ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Περί Αγάπης...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 02:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρω πως ανοίγοντας ένα τέτοιο τόπικ, θα υπάρξουν κάποιοι που θα με θεωρήσουν γελοίο, μαλθακό, φλώρο, ρομαντικό, κ.ο.κ. αλλά το φλέγων ζήτημα της Αγάπης ήταν κάτι που με απασχολούσε απο μικρό.
Για να μην παρεξηγηθώ, όταν λέω Αγάπη δεν εννοώ αγκαλίτσες και φιλάκια, αλλά για την Πραγματική Αγάπη, την αφιέρωση της ψυχής μας στους άλλους.
Κατά την ταπεινή μου άποψη, θεωρώ πως όταν λέμε οτι αγαπάμε κάποιον, πρέπει να φτάνουμε στο σημείο να πεθαίνουμε για αυτόν. Αν δεν είμαστε ικανοί για κάτι τέτοιο τότε δεν τον αγαπάμε, απλά τον συμπαθούμε. Άλλο η αγάπη και άλλο η συμπάθεια. Για αυτό πιστεύω πως είναι πολύ "βαριά" κουβέντα να πείς σε κάποιον οτι τον αγαπάς. Τα ίδια πιστεύω οτι ισχύουν και για την Φιλία διότι άλλο "Φίλος" και άλλο "γνωστός". Άραγε γιατί όλους όσους γνωρίζουμε τους θεωρούμε Φίλους μας ενώ στην πραγματικότητα είναι γνωστοί μας ;
Ας πάρουμε για παράδειγμα τα forums του Εsoterica. Όπου κι'αν κοιτάξουμε, σε οποιοδήποτε μύνημα, βλέπουμε τον γράφοντα να ξεκινάει κάπως
έτσι : "Αγαπητοί Φίλοι", ή "Φίλοι μου" και όταν τελειώνει, είναι κάπως έτσι : "Φιλικά" ή "Με αγάπη". Και φυσικά δεν εξαιρώ τον εαυτό μου σε αυτό. Είναι όμως σωστό ; Μήπως πιά οι λέξεις έχουν χάσει το πραγματικό τους νόημα ; Μήπως εγώ είμαι τραγικά λάθος ; Μήπως η λέξη Αγάπη έχει μια πιο ευρήτερη έννοια που αδυνατώ να κατανοήσω ; Αυτά μου τα ερωτήματα, είναι μόνο το ένα δέκατο απο αυτά που έχω θέσει στον εαυτό μου για αυτό το θέμα. Οι απαντήσεις όμως, άλλωτε θολές και άλλωτε ανύπαρκτες...

Ευχαριστώ

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 09:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς η αληθινή αγάπη είναι σαν τα φαντάσματα για τα οποία όλοι μιλούν και λίγοι τα έχουν δει...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 10:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απλά θα κάνω αντιγραφή ενός μηνύματος που μου άφησε κάποιος γνωστός σ κάποιο άλλο φόρουμ που είχα βάλει παρόμοιο θέμα και συμφωνώ απόλυτα μαζί του...

Νομίζω πως ναι η αγάπη, είτε είναι ωραιοποιημένη συνειδησιακά υπέρβαση εαυτού, είτε
ηθελημένη προσφορά ενός συγκροτημένου ατόμου δεν παύει να είναι ένα μη υστερόβουλο
συναίσθημα, που δεν απαιτεί να πάρει πίσω αυτό που δίνει.
Προσδοκά ίσως, αλλά δεν απαιτεί, όπως κάθε συναίσθημα άλλωστε.
Ναι μεν δεν είναι αξία αλλά συναίσθημα, όμως η εκδήλωσή της πολλές φορές αποτελεί
συνέπεια μιας σειράς αξιών και αρχών με κυριότερη την αυτοθυσία.
Κι η αυτοθυσία είναι μια παράμετρος ενός ηρωϊκού τρόπου ζωής, λένε.
Δες το έτσι κι ίσως ηρεμήσει ο τρελλός χορός ...
Κι ο αυτοσεβασμός ακολουθεί μοναδικός για σένα, έστω κι αν δεν ορίζεται ως τέτοιος απ'
τους άλλους.
Απλά δεν μπορούν να ξέρουν και συνήθως δε χρειάζεται να ξέρουν.

φιλικά...

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ. Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΣΚΛΗΡΗ ΜΑΧΗ

Edited by - iaira on 26/08/2003 10:14:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 10:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου (ελπίζω να μην με παρεξηγήσει ο Ntavelis666 )

Ωραίο topic, και θα ήταν πιο καλό να το έχουμε στην κατηγορία ΨΥΧΗ όπου θα το μεταφέρω, μετά.

Πάντως το να χρησιμοποιούμε φιλικούς χαρακτηρισμούς μπορεί να μην είναι πάντοτε ειλικιρινείς, αλλά σκεφτείτε μήπως τελικά δημιουργούν σε εμάς τους ίδιους και στους άλλους που μας διαβάζουν μια θετική διάθεση και έτσι μας κάνει πιο έτοιμους και ανοιχτούς στην συζήτηση και στον διάλογο.

Η ευγένεια βοηθάει στο να δημιουργηθεί αυτή η θετική ατμόσφαιρα. Και ίσως και μόνο για αυτό ας της συγχωρήσουμε κάποιες φορές το γεγονός ότι γίνεται τυπική.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 13:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα!
Αρκει να εισαι ο ιδιος "εντιμος" και ειλικρινης ως προς τον εαυτο και τις αρχες σου!Αν αγαπας ,να ΑΓΑΠΑΣ..αν συμπαθεις ,να ΣΥΜΠΑΘΕΙΣ.....
Επειτα,αν οι γιαγιαδες μας λενε οτι ,η καθαριοτητα ειναι μιση αρχοντια ,γιατι να μη συμπληρωσουμε με τη σκεψη οτι και η ευγενεια ειναι η αλλη μιση?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΓΩ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 15:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΓΩ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗ τόσο απλό και καθαρό συναίσθημα
και συνάμα τόσο δύσκολο
Είναι μια συνεχής "μάχη" όχι πια μόνο με τον εαυτό σου
Το να μοιράζεις τον κόσμο σου για δύο
Το να μπαίνεις στη θέση του άλλου ακόμη κι όταν η δική σου είναι αντίθετη και το να παλεύεις καθημερινά όλο αυτό ν'αντέξει στο συντελεστή του χρόνου θέλει τουλάχιστον δύναμη (Ψυχής) και υσχηρή θέληση στο να συντρίψεις το υπερΕγώ σου...
Με δυο λόγια: ΜΙΑ ΜΑΧΗ ΔΥΟ ΚΟΣΜΩΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΗΝΟΥΝ
Αυτά τα λίγα απ΄τα πολλά σεβαστοί συνταξιδιώτες το θέμα ΑΓΑΠΗΣ είναι ανεξάντλητο γιατί ο καθένας μας το βιώνει ξεχωριστά κι'όλο και κάτι έχει να πεί και να προσθέσει και είναι επίσης Μαγικό το γεγονός οτι ολόι μας λίγο ή πολύ την έχουμε γευτεί αλλά κανένας μας δεν μπορεί να την ορίσει με βεβαιότητα δεν μπάινει σε στεγανά και ειναι πάντα ανεπιτήδευτη και απρόβλεπτη...

¨ΑΡΓΩ¨ γιατί δεν βιάζομαι και η Ψυχή μου λαχταρά πάντα ταξίδια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 15:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ή κακώς νομίζω χωρίζουμε τους ανθρώπους γύρω μας σε ανθρώπους που αγαπαμε (φίλοι, σύντροφοι, οικογένεια), που συμπαθούμε (γνωστοί), που μας είναι αδιάφοροι και που μισούμε.
Την κατηγοριοποίηση αυτήν δεν την επιδυκνύουμε. Ειδικά μια και δεν είναι άσπρο μαύρο η κατηγοριοποιήση αυτή αλλά κάτι ρευστό.

Άλλο να νιώθω περισσότερο αγάπη για έναν φίλο μου από κάποιον άλλο, και άλλο να τον σταμπάρω μπροστά σε όλους ότι είναι κατώτερος στην ιεραρχία μου. "Φίλε μου" τους αποκαλώ και τους δύο όταν μιλάμε... η διαφορά βρίσκεται μέσα μας... φαίνεται στο βλέμα... στον δεσμό που έχει ο "φίλος" και όχι ο γνωστός. Σε κάποιον καιρό μπορεί να υπάρχει και με τον γνωστό αυτός ο δεσμός και να γίνει κάποιος που αγαπώ, όχι απλώς συμπαθώ... αν το επιτρέψω.

Για αυτό νομίζω ότι σκοπός των λέξεων δεν είναι μόνο για να εκφράσουν τα αισθηματά μας. Είναι και για να τα προστατεύουν. Να απαλύνουν την διαφορά ανάμεσα στο αγαπώ-συμπαθώ-αδιαφορώ-μισώ ώστε να μην είναι κάτι οριστικό. Μας δίνουν την δυνατότητα να είμαστε ευγενικοί ο ένας με τον άλλο. Η ευγένεια είναι αυτό που κάνει την διαφορά ανάμεσα στις κατηγορίες απλώς ένα βήμα και όχι αδύνατο άλμα είς ύψος.

Η απάντηση θολή... υποκειμενική...



"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 16:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σας. Οι απόψεις σας με βοηθάνε πολύ. Ίσως τελικά να κάνω εγώ λάθος που έχω θέσει κάποια περιθώρια στον όρο "Αγάπη". Βέβαια είναι και το θέμα της ευγένειας όπως πολύ σωστά έθεσαν οι Thoth και Ταο. Και βέβαια όταν απευθήνεσαι σε κάποιον που δεν γνωρίζεις δεν είναι σωστό να του πείς "μεγάλε", "κολλητέ" και άλλα τέτοια. Το "Φίλε" ηχεί πιο γλυκά.
Όσο για'σένα Silverwolf, η απάντηση σου δεν ήταν καθόλου θολή. Απο τα γραφόμενα σου κατάλαβα οτι μάλλον "παίζω" με τις λέξεις ενώ δεν θα'πρεπε. Έχεις δίκιο, αλλά δεν είχα κανένα σκοπό να βάλω τους ανθρώπους σε κατηγορίες και λυπάμαι αν φάνηκε κάτι τέτοιο. Απο την άλλη όμως, δεν μπορούμε να λέμε οτι αγαπάμε όλο τον κόσμο. Ξέρουμε οτι αν πούμε κάτι τέτοιο, λέμε ψέμματα. Εντάξει, το να αποκαλούμε κάποιον Φίλο μας, άσχετο αν δεν τον γνωρίζουμε, είναι καθαρά θέμα ευγένειας. Αλλά όχι να λέμε οτι τον αγαπάμε κιόλας. Είναι κοροϊδία.
Πιστεύετε όμως οτι το να είμαστε σε θέση να πεθαίνουμε για τον άλλο είναι η μέγιστη έκφραση Αγάπης πρός τον Φίλο μας ή τον σύντροφο μας, ή μήπως είναι υπερβολή ; Πιστεύω οτι δεν είναι υπερβολή, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας.

Και πάλι σας ευχαριστώ
Με εκτίμηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 16:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πιαστώ από την τελευταία φράση που έγραψε η φίλη iaira.

“ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ. Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΣΚΛΗΡΗ ΜΑΧΗ”

Μακάρι να μπορούσα να το δω έτσι και πάνω από όλα να το νιώσω αυτό. Δυστυχώς το βλέπω διαφορετικά.
Ο κάθε άνθρωπος που συναντάω κουβαλάει τον δικό του σταυρό. Όμως δεν δίνουν όλοι τις μάχες τους.
Υπάρχουν οι Ωχαδερφιστες , οι γελαστουλιδες, και άλλοι ακόμα χειρότεροι. Δυστυχώς βάζω ταμπέλες. Δεν μπορώ να αγαπήσω όλους τους ανθρώπους. Αντίθετα μάλιστα μπορώ να πω ότι πολλοί άνθρωποι μου προκαλούν εκνευρισμό, θυμό, απέχθεια έως και αηδία. Δεν ειμαι περήφανος για αυτό αλλά είμαι περήφανος που το παραδέχομαι και προσπαθώ να το αλλάξω.

Ο κάθε ένας από εμας δίνει τον δικό του ορισμό για την αγάπη. Κάποτε κάποιος έδερνε την γυναίκα του και όταν την ρώτησα γιατί το ανέχεται, μου είπε ότι δεν είναι κακός , αλλά απλά έτσι δείχνει την αγάπη του. Τρελάθηκα!!! Δεν ήξερα τι να πω. Μετά από καιρό κατάλαβα ότι ο καθένας εκλαμβάνει την αγάπη διαφορετικά.

Όσο για εμένα…. Πιστεύω ότι η ύστατη απόδειξη της αγάπης είναι όταν καταφέρεις να αγαπήσεις τον εχθρό σου. σίγουρα το έχουμε ξανά ακούσει αυτό. Αλλά αλήθεια το έχουμε δει ποτέ να συμβαίνει μπροστά μας ; Προσωπικά απέχω εκατομμύρια έτη φωτός από αυτό. Απλά βολοδέρνω στο κενό που υπάρχει ανάμεσα στην υλοποίηση αυτής της ιδέας και του μίσους, προσπαθώντας να κοιτάω προς τα επάνω. Δεν είναι πολύ…είναι όμως κατι. Δεν ξέρω όμως αν μου δίνει το δικαίωμα να λέω ότι έχω αγαπήσει με όλο μου το είναι κάποιους – ελάχιστους - ανθρώπους, την μουσική και την θάλασσα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 19:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για εμένα…. Πιστεύω ότι η ύστατη απόδειξη της αγάπης είναι όταν καταφέρεις να αγαπήσεις τον εχθρό σου. σίγουρα το έχουμε ξανά ακούσει αυτό. Αλλά αλήθεια το έχουμε δει ποτέ να συμβαίνει μπροστά μας ; Προσωπικά απέχω εκατομμύρια έτη φωτός από αυτό. Απλά βολοδέρνω στο κενό που υπάρχει ανάμεσα στην υλοποίηση αυτής της ιδέας και του μίσους, προσπαθώντας να κοιτάω προς τα επάνω. Δεν είναι πολύ…είναι όμως κατι.

NAI...ΦΙΛΕ ΑΛΑΤΙ13,
ΑΥΤΗ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ,ΤΗΣ ΥΠΕΡΤΑΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ,ΠΟΥ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΚΑΙ ΟΔΕΥΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΙΟ...ΑΛΙΜΟΝΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΙΠΕΔΑ!!!
ΚΑΙ,ΑΛΙΜΟΝΟ ΠΟΣΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΩΣΗ...ΑΡΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ...ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΥΨΩΣΗ....

quote:
Πιστεύετε όμως οτι το να είμαστε σε θέση να πεθαίνουμε για τον άλλο είναι η μέγιστη έκφραση Αγάπης πρός τον Φίλο μας ή τον σύντροφο μας, ή μήπως είναι υπερβολή ;

(ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ...)
ΥΠΕΡΒΟΛΗ;ΠΟΤΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΤΑΒΕΛΗ,(ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ...)
Η ΑΓΑΠΗ ΣΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΗ!!!ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ...ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΣΙΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΑΣ...
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ!!!


ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 23:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απο τα γραφόμενα σου κατάλαβα οτι μάλλον "παίζω" με τις λέξεις ενώ δεν θα'πρεπε. Έχεις δίκιο, αλλά δεν είχα κανένα σκοπό να βάλω τους ανθρώπους σε κατηγορίες και λυπάμαι αν φάνηκε κάτι τέτοιο. Απο την άλλη όμως, δεν μπορούμε να λέμε οτι αγαπάμε όλο τον κόσμο.

Δεν έβαλες εσύ φίλε μου τους ανθρώπους σε κατηγορίες αλλά εγώ ... ακριβώς επειδή δεν μπορώ σαν απλός άνθρωπος να πω ότι ειλικρινά αγαπάω όλους τους ανθρώπους. Μακάρι να μπορούσα... Συγνώμη αν φάνηκε λες και έκρινα εσένα.
Δεν καταλαβαίνω απόλυτα την δηλωσή σου ότι "παίζεις" με τις λέξεις.
Με τις λέξεις πάντα παίζουμε, το επικίνδυνο είναι όταν αρχίσουμε να παίζουμε τα αισθήματα.

quote:

quote:
Όσο για εμένα…. Πιστεύω ότι η ύστατη απόδειξη της αγάπης είναι όταν καταφέρεις να αγαπήσεις τον εχθρό σου. σίγουρα το έχουμε ξανά ακούσει αυτό. Αλλά αλήθεια το έχουμε δει ποτέ να συμβαίνει μπροστά μας ; Προσωπικά απέχω εκατομμύρια έτη φωτός από αυτό. Απλά βολοδέρνω στο κενό που υπάρχει ανάμεσα στην υλοποίηση αυτής της ιδέας και του μίσους, προσπαθώντας να κοιτάω προς τα επάνω. Δεν είναι πολύ…είναι όμως κατι.

NAI...ΦΙΛΕ ΑΛΑΤΙ13,
ΑΥΤΗ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ,ΤΗΣ ΥΠΕΡΤΑΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ,ΠΟΥ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΚΑΙ ΟΔΕΥΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΙΟ...ΑΛΙΜΟΝΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΙΠΕΔΑ!!!
ΚΑΙ,ΑΛΙΜΟΝΟ ΠΟΣΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΩΣΗ...ΑΡΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ...ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΥΨΩΣΗ....


Δεν χωράνε σχόλια φίλοι μου...


Κατά τύχη το διάβασα απόψε και μου φάνηκε ταιριάζει στην συζήτηση.

Αγάπη είναι κάτι που το έχουμε ανάγκη εσύ και εγώ. Το έχουμε ανάγκη γιατί χωρίς αυτό γινόμαστε αδύναμοι και άχρωμοι. Χωρίς αγάπη διαβρώνεται η αυτοεκτιμησή μας. Χωρίς αυτήν χάνουμε το θάρρος μας. Χωρίς αγάπη χάνουμε την ιδιότητα να βλέπουμε τον κόσμο με εμπιστοσύνη. Τότε στρεφόμαστε προς τα μέσα και αναζητάμε να τροφή στην προσωπικότητά μας, την οποία τελικά καταστρέφουμε.
Έχοντας την αγάπη είμαστε δημιουργικοί. Με αυτήν προχωράμε ακούραστα. Έχοντας την αγάπη, μόνο τότε μπορούμε να θυσιαστούμε για τους άλλους.
-Chief Dan George, Coast Salish-indian-

Εγώ πιάνομαι από την λέξη θυσία... η αγάπη από μόνη της είναι θυσία... Από την αρχή όταν αγαπήσω, θυσιάζω ένα δωματιάκι της καρδιάς μου για να κατοικήσουν οι αγαπημένοι μου. Ένα δωματιάκι όπου θα κατοικούσε το "εγώ" μου. Στην πορεία ίσως απαιτηθούν κι άλλες θυσίες... καμμιά δεν είναι υπερβολική για αυτόν/ους που αγαπώ.


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 00:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα του φίλου μου Νταβέλη με έβαλε σε σκέψεις για πολλούς και προσωπικούς λόγους. Σκεφτόμουνα το γιατί όταν αγαπάς κάποιον κάνεις κάποιες «θυσίες», άλλες φορές μικρές και άλλες μεγάλες, που αν ήσουν μόνος σου δεν θα τις έκανες ποτέ.

Κάτι μικρό.
Ποτέ δεν θα έβαφα το δωμάτιο αυτό το χαζό χρώμα. Εκείνη όμως ήταν τόσο ευτυχισμένη με αυτό που δεν με ένοιαζε να βλέπω το χρώμα του δωματίου. Έβλεπα εκείνη.

Κάτι μεγαλύτερο.
Ήθελα να τελειώσω εκείνο το βιβλίο αλλά ήμουν εξαντλημένος από την δουλεία και νύσταζα πάρα πολύ για να μου κάνω το χατίρι. Όταν όμως κτύπησε το τηλέφωνο και ήταν ο φίλος μου χάλια. Μιλούσαμε όλο το βράδυ και ούτε που κατάλαβα ότι ξημέρωσε και έπρεπε να πάω στην δουλειά.

Ακόμα μεγαλύτερο.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερο. Δεν υπάρχει τελικά μεγάλη θυσία. Δεν είναι καν θυσία όταν πρόκειται για αυτούς που αγαπάς.

Και καθώς όλα αυτά στριφογυρνούσαν στο κεφάλι μου αναρωτιόμουν πως γίνεται μερικές φορές να κάνουμε πιο πολλά για αυτούς που αγαπάμε παρά για τον εαυτό μας. Είναι μόνο επειδή εκτός από αυτά που δίνουμε (χωρίς να μας τα ζητάνε) παίρνουμε ακόμα περισσότερα ;

Είναι μόνο αυτό το δώσε – πάρε της ψυχής ;
(το πάρε – δώσε είναι του εμπορίου. Για να μην μπερδευόμαστε κιόλας).

Και η απάντηση ήρθε από την ασημένια λύκαινα.

quote:

[quote] Από την αρχή όταν αγαπήσω, θυσιάζω ένα δωματιάκι της καρδιάς μου για να κατοικήσουν οι αγαπημένοι μου. Ένα δωματιάκι όπου θα κατοικούσε το "εγώ" μου. Στην πορεία ίσως απαιτηθούν κι άλλες θυσίες... καμμιά δεν είναι υπερβολική για αυτόν/ους που αγαπώ.


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"




Αν αυτά που σκέφτεσαι και δεν μπορείς να τα εκφράσεις τα βλέπεις γραμμένα σε δυο γραμμές δεν σου μένει να κάνεις κάτι περισσότερο από το να υποκλιθείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 01:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι ακόμα που νομίζω είναι πολύ σημαντικό και είναι επίσης μια άλλη διάσταση της συζήτησής μας. Ξεκίνησες το κείμενο φίλε μου Νταβέλη γράφοντας…


quote:

Ξέρω πως ανοίγοντας ένα τέτοιο τόπικ, θα υπάρξουν κάποιοι που θα με θεωρήσουν γελοίο, μαλθακό, φλώρο, ρομαντικό, κ.ο.κ. αλλά το φλέγων ζήτημα της Αγάπης ήταν κάτι που με απασχολούσε απο μικρό.


Είναι αλήθεια και μεγάλο άδικο ότι οι άντρες ήμαστε σε πολύ άσχημη θέση στο θέμα της ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ.

Α/ Όποιος εκφράζει τα συναισθήματα του είναι φλώρος.
Β/ όποιος καταφέρνει να πετάξει το προσωπείο του σκληρού σοβαροφανούς τύπου είναι «γκομενούλα».
Γ/ το καλύτερο « οι άντρες δεν κλαίνε ποτέ »
Δ/ οι άντρες δεν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να δείχνουν τα συναισθήματά τους.

Πόσο εύκολο είναι αλήθεια για ένα παιδί που μεγαλώνει με αυτές τις αηδίες, να χαρεί και να δείξει στην σύντροφο του τα συναισθήματα του;

Γιατί η φιγούρα του άντρα πρέπει να είναι ο σιωπηλός βράχος που όταν γεράσει γίνεται η σκιά πίσω από την εφημερίδα;


Γιατί πρέπει ανοίγοντας ένα τέτοιο ωραίο θέμα να γνωρίζουμε ότι κάποιοι θα μας χαρακτηρίσουν μαλθακούς γελοίους φλώρους ή και ακόμα χειρότερα ;

Δυστυχώς η έκφραση της αγάπης για εμάς τους άντρες είναι κάτι που πρέπει να το διεκδικήσουμε για να το κατακτήσουμε. Για να ανοίξει η ψυχή πρέπει να πρώτα να της βγάλουμε την στάμπα με το βουλοκέρι που μας την σφράγισαν όταν ήμασταν μικροί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 10:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα κι από μένα. Πολύ μεγάλο θέμα για συζήτηση...
Η αγάπη (κατά την άποψή μου) πρέπει να είναι μια οντότητα αύθύπαρκτη και αυτόνομη...Να τρέφεται από τον εαυτό της ΚΑΙ ΜΟΝΟ (και όχι από επιδράσεις προσώπων προς τα οποία κατευθύνεται) και να εξελίσσεται. Να αλλάζει μορφή και να μεγαλώνει. Να επιδιώκει τη βελτιστοποίηση του εαυτού μας κυρίως. Να νιώθουμε εμείς ευτυχείς, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα (αν μας αγαπούν ή όχι). Να νιώθουμε γεμάτοι και ΔΥΝΑΤΟΙ.

Αγάπη δεν είναι να περιμένεις να λάβεις. Αγάπη δεν είναι ούτε καν να δίνεις μόνο.Είναι πάνω απ' όλα ένα μέσο να επιδιώξεις την ολοκλήρωση σου σαν ψυχή. Είναι ένας τρόπος να αγγίξεις την ευτυχία - την προσωπική σου, τη ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΤΥΧΙΑ, αυτήν που δεν μπορεί να σου γκρεμίσει κανείς και τίποτα...

Συνεχίστε να δουλεύετε σε αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 11:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον, πολυσυζυτημένο αλλά και δύσκολο το θέμα της αγάπης. Θα ήθελα να θέσω κάποια ερωτήματα αρχίζοντας με το αν μπορεί κάποιος να ζει ευτυχισμένος χωρίς αγάπη? Αν όχι τότε δεν φαντάζει κάπως εγωιστικό το γεγονός ότι αγαπάμε για να είμαστε οι ίδιοι ευτυχισμένοι? Λέμε ότι όταν αγαπάς δίνεις χωρίς να περιμένεις να πάρεις...μήπως όμως δίνοντας παίρνεις ηθική ικανοποίηση και κατά συνέπεια δίνεις για εσένα και όχι για τον άλλο? Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τις σκέψεις μου ή αν λέω ασυναρτησίες... Τέλος θα ήθελα τη γνώμη σας στο αν η αγάπη διδάσκεται ή αν είναι κάτι έμφυτο.

You can find all you need in your mind...if you take the timeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 12:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξέρω πως ανοίγοντας ένα τέτοιο τόπικ, θα υπάρξουν κάποιοι που θα με θεωρήσουν γελοίο, μαλθακό, φλώρο, ρομαντικό, κ.ο.κ. αλλά το φλέγων ζήτημα της Αγάπης ήταν κάτι που με απασχολούσε απο μικρό.

Αν υπάρχουν κάποιοι που θα σε θεωρήσουν γελοίο που μιλάς για αγάπη δε νομίζω να βρίσκονται σε αυτό το Forum...

quote:

Για να μην παρεξηγηθώ, όταν λέω Αγάπη δεν εννοώ αγκαλίτσες και φιλάκια, αλλά για την Πραγματική Αγάπη, την αφιέρωση της ψυχής μας στους άλλους.

Τί πιο ωραίο από μια ατελείωτη αγκαλιά...να ξυπνάς και να έχεις αγκαλιά την/τον αγαπημένη/νο σου...να αρχίζεις τη μέρα σου με ένα φιλί...

You can find all you need in your mind...if you take the timeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 12:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Γιατί άραγε θα πρέπει να αισθανόμαστε άσχημα που δεν μπορούμε να αγαπήσουμε όλους τους ανθρώπους?

Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο? Είναι δυνατόν να λέω καλημέρα και να μην μου απαντούν? Είναι δυνατόν ο γείτονάς μας να συνεχίζει να μας ενοχλεί στις 06.30 τα ξημερώματα, ξέροντας ότι μας ενοχλεί? Και γιατί να ρίξουμε όλη την ευθύνη σε μας?

Σίγουρα, η δική μου ευθύνη δεν τελειώνει στο όταν θα απευθύνω την καλημέρα και δεν θα μου απαντήσουν αλλά αυτό είναι το δικό μου, μικρό βηματάκι να τους πλησιάσω... και περιμένω ένα τόσο δα, επίσης μικρό βηματάκι από τους άλλους για να πάω ένα ακόμα πιο πέρα. Νομίζω ότι είναι πολύ φυσικό να μην μπορούμε να μην τους αγαπήσουμε όλους.

Ευχαριστώ τον ΘΕΟ που έχω αγαπήσει & έχω αγαπηθεί!

* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 12:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Ενδιαφέρον, πολυσυζυτημένο αλλά και δύσκολο το θέμα της αγάπης. Θα ήθελα να θέσω κάποια ερωτήματα αρχίζοντας με το αν μπορεί κάποιος να ζει ευτυχισμένος χωρίς αγάπη? Αν όχι τότε δεν φαντάζει κάπως εγωιστικό το γεγονός ότι αγαπάμε για να είμαστε οι ίδιοι ευτυχισμένοι? Λέμε ότι όταν αγαπάς δίνεις χωρίς να περιμένεις να πάρεις...μήπως όμως δίνοντας παίρνεις ηθική ικανοποίηση και κατά συνέπεια δίνεις για εσένα και όχι για τον άλλο? Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τις σκέψεις μου ή αν λέω ασυναρτησίες... Τέλος θα ήθελα τη γνώμη σας στο αν η αγάπη διδάσκεται ή αν είναι κάτι έμφυτο.]


Και τελικά ποιος είναι ένας άλλος τρόπος να γίνει κανείς ευτυχισμένος ? Και τελικά πώς μπορεί να σου δώσει ευτυχία κάτι που δε σου δίνει έστω και ηθική ικανοποίηση ? Τώρα, η φιλοσοφική σου απορία είναι εύλογη - κι αν σου αρέσει ο κυνισμός και το να βλέπεις τα νομίσματα και από τις 2 τους όψεις (και σε εμένα αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ), σου συνιστώ να διαβάσεις την "Πτώση" του Καμύ (αν δεν το έχεις κάνει ήδη).
Ξέρεις τελικά από όπου και να το πιάσεις το πράγμα καταλήγουμε στο ότι ως ανθρώπινα όντα δεν μπορούμε παρά να έχουμε εγωισμό (μήπως αυτό ήταν που μας διαχώρισε από τα άλλα ζώα ???), και προς ικανοποίηση ακριβώς αυτού του εγωισμού καθορίζεται όλη η στάση μας απέναντι στα πράγματα. Θέλω να πω με απλά λόγια ότι είναι λογικό να έχεις ένα "κίνητρο" (στην προκειμένη είτε αγαπάς κάποιον για να λαμβάνεις ικανοποίηση από αυτό, είτε αγαπάς κάποιον για να λαμβάνεις ηθική ικανοποίηση...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 13:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ευτυχώς που σε γνώρισα.... ήρθες στον δρόμο μου και τ' άλλαξες όλα! Ακόμα και την "ιδέα" που είχα για την αγάπη! Δεν ξέρω τι ακριβώς νόμιζα... τι πίστευα ότι ήταν αγάπη... Τώρά όμως ξέρω... Αγάπη είναι τα μάτια σου, ο τρόπος που μου μιλάς. Ο τρόπος που προσπαθείς να με ηρεμίσεις όταν είμαι νευριασμένη, ο τρόπος που λες τ' όνομά μου. Το ότι μου έδειξες ότι μπορώ να σου έχω εμπιστοσύνη... Αγάπη είσαι εσύ, αγάπη μου..."

* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 13:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙ ΒΑΖΕΙ ΕΝΑ ΛΙΘΑΡΙ ΝΑ ΚΤΙΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ "ΠΕΡΙ ΑΓΑΠΗΣ" ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΦΙΛΟΥ Ntaveli666.

ΒΛΕΠΩ ΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΤΥΠΩΘΗΚΑΝ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΜΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ.

ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΙΣΙΟΔΟΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΑΓΑΠΗ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ....

Η ΑΠΛΗ ΚΑΙ ΑΔΟΛΗ ΑΓΑΠΗ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΣΘΕΤΕΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Persa
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 14:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Persa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους.
Η αληθινή ανιδιοτελής αγάπη υπάρχει. Στη φάση της βρεφικής και παιδικής μας ηλικίας. Μετά έρχεται το συμφέρον. Και ενσωματώνεται στις έννοιες αγάπη φιλία έρωτας. Πρέπει να παλέψει κανείς με εαυτόν για να νικηθεί το συμφέρον....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardanapalos
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 15:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardanapalos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.
ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΜΕΝΕΛΑΟΥ ΛΟΥΝΤΕΜΗ ¨ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΡΑΕΙ Τ'ΑΣΤΡΑ":

ΑΜΑ ΠΕΙΝΑΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ. ΦΩΝΑΖΟΥΝΕ ΤΑ ΣΠΛΑΧΝΑ ΣΟΥ.
ΑΜΑ ΚΡΥΩΝΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ.
ΑΜΑ ΑΓΑΠΑΣ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ?
ΓΙΑΤΙ? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ?
ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΗΓΕ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ.
ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΦΩΤΙΑ. ΜΑ ΕΙΝΑΙ?
ΑΛΛΟΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΣΟΥΛΑ , ΑΛΛΟΣ ΣΑΝ ΔΟΞΑΡΙΑ.
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ... ΚΙ'ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΝΕ ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ Η ΑΓΑΠΗ ?

ΒΑΛΕ ΜΙΑ ΔΥΣΗ ΚΙ' ΕΝΑ ΒΑΡΚΑΚΙ ΝΑ ΛΥΩΝΕΙ ΜΕΣΑ. ΟΜΟΡΦΙΑ !!!
ΜΑ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕ ΜΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ , ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΙΑ?

ΕΝΑ ΠΟΥΛΑΚΙ ΚΕΛΑΙΔΑ ΟΛΟΜΟΝΑΧΟ Σ'ΕΡΗΜΟ ΔΑΣΟΣ... ΑΝ ΔΕΝ Τ'ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΕΛΑΙΔΙΣΜΑ?
ΚΙ΄ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΡΕΤΟ ΝΑ ΚΕΛΑΙΔΗΣΕΙ ΓΛΥΚΑ ΕΝΑ ΟΛΟΜΟΝΑΧΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΚΆΠΟΙΟ ΦΥΛΛΟ ΤΟ ΑΦΤΑΚΙ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥ?

ΠΗΓΑΝ ΚΙ' ΟΙ ΣΟΦΟΙ ΝΑ ΠΟΥΝΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΑΝΕ ΘΑΛΑΣΣΑ. ΑΥΤΟΙ ΓΙ' ΑΓΑΠΗ!!!... ΤΑ ΜΩΡΑ ΞΕΡΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.

ΕΝΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΕΙΠΕ : << ΑΓΑΠΗ? ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ >>. ΤΡΕΛΛΑΙΝΕΣΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΜΩΜΑΤΑ.

ΕΝΑΣ ΠΕΡΣΗΣ ΘΑ ΠΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ "ΤΡΙΧΑ" .

ΕΝΑΣ ΒΑΡΚΑΡΗΣ Θ' ΑΦΗΣΕΙ ΤΑ ΚΟΥΠΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΚΟΥΠΙΣΕΙ ΤΟ ΚΟΥΤΕΛΟ ΤΟΥ.
ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ. ΜΑ ΕΙΝΑΙ? ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΕΙ?

ΟΣΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ , ΤΟΧΕΙΣ ΚΑΙ ΗΣΥΧΑΖΕΙΣ. ΣΕ ΚΑΙΕΙ... ΣΕ ΛΥΩΝΕΙ ...ΕΣΥ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ. ΚΙ' ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑ ΚΛΑΜΜΑΤΑ ΤΟ ΡΙΧΝΕΙΣ ΣΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ. ΕΙΣΑΙ ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΙΕΙ ΟΥΤΕ ΝΕΡΟ!

ΑΥΤΟ ΤΟ <<ΠΡΑΜΑ>> ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΑΒΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΜΙΑ ΛΑΚΟΥΒΑ ΝΑ ΤΟ ΘΑΒΕΙΣ, ΚΙ' ΟΤΙ ΒΡΕΞΕΙ. ΜΗΝ ΤΟ ΛΕΣ ΠΟΥΘΕΝΑ.
ΑΣΤΟ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ. ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΧΑΝΕΣΑΙ ΛΙΓΟ-ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΝΟΜΑ ΤΗΣ. ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΟΜΟΡΦΟ.
ΟΜΟΡΦΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ., ΚΙ' ΟΤΑΝ ΘΑ ΝΟΜΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΠΕΘΑΝΕΣ...
ΘΑΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ. ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΜΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑ ΑΣΚΗΜΟΣ.
ΘΑΧΕΙΣ ΦΡΙΧΤΑ ΑΣΚΗΜΙΣΕΙ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ???

ΟΠΟΙΟΣ ΑΓΑΠΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΠΕΙ.

ΚΙ΄ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΑΓΑΠΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius 1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 17:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγάπη...

Θα έρθει να σε βρει χωρίς να το περιμένεις, χωρίς να το ζητήσεις...

Πιο δυνατή από σένα, θα σε κυριέψει, θα σε κατακτήσει ολοκληρωτικά...

Κι όλα θα γίνουν πιο όμορφα, πιο μαγικά...

Για πόσο καιρό? Ποιος ξέρει?...
Αν είσαι τυχερός, πολύ τυχερός, για πάντα...
Αν όχι...

Όταν έρθει ο πόνος, μη μετανιώσεις, αυτό που έζησες ήταν η ουσία της ζωής...

Και θα ζεσταίνει για πάντα τη ψυχή σου τα κρύα βράδια του Χειμώνα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 17:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι αλήθεια και μεγάλο άδικο ότι οι άντρες ήμαστε σε πολύ άσχημη θέση στο θέμα της ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ.

Α/ Όποιος εκφράζει τα συναισθήματα του είναι φλώρος.
Β/ όποιος καταφέρνει να πετάξει το προσωπείο του σκληρού σοβαροφανούς τύπου είναι «γκομενούλα».
Γ/ το καλύτερο « οι άντρες δεν κλαίνε ποτέ »
Δ/ οι άντρες δεν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να δείχνουν τα συναισθήματά τους.



ΛΟΙΠΟΝ,ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ!!!!(ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΘΕΜΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ,ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ...)
ΑΝ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ;
ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΤΕ ΑΝΤΡΕΣ...ΔΙΚΙΟ ΜΕΓΑΛΟ,ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΙ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΣΑΣ(ΤΟΥ ΣΚΛΗΡΟΥ ΑΝΤΡΑ),ΤΑΧΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟΥΣ ΓΙΟΥΣ ΣΑΣ;ΜΠΟΡΕΙ...
ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ,ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΣΑΣ...ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΑΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΑΝ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΖΗΤΑΤΕ ΤΟ ΧΑΔΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΑΣ,ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΓΛΥΚΕΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΣ,ΤΗΝ ΤΡΥΦΕΡΟΤΗΤΑ...
ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΤΡΥΦΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΜΟΡΦΑ ΛΟΓΙΑ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ...ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΤΗΔΕΣ(ΣΤΥΛ ΔΟΝ ΖΟΥΑΝ)ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ,ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ...ΑΛΛΑ ΝΑ ΝΟΙΩΣΟΥΝ ΑΛΗΘΙΝΑ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΡΥΦΕΡΟ ΚΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ...ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΡΕΛΕΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΥΣ!!!
ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝ ΔΟΥΝ ΑΝΤΡΑ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙ...ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ!!!ΓΙΑΤΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΙΣΗΣ,ΤΟ ΔΑΚΡΥ ΣΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑΣ....ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΑΓΑΠΗΣ!!!
ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ;ΜΑ,ΠΑΡΑΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ,ΘΑ ΕΛΕΓΑ!!!ΤΟΣΟ ΟΣΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ,ΕΣΕΙΣ ΑΝΤΡΕΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΘΕΙΤΕ ΠΟΣΟ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ Η ΔΥΝΑΤΗ ΕΚΦΡΑΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ!!!ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΗΣ ΒΓΑΖΕΙ ΠΗΓΑΙΑ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ,ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ....(ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΗΝ ΜΕ ΜΑΛΩΣΕΤΕ ΠΟΥ ΛΕΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΜΥΣΤΙΚΑ,ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ...ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ).
ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ,ΑΝΤΡΕΣ,
ΕΚΦΡΑΣΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ..ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ...ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ...ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΣ ΜΕ ....ΑΓΑΠΗ!!!

ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 17:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν έρθει ο πόνος, μη μετανιώσεις, αυτό που έζησες ήταν η ουσία της ζωής...

Και θα ζεσταίνει για πάντα τη ψυχή σου τα κρύα βράδια του Χειμώνα...



ΠΟΣΟ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΛΗΘΙΝΑ ΛΟΓΙΑ....

ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius 1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 09:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα εσύ, φίλη Καποδίστρια, τα αποκάλυψες όλα!
Φοβάμαι πως οι άλλες κυρίες της παρέας θα σε επιπλήξουν!

Αστειεύομαι βέβαια! Αυτά που έγραψες ήταν πολύ όμορφα και, παραδόξως για γυναίκα, ειλικρινή...
Δεν ξέρω βέβαια αν ισχύουν γενικώς, πράγμα δύσκολο, ωστόσο είναι ενδιαφέρουσες οι απόψεις σου, για να ξέρουμε κι εμείς πως βλέπουν το θέμα οι γυναίκες...

Το θέμα της αγάπης είναι βέβαια τεράστιο, πολύπλοκο, δύσκολο, αλλά και γοητευτικό...

Όλοι, ή σχεδόν όλοι, έχουμε αγαπήσει, έχουμε πονέσει κι αν συνειδητοποιήσουμε, και μέσα από αυτή τη συζήτηση, ότι το ίδιο έχει συμβεί και σε άλλους, ίσως πονάμε λιγότερο...

Στη διάθεσή σας για κουβέντα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 10:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και καλό φθινόπωρο σε όλους σας.
Τεράστιο το θέμα του φίλου Ntaveli και δύσκολο να πεις όλα όσα θες μέσα σε λίγες γραμμές.

Πριν μιλήσουμε για την αγάπη, θα πρέπει να είμαστε βέβαιοι ότι καταλαβαίνουμε τι είναι αυτή μιας και είναι αναγκαία για να «γνωρίσουμε» το Θεό. Αγάπη είναι η προετοιμασία για την τελειότητα.

Προσωπική μου άποψη (την οποία έχω ξαναπεί σε άλλο θέμα)
αγάπη = θυσία

Η αγάπη μας θα πρέπει να έρχεται από μια καθαρή καρδιά, να είναι ειλικρινής και αληθινή. Να μην είναι μόνο λόγια αλλά και έργα.

Η αληθινή αγάπη είναι υπομονετική απέναντι στους άλλους και τις αδυναμίες τους, υπομονετική απέναντι στις καταστάσεις και δυσκολίες χωρίς να καταρρέει.

Ο καθένας μας κρύβει μέσα στην ψυχή του πολλά, πράγματα που παίζουν καθοριστικό ρόλο στον τρόπο που εκφράζει την αγάπη του στον άλλον – για να μην πω και στον τρόπο που αγαπάει – για αυτό και πολλές φορές ο τρόπος κάποιου δε είναι και τόσο αποδεχτός από εμάς.

Αν μπορούσαμε ν’ αγαπάμε περισσότερο και να φοβόμαστε λιγότερο τον εαυτό μας τότε θα είχαμε κάνει ένα βήμα προς τα πάνω ελαχιστοποιώντας τους φόβους τις ανασφάλειές και πολλές αδυναμίες που καθημερινά μας κυριεύουν. Αυτό που θα εισπράτταμε δεν θα ήταν τίποτα άλλο παρά ευλογία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 15:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗ ~ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΤΟΥ ΕΓΩ...

ΤΟΥ ΕΓΩ ΜΑΣ....

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Να γραψω θελω...

Σ αγαπω πολυ...

Να παψω θελω...

Γιαυτο θα πιω πολυ....

Παλια κομματια που χορευες θα βρω...

Ποια ξενα ματια σε βλεπουν θησαυρο...

Αποψε η νυχτα ...

Μοιαζει μ΄απειλη

Μεγαλη νυχτα και γω μικρος πολυ..

Λευκα σεντονια ριγμενα στη καρδια..

Για μενα Χιονια και γι΄αλλους μυστικα....

Νυχτα παρτυ .. τη σκεφτομαι συχνα..

Κανει παρτυ το Χθες και με Πονα

Νυχτα ζητα με, μπροστα της για χορο..

Γι΄αγαπη κλαιω... μα δε τη Συγχωρω ! ! !


Στενα μπαλκονια, δειλινα στενα...

Καρδιες μπαλονια..

Πετουν στο πουθενα

Ποταμι μαυρο στις φλεβες μου ..κυλας!

Και ας μην ξαναβρω ..τον τροπο που Φιλας ...

Νυχτα ριξε με ...σαν αστρο στο κενο...

Γι΄αγαπη κλαιω ...μα δε τη συγκινω....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 17:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΜΑΣ,ΤΡΑΓΟΥΔΙ
ΠΟΥ ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΑΦΗΣΕΙ,
ΓΙΑΤΙ ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΚΕΙΝΟ,
ΚΑΙ ΧΑΘΗΚΕ Η ΑΓΑΠΗ...ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙ.
ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΚΕΙΝΟ
ΔΕΝ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΠΙΣΩ...
ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΑΣ,
ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΣ ΞΑΝΑΖΗΣΩ...
ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΝΑΧΑ,
ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΔΙΝΩ,
ΝΑ ΞΑΝΑΡΧΟΤΑΝ ΠΑΛΙ
ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΚΕΙΝΟ.....

ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ..... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 03:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πώ...όλα σας τα μυνήματα αποπνέουν τέτοια γλυκήτητα, που αρχίζω και νιώθω κάπως "άβολα". Ίσως να ήταν άστοχος ο χαρακτηρισμός μου "άβολα", ειλικρινά δεν μπορώ να περιγράψω ικανοποιητικά τι νιώθω διαβάζοντας τα. Όπως και να'χει σας ευχαριστώ !!

Υπάρχει ένα "σύνδρομο", όπου κάποιος (απο μικρή ηλικία) έχει την έμμονη ιδέα οτι όλοι τον μισούν, ενώ τον υπεραγαπούν. Εκείνος αδυνατεί να νιώσει την αγάπη που του έχουν και φτάνει μάλιστα σε σημείο, να ερμηνεύει κάθε κίνηση του ματιού, κάθε κουβέντα, κάθε έκφραση του προσώπου του φίλου ή συγγενή του, ώς έκφραση αντιπάθειας πρός αυτόν. Εκείνος, καθότι ευάλωτος σε συναισθήματα, μελαγχολεί, τον κυριεύει θλίψη, απελπίζεται, ψάχνει μανιωδώς μέσα στο μυαλό του να βρεί τι είναι αυτό πάνω του, που προκαλεί την αποστροφή των άλλων. Σκέφτεται μήπως έχει βλάψει κάποιον. Σκέφτεται και σκέφτεται κάθε μέρα για μήνες, για χρόνια. Καταλήγει οτι τελικώς δεν έκανε ποτέ κάτι κακό, οτι πάντοτε λάτρευε και σεβόταν τους αγαπημένους του, αλλά ούτε υπάρχει κάτι πάνω του που να προκαλεί αντιπάθεια και τότε καταδύεται σε μια νέα άβυσσο ερωτημάτων. Τι είναι αυτό που του προκαλεί αυτό το συναίσθημα απο τη στιγμή που δεν προέρχεται απο εξωτερικούς παράγοντες ; Μήπως όλη αυτή την ιδέα την έχει πλάσει μόνος του στο μυαλό του ; Τότε μήπως είναι τρελός ; Και τότε είναι που αρχίζει να τρομοκρατείται περισσότερο. Τι κατάληξη μπορεί να έχει όλη αυτή η ιστορία ; Συνδειτοποιεί οτι είναι αργά για αυτές τις σκέψεις. Έχει προ πολλού ανακατέψει την πραγματικότητα, με την πραγματικότητα του μυαλού του. ( Αλήθεια, στην προκειμένη περίπτωση, πιά πραγματικότητα είναι τελικά η πιο πραγματική ; Αυτή του μυαλού μας ή εκείνη η κατασκευασμένη "πραγματικότητα" που ζούμε όλοι ; )
Δεν μπορεί πλέον να ξεχωρίσει αν τον αγαπούν ή όχι. Η ιδέα του μίσους τον φέρνει σε απόγνωση. Πώς θα πείσει τον εαυτό του οτι οι γύρω του τον αγαπούν και πως όλα είναι της φαντασίας του ; Δεν βρίσκει κανένα τρόπο. Αλλά και οι γύρω του είναι κάπως παράξενοι. Τους χαρακτηρίζει ένας κυκλοθυμισμός. Την μία τον αγκαλιάζουν και τον φιλούν και του μιλούν με τα πιο όμορφα λόγια και την άλλη φέρονται λές και τους έκανε κακό. Αυτό όμως δεν είναι η φαντασία του. Είναι πραγματικό και το βλέπει μπροστά του, το βλέπει στα πρόσωπα τους. Άραγε γιατί συμπεριφέρονται έτσι οι άνθρωποι ;
Καταλαβαίνει πλέον, οτι όλη του η ζωή ήταν, είναι και θα παραμείνει ώς το τέλος μια συνεχής αναζήτηση της απάντησης στο διά βίου ερώτημα του : Γιατί νιώθει οτι όλοι τον μισούν ; Και τα χρόνια περνάνε και όταν θα έρθει η ώρα του αποχαιρετισμού θα φύγει πικραμένος και απογοητευμένος που δεν μπόρεσε ποτέ να καταλάβει. Το όνειρο της Αγάπης πλέον για αυτόν είναι πολύ μακρινό. Φτάνει στο σημείο να πιστεύει, οτι το να θέλεις να αγαπηθείς είναι υπεροψία.
Τώρα πιά, όλα τα φώτα γύρω και μέσα του έχουν σβήσει. Με φόβο και αγωνία ζεί για την υπόλοιπη του ζωή στα σκοτάδια με συντροφιά τις σκέψεις αυτές που έχουν κατασπαράξει το μυαλό και τη ψυχή του. Όμως γιατί ;
Άραγε, αν όλα είναι στο μυαλό του και μόνο, τι είναι αυτό που προκάλεσε αυτή την εσωτερική αναταραχή ; Που βρίσκεται η ρίζα του ; Που βρήκε το ερέθισμα το μυαλό, και του δημιουργούσε όλες αυτές τις εντυπώσεις για τους γύρω του ; Διότι αποκλείεται να δημιουργήθηκε κάτι τόσο τρομερό απο μόνο του. Είναι τρελός ; Ναι, αλλά υπάρχει και εκείνο το ρητό που λέει οτι "απο μικρό και απο τρελό μαθαίνεις πάντα την αλήθεια". Μήπως ήταν αληθινά όλα ; Αλλά για ποιό λόγο ; Γιατί να μην αξίζει και αυτός να τον αγαπούν ; Μήπως το να θέλεις να σε αγαπούν εκφράζει κάποια αγενή απαίτηση ; Μήπως κάποιοι δεν αξίζουν να αγαπηθούν ; Αλλοίμονο, ποιά Αιώνια Αρχή θα επέτρεπε κάτι τέτοιο ; Τι συμβαίνει ; Δεν μπορώ να βγάλω άκρη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 12:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Υπάρχει ένα "σύνδρομο", όπου κάποιος (απο μικρή ηλικία) έχει την έμμονη ιδέα οτι όλοι τον μισούν, ενώ τον υπεραγαπούν. Εκείνος αδυνατεί να νιώσει την αγάπη που του έχουν και φτάνει μάλιστα σε σημείο, να ερμηνεύει κάθε κίνηση του ματιού, κάθε κουβέντα, κάθε έκφραση του προσώπου του φίλου ή συγγενή του, ώς έκφραση αντιπάθειας πρός αυτόν. Εκείνος, καθότι ευάλωτος σε συναισθήματα, μελαγχολεί, τον κυριεύει θλίψη, απελπίζεται, ψάχνει μανιωδώς μέσα στο μυαλό του να βρεί τι είναι αυτό πάνω του, που προκαλεί την αποστροφή των άλλων.

Τότε μήπως είναι τρελός ;

Και τότε είναι που αρχίζει να τρομοκρατείται περισσότερο.

Τι κατάληξη μπορεί να έχει όλη αυτή η ιστορία ;


Δεν μπορεί πλέον να ξεχωρίσει αν τον αγαπούν ή όχι.

Η ιδέα του μίσους τον φέρνει σε απόγνωση.

Πώς θα πείσει τον εαυτό του οτι οι γύρω του τον αγαπούν και πως όλα είναι της φαντασίας του ;

Δεν βρίσκει κανένα τρόπο. Αλλά και οι γύρω του είναι κάπως παράξενοι. Τους χαρακτηρίζει ένας κυκλοθυμισμός. Την μία τον αγκαλιάζουν και τον φιλούν και του μιλούν με τα πιο όμορφα λόγια και την άλλη φέρονται λές και τους έκανε κακό.


Το όνειρο της Αγάπης πλέον για αυτόν είναι πολύ μακρινό.

Φτάνει στο σημείο να πιστεύει, οτι το να θέλεις να αγαπηθείς είναι υπεροψία.


Τώρα πιά, όλα τα φώτα γύρω και μέσα του έχουν σβήσει.

Που βρίσκεται η ρίζα του ;


Γιατί να μην αξίζει και αυτός να τον αγαπούν ;

Μήπως το να θέλεις να σε αγαπούν εκφράζει κάποια αγενή απαίτηση ;

Μήπως κάποιοι δεν αξίζουν να αγαπηθούν ;

Αλλοίμονο, ποιά Αιώνια Αρχή θα επέτρεπε κάτι τέτοιο ; Τι συμβαίνει ; Δεν μπορώ να βγάλω άκρη...



Τι ειναι αυτα τα λογια καλε μου?

Ειλικρινα με αναστατωσαν...

Γιατι βαζεις τον ευατο σου σε αυτην την αρνηση?

Γιατι δεν αγαπας τον Εαυτο σου..

Εσυ μονο Εσυ...

Τι σου ειχε συμβει σε μικροτερη ηλικια και θεωρεις οτι δεν εισαι αξιος να αγαπηθεις...

Δε χρειαζεται να πεισεις τον ευατο σου οτι σε αγαπουν οι αλλοι..

Να του δειξεις πως τον Αγαπας Εσυ..

Την πληροτητα θα τη λαβεις Μονο απο σενα

Εσυ ο Ιδιος εχεις τη δυναμη να αλλαξεις τον Κοσμο

Να περιτρυγυρισει το κορμι σου, η Αυρα της Αγαπης ...

Της δικης σου Αγαπης για αυτη τη ψυχη που ειναι στο συγκεκριμενο Σωμα..

Δε λεει να ξημερωσει ενα φως... λες..
Και παγιδευεσαι μες στο σκοταδι...
Αφηνεις να εισχορησει η αρνηση και μενεις απαθης..

Στριμωχνεται ο κοσμος σου ...

θολωνει μυαλο σου...

Μην αφηνεσαι καλε μου....

Δεν εισαι τρελος...

Αλλα εχω την αισθηση οτι πιστευεις αυτο και
αφηνεις να σε βομβαρδιζει καθημερινα
εχει εισβαλει στη ζωη σου αυτη ησκεψη...

Δε σου αξιζει αυτο...

Ο καθενας μας ειναι Μοναδικος,...

Δειξτους τη Μ Ο Ν Α Δ Ι Κ Ο Τ Η ΤΑ ΣΟΥ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy