ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Το κλάμα βγήκε από τον παράδεισο...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 17:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχθές μπόρεσα να δω τελικά (μετά από πολλές προσπάθειες)ολόκληρη την ταινία "Το Κλάμα Βγήκε Από Τον Παράδεισο".

Μου φάνηκε απλά καταπληκτικό!!!!! Πολλοί ηθοποιοί, πολύ γέλιο και πολλά, χιλιοπαιγμένα, απίστευτα διακωμωδισμένα.......... κλισέ. Τα σκηνικά, οι ρόλοι ακόμη και τα γνωστά μας χορευτικά-όνειρα-μιούζικαλ που υπάρχουν στις περισσότερες ελληνικές ταινίες, ήταν σκηνοθετημένα με τον ίδιο τρόπο.

Αν και το όλο πνεύμα της ήταν μια αστεία πλευρά των μελό, μπορώ να πω ότι το τελευταίο τραγούδι, ο παραλλαγμένος "Λευτέρης", ήταν μια πράξη για να πουν οι νέες γενιές ένα ΜΕΓΑΑΑΑΛΟ ευχαριστώ στις ταινίες της δεκαετίας '60 και να δείξουν ότι όσα και αν λέμε για αυτές, πάντα θα μας συντροφεύουν σαν μια λαμπρή ιστορία του ελληνικού κινηματογράφου.

Πώς το έπαθε το ελληνικό κέντρο κινηματογράφου και χρηματοδότησε ωραία ταινία, είναι ένα από τα μυστήρια που ούτε το esoterica δεν μπορεί να λύσει.,

-------------------------
Μώρε κάτι θέλει να μου πει η ζωή...... Αλλά τί είναι αυτό;;;;

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 23:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχθές μπόρεσα να δω τελικά (μετά από πολλές προσπάθειες)ολόκληρη την ταινία "Το Κλάμα Βγήκε Από Τον Παράδεισο".

bladerunner και εγώ χθες το κατάφερα...

Μάτια...Παρατηρούν...Δεν μπορούν να δουν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2003, 20:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς σου φάνηκε; Καθώς επίσης και πώς φάνηκε σε όποιον το έχει δει....

-------------------------
Μώρε κάτι θέλει να μου πει η ζωή...... Αλλά τί είναι αυτό;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 00:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή... Χωρίς ιδιαίτερο νόημα... Απλώς ευχάριστη...

Μάτια...Παρατηρούν...Δεν μπορούν να δουν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lipotaktis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 17:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lipotaktis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FRIEND BLADERUNNER
Ωραία η ταινία.Πολύ γέλιο,αλλά κάπου κάνει κοιλιά.

Don't press yourself.
let you free.
you will find the answer.
Be sure
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 00:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΟΙΛΙΑ;;;

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 03:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΟΙΛΙΑ;;;

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!


Τί δεν καταλαβαίνεις φίλε wicca;;;;
Δεν έχεις ξανακούσει τη φράση;
Αντιγράφω από το λεξικό του Μπαμπινιώτη λοιπόν: ΦΡΑΣΗ "Κάνω κοιλιά" χαλαρώνω(σε προσπάθεια, εργασία κλπ): οι εργασίες για τη διάνοιξη οδού κάνουν κοιλιά(δεν προχωρούν εντατικά)/αυτή την περίοδο η ομάδα έχει κάνει κοιλιά.
Ο lipotaktis λοιπόν θέλει να πει ότι σε κάποια σημεία το έργο "χαλαρώνει", παραμένει ασύνδετο και παρουσιάζει κάποια κενά.
Κατάλαβες τώρα;
Πάντως είσαι εύθυμος χαρακτήρας. Σου ανταποδίδω λοιπόν τα χαμόγελα.

Η ταινία αυτή πάντως είναι μια πολύ καλή προσπάθεια διακωμώδισης των Ελληνικών ταινιών. Τώρα ο λόγος μάλλον που σε κάνει να αισθανθείς ότι η ταινία κάνει κοιλιά, μάλλον οφείλεται στο ότι δε θα έχει τύχει να δεις τη συγκεκριμένη ταινία που διακωμωδείται στο εκάστοτε σημείο.

Φιλικά

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lipotaktis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 12:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lipotaktis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FRIEND secondborn
Μπορεί να έχεις δίκιο γιατί οι Ελληνικές ταινίες δεν είναι και οι πλέον αγαπημένες μου.

Don't press yourself.
let you free.
you will find the answer.
Be sure
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 17:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ταινια χρηματοδοτιθηκε απο την Village roadshow pictures.


quote:
Πώς το έπαθε το ελληνικό κέντρο κινηματογράφου και χρηματοδότησε ωραία ταινία, είναι ένα από τα μυστήρια που ούτε το esoterica δεν μπορεί να λύσει.,


RESPECT IS EARNED, NOT GIVEN

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 10:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ:


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 16:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ταινία συνχρηματοδοτείται από πολλούς.... Στην αρχή έχει όλους τους χορηγούς που είναι και πολλοί, καθότι είναι η ακριβότερη ελληνική ταινία που γυρίστηκε ποτέ.... Και όντως είναι και η Village Roadshow....

-------------------------
Μώρε κάτι θέλει να μου πει η ζωή...... Αλλά τί είναι αυτό;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stormwatch
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 01:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stormwatch  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θυμαμαι να εχω δει χειροτερο εργο στη ζωη μου.Απιστευτη σαχλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 01:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν θυμαμαι να εχω δει χειροτερο εργο στη ζωη μου.Απιστευτη σαχλα
Τι ακριβώς είναι αυτό που θεωρείς ως χειρότερο και τι σάχλα?

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stormwatch
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 01:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stormwatch  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τραβηγμενα τα παντα σε σημειο να καταντα εντελως γελοιο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 01:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα, η παρωδία, είναι το κατ' εξοχήν "τραβηγμένο" είδος...Χωρίς υπερβολή δεν μπορεί να διακωμωδήσει, πόσο μάλλον ένα είδος ταινιών που είναι οι ίδιες σε πολλά σημεία υπερβολικές και τραβηγμένες...

Εκτός αν δεν σου αρέσει το συγκεκριμένο είδος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 21:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την ταινία αυτή μπορεί να την καταλάβει κανείς ακόμα καλύτερα αν ζεί ή έχει ζήσει με ανθρώπους παλαιότερων γενεών όπου πίνανε νερό στο όνομα των ηθοποιών δραματικών ταινιών της εποχής εκείνης.Παρατηρώ τη γιαγιά μου όταν με ζάπινγκ συναντά ταινία τους Ξανθόπουλου και της βούρτσης να καθηλώνεται στο έργο σε μια κατάσταση βαθειάς ύπνωσης.
Παραμιλά με τα λόγια των ηθποιών,δακρύζει,συμπάσχει μαζί τους και το μεγαλύτερο δράμα σαν θεατής το δοκιμάζει όχι στη λύση του δράματος του έργου αλλά όταν τελιώνει το έργο ακόμα και αν το τέλος είναι χαρούμενο.Είναι σαν να τους λέει μη μου στερείται την κλάψα δωστε μου και άλλη.
Το έργο δεν είχε ως κύριο στόχο σάτιρας την τέχνη της εποχής εκείνης αλλα μάλλον το σκεπτικό των θεατών.Βλέποντας μεσα απο το χοντροκομένο χιούμορ των Ρέπα-Παπαθανασίου τα γραφικά κλισέ της εποχής σίγουρα θα γεννήθηκε μέσα μας το ερώτημα "καλά πώς βλέπατε τότε τέτοια πράγματα?".Η Τζεσσσση ,η Τζέλλλλα,η Τζζζίνι και ο Τζζζζονυ μπορεί να μας φέρνουν πολύ γέλιο αλλά κάποτε το να χρησιμοποιείς τέτοια ονόματα σε έκανε να νιώθεις πιο αμερικάνος και ίσως πιο Χολιγουντιανός,σε έφερνε πιο κοντά στο προβαλλόμενο πρότυπο.
Η κλάψα και η κακομοιριά βέβαια ακόμα υπάρχει στο πετσί μας και μπορεί να μην την βλέπουμε να αναπαράγεται μέσα απο Ξανθοπούλιες φιγούρες αλλά σίγουρα σε κάτι συνομωσιολογικά ρίγη που κατα καιρούς μας πιάνουν,η αίσθηση οτι πέφτουν όλοι επάνω μας να μας αδικήσουν ( είτε σε ατομικό είτε σε συλλογικό επίπεδο) αναδύεται αυτό το δόγμα κακομοιριάς.Πιθανόν ο Ρέπας-Παπαθανασίου του μέλλοντος να το προσαρμόσουν και αυτό στη μεγάλη οθόνη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 21:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έκανα ένα λάθος...εκεί που λέω " το μεγαλύτερο δράμα ως θεατής το δοκιμάζει όχι στη λύση.." αντικαταστείστε το με όχι στην κορύφωση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy