ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Λόφος Γόριτσα Βόλου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ATHANATOS
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 16:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATHANATOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΛΟΦΟ ΓΟΡΙΤΣΑ ΒΟΛΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ ΟΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΤΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΤΟ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ.ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ,ΘΑ ΜΕ ΧΑΡΟΠΟΙΟΥΣΕ ΠΟΛΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 16:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχην καλωσηρθες και καλα "ταξιδια".Χαιρομαι που καποιος ασχοληθηκε με αυτο το θεμα.Πριν απο λιγο καιρο ειχα ανοιξει ακριβως το ιδιο θεμα αλλα η ανταποκριση ηταν αποθαρρυντικη.
Εγω τυγχανει να μενω Βολο και ειχα ακουσει για την Γοριτσα πριν μετακομισω εδω.Οπως καταλαβαινεις εχω παει αρκετες φορες στο λοφο (και νυχτα αλλα και μερα) αλλα δεν εχω παρατηρησει κατι ιδιαιτερο.Η διαδρομη ειναι ωραια,υπαρχουν και αρχαια στην περιοχη και η κορυφη του λοφου σε αποζημιωνει με την εκκλησια της Παναγιας αλλα και την ομορφη θεα !
Αν δω παντως κατι...περιεργο θα το εκθεσω στο forum.
Παντως εκ πειρας σου λεω οτι "οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι". Και παλι καλως ηρθες !! Με εκτιμηση,Masvidal.

Edited by - Masvidal on 07/08/2003 16:15:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 20:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Το μόνο που βρήκα είναι ότι στον λόφο υπάρχει σπήλαιο οριζόντιο.
Επίσης τα τσιμέντα Ηρακλής χρηματοδοτούν την αρχαιολογική αναστύλωση στο λόφο (μάλλον της εκκλησίας η οποία βρήκα πως λέγεται Παναγιά ή Ζωοδόχος Πηγή;)
Υπάρχει αρχαιολογικός χώρος, ναός κλπ εκεί; Δεν βρήκα κάτι αλλά υποθέτω ότι στην θέση της εκκλησίας θα πρέπει να υπήρχε αρχαίος ναός.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 20:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπάρχει αρχαιολογικός χώρος, ναός κλπ εκεί; Δεν βρήκα κάτι αλλά υποθέτω ότι στην θέση της εκκλησίας θα πρέπει να υπήρχε αρχαίος ναός.

Αγαπητε/η ostria.Καθως ανηφοριζουμε το δρομο προς την κορυφη,στο δεξι μερος του δρομου υπαρχει ταφικο μνημειο (υπαρχει και σχετικη ταμπελα).Επισης υπαρχουν και υπολλειματα αρχαιου τειχους.
Με εκτιμηση,Masvidal.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LTK
Νέο Μέλος

Falkland Islands
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 22:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LTK  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ego meno Volo kai ta mona perierga pou xero gia tin goritsa einai oti mia mera ton xrono gemizoun nera kati mikres spilies poy exei,phgadia i kati tetoio...Episeis xero oti se mia meria tou lofou exoun stoivaxtei megales petres kai sximatizoun to delfiko epsilon...........(!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Taigetos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


111 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 21:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Taigetos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μου πει κανεις αν ειναι αληθινη αυτη η φωτο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 22:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H συγκεκριμένη δείχνει αληθινή. Μάλιστα υπάρχουν άλλες δύο
διαφορετικές που δείχνουν το ίδιο. Άν θες στις βρίσκω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Taigetos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


111 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 13:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Taigetos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Στο λόφο της Γόρυτσας στο Βόλο:
http://www.e-e-e.gr/sections/hellas/data/hellenic_pictures/iolkos_goritsa_volos/pictures/emblem/pages/emblem_01_jpg.htm

http://www.e-e-e.gr/sections/hellas/data/hellenic_pictures/iolkos_goritsa_volos/pictures/emblem/pages/emblem_02_jpg.htm



ΝΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ
ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ!!! ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

Αν ειναι αληθινη πως και δεν εχει γινει γνωστη?
Πως την εξηγουν οι αρχαιολογοι? Τι ρωταω ομως τωρα...


Θα πει κανεις αν ειναι αληθινη ή οχι?

Καποιος που ειναι απο εκεινη την περιοχη ισως να ξερει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krokodeilaki
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2004, 09:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krokodeilaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά, είμαι νέος στο φόρουμ σας και ελπίζω να σας δώσω μερικά σημαντικά στοιχεία για πολλά θέματα. Θα με δείτε και σε άλλες συζητήσεις, αλλά προς το παρόν ας πούμε για τη Γορίτσα. Είμαι απο Βόλο, το συγκεκριμένο κτήριο το έχω επισκεφθεί και φωτογραφήσει προ 11 ετών (σε ηλικία 14 ετών) πριν γίνει αρχαιολογικός χώρος.
Το κτήριο ονομάστηκε απο τους Βολιώτες "Φάρος των Αργοναυτών", γιατί ο Αστικός μύθος (Urban Legend) λέει ότι η ΑΡΓΩ ξεκίνησε απο εκείνο το σημείο για το ταξίδι της. Η αρχαιολογική υπηρεσία όπου και την επισκεφθήκαμε, αν και είμασταν μικροί σε ηλικία μας δέχθηκαν, όπου και μας είπαν ότι το συγκεκριμένο κτήριο είναι τμήμα του τοίχους της Γορίτσας και φυσικά της Αρχαίας Δημητριάδας...Φυσικά όταν τους αναφέραμε τον Θ. Αξιώτη μας ειρωνεύτηκαν. Τέλος πάντων...
Το κτίσμα είναι πλέον αρχαιολογικός χώρος και βρίσκεται έναντι της Ζ.Πηγής σε ένα λοφάκι που απο κάτω του υπάρχει μια μικρή σπηλιά. (Πράγματι δίπλα απο το κτίσμα και ΟΧΙ δίπλα απο την εκκλησία αναβλύζει πηγή ιαματική, προφανώς το κτήριο ήταν ΚΑΙ Ασκληπιείο..)...Ανάμεσα απο την Εκκλησία και το τσιμεντεργοστάσιο. Το εργοστάσιο έχει καταστρέψει σχεδόν το μνημείο και έχει δημιουργήσει απο πάνω του μια "κρούστα" τσιμέντου στερεοποιημένου...
Και μια προσωπική έρευνα προ 11 ετών:
Σκαλίζοντας την "κρούστα" στο Ε που "κοιτάει" προς την Θάλασσα ανεκάλυψα ότι στο πάνω μέρος του υπάρχει χρώμα κόκκινο όπως εκείνο που βρίσκεται στον Μινωικό Πολιτισμό. Απο την άλλη μεριά, το άλλο Ε είναι καθαρό.Γιατί λέγεται απο τον απλό κόσμο το κτήριο "φάρος"?Γιατί υπάρχει χρώμα μόνο απο πάνω? Για να φαίνεται μόνο απο ψηλά?

Ελπίζω να σας διαφώτισα, αυτή ήταν η πρώτη μου καταχώρηση, θα ακολουθήσουν και άλλες σε άλλα θέματα του ΦΟΡΟΥΜ σας. Ελπίζω και πάλι να σας βοήθησα όσο μπορώ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Taigetos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


111 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2004, 17:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Taigetos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σε ευχαριστω κροκοδειλακι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeirwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2004, 17:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeirwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι είμαι και εγώ απο Βόλο!

Απο σύμπτωση (??) πριν κανα μηνα+ ανέβασα ένα προσωπικό album με φωτο
που τράβηξα απο τη Γορίτσα...

Θα το βρείτε στο:

http://geocities.com/goritsa_volos/

Δείτε μερικά περίεργα που φωτογράφισα απο την πρώτη επίσκεψη..

_________________________
"Όλη η επιστήμη μας, συγκρινόμενη με την πραγματικότητα, είναι πρωτόγονη και παιδική - και όμως είναι το πιο πολύτιμο πράγμα που έχουμε"

Albert EinsteinΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Taigetos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


111 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2004, 18:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Taigetos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσυ εχεις δει απο κοντα το παρακατω? Υπαρχει οντως?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Taigetos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


111 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2004, 18:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Taigetos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπαρχει μια καθαρη φωτο του παραπανω κτιριου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZoHLtaR
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2004, 22:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZoHLtaR  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ZoHLtaR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
paides... diavaza ayti tin selida... http://www.ell.gr/eleysis.html

kai kapou diavasa to eksis...

-Το έμβλημα του "λόφου της Γορίτσας", με δική σας ονομασία, αποτελεί ουράνια υπόσχεση ότι θα τηρούνται οι εντολές της Γαλαξιακής Συνομοσπονδίας των "E" και ότι ο χώρος είναι ιερός και έχει ουράνια φύλαξη και προστασία συνεχώς.-

Elpizo na sas dosei mia eksigisi... emena to keimeno me mperdepse... kai isos na diskolevomai na to xonepso... ma gia ena xairomai gia ton eayto mou... oti tha sinexiso na psaxno... mexri na matho! (Tin Alithia?)


Ena neo melos! :)

ZoHLtaRΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Taigetos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


111 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 01:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Taigetos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και ξαναρωταω..

Δεν υπαρχει μια καθαρη φωτο του παραπανω κτιριου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krokodeilaki
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2004, 10:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krokodeilaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ταϋγετε, έχω πολλές και εκτεταμένες φώτος, αλλά δεν έχω scanner! :-)
Ξέχασα να σας πω ότι στην μελέτη των ξένων αρχαιολόγων, το κτήριο ονομάζεται "THE GREAT BATTERY". Έτσι δηλαδή το ονόμασαν οι ξένοι αρχαιολόγοι. ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ?
Αυτά και άλλα "στοιχεία" δεν μας τα δίνουν οι περίφημοι μεγάλοι "ερευνητές" της Ελλάδας...

Σκιάς όναρ άνθρωπος..(Πινδάρου-8ος Πυθιόνικος..)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Taigetos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


111 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2004, 04:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Taigetos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπαρχει καποιος τροπος να τις σκαναρεις?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy