ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΣΕ ΜΙΑ ΕΥΧΗ,ΠΟΙΑ ΘΑ ΗΤΑN
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2010, 12:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ξερω αν υπάρχει θεος ή ανώτερες οντότητες ή καποια συμπαντική δυναμη που αλλα αυτό που σκεφτομουν απο μικρή ήταν να μπαίνει ένας θόλος στον καθενα οταν παει να του κάνει κακο κάποιος, να τον χτυπήσει ή να του φωνάζει και να τον βρίζει. Εν πάση περιπτώσι, ένας προσωπικός θόλος στον καθένα όποτε κανεις να μη μπορει να κανει κακο σε κανενα. Όλα θα μοιραζόντουσαν, δε θα υπηρχε δικο μου δικο σου (π.χ. στην αρχη θα μπουκαρανε φτωχοι και αστεγοι σε σπιτια)
Φυσικα δε θα υπηρχαν φυλακές (και φυλακισμένοι), αφου κανεις δε θα μπορουσε να πιασει κανενα, θα εμπαινε ο θόλος. Οποτε θελοντας και μη όλα θ' αλλαζανε.
Καμιά φορά λέω ότι αν αρχισουμε να το σκεφτομαστε όλοι μπορει και να συμβει κάποια στιγμή :ΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2010, 15:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν ξερω αν υπάρχει θεος ή ανώτερες οντότητες ή καποια συμπαντική δυναμη που αλλα αυτό που σκεφτομουν απο μικρή ήταν να μπαίνει ένας θόλος στον καθενα οταν παει να του κάνει κακο κάποιος, να τον χτυπήσει ή να του φωνάζει και να τον βρίζει. Εν πάση περιπτώσι, ένας προσωπικός θόλος στον καθένα όποτε κανεις να μη μπορει να κανει κακο σε κανενα. Όλα θα μοιραζόντουσαν, δε θα υπηρχε δικο μου δικο σου (π.χ. στην αρχη θα μπουκαρανε φτωχοι και αστεγοι σε σπιτια)
Φυσικα δε θα υπηρχαν φυλακές (και φυλακισμένοι), αφου κανεις δε θα μπορουσε να πιασει κανενα, θα εμπαινε ο θόλος. Οποτε θελοντας και μη όλα θ' αλλαζανε.
Καμιά φορά λέω ότι αν αρχισουμε να το σκεφτομαστε όλοι μπορει και να συμβει κάποια στιγμή :Ρ

ΑΓΑΠΗΤΗ nays,
ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ!

ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ
ΣΚΕΠΤΕΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!

ΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ,ΠΟΥ
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ
ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ!!!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΘΟΛΟΣ???!!!
ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ

ΑΛΛΑ,ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2010, 16:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς σας βρήκα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2010, 19:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλώς σας βρήκα

ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΟΜΩΣ,ΑΓΑΠΗΤΗ nays
ΠΩΣ ΕΙΧΕΣ ΑΥΤΗ,ΤΗΝ
"ΦΑΕΙΝΗ" (ΟΝΤΩΣ)ΣΚΕΨΗ???!!!

ΚΑΙ ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ,ΤΟ nik ΣΟΥ
ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΝΑΥΣ???

ΑΝ ΝΑΙ,ΤΟΤΕ
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ
"ΤΑΞΙΔΙΑΡΙΚΕΣ" ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ,
ΘΑΛΑΣΣΙΝΩΝ ΟΔΩΝ...


Υ.Γ.ΠΟΣΟΙ ΑΡΑΓΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΛΙΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ
ΤΟ ΤΡΙΤΟΚΛΙΤΟ "ΝΑΥΣ"???


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2010, 19:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δε θυμαμαι πως μου ήρθε
είναι από το ναυς αλλα και απο το Ναυσικα αλλα κυριώς γιατι όταν πρωτομπηκα ήταν το 1ο που μου'ρθε στο μυαλο
για το Υ.Γ. που λες μαλλον ξερεις καλα ελληνικα ε;(τριτόκλιτο;!)
εγω πάντως το λυκειο τελειωσα χωρις φροντιστήρια πέρα απο αγγλικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2010, 19:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλήθεια το δικό σου; αν και σπανιως μου ρχεται να ρωτησω κανενα για το νικ του
λες να 'ναι απο τον Καποδίστρια; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2010, 19:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δε θυμαμαι πως μου ήρθε
είναι από το ναυς αλλα και απο το Ναυσικα αλλα κυριώς γιατι όταν πρωτομπηκα ήταν το 1ο που μου'ρθε στο μυαλο
για το Υ.Γ. που λες μαλλον ξερεις καλα ελληνικα ε;(τριτόκλιτο;!)
εγω πάντως το λυκειο τελειωσα χωρις φροντιστήρια πέρα απο αγγλικα

ΑΓΑΠΗΤΗ nays,
ΤΟ ΝΑΥΣΙΚΑ ΠΟΥ ΛΕΣ(ΜΑΘΑΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ...)
ΕΧΕΙ ΡΙΖΑ ΤΟ -ΝΑΥ ΠΟΥ
ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΛΟΙΟ,ΚΑΡΑΒΙ.
ΚΑΙ ΠΛΕΩ ΟΜΩΣ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΡΗΜΑ.

ΤΩΡΑ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΣΧΕΣΗ.
Η ΝΑΥΣΙΚΑ ΗΤΑΝ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΑΛΚΙΝΟΟΥ,
ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ ΤΩΝ ΦΑΙΑΚΩΝ (ΚΕΡΚΥΡΑΙΟΙ),
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΛΕΓΑΝ (ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΟΜΗΡΟΣ ΣΤΗΝ ΟΔΥΣΣΕΙΑ)
ΠΩΣ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΝ
ΚΥΒΕΡΝΗΤΗ!!!

ΠΕΡΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟΥ ...ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ,
Η ΝΑΥΣΙΚΑ Η ΚΑΤΑΓΩΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ
ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΦΑΙΑΚΩΝ,ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙ
ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ,ΤΗΝ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΤΩΝ
ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΜΕ ΤΑ ΝΑΥΤΙΚΑ...

ΑΡΑ ΤΟ ΝΑΥ- ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ Η ΝΑΥΣ=ΠΛΟΙΟ,ΚΑΡΑΒΙ,ρημ.ΠΛΕΩ,ΕΠΙΠΛΕΩ

Υ.Γ. Ε,ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ???
ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΑΥΤΗ ΓΛΩΣΣΑ???
ΜΙΑ ΖΩΗ ...ΔΕΝ ΜΑΣ ΦΤΑΝΕΙ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2010, 19:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αλήθεια το δικό σου; αν και σπανιως μου ρχεται να ρωτησω κανενα για το νικ του
λες να 'ναι απο τον Καποδίστρια;

ΝΑΙ,ΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ
ΠΡΩΤΟ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗ ΤΗΣ
ΕΛΛΑΔΟΣ(ΠΟΙΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ,ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ)
ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ
ΘΕΩΡΩ ΩΣ ΤΟΝ ΜΟΝΟ
ΕΝΤΙΜΟ,ΗΘΙΚΟ,ΦΙΛΟΤΙΜΟ,ΕΡΓΑΤΙΚΟ,ΓΝΩΣΤΗ...
ΑΛΛΑ ΠΡΟ ΠΑΝΤΩΝ ΕΛΛΗΝΑ
ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΤΩΝ ΝΕΩΤΕΡΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΤΗΣ
ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2010, 20:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δε θυμαμαι πως μου ήρθε
είναι από το ναυς αλλα και απο το Ναυσικα αλλα κυριώς γιατι όταν πρωτομπηκα ήταν το 1ο που μου'ρθε στο μυαλο
για το Υ.Γ. που λες μαλλον ξερεις καλα ελληνικα ε;(τριτόκλιτο;!)
εγω πάντως το λυκειο τελειωσα χωρις φροντιστήρια πέρα απο αγγλικα

ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ΜΙΑ ΖΩΗ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ,ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΩ...

ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΡΙΤΟΚΛΙΤΟ Η ΝΑΥΣ!!!

ΑΝΩΜΑΛΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ,ΜΕΤΑΠΛΑΣΤΟ
ΔΗΛ. ΑΛΛΑΖΕΙ ΘΕΜΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΤΩΣΕΙΣ!!!

ΚΑΛΑ Ε?
ΞΕΦΤΕΡΙ ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ!!!

ἡ ναῦς(=πλοῖο), τῆς νε-ώς (ἀπὸ τὸ νη-ός μὲ ἀντιμεταχώρηση), τῇ νη-ί, τὴν ναῦ-ν, ὦ ναῦ - αἱ νῆ-ες, τῶν νε-ῶν, ταῖς ναυ-σί, τὰς ναῦς, ὦ νῆ-ες (θέμα: ναυ-, νη-, νε-).

ΠΗΓΗ:http://omilias.blogspot.com/2007/01/blog-post_27.html
(ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΠΛΟΓΚ!!!)


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 23/07/2010 20:13:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2010, 22:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραιες πληροφορίες. Για τη Ναυσικα το ηξερα οπως και για τον Καποδιστρια γνωριζω, περιεργο βεβαια (για τον Καποδιστρια) γιατι γενικα δε θυμαμαι τιποτα απο ιστορια. παλια ειδικα δε μου αρεσε καθολου τη σιχαινομουν εκανα παπαγαλια ό,τι ήταν αναγκαιο(αλλα δεν περιμενα να το χεις παρει απο κει γι αυτο και η φατσουλα που εβαλα)
Δεν είναι το όνομά μου και εγω απο μεσα μου το προφέρω ναίς, εξάλλου σαν νικ το έβαλα και μου άρεσε ηχητικα
ευχαριστω για τις πληροφορίεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2010, 23:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωραιες πληροφορίες. Για τη Ναυσικα το ηξερα οπως και για τον Καποδιστρια γνωριζω, περιεργο βεβαια (για τον Καποδιστρια) γιατι γενικα δε θυμαμαι τιποτα απο ιστορια. παλια ειδικα δε μου αρεσε καθολου τη σιχαινομουν εκανα παπαγαλια ό,τι ήταν αναγκαιο(αλλα δεν περιμενα να το χεις παρει απο κει γι αυτο και η φατσουλα που εβαλα)
Δεν είναι το όνομά μου και εγω απο μεσα μου το προφέρω ναίς, εξάλλου σαν νικ το έβαλα και μου άρεσε ηχητικα
ευχαριστω για τις πληροφορίες

"ΟΙ ΛΑΟΙ ΠΟΥ ΞΕΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΗΝ
ΞΑΝΑΖΗΣΟΥΝ"

Ο ΕΣΤΙ ΜΕΘ'ΕΡΜΗΝΕΥΟΜΕΝΟ,ΑΝ ΔΕΝ
ΜΑΘΕΙΣ ΑΠ'ΤΑ ΠΑΘΗΜΑΤΑ ΣΟΥ,
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ
ΝΑ ΠΡΟΚΟΨΕΙΣ...
ΘΑ ΕΠΑΝΕΡΧΕΣΑΙ ΣΤΑ
ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ
ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΡΜΑΙΟ ΤΟΥ
ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 23/07/2010 23:04:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2010, 23:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτα να δεις τώρα τι θυμήθηκα ενω μπήκα σ' ενα ασχετο θεμα και ξεκινησα να διαβαζω
Πριν κανενα μήνα περιπου είχε στο νετ μια εκπομπη που είχε τυχει καποιες φορες να παρακολουθήσω, δε θυμαμαι πώς λεγεται, η παρουσιάστρια λέγεται Βίκυ και είχε καλεσμένο κάποιον (δεν την είδα απ την αρχη, αλλα γλωσσολογος θα 'ταν) ελεγε πολύ ενδιαφεροντα πραγματα αν τυχει και τη βρω με καποιο τροπο,θα σου δωσω το λινκ. Στο λυκειο εν τω μεταξυ είχαμε μαθημα γλωσσολογίας, δυστηχως ήταν ελαχιστες ωρες μεσα στο χρονο κι ουτε τελειωσαμε το μικρο βιβλιαρακι που είχαμε, αλλα ήταν απιστευτα ενδιαφερον σε εβαζε σε τετοιο τροπο σκεψης ωστε αφου σου εδινε καποιες βασικες πληροφορίες μπορουσες να βρεις τα υπόλοιπα μόνος σου (σαν αποκωδικοποίηση ας πουμε)
π.χ. το γνωστο εστίν που έγινε ist στα γερμανικά, est (ή καπως έτσι) στα γαλλικα και is στα αγγλικα και παει λεγοντας. Σου εδινε ελάχιστα τετοια παραδείγματα γιατί γενικα ασχολουνταν με τις γλώσσες γενικά (όλου του κόσμου) π.χ. για τον ήχο τους (όπως και για τα αρχαια ελληνικά) π.χ. οι γλώσσες στο βορρα είναι γεματες συμφωνα λόγω του ότι είχε πολυ κρυο και δεν ανοίγαν πολύ το στομα τους, ενω νοτια π.χ. η αραβες εχουν πολλα φωνήεντα (αβαλαχααν) λόγω ζέστης
τελοσπάντων ήταν πολυ ενδιαφερον

Υ.γ. αν βρω κάποιο λινκ με την εκπομπη θα σου το δώσω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2010, 23:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοιτα να δεις τώρα τι θυμήθηκα ....


... π.χ. οι γλώσσες στο βορρα είναι γεματες συμφωνα λόγω του ότι είχε πολυ κρυο και δεν ανοίγαν πολύ το στομα τους....

.... ενω νοτια π.χ. η αραβες εχουν πολλα φωνήεντα (αβαλαχααν) λόγω ζέστης..


τελοσπάντων ήταν πολυ ενδιαφερον

Υ.γ. αν βρω κάποιο λινκ με την εκπομπη θα σου το δώσω


ΦΟΒΕΡΟ...παναθεμά σας νυχτιάτικα...

Πάω για ύπνοοοοο...καληνύχτα σε όλα τα νυχτοπούλια...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2010, 23:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Κοιτα να δεις τώρα τι θυμήθηκα ....


... π.χ. οι γλώσσες στο βορρα είναι γεματες συμφωνα λόγω του ότι είχε πολυ κρυο και δεν ανοίγαν πολύ το στομα τους....

.... ενω νοτια π.χ. η αραβες εχουν πολλα φωνήεντα (αβαλαχααν) λόγω ζέστης..


τελοσπάντων ήταν πολυ ενδιαφερον

Υ.γ. αν βρω κάποιο λινκ με την εκπομπη θα σου το δώσω


ΦΟΒΕΡΟ...παναθεμά σας νυχτιάτικα...

Πάω για ύπνοοοοο...καληνύχτα σε όλα τα νυχτοπούλια...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Ε, ΟΧΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΑΠΟ ΤΩΡΑ!!!!!!!!

ΚΑΤΣΕ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ!!!!!!

ΑΥΤΟ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΑΒΕΣ,
ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2010, 23:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοιτα να δεις τώρα τι θυμήθηκα ενω μπήκα σ' ενα ασχετο θεμα και ξεκινησα να διαβαζω
Πριν κανενα μήνα περιπου είχε στο νετ μια εκπομπη που είχε τυχει καποιες φορες να παρακολουθήσω, δε θυμαμαι πώς λεγεται, η παρουσιάστρια λέγεται Βίκυ και είχε καλεσμένο κάποιον (δεν την είδα απ την αρχη, αλλα γλωσσολογος θα 'ταν) ελεγε πολύ ενδιαφεροντα πραγματα αν τυχει και τη βρω με καποιο τροπο,θα σου δωσω το λινκ. Στο λυκειο εν τω μεταξυ είχαμε μαθημα γλωσσολογίας, δυστηχως ήταν ελαχιστες ωρες μεσα στο χρονο κι ουτε τελειωσαμε το μικρο βιβλιαρακι που είχαμε, αλλα ήταν απιστευτα ενδιαφερον σε εβαζε σε τετοιο τροπο σκεψης ωστε αφου σου εδινε καποιες βασικες πληροφορίες μπορουσες να βρεις τα υπόλοιπα μόνος σου (σαν αποκωδικοποίηση ας πουμε)
π.χ. το γνωστο εστίν που έγινε ist στα γερμανικά, est (ή καπως έτσι) στα γαλλικα και is στα αγγλικα και παει λεγοντας. Σου εδινε ελάχιστα τετοια παραδείγματα γιατί γενικα ασχολουνταν με τις γλώσσες γενικά (όλου του κόσμου) π.χ. για τον ήχο τους (όπως και για τα αρχαια ελληνικά) π.χ. οι γλώσσες στο βορρα είναι γεματες συμφωνα λόγω του ότι είχε πολυ κρυο και δεν ανοίγαν πολύ το στομα τους, ενω νοτια π.χ. η αραβες εχουν πολλα φωνήεντα (αβαλαχααν) λόγω ζέστης
τελοσπάντων ήταν πολυ ενδιαφερον

Υ.γ. αν βρω κάποιο λινκ με την εκπομπη θα σου το δώσω



ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΗΣ ΒΙΚΥ ΦΛΕΣΣΑΣ
ΣΤΗΝ ΝΕΤ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ Ο ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗΣ.
ΤΟ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ.

ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ
...ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ,
ΘΗΣΑΥΡΟΣ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2010, 23:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την ιστορία τη σιχαινομαι για πολλους λογους και στην τελικη η ιστορία που μας διδάσκανε δεν ξερω αν ήταν αληθινα όλα οσα λεγανε
θυμαμαι ότι παντα λεγανε οτι είμαστε οι εκλεκτοτεροι, οι ηρωες και τα θύματα
η απορία που είχα απο το γυμνασιο (κι όταν πηγαινες να εκφρασεις τετοια απορία μονο ξυλο δε σου δίνανε) η απορία λοιπον ήταν η εξής
αφου ήταν τέτοια η καταδυναστευση των τουρκων και ζουσαν τόσο φρικιαστικα και άσχημα γιατί ήταν επι 400 χρονια κάτω απο το "ζυγό" τους και γιατί εγω θυμαμαι που μια τεράστια περιοχη εδω που ζω μου λεγε η γιαγια είναι του τάδε του τα χαν δωσει επι τουρκοκρατίας

αρα μάλλον το μεγαλύτερο ποσοστό των ελλήνων τότε πιθανότατα να καλοπερνούσε, λέω το μεγαλύτερο όχι όλο, γι αυτό λοιπον κι έκαναν τα στραβα ματια στους υπόλοιπους που μπορει να ζούσαν χαλια 4 αιώνες

ήταν άνθρωποι σαν όλους τους ανθρώπους με τις αδυναμίες τους και τις δυνατές τους πλευρές καποιοι αλλα σε καμια περιπτωση έτσι όπως μας τα παρουσιαζαν και ετυχε να διαβάσω και απο καποια αρθρα του Ηλία Πετρόπουλου πράγματα που παρέλειπαν??? να μας πουνε στο σχολειο

τελοσπάντων προς το παρόν δε με νοιαζει καθόλου η ιστορία ούτε καν τη δική μου ιστορία δε γουσταρω να σκεφτομαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2010, 19:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοιτα να δεις τώρα τι θυμήθηκα ενω μπήκα σ' ενα ασχετο θεμα και ξεκινησα να διαβαζω
Πριν κανενα μήνα περιπου είχε στο νετ μια εκπομπη που είχε τυχει καποιες φορες να παρακολουθήσω, δε θυμαμαι πώς λεγεται, η παρουσιάστρια λέγεται Βίκυ και είχε καλεσμένο κάποιον (δεν την είδα απ την αρχη, αλλα γλωσσολογος θα 'ταν) ελεγε πολύ ενδιαφεροντα πραγματα αν τυχει και τη βρω με καποιο τροπο,θα σου δωσω το λινκ. Στο λυκειο εν τω μεταξυ είχαμε μαθημα γλωσσολογίας, δυστηχως ήταν ελαχιστες ωρες μεσα στο χρονο κι ουτε τελειωσαμε το μικρο βιβλιαρακι που είχαμε, αλλα ήταν απιστευτα ενδιαφερον σε εβαζε σε τετοιο τροπο σκεψης ωστε αφου σου εδινε καποιες βασικες πληροφορίες μπορουσες να βρεις τα υπόλοιπα μόνος σου (σαν αποκωδικοποίηση ας πουμε)
π.χ. το γνωστο εστίν που έγινε ist στα γερμανικά, est (ή καπως έτσι) στα γαλλικα και is στα αγγλικα και παει λεγοντας. Σου εδινε ελάχιστα τετοια παραδείγματα γιατί γενικα ασχολουνταν με τις γλώσσες γενικά (όλου του κόσμου) π.χ. για τον ήχο τους (όπως και για τα αρχαια ελληνικά) π.χ. οι γλώσσες στο βορρα είναι γεματες συμφωνα λόγω του ότι είχε πολυ κρυο και δεν ανοίγαν πολύ το στομα τους, ενω νοτια π.χ. η αραβες εχουν πολλα φωνήεντα (αβαλαχααν) λόγω ζέστης
τελοσπάντων ήταν πολυ ενδιαφερον

Υ.γ. αν βρω κάποιο λινκ με την εκπομπη θα σου το δώσω



ΑΓΑΠΗΤΗ nays,
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ "ΔΡΟΣΙΣΕΙ"
ΛΙΓΑΚΙ,
ΚΑΘΟΜΑΙ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ,
ΣΤΑΥΡΟ ΖΩΡΑ,
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ,ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ
ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟ ΕΣΟΤΕΡΙΚΑ...

ΛΟΙΠΟΝ,ΣΧΕΤΙΚΑ Μ'ΑΥΤΟ ΤΟ
ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ,ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΤΑ ΟΣΑ,ΜΑΣ
ΛΕΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ
...ΑΠΑΙΔΕΥΤΑ,ΝΑ ΠΩ???


ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ.

ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΟΙ ΑΡΑΒΕΣ,ΛΟΓΩ
ΖΕΣΤΗΣ ΛΕΝΕ ΠΟΛΛΑ
ΦΩΝΗΕΝΤΑ,ΤΟΤΕ ΟΙ
ΜΑΥΡΟΙ ΤΗΣ ΑΦΡΙΚΗΣ
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ
ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΟ
ΣΤΟΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ!!!!!
ΑΡΑ,ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ
ΣΥΜΦΩΝΑ...

ΦΑΝΤΑΖΕΙ ΑΣΤΕΙΟ Ε???
ΕΣΥ ΤΙ ΛΕΣ ΕΠ'ΑΥΤΟΥ???


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2010, 19:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Την ιστορία τη σιχαινομαι για πολλους λογους και στην τελικη η ιστορία που μας διδάσκανε δεν ξερω αν ήταν αληθινα όλα οσα λεγανε
θυμαμαι ότι παντα λεγανε οτι είμαστε οι εκλεκτοτεροι, οι ηρωες και τα θύματα
η απορία που είχα απο το γυμνασιο (κι όταν πηγαινες να εκφρασεις τετοια απορία μονο ξυλο δε σου δίνανε) η απορία λοιπον ήταν η εξής
αφου ήταν τέτοια η καταδυναστευση των τουρκων και ζουσαν τόσο φρικιαστικα και άσχημα γιατί ήταν επι 400 χρονια κάτω απο το "ζυγό" τους και γιατί εγω θυμαμαι που μια τεράστια περιοχη εδω που ζω μου λεγε η γιαγια είναι του τάδε του τα χαν δωσει επι τουρκοκρατίας

αρα μάλλον το μεγαλύτερο ποσοστό των ελλήνων τότε πιθανότατα να καλοπερνούσε, λέω το μεγαλύτερο όχι όλο, γι αυτό λοιπον κι έκαναν τα στραβα ματια στους υπόλοιπους που μπορει να ζούσαν χαλια 4 αιώνες

ήταν άνθρωποι σαν όλους τους ανθρώπους με τις αδυναμίες τους και τις δυνατές τους πλευρές καποιοι αλλα σε καμια περιπτωση έτσι όπως μας τα παρουσιαζαν και ετυχε να διαβάσω και απο καποια αρθρα του Ηλία Πετρόπουλου πράγματα που παρέλειπαν??? να μας πουνε στο σχολειο

τελοσπάντων προς το παρόν δε με νοιαζει καθόλου η ιστορία ούτε καν τη δική μου ιστορία δε γουσταρω να σκεφτομαι



ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ nays,
ΣΟΥ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΆΝΩ ΤΗΝ
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΙΟ ΠΑΝΩ
ΣΟΥ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ:


"ΟΙ ΛΑΟΙ ΠΟΥ ΞΕΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΗΝ
ΞΑΝΑΖΗΣΟΥΝ"

Ο ΕΣΤΙ ΜΕΘ'ΕΡΜΗΝΕΥΟΜΕΝΟ,ΑΝ ΔΕΝ
ΜΑΘΕΙΣ ΑΠ'ΤΑ ΠΑΘΗΜΑΤΑ ΣΟΥ,
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ
ΝΑ ΠΡΟΚΟΨΕΙΣ...
ΘΑ ΕΠΑΝΕΡΧΕΣΑΙ ΣΤΑ
ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ
ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΡΜΑΙΟ ΤΟΥ
ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ...

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ
ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ
ΣΟΥ ΛΕΩ...
ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΤΟ
ΛΕΩ ΜΕ ΔΑΣΚΑΛΙΣΤΙΚΟ ΥΦΟΣ,
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ...

ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ
ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ "ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑΣ"
ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΕΙΝΑΙ
ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ!!!

ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΡΟΣ ΕΧΕΙΣ
ΔΙΚΙΟ,ΑΛΛΑ
ΥΠΕΒΑΛΕΙΣ ΛΙΓΑΚΙ ΟΣΟ
ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ
ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ "ΚΑΛΟΠΕΡΝΟΥΣΑΝ".

ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ
ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΤΑ ΑΙΤΙΑ
ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΗΣ
ΚΑΤΟΧΗΣ...

Ο ΑΝΑΛΦΑΒΙΤΙΣΜΟΣ ΠΟΥ
ΜΕΘΟΔΕΥΣΑΝ Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ
ΛΑΟ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΩΜΑΪΚΗ ΚΑΤΟΧΗ
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΣΩ
ΤΗΣ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΤΟΥ
ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ
ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ
ΠΑΡΑΒΛΕΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.
ΙΣΑ-ΙΣΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ
ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ
ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ
ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗΣ,Μ'ΟΤΙ ΑΥΤΟ
ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2010, 20:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα
για το βιβλιαράκι που λες σου εφερα 1-2 παραδειγματα, τι να σου πω μπορει να σου φαινεται αστειο όπως όταν είπαν οτι η γη είναι στρογγυλη και όλοι γελασαν και εξεφρασαν την απορία τότε πώς δεν πεφτουμε... από την άλλη μπορει και να 'χεις δικιο τι να σου πω
εγω το βρηκα τρομερα ενδιαφερον γιατί ελεγε πολλά για τις γλωσσες κ την εξελιξή τους που τα έβρισκα λογικά

τωρα για την ιστορία που λες είναι τερααααάστια συζητηση που εγω τουλαχιστον δεν ξερω αν έχω κ σπουδαια ορεξη εστω κ να σε αντικρούσω
(για την τουρκοκρατια που λες, μπορεί κ να 'χεις δικιο γιατί όπως σου είπα δεν ξερω πολλα, σιγουρα έχεις διαβασει περισσότερο)

αλλά! Αυτό που λες:

«"ΟΙ ΛΑΟΙ ΠΟΥ ΞΕΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΗΝ
ΞΑΝΑΖΗΣΟΥΝ"
Ο ΕΣΤΙ ΜΕΘ'ΕΡΜΗΝΕΥΟΜΕΝΟ,ΑΝ ΔΕΝ
ΜΑΘΕΙΣ ΑΠ'ΤΑ ΠΑΘΗΜΑΤΑ ΣΟΥ,
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ
ΝΑ ΠΡΟΚΟΨΕΙΣ...
ΘΑ ΕΠΑΝΕΡΧΕΣΑΙ ΣΤΑ
ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ
ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΡΜΑΙΟ ΤΟΥ
ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ...»

Σκέψου το κ συ λίγο παραπάνω και κανε την εξής ερώτηση στον εαυτό σου:
Τι είναι ιστορία; Ποια ιστορια; Κ απο ποιους γραφτηκε;
Αν δεν είχε πέσει η χουντα π.χ. κ ήταν καθεστώς μεχρι σήμερα, άραγε τι θα εγραφαν τα «εκπαιδευτικά» βιβλια ιστορίας στο σχολειο;; δωσε μονη σου απαντήσεις
Αν νικουσαν οι ναζι και ήμασταν κομμάτι της αυτοκρατορίας τους, τι θα έγραφαν τα βιβλία κ πάει λέγοντας
Η ιστορία που διδάσκουν (και εμπλουντίζουν με διαφορές σάλτσες κ μαργαριτάρια κάποιοι εκπαιδευτικοί) διαμορφώνεται απο εξουσίες και συμφέροντα πιστευω
Δεν κινουμε εμεις τα νηματα αλλά είμαστε ασταθμητος παραγοντας στα σχέδιά τους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2010, 20:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Ο ΑΝΑΛΦΑΒΙΤΙΣΜΟΣ ΠΟΥ
ΜΕΘΟΔΕΥΣΑΝ Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ
ΛΑΟ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΩΜΑΪΚΗ ΚΑΤΟΧΗ
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΣΩ
ΤΗΣ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΤΟΥ
ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ
ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ
ΠΑΡΑΒΛΕΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.
ΙΣΑ-ΙΣΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ
ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ
ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ
ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗΣ,Μ'ΟΤΙ ΑΥΤΟ
ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ...]

αυτο που λες ενδιαφέρον. λες μεθόδευσαν... δεν ξέρω μπορεί κ να 'ταν έτσι
βέβαια μιλάς για πριν απο αιώνες
τώρα πια αν περιμενουμε πολιτισμο παιδεια κ εκπαιδευση απο το κράτος ζήτω που καήκαμε
αυτά σχεδιάζονται απο άλλους απο καμια υπερδύναμη ας πουμε που εχει ήδη δοκιμασμενη συνταγή απο το δικο της εκπαιδευτικο και "πολιτισμικό συστημα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2010, 21:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα
για το βιβλιαράκι που λες σου εφερα 1-2 παραδειγματα, τι να σου πω μπορει να σου φαινεται αστειο όπως όταν είπαν οτι η γη είναι στρογγυλη και όλοι γελασαν και εξεφρασαν την απορία τότε πώς δεν πεφτουμε... από την άλλη μπορει και να 'χεις δικιο τι να σου πω
εγω το βρηκα τρομερα ενδιαφερον γιατί ελεγε πολλά για τις γλωσσες κ την εξελιξή τους που τα έβρισκα λογικά

τωρα για την ιστορία που λες είναι τερααααάστια συζητηση που εγω τουλαχιστον δεν ξερω αν έχω κ σπουδαια ορεξη εστω κ να σε αντικρούσω
(για την τουρκοκρατια που λες, μπορεί κ να 'χεις δικιο γιατί όπως σου είπα δεν ξερω πολλα, σιγουρα έχεις διαβασει περισσότερο)

αλλά! Αυτό που λες:

«"ΟΙ ΛΑΟΙ ΠΟΥ ΞΕΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΗΝ
ΞΑΝΑΖΗΣΟΥΝ"
Ο ΕΣΤΙ ΜΕΘ'ΕΡΜΗΝΕΥΟΜΕΝΟ,ΑΝ ΔΕΝ
ΜΑΘΕΙΣ ΑΠ'ΤΑ ΠΑΘΗΜΑΤΑ ΣΟΥ,
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ
ΝΑ ΠΡΟΚΟΨΕΙΣ...
ΘΑ ΕΠΑΝΕΡΧΕΣΑΙ ΣΤΑ
ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ
ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΡΜΑΙΟ ΤΟΥ
ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ...»

Σκέψου το κ συ λίγο παραπάνω και κανε την εξής ερώτηση στον εαυτό σου:
Τι είναι ιστορία; Ποια ιστορια; Κ απο ποιους γραφτηκε;
Αν δεν είχε πέσει η χουντα π.χ. κ ήταν καθεστώς μεχρι σήμερα, άραγε τι θα εγραφαν τα «εκπαιδευτικά» βιβλια ιστορίας στο σχολειο;; δωσε μονη σου απαντήσεις
Αν νικουσαν οι ναζι και ήμασταν κομμάτι της αυτοκρατορίας τους, τι θα έγραφαν τα βιβλία κ πάει λέγοντας
Η ιστορία που διδάσκουν (και εμπλουντίζουν με διαφορές σάλτσες κ μαργαριτάρια κάποιοι εκπαιδευτικοί) διαμορφώνεται απο εξουσίες και συμφέροντα πιστευω
Δεν κινουμε εμεις τα νηματα αλλά είμαστε ασταθμητος παραγοντας στα σχέδιά τους



ΑΓΑΠΗΤΗ nays,
ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΙ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΧΟΥΝΤΙΚΟΙ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΟΥΝ
ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ,ΟΥΤΕ ΤΟΝ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ,ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΑΝΑΞΑΓΟΡΑ,ΟΥΤΕ
.....................
ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΕΚΕΙΝΟΥΣ
ΝΟΕΣ,ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΦΗΣΑΝ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ,
ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥΣ!!!

ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ
ΤΟΥΣ ΓΕΩΓΡΑΦΟΥΣ,ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΗΓΗΤΕΣ
ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΧΟΥΜΕ
ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ,
ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ...

ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΛΟΓΟ ΓΙΑ
ΤΑ ΝΕΩΤΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΘΑ
ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ ΤΟ ΙΔΙΟ,ΕΚΤΟΣ
ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΛΟΓΟ ΓΙΑ
...ΑΓΡΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ,ΟΠΟΥ
ΑΓΡΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ (ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ
ΒΙΒΛΙΩΝ Ή ΚΑΨΙΜΟ;!!!),ΑΛΛΑ
ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΝΑΓΕΤΑΙ ΣΤΗΝ
...ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ;!!!
(ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΣΟΥ,
ΕΝΟΕΙΤΑΙ.)

ΓΙΑ ΤΑ "ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ",ΠΟΥ
ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΖΟΥΝ
ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ,
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ
ΝΑ ΑΛΛΟΙΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ...

ΤΟ "ΡΕΖΟΥΜΕ" ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ,ΠΩΣ
ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ
ΜΑΣ,ΑΠΟ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΗΓΕΣ,ΚΑΙ
ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ...ΦΩΝΕΣ
Ή ΓΡΑΦΙΔΕΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ
ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2010, 21:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτα να δεις πάλι τη θυμήθυκα, (μια ταινία που θα σου την πω στο τελος) σ' ησυχία δε μ' αφήνεις

αλλα πρώτα, λες μεθοδευθηκε, πώς μεθοδευθηκε, κι εμενα μπορει να με πιασει παρανοια και να πω οτι μεθοδευεις κάτι εναντιον μου, και αντε και μεθοδευθηκε τι έγινε δλδ όλος αυτος ο πολιτισμος μας που λες και η παιδεια μας εξαφανιστηκε απο τους ανθρώπους
βεβαια ίσως αυτοι που είχαν παιδεια να ηταν πολύ λιγοι αφου ως γνωστόν στην αρχαια ελλαδα παιδεια/εκπαιδευση πολιτισμο παρέχονταν σε ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΥΣ. Ξεκινάω απο το 50% που ήταν αντρες υποθετικα (αφου οι γυναικες ουτε επιτρεπονταν να μορφωθούν ή να ψηφισουν αλλά ουτε και να λαβουν μερος σε καποιο πολιτισμικο σκηνικο, θεατρο και ποιηση φιλοσοφια, να μη μακρυγορώ ξερεις)

επίσης βγαλε απο αυτο το 50% περιπου το 30% που ήταν δουλοι, υπηρετες και φροντιζαν για την ευημερια των ελληνων, ως γνωστο κάνενας απο τους μορφωμενους και σπουδαιους αρχαιους ελληνες που γνωριζεις ΔΕΝ εργαζονταν

άρα τι περιμενεις με ενα 20% του πληθυσμου (και αυτο πολυ γεναιοδωρα) να γίνει

αν τύχει ποτε πάρε να δεις το "εξολοθρευτής άγγελος" του Μπουνιουέλ
(αυτό ήταν που θυμήθηκα... :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2010, 21:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τωρα είδα την απαντηση σου το παραδειγμα που έφερα με τη χούντα και τους ναζι (αλλα εφαρμοζεται παντου) εχει να κανει με το αν ενα απο τα 2 ας πουμε ότι ήταν καθεστώς η ιστορια που θα διδασκονταν τα αθωα παιδακια θα ήταν οτι αυτοι οι σπουδαιοι επαναστατες φεραν την αλλαγη και είναι ηρωες κ ου το καθεξης, και αυτο φυσικά θα ήταν το λιγοτερο θα υπηρχε τελειως άλλη ηθικη και αλλα πραγματα θα διδασκονταν
υπηρχε περιπτωση ποτε στην ιστορία να αναφερονταν τα εγκληματα τους και τελοσπαντων εκει το παω αυτο λεω να σκεφτεις περι ιστοριας, αλήθειας και εξουσιας

ακομα και τον Πλατωνα και όποιον θες θα τον φέρνανε στα μετρα τους
εξάλλου ενα απο τα πιο αγαπημενα βιβλια στο ναζισμο ήταν η πολιτεία του ΠλατωναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2010, 21:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[Ο ΑΝΑΛΦΑΒΙΤΙΣΜΟΣ ΠΟΥ
ΜΕΘΟΔΕΥΣΑΝ Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ
ΛΑΟ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΩΜΑΪΚΗ ΚΑΤΟΧΗ
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΣΩ
ΤΗΣ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΤΟΥ
ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ
ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ
ΠΑΡΑΒΛΕΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.
ΙΣΑ-ΙΣΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ
ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ
ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ
ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗΣ,Μ'ΟΤΙ ΑΥΤΟ
ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ...]

αυτο που λες ενδιαφέρον. λες μεθόδευσαν... δεν ξέρω μπορεί κ να 'ταν έτσι
βέβαια μιλάς για πριν απο αιώνες
τώρα πια αν περιμενουμε πολιτισμο παιδεια κ εκπαιδευση απο το κράτος ζήτω που καήκαμε
αυτά σχεδιάζονται απο άλλους απο καμια υπερδύναμη ας πουμε που εχει ήδη δοκιμασμενη συνταγή απο το δικο της εκπαιδευτικο και "πολιτισμικό συστημα"


ΜΕΘΟΔΕΥΣΑΝ,ΛΕΩ ΚΑΙ ΤΟ
ΕΝΝΟΩ ΜΕΘΟΔΕΥΣΑΝ!!!

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΩΜΑΪΚΗ ΚΑΤΟΧΗ ΚΑΙ
ΜΕΤΑ,ΟΛΑ ΧΑΘΗΚΑΝ!!!
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΝΑ ΜΙΛΑ Ο
ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ Ο ΣΑΜΙΟΣ,ΓΙΑ ΤΗΝ
ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΗΛΙΟΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ,
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ "ΞΕΧΝΙΕΤΑΙ" ΓΑΙ 16 ΑΙΩΝΕΣ
ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ Ο ΕΒΡΑΙΟΠΟΛΩΝΟΣ,
ΚΟΠΕΡΝΙΚΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΩΣ
ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΘΕΩΡΙΑ!!!

ΚΑΙ ΠΑΜΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΗ,ΠΟΥ ΑΠΛΑ
ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΠΩΣ
ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΚΙΝΗΣΕΙ ΟΜΑΛΑ ΤΑ
ΠΡΑΓΜΑΤΑ,Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΘΑ
ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΞΕΛΗΓΜΕΝΟ ΕΠΙΠΕΔΟ,
ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΟ
ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ!!!

ΑΛΛΑ ΕΙΔΕΣ ΠΟΥ "ΟΥΔΕΝ
ΚΡΥΠΤΟΝ ΥΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ".!!!
ΟΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ,ΟΛΑ
ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ
ΚΟΠΕΡΝΙΚΟΙ Ή ΑΪΝΣΤΑΙΝ Ή
ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ "ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ"
ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΒΙΩΣΗΣ,ΠΕΡΝΟΥΝ
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ...

ΓΙΑ ΔΕ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΛΕΣ,

quote:
αυτά σχεδιάζονται απο άλλους απο καμια υπερδύναμη ας πουμε που εχει ήδη δοκιμασμενη συνταγή απο το δικο της εκπαιδευτικο και "πολιτισμικό συστημα"


ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ
ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΗ,ΜΑΛΛΟΝ
ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ
..."ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΙ",ΘΑ
ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2010, 21:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ακομα και τον Πλατωνα και όποιον θες θα τον φέρνανε στα μετρα τους
εξάλλου ενα απο τα πιο αγαπημενα βιβλια στο ναζισμο ήταν η πολιτεία του Πλατωνα


ΜΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ,ΔΙΟΤΙ
ΑΥΤΑ ΠΟΥ Ο ΠΛΑΤΩΝ ΛΕΕΙ ΣΤΗΝ
"ΠΟΛΙΤΕΙΑ",ΤΗΝ ΙΔΑΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ,
ΤΑΙΡΙΑΖΑΝ ΤΟΣΟ ...ΠΟΛΥ,
ΣΤΗΝ ΑΡΕΙΑ ΘΕΩΡΙΑ!!!
ΜΟΝΟ ΠΟΥ Ο ΠΛΑΤΩΝ ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΕ
ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ,ΚΑΙ
ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ
ΣΕ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ,ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣ,
ΔΙΕΠΙΣΤΩΣΕ ΤΟ ΑΝΕΦΑΡΜΟΣΤΟ...
ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΗΝ
ΑΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2010, 21:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοιτα να δεις πάλι τη θυμήθυκα, (μια ταινία που θα σου την πω στο τελος) σ' ησυχία δε μ' αφήνεις

αλλα πρώτα, λες μεθοδευθηκε, πώς μεθοδευθηκε, κι εμενα μπορει να με πιασει παρανοια και να πω οτι μεθοδευεις κάτι εναντιον μου, και αντε και μεθοδευθηκε τι έγινε δλδ όλος αυτος ο πολιτισμος μας που λες και η παιδεια μας εξαφανιστηκε απο τους ανθρώπους
βεβαια ίσως αυτοι που είχαν παιδεια να ηταν πολύ λιγοι αφου ως γνωστόν στην αρχαια ελλαδα παιδεια/εκπαιδευση πολιτισμο παρέχονταν σε ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΥΣ. Ξεκινάω απο το 50% που ήταν αντρες υποθετικα (αφου οι γυναικες ουτε επιτρεπονταν να μορφωθούν ή να ψηφισουν αλλά ουτε και να λαβουν μερος σε καποιο πολιτισμικο σκηνικο, θεατρο και ποιηση φιλοσοφια, να μη μακρυγορώ ξερεις)

επίσης βγαλε απο αυτο το 50% περιπου το 30% που ήταν δουλοι, υπηρετες και φροντιζαν για την ευημερια των ελληνων, ως γνωστο κάνενας απο τους μορφωμενους και σπουδαιους αρχαιους ελληνες που γνωριζεις ΔΕΝ εργαζονταν

άρα τι περιμενεις με ενα 20% του πληθυσμου (και αυτο πολυ γεναιοδωρα) να γίνει

αν τύχει ποτε πάρε να δεις το "εξολοθρευτής άγγελος" του Μπουνιουέλ
(αυτό ήταν που θυμήθηκα... :)



ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟΪΚΑ
ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ,ΑΓΑΠΗΤΗ nays,
ΔΙΟΤΙ ΞΕΧΝΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΙΣ
ΜΕΓΑΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΙΕΣ ΜΟΡΦΕΣ,ΑΠΟ
ΤΗΝ ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ,ΑΚΟΜΗ...

ΤΙ ΛΕΣ,Η ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΗΤΑΝ ΑΜΟΡΦΩΤΗ; Η
ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ,Η ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ ΤΟΥ ΕΚΤΟΡΑ,Η
ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ;
Η ΤΑΧΑ,Η ΣΑΠΦΩ,Η ΑΣΠΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΚΛΗ,
Η ΥΠΑΤΙΑ (ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΗΤΑΝ ΔΑΣΚΑΛΑ ΕΙΧΕ ΜΑΘΗΤΕΣ)
ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ...

ΜΗΝ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΑΛΛΟΙ
ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΣΑΝ,ΑΛΛΟΙ
ΕΙΣ ΕΔΑΦΟΣ ΤΑ ΕΦΕΡΑΝ...
ΚΑΙ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 01:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενδιαφέρουσες πληροφορίες
αυτό που λες για το ηλιοκεντρικό συστημα δεν το ήξερα (δεν μπορώ να κάνω quote καποια που θέλω μπηκα στα τεχνικά του εσωτερικα κ έκανα κατι που είπε καποιος αλλα δε γίνεται)

αλλά ειλικρινα δεν ξέρω τι είναι αλήθεια

όσο για τις γυναικες που λες, η Ιφιγένεια κ η Αντιγόνη ήταν χαρακτήρες απο τραγωδίες
κανα 2 αλλες που λες ουτε που τις έχω ακουστα (κ ας μη γελιώμαστε ποτε δεν τις διδαχθηκαμε ούτε στο σχολείο)
η ασπασία ξέρω ότι ήταν γυναικα του περικλή αλλά περα απ αυτό δε θυμάμαι τίποτα "άθλους" της ή κάποιο έργο τελοσπάντων

η μονη αναφορά που μας είχε γίνει (απλή αναφορα) για τη Σαπφω και την ποίησή της (όχι ομως τα ποιήματά της) και αυτό ήταν ΕΜΦΥΤΟ ταλεντο που το ανέπτυξε μόνη της (δεν είμαι σιγουρη κιολάς αλλά μας είπαν ότι ήταν παρεξηγημενη, ε, βεβαια γυναικα ποιήτρια!!! απο πού κι ως πού;!)

ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΗΤΑΝ ΑΝΤΡΕΣ
ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΗΤΑΝ ΑΝΤΡΕΣ
ΟΙ ΠΟΙΗΤΕΣ ΗΤΑΝ ΑΝΤΡΕΣ
ΟΙ ΗΘΟΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΑΝΤΡΕΣ
ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΗΤΑΝ ΑΝΤΡΕΣ

Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΠΟ ΑΝΤΡΕΣ ΣΕ ΑΝΤΡΕΣ
Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΣΗΣ, Ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

πολύ κεφαλαια χρησιμοποιείς. δε μ' αρεσε τώρα που το βλέπω αλλα βαριέμαι να τα σβήνω
κι ολά αυτά τα παραπάνω μόνο στο 20% του προνομιούχου πληθυσμου

απλοϊκα τα βλεπω ε; αντε να δω που θα ξετρυπώσεις 1 γυναικα πάλι για να μου την πεις

"Έχουμε τις ερωμένες για την ηδονή,
τις παλλακίδες για να μας υπηρετούν
και τις συζήγους για τους νόμιμους απογόνους μας"
ΔημοσθένηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 10:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ενδιαφέρουσες πληροφορίες
αυτό που λες για το ηλιοκεντρικό συστημα δεν το ήξερα (δεν μπορώ να κάνω quote καποια που θέλω μπηκα στα τεχνικά του εσωτερικα κ έκανα κατι που είπε καποιος αλλα δε γίνεται)

αλλά ειλικρινα δεν ξέρω τι είναι αλήθεια

όσο για τις γυναικες που λες, η Ιφιγένεια κ η Αντιγόνη ήταν χαρακτήρες απο τραγωδίες
κανα 2 αλλες που λες ουτε που τις έχω ακουστα (κ ας μη γελιώμαστε ποτε δεν τις διδαχθηκαμε ούτε στο σχολείο)
η ασπασία ξέρω ότι ήταν γυναικα του περικλή αλλά περα απ αυτό δε θυμάμαι τίποτα "άθλους" της ή κάποιο έργο τελοσπάντων

η μονη αναφορά που μας είχε γίνει (απλή αναφορα) για τη Σαπφω και την ποίησή της (όχι ομως τα ποιήματά της) και αυτό ήταν ΕΜΦΥΤΟ ταλεντο που το ανέπτυξε μόνη της (δεν είμαι σιγουρη κιολάς αλλά μας είπαν ότι ήταν παρεξηγημενη, ε, βεβαια γυναικα ποιήτρια!!! απο πού κι ως πού;!)

ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΗΤΑΝ ΑΝΤΡΕΣ
ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΗΤΑΝ ΑΝΤΡΕΣ
ΟΙ ΠΟΙΗΤΕΣ ΗΤΑΝ ΑΝΤΡΕΣ
ΟΙ ΗΘΟΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΑΝΤΡΕΣ
ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΗΤΑΝ ΑΝΤΡΕΣ

Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΠΟ ΑΝΤΡΕΣ ΣΕ ΑΝΤΡΕΣ
Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΣΗΣ, Ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

πολύ κεφαλαια χρησιμοποιείς. δε μ' αρεσε τώρα που το βλέπω αλλα βαριέμαι να τα σβήνω
κι ολά αυτά τα παραπάνω μόνο στο 20% του προνομιούχου πληθυσμου

απλοϊκα τα βλεπω ε; αντε να δω που θα ξετρυπώσεις 1 γυναικα πάλι για να μου την πεις

"Έχουμε τις ερωμένες για την ηδονή,
τις παλλακίδες για να μας υπηρετούν
και τις συζήγους για τους νόμιμους απογόνους μας"
Δημοσθένης



Καλημέρα αγαπητή nays
(σου γράφω με μικρά,για
να μην νοιώθεις άσχημα...)

Λοιπόν ανοίγω το πρωϊ με
την δροσούλα (10 η ώρα,ποιά δροσιά;),
και βλέπω το σχόλιό σου...

Αναφορές από τραγωδίες τα ονόματα
που σου ανέφερα,ε;
Μα ακόμη και μέσα από τα
έργα των μεγάλων ποιητών,τραγωδών ακόμη
και των κωμωδιογράφων,δεν
αντλούνται πληροφορίες,σχετικά με
την ιστορία;
Μην ξεχνάς πως ανακαλύφθηκε η
Τροία...

Εν πάσει περιπτώσει,δεν ξέρεις λες την
Καλλιπάτειρα ή την Υπατία;
Και καλά για την Καλλιπάτειρα,μα
την Υπατία;!!!
Νεοπλατωνική φιλόσοφος(3ος μ.Χ.αι.),
από την Αλεξάνρεια,
μαθηματικός και φιλόσοφος,με δική της σχολή.
Σπούδασε δίπλα
σε μεγάλους φιλοσόφους στην Αθήνα.
Την λιντσάρισαν οι
"χριστιανούληδες" αν θες να ξέρεις,για να
καταλάβεις ποιοί "έσπειραν" τον σκοταδισμό...

Όσο για την Καλλιπάτειρα,θα σου
αφιερώσω το γνωστόο ποιήμα του
Λορέντζου Μαβίλη,το οποίο,λυπάμαι αν δεν
το μάθατε στο σχολείο.Εγώ εκεί το έμαθα(επί Χούντας μάλιστα )

ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ

«Αρχόντισσα Ροδίτισσα, πώς μπήκες;
Γυναίκες διώχνει μια συνήθεια αρχαία
εδώθε». – «Έχω ένα ανίψι, τον Ευκλέα,
τρία αδέρφια, γιό, πατέρα Ολυμπιονίκες•

να με αφήσετε πρέπει, Ελλανοδίκες,
και εγώ να καμαρώσω μέσ' στα ωραία
κορμιά, που για το αγρίλι του Ηρακλέα
παλεύουν, θαυμαστές ψυχές αντρίκειες.

Με τες άλλες γυναίκες δεν είμαι όμοια•
στον αιώνα το σόι μου θα φαντάζη
με της αντρειάς τα αμάραντα προνόμια.

Με μάλαμα γραμμένος το δοξάζει
σε αστραφτερό κατεβατό μαρμάρου
ύμνος χρυσός του αθάνατου Πινδάρου».


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 10:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αντε να δω που θα ξετρυπώσεις 1 γυναικα πάλι για να μου την πεις

...να ξετρυπώσω ε;
Η Τελλέσιλα ήταν ποιήτρια,αλλά
και επικεφαλής των γυναικών της Τεγέας,οι οποίες
όταν οι Λακεδαιμόνιοι πήγαν εναντίον της πόλης τους,
έστησαν καρτέρι και έπιασαν τον βασιλιά τους.Έτσι γλίτωσαν
την πόλη από τα χέρια των Λακεδαιμονίων. Οι γυναίκες.
Μάλιστα είχαν γλυπτό στην αγορά της πόλης,του
Γυναικοθίνα Άρη.Δηλ. ο Άρης που φιλοξενείτε από γυναίκες.
Και έκαναν και εορτή προς τιμή του μετά την οποία δειπνούσαν ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ!!!

Οι Μούσες ήταν γυναίκες!!!
Αυτές επικαλούνταν όλοι οι μεγάλοι Ποιητές,για να
δημιουργήσουν ένα άρτιο,από κάθε άποψη,έργο...Εννοείται
πως η εκτίμηση προς τις Μούσες ήταν τεράστια εξ'ού και
τα Μουσεία που εκτός από χώροι όπου τιμούνταν οι Μούσες,
ήταν και χώροι καλλιέργειας των τεχνών,της μουσικής,της φιλισοφίας,των γραμμάτων...

Για την Σπάρτη και την θέση που είχε εκεί η γυναίκα,
ελπίζω ότι ξέρεις,ε; Λοιπόν την προσφωνούσαν Δέσποινα,
λάμβανε μέρος στα γυμναστήρια (με τους έφηβους),είχε
ελευθερία κινήσεων σε όποια κοινωνική έκφραση,
έπαιρνε εκπαίδευση σε γράμματα και μουσική. Ήταν σαφώς
σε καλύτερη θέση από τις Αθηναίες...
Ά, ναι φορούσε και κοντό χιτώνα...

Τώρα για την Ασπασία του Περικλή:

quote:
...η ασπασία ξέρω ότι ήταν γυναικα του περικλή αλλά περα απ αυτό δε θυμάμαι τίποτα "άθλους" της ή κάποιο έργο τελοσπάντων


Λές,
και εγω να σου πώ ότι οι εταίρες(τέτοια ήταν η Ασπασία),ήταν
γυναίκες μορφωμένες,με υψηλό δείκτη ευφυϊας,οι οποίες
συνήθιζαν να κάνουν δείπνα και να φιλοσοφούν.Έτσι γνώρισε και
ο Περικλής την γυναίκα του...
(Μην κοιτάς τι μας "περνούν" εμάς τους σημερινούς "χαζοέλληνες")

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 10:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τι να πρωτοαναφέρει,κανείς
σχετικά με τις γυναίκες,από τα πανάρχαια χρόνια!!!

Τις αμαζώνες;Την Λυκία η οποία ήταν περιοχή
όπου η γυναικοκρατία ήταν καθεστώς;
Ακόμη και την πόλη Πριήνη, στην Καρία,(την ξέρεις;),ήταν
μια πόλη όπου τον 1ο π.Χ. αι. είχε εκλέξει γυναίκα Δήμαρχο!!!

Και πόσα άλλα ακόμη...

Βρε τι μ'έβαλε πρωϊ-πρωϊ, να κάνω
η Ναυσικά!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy