ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Μουσική και Ψυχή
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2002, 00:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν στιγμές που ακούγοντας μουσική, νιώθεις δυνατός και χαρούμενος. Εκείνες τις στιγμές "ανοίγει το μυαλό" και γίνεσαι ευαίσθητος σε ιδέες, σε συναισθήματα, στον "άλλον".

Τι είναι αυτό που κάνει πραγματικά η μουσική στην ψυχή μας;

Πώς μας επηρεάζει;

Και κάτι άλλο. Ποιο είδος μουσικής, ποιος συνθέτης, ποια μουσικά κομμάτια σας βοηθούν να αισθανθείτε πιο όμορφα ψυχικά; Που όχι μόνο σας διασκεδάζουν αλλά σας κάνουν καλύτερους;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2002, 02:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι 2.30 και μου ζητάς τώρα το πιό δύσκολο φίλε μου....
Να ψάξω να σου γράψω τίτλους απο μουσικά κομμάτια....
Η κούραση είναι τέτοια, που μάλλον αυριο θα σου απαντήσω.
Πάντως ή μουσική είναι ΔΟΝΗΣΗ...
Όταν "ακούς" μουσική, ΟΜΟΔΟΝΗΣΑΙ...
Αν τώρα η μουσική έιναι ΥΨΗΛΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ, σε ανεβάζει και εσένα που ομοδονήσαι μαζί της, καθώς και αντίθετο...

"Μουσική ποιεί και εργάσου"

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2002, 16:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστεύω πως μόνο η μουσική δεν μπορεί να αλλάξει τη διάθεση. Χρειάζεται και ο κατάλληλος δέκτης. Η ίδια μουσική δεν προκαλεί την ίδια διάθεση σε όσους την ακούν, αλλά επειδή, κατά βάθος έχουμε πολλά κοινά στοιχεία και κοινές εμπειρίες, υπάρχει αρκετή ομοιομορφία στην ανταπόκριση απέναντι στα μουσικά ακούσματα.

Πάντως, όταν ο άνθρωπος είναι αρνητικά τοποθετημένος απέναντι σε κάποιου είδους μουσική, δεν μπορεί να λειτουργήσει καθόλου με αυτή. Ξέρω κάποιους που ο ψυχισμός τους μπλοκάρεται εντελώς με την κλασική μουσική επειδή είναι νοητικά τοποθετημένοι σε ένα καλούπι νεομοντερνισμού.

Εγώ προτιμώ δυναμικά, πολεμικά θα έλεγα, χωρίς παρεξήγηση, κομμάτια, επειδή είμαι από τη φύση μου νωθρός και με βοηθούν να ξεξυπνάω...

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2002, 08:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα φίλε μου θα πρέπει να υπάρχει σχέση μεταξύ μουσικής και ακροατή.
Βασικό είναι να μάθει ο άνθρωπος ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ...
Μη ξεχνάμε τον Πυθαγόρα στο Κρότωνα της Μεγάλης Ελλάδας και στο μυητικό του άντρο που είχε το όνομα: ΟΜΑΚΟΙΕΙΟΝ

Σε αυτό το μυητικό κέντρο δίδασκαν την επιστήμη των αριθμών, των δονήσεων, άρα και της μουσικής.
Καλό λοιπόν είναι να προσπαθήσουμε να μάθουμε να ακούμε, έτσι γενικα στην αρχή, και πιό ειδικά αργότερα.
Να μάθουμε ν'ακούμε...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CrEeP
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2002, 12:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CrEeP  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H mousikh einai diaforetikh gia ton kathe akroath.
Yparxei ena eidos mousikhs omws pou opoios kai na eisai, oti kai na kaneis, opws kai na niwtheis, THA ksypnhsei thn agaph mesa sou.

Gia olous osous pisteyoun sthn agnh dynamh ths mousikhs.

http://www.soulonline.org/musicbox.htm

Oλα είναι ΕΝΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2002, 00:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλό το site φίλε μου Creap, πάρα πολύ καλό, αν και δε το έψαξα όλο...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CrEeP
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2002, 11:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CrEeP  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
apo aythn thn selida proteinw anapofeykta ta
crimson collection 1-2
crimson collection 3-4
crimson collection 5-6

3 arxeia 33lepta. Apisteytes melwdies.

Oλα είναι ΕΝΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 00:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης αν μπορείτε κατεβάστε από το διαδίκτυο μουσική από το συγκρότημα Αmethystium!!!Νομίζω η διεύθυνση είναι http://mp3.amethystium.com με κάθε επιφύλαξη.Ειδικά το κομμάτι "Paean" είναι ένα από τα αγαπημένα μου .Ελπίζω να γίνει και δικό σας. Επίσης,για να μην ξεχνιόμαστε ΟΛΑ τα κομμάτια του "δικού" μας Υanni είναι κατάλληλα (για μένα τουλάχιστον) για ταξίδια του νου και της ψυχής...Χαιρετώ σας και καλή ακρόαση!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 02:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με παρασύρατε είχατε δεν είχατε.... χεχεχε
Λοιπόν εμένα η μουσική η ΚΕΛΤΙΚΗ, είναι που με συγκινεί βαθειά.
Λόγοι προβιωτών;;;
Ποιός ξέρει;;;
Ειδικά μαγεύομαι στη κυριολεξία με τα μουσικά έργα της
Λορίνα Μακ Κένιτ.
Στα μουσικά αυτά έργα χρησημοποιούντε και ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ ΣΤΙΧΟΙ απο άποψης μεταφυσικής.
Και κάτι που ίσω δε ξέρετε, το τραγούδι τη Χάρης Αλεξίου, "ΝΕΦΕΛΗ", η μουσική είναι της Λορίνας Μακ Κένιτ.
Σας τη προτείνω και εγω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 06:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτρέψτε μου να σας προτείνω ένα συγκρότημα,όχι και τόσο γνωστό στην Ελλάδα.Λέγεται "Secret Garden".Το αγαπημένο μου είναι το "Pastorale".
Πραγματικά αξίζει τον κόπο...

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 10:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι μόνο καλό αλλά αριστουργηματικό.

Είναι ένας "Μυστικός Κήπος" που μπορείς να βρεις τα καλύτερα μουσικά άνθη.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 14:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πού είναι η μικρή μας Τζό να δεί την επιστήμη των 'Αστρων σε πλήρη εφαρμογή
Το ήξερα ότι θα συμφωνούσαμε μεταξύ μας τα Σκορπάκια

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΟΝΥΣΟΣ
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 11:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΟΝΥΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΔΟΥΜΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΝΗΣΕΙΣ - ΤΑΛΑΝΤΩΣΕΙΣ - ΚΥΜΑΤΑ - ΗΧΟΙ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΗΧΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ

ΑΝ ΜΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ (ΥΠΕΡΧΟΡΔΕΣ).
ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ,Ο ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΛΙΚΟ ΚΑΙ ΜΗ ΥΛΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 12:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά το λές φίλε μου Διόνυσε.
Πρώτος βέβαια που μιλησε γιατην Αρμονία μέσα στο Σύμπαν και τους Κόσμους, δεν ήταν άλλος απο τον ΠΥΘΑΓΟΡΑ.


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kassiopi
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2002, 19:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kassiopi  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος kassiopi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τη μουσική σίγουρα την αισθάνεσαι..είναι αυτό που σε κάνει να ανατριχιάζεις να γελάς να κλαίς να χαμογελάς νοσταλγικά και τόσα άλλα..μιλάει σε κάθε κύτταρο σου και κάποιες φορές δίνει άλλη όψη στη στιγμή σου..
τελευταίες μου μουσικές διεξοδοι είναι απο ΕΝΥΑ..γαλήνια ακούσματα θα τα χαρακτήριζα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2002, 21:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε καλωσορίζω και απο δώ φίλη Κασσιόπη.
Πολύ καλοί όντως οι ΕΝΥΑ...
Βλέπωντας τα "ακούσματα" της παρέας μας, προτέινω τη συλλογή "Reflexion Of Silence".
Είναι μια ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ συλλογή.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spacedion
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2002, 23:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spacedion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΛΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ

1.ΚΙΤΑRO / HEAVEN - EARTH
2.KITARO / GAIA ONBASHIRA
3. IODIUM ( ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ )
4.PAUL OAKENFOLD ( ΓΙΑ ΠΙΟ DANCE ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ )
5.JOHN DIGWEED / NORTH AND SOUTH
ΤΑ 3 ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΧΑΛΑΡΩΝΟΥΝ ΕΝΩ Ο PAUL OAKENFOLD EINAI ENAΣ ΑΠΟ
ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΥΣ DJ KATA ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ DJ.
TO NORTH AND SOUTH EINAI TOY 1996 ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ


ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ
SPACEDION - ΔΙΟΝΥΣΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2002, 09:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα "σεβαστούμε" τις απόψεις σου (όπως πάντα), πώς άλλωστε μπορείς να διαφωνήσεις με ένα Μουσικό Παραγωγό;;;
Περιμένουμε και άλλες προτάσεις φίλε Διόνυσε.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΟΝΥΣΟΣ
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2002, 11:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΟΝΥΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ KELSO ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΤΙ ΕΧΩ ΣΑΝ HOBBY ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΗΧΟΥΝ KAI ΡΥΘΜΩΝ ΜΕ SYNTHESIZER KAI ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΜΕΣΑ (SAMPLER-SEQUENCER-H/Y MUSIC PROGRAMS-FILTERS )
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΩΝ.

???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZIEL23
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2002, 20:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZIEL23  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ.
ΒΓΗΤΕ ΣΤΟ ΠΛΗΣΙΕΣΤΕΡΟ ΑΛΣΑΚΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΞΕΝΗ ΠΡΟΣ ΤΗ ΦΥΣΗ ΕΠΙΡΡΟΗ ΚΑΙ ΑΦΟΥΓΚΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΗΣ

Α-ΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2002, 21:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι όντως, η μουσική της μάνας φύσης είναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ.
Είτε της βροχής, της καταιγίδας, του ποταμού, του κερεαυνού κλπ.
Είτε των ζώων της φύσης, των πουλιών, των δελφινιών κλπ.

Αξέχαστο θα μου μείνει ένα ανοιξιάτικο πρωινό, σε κάποιο σπίτι σε εξοχή που με ξύπνησε το βουιτό απο μέλισσες που έκαναν το καθημερινό ταξίδι τους σε μια χαρουπιά του του κήπου...
Σηκώθηκα και βγήκα στο μπαλκόνι, δίπλα στη χαρουπιά...
Δυστυχός τα λόγια τα ανθρώπινα, είναι πραγματικά φτωχα για να περιγράψω τα συναισθήματά μου εκέινη τη στιγμη.
Απο τότε, κάθε άνοιξη (τέτοια εποχή) πολλά πρωινά με βρίσκουν στο μπαλκόνι να "συζητώ" με τις μέλισσες και να ακούω το μαγικό βουιτό τους...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2002, 21:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα σου έμεινε αξέχαστο,μια και βγαίνεις ποιητικός,φίλε Kelso.
Θα συμφωνήσω και με τους δυο σας...η φύση,η ποίηση..Εύχομαι καλή βραδιά.


rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2002, 23:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η όπερα δεν μας είναι τόσο γνωστή.Η αλήθεια είναι,ότι δεν είμαστε εξοικιωμένοι και μάλλον είμαστε προκατειλημένοι, μ' αυτό το είδος.Εντύπωση πάντως προκαλεί,η θεματολογία σε ορισμένους κλασικούς συνθέτες.Ας πούμε τον Μότσαρτ και τον Βάγκνερ...ο ηλιακός βασιλιάς,οι δυνάμεις του σκότους..Κάποτε,ένας φίλος τενόρος,μου είπε ότι παρατήρησε,κάθε φορά που αναφερόταν η λέξη ήλιος(sol),"τύχαινε" να 'ναι στην νότα σολ,στις όπερες του Βάγκνερ.Δεν μπόρεσα να το επαληθεύσω..αν ξέρει κανείς κάτι σχετικό,θα χαιρόμουν να το ακούσω.

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eleanna
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2002, 01:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eleanna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι γεγονος οτι η επιδραση της μουσικης στον ολο ψυχισμο μας ειναι ξεχωριστη. Πραγματικα δεν μπορω να εξηγησω γιατι απο στιγμη σε στιγμη αισθανομαστε τοσο διαφορετικα συναισθηματα. Ειναι σαν να πλαθει ολοκληρη την ψυχικη μας κατασταση. Δε θα ηταν νομιζω υπερβολη να πουμε οτι χωρις την μουσικη αυτος ο κοσμος θα ηταν πολυ βαρετος και ανιαρος, σχεδον ανυποφορος.
Οσο για την μουσικη της φυσης, η οποια ειναι εκπληκτικη, θα προτινα τον γνωστο σε ολους μας Βιβαλντι και τις 4 εποχες του, οπου πραγματικα τα μουσικα οργανα μιμουνται την ιδια την φυση.
Εκτος απο την Λορινα, εκπληκτικος ειναι και ενας Ιρλανδεζος χορευτης εν ονοματι Μαικλ Φλατευ ο οποιος μαζι με την ομαδα του χορευει το "riverdance" καταπληκτικο!
Το εργο λεγεται "The Lord of the dance" και το αγαπημενο μου μερος ειναι το "gypsy". Απλα μαγευτικο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2002, 07:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι Ελεάννα έχεις δίκιο σε όλα όσα λές
'Οσο για το "πώς θα ήταν ο κόσμος ΧΩΡΙΣ μουσική;" η απάντηση είναι,
ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΟΣΜΟΣ

Ο κόσμος είναι η ΑΡΜΟΝΙΑ και η ΑΡΜΟΝΙΑ είναι η ΜΟΥΣΙΚΗ

Πραγματικά ο Michael Flatley, αυτός ο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΧΟΡΕΥΤΗΣ μαζί με το 100μελές!!!!! χορευτικό του συγκρότημα είναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ και για το "αυτί" αλλά και για το "μάτι" του ακροατή - θεατή.

Το έργο που αναφέρεις ΔΥΣΤΥΧΟΣ δεν το γνωρίζω
'Εχω όμως ΚΑΙ το cd απο το έργο του "Feet Of Flames" αλλά ΚΑΙ το video απο τη παράσταση που είχε δώσει στις 25 Ιουλίου του 1998 στο Hyde Park του Λονδίνου.

ΣΚΕΤΗ ΜΑΓΕΙΑ

Πές μου για το έργο του "The Lord Of Dance" είναι καινούργιο ή παλαιότερο;;;

'Οσο για σένα καλή μου φίλη Ροζάριουμ, ανέφερες ΔΥΟ ΜΥΣΤΕΣ!!!
Και ο Μότσαρτ και ο Βάγκνερ ήταν ΜΥΗΜΕΝΟΙ στον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ...
Μάλιστα ο Βάγκνερ ήταν και ΕΙΝΑΙ (ακόμα) Ο ΜΟΝΟΣ που τόλμησε και έγραψε ΠΩΣ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΘΕΟΙ!!!
Μιλάω για το έργο του "ΛΥΚΟΦΩΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ", το οποίο είναι το ΤΕΤΑΡΤΟ μέρος τής τετραλογίας του με κύριο τίτλο "Το Δακτυλίδι Του Νίμπελούνγκ", έργο που έγραψε απο το 1853 έως το 1874!!!!

Πραγματικά η μουσική του (που είναι πιό κοντά σε μένα) και θεματολογία των έργων του (είναι αυτός που μας "έδειξε" την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ Σκανδιναϋική Μυθολογία), είναι ένα ΔΩΡΟ ΕΞ ΟΥΡΑΝΟΥ...
Είμαι πλέον βέβαιος ότι εκτός απο τη Σκανδιναϋική Μυθολογία χωρίς την ΙΔΙΟΦΥΙΑ του Βάγκνερ, δεν θα γνωρίζαμε και για την μυθολογική ιστορία του Ιερού Γκράαλ (δισκοπότηρου) και της Λόγχης του Λογγίνου.
Μιλώ για τις ιστορίες του Βασιλειά Αρθούρου και των Ιπποτών του.

Μιλούν για την μυητική αξία που είχε ΚΑΙ ΕΧΕΙ το έργο του Βάγκνερ και έτσι είναι (κατ'εμέ πάντα).
Μα, το ΔΙΣΚΟΠΟΤΗΡΟ και η ΛΟΓΧΗ, δεν ειναι τα 2 ΑΡΧΕΓΟΝΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ, η ΘΥΛΙΚΗ κια η ΑΡΣΕΝΙΚΗ όψη του ΕΝΟΣ, το ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ και το ΚΑΘΕΤΟ τμήμα του ΣΤΑΥΡΟΥ;;;

Και μόνο ακούγωντας τα έργα του ΡΙΧΑΡΔΟΥ ΒΑΓΚΝΕΡ, μπαίνεις σε "δώματα" απρόσιτα σε όποιον ΔΕΝ έχει λάβει μύηση...
Ακούστε τον...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2002, 15:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κέλσο,χαίρομαι ιδιαίτερα για την απάντησή σου.
Εντύπωση μου 'κανε ο Πάρσιφαλ του Βάγκνερ...Αν μπορείς να μου πεις,κι αν σκέφτομαι σωστα..η Κούντρι στο τέλος πεθαίνει.Δεν έφτανε η μετάνοιά της..πρέπει να πεθάνει για να σωθεί;


rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eleanna
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2002, 22:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eleanna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κελσο αυτο ειναι το μονο εργο που γνωριζω για τον φλατευ. Τον ανακαλυψα τυχαια πριν περιπου 2 χρονια σε μια παρασταση, που ειχε δοσει σε καποιο θεατρο και το ειχε δειξει το φιλμνετ, δε θυμαμαι περισσοτερα . Απλα ειχα κρατησει τον τιτλο για να το κατεβασω σε MP3.

Θα ηθελα ομως να προτεινω ακομα Shara Brightman-"Hijo de la luna"
και NICKODEMUS feat. CAROL C.-Cleopatra in New York

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2002, 08:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερίζω την.... μουσική παρέα του Esoterica.gr
'Ηδη έχω βάλει και ακούω Βάγκνερ και μάλιστα ένα απο τα δυνατά κομμάτια, "το Πέταγμα των Βαλκυριών"...
"Μουσική, ποιεί και εργάσου"

άσχετα αν είναι πρωί, μεσημέρι ή βράδυ...

Καταρχάς πρίν δώσω την υποκειμενική μου άποψη (ΟΠΩΣ ΚΑΝΩ ΠΑΝΤΑ) στην ερώτηση για την Κούντρυ, θέλω να σου πώ καλή μου Ροζάριουμ ότι είμαι ο "ΚΑΝΕΝΑΣ" (κατα τον 'Ομηρο), που θα πώ αν "σκέφτεσαι" και μάλιστα "αν σκέφτεσαι σωστά".
Τι θα πεί "σωστά";;;
Και ποιός το καθορίζει;;;

Επείσης για τους υπόλοιπους καλούς μας φίλους, που ΠΙΘΑΝΑ να ΜΗΝ γνωρίζουν το έργο που αναφερώμαστε λέω να δώσω μια μικρή περίληψη του έργου, ώστε να αντιληφθούν για τι ακριβώς μιλάμε τα δύο μας Ελπίζω να μη "διαφωνεί" κανένας

Ήταν 26 Ιούλη του 1882 στο θέατρο Μπαϋρώιτ που δώθηκε η Α' παράσταση του έργου του Ριχάρδου Βάγκνερ "Πάρσιφαλ", ΕΠΤΑ μήνες πρίν απο το θάνατο του μεγάλου Μουσουργού.
Και να η ιστορία του έργου,
Το 'Αγιο Δισκοπότηρο (Holy Graal) καθώς και η Ιερή Λόγχη είχαν περιέλθει στον ΤΙΤΟΥΡΕΛ, ο οποίος ίδρυσε ένα τάγμα ιπποτών για τη φύλαξή τους. Το 'Αγιο Δισκοπότηρο ήταν το ποτήρι που ΚΟΙΝΩΝΗΣΑΝ οι 11 μαθητές του Ιησου Χριστού στον Μυστικό Δείπνο και που κατα τη ΣΤΑΥΡΩΣΗ Του περισυνελλέγει μεσα σε αυτό το ποτήρι το ΑΙΜΑ του ΕΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟΥ απο το κέντησμα (τρύπημα) που δέχθηκε απο την Λόγχη του Λογγίνου (Ιερή Λόγχη).
Αυτά λοιπόν ήταν τα Ιερά κειμήλια τα οποία το τάγμα του Τιτουρέλ θα έπρεπε να φυλάνε στο πέρασμα των αιώνων.
Αρχηγό του τάγματος ο Τιτουρέλ όρισε τον γιό του τον ΑΜΦΟΡΤΑΝ, με τον όρκο του να παραμείνει ΑΓΝΟΣ.
Οι δυνάμεις του Σκότους, προσωποποιημένες στον ΚΛΙΓΚΣΟΡ έστειλαν μιά πανέμορφη γυναίκα, την ΚΟΥΝΤΡΥ να παρασύρει τον αγνό Αμφόρταν και να "πατήσει" τον όρκο που είχε δώσει στον πατέρα του.
'Ετσι και έγινε, ο Αμφόρταν ΘΑΜΠΟΜΕΝΟΣ απο την πανέμορφη Κούντρυ, έπεσε στην αγκαλιά της και στον έρωτά της, ξεχνώντας τα Ιερά κειμήλια που έπρεπε να προσέχει.
Ο Κλίγκσορ, επωφελούμενος του ΥΠΝΟΥ που είχε περιπέσει το ζευγάρι μετα την ερωτική πράξη, άρπαξε την Ιερά Λόγχη και το 'Αγιο Δισκοπότηρο, κέντησε (τρύπησε) με τη Λόγχη τον Αμφόρταν, πληγή η οποία θα μάτωνε συνέχεια μέχρις ότου ξανανακτηθούν τα κλεμένα κειμήλια.
Για να ανακτηθούν όμως τα κλεμένα, κάποιος θα έπρεπε να πάει να τα βρεί και να τα πάρει πίσω. Αυτός που θα το έκανε θα έπρεπε να ήταν ΑΓΝΟΣ και ΑΘΩΟΣ.
Ο ήρωας λοιπόν που θα έφερνε πίσω τα κλεμένα ήταν ο ΠΑΡΣΙΦΑΛ.
Ο Κλίγκσορ μη μπορώντας να αντιμετοπίσει τον Πάρσιφαλ, επιστρατεύει και πάλι την πανέμορφη Κούντρυ με την ακαταμάχητη ομορφιά της.
'Ομως ο Πάρσιφαλ, απομακρύνει τους ΠΕΙΡΑΣΜΟΥΣ που τον βάζει η Κούντρυ, εμμένει στους όρκους ΑΓΝΟΤΗΤΑΣ που είχε δώσει και πέρνει πίσω τα κειμήλια. Θεραπεύει τον Αμφόρταν και η Κούντρυ, αυτη η γεμάτη θέλγητρα ερωτικά γυναίκα ώς μετανοούσα ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ, πλένει τα πόδια του Πάρσιφαλ, τα σκουπίζει με τη πλούσια μαλλιά της και τέλος πεθαίνει

Και τώρα, να απαντήσω καλή μου Ροζάριουμ.
Η Κούντρυ δεν είναι άλλη παρά η ΚΟΥΝΤΛΙΝΙ, η γνωστή δυναμοενέργεια που έχει ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ και βρίσκεται κουλουριασμένη στους ΣΠΕΡΜΟΓΟΝΟΥΣ ΑΔΕΝΕΣ (Σβατισθάνα Τσάκρα).
Λέγεται επείσης και ΚΟΥΝΤΑΛΙΝΙ ΣΑΚΤΙ και στην Ινδική Φιλοσοφία είναι η Σάκτι ή σύζυγος του ΣΙΒΑ, οι γάμοι των οποίων (η ένωση δηλαδη) γίνεται στο "στέμα του χιλιοπέταλου λωτού" που έδρα του έχει το ΥΠΕΡΩΟΝ (ΥΠΕΡ Ο ΩΝ), το κεφάλι στη ανθρώπινη φυσιολογία.

Θα πρέπει να εξηγήσω τώρα τη ΜΥΣΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ των "Γάμων του Σίβα & της Σάκτι", αλλά είναι κάτι το οποίο δε θα κάνω.
Πάντως για να ενωθεί ένας "θνητός" (Κούντρυ) με έναν "θεό" (Πάρσιφαλ) θα πρέπει να υπάρξει η "θεοποίηση" του θνητού και αυτό είναι που στις μυητικές διαδικασίες λέγεται ΘΑΝΑΤΟΣ.

Ελπίζω με τα λίγα που είπα, να έδωσα δύο πράγματα,
αφενός, να απάντησα στο ερώτημά σου καλή μου φίλη και
αφετέρου, να έδωσα το έναυσμα να βγούμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ στην αναζήτηση του Φωτός της Γνώσεως (των ιερών κειμηλίων κατα την ιστορία του Πάρσιφαλ), ΠΑΝΤΟΥ και στα ΠΑΝΤΑ γιατί ΠΑΝΤΟΥ και στα ΠΑΝΤΑ βρίσκεται ΕΝ ΣΥΝΟΛΟ η πολυπόθητη ΑΛΗΘΕΙΑ.


Σε ευχαριστώ Ροζάριουμ εκ βάθους ψυχής που πρωί πρωί, με έστειλες σε μέρη που η γαλήνη που εισέπραξα θα με ακολουθεί για όλη την υπόλοιπη ημέρα ή και για μέρες ακόμα...
Κλείνωντας μεταφέρω κάτι απο κάποιο προηγούμενο τόπικ το οποίο έχει μάλλον καλύτερη απήχηση "εδώ" παρά "εκέι" γιατί έτσι αποδεικνύεται η αξία της μουσικής,
"... Καλό λοιπόν είναι να προσπαθήσουμε να μάθουμε να ακούμε, έτσι γενικα στην αρχή, και πιό ειδικά αργότερα.
Να μάθουμε ν'ακούμε...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2002, 10:39:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η απάντησή σου ήταν πλήρης,φίλε μου.Κι ευχαριστώ..

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cybernaut
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2002, 21:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybernaut  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια γεια χαρα
πολυ ενδιαφεροντα τα οσα λετε αλλα κανεις δεν ανεφερε εστω κ ενα ROCK συγκροτημα. μα ειναι δυνατον? χωρις το ROCK που θα βρισκομασταν? δεν αστειευομαι! Το πιο απολαυστικο και συναμα πιο ανουσιο δημιουργημα απο καταβολης ανθρωπου..

γνωριζετε τους ΤΟΟL ? εχετε αποψη επι του θεματος?


(edit)
υγ.1 www.toolband.com
υγ.2 μου φαινεται οτι εχω ΠΟΛΥ μουσικη να κατεβασω ..long live audio galaxy
Overthinking , overanalysing
seperates the body from the mind

Edited by - cybernaut on 24/04/2002 21:06:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2002, 23:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσορίζω το νέο μας φίλο.

Πες μου κυβερνοναύτη και για άλλα Rock συγκροτήματα που σου αρέσουν.

Να πω την ... αμαρτία μου, δεν τους ξέρω τους TOOL.

Είμαι πολύ αμαρτωλός;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy