ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το πραγματικο προσωπο του χριστου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 23:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολοι εχουμε διδαχθει οτι ο χριστος διδαξε την αγαπη,μια προσεχτικοτερη ματια στην ζωη του θα μας δειξει οτι το μονο που ηθελε ηταν να εκσυνχρονισει την εβραικη θρησκεια,πραγμα που το πετυχε και δημιουργηθηκε ο χριστιανισμος.
----------------------------------------------------------------------

1

Ο χριστος ποτε δεν εναντιωθηκε στις γραφες αλλα στους ραββινους οι οποιοι κοιταγαν μονο το κερδος οπως κανουν οι παπαδες σημερα.

<<Μην νομιζετε οτι ηρθα να καταργησω τον νομο οι τους προφητες.Δεν ηρθα να τους καταργησω,αλλα να τους εκπληρωσω.>>(ΜΑΤΘΑΙΟΣ Ε 17)

<<Αν πιστευετε στον μωυση πιστευετε και σε εμενα γιατι για μενα εκεινος εγραψε και αν δεν πιστευετε στα γραπτα εκεινου πως θα πιστεψετε στα λογια μου?>>(ΙΩΑΝΝΗΣ Ε 46-47)

<<Αν εσεις ειστε του χριστου,συνεπως ειστε σπερμα του αβρααμ και κληρονομοι της επαγγελιας>>(ΠΡΟΣ ΓΑΛΑΤΑΣ Γ 29)
----------------------------------------------------------------------
2

Ο χριστος ηθελε οι πιστοι του να ειναι προβατα αβουλα και με μεγαλο φοβο για τον θεο (γιαχβε).

<<Ειναι ακαθαρτος για τον θεο καθε ενας που ειναι υψηλοκαρδιος>>(ΠΑΡΟΙΜΟΙΕΣ ΣΟΛΟΜΩΝΤΟΣ ΙΣΤ 5)

<<Οτι σε εξευτελιζει και μικραινει τον εαυτο του θα θεωρηθει σοφος απο τον κυριο και οποιος νομιζει οτι ειναι σοφος θα εκπεσει απο την σοφια του θεου>>(ΙΣΑΑΚ Ο ΣΥΡΟΣ,ΛΟΓΟΣ ΜΓ 8)

<<Ο θεος εναντιωνεται στους υπερηφανους αλλα στους ταπεινους δινει χαρη>>(ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΙΑΚΩΒΟΥ Δ 6)

----------------------------------------------------------------------
3

Ο χριστος ηθελε αυτοι που τον ακολουθουσαν να μην υπολογιζαν κανεναν παρα μονο αυτον.

<<Ειπε σε καποιον ακολουθησε με.Και εκεινος του ειπε :Κυριε δοσε μου την αδεια πρωτα να θαψω τον πατερα μου και υστερα θα σε ακολουθησω.Ειπε ομως σε αυτον ο ιησους :Αφησε τους νεκρους να θαψουν τους νεκρους τους και εσυ πηγαινε και κηρυξε την βασιλεια του θεου>>(ΛΟΥΚΑΣ Θ 59-60 ΜΑΤΘΑΙΟΣ Η 21-22)

<<Και ενας αλλος του ειπε :Κυριε θα σε ακολουθησω αλλα πρωτα δος μου την αδεια να αποχαιρετισω την οικογενεια μου.Και τοτε του ειπε ο κυριος :Κανενας δεν μπορει να βαλει το χερι στο αροτρο και να οργωσει κοιταζοντας προς τα πισω και να ειναι αξιος για την βασιλεια των ουρανων>>(ΛΟΥΚΑΣ Θ 61-62)

<<Καθενας ο οποιος εγκατελειψε το σπιτι του η τους αδελφους η τις αδελφες η τον πατερα η την μητερα η την γυναικα η τα παιδια η τα χωραφια του για χαρη του ονοματος μου,θα τα λαβει εκατονταπλασια και θα κληρονομησει την αιωνια ζωη.(ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΙΘ 29)

----------------------------------------------------------------------

4

Ο χριστος ενδιαφερονταν μονο για τους εβραιους.

<<Οταν καθισει ο υιος του ανθρωπου στον θρονο της δοξας του θα καθισετε και εσεις σε δωδεκα χρονους για να κρινετε τις δωδεκα φυλες του ισραηλ>>(ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΙΘ 28)

<<Για να τρωτε και να πινετε στο τραπεζι μου κατα την βασιλεια μου και να καθεστε στους θρονους κρινοντας τις δωδεκα φυλες του ισραηλ>>(ΛΟΥΚΑΣ ΚΒ 30)

<<Και εσυ κυριε θα εκμηδενισεις ολα τα εθνη>>(ΨΑΛΜΟΙ ΝΗ 9)

<<Και τοτε θα σφαγουν ολες οι φυλες της γης>>(ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΚΔ 30)

----------------------------------------------------------------------

Ο ματθαιος (ΙΕ 22-28) και ο μαρκος (Ζ 25-30) γραφουν για μια συροφοινικισσα στο γενος η οποια ηθελε να θεραπευσει την κορη της.

<<Και τοτε οι μαθητες τον πλησιασαν και του ειπαν :διωξτην γιατι φωναζει πισω μας και εκεινος τους αποκριθηκε :δεν με εστειλαν παρα μονο για τα χαμενα προβατα του οικου του ισραηλ.Δεν ειναι καλο να περνεις το ψωμι απο τα παιδια και να το δινεις στα κυναρια.Ναι κυριε του απαντησε η γυναικα αλλα απο τα ψιχουλα που πεφτουν κατω απο το τραπεζι τρωνε και τα σκυλια.>>

----------------------------------------------------------------------

Ποιος ηταν ο χριστος της αγαπης που μας λενε οταν εχουμε ολα αυτα τα παραδειγματα και αλλα ακομα?
Και ποια ειναι η καινουργια θρησκεια που μας διδαξε?

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 00:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ.

Κι αν η Καινή Διαθήκη πραγματεύεται μερικά ιδανικά πιο αγαθά από αυτά της Παλαιάς, αυτό είναι για να μπαλώσει τους ελεϊνούς παραλογισμούς της Παλαιάς.
Τα παραδείγματα που αναφέρεις φίλε γηγενή είναι πολύ κατατοπιστικά και όπως αναφέρεις υπάρχουν κι άλλα πολλά.
Μην πέφτουμε λοιπόν στην παγίδα:Ο χριστιανισμός βρίσκεται και στη Π.Δ και στη Κ.Δ. Απλώς η 2η είναι πιο συγκαλυμμένη. Κατά τα άλλα, τους ίδιους σκοπούς υπηρετούν και από τους ίδιους ανθρώπους έχουν δημιουργηθεί.
Τί κι αν ο Χριστός δίδασκε(όπως μαθαίνουμε από την συγκαλυμμένη Καινή) την αγάπη και ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι απέναντι στον Γιαχβέ? Όταν υποστηρίζει τις Γραφές ταυτόχρονα αποδέχεται την μισανθρωπιά και τον παραλογισμό τους.
Αυτά βέβαια οι θρησκόληπτοι σκοταδιστές δεν μπορούν να τα διακρίνουν και θεωρούν δεδομένο ότι ντε και καλά ο Χριστός ήταν θεάνθρωπος, δίδασκε την αγάπη, την ταπεινότητα κλπ.
Ποιά ταπεινότητα? Την "Αν δεν έρθετε μαζί μου θα πάτε στην κόλαση"?
ΚΑΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΙΔΑΞΕ. Αφού συνεχίζει το έργο των Γραφών τα ίδια είναι. Δεν είδα πουθενά κάτι το καινούργιο.
Ίσα ίσα διέκρινα τις γνωστές μαγγανείες των παπάδων που δήθεν θεραπεύουν αρρώστους, τις ίδιες ρατσιστικές τάσεις των "εκλεκτών"(χα!χα!) και την ίδια επιμονή στην καταπάτηση του ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΥ.
Κι όλα αυτά στο όνομα της δήθεν αγάπης.

Ωραίο θέμα. Καιρός να καταριφθούν κάποιοι μύθοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 09:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ !!!!

Edited by - AION on 28/07/2003 09:10:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2003, 02:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας
quote:
<<Καθενας ο οποιος εγκατελειψε το σπιτι του η τους αδελφους η τις αδελφες η τον πατερα η την μητερα η την γυναικα η τα παιδια η τα χωραφια του για χαρη του ονοματος μου,θα τα λαβει εκατονταπλασια και θα κληρονομησει την αιωνια ζωη.(ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΙΘ 29)

Φίλε gigeni ωραία τα πιο πάνω. Δηλαδή αν εγκαταλείψω την γυναίκα μου για χάρη του ονόματος του, θα λάβω το εκατονταπλάσιο; Μα εκατό γυναίκες; Χμ. . . ενδιαφέρουσα πρόταση Μα και εκατό πατεράδες; Χμ. . . εδώ ξυνίζει το πράγμα
Μη με παρεξηγείς. Να. . .δίνω ερέθισμα για σκέψη.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Smart Alex-
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 15:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smart Alex-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hallo Brothers..
Endiaferon to thema tou parontos forum.. Kai poly swstes oi parathriseis tou Brother pou anoikse to forum..

H gnwmh mou einai pws o xristianismos einai mia Evraikh propaganda pou skopo exei na mas strepsei thn prosoxh stis aboules idees kai prakseis kai ton luthargo ths aiwnias zwhs meta thanaton..
Einai megalo krima pou enas toso Endoksos kai Perifanos Laos opws oi
Ellhnes na aspazontai sthn pleiopsifia tous ton Basilia twn Ioudaiwn Ihsou Nazwraio. Krima!!!

Victory or ValhallaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 00:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια.Φιλε ελευθερε το προβλημα δεν ειναι οι πολλοι πατεραδες αλλα οι πολλες πεθερες!Φαντασου να τις λενε ολες ελπιδα(η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια).Για να σοβαρευτουμε ομως λιγο δεν βλεπω να μπαινουν στο θεμα <<χριστιανοι>> λετε να ειναι ολοι υπερ του θεματος?

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 00:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γηγενή, σκέφτηκες το ενδεχόμενο ότι αυτά που εμείς διαβάζουμε για τον χριστό μπορεί να μην είναι τα αληθινά του λόγια; Ή να είναι "λογοκριμένα" ή παραποιημένα λόγια του;

Δεν γνωρίζω κάτι ουσιαστικό, μια σκέψη κάνω μόνο.
Τα ευαγγέλια που γράφτηκαν γράφτηκαν κατά πολύ αργότερα από τον θάνατο του Ιησού. Επίσης κάθε άνθρωπος κρίνει και αποκρυπτογραφεί τα λόγια που ακούει σύμφωνα με την δική του λογική με βάση τα βιωματά του. Οπότε φυσικό είναι οι απόστολοι, μεγαλωμένοι με τις αξίες του ιουδαϊσμού να επηρεαστούν από αυτές. Κάποιες φορές οι άνθρωποι εμφανίζουμε το φαινόμενο της επιλεκτικής ακοής και μνήμης που σβήνουν αυτά που δεν μας βολεύουν ή καταλαβαίνουμε ή θέλουμε να καταλάβουμε.
Επίσης πέραν από την πρώτη καταγραφή των λόγων του Χριστού έχουν περάσει περίπου 2000 χρόνια στα οποία η εκκλησιά θα μπορούσε να "επηρρεάσει" πολύ τις γραφές.

Όσο για το κάθε ιερατείο... ας μην το μπερδεύουμε με την ουσιαστική θρησκεία... φανατικοί και στενόμυαλοι υπάρχουν παντού... ράσοφόροι και μη.



"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 01:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EXETE ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ;
ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΤΑ
ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ,ΑΛΛΑ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΜΕΣΣΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΑΚΟΜΗ;
ΔΗΛΑΔΗ ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΚΟΜΗ;
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ
ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ,ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ;

ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΜΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΣΣΙΑΣ,ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ,
ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΗΡΘΕ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ,
ΔΙΟΤΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ Ο ΛΑΟΣ ΠΑΡΗΚΜΑΖΕ ΗΘΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΑ
ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ,ΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ Ο ΛΑΟΣ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΚΗ ΘΕΙΚΗΣ
ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ(AN EXOYN ΦΤΑΣΕΙ ΑΝΑΛΟΙΩΤΑ ΩΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ),ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ
ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ.ΤΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΜΕΣΣΙΑ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΟΤΑΝ
ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ.ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΘΕΟ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.
ΤΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΕΨΑΧΝΑΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ
ΚΡΑΤΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ.ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΕΔΙΩΞΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ
ΛΑΟΥΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΕΚΕΙ ΑΥΤΟΙ.
ΤΟ ΜΕΣΣΙΑ ΘΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝΑΓΚΗ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ
ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΗΞΕΡΑΝ ΚΑΛΑ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ
ΓΕΝΑΡΧΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΗΞΕΡΑΝ ΠΩΣ Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΡΟΠΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ
ΤΑΣΕΙΣ ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΗΘΙΚΟΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ.ΕΙΧΑΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΑΛΛΩΣΤΕ
ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΟ(TO ΘΕΟ)ΣΤΟ ΜΑΝΙΚΙ,ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΞΕΛΑΣΠΩΝΕ ΣΕ ΚΑΘΕ
ΔΥΣΚΟΛΙΑ.
TO ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ,ΓΙΑΤΙ
ΚΑΛΥΠΤΟΤΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΑΣΚΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΗΚΑΝ
ΤΙΣ ΣΥΓΚΥΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 00:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ είμαι Βουδδιστής...
Και ως Βουδδιστής ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ στα ΛΟΓΙΑ του ΙΗΣΟΥ τα ΛΟΓΙΑ του ΣΙΝΤΑΡΤΑ ΓΚΟΤΤΑΜΑ...

Τι να υποθέσω;;;;
Πώς τον Σιντάρτα Γκοττάμα τον έβαλαν οι Εβραίοι για να αφανίσει τους Ελληνες, πρίν εμφανιστεί ο Ιησούς;;;

Και για ΠΟΙΟΥΣ μύθους αναφέρεστε ΣΥΜΦΩΝΩΝΤΑΣ Ο ΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ όταν ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΥΘΟΣ;;;

Και να καταριφθούν οι "παλαιοί" μύθοι για να φτιάξουμε "καινούργιους";;;

Μπορούμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ (αναφέρομαι σε εσένα φίλε Γηγενή) να παραμένουμε στο ΘΕΜΑ και να μην πετάμε απο το ένα κλαδάκι στο άλλο...
Ξέρεις παραμονεύει ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ να ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ πώς είμαστε στο δέντρο που έχουμε επιλέξει, ΑΛΛΑ μιάς και ΑΔΥΝΑΤΟΥΜΕ να μείνουμε στα κλαδιά του, ΕΥΚΟΛΑ μπορεί να βρεθούμε στο ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΔΕΝΤΡΟ....
(ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ: ΟΤΑΝ παραθέτεις τα ΛΟΓΙΑ κάποιου, μείνε στα λόγια του ΚΑΙ ΟΧΙ σε λόγια άλλων...)

Κέλσος ο Βουδδιστής

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 08:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κέλσό είσαι άσχετος...
ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΒΟΥΔΑΣ ΗΤΑΝ ΣΙΩΝΙΣΤΗΣ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 09:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΥΠΣ!!!!!!!
ΓΜΤ, πάλι η ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ ΜΟΥ έγινε ΕΚΔΗΛΗ;;;;!!!!!!
Με συγχωρείς βρέ Αίον...
Ας προσπαθήσω ΠΑΛΙ μπάς και βρούμε το "πραγματικό πρόσωπο του Χριστού"...

Εγώ είμαι Ινδουιστής...
Και ως Ινδουιστής ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ στα ΛΟΓΙΑ & στη ΖΩΗ του ΙΗΣΟΥ, τα ΛΟΓΙΑ & της ΖΩΗ του ΚΡΙΣΝΑ...

Τι να υποθέσω;;;;
Πώς τον Κρίσνα τον έβαλαν οι Εβραίοι για να αφανίσει τους Ελληνες, πρίν εμφανιστεί ο Ιησούς;;;

Τι λές τώρα Αίον;;;
Πάλι ΛΑΘΟΣ κάνω;;;
Πάλι ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΩ την ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ ΜΟΥ;;;
Αν ΝΑΙ...
Τότε περιμένω τη βοήθειά σου...
Θα την έχω;;;;
Σε παρακαλώ...
Βοήθησέ με τον ΑΣΧΕΤΟ...

Οι Εβραίοι, οι Σιωνιστές, ποιοί τέλος πάντων βάζουν ΑΛΛΟΥΣ να κάνουν τις ΒΡΩΜΟΔΟΥΛΙΕΣ ΤΟΥΣ;;;;

Κέλσος ο Ινδουιστής


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 10:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον Κρίσνα τον βάλαν οι κομμουνιστές πάντως...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 10:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βέβαια το πώς ο Χριστός ήταν απλά ο "αναμορφωτής"-"ρεφορμιστής" του Ιουδαισμού και οι Εβραίοι είναι οι ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΠΟΔΕΧΤΗΚΑΝ ...αυτό είναι αλλουνού σιωνιστή παπά ευαγγέλιο...

Επίσης φίλε gigenis επειδή γνωρίζω καλά οτι όλα αυτά τα στοιχεία τα παίρνετε έτοιμα απο κάποια βιβλία που έχουν εκδοθεί κατα καιρούς ...καλό θα ήταν όταν παραθέτεις μια περικοπή να βάζεις δίπλα και το αρχικό κείμενο και όχι μόνο την μετάφραση γιατι υπάρχουν πολλοί εκει έξω που μεταφράζουν κατα το δοκούν...
Επίσης ποτέ δεν εξάγουμε συμπέρασμα απο αποσπάσματα... αυτό είναι μια λαικιστικη εκδοχή ανάλυσης που καλό θα ήταν να την αποφεύγουμε. Αν θές να κάνουμε κάποια ανάλυση παρέθεσε ολόκληρο το κείμενο που αναφέρονται αυτά τα οποία έγραψες...
Ο Χριστιανισμός είναι μια εσωτερική θρησκεία και μόνο με τον αποσυμβολισμό μπορεί να γίνει κατανοητή ... όπως άλλωστε και όλες οι ακτίνες του ήλιου που ονομάζουμε "θείο".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 19:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς κάποιους

"Και να καταριφθούν οι "παλαιοί" μύθοι για να φτιάξουμε "καινούργιους";;;"

Ποιοί είναι οι καινούργιοι??? Τί λογική είναι αυτή?

"εγώ είμαι Ινδουιστής...
Και ως Ινδουιστής ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ στα ΛΟΓΙΑ & στη ΖΩΗ του ΙΗΣΟΥ, τα ΛΟΓΙΑ & της ΖΩΗ του ΚΡΙΣΝΑ..."


Απαντάς σε κάποιο από τα επιχειρήματα του Γηγενή? Μάλλον άλλοι ξεφεύγουν από το θέμα-κλαδάκι.

Όταν υπάρχουν αντικειμενικά, λογικά στοιχεία για κάποια πράγματα, δεν μπορούμε να τα παραβλέπουμε.


Και μία παράκληση

Τα απανταχού παιδάκια που δεν μπορούν να κάνουν διάλογο ας αφήσουν τις εσωτερίστικες ειρωνίες και ΑΣ ΔΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. Ουπς, ξέχασα...Πάνω απ'όλα το δόγμα μας και τίποτε άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 21:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορούμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ (αναφέρομαι σε εσένα φίλε Γηγενή) να παραμένουμε στο ΘΕΜΑ και να μην πετάμε απο το ένα κλαδάκι στο άλλο...
Ξέρεις παραμονεύει ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ να ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ πώς είμαστε στο δέντρο που έχουμε επιλέξει, ΑΛΛΑ μιάς και ΑΔΥΝΑΤΟΥΜΕ να μείνουμε στα κλαδιά του, ΕΥΚΟΛΑ μπορεί να βρεθούμε στο ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΔΕΝΤΡΟ....
(ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ: ΟΤΑΝ παραθέτεις τα ΛΟΓΙΑ κάποιου, μείνε στα λόγια του ΚΑΙ ΟΧΙ σε λόγια άλλων...)

ΩΡΑΙΑ ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΕΝΩ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΦΟΥ ΥΠΟΤΗΘΕΤΕ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑΝ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΤΑΝ ΠΑΡΩΝΤΕΣ ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΛΕΓΕ.ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΛΕΞΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΞΟΥΝ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ.ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΓΡΑΦΩ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΞΟΥΝ.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 22:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι κάνετε τα κινεζάκια ?

Εγώ είπα ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΘΕΤΕΙΣ ΔΙΠΛΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΟΒΑΡΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ...
ΕΣΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΠΟΡΙΣΜΑ ...ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΤΗΝ ΘΕΣ ΤΗΝ ΓΑ*?%&@* ΣΥΖΗΤΗΣΗ ???????????
ΑΦΟΥ ΗΔΗ ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΠΟΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΕΡΧΕΣΑΙ ΝΑ ΜΑΣ "ΦΩΤΗΣΕΙΣ"!!!!

Υπήρξε παρέμβαση απο το Συντονιστή Κέλσο...
Πιστεύω πώς μπορούμε και ΧΩΡΙΣ να βρίζουμε...

Edited by - Kelsos on 01/08/2003 23:11:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 23:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν δεν εχεις βιβλο μπορω να σου δανεισω την δικια μου.Λογικο ειναι να εχω το δικο μου πορισμα.Αν θες μπορεις να πεις το δικο σου και ετσι να γινει συζητηση.ετσι τουλαχιστον ξερω οτι γινετε.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 00:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως γιατί ΕΙΝΑΙ Κινέζοι;;;;

Α, μιά και είπα Κινέζος...
Και ο Φο-Τσού (Κινέζος στην υπηκοότητα), ένας Δάσκαλος των δοξασιών του Βούδδα, ΑΝΑΛΥΕΙ τα όσα μας είπε ο Ιησούς, με τα ΙΔΙΑ λόγια...

Να υποθέσω ΚΑΙ εδώ ότι τον έβαλαν ΚΑΙ Αυτόν οι Εβραίοι;;;;

Δάγωνα φίλε μου...
Αναρωτιέσαι για ΠΟΙΑ μυθολογία μιλάω;;;
Μα γι'αυτήν που ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να φτιάξουν ΣΗΜΕΡΑ οι "νεοαυηπνισμένοι κοιμήσηδες, ελληνόπληκτοι ελληνολάτρες"...
Αυτή τη μυθολογία που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΒΑΣΕΙΣ μα ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕΛΛΟΝ...

Και ξέρεις γιατί φίλε μου;;;
Γιατί αυτοί που τη ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΝ, χαλκεύουν και ΠΑΡΑΠΟΙΟΥΝ τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙ, ΑΜΥΗΤΟΙ ΟΝΤΩΣ στην ιερή επιστήμη της ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ...

Απλά ΝΟΜΙΖΟΥΝ πώς ΕΠΕΙΔΗ διάβασαν ΜΕΡΙΚΑ και μάλιστα πολυ επιδερμικά έργα αρχαίων, ΚΑΤΑΝΟΗΣΑΝ και τη σκέψη των ΜΥΗΜΕΝΩΝ!!!!
Και στους ΑΡΧΑΙΟΥΣ, δεν εννοώ ΜΟΝΟ τους αρχαίους 'Ελληνες, ΑΛΛΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΛΑΟΥΣ, που είναι και το σωστό, γιατί έτσι όπως τα λέτε, όταν αναφέρεστε ΕΣΕΙΣ σε αρχαίους, εννοείτε ΜΟΝΟ τους Ελληνες!!!!

Λές με ύφος ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ φίλε μου Δάγωνα:

quote:
Όταν υπάρχουν αντικειμενικά, λογικά στοιχεία για κάποια πράγματα, δεν μπορούμε να τα παραβλέπουμε.

Και ποιός σου είπε εσένα φίλε μου, πώς με τη ΛΟΓΙΚΗ μπορεί να ερευνηθεί η ΘΕΟΤΗΤΑ, η ΘΡΗΣΚΕΙΑ κλπ κλπ...
Που το είδες γραμμένο;;;
Ποιός ΦΩΣΤΗΡΑΣ λέει τέτοιες παρόλες;;;;
Να μας τον δείξεις για να τον πτύσουμε να μη το ματιάξουνε!!!!

'Ακου ΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ!!!
Ποιά είναι τα ΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ;;;;

Το ότι ΕΣΥ και μερικοί ακόμα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΤΕ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΘΕΟΤΗΤΑ και προσπαθήτε ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ να ΕΦΕΥΡΕΤΕ στοιχεία που να αποδεικνύουν το ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΟ, δε σου δίνει το δικαίωμα να γελοιοποιείς τον εαυτό σου και μέσα απο αυτή τη γελοιοποίηση να γελοιοποιείς και όσους ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να συζητήσουν μαζί σου...

Επίσης φίλε Δάγωνα με ρωτάς για τις ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ εάν έχουν σχέση με τα "επιχειρήματα" του Γηγενή...
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ...
Γιατί φίλε μου που ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ, αυτό που ΛΕΩ ΞΕΚΑΘΑΡΑ είναι πώς ΟΣΑ ΕΙΠΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ, τα είπαν ή ΠΡΙΝ ή ΜΕΤΑ απο Εκείνον και "άλλοι"...
Γιατί λοιπόν Εκείνους τους "άλλους" δεν τους "πιάνετε" και να συζητήσουμε για το ΤΙ ΔΙΔΑΞΑΝ ΤΑ ΦΩΤΙΣΜΕΝΑ ΟΝΤΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ;;;

Που κολάτε και ΔΕ ΤΟΛΜΑΤΕ να το κάνετε;;;
Αλλά ΠΩΣ να το κάνετε αφού ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΑ ΤΥΠΟΥ "ΔΑΥΛΟΣ" που και αυτά ΑΠΛΑ τα φυλλομετρήσατε!!!!

Μιλάτε κι'όλας για ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ!!!!
ΠΟΥΝΤΑ ΝΤΕ;;;
ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ, να μάθουμε και μείς τίποτα οι φτωχοί πλήν ΤΙΜΙΟΙ Βουδδιστές, Ινδουιστές, Ταοϊστές, Παγανιστές...

Φίλε μου Γηγενή...
Λές πώς :

quote:
ΩΡΑΙΑ ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΕΝΩ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΦΟΥ ΥΠΟΤΗΘΕΤΕ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑΝ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΤΑΝ ΠΑΡΩΝΤΕΣ ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΛΕΓΕ.ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΛΕΞΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΞΟΥΝ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ.ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΓΡΑΦΩ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΞΟΥΝ.

Φίλε μου, κάτι απο Σολωμόντα είδα...
Κάτι απο Ψαλμούς του Δαυίδ...
Κάτι απο κάποιους Σύριους (και όχι Σείριους...)
Κάτι απο επιστολές διαφόρων...

Αλλά το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ, είναι το ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ...
Οτι ο Ιησούς ΔΕΝ μίλησε για ΑΓΑΠΗ;;;

Μα ΝΑΙ, τι άλλο μπορεί να δίδαξε την ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ (και ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ όπως παιδικά ισχυρίζεσαι);;;
Παρά ΜΟΝΟ την Αγάπη...

Και ποιά είναι η ΝΕΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ που έφτιαξε;;;
ΚΑΜΜΙΑ...
Μιάς και ο Ιησούς ΟΥΔΕΠΟΤΕ έφτιαξε θρησκεία...
Θα ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΕΣ ΟΜΩΣ με τη θρηκεία που έφτιαξαν οι μαθητές Του εις ανάμνησιν Εκείνου...
Ε, η θρησκεία που φτιάχτηκε στηρίχθηκε ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ στη ΘΥΣΙΑ ΜΕΣΟ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ που βίωσε Εκείνος...

Ξέρεις...
Και ο Κρίσνα ΣΤΑΥΡΩΘΗΚΕ...
Λές να ΕΚΛΕΨΑΝ απο εκεί οι Εβραίοι το "μύθο" για να πλανέψουν τους 'Ελληνες;;;;
Χμμμμ
Ο επιθεωρητής Κλουζώ, είναι επι τα ίχνη τους

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 00:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μου φαινεται πως δεν εχεις προσεξει οτι αναφερω και τους μαθητες του να γραφουν λογια του χριστου.Για ποια αγαπη μας μιλησε?βιωσε την αγαπη? ποτε οταν ολλοι λακισανε και δεν πηγε ουτε ενας απο αυτους που ειχε θεραπευσει να τον υπερασπιστει στην δικη?δεν πηγαν ουτε οι μαθητες του.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 14:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μΕΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ:

<<Θα παραδωσει ο αδελφος τον αδελφο του στον θανατο και ο πατερας το παιδι του και θα επαναστατησουν τα παιδια εναντιων των γονιων τους
και θα τους θανατωσουν και θα ειναι μισητοι απο ολους στο ονομα μου και αυτος που θα υπομεινει ως το τελος αυτος θα σωθει.(ΜΑΤΘΑΙΟΣ Ι 21-22)


<<Ηλθα να διχασω τον ανθρωπο εναντιον του πατερα του και την θυγατερα εναντιον της μητερας της και την νυφη εναντιον της πεθερας της και θα ειναι εχθροι του ανθρωπου τα μελη της οικογενειας του.Αυτος που αγαπα τον πατερα και την μητερα του πιο πολυ απο εμενα δεν μου ειναι αξιος.Αυτος που αγαπα τον γιο του η την θυγατερα του πιο πολυ απο εμενα δεν μου ειναι αξιος και αυτος που δεν περνει τον σταυρο του για να ακολουθησει πισω μου δεν ειναι αξιος.>> (ΜΑΤΘΑΙΟΣ Ι 35-38 )


<<Γιατι αν ζουν πεντε ατομα σε ενα σπιτι θα χωριστουν 3 εναντιον 2
και 2 εναντιον 3 θα χωριστουν ο πατερας απο τον γιο και ογιος απο τον πατερα,η μητερα απο την θυγατερα και η θυγατερα απο την μητερα,η πεθερα απο την νυφη της και η νυφη απο την πεθερα της.>>(ΛΟΥΚΑΣ ΙΒ 52-53)

<<Αν καποιος ερχεται κοντα μου και δεν μισει τον πατερα του και την μητερα του και την γυναικα του και τα παιδια του και τους αδελφους και τις αδελφες ακομη και την ψυχη του δεν μπορει να ειναι μαθητης μου>>(ΛΟΥΚΑΣ ΙΔ 26)

Αυτα ειναι λογια του χριστου οπως τα εχουν γραψει οι μαθητες του.Πολυ μεγαλη αγαπη δειχνει!

Οσο για τον λογο που δεν καταπιανομαι με τις αλλες θρησκειες δεν ειναι επι του παροντος θεματος.Εχω και για αυτες ραματα για τις γουνες τους!

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 15:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΓΗΓΕΝΗ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΙΠΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ.
ΑΠΛΩΣ ΤΑ ΕΙΠΕ ΛΙΓΟ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΑΚΡΑΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΓΚΗ ΡΙΖΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥ.ΗΘΕΛΕ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΞΕΣΗΚΩΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΤΟΥ,ΟΠΩΣ ΑΓΑΠΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΥ.ΣΕ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΠΟΧΗ ΟΠΩΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ,ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΕΛΘΕΙ
Η ΑΛΛΑΓΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ
ΗΘΙΚΗΣ,ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΑΡΧΗΓΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΕΜΠΟΔΙΟ ΤΟΥ
ΗΤΑΝ Η ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ,ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΕΚΦΡΑΣΤΕΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΑΠΛΟΙ
ΑΝΘΡΩΠΟΙ,ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ,Ο ΠΑΤΕΡΑΣ,Η ΜΑΝΑ,Ο ΑΔΕΡΦΟΣ.ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ
ΛΕΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΕ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΑΣ.
ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ,ΤΟ ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ,
ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΕΝΑΝ "TΡΕΛΟ",KATA TA
ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΩΝ ΦΑΡΙΣΑΙΩΝ,ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΖΗΤΗΜΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 15:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η αγάπη συνδέεται με το "χάιδεμα". Αλήθεια δεν το καταλαβαίνω. Υπάρχει κάποια σχέση ανάμεσά τους;

Δηλαδή όποιος με "χαϊδεύει" με αγαπάει;
Και όποιοσ δεν με "χαϊδεύει" δεν με αγαπάει;

Μπερδεύτικα!!!!!!!!!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 16:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η αγάπη συνδέεται με το "χάιδεμα". Αλήθεια δεν το καταλαβαίνω. Υπάρχει κάποια σχέση ανάμεσά τους;

Δηλαδή όποιος με "χαϊδεύει" με αγαπάει;
Και όποιοσ δεν με "χαϊδεύει" δεν με αγαπάει;

Μπερδεύτικα!!!!!!!!!!!!!!


Πολύ ΟΡΘΑ ρωτάει το νέο μας μέλος ο Βελισσάριος...
Φίλε μου Βελισσάριε, η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ απάντηση είναι πώς ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ & ΤΟΥ ΧΑΪΔΕΜΑΤΟΣ...
ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ...

'Οποιος ΑΓΠΑΕΙ μπορεί ΚΑΙ να χαϊδέυει..
'Οπους ΧΑΪΔΕΥΕΙ, δε σημαίνει πώς αγαπάει κιόλας...

Φίλε μου Γηγενή...
Επέτρεψέ μου μια ΑΔΙΑΚΡΙΤΗ (ίσως) ερώτηση...
Πόσο ετών είσαι φίλε μου;;;
Και ΠΟΣΟ έχεις ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ τα Ιερά Κείμενα για να είσαι σε θέση να καταλήγεις σε ΠΟΡΙΣΜΑΤΑ και ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ;;;

Στα ρωτάω αυτά, γιατί ΦΑΙΝΕΤΑΙ πώς ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ σε ποιό πράγμα αναφέρεσαι!!!
ΙΔΕΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ...

'Ακου τι σου λέω ο φίλος Πάνας και ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ...
Μην ΚΟΒΕΙΣ και ΡΑΒΕΙΣ σε ΞΕΝΟ ΥΦΑΣΜΑ...
Πετσόκοψε αυτό που ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ...
Κάνε πάνω σε αυτό τη πρακτική σου, αλλά ΟΧΙ ΣΕ ΞΕΝΟ... (και φυσικά ομιλώ ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΑ, όπως και ο Διδάσκαλος Ιησούς ΕΜΙΛΗΣΕ...)

'Εχεις πάει αλήθεια ΦΑΝΤΑΡΟΣ;;;
'Εχεις ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ;;;
Ξέρεις ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ;;;

Κέλσος ο Αλληγορικός

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 01:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς φίλο Κέλσο

Το συμπέρασμα απ'όσα μου έγραψες είναι ότι τα βλέπεις όλα από το πρίσμα της εσωτερίστικης μυωπίας σου. Και επειδή αυτή πλήττεται από την ΛΟΓΙΚΗ, ψάχνεις για μυθολογίες, κοιμήσηδες κλπ. ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΣ. Ένα είναι σίγουρο: επιχείρημα δεν είναι η αοριστολογία. Μιλάς για "φωτισμένους","μυήσεις"κλπ. Εντάξει, καλά τα προπαγανδίζεις τα πιστεύω σου. Δεν είσαι όμως αντικειμενικός.
Εαν σε συγκινούν οι δοξασίες, οι μαγγανείες και τα λοιπά ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ τότε καλά κάνεις. Μην πας όμως να πλασάρεις κάποια πράγματα ως δεδομένα γιατί μάλλον υποτιμάς τους συνομιλητές σου.

Κρατάω και κάτι που μου άρεσε

"Που κολάτε και ΔΕ ΤΟΛΜΑΤΕ να το κάνετε;;;
Αλλά ΠΩΣ να το κάνετε αφού ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΑ ΤΥΠΟΥ "ΔΑΥΛΟΣ" που και αυτά ΑΠΛΑ τα φυλλομετρήσατε!!!!"

Να επιχειρήματα με το τσουβάλι!
Έγινε φίλε, με έπεισες. Παρεπιπτόντως μη διαβάζεις πολύ Μπλαβάτσκυ γιατί σε χαλάει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 02:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Δάγωνα...

Και άλλους ΠΡΙΝ απο εσένα φίλε μου, τους ΠΡΟΚΑΛΕΣΑ να στηρίξουν τα λεγόμενά τους με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...
ΔΕ ΤΟ ΕΠΡΑΞΑΝ, μόνο λίβελους τους έχουν μάθει να πετάνε όταν τα βρίσκουν ΣΚΟΥΡΑ...

Το αυτό προκαλώ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ...
ΣΤΗΡΙΞΕ τα όσα μου καταλογίζεις και ΑΠΕΔΕΙΞΕ ότι ΔΕΝ είστε ανίκανοι να στηρίξετε τις σαθρές θέσεις σας σε αυτό το νεομυθολογικό ελληνολατρικό ΕΞΑΜΒΛΩΜΑ που προσπαθείτε να περάσετε πρός τα έξω...

Εδώ είμαι, ΑΝΟΙΚΤΟΣ σε κάθε ΔΙΑΛΟΓΟ...
Τις ΦΑΜΦΑΡΕΣ τις έχω ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ...
ΦΩΣ δεν είδα ακόμα, ο εσωτεριστικός μύωπας...
ΦΩΣ...
Αντε να σε δώ παληκάρι μου...
Μπορείς ή μόνο λόγια μάλιστα μεγάλα & δυσανάλογα με το μπόϊ σου λές...

Δείξε μου ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ...
Δείξε μου ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ...
Απλό δεν είναι;;;
Γιατί λέμε πολλά;;;
Επι το έργο λοιπόν...

Κέλσος ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΜΥΩΨ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 09:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ dagon ο σκοπός του διαλόγου είναι μέσα ΚΑΙ απο την ανταλλαγή αντίθετων απόψεων η περαιτέρω σκέψη ΚΑΙ πολλές φορές η αναθεώρηση ενδεχωμένος κάποιων πεποιθήσεων μας.
Η μυωπία του καθενός εξαρτάται απο την ατραπό που έχει επιλέξει και το κατά πόσο είναι προσκολλημένος σε αυτήν....

"Στο Στραβάπτι της Βόρειας Ινδίας ζούσε κάποτε ένας βασιλιάς. Μια μέρα διέταξε τον υπηρέτη του να μαζέψει στο ίδιο μέρος όλους τους εκ γενετής τυφλούς(ή βαρία μύωοπες για να το συνδέσω...) της πόλης. Όταν αυτοί συγκεντρώθηκαν, ο βασιλιάς είπε να φέρουν έναν ελέφαντα. Όταν αυτό έγινε, σε άλλους έδωσε να ψηλαφίσουν το κεφάλι - λέγοντας:
"Να πώς είναι ένας ελέφαντας", ενώ σε άλλους έδωσε να ψηλαφίσουν το αυτί ή το χαυλιόδοντα ή την ουρά - λέγοντας, πάντα, την ίδια κουβέντα.
Έπειτα τους ρώτησε: "Πώς είναι ένας ελέφαντας;". Τότε αυτοί που είχαν ψηλαφίσει το κεφάλι δήλωσαν:
"Μοιάζει με δοχείο!".
Αυτοί που είχαν ψηλαφίσει το αυτί δήλωσαν: Μοιάζει με ένα πλεγμένο καλάθι για δημητριακά!".
Αυτοί που είχαν ψηλαφίσει το χαυλιόδοντα δήλωσαν: "Μοιάζει με χωνι!"
Αυτοί που είχαν ψηλαφίσει την ουρά δήλωσαν: "Μοιάζει με σκούπα!". Καθένας φώναζε με επιμονή: "Ο ελέφαντας είναι έτσι και όχι αλλιώς!", ώσπου στο τέλος έφθασαν να χτυπηθούν με γροθιές και κλωτσιές προς μεγάλη διασκέδαση του βασιλιά.."


Και επειδή φαντάζωμαι ότι προτιμάς το Ελληνικό πνέυμα και πολύ καλά κάνεις -και εγώ το προτιμώ- να τι είπε ο Σωκράτης για την γνώση αναρωτήσου σε πιό στάδιο εσύ βρίσκεσαι αφού αανγωνρίσεις σε πιό στάδιο βρίσκονται οι συνομιλητές σου...


Ο Σωκράτης παρομοιάζει την γνώση με μια ευθεία γραμμή η οποία χωρίζεται σε 3 μέρη.

Το κατώτερο μέρος της γραμμής συμβολίζει το φυσικό μας περιβάλλον, τον συνεχώς μεταβαλλόμενο κόσμο της ύλης στον οποίο ζούμε, όπου όλα υπόκεινται στον νόμο της αλλαγής, της γέννησης και του θανάτου, τον οποίο αντιλαμβανόμαστε διάμεσο των αισθήσεων μας.

Oσο η νόηση του φιλοσόφου ωριμάζει, τρέφεται δηλαδή με σοφία και άλλες αρετές, αντιλαμβάνεται ένα υψηλότερο επίπεδο ύπαρξης και του αποκαλύπτεται ένα αιώνιο σύμπαν. Τότε βρίσκεται στο μέσο της
γραμμής της γνώσης.

Όσο ανυψώνεται ο αναζητητής στα σταδία της γνώσης και αναζητά την αληθινή φύση των πραγμάτων προσεγγίζει "τις εικόνες της αλήθειας", έως ότου διάμεσου της νόησης έρθει η «αποκάλυψη» πέρα από τα δεσμά της ύλης. Όπως γράφει ο Πλάτωνας στον Φαέθων

«Εάν κάποιος ..μπορούσε να πάρει φτερά πουλιού και να φτάσει στην κορυφή της γης, και σαν ψάρι που βγάζει το κεφάλι του έξω
από το νερό θα έβλεπε έναν υπέροχο ατελείωτο
καινούργιο κόσμο. Και αν η φύση του ανθρώπου μπορούσε να
αντέξει την θέα ,θα αντιλαμβανόταν ότι αυτός είναι ο
πραγματικός παράδεισος και το αληθινό φως και η αληθινή γη.»

Θα επιθυμούσα επίσης να μου απαντήσεις εάν και εσύ το επιθυμείς στην παρακάτω ερώτηση που εχει σχέση με αυτά που ανέφερες για τον Χριστο

Εάν διάλεγες μία διαφορετική θρησκεία απο αυτήν που έχουν οι γονείις σου και ο περίγυρος σου αυτό δεν θα προκαλούσε προβλήματα και διχασμό τόσο σε εσένα όσο και στο κοινωνικό σου περιβάλλον..?


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 18:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κέλσο,
καταντά αστείο πια. Ζητάς επιχειρήματα και λες ότι λαβαίνεις μόνο φαμφάρες και λίβελους όταν ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΈΜΑΤΟΣ(πέρα από τις αοριστολογίες, τις ειρωνίες και τις νουθεσίες)έχεις πει μόνο αυτά:

"Εγώ είμαι Ινδουιστής...
Και ως Ινδουιστής ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ στα ΛΟΓΙΑ & στη ΖΩΗ του ΙΗΣΟΥ, τα ΛΟΓΙΑ & της ΖΩΗ του ΚΡΙΣΝΑ..."
"Και ο Φο-Τσού (Κινέζος στην υπηκοότητα), ένας Δάσκαλος των δοξασιών του Βούδδα, ΑΝΑΛΥΕΙ τα όσα μας είπε ο Ιησούς, με τα ΙΔΙΑ λόγια...
Να υποθέσω ΚΑΙ εδώ ότι τον έβαλαν ΚΑΙ Αυτόν "
"Εγώ είμαι Βουδδιστής...
Και ως Βουδδιστής ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ στα ΛΟΓΙΑ του ΙΗΣΟΥ τα ΛΟΓΙΑ του ΣΙΝΤΑΡΤΑ ΓΚΟΤΤΑΜΑ..."
"Γιατί φίλε μου που ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ, αυτό που ΛΕΩ ΞΕΚΑΘΑΡΑ είναι πώς ΟΣΑ ΕΙΠΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ, τα είπαν ή ΠΡΙΝ ή ΜΕΤΑ απο Εκείνον και "άλλοι"...
Γιατί λοιπόν Εκείνους τους "άλλους" δεν τους "πιάνετε" και να συζητήσουμε για το ΤΙ ΔΙΔΑΞΑΝ ΤΑ ΦΩΤΙΣΜΕΝΑ ΟΝΤΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ;;;"
"...Οτι ο Ιησούς ΔΕΝ μίλησε για ΑΓΑΠΗ;;;
Μα ΝΑΙ, τι άλλο μπορεί να δίδαξε την ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ (και ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ όπως παιδικά ισχυρίζεσαι);;;
Παρά ΜΟΝΟ την Αγάπη...
Και ποιά είναι η ΝΕΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ που έφτιαξε;;;
ΚΑΜΜΙΑ...
Μιάς και ο Ιησούς ΟΥΔΕΠΟΤΕ έφτιαξε θρησκεία...
Θα ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΕΣ ΟΜΩΣ με τη θρηκεία που έφτιαξαν οι μαθητές Του εις ανάμνησιν Εκείνου...
Ε, η θρησκεία που φτιάχτηκε στηρίχθηκε ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ στη ΘΥΣΙΑ ΜΕΣΟ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ που βίωσε Εκείνος...
Ξέρεις...
Και ο Κρίσνα ΣΤΑΥΡΩΘΗΚΕ..."

Που λοιπόν είναι τα ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ? Λες ότι πριν από τον Χριστό μίλησαν κι άλλοι ""φωτισμένοι"" για αυτά που μίλησε ο Χριστός. Ωραία και? Πού απαντά αυτό σε αυτά που παραθέτει ο Γηγενής? Σε κόπτει που εμείς οι κοιμήσηδες ανοίξαμε θέμα για τον Χριστό και όχι για τους προηγούμενούς του ή τους επόμενούς του? Λες...λες...λες...Αντικειμενικά δεν μπορείς να εξετάσεις τα παραθέματα? Αυτός είναι εθελοτυφλισμός. Αυτή είναι προκατάληψη. Τί με ενδιαφέρει εμένα εάν μίλησαν και κάποιοι άλλοι """φωτισμένοι""" για αυτά? Εγώ βλέπω να μυθοποιείται ένα πρόσωπο απλώς επειδή έτσι μας το πέρασαν. Εάν εσύ θες να πιστεύεις ότι υπάρχουν φωτισμένοι, μυημένοι κλπ τότε ΠΙΣΤΕΥΕ. Η λέξη πίστη σου ταιριάζει απόλυτα.


Και τώρα το γνωστό τροπάρι
"Και ποιός σου είπε εσένα φίλε μου, πώς με τη ΛΟΓΙΚΗ μπορεί να ερευνηθεί η ΘΕΟΤΗΤΑ, η ΘΡΗΣΚΕΙΑ κλπ κλπ..."

Ωραία, συμφωνώ ότι η Θεότητα είναι κάτι υπερλογικό, κάτι ασύλληπτο. Αυτό όμως που κολλά εδώ? Εδώ εξετάζουμε κάτι συγκεκριμένο. Δεν πάμε να κατανοήσουμε καμία θεότητα. ΤΙ ΛΟΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ?


"Αντε να σε δώ παληκάρι μου...
Μπορείς ή μόνο λόγια μάλιστα μεγάλα & δυσανάλογα με το μπόϊ σου λές..."

Ότι πεις μπάρμπα. Το ψώνιο σου κύριε φωτισμένε δεν συμμαζεύεται. Κι ας το παίζεις δήθεν μετριοπαθής. Βέβαια όλοι οι δογματικοί από την φύση τους ψώνια είναι, οπότε δεν μου κάνει εντύπωση.
Έτσι. Συνέχισε. Είσαι σε καλό δρόμο. Δάσκαλοι σαν κι εσένα είναι απαραίτητοι...ΓΙΑ ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ.


Φίλε Πλωτίνε,

"ο σκοπός του διαλόγου είναι μέσα ΚΑΙ απο την ανταλλαγή αντίθετων απόψεων η περαιτέρω σκέψη ΚΑΙ πολλές φορές η αναθεώρηση ενδεχωμένος κάποιων πεποιθήσεων μας.
Η μυωπία του καθενός εξαρτάται απο την ατραπό που έχει επιλέξει και το κατά πόσο είναι προσκολλημένος σε αυτήν...."

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.
ΟΜΩΣ...Απόλυτη είναι και η αλήθεια. Μερικά πράγματα δεν είναι πως θα τα εκλάβω εγώ και πως θα τα εκλάβεις εσύ. Είναι κουκιά μετρημένα. Να αναθεωρήσω την άποψή μου εάν χρειάζεται. Σύμφωνει. Όμως μέχρι τώρα δεν έχω δει κάτι που να την καταρίπτει αλλά μόνο στοιχεία που την υπερισχύουν.(πολύ σωστά παραδείγματα χρησιμοποίησες)


"Εάν διάλεγες μία διαφορετική θρησκεία απο αυτήν που έχουν οι γονείις σου και ο περίγυρος σου αυτό δεν θα προκαλούσε προβλήματα και διχασμό τόσο σε εσένα όσο και στο κοινωνικό σου περιβάλλον..?"


Όχι απαραίτητα.Οι γονείς μου είναι χριστιανοί ορθόδοξοι φίλε μου.
Το ίδιο και κάποιοι από αυτούς που με περιβάλλουν.
Αντίθετα εγώ ήμουν άθεος από τα 10 μου που πρωτοδιάβασα Νίτσε. Φίλε ΠΛΩΤΙΝΕ υπάρχουν οι άνθρωποι που μαθαίνουν να σκέφτονται και να επιλέγουν για τον εαυτό τους και αυτοί που αναμασούν λόγια άλλων. Τώρα εάν υπάρχει ρατσισμός, ναι υπάρχει. Και τι έγινε? Αυτή είναι η ψυχολογία των μαζών. Πάντως δεν αντιλήφθηκα πλήρως τον σκοπό της ερώτησής σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 19:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dagon η ερώτηση μου έχει άμεση σχέση με αυτά που είπε ο Ιησούς. Όταν κάποιος είναι φορέας νέων ιδεών και πρακτικών αναγκαστικά διχάζει προκαλεί και διαφοροποεί.. Αυτό ακριβώς είπε και ο Χριστός στα παραδείγματα που παρατέθηκαν. Αυτά δεν τα λεώ για να υπερασπίσω τον Χριστιανισμό, αλλά γιατί έτσι εγώ τα αντιλαμβάνομαι..

Η αλήθεια δεν είναι απόλυτη φίλε μου θα διαφωνήσω...Αληθινοί για τον άνθρωπο είναι οι ήχοι που μπορεί να ακούσει, υπάρχουν όμως πολύ περισσότεροι που δεν μπορεί να τους ακούσει ...Ακούμε ότι μπορούμε και όχι ότι ΕΙΝΑΙ...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 20:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου κελσο αρχιδιδασκαλε παντογνωστη.ειμαι 27 εχω κανει 15 μηνες στα συνορα ετυχε να ειμαι απεναντι απο ενα τουρκικο φυλακιο οταν εγιναν τα ημια.
πιστευω οτι εχω μελετησει αρκετα οχι μονο τον χριστιανισμο αλλα και αλλες θρησκειες.
το ποσο ασχετος ειμαι και το ποσο σχετικος εισαι φαινεται απο τα στοιχεια που αντιπαραθετης στα δικα μου.
ο φοβος του θανατου ειναι η αληθεια που θα αντικρησουν οι πιστοι της καθε θρησκειας.το απολυτο τιποτα γιατι δεν υπαρχει τιποτα μετα θανατον
οσο για το αν μηλουσε αλληγορικα διαβαστε μερικα ακομα


οταν πηγαν να τον δουν η μητερα και τα αδερφια του σε ενα σπιτι που διδασκε αυτος δεν τους δεχτηκε αλλα ειπε οτι μητερα και αδερφια θεωρει αυτους που κανουν το θελημα του γιαχβε.(μαρκος Γ 31-35)

βεβαια πρεπει σαν καλοι χριστιανοι να εισαστε αφελεις να εχετε εμπυστοσινη και ταπεινωση στουσ κυρικες οπωσ τα παιδια στουσ γονεις τους για να πατε στην βασιλεια του γιαχβε.δηλαδη να ειστε μωροι(μαρκος Ι 13-16)(λουκας ΙΗ 15-17)


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 20:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως μπορείς να πάρεις στα σοβαρά κάποιον (κέλσο) που στα forums του esoterica υποστηρίζει πως πιστεύει και στον Βούδα και στον Κρίσνα και στον Γιαχβέ και στον Ιησού και στην Μπλαβάτσκυ και στους μασόνους και... σε άλλους πολλούς. Τώρα πως μπορεί να πιστεύει ταυτόχρονα σε διαφορετικές κοσμοθεωρίες είναι απορίας άξιον. Εμένα περισσότερο σε ΧΩΡΙΑΤΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ μου κάνει παρά σε εσωτερική αναζήτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 22:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ πάλι αυτο το αίθημα του ανταγωνισμού στο οποίο μας έχουν καλουπώσει και τσακωνόμαστε σαν τα κοκόρια για το ποιανού το λοφίο έχει καλύτερα χρώματα. Λέω να το αφήσουμε στην άκρη.

Αν έχουμε κάτι να προσφέρουμε στους φίλους που δαπανούν το χρόνο τους ανατρέχοντας στις σελίδες αυτές ας το κάνουμε, ελεύθερα, αβίαστα. Αν σε μας κατεβαίνουν ιδέες, ποιήματα, ας τα κρατήσουμε, ας τα γράψουμε, ας τα αφήσουμε να πετάξουν. Δεν έχει σημασία. Δεν πειράζει αν αρέσουν σε κάποιους και αν δεν αρέσουν σε κάποιους άλλους.

Δεν υπάρχει χώρος στη φιλοσοφία για φανατικούς. Αυτοί ανοίκουν σε άλλη ιστορική στιμγή της Ανθρωπότητας. Ας τους αφήσουμε πίσω. Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας και τότε ίσως να ανοίξουν και τα ηλίθια μυαλά μας. Επειδή μπορεί να κατανοούμε με το νου αλλά νικάμε με την καρδιά. Αν δεν έχουμε μια καρδιά δυνατή, κανένα νοητικό οικοδόμημα δεν θα μπορέσει να σταθεί όρθιο μπροστά και στη μικρότερη θύελλα.

Και η θύελλα θα έρθει, ας μη γελιόμαστε. Θα έρθει για να μας διδάξει. Επειδή πρέπει να μάθουμε. Επειδή είμαστε μπούφοι. Και είμαστε μπούφοι επειδή ο ένας καμαρώνει επειδή έχει διαβάσει 600 βιβλία, ο άλλος επειδή έχει γράψει 5000 άρθρα, ο τρίτος επειδή είδε τούρκους στρατιώτες το 1987, ο τέταρτος επειδή είναι ωραίος, ο πέμπτος επειδή είναι έξυπνος, ο έκτος επειδή είναι "πηδηχτούλης", ο έβδομος επειδή δεν είναι ελέφαντας, και πάει μέχρι να τελειώσουν οι αριθμοί.

Ε και? θα πω εγώ για όλα αυτά. Εγώ βέβαια που δεν έχω κάνει τίποτα στη ζωή μου είναι εύκολο να το πω αυτό. Μπορεί όμως να το πει και κάποιος που έχει κάνει κάτι και θεωρεί πως είναι σημαντικός γι' αυτό?

Και κάτι άλλο. Μπορεί να ξέρω πως φτιάχνεται ένα σπίτι. Ε, και? Πόσο διαφέρει αυτό από το να το φτιάξω? Πααααααααααααααααααααρα πολύ φίλοι μου. Τελικά ο άνθρωπος κρίνεται όχι για αυτά που ξέρει αλλά για αυτά που κάνει. Και για να κάνει πράγματα χρειάζεται να νικήσει και πρώτα απ' όλα τον ίδιο του τον εαυτό.

Τέλος πάντων πολύ τράβηξα. Δεν είναι ανάγκη να αποδείξω σε κανέναν πως είμαι σωστός. Ο καλύτερος δρόμος για μένα δεν είναι ο δρόμος κανενός άλλου. Όποιος επιχειρήσει να αντιγράψει τον δρόμο κάποιου άλλου, το πολύ-πολύ να γίνει ένα κακότεχνο αντίγραφο του πρωτοτύπου.

Γι αυτό και δεν επιδιώκω να επιβάλω τις απόψεις μου, τις ιδέες μου, το δρόμο μου, σε κανέναν όσο κι αν τον αγαπώ. Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει εκείνο που πρέπει και θα κριθεί από το πόσο καλά θα το κάνει. Είτε πιστεύει στην κρίση είτε όχι.

Προσωπικές απόψεις είναι αυτά και ζητώ συγνώμη αν ανακατεύτηκα σε μια συζήτηση που δεν με καλέσατε, αλλά θλίβομαι και δεν μπορώ παρά να εκφράσω αυτή τη θλίψη μου.

Φιλικά, Βελησάριος.


Καλιά να σε παίζει ένα χωριό, παρά να σε παίζει ο νους σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy