνει ο παθών, οπότε προς το παρών είναι λογικό να αμφιβάλω για το αν αληθεύουν ακόμη και αυτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 14:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω παιδιά μου ..οτι ξεφύγαμε λίγο από το θέμα ...

Το αρχικό θέμα εχει σκοπό να φέρει ελπίδα και αισιοδοξία ..!!!!! (ενας λόγος ειναι )!

Αλλα η εξορκισμοί ...παρεκλίνουν λίγο ...δεν νομίζετε?

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 15:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλοι μου.
Πρέπει να πω ότι λυπήθηκα ειλικρινά για την ερμηνεία που έδωσε ο ΕΞΕΜΒΡΟΤΟΣ στο θαύμα που σας προανέφερα.
Λοιπόν, θα σας περιγράψω τι έγινε.Πρόπερσι το καλοκαίρι πήγα με την οικογένειά μου στην Μυτιλήνη.Η μάνα μου και η αδερφή μου είχαν κάνει τάμα και είχε έρθει καιρός να ευχαριστήσουν τους Αγίους και τον Θεό για κάτι(δεν μου είπαν).Μόλις μπήκαμε στην εκκλησία και η μάνα μου αντίκρυσε τον τάφο,άρχισε να κλαίει.Ποτέ μου δεν την είχα ξαναδεί έτσι.Την αγκάλιασα σαστισμένη και μου λέει"μην φοβάσαι,κλαίω από χαρά".Δεν περίμενε να τα καταφέρει να έρθει μια μέρα και να εκπληρώσει το τάμα(μένουν εξωτερικό).Φεύγοντας πήραμε εικόνες και βιβλία.
Από αυτό το σημείο ξεκίνησαν όλα.Δεν ήξερα τι εστί Άγιος Ραφαήλ.Τον γνώρισα μέσα από τα βιβλία όπου κάθε απλός άνθρωπος περιέγραφε το θαύμα που του συνέβη.Τα βιβλία αυτά τα γράφει η Αγία Ηγουμένη Ευγενία Κλειδαρά.Πόσο στενοχωρήθηκα που ήμουν εκεί και δεν γνώρισα αυτό το εξαιρετικό άτομο!Όταν χρειάζομαι κάτι την παίρνω τηλέφωνο(όπως και όλος ο κόσμος) και αφού προσεύχεται στους Αγίους(και φυσικά έχεις πίστη), όλα βαίνουν προς το καλό.
Το θαύμα έγινε μια νύχτα που ήμουν πολύ χάλια.Προσευχόμουν, αλλά δεν ήθελα να δω το πρόσωπό του γιατί είμαι και λίγο φοβιτσιάρα.
Εδώ θα αναφέρω ότι η αδερφή μου παρακαλούσε να τον δει πολύ καιρό(θα καταλάβετε γιατί το αναφέρω).
Στις 4 ώρα και αφού κοιμόμουν(όχι μόνη)αισθάνομαι κάτι περίεργο.Κάτι σαν μούδιασμα.Προσπαθούσα να ανοίξω τα μάτια, αλλά κάποιος δεν με άφηνε.Και λέω κάποιος, γιατί ήξερα ότι κάποιος στέκεται μπροστά μου.Το αισθανόμουν.Πάω να φωνάξω το όνομα του διπλανού μου και δεν βγαίνει φωνή!Πάω να τον ταρακουνήσω με το χέρι και αυτό μουδιάζει και σαν μια δύναμη να μην με αφήνει να το κάνω!Μισοανοίγω και τι βλέπω?Κάποιος στεκόταν μπροστά μου και φορούσε μαύρα ράσα!Εκείνη την στιγμή κατάλαβα ότι δεν κοιμάμαι.Ακουμπάει με το χέρι του το κεφάλι μου και σαν μαγνήτης μου "τραβάει κάτι από το μυαλό μου".Είναι δύσκολο να το περιγράψω.Αργότερα κατάλαβα την πράξη του.Μου "ρούφηξε" όλες τις κακές σκέψεις που είχα στο μυαλό μου.
Μέσα σε ένα δευτερόλεπτο ανοίγω τα μάτια(δεν ξυπνάω, όπως θα ισχυριστούν μερικοί).Άρχισα να κλαίω.Εκείνη την στιγμή δεν ήξερα αν ήρθε για καλό ή για κακό γιατί φοβόμουν.Το δέος το αισθάνθηκα αργότερα, όταν κατάλαβα πόσο τυχερή ήμουν!
Δεν θα πιστέψετε τι έγινε μετά.Αφού το πρωί πήρα τηλέφωνο τους δικούς μου και είπα τι έγινε,την επόμενη νύχτα και γύρω στις 4 χτυπάει το τηλέφωνο.Ήταν η αδερφή μου και έκλαιγε.Νόμιζα ότι έγινε κάτι κακό.Μου φωνάζει "ήρθε,ήρθε!".Νόμιζα ότι λάλησε.
Εκεί που κοιμόταν αισθάνεται την παρουσία κάποιου και δεν μπορεί να ανοίξει τα μάτια!Κάποιος την ακούμπησε στο μέτωπο και ακολούθησε το ίδιο όπως και σε μένα.Μετά όμως όταν μισοάνοιξε τα μάτια το σώμα της "πετούσε" μισό μέτρο πάνω από το κρεβάτι!Δεν μπορούσε να αντιδράσει ούτε εκείνη, διότι ήταν μουδιασμένη.Το πρόσωπό Του δεν το είδε ούτε εκείνη,γιατί πιστεύω όταν δεν είμασταν έτοιμες για κάτι τέτοιο.Για πολλές νύχτες δεν κοιμηθήκαμε λόγω αναστάτωσης.

Δεν έχω εξιστορήσει το θαύμα αυτό σε πολλούς.Είμαι χαρούμενη που το μοιράστηκα μαζί σας.Πολλοί θα έχουν άλλη άποψη επί του θέματος.Δεν πειράζει.Θα εύχομαι να ζήσουν το ίδιο.

Φίλη cat,
δεν είμαι μόνο εγώ μοναδική.ΟΛΟΙ είμαστε.Ψάξε μέσα σου και θα βρείς αυτό που ψάχνεις.Εκεί που ήμουν "χαμένη", βρέθηκα στο σωστό δρόμο. Ευχαριστώ που ενδιαφέρθηκες.

Συγνώμη εάν μακρυγόρησα.Εάν θέλετε το τηλέφωνο της Ηγουμένης ή κάποιο βιβλίο, εδώ είμαι εγώ.Να είστε όλοι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LAMANI
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 15:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LAMANI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη cat, η ιστορία του Medjugorje μου φαίνεται πανομοιότυπη με την ιστορία της Παναγιάς της Φατίμα στην Πορτογαλία. Η Παναγία εμφανίζεται σε μια ομάδα παιδιών και τους αποκαλύπτει κάποια μυστικά, τα οποία αποκαλύπτουν όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου. Μάλιστα διάβασα πρόσφατα ότι το τελευταίο "παιδί" - γριούλα πλέον - είχε πριν λίγο καιρό συνάντηση με τον Πάπα, όπου του αποκάλυψε το τελευταίο μυστικό. Επίσης στην περιοχή συρρέουν εκατομμύρια πιστοί, και υπάρχει και μία "κολυμπήθρα" όπου όποιος μπεί μέσα θεραπεύεται απ' ότι έχει... (έτσι λένε...). Ακόμα ότι την ημέρα της γιορτής (δεν ξέρω πότε είναι - αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να ψάξω και να μάθω) συμβαίνει ένα αναμφισβήτητο θαύμα (αφού το βλέπουν όλοι} ο ήλιος περιστρέφεται και αλλάζει χρώματα! Ο παππούλης Νταίνικεν λέει ότι εκείνη την ημέρα εμφανίζεται υπτάμενος δίσκος (και οι χιουμορίστες εξωγήινοι κανουν πλάκα στους πιστούς!).
Αυτά.
Τώρα όσο για τους "εξορκισμούς" που γίνονται στο Λεκανοπέδιο Αττικής και πέριξ... θου Κύριε φυλακεί τω στοματί μου!!! Είδα και άκουσα και έφριξα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 23:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά....και για να συμπληρώσω επίσης γνωστή Παναγία που εχει εμφανιστεί- ειναι η παναγία της Λούρδης !!!!

Μα αν αναλογιστούμε τελικά....και ψάξουμε, θα δούμε οτι παντού κάνει φανερή την παρουσία της !!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy