ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Esotericoσταυρόλεξα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 01:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Επειδή το χόμπι μου... πέρα από το Esoterica, είναι να λύνω σταυρόλεξα κι επειδή βαρέθηκα να συναντώ τις ίδιες και τις ίδιες λέξεις, είπα να παντρέψω αυτά τα δύο και να κάνω κάτι πιο... esoterica.

Έτσι στις διακοπές κάθισα και δημιούργησα κάποια esotericoσταυρόλεξα. Σε αυτά τα σταυρόλεξα δίνεται μεγαλύτερη έμφαση σε θέματα που συζητούμε εδώ στο Esoterica αλλά υπάρχουν και πολλές... εξωτερικολέξεις που δεν μπορούμε να τις αποφύγουμε.

Δώστε μου άφεση αμαρτιών αν έχω κάνει λάθη αλλά είναι η πρώτη μου προσπάθεια και ως... ερασιτέχνης δικαιούμαι μιας κάποιας ανεκτικότητας.

Ξεκινώ με ένα esotericoσταυρόλεξο με πολλές επιρροές από τις δύο ταινίες του Matrix.

Όσοι το λύνουν αν θέλουν ας μου στείλουν τις απαντήσεις. με την μορφή κειμένου, σε email, στο esoterica@esoterica.gr και εγώ ως ηθική επιβράβευση θα παρουσιάζω τους νικητές μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.

Δίνω το σταυρόλεξο με δύο μορφές:


α)σας δίνω την διεύθυνση μιας εικόνας που παρουσιάζει όλο το σταυρόλεξο, αν θέλετε να το εκτυπώσετε και να το λύνετε με την ησυχία σας στον... καναπέ σας, ή στην... αμμουδιά.

β)μια εικόνα του esotericoσταυρόλεξου με κείμενο από κάτω μέσα σε αυτό το μήνυμα, αν θέλετε να το λύνετε... online.

Άντε ακονίστε το μυαλό σας και ταυτόχρονα μάθετε και πολλά πράγματα που ίσως δεν τα γνωρίζατε, απλώς...παίζοντας


Ανοίξτε την εικόνα του esotericoσταυρόλεξου και εκτυπώστε το, εδώ...

http://www.esoterica.gr/forums/offers/images/thoth/crossw1a.gif


Ή δείτε το και λύστε το online

ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ

1. Matrix Reloaded: Αντίπαλος του Νίο. Το όνομά του από την «πρώτη γενιά» των βασιλέων της Γαλλίας (σύμφωνα με την παράδοση)

2. Matrix Reloaded: Τέτοιο ήθελαν αρκετό τα σπαθιά των εχθρών του Νίο για να προσπαθήσουν να τον σκοτώσουν – Μόλις πλησίαζε αυτό, το σπαθί του Φρόντο έβγαζε γαλάζια φλόγα.

3. Όμοια σύμφωνα - «Ω γλυκύ μου ???» λέει ο Αναστάσιμος ψαλμός - Matrix Reloaded: Ένα… μέρος από την αρετή που έχουν οι άνθρωποι και για την οποία ειρωνεύεται τον Νίο ο Αρχιτέκτονας.

4. «Κι αν είμαι ??? μην με φοβάσαι» τραγουδάει ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου - Matrix Reloaded: Δεν είναι καθόλου ???? να καταλάβεις το Matrix αν δεν το δεις με τα μάτια σου - Νότα της Μουσικής

5. Βρήκαν τον μπελά τους με αυτό οι ΗΠΑ – Matrix: Το προτίμησε αυτό, από την περιπέτεια ο Σάιφερ στο πρώτο μέρος του Matrix.

6. Matrix: Δέχτηκε πολλές τέτοιες ο Νίο από τους Πράκτορες

7. Matrix Reloaded: Ο Ούγγρος θρησκειολόγος Κερένυι την θεωρούσε ως μικρασιατική θεά της Σελήνης που ανήκε στην ίδια γενιά με τον Προμηθέα και… στην ταινία σώζει τον Μορφέα. – Μέρος… σμήνους

8. Matrix Reloaded: Ο αριθμός των δευτερολέπτων (314) που χωρίζουν τον Νίο από τον Αρχιτέκτονα του Μάτριξ, με την αρχαιοελληνική αρίθμηση. - Ακτινοβολεί

9. Ελαιοδοχείο με ράμφος - Υποθέτει - Διαζευκτικό… Εγγλέζων

10. Είναι κάπως έτσι οι τιμές μετά την… έλευση του ΕΥΡΩ

11. Αν την έχεις ή… αναρωτιέσαι ή είσαι φτωχός – Μεσίτες… χωρίς αρχή και τέλος

12. Αρνητικό μόριο (μία γραφή) - Άρθρο - Η μέγιστη αρχή κατά τον Πλωτίνο - Κομμάτι της… ημέρας

13. Matrix Reloaded: Δημιούργησε το Matrix


ΚΑΘΕΤΑ

1. Matrix: Ένα όνειρο για τους απλούς ανθρώπους, μια φυλακή για τους αφυπνισμένους – Matrix: Δεν είναι η γνωστή Αγία (και ομοούσια) του Χριστιανισμού αλλά ο Νίο δεν… κάνει χωρίς αυτήν.

2. Matrix Reloaded: Ο Νίο είναι ο ????? κατά σειρά Εκλεκτός (σύμφωνα με τον Αρχιτέκτονα του Matrix) – Matrix: Τον γνωρίζουμε και ως Τόμας Άντερσον - Η αρχή του… περάσματος

3. Δυσκόλευε τον Δημοσθένη - Matrix Reloaded: Το «κέρδισε» ο Νίο με ένα φιλάκι από την Περσεφόνη

4. Στα Αγγλικά είναι το ένα - Πρόθεση - Αν δεν του έλειπαν τα δύο τελευταία γράμματα θα ήταν… άρτιος.

5. Matrix: Ήταν ακατάλληλο για τα παιδιά γιατί είχε μπόλικη ??? - Οι «Άνδρες με τα Μαύρα» με τα… Αγγλικά τους και τα αρχικά τους. - Τόμας ?????, ένας από τους μεγαλύτερους ποιητές του αιώνας μας που κέρδισε το Νόμπελ Λογοτεχνίας στο έτος 1948.

6. Βρίσκονται στο… Ισραήλ - Matrix: Ήταν σαν ένα ??????, για τους πράκτορες-κυνηγούς του, ο Νίο.

7. Άφωνο… γεύμα - Γράμματα από το πριβέ - Το… πρώτο μισό από το άνυσμα - Πρόθεση

8. Matrix Reloaded: Ήταν στην καταγωγή του, ο Μεροβίγγειος - Matrix: Αυτό το χρώμα χαπιού κατάπιε ο Νίο (μια αγγλική λέξη, όπως γράφεται στα ελληνικά)

9. Matrix: Αν δεν ξέρεις τέτοιες Τέχνες δεν νικάς στις μάχες του.

10. Matrix Reloaded: Οπτικά, ο αριθμός του αυτοκινητόδρομου όπου γίνεται η εντυπωσιακή μάχη στο δεύτερο μέρος του Matrix - Υποθέτει, στα αρχαία - Matrix: Προσπαθούν να την καταστρέψουν οι Φρουροί

11. Το μισό… όριο - Άφωνες… σημασίες - Η αρχή του… τραγουδιού

12. Βάναυσα, Τραχιά, Σκληρά - Matrix: Αν και Θεός του Ύπνου… ωστόσο «ξύπνησε» τον Νίο από τον δικό του «ύπνο»


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 07:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δίκαιη η Θέση του Ιερογραμματέως Θώθ Τρισμέγιστε!!!!!

Ξέχασες να ενημερώσεις, πώς το Esotericoσατυρόλεξο, λύνεται με τη χρήση της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ και ΟΧΙ με Greeklish...
Μια σημείωση γι'αυτούς που "αγαπούν" τα....Greeklish!

Αλήθεια ΕΠΙΤΗΔΕΣ το έκανες αυτό;;;
Για να τους... ΣΑΜΠΟΤΑΡΕΙΣ;;;

Σε ευχαριστούμε πάντως...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 10:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΑ ΤΟΥ ΤΗΟΤΗ ΑΛΛΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΡΩΤΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΤΡΙΧ!


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 20:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε thoth,
παρόλο που είμαι σχετικά καλή στα σταυρόλεξα, δεν μπορώ να λύσω το δικό σου για τον εξής απλούστατο λόγο: είμαι ο μοναδικός άνθρωπος (λέμε τώρα) που δεν έχω δει ακόμη to "Matrix Reloaded".

Παρολ' αυτά όμως, θέλω να σε συγχαρώ για την προσπάθειά σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 23:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

είμαι ο μοναδικός άνθρωπος (λέμε τώρα) που δεν έχω δει ακόμη to "Matrix Reloaded".

Καλύτερα να μην το δεις. Μείνε με την ανάμνηση του 1.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 00:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατάλαβα. Το 1 ήταν καλό, αλλά η συνέχειά του δεν με "τράβηξε" καθόλου.
Τι θα γίνει με το σταυρόλεξο? Ακοοοοόμα το λύνω...
Θα περιμένω το επόμενο που θα έχει άλλο θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 09:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ:

ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΜΑΓΙΑ,ΞΟΡΚΙΑ,ΨΥΧΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ma.gos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 23:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ma.gos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ma.gos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thoth help!!1
ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΤΗΝ GIF ΕΙΚΟΝΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΠΑΝΩ?


If man is 5
then the devil is 6
if the devil is 6
then god is 7
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VANDAMME
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
222 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 23:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΜΑΙ ΑΣΟΣ ΣΤΑ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΑ!!ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!ΒΑΛΕ ΜΕΣΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ VANDAMME NA ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΟ ΛΕΙΣΩ!!STO PITS FYTILI!!ΔΕ ΜΑΡΕΣΕ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΜATRIX!!!ΜΟΝΟ Η ΣΚΗΝΗ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΗΤΑΝ ΩΡΑΙΑ!!!ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΩ TOTH!!ΒΑΛΕ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 23:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ma.gos αυτό που ζητάς είναι δύσκολο. Θα πρέπει να την πας ίσως στο Photoshop ή στο Photopaint και με το εργαλείο γραμματοσειράς να γράψεις σε κάθε κουτάκι. Αυτό όμως θα σε παιδέψει.

Γιατί το θες; Αν το θες για να στείλεις τις απαντήσεις, δεν χρειάζεται. Μπορείς να τις στείλεις σαν κείμενο με τον κάθε αριθμό και δίπλα τις λέξεις-απαντήσεις.

Αν θες να γράψεις, εκτύπωσε ολόκληρο το σταυρόλεξο όπως το δίνω στην σελίδα που ανοίγει.

VANDAMME έχω κάνει και πιο εύκολα αλλά να μην περιμένεις να είναι σαν τα... Σκανδιναβικά στο "ΤΕΣΤ". Ίσως είσαι τυχερός στα επόμενα.

Τέλος να πω ότι διαφωνώ με την άποψή σας για το Matrix Reloaded. Αν και μισή ταινία (γιατί είναι μια ενότητα με το Matrix Revolution) ωστόσο είχε πολύ περισσότερα εσωτερικά στοιχεία από αυτά που περίμενα να έχει (ως συνέχεια μιας εμπορικής ταινίας).

Μελετήστε τα κείμενα των Γνωστικών Χριστιανών που βρέθηκαν στην Νεκρά Θάλασσα (η βιβλιοθήκη του Νάγκ Χαμαντί). Μελετήστε το ποίημα του Παρμενίδη όπου η Θεά του μιλάει για την ψευδαίσθηση του κόσμου αυτού. Μελετήστε την συνάντηση του Ηρακλή στον Κάτω Κόσμο, με την Περσεφόνη και τον Κέρβερο. Μελετήστε την τέχνη της εγκοίμησης στους Μάντεις Ιατρούς της αρχαίας Ελλάδας. Μελετήστε το έργο της Μπλαβάτσκυ και το γεγονός ότι θα υπάρξει μια νέα ανθρωπότητα (η έκτη στην σειρά, όπως ο έκτος εκλεκτός στην σειρά είναι και ο Νίο). Μελετήστε ποια ήταν η Μεροβίγγεια δυναστεία στην Γαλλία.

Νομίζω ότι αν τα μελετήσετε σε βάθος αυτά θα εκτιμήσετε πολύ περισσότερο τα υπονοούμενα και τους συμβολισμούς της δεύτερης ταινίας. Σίγουρα δεν ήταν καλύτερη από την πρώτη αλλά πολύ πιο σίγουρα είχε πολλά περισσότερα "μυστικά" στοιχεία που "καλύφτηκαν" πίσω από τα εντυπωσιακά εφέ.

Σας υπόσχομαι μετά το τρίτο μέρος να ετοιμάσω ένα ηλεκτρονικό περιοδικό μέσα από το Esoterica που θα έχω πολλά από τα στοιχεία που έχω βρει.

Μην περιμένετε μασημένη τροφή. Οι καλές ταινίες εσωτερισμού είναι σαν τα σταυρόλεξα, πρέπει να δώσετε όλον σαν τον εαυτό για να τα καταλάβετε

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2003, 02:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια στο μέλος nicole που έλυσε σωστά ολόκληρο το Σταυρόλεξο. Μια παράκληση όμως. Την άλλη φορά να μου στείλει στο email και το username της γιατί έψαχνα μισή ώρα να δω σε ποιο μέλος ανήκε η συγκεκριμένη email διεύθυνση.

Συγχαρητήρια και στο μέλος ma.gos που έλυσε σχεδόν ολόκληρο το σταυρόλεξο και άφησε κάποια κενά (αλλά τα οποία δεν ήταν ουσιώδη).

Ελπίζω αυτοί που γυρνούν από διακοπές να προσαρμοστούν σωστά ξανά στο Esoterica λύνοντας κανένα Esotericoσταυρόλεξο.

Άντε γιατί έχω 4-5 που περιμένουν ακόμα...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2003, 17:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη που σε κούρασα.
Ειλικρινά το ξέχασα.

Περιμένουμε και τα επόμενα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lipotaktis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 20:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lipotaktis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FRIEND Thoth
Πιστεύω πως είναι πολύ καλή η ιδέα σου να φτιάξεις σταυρόλεξα για τα μέλη του esoterika.Ελπίζω να τα δω και ηλεκτρονικά στην ίδια ιστοσελίδα.

Don't press yourself.
let you free.
you will find the answer.
Be sure.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 10:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια και στον Συντονιστή Secondborn για την λύση του esotericoσταυρόλεξου.

Θα περιμένω και τους τελευταίους αδειούχους να γυρίσουν και θα σας σπαζοκεφαλιάσω με νέο esotericoσταυρόλεξο.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 17:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια και στο μέλος Valnta που μου έστειλε τις σωστές λύσεις για το esotericoσταυρόλεξο.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 14:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα... που είναι... το καινούργιο;.....ε;

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 15:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχχχχ... έχω έτοιμα 4 αλλά δεν βρίσκω χρόνο να τα δακτυλογραφήσω να τα προσαρμόσω στο Corel και να το παρουσιάσω.

Άτιμε Κρόνε-Χρόνε, δεν χόρτασες με τα παιδιά σου; Εγώ τι σου έφταιγα, βρεεε;

Υπομονή... esotericoσταυρολεξοholics.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 18:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι σίγουρος αλλα μαλλον , πρέπει να σου αρέσει το Matrix θωθ...
άντε να βγει και το τρία.
παντως το τελος του 2 αφήνει πολλά ερωτηματικα...

συγχαρητήρια σε αυτους που το έλυσαν . έχει μια καποια δυσκολία απότι βλεπω. να δουμε πόσο Matrix θα έχει το δεύτερο σταυρόλεξο

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 18:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβαζα τώρα ένα άρθρο για τη διαίσθηση κ ανάμεσα σε μια λίστα πραγμάτων που ΔΕΝ πρέπει να κάνεις προκειμένου να αναπτύξεις τη διαίσθησή σου, ήταν κ το να λύνεις σταυρόλεξα..
Τώρα καταλαβαίνω γιατί την πατάω σαν ζώο συνέχεια...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 23:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως Valnta εγώ λύνω το μεγαλύτερο μέρος των σταυρόλεξων με διαίσθηση. Αν σκεφτείς ότι πολλά σταυρόλεξα δίνουν τους ορισμούς μέσω γρίφων και παιχνιδιών, μάλλον ο αρθρογράφος "σκουντούφλησε" σε μερικά δύσκολα σταυρόλεξα και είπε να... ωραιοποιήσει την αδυναμία του.

Τι να πω περαστικά του. Εμείς πάντως Valnta δεν είμαστε ζώα. Τα ζώα έχουν διαίσθηση αλλά δεν μπορούν να λύσουν σταυρόλεξα

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 01:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Συνεχίζω (μιας και οι απαιτητικοί esotericoσταυρολεξοholics το απαιτούν) με ένα esotericoσταυρόλεξο με πολλές επιρροές από την εσωτερική παράδοση και βιβλιογραφία.

Όσοι το λύνουν αν θέλουν ας μου στείλουν τις απαντήσεις με την μορφή κειμένου, σε email, στο esoterica@esoterica.gr και εγώ ως ηθική επιβράβευση θα παρουσιάζω τους νικητές μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Προσοχή να μου στέλνετε και το όνομα μέλους που χρησιμοποιείτε στο forum

Δίνω το σταυρόλεξο με δύο μορφές:


α)σας δίνω την διεύθυνση μιας εικόνας που παρουσιάζει όλο το σταυρόλεξο, αν θέλετε να το εκτυπώσετε και να το λύνετε με την ησυχία σας.

β)μια εικόνα του esotericoσταυρόλεξου με κείμενο από κάτω μέσα σε αυτό το μήνυμα, αν θέλετε να το λύνετε... online.

Ανοίξτε την εικόνα του esotericoσταυρόλεξου και εκτυπώστε το, εδώ...

Esotericoσταυρόλεξο Νο 2


Ή δείτε το και λύστε το online

ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ

1. Πνεύμα-Δαίμονας του καλού στην αρχαιότητα, προστάτης του σπιτιού.
2. Είναι Βόρειο και φωτεινό εντυπωσιακό φαινόμενο – Είναι κάτι παραπάνω απλώς από το άθροισμα των ατόμων.
3. Έτσι ονομάζεται αλλιώς και η Ινδουιστική Τριάδα θεοτήτων (Βράχμα-Βισνού-Σίβα) – Γιος του Νώε
4. Θεότητα του Ήλιου στην αρχαία Αίγυπτο. – Είναι τα άλογα για τους παλιότερους αλλά και τα UFOs στα ελληνικά για τους νεώτερους. – Διπλό ξεπουλάει (πληθυντ.)
5. Λεγόταν πριν BHAGWAN SHREE RAJNEESH – Όμοια φωνήεντα – Παιδί… αρχαίο
6. 365 είχε ο Ήλιος, εδώ ένα (αρχαία) – Σημιτικός Θεός
7. Προϋπόθεση αλλά και… βουνό – «Η συμφωνία της ******» του Μπετόβεν εμπνέει την χαρά.
8. Είναι ο Αστερίξ – Ο νόμος της Δράσης, της Αιτίας και του Αποτελέσματος στον Ινδουισμό.
9. Το… κρατάει ο ψάλτης – Εκφράζει την θεότητα με την μορφή της αρχής και του τέλους – «Δεν το ****** ο νους» σου, πόσο μεγάλο είναι το σύμπαν.
10. Περνάει… κάτω από την μύτη σου χωρίς να τον καταλάβεις – Υποθέτει – Όμοια σύμφωνα.

ΚΑΘΕΤΑ

1. Μία από τις πιο αρχαίες παραδοσιακές επιστήμες
2. Βραβείο στην αρχαιότητα (λέξη που στην αρχή σήμαινε γεροντικό προνόμιο) – Δεν κάνει τον παπά
3. Επιφώνημα απελπισίας – Σου τον… ζητάνε στην εκκλησία, συχνά.
4. Μπορεί να το κάνει ο Θεός ή ο άγιος (μία γραφή πιο ποιητική) – Τα έχει ο… Οσάμα
5. Μέχρις ότου – Το Υπέρτατο για τον Λάο Τσε.
6. Αν και έρχεται δεύτερος ωστόσο είναι πολύ αγαπητός για το πρώτο πρόσωπο της Χριστιανικής Τριάδας – Η θεά της αυγής στην αρχαία Ελλάδα
7. Αν και δεν έχει γράμματα μπορεί να την… διαβάσει ο ενορατικός – Υπαρχηγός του Χίτλερ
8. Ένα είναι το *** ισχυρίζεται ο Ερμής ο Τρισμέγιστος – Διπλό… γελάει.
9. Την λέει η τσιγγάνα στις παλιές ελληνικές ταινίες – Χωρίς την θέλησή μου (αρχαία)
10. Ιερός ήχος των Ινδουιστών – Η Αφροδίτη της Μεσοποταμίας
11. Χαϊδευτικός Θανάσης – Του έβγαλε το… λάδι, του Ηρακλή
12. Έκλεψε την κόρη της θεάς Δήμητρας – «Είμαστε», στα αρχαία
13. Πρίγκιπας των Δαιμόνων στον Ιουδαϊσμό αλλά και ο μεγάλος πρίγκιπας των Ουρανών – «*** Σόφ», «Χωρίς Τέλος», η υπέρτατη αρχή στο σύστημα της Καββάλα.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 13:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει 2-3 λέξεις που δεν μπορώ να τις βρώ με τίποτα.... Αυτή τη φορά είναι ΔΥΣΚΟΛΟ.... Θα το στείλω μισοτελειωμένο κ thoth...ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ πες μου ΠΟΙΟΣ είναι αυτός ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ που μου έχει κάνει τα νεύρα κουρέλια πρωί-πρωί...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 13:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oxi!!!
Να μην το πάρει το ποτάμι!
At least not on line...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 14:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είπα να μου πει από το topic Avallon...
Aυτό θα με έκανε σαν αυτούς τους ανθρώπους που σου λένε το τέλος σε μια ταινία ή ένα βιβλίο, τη στιγμή που είσαι στη μέση

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 13:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το "πάγωσε" ο Τρισμέγιστος;....

Communicating at an unknown rate...

Edited by - Valnta on 16/09/2003 13:43:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 14:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι δεν το πάγωσα. Απλά περιμένω απαντήσεις. Φαίνεται, ότι αυτό που έβαλα ή ήταν πραγματικά πολύ δύσκολο ή τα μέλη κουράζονται να σκέφονται και να προβληματίζονται.

Πάντως μέχρις στιγμή η Valnta έχει κάνει την πιο ολοκληρωμένη προσπάθεια. Σχεδόν το έχει λύσει.

Valnta, μου υποσχέθηκες να μου στείλεις κάποιες λέξεις ακόμα που σου έλειπαν αλλά μάλλον το... πάγωσες.

Οι υπόλοιποι, θα έπρεπε να

ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 15:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις έστειλα..κ διόρθωσα κ κάτι λάθη που είχα κάνει....
Δεν βάζεις κανά πιο εύκολο να αναζωπυρωθεί το ενδιαφέρον;

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 11:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγαλειότατε,
(χωρίς ίχνος ειρωνίας βέβαια
τρεις φορές μέγιστος=Μεγαλειότατος)
δεν βάζετε και κανένα δύσκολο σταυρόλεξο ώστε να μην ντρεπόμαστε και μεις να παίρνομε μέρος;

Αλλά πάλι έστειλα τη λύση του.
Πειράζει που η γιαγιά με βοήθησε στο χαϊδευτικό του "Θανάσης";
Ή μήπως χάνω το ....βραβείο;

Αυτή που σας μιλάει από το..μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 13:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιο εύκολο...πιο δύσκολο...για να μην το κουράζουμε...
ΒΑΛΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ!!!

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 14:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψυχραιμία κορίτσια.

Προς το παρόν θα αρκεστείτε στο γεγονός ότι είστε οι δύο που έλυσαν αυτό το σταυρόλεξο (έστω και με την βοήθεια της... γιαγιάς).

Άντρες, κάντε κάτι, μας φάγαν οι γυναίκεεεεςςςςς...

Αν συγκρίνω πάντως τα δύο σταυρόλεξα που έβαλα εδώ, φαίνεται ότι το δεύτερο ήταν πολύ δυσκολότερο από το πρώτο και μάλλον γενικά δύσκολο.

Το επόμενο ελπίζω να το βάλω την επόμενη εβδομάδα.

Η εξάρτηση, Valnta μου, πρέπει να γίνει σιγά, σιγά, μην μου πάθετε και κανένα Overdose. I am the Mister Exartisioterica.gr

Άρον, άρον Σταυρόλεξον Αυτόν


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 15:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η εξάρτηση, Valnta μου, πρέπει να γίνει σιγά, σιγά, μην μου πάθετε και κανένα Overdose. I am the Mister Exartisioterica.gr
and I am the Master Overdose...I can handle it...η αναμονή μου τη δίνει...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy