ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΟΥ ΤΟΥΤΑΓΧΑΜΩΝ (ΦΑΡΑΩ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
VANDAMME
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
222 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 00:41:53  Εμφάνιση Προφίλ
ΣΤΙΣ 26 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΤΟΥ 1922 ΒΡΕΘΗΚΕ ΜΙΑ ΠΟΡΤΑ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΑΦΟ!ΠΙΣΩ ΤΗΣ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΣ!ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΣΤΑΣΟΥΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ Κ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑΝ ΤΟΙΧΟ ΜΕΣΑ!ΑΝΟΙΞΑΝ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ Κ ΜΕ ΕΝΑ ΚΕΡΙ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΚΘΑΜΠΩΤΙΚΗ ΛΑΜΨΗ!ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΧΡΥΣΑ ΕΠΙΠΛΑ,ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ Κ ΑΓΑΛΜΑΤΑ!ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΤΟΙΒΑΓΜΕΝΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ,ΔΙΕΚΡΙΝΑΝ ΔΥΟ ΑΓΑΛΜΑΤΑ ΦΡΟΥΡΩΝ!ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΕΙΣΟΔΟΣ!ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΡΥΠΑ Κ ΕΚΕΙ Κ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΝΕΚΡΙΚΟ ΘΑΛΑΜΟ!!!!ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ ΕΤΣΙ!ΕΧΕΙ Κ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΤΑΝ Η ΣΑΡΚΟΦΑΓΟΣ ΤΟΥ ΦΑΡΑΩ!ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΑΡΚΟΦΑΓΟ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΥ ΦΑΡΑΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΟΝ ΖΩΗ!!ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ!Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΤΑΦΟΥ Κ ΟΙ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΓΝΩΡΙΣΑΝΜΕΓΑΛΗ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥΣ!Ο ΑΠΡΟΣΜΕΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΛΟΡΔΟΥ ΚΑΡΝΑΒΑΝ,ΠΟΥ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΙΜΠΗΜΑ ΕΝΟΣ ΚΟΥΝΟΥΠΙΟΥ,ΚΑΘΩΣ Κ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΑΛΛΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΣΥΜΕΤΕΙΧΑΝ ΣΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟΥ ΤΑΦΟΥ ΤΟΥ ΤΟΥΤΑΓΧΑΜΩΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΝ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ!ΟΙ ΘΑΝΑΤΟΙ ΑΥΤΟΙ ΣΥΝΔΥΑΣΤΗΚΑΝ ΜΕ ΜΙΑ ΕΠΙΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ,ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ<<Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΝΑ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΠΑΥΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΩ>>!ΕΤΣΙ ΟΣΟΙ ΣΥΜΕΤΕΙΧΑΝ ΣΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟΥ ΤΑΦΟΥ,ΟΙ ΑΚΟΜΑ Κ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟΥΣ,ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΝΕΚΡΟΙ!
ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΤΕ?


Edited by - VANDAMME on 01/09/2003 21:58:02

Jo Loucoumis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Antigua and Barbuda
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2003, 15:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jo Loucoumis
Φεύγω για Αίγυπτο την Πέμπτη 14/08/03 θα σου πώ όταν γυρίσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VANDAMME
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
222 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2003, 03:41:10  Εμφάνιση Προφίλ
xaxaxaxaxaxaxxaxaxaxa!!!!!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

terpandros
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 00:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους terpandros
Vasika eixa diavasei se ena periodiko den thimamai an htan to strange h to focus oti ta peri kataras tou toutagxamwn einai enas mythos pou den exei na kanei se tpt me thn pragmatikothta.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 14:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΜΙΑΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΤΟΥΤΑΝΧΑΜΩΝ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΟΥΡΑΝΙΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ ΑΕΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΟΞΕΝΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΘΑΝΑΤΟΙ.ΟΣΟΙ ΑΝΟΙΞΑΝ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΕΚΤΕΘΗΚΑΝ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΕΡΙΑ ΚΑΙ ΚΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ ΠΕΘΑΙΝΑΝ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 23:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος
Το ερώτημα που δεν εχει κανεις απαντήσει μέχρι στιγμής όσο αφορά το τάφο του Τουταγχαμών
είναι γιατί ο συγκεκριμένος τάφος έμεινε ασύλητος παρόλο που βρισκόταν στην κοιλάδα των βασιλέων όπου όλοι οι άλλοι τάφοι βρίσκονταν και το μόνο που θα μπορούσαν να κάνουν είναι απλά να ψάξουνε να τον βρούνε.

Η απάντηση ίσως βρίσκεται στον προηγούμενο Φαραώ της τότε Αιγύπτου τον αιρετικό Ακενατον.
Ο Ακενατον κατά την διάρκεια της βασιλείας του είχε αντικαταστήσει την πολυθεϊστική θρησκεία
με την μονοθεϊστική θρησκεία του Ατον ( Ο Ηλιος - Ηλιακος δισκος). Μετά τον θάνατο του τον διαδέχθηκε ο Τουταγχαμών - ακόμα δεν είναι σίγουρο αν ήταν γιος του Ακενατον η είχαν αλλού είδους συγγένεια) ..
ο Τουταγχαμών μετά από δυο χρόνια στο θρόνο του Φαραώ αποφάσισε να εγκαταλείψει την μονοθεϊστική θρησκεία και επιστρέψει στην πολυθεϊστική.

Ο Τουταγχαμών πέθανε (πιθανών δολοφονήθηκε) σε ηλικία 18 χρόνων και θα πέρναγε στην λήθη
αν δεν βρισκόταν ο τάφος του το 1922 από τον Κάρτερ..

Η θεωρία είναι ότι τα τελευταία υπολείμματα του μονοθεϊστικού (αιρετικού για τότε) ιερατείου
(στο οποίο κάπου είχα διαβάσει ότι είχε διδαχτεί και ο Μωησης) θέλοντας να κρύψουν τα μυστικά του χρησιμοποίησαν τον τάφο του Τουταγχαμών . Η ανάγκη και η αμεσότητα για επιβίωση της ιδέας σε συνδυασμό με την μαγεία (που αν κρίνω από τον Μωηση και αργότερα την επικράτηση του μονοθεϊσμού πρέπει να ήταν αρκετά καλή) δημιούργησαν ένα ισχυρό δεσμό/δέσιμο με το οποίο ήρθε αντιμέτωπος ο Κάρτερ. Όσο για τους τυμβωρύχους (τους πολυθεϊστικούς) κανένας δεν θα τόλμαγε να πλησιάσει τον τάφο στον οποίο η διαφορετική φύση (αιρετική ) μαγείας είναι πέρα από την κατανόηση τους και τα πιθανά φυλακτά τους που είχαν για προστασία.

Γιώργος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 13:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Σχετικά με τον τάφο του Τουταγχαμών κυκλοφορεί μια άλλη θεωρία που δίνει μια τελείως διαφορετική διάσταση σε όλη αυτή την ιστορία περί "κατάρας". Η θεωρία αυτή θέλει τον Κάρτερ κ τον Κάρναβον ν'απογυμνώνουν τον τάφο χρόνια πριν κάνουν την επίσημη "ανακάλυψή" του. Λέει ότι ο τάφος που παρουσιάστηκε στην ουσία είναι μόνο 2 από τα δωμάτια κ ότι τα άλλα έχουν κρυφτεί με το χτίσιμο ενός νέου τοίχου. Οτι ο Κάρτερ έβγαλε ασύληπτους θησαυρούς από εκεί πέρα που με τη βοήθεια του λόρδου τους πουλούσε σε ιδιωτικές συλλογές. Μαζί μ'αυτά αναφέρεται κ η ύπαρξη κάποιων παπυρων που εννοείται ότι λέγανε ότι ο Ακενατόν κ ο Μωυσής ήταν το ίδιο πρόσωπο. Ενας φαραώ διωγμένος από τους Αιγύπτιους λόγω των ριζοσπαστικών ιδεών του, που βρήκε μια ομάδα ανθρώπων κ τους δίδαξε τον μονοθεϊσμό. Η υπόλοιπη θεωρία θέλει την "κατάρα" ως μια σειρά δολοφονιών των ατόμων που γνωρίζαν κάτι για αυτούς τους πάπυρους...

Communicating at an unknown rate...

Edited by - Valnta on 08/09/2003 12:35:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 16:54:47  Εμφάνιση Προφίλ
θα συμφωνήσω με τον Loukas, για τα αέρια που λέει, καθώς και για συμπλήρωμα είχα διαβάσει ότι οι θάνατοι είχαν προέλθει και από βακτήρια που υπήρχαν μέσα στον τάφο και πρόσβαλαν όποιον έμπαινε
εκεί...
Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει καμμία "κατάρα"...

φιλικά...

"ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ, ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ. ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ"

Edited by - iaira on 25/08/2003 17:02:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 12:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
συμφωνω και εγω απολυτα με την iaira τα βακτηριδια την κανανε την δουλεια γιατι οπως και να εχει οι μουμιες ειναι πτωματα και τα πτωματα ειναι ο παραδεισος των βακτηριδιων και κατα την γνωμη μου μπορει και να γνωριζαν οι αιγυπτιοι τι γινεται σε τετοιες καταστασεις γιαυτο εβαλαν και αυτες της επιγραφες δεν ειναι και κανενας τυχαιος λαος τωρα για τον μωηση που αναφερει ο γιωργος πολλα εχω ακουσει αλλα δεν ημουνα εκει για να τα επιβεβαιωσωαλλα υπαρχει και η θεωρια οτι ο μωησης δεν πηρε τους εβραιους και το εσκασε αλλα οτι τους διωξανε οι αιγυπτιοι αλλα και μια αλλη φημη που αναιρει ολα τα γνωστα που λεει οτι οι αιγυπτιοι ως γνωστων κατεγραφαν τα παντα μα τα παντα με λεπτομερειες αλλα δεν υπαρχει πουθενα καταγραφη για την παραμονη των εβραιων στην αιγυπτο δεν ξερω αν πρεπει να το φαμε αυτο αλλα αν ισχυει κατι τετοιο μιλαμε για μεγαλο μπαχαλο και σημαινει οτι οι εβραιοι ειναι μεγαλυτεροι παπατζηδες απο οτι νομιζαμε εως τωρα (οχι το συνολο ως λαος αλλα τα σιωνια)

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 14:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY
ΟΥΦΦΦΦ!!!! ΕΣΚΑΣΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ!!!! ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ...

ΑΓΑΠΗΤΕ/Η ΦΙΛΕ/Η ENDORAMA ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΙΞΗΣ


ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ Ε? ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 17:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
πλακα η οχι εχεις απολυτο δικιο σημεια στιξης και παραγραφοι εχουν εξαφανιστει απο τον ταλαιπωρο μυαλουδακι μου με εχουν καταστρεψει τα μηνυματα οπου οι τελειες και τα συναφη συμβολα ειναι σπαταλη χωρου και φυσικα μην ξεχασω και τα greeklish η φραγκοχιωτικα τα οποια καταστρεψανε την τελεια ορθογραφια μου ζουμε στην εποχη της γραμματικης ισοπεδωσης και φυσικα ποτε δεν βαζω τονους ενταξει αυτο το εχω εκ γενετης[:o)

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 11:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
quote:
τα βακτηριδια την κανανε την δουλεια γιατι οπως και να εχει οι μουμιες ειναι πτωματα και τα πτωματα ειναι ο παραδεισος των βακτηριδιων και κατα την γνωμη μου μπορει και να γνωριζαν οι αιγυπτιοι τι γινεται σε τετοιες καταστασεις γιαυτο εβαλαν και αυτες της επιγραφες δεν ειναι και κανενας τυχαιος λαος

Eγώ δεν συμφωνώ με τη θεωρία περί βακτηρίων. Όπως είπες κ μόνος σου endorama, οι Αιγύπτιοι δεν ήταν κάποιος τυχαίος λαός, για αιώνες θαβανε τους νεκρούς τους κατά αυτόν τον τρόπο κ οι μούμιες δεν είναι ακριβώς "πτώματα". Είναι ταριχευμένα σώματα κ τέτοια οι Αιγύπτιοι ξεθάψανε εκατοντάδες πριν από τον Τουταγχαμών, λες να ήταν αυτός η πρώτη μούμια με βακτήρια; Μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο να μη φροντίσανε να θάψουνε σωστά ένα φαραώ τον οποίο στολίσανε μάλιστα ως θεό κ όχι ως βασιλιά. Ο Τουταγχαμών είναι η μόνη μούμια που έφερε πάνω της 2 σειρές νομισμάτων κ όχι μία όπως οι υπόλοιποι φαραώ. Αυτή η 2η σειρά υποδηλώνει ότι αυτοί που τον θάψανε του προσδίδαν μια "θεϊκή" φύση....

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 15:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
χμ Valnta οπως και να εχει οι φαραω ηταν πανω απο ολα θεοι σωστα? αρα και με χρηματοκιβωτιο να τον ειχαν σκεπασει δεν θα τον εκανε περισσοτερο η λιγοτερο θεο δεν ξερω αν συμφωνεις με αυτα που λεω ως εδω.
εγω δεν ειπα οτι δεν τον πεταξαν στην τρυπα τον ανθρωπο φυσικα και τον θαψανε με τιμες (μακαρι να με εθαβαν και εμενα ετσι)και ενταξει ειμαι ασχετος με το τι εγινε και τι γινεται σε αυτη την ζωη αλλα τουλαχιστον ξερω τι ειναι μουμια και δεν αναφερομαι στον μαμ-ρα απο το thundercats,δεν ξερω αν εχεις δει φωτογραφια απο μουμια αλλα αν εχεις δει τοτε θα ανακαλυπτες οτι δεν ειναι και σαν κερινο ομοιωμα υπαρχει και μια σχετικη διαβρωση (δεν εκανε και διακοπες στην σαντορινη σε ταφο ηταν ο ανθρωπος) τα βακτηριδια ειναι παντου των ταριχεψανε η οχι δεν εχει σημασια τα βακτηριδια υπαρχουν και ειδικα ο παραδεισος τους ειναι μαντεψε..... μπραβο οι ταφοι που ειναι σκοτεινοι και χωρις αερισμο και μην μου πεις οτι τον κλεισανε σε δωματιο σαν αυτους που ειχαν την ατυπη πνευμονια.
τα βακτηριδια ειναι παντου πανω μας,μεσα μας,τα τρωμε,τα αναπνεουμε,τα στελνουμε και μας τα στελνουν ετσι ειναι τωρα κατα ποσο συμφωνεις με αυτα που λεω δεν ξερω παντως η δικη μου αποψη οπως ξαναειπα ειναι οτι η καταρα των αιγυπτιων ειναι τα βακτηριδια και γιαυτο αναφερουν θανατο και οχι οτι θα πεσει κεραυνος στα κεφαλια σε αυτους που θα μπουνε μεσα.

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 16:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Πολύ καλά τα λες κ πολύ λογικά, όμως κ γω επίσης λογικά θα σε ρωτήσω, ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ στο συγκεκριμένο τάφο παρουσιάστηκαν βακτήρια; Κ τελοσπάντων, αμα το ψάξεις λίγο το ζήτημα, ΜΕΣΑ στον τάφο εργάστηκαν πάρα πολλά άτομα ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΑΝ, αλλά πεθάναν άλλοι που ασχολήθηκαν με αποκρυπτογράφηση επιγραφών κτλ.
Θα ήθελα τη γνώμη σου...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 16:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Κ κάτι συμπληρωματικό. Όχι, οι φαραώ δεν ήταν καθόλου πάνω απ' όλα θεοί. Θεωρούσαν ότι ήταν κάτι ως εκπρόσωποι των θεών, αλλά θεοί σε καμοία περίπτωση.

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 00:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
valnta στο θεμα της ιδιοτητας των φαραω εχεις δικιο απλα στο δικο μου το φτωχο το μυαλουδακι ειναι το ιδιο τι πρεσβευτες των θεων τι θεοι το ιδιο ειναι (στο δικο μου μυαλο παντα )ετσι και αλλιως την ιδια αλαζονια ειχαν οπως θα ειχε ο καθενας που θα την εβλεπε "θεος".
δεν υπηρχαν μονο στον συγκεκριμενο ταφο βακτηριδια απλα στον συγκεκριμενο ταφο μολυνθηκαν δεν ξερω γιατι δεν ειμαι ιατροδικαστης και φυσικα ουτε εκει ημουνα για να ξερω ακομα και αυτα που σου λεω αλλοι τα ειπανε οπως και αυτα που υποστηριζεις εσυ αρα δεν μπορουμε να ημαστε 100% σιγουροι εικασιες κανουμε παντως σε αυτη την url http://www.sciteclibrary.com/eng/catalog/pages/4396.html ειναι ενας τυπος που υποστηριζει οτι βρηκε την λυση στην καταρα.
παντως το μεγαλυτερο μυστηριο για μενα ειναι οτι αν και εχουμε διαφορετικη αποψη για το θεμα συμφωνουμε αυτο και αν ειναι μυστηριο δεν ξερω πως γινεται δεν μου εχει ξανατυχει

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 11:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
...συμβαίνει μερικές φορές κ αυτό...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 13:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost
Εγω παιδια πιστευω οτι ηταν πραγματι καταρα. Στο κατω κατω ειναι μονη ιστορια με ανθρωπους που πεθαναν απο καταρες; Οχι. Απλως η πιο διασημη. Δεν εχετε ακουσει ιστοριες ανθρωπων που μπηκαν σε στοιχειομενα σπιτια και οταν βγηκαν τρελαθηκαν η πεθαναν μετα απο λιγες μερες; Ποτε δεν ξερεις τι δυναμη μπορει να εχει η ψυχη εξω απο το σωμα.

RESPECT IS EARNED, NOT GIVEN

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 16:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
εγω παντως εχω ακουσει και ιστοριες για ατομα που μπηκαν σε διαφορα σπιτια και πεθαναν απο το φοβο τους μονο και μονο επειδη ο αερας εκλεισε καποια πορτα και λογικο ειναι οταν τα νευρα σου φτασουν στα ορια να αρχισουν και οι διαροες λαδιου.
για την ιστορια δεν αποκλειω την περιπτωση της καταρας γιαυτο φτιαχτηκαν και οι ταφοι για να μην ενοχλουνται οι νεκροι που προφανος θελουν να ηρεμησουν (ετσι βγηκαν και ενα σωρο ιστοριες που περιγραφουν διαφορα γεγονοτα γυρω απο νεκροταφεια και καποιους που πηγαν να διασκεδασουν εκει) και οταν ενοχλειται καποιος λογικο ειναι να εκνευριζεται στην περιπτωση ομως με τους φαραω υπαρχει και αυτη η αρκετα λογικη εξηγηση Ε! πως να το κανουμε δεν ειναι και ολα ανεξηγητα σε αυτον τον ταλαιπωρο πλανητη και μην ξεχναμε οτι πολλα ανεξηγητα εχουν κατα καιρους εξηγηθει τοσο καλα που δεν αφηνουν περιθωρια αμφιβολιων και οπως ξαναειπα μπορει η καταρα των αιγυπτιων να ηταν τα βακτηριδια με αυτη την απαντηση θεωρω οτι δεν αδικειται η αποψη κανενος και ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι ομως και να μην ειναι τα βακτηριδια και να ειμαι τελειος λαθος μακαρι να πιανουν τετοιου ειδους καταρες μπας και σεβαστουν μερικους χωρους οι αρχαιολογοι/αρχαιοκαπηλοι θα του αρεσε του τυπου που ανοιξε την σαρκοφαγο να πηγαινα εγω σε 800 χρονια και να ξεθαβα την μαμα του και να την εβγαζα σε πανηγυρια για να γινω διασημος? αλλα ολα ισοπεδωνονται στο ονομα της ερευνας εμενα ομως η γνωμη μου ειναι οτι αφου καποιοι εθαψαν κατι επιτηδες πρεπει να το αφησουμε θαμενο κατι σαν τον πελεκυ του πολεμου.

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VANDAMME
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
222 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 18:27:58  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΡΙ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ ΔΕ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΑ!!ΠΟΛΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ!!!ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΡΑΣ 70% Κ ΣΤΟ ΕΝΔΕΧΩΜΕΝΟ ΤΩΝ ΑΕΡΙΩΝ 30%!!ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ Κ ΤΟ ΑΛΛΟ!ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΑΦΟΙ ΠΟΥ ΑΝΟΙΧΤΗΚΑΝ ΔΕΝ ΕΒΓΑΖΑΝ Κ ΕΚΕΙΝΟΙ ΑΕΡΙΟ??ΤΟ ΘΕΙΟ ΠΩΣ ΔΙΑΟΛΟ ΛΕΓΕΤΕ??ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΙ ΟΜΩΣ ΔΕ ΠΕΘΑΝΑΝ!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sirax
Νέο Μέλος

Jamaica
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 03:29:03  Εμφάνιση Προφίλ
8a simfwnhsw kai egw me ta legomena tou Loucas( diavasa se efimerida to idio pragma)
Oso anafora th legomenh katara,pistevw oti katalitiko rolo sth diadosh auths ths fhmhs epai3an oi diaforoi siggrafeis bibliwn Best sellers(apo tote pou anakaleiftikai o tafos mexri kai simera),pou ekmetalefthkan mia epigrafh sto sigkekrimeno tafo(an den kanw la8os) gia na vgaloun biblia pou 8a poulhsoun.

Filika...

Non spero a niente,non temo nessuno,sono libero(N.K)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neo24483
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 10:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neo24483  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Neo24483
Καταρχήν επειδή κάπου πήρε το μάτι μου ότι το ουράνιο βγάζει αέρια, να διορθώσω ότι το ουράνιο δεν βγάζει αέρια. Αν όντως υπήρχε ουράνιο στον Τάφο του Τουταγχαμών, αυτό και μόνο αρκεί για να εξηγηθεί η κατάρα. Η ραδιενέργεια που είχε συσσωρευτεί εκεί μέσα μετά από τόσα χρόνια, θα ήταν ικανή να προκαλέσει καρκίνους (που σημειωτέον δεν ανιχνεύονταν εύκολα εκείνη την εποχή), με αποτέλεσμα τον θάνατο των ερευνητών σε νεαρή ηλικία.
Όλα αυτά, σε περίπτωση που υπήρχε ουράνιο.
Όσον αφορά στοιχεία: Παλιότερα στο ΝΕΤ, σε ένα ντοκυμαντέρ, ένας αρχαιολόγος που ασχολείται ακόμα με τον Τάφο, είχε πει πως στην επιγραφή ανέφερε ότι "Αυτός που θα μπει στον τάφο πρέπει να είναι αξύριστος ... μέρες" Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες μέρες. Η εξήγηση που είχε δώσει, ήταν πως όταν κάποιος είναι ξυρισμένος, υπάρχουν ανοιχτε΄ς πληγές που επιτρέπουν σε μικροοργανισμούς να εισέλθουν στο σώμα μας και να προκαλέσουν προβλήματα. Επειδή δε, ο Τάφος ήταν κλειστός για αιώνες, μπορεί η μούμια να μη μάζευε βακτήρια, όμως υπήρχαν αξιολάτρευτες κατσαρίδες, ποντίκια και άλλα μιερά τα οποία πέθαιναν όταν ήταν κοντά στη μούμια, λόγω της μυρωδιάς των υλικών που χρησιμοποιούνταν για την ταρίχευση και που ακόμα και σήμερα δεν είναι γνωστά.
Αυτά από εμένα...

"Και ουδέν ό,τι ουκ απώλετο..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 22:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
φιλε VANDAMME οταν εχεις να κανεις με μολυσματικες αρρωστιες ποτε δεν ξερεις απο που θα σου ερθει και αν σου ερθει βεβαια γιατι στην ουσια αυτοι που ειχαν σχεση με τον ταφο και πεθαναν η αιτια θανατου ειχε να κανει με πνευμονια (σημαντικο αυτο δηλαδη εισεπνευσε κατι που δεν επρεπε και δεν εννοω κολα βαζουν και κανενα μαντηλακι στο στομα και την μυτη) και με αλλες μολυσματικες ασθενειες εχω δωσει μια url σε αλλο μηνυμα μου στην οποια αν δεν την εχεις επισκεφτει αναφερει τουλαχιστον δυο απο της αιτιες των θανατων.
Την εποχη της πανουκλας "μπρρρρρρρρρρ" πως και δεν πεθαναν ολοι οπως θα επρεπε? γιατι εδω που τα λεμε οι ανθρωποι τοτε δεν ηξεραν γιατι αποδημουν εις κυριο οχι πως να προφυλαχτουν και μεσα σε αυτα τα εκατομμυρια των ανθρωπων που ειπαν αντε γεια σιγουρα θα υπηρχαν και περιπτωσεις οπου πεθανε η μανα και το παιδι οχι η πεθαναν ολοι εκτος απο εναν και αλλα τετοια ωραια.
Δεν ξερουμε τι εκαναν τα θυματα της καταρας οταν μπηκαν μεσα η ακομα καλυτερα δεν ξερουμε πως προσεγγισαν οι αλλοι αρχαιολογοι/αρχαιοκαπηλοι τους ταφους ετσι θα ειχαμε και ενα μετρο συγκρισης με τους καταραμενους και τους τυχερους γιατι στην ουσια δεν μπορουμε να εχουμε μια ολοκληρωμενη αποψη με καλες αποδειξεις αν εχουμε το μισο παζλ στα χερια μας δεν ξερουμε ουτε τι ενεργειες κανουν οταν βρισκουν μουμιες στις μερες μας (απο οτι εχω δει παντως σε φωτογραφιες νομιζα οτι ειχαν ντυθει αστροναυτες για της αποκριες)

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VANDAMME
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
222 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 23:41:03  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΑ ΤΟΥ ΤΟΥΤΑΝΧΑΜΩΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ HITECH ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΜΗΝΑ!!!!ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ DVD ΜΕ ΠΟΛΛΑ Κ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!!ΕΧΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΤΕΡ Κ ΤΟΥ ΛΟΡΔΟΥ ΚΑΡΑΒΑΝ!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 10:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Πολύ θα ήθελα να ήθελα να μάθω την ιστορία του λόρδου Κάραβαν. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΡΔΟΣ ΚΑΡΑΒΑΝ;... Αχ, Θεέ μου, θα με φάει η ειρωνεία σήμερα....

Communicating at an unknown rate...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 11:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost
VANDAMME εχεις δικιο σχετικα με το DVD του hitech, ειναι πραγματι καταπληκτικο αλλα μαλλον πολυ δυσκολο να το βρει κανεις σημερα. Δυστυχως δεν αναφερει τιποτα σχετικα με την καταρα.

RESPECT IS EARNED, NOT GIVEN

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 11:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost
Valnta, ο Καραβαν ηταν ενας απο τους πιο στενους φιλους του Καρτερ. Γνωριστηκανε στην Αιγυπτο οταν ο Καραβαν ηταν εκει για να ηρεμησει απο ενα ατυχημα. Αυτος ηταν που χρηματοδοτησε ολες τις εσκαφες που εκανε ο Καρτερ (μετα την γνωριμια τους). Ο Καραβαν πεθανε απο μολυνση αλλα στο Λονδινο. Ενω ξυριζοταν κοπηκε και η πληγη μολυνθηκε (εδω κολλαει καπως το σεναριο της καταρας. Τον ακολουθησαν τα βακτηρια στο Λονδινο η μηπως ηταν τοσο βρομιαρης που ο πυργος του ηταν γεματος μικροβια;). Τοτε με τα παλια ξυραφια πολλοι ανθρωποι κοβοντουσαν αλλα μετρημενοι στα δακτυλα ηταν εκεινοι που μολυνθηκαν και οσοι το επαθαν μαλλον ηταν φτωχαδακια που ζουσαν μεσα στα μικροβια.

RESPECT IS EARNED, NOT GIVEN

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 14:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Κάρναβον.... όχι Κάραβαν. Κ η υγεία του ήταν πολύ εξασθενημένη γενικότερα. Κάποια στιγμή μέσα στη μέρα θα επανέλθω για τον αγαπητό λόρδο.

Communicating at an unknown rate...

Edited by - Valnta on 08/09/2003 12:36:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 14:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost
A ναι σωστα Καρβανον. Εσυ φταις που με μπερδεψες με τις ειρωνιες σου!!!

RESPECT IS EARNED, NOT GIVEN

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 15:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
sorry...

Communicating at an unknown rate...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 16:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
ευτυχως που το ατυχημα του καρβουναν εγινε πριν ανοιξουν τον ταφο αλλιως θα το εριχναν και αυτο στην καταρα

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy