ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 "Όταν πεθάνω, θέλω να με ρίξετε...στον ουρανό"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
morph
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 19:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο χυδαίο, προσβλητικό και βέβηλο είναι το κομμάτιασμα των νεκρών;

Καθόλου, τουλαχιστον σύμφωνα με τους κατοίκους του Θιβέτ. Ένας από τους 3 τρόπους ταφής των νεκρών είναι το sky burial (ουράνια ταφή, μιας και δεν γνωρίζω κάποια τυχουσα ελληνική ορολογία). Ένα έθιμο που πιθανά αηδιάζει τους περισσότερους δυτικούς.

Συνοπτικά:
Το πτώμα μεταφέρεται σε ύψωμα και εκεί κομματιάζεται από τους τεθλιμμένους συγγενείς σε μικρά μέρη. Στη συνέχεια οι "μπουκιές" πετιούνται σε μικρή απόσταση και τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνουν τα πουλιά που πετούν στη περιοχή. Σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα δεν μένει τίποτα που να θυμίζει το μακαρίτη/μακαρίτισσα.

Σήμερα βέβαια, αυτή η πρακτική δεν είναι τόσο διαδεδομένη όσο παλιότερα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι σπάνια). Οι αρχές πάντως υποστηρίζουν την καυση του νεκρού χωρίς να απογορεύουν και την ουράνια ταφή.

Πολλά μπορούνε να ειπωθούν γύρω από αυτό το έθιμο.

-Πως συνδιάζεται κάτι τόσο ονειρικό (ουράνια ταφή) με ένα θέαμα τόσο βίαιο ( ο τεμαχισμός του πτώματος, το τάισμά του στα πουλιά...);

-μήπως καλύτερα τροφή των πουλιών παρά τροφή για τα σκουλίκια;

-είναι δυνατόν να υπάρξει πανανθρώπινη "ηθική", πανανθρώπινο "σωστό" και "λαθος";

-Ποιος εξαφάνισε τον Τζον Αυλακιώτη; (Ουπς, λάθος απορία).

Τέλος αξίζει να σημειώσω ότι σύμφωνα με παλιότερο έθιμο, αμέσως μετά το τέλος της "ταφής", οι συγγενείς, με τα χέρια λερωμένα από τα απομεινάρια του νεκρόυ έτρωγαν (και μαζί με τη τροφή έτρωγαν και τα προαναφερθέντα απομεινάρια) δείχνοντας έτσι σεβασμό προς τον νεκρό.

Αυτό λογίζεται για λανθάνουσα μορφή καννιβαλισμού;;;

(και με αυτά σας χαιρετώ)


-σε παρακαλώ θεούλη μου κάνε να μην υπάρχει άλλο παρόμοιο post! (όσο έψαξα, πάντως δε βρήκα) Δεν θα άντέξω να έρθω αντιμέτωπός με ένα λουκέτο στο κεφάλι...(LoL)-


"de profundis domine, τι ζώον είμαι..."
Ρεμπω

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 19:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

morph, συνέχισε έτσι! Ο καλός θεούλης θ' απομακρύνει κάθε απειλητικό λουκέτο από το κεφάλι σου!

και τώρα στο θέμα σου...
Πραγματικά είναι φρικτό έθιμο αυτό που περιγράφεις, μα η ρητορική σου ερώτηση απαντάει δεόντως:

quote:
είναι δυνατόν να υπάρξει πανανθρώπινη "ηθική", πανανθρώπινο "σωστό" και "λαθος";

Υ.Γ. Μα καλά, τον Τζον τον Αυλακιώτη δεν τον βρήκανε τόσα χρόνια!

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στον ΘΑΝΑΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morph
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 22:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
" Ένας από τους 3 τρόπους ταφής των νεκρών "

όταν λέω 3 τρόπους, εννοω τους τρόπους που χρησιμοποιούν οι Θιβετιανοί. (καυση, ουράνια ταφή, πέταγμα σε ποτάμια).
Η καυση παλιότερα ήταν προνόμιο των επιφανών, ενώ ιδιαίτερα το πέταγμα στα ποτάμια το χρησιμοποιούσαν οι φτωχότεροι.

(μα καλά το θάψιμο κάτω από τη γή γιατί δεν το σκεφτηκε κανένας τους;)

"de profundis domine, τι ζώον είμαι..."
Ρεμπω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2003, 19:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα...


Για εμας,τους δυτικους,σιγουρα αποτελει κατι το αποτροπαιο...
Αλλα αν το καλοσκεφτει κανεις,ειναι απολυτως υποκειμενικο.
Το θεωρουμαι αποτροπαιο γιατι ετσι ακριβως μαθαμε..
Γι' αυτους ειναι κατι το φυσιολογικο,μια επιλογη..Γιατι οχι..
Ενα ακομη παραδειγμα:Αηδιαζουμε οι περισσοτεροι στη θεα και μονο των εντομων(ποσο μαλλον στη βρωση τους!!!!!)..Ειδα και την αντιδραση της μητερας μου στις σκηνες του ξενου survivor,
οταν τρωγαν σκουλικια...
Με λιγα λογια,περα απο τη λογικη αποστροφη,ειναι κατι το υποκειμενικο..

Αλλα...Ποιος ειναι/ηταν ο Τζων Αυλακιωτης?


-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 11:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Μορφή....
Πόσο ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ, το κουφάρι του ΝΕΚΡΟΥ, που θα καταλήξει;;;

Διαβάζοντας τους τρόπους που αντιμετωπίζουν ένα ΝΕΚΡΟ σώμα, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι με ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ, το σώμα ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΕΚΕΙ ΑΠ'ΟΠΟΥ ΠΡΟΗΛΘΕ και εννοώ τα ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ που το συναποτελούν...
ΝΕΡΟ...
ΓΗ...
ΑΕΡΑ...
ΦΩΤΙΑ...

Που είναι λοιπόν το μεμπτώ;;;;
Που είναι το παράξενο;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morph
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 01:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το μεμπτο και το παράξενο, τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, δεν είναι πουθενά.

ωραία και ενδιαφέρουσα η σύνδεσή του με τα 4 στοιχειά (νερό αέρας φω΄τια, γη). και πέρα από αυτό την ίδια τη προσφορά του σώματος στα πουλια, την βλέπουν σαν μια ελάχιστη προσφορά σεβασμού στο οικοσύστημα που τους συντηρεί.

για τους περισσότερους όμως αποτελεί κάτι φρικτό. σκεφτητε να υπέπεφτε στην αντίληψη των σκανδαλοθηρικών καναλιών της ελλάδας αυτό το έθιμο. ίσως σε λίγο καιρό να δημιουργείτο οι εντύπωση στον μέσο έλληνα ότι οι θιβετιανοί είναι βλάσφημοι και καννίβαλοι....

"de profundis domine, τι ζώον είμαι..."
Ρεμπω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 12:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε morph,

θα μείνω σ' αυτό που είπες περί "παναθρώπινης ηθικής" κι αν μπορεί να υπάρξει ή όχι, διότι είναι ένα ερώτημα που έχει απασχολήσει κι εμένα πολλές φορές.

Στη συγκεκριμένη λοιπόν περίπτωση, εγω προσωπικά δεν βλέπω τίποτε το μεμπτό. Μπορεί ο τρόπος που χρηιμοποιούν για να δείξουν σεβασμό στους νεκρούς τους να διαφέρει από τον δικό μας, όμως σημασία δεν έχει πιστεύω ο τρόπος, αλλά ο σκοπός για τον οποίο γίνεται. Επομένως, αλλού θα πρέπει να ψάχνουμε για το "πανανθρώπινο", όχι στις κατά τόπους πρακτικές, αλλά σε διαχρονικές αξίες, όπως είναι η τιμή προς τους νεκρούς.

Αν δεν μάθουμε να σεβόμαστε το διαφορετικό και να το βλέπουμε στις πραγματικές του διαστάσεις, δεν μπορούμε να μιλάμε για "παναθρώπινες αξίες". Ίσως αν οι Θιβετιανοί έβλεπαν τη δική μας πρακτική της ταφής να αηδίαζαν περισσότερο από εμάς...Ελπίζω να μην υπάρχει Θιβετιανό ALTER...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morph
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 13:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν μάθουμε να σεβόμαστε το διαφορετικό και να το βλέπουμε στις πραγματικές του διαστάσεις...


πόσο σωστό αλλά πόσο δύσκολο να επιτευχθεί...

έκανα μια πρόχειρη στατιστική μελέτη σε φίλους και γνωστούς όσον αφορά τη γνώμη τους για την ουράνια ταφή. η συντριπτική πλειοψηφία απάντησε σε στυλ
" έλα μωρέ, απολίτιστοι άνθρωποι αυτοί οι θιβετιανοί, τι περιμένεις από πρωτόγονους..."

πόσο μας βολευει αυτή η κατηγοριοποίηση...


"de profundis domine, τι ζώον είμαι..."
Ρεμπω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 17:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν και τοπικές ιδιαιτερότητες που διαμορφώνουν την "ηθική" σε κάθε περιοχή. Εγώ, αν ζούσα στο Θιβέτ, θα το σκεφτόμουν πολύ, σε υψομετρο 5000 μέτρων, σε πετρώδες ή παγωμένο έδαφος, να καθίσω να σκάψω έναν τάφο. Το έχω κάνει στο δικό μας έδαφος και με δικά μας εργαλεία και σας λέω πως δεν είναι καθόλου ευχάριστη εμπειρία.

Άντε τώρα να σκάβεις τάφο για να φάνε τα ανύπαρκτα σκουλίκια. Άσε που οι θερμοκρασίες δεν ευνοούν ιδιαίτερα την αποσύνθεση. Ή στα όρνια λοιπόν, ή στο ποτάμι, όπως τα απορρίματα. Αν υπάρχουν ξύλα, έ κάνουμε και καμιά καύση.

Απλά πράγματα δηλαδή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy