ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Γιατι τον γιαχβε και οχι τον εωσφόρο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 21:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι να επιλεξω τον πρωτο και οχι τον δευτερο? Αφου οποιου το θελημα να κανω οι απολαβες θα ειναι ιδιες και στην παρων ζωη (ευτυχια και ευημερια) και μεταθανατων ζωη θα ειμαι στα δεξια τους αφου θα εχω κανει το θελημα τους.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 22:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tώρα αυτοπυροβολήθηκες φίλε μου. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν έμαθες σκοποβολή. Είσαι σίγουρος οτι γνωρίζεις τι είναι ο Γιαχβέ και τι ο Εωσφόρος;

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 23:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαχβε=ο θεος των εβραιων των χριστιανων και των ισλαμιστων

εοσφωρος=ο εκπεσοντας αγγελος=ο διαολος κατα την λογικη των εβραιων και των λοιπων που εχουν δεχτει την εβραικη θεογονια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 00:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού γνωρίζεις, λοιπόν, τι είναι ο Εωσφόρος και τι ο Γιαχβέ, μπες στον κόπο να τους αναγνωρίσεις σε όλες τις υπόλοιπες κοσμογονικές θεωρήσεις, όλων των λαών, και πιστεύω ότι είσαι πολύ έξυπνος για να δώσεις τη σωστή λύση στο πρόβλημά σου. Αν είναι πρόβλημα βέβαια και όχι ρητορική ερώτηση.


Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 00:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η ερωτηση γινετε στους γιαχβεδιστες σε αυτους που τον προσκηναν αν εχουν επιχηρηματα ας μου απαντησουν

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 00:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ Αναμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 01:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν διόρθωσα τον τίτλο. Τον έκανα "εωσφόρο" από "εοσφώρο"


quote:
Γιατι να επιλεξω τον πρωτο και οχι τον δευτερο?

Μα αφού υπάρχει και τρίτος και τέταρτος και... δωδέκατος, γιατί να επιλέξω ανάμεσα σε δύο;

Μα οικονομία της Αγοράς έχουμε και στην Θρησκεία πλέον.

Επιλέγω όποιον με συμφέρει. Όποιος μου είναι πιο βολικός, όποιος με κάνει να νιώθω πιο σημαντικός από ότι είμαι. Όποιον συμπαθούν και οι γύρω μου (για να μην τρώω καρπαζιές). Όποιος είναι στην μόδα για να είμαι in στις συζητήσεις. Όποιος ρε αδερφέ μου σκοντάφτει επάνω μου. Ποιος να μπαίνει σε κόπο να αναζητήσει τον Θεό; Αφού έχουμε πληθωρισμό και προσφορά, ας με βρει αυτός. Κορόιδο είμαι;


quote:
Αφου οποιου το θελημα να κανω οι απολαβες θα ειναι ιδιες και στην παρων ζωη (ευτυχια και ευημερια) και μεταθανατων ζωη

Τι λες ρε Gigenis, βρήκες τον πίνακα μισθοδοσίας και το βιβλιάριο ενσήμων των πιστών και δεν μας το λες; Πες τον και σε εμάς γιατί έχουμε φάει τα νύχια μας, να δούμε τι θα γίνει με το μέλλον της ψυχής μας; Πάντως όπως και να έχουν τα πράγματα αυτοί οι δύο, λέγεται ότι πληρώνουν καλύτερα από τους... Ολύμπιους. Που να γίνεις, τώρα στα γεράματα δωδεκαθεϊστής. Φαντάσου να πεθάνεις και να πρέπει να πας στον Άδη (γιατί Ηρακλής και Θησέας, δύσκολα πιστεύω ότι θα γίνω με τόσο λίγο χρόνο που έχω). Πω, πω, τον είδε ο Οδυσσέας και τρόμαξε. Πολύ κλάμα και ομίχλες ρε παιδί μου. Τουλάχιστον με τον Γιαχβέ και με τον Σατανά (και όχι με τον Εωσφόρο βέβαια) έχεις και ένα συνταξιοδοτικό ικανοποιητικό.

quote:
θα ειμαι στα δεξια τους αφου θα εχω κανει το θελημα τους.

Μπράβο ρε Gigenis και έλεγα προς τα που να πάω όταν τους δω; Πάντως για τον Σατανά (και όχι για τον Εωσφόρο, επιμένω) πρέπει να το ξανασκεφτείς. Αφού είναι το αντίθετο του Γιαχβέ, μάλλον τους εκλεκτούς θα τους έχει στα αριστερά του. Μην αποπροσανατολίζεις τον κόσμο.

Και αν απορείς Gigenis για το αστείο ύφος μου, σε ενημερώνω ότι σίγουρα θα είναι πιο απολαυστικό από το να σου απαντήσω σοβαρά.

Αν είσαι Δωδεκαθεϊστής πρόσεχε γιατί, ο πλανήτης Αφροδίτη στα αρχαία κείμενα αναφέρεται και ως Εωσφόρος (γιατί φέρνει την Αυγή). Πιπέρι...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 01:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εωσφορος ειναι αυτος που φερνει το φως=γνωση τωρα πως οι εβραιοι εδωσαν αυτο το ονομα στον διαολο ειναι ευκολο να το καταλαβει κανεις αρκει να σκεφτει οτι η θεογονια τους ειναι κλεμενη απο τους αλλους λαους και την εχουν κοψει και ραψει στα μετρα τους.

στο ερωτημα μου δεν βλεπω καμια απαντηση ικανοποιητικη.ισως οι γιαχβεδιστες να μην το ειχαν σκεφτει αυτο το ερωτημα γιατι ηταν σιγουροι οτι θα ειχαν τρομοκρατισει αρκετα των λαο για να μην τολμα να κανει τετοιες ερωτησεις.

περιμενω σοβαρη απαντηση.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 02:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν μιλάς για Εωσφόρο και αν θα διαλέξει κανείς αυτόν ή τον Γιαχβέ τι εννοείς Γηγενή?

Γιατί όπως αναφέρεται σε άλλο τόπικ πολλοί που λατρεύουν τον Σατανά-Εωσφόρο δεν τον βλέπουν όπως ο Χριστιανισμός ή ο Ιουδαϊσμός.
Μάλιστα αν ρωτήσεις κάποιους από αυτούς θα προσβληθούν αν τους πείς ότι λατρεύουν τον "σατανά" ως τον κακό αυτών των θρησκειών. Θα σου πούν ότι δεν είναι χριστιανοί για να λατρεύουν πρόσωπα του χριστιανισμού.

Αν τελικά αναρωτιέσαι γιατί να διαλέξεις μία θρησκεία... αυτό μόνο εσύ φίλε μου το ξέρεις!
Όπως μόνο εγώ ξέρω τι θρησκεία και γιατί θα διαλέξω εγώ (αν διαλέξω...)
Ψάξε, διάβασε, φιλοσόφισε... σε κάποια θα καταλήξεις...
αν πάλι δεν καταλήξεις... δεν χάλασε ο κόσμος... "αν δεν σου αρέσει ο δρόμος που πήρες χάραξε τον δικό σου"

Θα παρακαλέσω όμως όλους μας να σκεφτούμε:
Δεν έχω ούτε εγώ ούτε κανείς το δικαίωμα να μειώνει κάποιον που διάλεξε ότι μια θρησκεία τον εκφράζει. Όποια και αν είναι αυτή, και όσο παράλογη κι αν μου φαίνεται εμένα. Μόνο τότε μπορώ και εγώ να απαιτήσω να σεβαστούν οι άλλοι την δική μου επιλογή. Όσο παράλογη και αν τους φαίνεται αυτή.

Δεν ξέρω αν θα σου φανεί αρκετά σοβαρή η απαντησή μου... εγώ για σοβαρή την προόριζα...



"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 02:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

περιμενω σοβαρη απαντηση.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του
[/quote]

ΦΙΛΕ GIGENI
ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΕΣΕΝΑ...ΑΣΧΟΛΗΣΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ <<ΘΕΟ>> ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΕΝΑΣ...
ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΘΝΙΚΟΣ...
ΜΑ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΔΕΝ ΦΟΡΩ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ...
ΦΙΛΙΚΑ...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΙΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 11:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.

Ηρεμήστε. Ο Γιαχβέ είναι το όνομα του Θεού στη βίβλο. Ετσι λέει οτι τον λένε.

Ο Εωσφόρος είναι ο Σατανάς.

Τώρα πως μπορεί ο Σατανάς να ήταν κάποτε αγγελος στην υπηρεσία του Γιαχβέ???

Πόσο καλός είναι ομως ο Γιαχβέ και πόσο κακός είναι οι Σατανάς.

Γνωρίζουμε οτι ο Γιαχβέ είναι πανάγαθος δεν είναι ικανός να βλάψει ουτε μερμύγκι. Τώρα αν εξαιρεσουμε την περίπτωση οτι κατέστρεψε τον κόσμο γιατί μετάνοιωσε που τον εφτιαξε???? ή ξεκλήρησε τα Σόδομα γιατί είχαν αμαρτήσει???? Τότε αυτόν τον σαχλομούρη τον Μπούς δεν τον βλέπει???

Τώρα ο σατανάς δεν εχουμε καμία επίσημη αναφορά του. Οτι ξέρουμε γι αυτόν τα ξέρουμε απο τη βίβλο. Αυτοί οι σατανιστές δεν πρέπει να εχουν καμία σχέση με τον σατανά ούτε πρέπει να επηρεάζονται απο αυτόν.

Η απάντηση στο καλό μου και φίλτατο φίλο gigeni απο εμένα είναι να ακολουθήσει απλά τη διδασκαλία του Ιησού ο οποίος μιλάει και για τον σατανά. Είναι εχθρός του και αντίθετος σε οτι λέει.
Απλά πράγματα gigeni Αγάπα ολον τον κόσμο, μην κάνεις κακό σε κανένα.

Σε καμια περίπτωση γηγενή μην σκεφθείς να ακολουθήσεις τον Ιησού για να βρεθείς δεξιά του
Γιατί απλά δεν θα βρεθείς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 11:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια "αφελής" ερώτηση...
ο Ζευς δεν κατέστρεφε? Δεν τιμώρησε με τον πιο βίαιο τρόπο τον Προμηθέα ?
Εαν το πάρουμε τόσο ρεαλιστικά και δεν δώσουμε χώρο για καμία αλληγορία στις γραφές ...τότε ο Ζευς είναι ο πιο γα--κουλας θεός ...

Μα τι είναι αυτά που λέτε πια ...τα έχετε κάνει όλα σαν τα μούτρα σας...
Οπου σας συμφέρει μύθος και όπου δεν σας συμφέρει ρεαλισμός...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 12:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπάθησε λοιπόν gigeni να μην κάνεις τον καλό ή τον κακό για να αμοιφθείς.

Αγωνίσου και πολέμα για το καλό οχι το δικό σου αλλα αυτών που το εχουν ανάγκη και μην επιδιώκεις απολαβές.

Στα δεξιά του Ιησού θα κάτσουν αυτοί που δεν το περιμένουν ούτε το επιδιώκουν. Θα κάτσουν ``οι φανατικοί οπαδοί αυτών που την τρώνε πάντα απο π....``.

Πάντως δεν το περίμενα απο σένα να κάνεις αυτή την ερώτηση.
Οι υπόλοιποι να μην τον επικρίνουν αλλα να του δώσουν ορθές συμβουλές.
Φιλικά
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 23:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε gigeni,

Για ποιόν Γιαχβέ μιλάμε??? Για τον ΠΡΟ….επεξεργασίας (καλά, πιστέψατε ότι το παραμύθι με τον «Χριστό» του Ρωμαιοχριστιανικού κατεστημένου ήτανε….νέα και δικιά τους «έμπνευση»? ΓΕΛΙΕΣΤΕ! Και εδώ ΑΝΤΙΓΡΑΨΑΝΕ, απλά αυτή τη φορά από τα καμώματα του Ιουδαϊκού ιερατείου!) ή τον ΜΕΤΑ- επεξεργασίας??

ΤΙ ΕΝΝΟΩ? Ο «Θεός» Γιαχβέ ρε παιδιά, είχε κάποτε και ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ! Όταν ΔΕΝ τους βόλευε πλέον το story με το ζευγάρι των Γιαχβέ-family (μα, είναι ΜΟΝΟ για γέλια αυτές οι αηδίες ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ!) τότε το γυρίσανε στον ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟ!

Την σημαντική –για τα πρόβατα- αυτή αποκάλυψη, μας την δίνει ο Ισραηλινός πανεπιστημιακός αρχαιολόγος του Τελ-αβίβ Ze’ev Herzog. Ο Χέρτζογκ, μέσα από σχετικό άρθρο του, μας πληροφορεί για τον δικτατορεύοντα σήμερα στα μυαλά των λαών της γής «Μονοθεϊσμό».

Σχετικά με αυτόν, ο ισραηλίτης αρχαιολόγος, που έχει δεχθεί βεβαίως άπειρες οχλήσεις και απειλές για τα γραφόμενά του (γιατί άραγε….), αναφέρεται σε ανακάλυψη επιγραφών στα αρχαία Εβραϊκά που αναφέρουν τον «εθνικό» Θεό των μονοθεϊστών Ιεχωβά, ΟΧΙ ΜΟΝΑΧΟ ΤΟΥ αλλά με μια….. θεϊκή σύζυγο, όπως απαντάται σε όλα τα πολυθεϊστικά πάνθεα των Εθνών της γής!!

Οι επιγραφές αυτές, που χρονολογούνται από τα τέλη του 8ου αιώνος, αναφέρουν το θεϊκό ζεύγος του Jehovah και της Asherah, αποδεικνύουν το ότι σε εκείνους τους καιρούς οι Ισραηλίτες απηύθυναν τις προσευχές τους σε ένα θεϊκό ζεύγος και όχι στον γνωστό της ημέρες μας αυτιστικό «δικτατορίσκο των ουρανών».
Εδώ μπορεί να σκεφθεί κανείς το ότι σήμερα κυκλοφορούν βιβλία και άρθρα ακόμη και στην Ελλάδα (κυρίως στην Ελλάδα που ο σκληρός Χριστιανισμός της έχει υποκαταστήσει σφετεριστικά την «Ελληνικότητα» την οποία ο ίδιος κατέστρεψε) από ερευνητές και θεολόγους που υποστηρίζουν ούτε λίγο ούτε πολύ πως οι πρόγονοί μας ήσαν.. «μονοθεϊστές», ενώ την εποχή εκείνη δεν ήταν ούτε οι ίδιοι οι Ισραηλίτες τέτοιοι (ΕΛΕΟΣ ΚΥΡΙΟΙ ΕΒΡΑΙΟΠΛΗΚΤΟΙ!)

Συνεπώς, μάλλον επιβεβαιώνονται πανηγυρικά όσοι μελετητές υποστήριξαν κατά καιρούς πως ο λεγόμενος «Μονοθεϊσμός» ήταν μια αυθαίρετη επινόηση της εποχής του «Βασιλείου της Ιουδαίας», που σκοπό είχε να ισχυροποιήσει πολιτικά και κοινωνικά την εξουσία των ηγεμονίσκων της περιοχής και του υποστηρικτικού τους ιερατείου, εκοσμικεύοντας έτσι το Θείο κατά τα μοναρχικά πρότυπα που εκθείασαν αργότερα, για συναφή λόγο, και οι λεγόμενοι «Πατέρες» του Χριστιανισμού…..


Τελικά, ΜΕΓΑΛΑ μούτρα αυτοί των ιερατείων!

Shalom.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 03:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ!!!
ΓΙΑ ΠΟΟΝ ΕΩΣΦΟΡΟ ΜΙΛΑΣ;; ΤΟ ΚΑΚΕΚΤΥΠΟ ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥ;;
ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΙΗΣΟΥ ΜΙΛΑΣ;; ΤΟΝ "ΠΕΤΣΟΚΟΜΜΕΝΟ" ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ (ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ, ΚΑΘΟΛΙΚΩΝ, ΠΡΟΤΕΣΤΑΝΤΩΝ, ΙΕΧΩΒΑΔΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΜΥΡΙΩΝ ΑΛΛΩΝ);;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ!!! ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ "ΕΩΣΦΟΡΟ ΧΡΙΣΤΟ", ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΟΡΦΕΑ, ΠΡΟΜΗΘΕΑ, ΙΗΣΟΥ, ΠΑΝΑ, ΘΩΘ, ΚΡΙΣΝΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΔΕΞΙΑ ΤΟΥ, ΟΥΤΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ, ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 14:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα τι είναι αυτά που λέτε πια ...τα έχετε κάνει όλα σαν τα μούτρα σας...


Δηλαδή να μη λέμε??
Που να ξέρουμε οτι αυτά που συζητάμε σε πειράζουν.
Τί εχουνε τα μούτρα μας μεγάλε??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 15:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χεχε, αν είναι σαν αυτά που λέτε στο esoterica τότε τα μούτρα σας δεν πρέπει να απέχουν και πολύ απο το να χαρακτηριστούν *****

και δεν απευθύνομαι σε όλους αλλά στους αυτοδιοριζόμενους "σωτήρες" που περιδιαβαίνουν το internet και χαρίζουν το "ελληνικό φως" (τρομάρα τους) απλόχερα όπως αυτός που χαρακτηρίζει τον εαυτό του και γιγενή...(απόδειξη έχεις ?)


Έγιναν τροποποιήσεις από τον Διαχειριστή ΤΗΟΤΗ. Θα παρακαλούσα να συζητήσετε πολιτισμένα χωρίς αιχμές και προσβολέςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 15:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(μια παρατήρηση:οταν ανοίγονται τέτοια θέματα κάποιοι το γυρνάνε στο 12θεο, στον Δια κλπ αντί να κάνουν τον κόπο να απαντήσουν επί της ουσίας)

Όσον αφορά για τον πολυθεϊσμό στην Παλαιά Διαθήκη(κοινό σημείο εβραϊσμού-χριστιανισμού)...ΕΛΟΧΙΜ=ΟΙ ΘΕΟΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 16:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
χεχε, αν είναι σαν αυτά που λέτε στο esoterica τότε τα μούτρα σας δεν πρέπει να απέχουν και πολύ απο το να χαρακτηριστούν

Γιατί ΑΙΟΝ ??

Εκανε μια ερώτηση ο gigenis και οφείλουμε να απαντήσουμε.
Η ερώτησή του είναι αν και σκανδαλιστική είναι εύλογη.
Τώρα

quote:
και δεν απευθύνομαι σε όλους αλλά στους αυτοδιοριζόμενους "σωτήρες" που περιδιαβαίνουν το internet και χαρίζουν το "ελληνικό φως" (τρομάρα τους) απλόχερα όπως αυτός που χαρακτηρίζει τον εαυτό του και γιγενή...(απόδειξη έχεις ?)


Οσο αφορά τους αυτοδιοριζόμενους σωτήρες θα εννοείς μάλλον τους ΕΛΛΗΝΟΛΑΤΡΕΙΣ να τους χαρακτηρίσω έτσι.
Είμαστε εκτός θέματος.


Φιλικά
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 08:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή θες να πείς οτι η ερώτηση του γιγενή είναι σοβαρή και δεν εντάσεται στο πλαίσιο του ύστατου αγώνα επαναχλαμίδωσης(λέξη που βρήκα ...) της Ελλάδας ?
Μα δεν βλέπεις τι γίνεται ? Για τάβλι μιλάμε τσούπ πετάγεται ένα απο δαύτους να μας κάνει copy/paste τα εγκλήματα των χριστιανών που βρήκε στη σελίδα του ysee...

Τι δουλειά έχει ο γιαχβέ όπως τον λέει με τον εωσφόρο ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 22:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή θες να πείς οτι η ερώτηση του γιγενή είναι σοβαρή και δεν εντάσεται στο πλαίσιο του ύστατου αγώνα επαναχλαμίδωσης(λέξη που βρήκα ...) της Ελλάδας ?

Φίλε μου ΑΙΟΝ

Για μας η ερώτηση του φίλου gigeni ίσως να μην είναι σοβαρή.
Ομως η ερώτηση εγινε.
Μην ξεχνάς οτι ο σατανισμός υπάρχει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 22:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πρωτα πρωτα να πω σε οσους φοβουνται πως θελω να φερω το δωδεκαθεο αδικα χανουν τον υπνο τους,δεν πιστευω σε καμια θρησκεια,κατα την γνωμη μου ολλοι οι οργανωτες των θρησκειων σκοπο ειχαν να μαντρωνουν τον λαο και να τον κατευθηνουν οπου θελουν.

τωρα η ερωτιση εχει να κανει με το τι διδασκει το ιερατιο του γιαχβε για τον σατανα

1
λεει πως ο σατανας ηταν ο αγαπημενος αρχαγγελος του θεου και ο ποιο δυνατος απο τους αρχαγγελους
2
εφερνε το φως την αυγη ετσι πηρε και το ονομα εωσφορος
μεχρι εδω ολα καλα εκει που αρχηζει το μπερδεμα ειναι με την υποτιθεμενη εξεγερση εναντια στον γιαχβε

η ολη φαση εχει ως εξης την στιγμη που ο γιαχβε χωριζει το φως απο το σκοταδι γιατι μεχρι τοτε ηταν ολα ανακατεμενα τοτε ο εωσφορος προστατευει το σκοταδι νομιζοντας οτι το φως επιτηθετε στον γιαχβε και ο γιαχβε για να τον τημωρισει τον ρηχνει στην κολαση μαζι με την στρατια του
πως ειναι δυνατον ο εωσφορος που ειναι ο φερων το φως το πρωι να μην γνωριζει τι ειναι το φως και γιατι ο γιαχβε να τον τημωρισει ετσι γνωριζοντας οτι ηθελε να τον σωσει?


στην πορεια της ανθρωποτητας ο σατανας δεν φενετε πουθενα να κανει καπια κινηση <<αγαπης>>οπως ο γιαχβε(καταστροφες,κατακλυσμους,εξολοθρευση πολεων,γενοκτονιες και αλλα)ολα αυτα τα κανει ο ιδιος ο γιαχβε η βοηθαει αυτον που του το ζητα δηνωτας του το αναλογο αντιτυμο
βλεποντας ολα αυτα και συμφωνα με αυτα που λενε οι ιερεις του γιαχβε για τον διαολο δεν βλεπω κανενα λογο να επιλεξω τον μεν απο τον δε
αν δεχτουμε οτι τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λενε.


και βεβαια φιλε allzzaro δεν κανω το καθε καλο που μου λεει το καθε ιερατιο αλλα αυτο που μου λεει η λογικη μου και φυσικα δεν το κανω για απολαβη

αιον ρωτας για τον αν ειμαι γενημενος απο την γη? εντελως ατοπο.

αν σε ενοχλουν αυτα που λεμε στα εσωτερικα μπορεις να σταματησεις να μπενεις αν παλι εχεις την γνωση για το τι ακριβως γινετε διαφωτισε μας αλλα ειναι γνωστη πλεον η τακτικη καποιων κολυμενων σε τετοια θεματα οτι ειναι εναντιον αυτου που τους μαθανε οταν ηταν μικροι χωρις να εχουν να πουν κατι για να τεκμηριοσουν τα πηστευω τους αρχιζουν να βριζουν.

θα συμφωνισω με τον dagon οτι δεν εχει δοθει απαντηση επι της ουσιας

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 08:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε γιγενή αν θες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να κάνουμε κουβέντα επι της ουσίας
γράψε τα εδάφια οπου βρήκες και συμπέρανες αυτά τα οποία λες και θα τα εξετάσουμε ένα- ενα .
Αυτό που μου τη δίνει εμένα είναι όταν τίθεται ένα ερώτημα του οποίου την απάντηση την έχεις πρίν το θέσεις αλλά το θέτεις για άλλους λόγους.
Αν θές να μελετήσουμε και να βρούμε μια άκρη βάλε τα εδάφια (στη γλώσσα που είναι γραμμένα στο βιβλίο)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 09:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γειά σου φίλε gigenis και από εμένα.

Θα συμφωνήσω με τον ΑΙΟΝ σε αυτό που αναφέρει ανωτέρω. Σε αυτό που γράφεις...

quote:

...την στιγμη που ο γιαχβε χωριζει το φως απο το σκοταδι γιατι μεχρι τοτε ηταν ολα ανακατεμενα τοτε ο εωσφορος προστατευει το σκοταδι νομιζοντας οτι το φως επιτηθετε στον γιαχβε

...θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις ακριβώς που βρίκες αυτή την εξήγηση. Είναι αρκετά σημαντικό αυτό που λες για εμένα. Στη συνέχεια θα σου εξηγήσω τι εννοώ...

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 12:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"...και καθελώ ύβριν αλλοφύλων. και εξάρω το αίμα αυτώ εκ του στόματος αυτών και τα βδελύγματα αυτών εκ μέσου οδόντων αυτών..."

και λίγο παρακάτω

"...και εξεγέρω τα τέκνα σου, Σιών, επί τα τέκνα των Ελλήνων, και ψηλαφήσω σε ως ρομφαίαν μαχητού, και Κύριος έσται επ'αυτούς και εξελεύσεται ως αστραπή βολίς..."ΖΑΧΑΡΙΑΣ, Θ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 13:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Dagon κάνε σε παρακαλώ λίγη υπομονή σε αυτό που άνοιξες.
Δέν έχουν να κάνουν με τις ανωτέρω δηλώσεις του φίλου gigenis.

Στη συνέχεια βεβαίως να τα δούμε και αυτά, αλλά ας τα πιάσουμε ένα - ένα γιατί θα χαθούμε.

Θα σου πω δύο πράγματα αλλά επειδή και αυτά δεν είναι θέση του σημερινού μου "πιστεύω" αλλά απλή παρατήρηση άστο για λίγο και εσύ και οι υπόλοιποι για να πάμε σιγά - σιγά.

Όταν λέει μέσα τη λέξη "θέλω" δεν σημαίνει κατ' ανάγκην και "επιθυμώ". Τι εννοώ. Είναι άλλο να λές "θέλω μία πορτοκαλάδα" που σημαίνει "επιθυμώ" και άλλο "αύριο ΘΕΛΕΙ βρέξει", που σημαίνει ΘΑ βρέξει. Αν μάλιστα θέλεις να το δεις καλύτερα δες τι συμβαίνει ΣΗΜΕΡΑ με την εν λόγω προφητεία! Επίσης διάβασε λίιιιγο παρακάτω να δεις τι ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να συμβεί!

Όπως προείπα άσε λίγο χρόνο να το ξαναπούμε μετά. Ας κάνουμε την αρχή από τα του gigenis.
Σε ευχαριστώ για την κατανόηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 14:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dagon αυτό που έγραψες που κολάει τώρα ?

και απο την άλλη "εξεγήρει" τα τέκνα της Σιών αλλά δεν λέει αν θα νικήσουν και αν θα υποτάξουν τα τέκνα των Ελλήνων γιατι αν διαβάσεις όλη την Παλαιά Διαθήκη και δεν αντιγράφεις μόνο ότι βρίσκεις σκόρπιο στο internet θα δείς οτι πιο πολύ "την λέει" στους ίδιους τους Εβραίους παρά στους αλλόφυλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 14:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί τον εωσφόρο και όχι τον Προμηθέα?.

Γιώργος
αμαρτία Νο6 : τσοντόφατσες


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 18:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, αυτό το περέθεσα με σκοπό να υπερενισχύσω την άποψη του γηγενή

"στην πορεια της ανθρωποτητας ο σατανας δεν φενετε πουθενα να κανει καπια κινηση <<αγαπης>>οπως ο γιαχβε(καταστροφες,κατακλυσμους,εξολοθρευση πολεων,γενοκτονιες και αλλα)ολα αυτα τα κανει ο ιδιος ο γιαχβε η βοηθαει αυτον που του το ζητα δηνωτας του το αναλογο αντιτυμο"

στην οποία αντέδρασε ο ΑΙΟΝ. Αυτά στο κάτω-κάτω είναι γνωστά πράγματα. Θα μπορούσα να παραθέσω ένα σωρό άλλα, απλώς αυτό μου ήρθε πρώτο.

Και σίγουρα αγαπητέ ΑΙΟΝ θα αστειεύεσαι όταν λες ότι

"και απο την άλλη "εξεγήρει" τα τέκνα της Σιών αλλά δεν λέει αν θα νικήσουν και αν θα υποτάξουν τα τέκνα των Ελλήνων γιατι αν διαβάσεις όλη την Παλαιά Διαθήκη και δεν αντιγράφεις μόνο ότι βρίσκεις σκόρπιο στο internet θα δείς οτι πιο πολύ "την λέει" στους ίδιους τους Εβραίους παρά στους αλλόφυλους."

Οι προθέσεις του Γιαχβέ είναι ξεκάθαρες. Όσο για το αν την "λέει" στους Εβραίους, ψάξε να βρεις τι συνομωσίες σκαρώνει μαζί τους για να επιβληθεί στους αλλόφυλλους.

Αυτό ήταν μια μικρή παρένθεση. Παρακαλώ συνεχίστε αυτήν την ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 22:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν διαβασετε την εβραικη θεογονια θα τα βρητε ολα μεσα αλλα εσεις αρκηστε σε οτι σας λενε στα σχολεια την ωρα των θρησκευτικων και δεν το ψαχνετε παρα περα οταν καποιος σας πει κατι εναντια σε αυτο που σας διδαξαν αρχιζετε τα <<που το γραφει?,δεν ηθελε να πει αυτο,ειναι παραποιημενο>> και αλλα τετοια

εσεις γιατι νομιζετε οτι ο εωσφορος απο τον ποιο αγαπητο αρχαγγελο που ηταν να στραφει εναντια στον γιαχβε?

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 10:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή ήταν τόσο αγαπητός που πίστεψε πως ήταν καλύτερος από τον κύριό του.

Εμένα αυτό μου θυμίζει πολλά περιστατικά στην προσωπική και την επαγγελματική μου ζωή και πιστεύω πως θα θυμίσει και στον καθένα μας αρκετά, αν έχει τη δυνατότητα να δει τις ουσίες μέσα από τις παρ(α)ουσίες.

Καλιά να σε παίζει ένα χωριό, παρά να σε παίζει ο νους σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1484375
Maintained by Digital Alchemy