ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 PORT SAID & PORT SUEZ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
STRIKER
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 14:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STRIKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά καλησπέρα και καλή εβδομάδα.
Είμαι νέος στο esoterica και εύχομαι οι συνομιλίες μας να βοηθήσουν όλους μας ως "ΕΛΛΗΝΕΣ".

Επι τη ευκαιρία γνωρίζει κάποιος κάτι για το Port Said & to Port Suez της Αιγύπτου?

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 14:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε τι αναφέρεσαι φίλε striker?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 14:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και καλώς ήρθες στο esoterica(πήγα να το ξεχάσω).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STRIKER
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 14:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STRIKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλήσπέρα σας ξανά.
ΟΙ ΑΡΑΒΕΣ ΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΕΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ SUEZ & SAID ΕΧΟΥΜΕ

SUEZ --> ZEUS / SAID --> DIAS

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΕΞΗ PORT ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Η' ΚΑΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ.

Τώρα η ερώτηση ήταν εάν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων/Striker

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 17:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες και απο μένα φίλε μας...
Καλή και γόνιμη παραμονή στη παρεούλα μας...

Και μια "πρώτη" απάντηση στην ερώτησή σου είναι αυτή που εξάγω με τον ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ που χρησημοποίησες για να ανακαλύψεις τις δύο αραβικές λέξεις...

PORT ---> TROPo (δηλαδή απο εκεί έχεις "ΤROPo να δείς τον ZEUS / DIAS")

Tην καλησπέρα μου

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STRIKER
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 13:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STRIKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σε ευχαριστώ πολύ Kelso για το καλοσόρισμά σου και την ερμηνεία σου αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν καλύπτει όλο το θέμα.
Πάντως σε ευχαριστώ ξανά και συνεχίζω φίλε..... STRIKER-->:.

quote:

Καλώς όρισες και απο μένα φίλε μας...
Καλή και γόνιμη παραμονή στη παρεούλα μας...

Και μια "πρώτη" απάντηση στην ερώτησή σου είναι αυτή που εξάγω με τον ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ που χρησημοποίησες για να ανακαλύψεις τις δύο αραβικές λέξεις...

PORT ---> TROPo (δηλαδή απο εκεί έχεις "ΤROPo να δείς τον ZEUS / DIAS")

Tην καλησπέρα μου

Κέλσος ο Φιλαλήθης



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sailor
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 01:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sailor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Port Said ιδρύθηκε μόλις το 1859 από τους εργάτες που κατασκεύαζαν εκείνη την περίοδο τη διώρυγα του Suez και πήρε το όνομά του από το Said Πασά που ήταν εκείνη την περίοδο ο Τούρκος κυβερνήτης της Αιγύπτου. Αντίστοιχα το Suez δεν ήταν παρά ένα ασήμαντο χωριουδάκι μέχρι την ολοκλήρωση της διώρυγας
Επιπλέον πρέπει ακόμα να σκεφτεί κανείς ότι η γραφή των ονομάτων με λατινικούς χαρακτήρες είναι μεταφορά, και όχι απόλυτα πιστή αλλά με ομαλοποίηση, της ηχητικής τους από την αραβική γραφή. Ηχητικά, το Suez είναι, στα αραβικά "σοοέζ" και το Port Said "μποορ σαέντ ή σααντ".
Νομίζω λοιπόν ότι ο συσχετισμός με το "Δίας" ή "Ζευς" δεν υφίσταται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STRIKER
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 11:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STRIKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΦΙΛΕ SAILOR.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΩ ΛΟΓΙΚΗ.
ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΓΙΑ ΠΡΟΚΑΤΑΚΛΥΣΜΙΑΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LAMANI
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 15:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LAMANI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ASSOYAN --> NAOUSSA
Τάχω ξανακούσει αυτά από φίλο "Αρχαιόφιλο"
Τι θέλεις να πεις μ' αυτό;;;

[/quote]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STRIKER
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 16:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STRIKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και ASSOYAN --> NAOUSSA
Τάχω ξανακούσει αυτά από φίλο "Αρχαιόφιλο"
Τι θέλεις να πεις μ' αυτό;;;



Kαλησπέρα φίλε μου , ΟΧΙ δεν θέλω να πω τίποτα περισότερο απο αυτό που διαβάζω και διαβάζεις.
Απλά αναζητώ κάποια λογική εξήγηση που ίσως λανθασμένα ΚΑΝΩ.
Ισως να πρέπει να σταματήσω την αναζήτηση ζητώντας σου συγνώμη εαν σε ενόχλησα.
ΦΙΛΙΚΑ--> STRIKER

[/quote]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LAMANI
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 14:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LAMANI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε STRIKER, δεν τίθεται θέμα ενόχλησης... και καλά κάνεις που ψάχνεσαι. Όμως πιστεύω ότι όλη αυτή η Ελληνολατρία θα πρέπει να έχει και κάποια όρια. Δεν φταις εσύ και συγνώμη αν ένοιωσες επιθετική την απάντησή μου. Η απάντηση του SAILOR με καλύπτει πλήρως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy