ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 ΔΩΡΗΤΕΣ ΟΡΓΑΝΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
STRIKER
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 13:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STRIKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους σας.
Σας παρακαλώ ενημερώστε με εαν υπάρχει/υπήρχε σχετικό θέμα περί δώρησης ανθρωπίνων οργάνων στο forum.
Με αφορά προσωπικά η συγκεκριμένη πληροφόρηση.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 13:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι Striker δεν υπάρχει.

Ξεκινάει τώρα.

Όρισε το πλαίσιο συζήτησης, πρώτα.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
STRIKER
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 14:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STRIKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα ξανά σε όλους σας και όλως ιδιαιτέρως σε εσένα αγαπητέ thoth.
Συγνώμη που καθυστέρησε η επιστροφή μου αλλά το chating το κάνω απο το γραφείο μου.

Με αφορμή λοιπόν μια πρόσφατη περίπτωση μεταμοσχεύσεως υπήρχε ο ηθικός φραγμός για την συγκεκριμένη διαδικασία.
Ατομο το οποίο είχε άμεση ανάγκη για μεταμόσχευση νεφρών ρωτούσε/έψαχνε για δότη.
Η κακιά η τύχη ή πείτε το όπως θέλετε κτύπησε την πόρτα φιλού μου(ατύχημα με μηχανή)--> κλινικά νεκρός. Στο νοσοκομείο με κάποιο τρόπο ήλθαν σε επαφή μαζί τους και ρώτησαν για τις προθέσεις τους. Δεν το κρύβω οτι για το οικογενειακό περιβαλλον του φίλου μου υπήρχε άμεση αντίδραση και ΕΔΩΣΑΝ ΕΝΑ Ο Χ Ι .
Οι απόψεις τους ήταν οτι ναι μεν κλινικά νεκρός αλλά (ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΕΘΗΚΕ--> Η ΨΥΧΗ ΖΟΥΣΕ ).

ΕΠΙΛΟΓΟΣ ΛΟΙΠΟΝ
---------------
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΕΖΗΣΑ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΟΡΟ.
Εκτος απο το συναίσθημα του ατυχήματος και οτι κανείς τους
δεν δεχόταν ότι το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον κτλ κτλ , ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ ΟΣΟ ΖΟΥΣΕ , ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ,
ΕΙΧΑΝ Ι Ε Ρ Ο ΧΡΕΟΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ "Κ Α Τ Ι " ΖΩΝΤΑΝΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΕ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ.
Τελικά δεν δεχθησαν , το δε φιλαράκι δεν άντεξε και έφυγε μετά απο 22 ημέρες περίπου .

Φίλε thoth να μην συνεχίσω άλλο αλλά θα ήθελα τις ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ απόψεις για το θέμα.
Προσωπικά στα 42 μου χρόνια ως αναζητητής της ζωής έχω αναπτύξη την δική μου ελεύθερη άποψη χωρίς όμως να μπλοκάρω όταν μιλούν ή με συμβουλεύουν συνάθρωποι μου, ΑΛΛΑ αυτό φίλε που έζησα απο κοντά δεν περιγράφεται και θέλει τις ΠΜΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΑΝΤΕΝΝΕΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΝΕΒΑΖΜΕΝΕΣ .

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
striker:.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 15:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγάλο θέμα ανοίγεις αγαπητέ Striker.

Το ζήτημα των μεταμοσχεύσεων και της δωρεάς οργάνων είναι ζήτημα πολύπλευρο αφού εμπλέκονται σ' αυτό εκτός από την Ιατρική επιστήμη, η Νομική, η Πολιτική, η Ηθική και φυσικά η Θρησκεία. Οι απόψεις επί του θέματος πολλές, γεγονός είναι όμως ότι το θέμα διχάζει όχι μόνο κάθε έναν από τους προαναφερθέντες τομείς ξεχωριστά αλλά και τον απλό κόσμο.

Πέρα όμως από τις επιμέρους λεπτομέρειες που αφορούν στη δωρεά οργάνων και που δεν είναι επί του παρόντος να συζητηθούν, θα έπρεπε πιστεύω να αποσαφηνηθούν κάποιες έννοιες προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Και θα ήθελα να αρχίσω με το ποιο απλό : Πότε μπορεί να γίνει δωρεά οργάνων; Πότε ένας άνθρωπος θεωρείται "νεκρός" και πότε όχι;

Στο σημείο αυτό υπεισέρχεται η έννοια του "εγκεφαλικού θανάτου", μια έννοια που εξακολουθεί να προκαλεί αντιδράσεις, οι οποίες μάλλον οφείλονται σε παρανόηση. Δωρεά οργάνων λοιπόν γίνεται ΜΟΝΟ σε περίπτωση εγκεφαλικού θανάτου. Ο εγκεφαλικός θάνατος δεν είναι κάτι αόριστο, αλλά υπάρχουν συγκεκριμένα ιατρικά κριτήρια τα οποία πρέπει να πληρούνται ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ πριν οδηγηθούμε στη διάγνωσή του. Εδώ γίνονται και οι περισσότερες παρανοήσεις. Πολλοί μπερδεύουν την έννοια του εγκεφαλικού θανάτου με αυτή του κώματος, που είναι όμως κάτι διαφορετικό και, το σπουδαιότερο, αναστρέψιμο δυνητικά. Εγκεφαλικός θάνατος σημαίνει ΠΛΗΡΗΣ καταστροφή και ρευστοποίηση ΟΛΗΣ της εγκεφαλικής μάζας και του στελέχους, είναι ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΗ κατάσταση και απλά το άτομο διατηρεί την καρδιοαναπνευστική του λειτουργία με τεχνητά μέσα, κάτι που όμως δεν μπορεί να διαρκέσει επ' αόριστον.

Όλοι μας έχουμε ακούσει ιστορίες ανθρώπων που "επέστρεψαν" από κώμα μετά από χρόνια. Ε, αυτοί οι άνθρωποι απλά ΔΕΝ ήταν εγκεφαλικά νεκροί.

Φυσικά, έθιξα μόνο ένα σημείο του θέματος, έστω και αποσπασματικά, αλλά πιστεύω ότι είναι καλό να γνωρίζουμε με ποιες έννοιες έχουμε να κάνουμε. Δεν αρκεί βέβαια ένα post γι' αυτό. Για να πω κι εγώ την άποψή μου, είμαι υπέρ της δωρεάς οργάνων, φυσικά αν πληρούνται αυστηρά όλα τα κριτήρια. Δεν παύει όμως να είναι ένα ζήτημα που η προσωπική άποψη έχει τον πρώτο λόγο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 17:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να πω κι εγώ την άποψή μου, είμαι υπέρ της δωρεάς οργάνων, φυσικά αν πληρούνται αυστηρά όλα τα κριτήρια. Δεν παύει όμως να είναι ένα ζήτημα που η προσωπική άποψη έχει τον πρώτο λόγο.

Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε durden_alie.
Είμαι υπέρ και ακριβώς για αυτόν τον λόγο το έχω δηλώσει στην οικογένεια μου, και έχω αρχίσει διαδικασία για να εγγραφώ στους καταλόγους δωρητών. Είναι δική μου απόφαση, δεν θέλω να είναι βάρος στην συνείδηση κανενός αγαπημένου μου μια τέτοια απόφαση αν συμβεί κάποια ατυχία.
Πιστέυω είναι υπερβολικά μεγάλο το βάρος για τους συγγενείς, όταν συμβεί κάτι μοιραίο πάνω στον πόνο τους να πάρουν θέση για το αν θα δωρήσουν τα όργανα του αγαπημένου τους προσώπου. Προσωπική μου άποψη είναι ότι θα πρέπει "υποχρεωτικά" να δηλώνουμε ένα "ναι" ή "όχι" στο να γίνουμε δωρητές οι ίδιοι.
Δεν είναι ευχάριστω θέμα να σκεφτόμαστε, και ποτέ δεν πιστεύουμε ότι κάτι θα συμβεί σε εμάς τους ίδιους, αλλά κανείς δεν είναι άτρωτος.


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 21:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Καταρχήν να ευχαριστήσω τον φίλο Durden-alie για τις πολύ σημαντικές πληροφορίες που διασαφηνίζουν το "πότε" της δωρεά οργάνων. Πολλοί από εμάς φαντάζομαι θα είχαμε την ίδια απορία.

Η περίπτωση με τον νεαρό που ήταν κλινικά νεκρός (άραγε σε ποια κατηγορία ανήκει αυτό; Στον εγκεφαλικό θάνατο,ή στο κώμα;), μου θύμησε τη συγκλονιστική ταινία του Πέδρο Αλμοδοβάρ "μίλα της". Οσοι την έχουν δει θα καταλάβουν. Αφορά μία κοπέλα η οποία ήταν για πολλά χρόνια σε κώμα (δεν θυμάμαι αν ήταν ακριβώς κλινικά νεκρή), και η οποία συνήλθε μετά από πολύ καιρό, λόγο της λατρείας ενός νοσοκόμου γιαυτήν και κάποιου άλλου συμβάντος...Δύσκολα τα πράγματα εδώ...

Θα σταθώ όμως και στα λόγια της Silverwolf.
Μεγάλο το βάρος της απόφασης. Οχι για το εάν πρέπει ή όχι, αλλά γιατί είναι πολύ δύσκολο να συμφιλιωθούμε με το πλέον δεδομένο της σύντομης ζωής μας σαν άνθρωποι: Οτι κάποτε θα πεθάνουμε, κι ότι όσοι αγαπούμε θα πεθάνουν επίσης.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardanapalos
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 13:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardanapalos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους σας.
Κύριοι πριν αρχίσω λόγω κάποιων προβλημάτων στο pc της εταιρείας μου αναγκάστηκα να μπω με αυτο το nick. EIMAI O STRIKER.
Φίλε durden σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου καθώς επίσης και τους υπολοίπους.

Επειδή δεν είμαι του χώρου της ιατρικής εαν κατάλαβα καλά εφ' όσον υφίσταται εγκεφαλικός θανατος το άτομο μπορεί μεν να ζήσει με
τεχνική υποστήριξη για λίγο αλλά δεν ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ? Θα σε παρακαλούσα να μου απαντήσεις εφ' όσον γνωρίζεις είτε εσύ φίλε ή κάποιος αλλος στο forum.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 16:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ STRIKER,

Όπως ακριβώς το είπες είναι...Από τη στιγμή που θα μπει η διάγνωση του "εγκεφαλικού θανάτου" το άτομο έχει διαβεί πλέον το δρόμο χωρίς επιστροφή. Και, παρά τις όποιες διαφωνίες ως προς τις λεπτομέρειες των ιατρικών κριτηρίων που βάζουν τη διάγνωση αυτού, τα περισσότερα κράτη έχουν θεσπίσει κριτήρια αυστηρά κι ανελαστικά, έτσι ώστε η διάγνωση να είναι σίγουρη και χωρίς αμφιβολίες.

Από όσο γνωρίζω για την Ελλάδα, εάν η διάγνωση του εγκεφαλικού θανάτου δεν είναι σίγουρη, δεν εγκαταλείπεται η προσπάθεια για τη σωτηρία του ατόμου. Αυτές τουλάχιστον είναι οι επίσημες γραμμές τόσο της Ιατρικής όσο και της Πολιτείας.

Θα ήθελα όμως να επιμείνω και σε κάτι : Πέρα από ιατρικό το θέμα δεν παύει να είναι και ηθικό. Οπότε θα υπενθυμίσω την αρχική μου τοποθέτηση ότι πάνω από όλα είναι η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ και ΠΙΣΤΗ του καθενός κι όχι τα ψυχρά ιατρικά κριτήρια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardanapalos
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 11:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardanapalos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ durden σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.
Συμφωνώ απόλυτα με τον επίλογό σου.
Ευχαριστώ ακόμα μία φορά τόσο εσένα όσον και τους υπολοίπους για το κόπο που κάνατε, και για τις τοποθετήσεις σας

striker ως sardanapalow για λίγο καιρό ακόμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardanapalos
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 11:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardanapalos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχωρήστε με (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΜΟΥ???)
Ευχαριστώ όλως ιδιαιτέρως τους συντονιστές για την φιλοξενία τους.

STRIKER:.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konstantina
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 18:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konstantina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Παρότι εργάζομαι στον τομέα της υγείας, δεν γνωρίζω πώς οι γιατροί εδώ ορίζουν τη στιγμή περί του απευκτέου...
Δηλαδή γίνεται κάποια μαγνητική τομογραφία?
Γιατί το ρωτάω...
Επειδή σε κάποιο άρθρο (νομίζω σε κάποιο τεύχος του nexus αλλά δεν είμαι σίγουρη) αναφέρονταν στον τρόπους που χρησιμοποιούνται για να κριθεί κάποιος "νεκρός".
Προσέξτε, όχι "κλινικά νεκρός" αλλά νεκρός (εντελώς ολόνεκρος όπως αναφέρεται και σε κάποιο ανέκδοτο).
Λοιπόν, στην Ελλάδα (και στα΄περισσότερα κράτη αν δεν γελιέμαι), όταν σταματάει η καρδούλα κάποιου ασθενή τι κάνουν?
Ψάχνουν για το σφυγμό του με τα δάχτυλα στον καρπό, μετά βάζουν το στηθοσκόπιο, ύστερα φέρνουν τον ηλεκτροκαρδιογράφο και εφόσον δείχνει ισοηλεκτρική γραμμή κρίνεται πως μας άφησε χρόνους και καιρούς.
Στις εντατικές ή αν έρχεται ο ασθενής στα εξωτερικά ιατρεία αν δεν απατώμαι αρχίζουν τις απινιδώσεις και εφόσον δεν αποδώσουν στη μισή ώρα κρίνεται και πάλι νεκρός.
΄Ομως σε κάποιο νοσοκομείο (δεν θυμάμαι τις λεπτομέρειες από το άρθρο) κάνουν εγκεφαλογράφημα αλλά διαπιστώθηκε πως ούτε αυτό είναι απόλυτο στοιχείο για να κριθεί κάποιος νεκρός.
Οπότε θεωρείται πλεόν σαν κατάλληλο βοήθημα η μαγνητική τομογραφία.

Μπορεί να θυμάστε και το κοριτσάκι στον Καναδά που θεωρήθηκε νεκρό όταν το πήγαν οι γονείς του στο νοσοκομείο (είχε βγεί έξω και η θερμοκρασία ήταν αρκετούς βαθμούς κάτω από το μηδέν) μετά από την προσπάθεια μισής ώρας να το επαναφέρουν με απινιδώσεις.
Κάποια γιατρός όμως συνέχισε να προσπαθεί επί 3,5 ώρες και ώ του θαύματος, το παιδί συνήλθε!
Τώρα γιατί τα αναφέρω αυτά αφού ήμουν από την αρχική φουρνιά των δωρητών?
Επειδή κάποτε έμεινα για 72 ώρες σε κώμα και ήταν ιδιαίτερα βασανιστικό το ότι τα όσα συζητιόνταν γύρω μου έφταναν ως εμένα.
Ήταν αρκετά παράξενο.
Ένα βούισμα που ερχόταν από πολύ μακριά και με κούραζε. Το βούισμα χρειαζόταν μπόλικο χρόνο για να μετατραπεί σε κατανοητό προς εμένα επίπεδο.
Ήθελα να τους ζητήσω να σταματήσουν αλλά ήταν αδύνατο.
Δεν υπήρχα. Θέλω να πω πως δεν αντιλαμβανόμουν το σώμα μου.
Όταν συνήλθα - χάρη σε κάποιο βούισμα που μετατράπηκε στην πρόταση : Γιατί μας βασανίζεις? και μου δημιούργησε τρομερές ενοχές επειδή ένιωθα εξαιρετικά όμορφα εκεί που βρισκόμουν (σε ένα απόλυτο σκοτάδι όπου τίποτε δεν γινόταν εκτός από το βασανιστικό βούισμα, που παρακαλούσα να πάψει) - δεν μπορούσα να αντιληφθώ το πόσο διάστημα είχε περάσει. Και η κούραση που ένιωσα στην προσπάθεια να επανέλθω ήταν αβάσταχτη. Όταν πια κατάφερα να νιώσω το σώμα μου, το τελευταίο μαρτύριο ήταν να καταφέρω να σηκώσω τα βλέφαρά μου. Ο μεγαλύτερος κόπος ήταν μέχρι να τα ανοίξω.
Δεν είπα ποτέ στην μητέρα μου πώς ήταν αιτία τα λόγια της για να επιστρέψω.
Ελπίζω μονάχα πως αν χρειαστούν τα όργανά μου, θα έχουν οι γιατροί ελέγξει την παύση των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων των εγκεφαλικών κυττάρων μου, γιατί διαφορετικά.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardanapalos
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 09:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardanapalos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Κωνσταντίνα, Καλημέρα σε όλους σας.
Σε ευχαριστώ για την συμμετοχή σου και δεν σου κρύβω οτι είμαι αρκετά προβληματισμένος με αυτό που είδα.
Υστερα δε απο τον επίλογο που παρέθεσες κατάλαβα και σε συνδιασμό με αυτά που ενημέρωσε ο φίλος durden ψιλομπλέκεται η κατάσταση ή κάνω λάθος.
Με τον φόβο να γίνω κουραστικός παραθέτω ξανά:

-->Το παλικάρι μάλλον ήταν ΕΓΕΦΑΛΙΚΆ ΝΕΚΡΟ όπως ο durden προσδιόρισε το είδος του θανάτου αυτού.
--> Είχε και την καρδιοαναπνευστική υποστήριξη
---> Εζησε ΟΜΩΣ και 22 ημέρες περίπου.
ΚΑΤΙ ΤΟΝ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΖΩΝΤΑΝΟ.ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ. ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ:
Ποιός μπορεί να πάρει την απόφαση για λογαριασμό τρίτου και ομιλώ για συγγενικά πρόσωπα (για την δώρηση των οργάνων του)όταν ο ίδιος απ'όσο ξέρω και το ξέρω ΚΑΛΑ δεν την επιθυμούσε.
Εδω οφείλουμε να ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ οτι η δώρηση των οργάνων είναι εφικτή όσο ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ εχει το κοντρόλ του ΕΙΝΑΙ μας.
Δεν μιλώ για ευθύνες κτλ κτλ ΟΧΙ , ομιλώ και συγχωρήστε μου την έκφραση ,ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΑΓΚΑΣ που με δική του ευθύνη αποφασίζει να κλείσει τον διακόπτη του ΦΩΤΟΣ ???!!! Ποιός γιατρός ή νομικός ή ακόμα και απλός συγγενής είναι αυτός που κατέχει την απόλυτη γνώση περί δημιουργίας και μπορει να αποφασίζει σε dt βάσει πάντα σε κάποιο νομικό πλαίσιο ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΙΠΑ ΕΓΩ , ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΥΤΗ , ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΛΕΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΟΝΤΩΣ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 15:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Κωνσταντίνα,

Μια και εργάζεσαι στο χώρο της υγείας, θα γνωρίζεις ότι στην Ιατρική ΤΙΠΟΤΕ δεν είναι απόλυτο, ούτε κι αυτός ο θάνατος…

Αναφέρεσαι λοιπόν στις περιπτώσεις που ένας γιατρός καλείται να βάλει τη διάγνωση του θανάτου στην καθ’ ημέρα πράξη και δεν έχεις άδικο ως προς τα μέσα που χρησιμοποιεί για να το κάνει αυτό…Όμως εδώ δεν μιλάμε γι’ αυτό. Για παράδειγμα ένας άνθρωπος 65 ετών παθαίνει έμφραγμα και η καρδιά του σταματά να λειτουργεί. Τότε δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για τη διάγνωση του θανάτου του με τα απλά μέσα που αναφέρεις. Ούτως ή άλλως, ο άνθρωπος αυτός δεν θα μπορούσε να γίνει δωρητής οργάνων λόγω των συνοδών προβλημάτων υγείας που πιθανώς να είχε…Αλλά είπαμε τίποτε δεν είναι απόλυτο, απλά ένα παράδειγμα έφερα.

Με τον αγαπητό Striker όμως αναφερθήκαμε σε κάτι διαφορετικό και πολύ συγκεκριμένο, στο θέμα του εγκεφαλικού θανάτου, δηλαδή : Ένας νέος άνθρωπος—στη συντριπτική πλειοψηφία—που έχει υποστεί σοβαρές κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις λόγω ενός ατυχήματος, που τα εσωτερικά του όργανα είναι σε καλή κατάσταση ώστε να μπορεί να γίνει δωρητής οργάνων, και που κρατιέται στη ζωή με τεχνητά μέσα. Πότε λοιπόν μπορούμε να πούμε ότι ο άνθρωπος αυτός είναι νεκρός; Η Ιατρική λοιπόν απαντά : όταν πληρούνται συγκεκριμένα κριτήρια που δηλώνουν την πλήρη νέκρωση όλης της εγκεφαλικής μάζας και του στελέχους πράγμα που σημαίνει ότι δεν υπάρχει ελπίδα ανάνηψης. Κι επειδή αναφέρθηκες στο κώμα να σου πω ότι εκεί ο εγκέφαλος διατηρεί τη λειτουργία του, στον εγκεφαλικό θάνατο όμως όχι.

Το είπα και στην αρχή, το θέμα είναι δύσκολο και παρεξηγήσεις εξακολουθούν να γίνονται και μέσα στον ιατρικό κόσμο…Ελπίζω αυτή τη φορά να έγινα πιο κατανοητός.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardanapalos
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 16:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardanapalos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ DURDEN ΣΕ ΕΥΧAΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ.

ΦΙΛΙΚΑ STRIKER

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ηρακλειτος
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 22:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ηρακλειτος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα σε ολους!!!

Με αφορμη το θεμα που ανοιξε ο φιλος strike θα ηθελα να ρωτησω αν συμφωνειτε με τον τροπο παρουσιασης του θεματος της δωρεας οργανων απο την διαφημιση που εδω και λιγο καιρο προβαλεται απο την τηλεοραση και την οποια θεωρω κατι περισσοτερο απο εκβιαστικη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardanapalos
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 12:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardanapalos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε ΗΡΑΚΛΕΙΤΕ.
Συγνώμη αλλά δεν θάθελα να τοποθετηθώ.Θεωρώ ότι έχει και θετικά αλλά και αρνητικά.
Συγνώμη Φίλε αλλά μέχρι εδώ μπορώ.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 00:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι μέλος δωρητών οργάνων στο εξωτερικό, κυκλοφορώ με την ειδική 'κάρτα' στο πορτοφόλι και ελπίζω ότι στην περίπτωση που αποδημήσω οι γιατροί εδώ να μην έχουν πρόβλημα συμβατότητας. Πιστεύω ότι είναι προσωπική απόφαση του καθενός, άσχετα με το ποιά είναι, η οποία καλώς ανατίθεται στους συγγενείς σε περίπτωση που ο μακαρίτης δεν είχε δηλώση άποψη.
Ακόμα πιστεύω ότι το θέμα του topic έχει πατήσει στα 'χωράφια' της εκούσιας ευθανασίας, που λόγω πολλών άγνωστων ιατρικών όρων που χρησιμοποιούνται, δεν μπορώ να το ακολουθήσω πλήρως.
Παρ'όλα αυτά θα ήθελα να ρωτήσω το κατά πόσο έχει ερευνηθεί και αν ισχύει ένα είδος ψυχικής 'υπογραφής' στα μοσχεύματα, με αποτέλεσμα οι λήπτες να 'κληρονομούν' χαρακτηριστικά του δότη, ανάλογα με τη σημαντικότητα του οργάνου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 22:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ coperrolo,

Σαφώς και, όπως λες, το θέμα μπαίνει «στα χωράφια» της ευθανασίας—η οποία φαντάζομαι μόνο εκούσια μπορεί να είναι—μια κι έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους που συντηρούνται στη ζωή με τη βοήθεια μηχανημάτων και τίθεται το μεγάλο ερώτημα : Πρέπει ή δεν πρέπει και να διακόψουμε την τεχνητή υποστήριξη και πότε;

Προσπαθούμε λοιπόν να κάνουμε σαφές ότι δεν υπάρχει περίπτωση να διακοπεί η υποστήριξη ενός ασθενούς αν υπάρχει ακόμη και η παραμικρή πιθανότητα η κατάστασή του να βελτιωθεί έστω και μ’ αυτό που αποκαλούμε θαύμα και μάλιστα ανεξάρτητα από το εάν ο ασθενής αυτός θα ζήσει ή όχι μια φυσιολογική ζωή έπειτα από την «ανάρρωσή» του.

Μόνο όταν μπει η διάγνωση του εγκεφαλικού θανάτου μπορούμε μετά βεβαιότητας να πούμε ότι δεν υπάρχει ελπίδα επιστροφής και τότε μπαίνει το θέμα της δωρεάς οργάνων.

Όσο γι’ αυτό που λες περί «ψυχικής υπογραφής» των μοσχευμάτων, δεν γνωρίζω κάτι σχετικά, αλλά η Ιατρική—και εννοώ κυρίως το ιατρικό κατεστημένο—εξακολουθεί να είναι προκατειλημμένη όσον αφορά σε τέτοιου είδους έρευνες. Το σίγουρο είναι πάντως ότι τα μοσχεύματα φέρουν την «υπογραφή» του δότη μέσα στα ίδια τα κύτταρά τους υπό μορφή ενός συστήματος ιστοσυμβατότητας κι αυτό το αναγνωρίζει ο οργανισμός που δέχεται το «ξένο» όργανο. Αυτή η αναγνώριση μάλιστα αποτελεί το σπουδαιότερο πρόβλημα των μεταμοσχεύσεων σήμερα, μιας και είναι γνωστό ότι κάποια στιγμή όλα τα μοσχεύματα απορρίπτονται από το ανοσοποιητικό σύστημα του δέκτη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 21:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ήξερα οτι υπάρχει το θέμα ( συγχαίρω με την ευκαιρία τον striker ) και άνοιξα ένα άλλο. Τώρα που μου είπαν οτι υπάρχει, έρχομαι εδώ.
Εχω μερικές απορίες - παρατηρήσεις.
Με εξέπληξε το γεγονός οτι σε ένα τόσο σημαντικό ( κατά την άποψή μου ) θέμα, ακούσθηκαν τόσο λίγες απόψεις. θα δώσω μια-δυό αυθαίρετες ερμηνείες για τη διαφαινόμενη στατικότητα του θέματος.
- οφείλεται σε έλλειψη ενημέρωσης ( είναι η επιεικής εξήγηση ).
- οφείλεται σε αδιαφορία.
- οφείλεται σε απέχθεια και φόβο.
Αν είναι το πρώτο, έχει καλώς.
Αν είναι το δεύτερο, έχει κακώς. Γιατί θα σημαίνει και αδιαφορία προς τον συνάνθρωπο και τα προβλήματά του.
Αν είναι το τρίτο, πρέπει να ψάξουμε τις πηγές του φόβου αυτού.

Ας κάνω πιο συγκεκριμμένη την πρόταση που έκανα ανοίγοντας το παρόμοιο θέμα αλλού.
Θα ήθελα να είναι όλοι εν δυνάμει δωρητές οργάνων, εκτός από τις περιπτώσεις που θρησκευτικά ή άλλα "πιστεύω" το απαγορεύουν.
Το αντίθετο δηλαδή με αυτό που ισχύει σήμερα.
Σήμερα, αν εγώ π.χ. πάθω ένα ατύχημα και ο θάνατός μου είναι βέβαιος, εναπόκειται στους δικούς μου ανθρώπους να πάρουν πρωτοβουλία και να διαθέσουν αντ' εμού τα όργανά μου με σκοπό τη σωτηρία ή την ίαση κάποιου ή κάποιων άλλων.
Εκτός από την περίπτωση να είμαι ήδη δωρητής και να έχω μαζί μου την αντίστοιχη ταυτότητα.
Ομως, για κάποιον απο τους λόγους που προανέφερα, είναι τόσο λίγοι αυτοί που φέρουν την ταυτότητα αυτή, που θεωρείται θαύμα να βρεθεί κάποιος δωρητής.
Ετσι, βλέπουμε κατά καιρούς να γίνεται τεράστιο θέμα μια περίπτωση που οι γονείς π.χ. κάποιου έδωσαν τα όργανα του παιδιού τους για τη σωτηρία άλλου.
Θεωρώ λοιπόν οτι έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο.
Ολα αυτά, για να μην κατηγορηθώ οτι επαναλαμβάνομαι κι εδώ, στην περίπτωση που ο θάνατος είναι βέβαιος ή αναπόφευκτος, σύμφωνα με τις ισχύουσες επιταγές της σημερινής ιατρικής.
Δεν θέλω να εμβαθύνω σε αυτό, είναι καθαρά επιστημονικό θέμα και δεν με ενδιαφέρει.

Το φόρουμ αυτό έχει νομίζω 2-3 χιλιάδες μέλη και υποθέτω οτι τουλάχιστον το 1/10 είναι ενεργά.
Θα περίμενα ( ως αισιόδοξος άνθρωπος ) και τον αντίστοιχο αριθμό τοποθετήσεων.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 13:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, να το θέσω αλλοιώς.

Οσοι και όσες είναι δωρητές οργάνων να σηκώσουν το χέρι.

Εξαιρούνται silverwolf & coperrolo που το έχουν ήδη δηλώσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 17:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα αυτό πραγματικά συγκλονίζει το είναι μου.. μου δημιουργεί τόσα συναισθήματα που δεν ξέρω τι να πρωτο-γράψω.

Παλιότερα (πριν 3-4 χρόνια) είχα εκφράσει την επιθυμία να γίνω δωρητής οργάνων. Μόλις όμως έλαβα την αίτηση που έπρεπε να συμπληρώσω, πάγωσα και δεν το έκανα ποτέ. Κάτι απίστευτο για κάποιον που πιστεύει ότι δεν φοβάται τον θάνατο....

Έχω δηλώσει, εδώ και πολλά-πολλά χρόνια (από το Λύκειο ακόμα), στην οικογένειά μου την επιθυμία μου αυτή σε περίπτωση που μου συμβεί κάτι και ελπίζω να την σεβαστούν.

Φίλη Κωνσταντίνα, θέλω να σ’ ευχαριστήσω που μοιράστηκες μαζί μας την εμπειρία σου. Συγκλονιστική.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariagrir
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 12:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariagrir  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις διάβασα την άποψη του ΝΟΜΙΜΟΝ πάνω στο που μπορεί να οφείλεται το ότι δεν είναι όλοι δωρητές οργάνων και θα ήθελα να προσθέσω κάτι.
-στην ελπίδα η οποία χάνεται μόνο με το θάνατο.
Ελπίζεις ότι, και να συμβεί κάτι σε σένα ή σε κάποιον δικό σου μπορεί να γίνει κάποιο θαύμα.
Όμως φοβάμαι ότι όταν έχει επέλθει εγκεφαλικός θάνατος τέτοια θαύματα δεν γίνονται. Και ο εγκεφαλικός θάνατος διαπιστώνεται μετά από πολλά τεστ που γίνονται. Δεν έχει σχέση με το κώμα και ποτέ κανείς δεν έχει επανέρθει. Μπορεί κάποιος να είναι νεκρός όπως το εννοούμε εμείς δηλαδή να μην έχει καρδιακή λειτουργία για αρκετό χρονικό διάστημα αλλά μετά από ανάνηψη να διαπιστωθεί ότι ο εγκέφαλος για κάποιους λόγους δεν έχει νεκρωθεί. Όταν όμως όλα τα στελέχη του εγκεφάλου είναι νεκρά τότε νομίζω ότι δεν υπάρχει σωτηρία. Η ζωή ακόμα και με τη στήριξη των μηχανημάτων θα τελειώσει.
Είναι πολύ δύσκολο να αποφασίσεις να γίνεις δωρητής οργάνων πόσο μάλλον να πάρεις τέτοια απόφαση για κάποιον αγαπημένο σου. Να βλέπεις τα κουτιά με τα όργανα του να περνάνε από μπροστά σου. Μόνο τότε συνειδητοποιείς ότι όλα τελείωσαν. Μόνο τότε σβήνουν όλες οι ελπίδες ΟΡΙΣΤΙΚΑ. Γι’ αυτό μην εκπλήσσεσαι που όταν κάποιος γονιός δώσει τα όργανα του παιδιού του γίνεται θέμα στις ειδήσεις.
Γνωρίζω δυστυχώς δύο περιπτώσεις εγκεφαλικού θανάτου που στη μία έγινε δωρεά και στην άλλη όχι.
Οι σκέψεις γι’ αυτούς που δεν έκαναν τη δωρεά (ενός παιδιού 21 ετών μετά από 9 χρόνια που έχει φύγει) είναι από τη μια ότι δεν βοήθησαν στο να σωθούν κάποιοι άλλοι και από την άλλη ότι εξάντλησαν όλα τα περιθώρια μήπως και επέστρεφε ο γιος τους.
Η περίπτωση που έγινε η δωρεά αφορούσε ένα κοριτσάκι 5 χρονών που λάτρευα. Δεν ήμουν η μητέρα του, το είχα βαπτίσει και μην έχοντας δικά μου παιδιά ήμασταν πάρα πολύ δεμένες. Έγινε ανάνηψη στη μικρή μετά από 35 λεπτά μη καρδιακής λειτουργίας. Οι γιατροί από την αρχή ήταν κάθετοι στο ότι η εγκεφαλική λειτουργία δεν θα επανέρθει. Επειδή με τους γονείς ήμασταν πολύ δεμένοι και ήξεραν ότι την αγαπούσα πάρα πολύ ήμουν μπροστά σε όλες τις συζητήσεις που γίνονταν για τη δωρεά των οργάνων της. Για να είμαι ειλικρινής εγώ δεν θα μπορούσα να πάρω στη θέση τους την απόφαση που πήραν και ήμουν αν όχι αντίθετη τουλάχιστον πολύ επιφυλακτική. Δεν μπορούσα να δεχτώ ότι θα την χάσουμε. Αν και η μικρή μπορούσε μετά από 2 ημέρες να έχει καρδιακή λειτουργία χωρίς μηχανήματα ο εγκέφαλος είχε υποστεί τέτοιες βλάβες που ήταν εντελώς νεκρός. Αυτό σύμφωνα με τους γιατρούς σήμαινε ότι μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα θα πέθαινε και μπορεί να μην χανόταν τα νεφρά και τους κερατοειδής αλλά θα χάνονταν το συκώτι και η καρδιά. Οι πιέσεις για τους γονείς ήταν φοβερές. Αν και είχαν πάρει την απόφαση να γίνει η δωρεά είχαν μία μέρα που έπρεπε να πουν το τελικό ναι γιατί ήταν στο χρόνο 0 για να πεθάνει. Από τη μια οι γιατροί πίεζαν γιατί θα πέθαινε και δεν είχαν πολύ χρόνο και από την άλλη οι περισσότεροι από εμάς υποστήριζαν ότι αφού η καρδιά λειτουργεί υπάρχει ελπίδα. Πιθανών εάν ήμουν εγώ η μητέρα της να αποφάσιζα το αντίθετο. Αν και έβλεπα ότι δεν υπάρχει ελπίδα δεν μπορούσα να το δεχτώ. Δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί αφού πίστευαν ότι είναι νεκρή θα της έκαναν ολική νάρκωση για να αφαιρέσουν τα όργανα, για να μην καταλαβαίνει; Αφού ο εγκέφαλος ήταν νεκρός. Δεν μπορούσε το μυαλό μου να το χωρέσει αυτό.
Ακόμα και μετά από 2 μήνες που όλα πια είχαν τελειώσει και προσπαθούσα να πείσω τη γιαγιά της, για να μην υποφέρει τόσο, ότι ήταν νεκρή όταν πήραν τα όργανα, καταλάβαινα ότι δεν είχα ακόμη καταφέρει να πείσω τον εαυτό μου.
Σχεδόν 2 χρόνια τώρα προσπαθώ να δεχτώ ότι δεν υπήρχε ελπίδα σωτηρίας πράγμα που πιστεύω ότι συμβαίνει μόνο και μόνο γιατί δεν έχω δεχτεί το χαμό της.
Οι γονείς έγιναν αμέσως δωρητές. Ο δήμαρχος στο δήμο που ανήκουν σαν συμπαράσταση και παίρνοντας τους ως παράδειγμα έγινε και αυτός και πρότεινε να γίνουν και τα μέλη του δημοτικού συμβουλίου. Έγιναν και αυτοί ηθικά ίσως πιεζόμενοι και όχι με δική τους πρωτοβουλία πράγμα με το οποίο είμαι αντίθετη. Αυτό πρέπει να είναι μια προσωπική απόφαση.
Εγώ είμαι μάλλον ανίκανη να πάρω μια τέτοια απόφαση για κάποιον που αγαπώ. Ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ γιατί είναι πολύ δύσκολο να συμφιλιωθείς με την ιδέα του θανάτου. Εδώ δεν έχω καταφέρει ακόμη να την πάρω για μένα. Αν μέχρι να δωρίσω τα όργανα μου συμβεί κάτι ας το αποφασίσουν άλλοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariagrir
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 12:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariagrir  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις διάβασα την άποψη του ΝΟΜΙΜΟΝ πάνω στο που μπορεί να οφείλεται το ότι δεν είναι όλοι δωρητές οργάνων και θα ήθελα να προσθέσω κάτι.
-στην ελπίδα η οποία χάνεται μόνο με το θάνατο.
Ελπίζεις ότι, και να συμβεί κάτι σε σένα ή σε κάποιον δικό σου μπορεί να γίνει κάποιο θαύμα.
Όμως φοβάμαι ότι όταν έχει επέλθει εγκεφαλικός θάνατος τέτοια θαύματα δεν γίνονται. Και ο εγκεφαλικός θάνατος διαπιστώνεται μετά από πολλά τεστ που γίνονται. Δεν έχει σχέση με το κώμα και ποτέ κανείς δεν έχει επανέρθει. Μπορεί κάποιος να είναι νεκρός όπως το εννοούμε εμείς δηλαδή να μην έχει καρδιακή λειτουργία για αρκετό χρονικό διάστημα αλλά μετά από ανάνηψη να διαπιστωθεί ότι ο εγκέφαλος για κάποιους λόγους δεν έχει νεκρωθεί. Όταν όμως όλα τα στελέχη του εγκεφάλου είναι νεκρά τότε νομίζω ότι δεν υπάρχει σωτηρία. Η ζωή ακόμα και με τη στήριξη των μηχανημάτων θα τελειώσει.
Είναι πολύ δύσκολο να αποφασίσεις να γίνεις δωρητής οργάνων πόσο μάλλον να πάρεις τέτοια απόφαση για κάποιον αγαπημένο σου. Να βλέπεις τα κουτιά με τα όργανα του να περνάνε από μπροστά σου. Μόνο τότε συνειδητοποιείς ότι όλα τελείωσαν. Μόνο τότε σβήνουν όλες οι ελπίδες ΟΡΙΣΤΙΚΑ. Γι’ αυτό μην εκπλήσσεσαι που όταν κάποιος γονιός δώσει τα όργανα του παιδιού του γίνεται θέμα στις ειδήσεις.
Γνωρίζω δυστυχώς δύο περιπτώσεις εγκεφαλικού θανάτου που στη μία έγινε δωρεά και στην άλλη όχι.
Οι σκέψεις γι’ αυτούς που δεν έκαναν τη δωρεά (ενός παιδιού 21 ετών μετά από 9 χρόνια που έχει φύγει) είναι από τη μια ότι δεν βοήθησαν στο να σωθούν κάποιοι άλλοι και από την άλλη ότι εξάντλησαν όλα τα περιθώρια μήπως και επέστρεφε ο γιος τους.
Η περίπτωση που έγινε η δωρεά αφορούσε ένα κοριτσάκι 5 χρονών που λάτρευα. Δεν ήμουν η μητέρα του, το είχα βαπτίσει και μην έχοντας δικά μου παιδιά ήμασταν πάρα πολύ δεμένες. Έγινε ανάνηψη στη μικρή μετά από 35 λεπτά μη καρδιακής λειτουργίας. Οι γιατροί από την αρχή ήταν κάθετοι στο ότι η εγκεφαλική λειτουργία δεν θα επανέρθει. Επειδή με τους γονείς ήμασταν πολύ δεμένοι και ήξεραν ότι την αγαπούσα πάρα πολύ ήμουν μπροστά σε όλες τις συζητήσεις που γίνονταν για τη δωρεά των οργάνων της. Για να είμαι ειλικρινής εγώ δεν θα μπορούσα να πάρω στη θέση τους την απόφαση που πήραν και ήμουν αν όχι αντίθετη τουλάχιστον πολύ επιφυλακτική. Δεν μπορούσα να δεχτώ ότι θα την χάσουμε. Αν και η μικρή μπορούσε μετά από 2 ημέρες να έχει καρδιακή λειτουργία χωρίς μηχανήματα ο εγκέφαλος είχε υποστεί τέτοιες βλάβες που ήταν εντελώς νεκρός. Αυτό σύμφωνα με τους γιατρούς σήμαινε ότι μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα θα πέθαινε και μπορεί να μην χανόταν τα νεφρά και τους κερατοειδής αλλά θα χάνονταν το συκώτι και η καρδιά. Οι πιέσεις για τους γονείς ήταν φοβερές. Αν και είχαν πάρει την απόφαση να γίνει η δωρεά είχαν μία μέρα που έπρεπε να πουν το τελικό ναι γιατί ήταν στο χρόνο 0 για να πεθάνει. Από τη μια οι γιατροί πίεζαν γιατί θα πέθαινε και δεν είχαν πολύ χρόνο και από την άλλη οι περισσότεροι από εμάς υποστήριζαν ότι αφού η καρδιά λειτουργεί υπάρχει ελπίδα. Πιθανών εάν ήμουν εγώ η μητέρα της να αποφάσιζα το αντίθετο. Αν και έβλεπα ότι δεν υπάρχει ελπίδα δεν μπορούσα να το δεχτώ. Δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί αφού πίστευαν ότι είναι νεκρή θα της έκαναν ολική νάρκωση για να αφαιρέσουν τα όργανα, για να μην καταλαβαίνει; Αφού ο εγκέφαλος ήταν νεκρός. Δεν μπορούσε το μυαλό μου να το χωρέσει αυτό.
Ακόμα και μετά από 2 μήνες που όλα πια είχαν τελειώσει και προσπαθούσα να πείσω τη γιαγιά της, για να μην υποφέρει τόσο, ότι ήταν νεκρή όταν πήραν τα όργανα, καταλάβαινα ότι δεν είχα ακόμη καταφέρει να πείσω τον εαυτό μου.
Σχεδόν 2 χρόνια τώρα προσπαθώ να δεχτώ ότι δεν υπήρχε ελπίδα σωτηρίας πράγμα που πιστεύω ότι συμβαίνει μόνο και μόνο γιατί δεν έχω δεχτεί το χαμό της.
Οι γονείς έγιναν αμέσως δωρητές. Ο δήμαρχος στο δήμο που ανήκουν σαν συμπαράσταση και παίρνοντας τους ως παράδειγμα έγινε και αυτός και πρότεινε να γίνουν και τα μέλη του δημοτικού συμβουλίου. Έγιναν και αυτοί ηθικά ίσως πιεζόμενοι και όχι με δική τους πρωτοβουλία πράγμα με το οποίο είμαι αντίθετη. Αυτό πρέπει να είναι μια προσωπική απόφαση.
Εγώ είμαι μάλλον ανίκανη να πάρω μια τέτοια απόφαση για κάποιον που αγαπώ. Ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ γιατί είναι πολύ δύσκολο να συμφιλιωθείς με την ιδέα του θανάτου. Εδώ δεν έχω καταφέρει ακόμη να την πάρω για μένα. Αν μέχρι να δωρίσω τα όργανα μου συμβεί κάτι ας το αποφασίσουν άλλοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 02:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' ό,τι φαίνεται, η δυστοκία τελικά οφείλεται στο φόβο, το φόβο του θανάτου.
Είχα διευκρινίσει οτι η δωρεά οργάνων έχει νόημα (νομικό και ηθικό) μόνον όταν διαπιστωθεί με τους κανόνες της ιατρικής ο θάνατος και όπως αυτός ορίζεται.
Οι περιπτώσεις που αναφέρθηκαν (Κωνσταντίνα, mariagr) είναι εξαιρέσεις.
Ειπώθηκε οτι ισχύουν διαφορετικά κριτήρια για το πότε κάποιος είναι νεκρός και συμφωνώ. Μιλάμε λοιπόν για αυτά που ισχύουν στη χώρα μας.
Γιατί, αν δεχτούμε οτι ποτέ δεν ξέρουμε με απόλυτη βεβαιότητα πότε επέρχεται ο θάνατος, δεν θα έπρεπε να θάβουμε κανέναν παρά μόνον όταν έχει αρχίσει πια η σήψη. (Πολύ μακάβριο βγαίνει τελικά...).
Κατανοώ το φόβο του θανάτου αλλά...
Δεν είναι πιό ανθρώπινο συναίσθημα το οτι μπορείς να δώσεις ζωή σε κάποιον συνάνθρωπο και όχι μόνο στα σκουλήκια;
Τέλος, πόση αξία έχει αυτό το σαρκίο από τη στιγμή που η ψυχή το αποχωρίζεται;
Δεν είναι μια μορφή αθανασίας το να ζεί και να χτυπά η καρδιά σου ακόμη και μετά το θάνατό σου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
archontia
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 14:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους archontia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έχω τρία νεφρά, αυτή τη στιγμή υπερλειτουργουν τα δύο και το άλλο είναι "ολοκαινουργιο", "αχρησιμοποιητο" σε κάποια φάση θα πάψουν να λειτουργούν τα δύο και θα λειτουργεί το ένα. Άν δώριζα το ένα το πιο πιθανό είναι να είχα μια αρμονική λειτουργία, όμως ο μεγάλος κάτι παραπάνω ξέρει που μου το έδωσε, ότι έχει κανείς καλό είναι. Το γράφω γιατί ντρέπομαι που έχω τρία νεφρά από τη στιγμή που κάποιος έχει ανάγκη και θέλω να δικαιολογηθώ.

Έξω από το χορό πολλά μπορούμε να πούμε, είναι ακριβώς όπως η διαφήμιση που είναι ο γιατρός και λέει στον ασθενή για τη δωρεά οργάνων, του απαντάει οτι γιατρέ δεν είμαι αντίθετος αλλά...τότε ο γιατρός του απαντάει ότι πρέπει να μπει σε λίστα γιατί χρειάζεται μεταμόσχευση.

Εδώ περνάνε μήνες και ακόμα δεν μπορείς να δεχτείς ότι ένα αγαπημένο σου πρόσωπο έφυγε, πάει, τέλος. Είναι δυνατόν να το δεχτείς σε λίγες ώρες και να κάνεις δωρεά? Είναι πάρα πολύ δύσκολο. Θέλει μεγάλη δύναμη κάτι τέτοιο.

Απορώ όμως ρε παιδιά με κάτι άλλο. Υπάρχει έλλειψη από αίμα. Από τη στιγμή που δεν δίνεται αίμα, που ούτε φυσικό και ψυχικό πόνο προκαλεί είναι δυνατόν να μιλάμε για δωρεά οργάνων;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astrostalida
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 17:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astrostalida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.Έχω χρόνια νεφρική ανεπάρκεια,η οποιά είναι ήπιας μορφής και μου επιτρέπει να έχω μια φυσιολογική ζωή.Δεν έκανα ποτέ αιμοκάθαρση και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα χρειαστώ ποτέ μεταμόσχευση.Οι εμπειρίες τόσων χρόνων(είμαι 24 χρονών)στα νοσοκομεία της Ελλάδος αλλά και εκτός αυτής,με οδήγησαν στην σημερινή μου θέση.Είμαι υπέρ της δωρεάς οργάνων,υπό τις προηποθέσεις που όλοι οι άλλοι έχετε αναφέρει.Δεν έχω κάνει την ειδική αίτηση για να θεωρούμαι "δωρητής",λόγω των όσων "περίεργων" δυσάρεστων θεμάτων προκύπτουν καθημερινά γύρω από το συγκεκριμένο θέμα...Η οικογένεία μου όμως ξέρει την επιθυμία μου αυτή και θα πράξει κατάλληλα στην περίπτωση θανάτου μου.Ο ένας από τους γονείς μου είναι ήδη δωρητής σώματος.Προτρέπω άπαντες σκεπτόμενους και αναποφάσιστους επάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα,να επισκεφθούν μια μονάδα τεχνήτου νεφρού.

Υ.Γ.Ευχαριστώ αυτόν που άνοιξε τον θέμα

"Είναι μόνο η καρδιά που μπορεί να δει τα αληθή,η ουσία δεν είναι ορατή στο γυμνό μάτι"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 15:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι εν δυνάμει δωρητές φτάνει σε άλλες ακρότητες. Γνωρίζει κανείς αν το Ισραήλ συνεχίζει την τακτική των υποχρεωτικών αυτοψιών;



http://www.jewsagainstzionism.com/autopsies/autopsyMessage.htm

My Karma ran over your Dogma
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sirenaki
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 11:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sirenaki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Sirenaki  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sirenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα κι από εμένα....
πραγματικά πολύ ενδιαφέρον θέμα και με πόλλές πτυχές...
ομολογώ ότι παρόλο που ανήκω στον ιατρικό χώρο ακόμα δεν ξεκαθαρισει μέσα μου αν είμαι υπέρ ή κατά των μετα μοσχέυσεων.. τουλάχιστον με τον τρόπο που γίνονται σήμερα...
αυτό που θα ήθελα θα ήταν να υπαρχει ενημέρωση από τη μια κι εμπιστοσύνη του κοσμου από την άλλη...
αυτό που θα ήθελα εγω θα ηταν η δημιουργια ενός νομικου πλαισιου που να διασφαλίζει το απόρρητο της διαδικασιας...
δηλαδη ουτε η οικογένεια του εκλιπόντος να γνωρίζει που θα πανε τα οργανα του ανθρωπου της ουτε κι ο λείπτης να γνωριζει σε ποιον οφειλει τη ζωη του...
βεβαια το ιδανικο σε αυτη την περιπτωση θα ηταν η αναπτυξη της ''κλωνοποιησης'' οργανων από κύτταρα του ιδιου του πασχοντα ωστε να ειναι σιγουρη η αποδοχη των μοσχευματων από τον οργανισμο (αφου θα ειναι κατα καποιο τροπο αυτομοσχευματα) και δεν θα υπαρχουν τα ηθικα προβληματα που δημιουργουνται με το θεσμο της δωρεας οργανων σωματος.

tipota den einai opws fainetaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 00:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία. Δωρητές οργανων βρήκαμέ.

Δωρητές νου + ψυχής υπάρχουν??? Γιατί πολλοί ιδιαιτερα εδώ μέσα χρηαζονται το 1 ή το 2 ή και τα 2

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LB
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 08:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LB  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεγονός :

Η αφαίρεση των οργάνων γίνεται μετά από ολική νάρκωση του δότη. Ακόμη κι όταν είναι σε κώμα.

Αιτία :

Χωρίς την νάρκωση ο δότης θα υπέφερε ή ενδέχεται να υπέφερε.

Συμπεράσματα :

1. Άρα η ικανότητά του δότη για να αισθάνεται δεν απουσιάζει ή ενδέχεται να μην απουσιάζει.

2. Άρα η αφαίρεση οργάνων γίνεται ή ενδέχεται να γίνεται από ζωντανό σώμα, όχι νεκρό.

3. Άρα η αφαίρεση οργάνων επιτελείται σε σώμα που ΔΕΝ είναι ΑΨΥΧΟ αφού διατηρεί κάποιες λειτουργίες του, αν ισχύει ότι κατά την μία και μοναδική στιγμή του θανάτου είναι που διαχωρίζεται η ψυχή από το σώμα, κι όχι πριν.

- - -

Εάν τέτοια μεταχείριση αξίζει ή έστω είναι αποδεκτή για το πολύτιμο αντάλλαγμα που προσφέρει, είναι αυστηρά προσωπικό ζήτημα, κι όχι πράξη που ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρέπει ΟΛΟΙ να αποδεχθούν, αν ισχύει ότι ο άνθρωπος έχει το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται.

- - -

Η δωρεά οργάνων εδράζεται στον επιστημονικό ορισμό του "εγκεφαλικού θανάτου". Ως τέτοιος ο ορισμός είναι κάτω από αμφισβήτηση εξ ίσου έγκυρα επιστημονική του τι είναι θάνατος και εάν ο εγκεφαλικός είναι κατασκεύασμα που διευκολύνει νομικά και ηθικά πράγματα σχετικά ή είναι ο κοινά κατανοητός ως ο θάνατος του ανθρώπου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy