ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Yπνωση και αναδρομή
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Aristidis
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 15:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aristidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό μήνα σε όλους
Δεν ξέρω αν υπάρχει ανάλογο topic (το pc μου δεν βγάζει την "αναζήτηση θεμάτων").Σίγουρα υπάρχει κάτι ανάλογο στα θέματα σχετικά με "προηγούμενες ζωές", εγώ όμως ψάχνω μαρτυρίες μελών του esoterica που να έχουν κάποια τέτοια εμπειρία.
Φιλικά .'.


ΟΥΚ ΕΝ ΤΟ ΠΟΛΛΩ ΤΟ ΕΥ

Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 19:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αν έχει κάποιος περιμένεις σοβαρά να σου πει;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aristidis
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 15:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aristidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Βελισαριε
Πιστευω στην ελευθερία της σκέψης και της εκφρασης.Εαν όμως κάποιος έχει καποια συστολή θα μπορουσε να στείλει e-mail.
Φιλικά .'.

ΟΥΚ ΕΝ ΤΟ ΠΟΛΛΩ ΤΟ ΕΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 11:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ...

ΟΤΑΝ ΥΠΝΩΤΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΖΩΕΣ ΤΟΥ;;;


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aristidis
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 12:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aristidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ WICCA - Αυτό ειναι σωστό
Φιλικά .'.

ΟΥΚ ΕΝ ΤΟ ΠΟΛΛΩ ΤΟ ΕΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 15:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλιότερα είχα παρακολουθήσει κάποιες αναδρομές που έκανε ένας τύπος μπροστά σε ακροατήριο. Πλάκα είχε αλλά δεν με έπεισε. Νομίζω ότι μπορείς εύκολα να "βάλεις ιστορίες" στο μυαλό του άλλου, όσο τον υπνωτίζεις και να αρχίσει να λέει διάφορα... άσε που δύσκολα μπορείς να τα επιβεβαιώσεις...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 10:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σας.

Το θέμα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον! Δυστυχώς δεν έχω πληροφόρηση ώστε να συνεισφέρω...

Φαντάζομαι ότι θα είναι λιγάκι "τρομακτικό" (εκτός από διαφωτιστικό), το να μπορέσεις να εμπιστευτείς κάποιον τόσο, ώστε να του "επιτρέψεις" να σε υπνωτίσει και να πας "πίσω" σε άλλες ζωές σου (αν υπάρχει κάτι τέτοιο).

* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aristidis
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 12:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aristidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η OSTRIA αναφέρεις:
quote:

Νομίζω ότι μπορείς εύκολα να "βάλεις ιστορίες" στο μυαλό του άλλου, όσο τον υπνωτίζεις και να αρχίσει να λέει διάφορα... άσε που δύσκολα μπορείς να τα επιβεβαιώσεις...



Xωρίς να θέλω να διαφωνίσω μαζί σου ένας άνρθωπος σε κατάσταση ύπνωσης ίσως να είναι "ευάλωτος" σε τετοιου είδους επιρροές, αλλά πως μπορούμε να εξηγήσουμε μικρά παιδία να μιλάνε γλώσσες του παρελθοντος,που δεν θα μπορούσαν να γνωρίζουν, ή να απαντούν σε ερωτήσεις που αναφέρονταν σε πιστοποιημένα γεγονότα (και με λεπτομέρειες);
Αλλωστε σε τι θα μπορούσε να αποσκοπεί μιά "κατασκευασμένη" αναδρομή από ανθρώπους ειδικευμένους;
Φιλκά.'.

ΟΥΚ ΕΝ ΤΟ ΠΟΛΛΩ ΤΟ ΕΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aristidis
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 12:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aristidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σου μέρα oneiric1
Xωρίς και εγώ να γνωρίζω πολλά επ΄αυτού, υποθέτω ότι πρέπει να υπάρχει μιά σχέση εμπιστοσύνης στον "ειδικό" που θα αναλάβει την αναδρομή.Συμφωνώ απόλυτα ότι τα αποτελέσματα ίσως να είναι τόσο "τρομακτικά" ώστε και να αλλάξουν τη σκέψη του "ανάδρομου" στη παρούσα ζωή.
Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που ανοιξα το topic.
Φιλικά.'.


ΟΥΚ ΕΝ ΤΟ ΠΟΛΛΩ ΤΟ ΕΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 23:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Xωρίς να θέλω να διαφωνίσω μαζί σου ένας άνρθωπος σε κατάσταση ύπνωσης ίσως να είναι "ευάλωτος" σε τετοιου είδους επιρροές, αλλά πως μπορούμε να εξηγήσουμε μικρά παιδία να μιλάνε γλώσσες του παρελθοντος,που δεν θα μπορούσαν να γνωρίζουν, ή να απαντούν σε ερωτήσεις που αναφέρονταν σε πιστοποιημένα γεγονότα (και με λεπτομέρειες);
Αλλωστε σε τι θα μπορούσε να αποσκοπεί μιά "κατασκευασμένη" αναδρομή από ανθρώπους ειδικευμένους;

Φίλε Αριστείδη το ότι είναι "πιό ευάλωτος" είναι γνωστό... Δεν έχεις δει ποτέ παράσταση υπνωτισμού που ο υπνωτισμένος παίρνει εντολές ή πείθεται ότι είναι πχ. κότα και αρχίζει να κακαρίζει;

Για την "πιστοποίηση" της ξένης ή της αρχαίας γλώσσας και των γεγονότων του παρελθόντος, πόσο σίγουροι μπορούμε να είμαστε;
Θα πρέπει ο υπνωτισμός να γίνει μπροστά σε γλωσσολόγους και ιστορικούς (και σε γιατρούς) για να είμαστε σίγουροι.
(Εγώ πάντως δεν θυμάμαι σε καμιά από τις 10 περίπου αναδρομές που έχω παρακολουθήσει να μιλούν άλλη γλώσσα (εκτός από μια που όμως την γνώριζε) και δεν άκουσα να περιγράφουν με λεπτομέρειες γνωστά ιστορικά γεγονότα, αντιθέτως οι περισσότεροι θυμήθηκαν με το ζόρι το όνομά τους, κανένας το που ακριβώς έμενε, αλλά ούτε ποιός ήταν στην εξουσία εκείνη την περίοδο κλπ.)

Αυτά που θυμόντουσαν ήταν οι καθημερινές τους συνήθειες και η προσωπική τους ιστορία.

Δεν λέω ότι δεν μπορεί όντως να είναι αλήθεια και να συμβαίνει, παρόλο που μπορώ να σκεφτώ διάφορες άλλες εξηγήσεις όπως η εγγραφή στο DNA ή η μνήμη από κάτι που άκουσαν κάποτε και δεν το συγκράτησαν αλλά έμεινε στο μυαλό τους κλπ.
όσο για το γιατί να "κατασκευάσουν" μια τέτοια ιστορία... σκέψου πόσα βιβλία μπορούν να γεμίσουν οι "κατασκευασμένες" αναδρομές και με πόσα χρήματα να γεμίσουν τις τσέπες των "ειδικευμένων" υπνωτιστών...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 13:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eκανα το λάθος να πληρώσω 20.000 δρχ πριν από 5 χρόνια σε ένα "διάσημο" υπνωτιστή που συμμετέχει σε όλες τις εκπομπές του είδους με κάθε ευκαιρία...

Ακόμη αναρωτιέμαι... αν ήταν τα πιο πεταμένα μου λεφτά...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mrmystick
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 14:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mrmystick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!
Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κάποιες απόψεις άλλων φίλων, δεν νομίζω ότι άνθρωπος έχει ζήσει άλλες ζωές ή θα ζήσει άλλη ζωή εκτός απ' αυτή που ήδη ζει ή έζησε ή πρόκειται να ζήσει. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και μοναδικός από τον άλλον όπως κάθε τι στο σύμπαν είναι διαφορετικό από κάθε τι άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lipotaktis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 15:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lipotaktis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FRIEND Aristidis
Πιστεύω πως δεν χρειάζεται να υπνωτιστείς για να γίνει κάτι τέτοιο.
Αρκεί να είσαι μισοκοιμισμένος στο κρεβάτι σου και να μπορείς ακόμα να σκεφτείς.Θα δεις, θα σκεφτείς απίθανα πράγματα που ούτε καν τα φαντάζεσαι.


Το δις εξ αμαρτειν
ουκ ανδρος σοφου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 23:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΜΙΑ ΜΕΘΟΔΟ ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΘΕΛΕΤΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΓΡΙΝΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΜΑΣ.


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KaFriLa
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 22:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KaFriLa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας θελω να προσθεσω και εγω πως ενα φαινομενο που συμβαινει σχεδον σε ολους τους ανθρωπους ειναι να αισθανονται πως εχουν ξαναζησει μια συγκεκριμενη κατασταση . Εγω προσωπικα το εχω νοιωσει πολλες φορες αυτο το "φαινομενο" το οποιο ονομαζεται deja vu . Τωρα για τον υπνωτισμο δεν μπορω να ειμαι σιγουρος οτι μεσω αυτου μπορεις να κανεις αναδρομη στις προηγουμενες ζωες σου διοτι οι πληροφορίες για το τι ακριβώς συμβαίνει σ' αυτές τις αναδρομες είναι συγκεχυμένες και
πολλές φορές ακολουθούνται από διαστρεβλώσεις, μυθοπλασίες ή και
μια ιδέα τρόμου . Εγω ξερω πως ο υπνωτισμος , η υποβολη και η αυτουπνωση ειναι μεθοδοι επικοινωνιας των "διαμεσων" με το κοσμο του υπερφυσικου .

'Το μονο που ξερω ειναι πως δεν ξερω τιποτα'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 00:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΜΙΑ ΜΕΘΟΔΟ ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΘΕΛΕΤΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΓΡΙΝΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΜΑΣ.


Δεν είναι και τόσο καλή ιδέα φίλε wicca!!

Πόσες φορές πρέπει να το πούμε

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 08:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και από εμένα. Δεν είναι απαραίτητο ο υπνωτισμός να χρησιμοποιείται μόνο για αναδρομές ΄΄η για κάτι υπέρ-φυσικό. Όταν αυτό συμβαίνει δεν μπορεί να αποδεικνύει κάτι περισσότερο από αυτό που είναι. Δηλαδή κάποιος άνθρωπος έχει βρεθεί σε μια τέτοια κατάσταση όπου μπορεί να λαμβάνει κάποια μηνύματα.(είτε δικά του είτε άλλων). Είναι πραγματικά μια εντυπωσιακή μέθοδος για να πετύχεις κάποια πράγματα.(ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ , ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΟ ΣΚΟΠΟ).

Συνοψίζοντας θα ηθελα να πω/γραψω ότι

1/ ΑΝ αποφασίσουμε να υπνωτιστούμε πρέπει να γνωρίζουμε παρά πολύ καλά τον υπνωτιστή. Του παραχωρούμε το δικαίωμα να ΠΑΙΞΕΙ με το υποσυνείδητο μας. Αυτό σημαίνει ότι ο υπνωτιστής έχει την ευκαιρία να μας κάνει υποχείρια του. Το έχω δει να συμβαίνει και είναι πραγματικά τρομακτικό. Πιο τρομακτικό από τις αναδρομές των γνωστών που ουρλιάζουν ότι τους βασανίζουν οι Βίκινγκς κ.α.

2/ Tο πιο σημαντικό όμως είναι αυτό και ελπίζω να με καταλάβει ο φιλαράκος μου ο WICCA.
O υπνωτιστής με την κατάλληλη εμπειρία έχει την δυνατότητα να χρησιμοποιήσει τον υπνωτιζόμενο (όπως αυτόν τον βολεύει) χρησιμοποιώντας κάποιες λέξεις κλειδιά που όταν τις ακούει ο υπνωτιζόμενος πράττει αυτό που του έχουν πει. Οι λέξεις κλειδιά έχουν απαγορευτεί ακόμα και για το ξεκίνημα της ύπνωσης. Η ουσία όμως είναι ΟΤΙ Ο ΥΠΝΩΤΙΣΤΗΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΑ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΥΠΝΩΤΙΖΟΜΕΝΟ.
ΤΕΛΟΣ (γιατί αρκετά σας κούρασα) πριν κάποιος ασχοληθεί με τον υπνωτισμό θα πρέπει να ξέρει ότι τα περιθώρια κάποιου λάθους είναι αρκετά μεγάλα , και πολύ συχνά αυτό το λάθος μπορεί να αποβεί μοιραίο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mysterynightmare
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 13:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mysterynightmare  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά τη γνώμη μου δε συμβαίνει αναδρομή σε μια από τις προηγούμενες ζωές ή κάτι τέτοιο απλά με την ύπνωση το συνείδιτο απενεργοποιείτε και το υποσυνείδιτο δημιουργεί ότι θέλει. Και βέβαια κάποιοι θα πουν πως όμως μερικοί άνθρωποι θυμούνται όταν είναι υπνοτισμένοι τόσο καθαρά σκηνές απ'την δήθεν προηγούμενη ζωή του. Αυτο οφείλετε σε ένα μέρος το μυαλού που λέγεται κοινή συμείδηση και έχει αποθηκευμένες τις μνήμες των προγόνων μας από αιώνες. Δε προσπαθώ να παίξω τον έξυπνο απλά μόλις διάβασα ένα κάποια βιβλία για το υποσεινήδιτο και έχω πιστεί τελείως

Η μαγεία είσαι ΕΣΥ και όχι τα λόγια που χρησιμοποιείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy