ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Dreamworld
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 17:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dreamworld

Θα ήθελα να μοιραστώ πληροφορίες για ταξίδια και συναντήσεις μέσα από τον Ονειρικό κόσμο .
Δεν αναφέρομαι καθόλου για όνειρα συμβολικά ή για ονειρομαντείες και Καζαμίες!
Μιλάμε για ονειρικούς φίλους που συναντάμε μόνο στα όνειρα μας , και τόπους που επισκεπτόμαστε κατ’ επανάληψη μόλις μας σκεπάσει με το πέπλο του ο Μορφέας.
Taf
Σίγουρα δεν είμαι μόνος ……


penteas

Taf

pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 20:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό να έχει αναμνήσεις , θυμάμαι με πολύ στοργή την φίλη μου που από τα 4 μου χρόνια με συντρόφευε στα πιο δύσκολα μου αλλά και ευχάριστα της ζωής.
Το περίεργο είναι πως αυτή η φίλη μου δεν έμενε κάπου κοντά στο σπίτι μου , ή σε άλλη πόλη ή χώρα , παρά μονάχα σε έναν τόπο που επισκεπτόμουν μόνο όταν πήγαινα για ύπνο.
Αυτή η «φίλη» μου λοιπόν νόμιζα , μεγαλώνοντας ,ότι ήταν δημιούργημα της φαντασίας μου , μια ανάγκη για μένα να ανοιχτώ προς τον κόσμο (παράξενο , γιατί είμαι ένας πολύ κοινωνικός άνθρωπος και έχω χάρισμα να κάνω καινούργιους φίλους!…).
Όταν όμως οι επισκέψεις έγιναν για να με προειδοποιούν για δυσάρεστα ή ευχάριστα γεγονότα , ή να με αποτρέψουν από λανθασμένες αποφάσεις ή κινδύνους , τότε κατάλαβα , ότι η «φίλη» μου ήταν κάτι παραπάνω από τη φαντασία μου….
Μαζί συζητούσαμε τα πάντα. Επισκεπτόμασταν διάφορα μέρη , που αργότερα μετά από καιρό ξύπνιος τα επισκεπτόμουν ….. Αλλά, κάποια μέρη που συναντιόμασταν ήταν τα ίδια, αλλά ποτέ δε τα είδα μέχρι τώρα ξύπνιος.
Ένα απ’ αυτά τα μέρη , το γνωρίζω τόσο καλά, ξέρω τα σοκάκια , τα κτίρια τα πάντα αλλά, σπάνια θυμάμαι πρόσωπα από τους άλλους επισκέπτες.

Θα σταματήσω εδώ και θα περιμένω μήπως αυτά είναι γνώριμα και σε άλλους;

Θα χαρώ πολύ όταν δω ότι δεν είμαι μόνος ……

pentheas


TafΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 23:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου και αυτό γιατί δε μου έχει συμβεί κάτι ανάλογο. Περιμένω να δω αντιδράσεις και άλλες απόψεις...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 10:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απίστευτο...
Μου έχει τύχει να επισκέπτομαι κάποια συγκεκριμένα μέρη στον ύπνο μου αλλά όχι και ανθρώπους (τώρα αυτό ίσως και να σημαίνει ότι είμαι λίγο αντικοινωνική). Τα τελευταία χρόνια όχι και τόσο (όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος ...). Παλιότερα έβλεπα πολύ συχνά όνειρα με θάλασσες ή λίμνες - πολλές φορές το ίδιο σκηνικό , άλλες πάλι όχι. Το μόνο σταθερό ήταν η αίσθηση που είχα μέσα στο νερό . Κανένας φόβος και ια απέραντη γαλήνη. να σημειώσω εδώ ότι δεν ξέρω κολύμπι και ότι δεν μπαίνω σε θάλασσα γιατί φοβάμαι !Και κάθε φορά που έβλεπα θάλασσα στον ύπνο μου ξυπνούσα και ένιωθα πολύ ήρεμη και πολύ ευτυχισμένη. Τώρα βέβαια ένας ψυχολογος θα έλεγε μάλλον ότι είχα ανάγκη για "επιστροφή στη μήτρα".
Επίσης επισκέπτομαι συχνά στον ύπνο μου κάποια "σπίτια" πολύ μα πολύ περίεργα. Και έχω την αίσθηση ότι αυτά τα μέρη τα "ξέρω καλά". Ισως αυτό το θέμα να αγγίζει λίγο τις συζητήσεις για προηγούμενες ζωές κ.λπ που έχω ήδη θίξει σε άλλο forum.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 14:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσε, θες να πείς , να ισχύει ότι η ονειρική μου φίλη είναι κάτι σαν "αδελφή ψυχή" απο άλλη μου ζωή και επικοινωνούμε κατ'αυτόν τον τρόπο;
Ενδιαφέρον ακούγεται ......
Το μέρος όμως, πως το εξηγείς; Ξέρει κανείς κάτι περισσότερο απο ότι ξέρω εγώ για τον ονειρικό κόσμο;
Είναι άλλη διάσταση , ή μια πλάσματική εικόνα του μυαλού ;

Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 20:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Spirit Guides

Welcome pentheas!

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ! (ΔΕΣ ΣΙΤΕ)

‘’Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ’’

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 21:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάννη καλώς σας βρήκα .... Thanks for the site!
Με μία πρώτη ματιά , νομίζω πως αυτό είναι!
Αλλά τελικά είμαι ο μόνος που εχω τέτοιες εμπειρίες;

Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 13:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε penthea & φίλοι μου καλησπέρα σας.

Όπως έχω πει και σε άλλο θέμα, είναι μάλλον ο "οδηγός" σου. Πολλοί άνθρωποι (ιδιαίτερα αυτοί που κάνουν αστρική προβολή) έχουν την δυνατότητα να γνωρίσουν τον δικό τους οδηγό.

Είναι πολύ όμορφο που και'συ γνώρισες τον δικό σου!

* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 14:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.
ΕΧΘΕΣ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ (ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΕΥΒΟΡΝΤ)
ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΠΕΝΘΕΑ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ ΣΤΟΝ ΠΛΗΘ.
ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ.
ΟΝΕΙΡΑ………. ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΟΝΕΙΡΕΜΑ (ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΣΙΤΕ ΔΩΡΟ !)
ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΟΔΗΓΟ. ΕΣΥ ΗΣΟΥΝ ΤΥΧΕΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΒΡΗΚΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΨΑΧΝΕΙΣ.
‘’ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ’’ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.
ΠΟΙΟΣ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥΣ, ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.
ΧΑΙΡΟΜΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΣΤΑΖΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ, ΠΟΛΛΟΙ ΘΑ ΣΕ ΕΛΕΓΑΝ ΤΡΕΛΟ !
ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ .
ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΟΝΕΙΡΕΜΑ(ΔΗΛ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ)ΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΕΙΠΩΘΟΥΝ !

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ !

ΑΑΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΙΤΕ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΤΑΞΑ !!!

Lucid Dreaming

‘’Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ’’

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 15:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για κάποιο λόγο δυστυχώς η "ονειρική" μου φίλη με άφησε πριν απο λίγα χρόνια μετά απο σχεδόν 20 χρόνια συντροφιά ....(είμαι + 30)....
Όταν ήμουν με τη "φίλη" μου κατά κάποιο τρόπο γνώριζα , ότι εκείνη τη στιγμή ονειρεύομαι .... και επιλέγαμε κατά κάποιο τρόπο μαζί τις τοποθεσίες των συναντήσεων μας....
Έχω μιλήσει για αυτήν στην οικογένεια μου , και ήξεραν ότι όταν με προειδοποιούσε για κάτι έπρεπε να είναι όλοι προσεχτικοί....
Βέβαια, όπως είπες, δε τολμούσα να πω πουθενά για αυτό το μυστικό , φοβούμενος οτι θα με περάσουν για τρελλό ....
Ξέχασα να πω ότι πέρα απο την προειδοποίηση και τα πράγματα που μου μάθαινε η "φίλη" μου, ήταν και η εξιστόρηση "με εικόνες" διάφορων γεγονότων από ζωές άλλων ανθρώπων , και το πιο τρομαχτικό για μένα , έχει προβλέψει ή προείδε κάποια παγκόσμια γεγονότα που θα συμβούν στο κόσμο μας , ένα απο αυτά ήταν οι δίδυμοι Πύργοι στην Αμερική , που κατά παράδοξο τρόπο ήμουν εκεί κοντά .......

Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 16:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΔΕΣ ΚΑΙ ΕΔΩ !(ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΧΕΣ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ)
(CLICK IMAGES !)

Yours John!

‘’Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ’’

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 16:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα guides καθοδηγούν, και στα περισσότερα site που κοίταξα έχουν δικά τους συγκεκριμένα ονόματα , εκτός , αν μιλάμε για guides, η δική μου αποδέχτηκε το όνομα που "εγώ" της έδωσα.
Πουθενά όμως δεν είδα ή διάβασα για προβλέψεις, εκτός αν πρόκειται για ταξίδια στο μέλλον μέσα απο τα όνειρά μου, και η guide μου να ΄΄εχει παραπάνω απο ΄μία ιδιότητα .....
Οπως είπα μετά τις τελευταίες της προβλέψεις έφυγε, και παρακαλάω απο τότε κάθε βράδυ στον ύπνο μου να ξαναέρθει , αλλά - προς το παρόν- μάταιο .....

Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 16:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΗΛ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΒΡΕΙΣ, ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΣ , ΤΗΝ ΕΙΧΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΓΚΗ ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΝΟΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΟΔΗΓΟΥΣ.
ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΕΙΔΗ ΟΔΗΓΩΝ
1.ΤΟΥ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ
2..ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΟΔΗΓΟΙ
Η ΔΙΑΦΟΡΑ –ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΝΩ ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΣΕ ΒΡΙΣΚΟΥΝ—
ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΠΩΣ.
ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΛΕΓΞΕΙΣ ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΑ ?(ΟΠΟΤΕ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ?)

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ !


‘’Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ’’

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 16:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συνέχεια από το dreamworld No 2...

(Συμφωνώ κι εγώ για το ότι καλύτερα θα ήταν να συνεχίσει το Dreamworld, αλλά εδώ η συζήτηση είχε πάρει άλλη τροπή... )

Τώρα όσον αφορά στο φόβο...Μμμμ...δεν ξέρω αν έχει νιώσει ποτέ κανείς σας τρόμο (στον ύπνο ή στον ξύπνιο του) από κάτι που δεν εξηγείται λογικα. Διαβάζοντας προηγούμενες συζητήσεις σε αυτό το site, βλέπω ότι οι περισσότεροι είχαν κάποιες εμπειρίες "καλοδεχούμενες" . ΄Διαβάζω ας πούμε ότι κάποιοι νιώθουν ή βλέπουν καλές παρουσίες. Εγώ πάλι όχι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 16:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν θυμάμαι ποτέ να ένοιωσα κάποια καλή παρουσία... Αλλά δεν νομίζω αγαπητή μου katze ότι μόνο εγώ κ συ φρικάρουμε. Πιστεύω πως πολύ πιο συχνά νιώθεις κάτι "σατανικό" ως παρουσία στον ύπνο σου παρά μια "αγγελική" οντότητα...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Never-b
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 17:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Never-b  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικός δαίμονας, αδελφή ψυχή, φύλακας άγγελος...
Όπως και αν λέγεται σίγουρα υπάρχει... μέσα σε όλους τους ανθρώπους!
Απλά κάποιοι φίλε penthea δεν χρειάζεται να μπουν στην διαδικασία να τον βρουν... τους βρίσκει αυτός!
Τώρα όσον αφορά το γεγονός ότι έχετε καιρό να "συναντηθείται" ίσως οφείλετε σε κάτι το οποίο εσένα να μη σου κάνει τόση αίσθηση, αλλά για την φίλη από το ασυνείδητο να ήταν πολύ σημαντικό.
Προσωπικά πιστεύω πως αυτή η ύπαρξη είναι η συνέχεια του εαυτού μας...το ανεξερεύνητο μέσσα στην φαιά ουσία μας.Η ένωση ασυνείδητου και υποσυνείδητου, ή απλά η απόκρυφη γνώση που βρίσκεται μέσα στον καθένα από εμάς. Λίγοι έχουν εκ γενετής αυτό το χάρισμα.
Εγώ επιδίωξα επαφές, αλλά μάλον χρειάζομαι μεγαλύτερη προσπάθεια.
Ελπίζω να ξανασυναντήσεις το "υπόλοιπό" σου.
Καλή συνέχεια φίλε μου...


ΠΑΝ-ΧΘΩΝ
Γ.Μ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 02:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου , απο ότι αρχίζω να καταλαβαίνω , ένας "ονειρικός οδηγός" αν αποφασισουμε να τον ονομάσουμε , συνήθως παίρνει μορφή προσιτή και οικεία για τους : ας μας ονομάσουμε "καθοδηγούμενους".
Τώρα αν οι μορφές που παρουσιάζονται σε άλλους είναι τρομακτικές ή σατανικές/δαιμονικές όπως λέτε , σίγουρα πρόκειται για κάτι άλλο, αλλά σε καμία περίπτωση να είναι spirit guide(s).
Δεν νομίζω πάλι να έχει να κάνει με το υποσυνείδητο.
Προσωπικές εμεπειρίες και στοιχεία , μου αποδεικνύουν ότι αυτές οι πνευματικές οντότητες είναι ανεξάρτητες στις πράξεις τους και στη βούλησή τους.
Πριν απο αρκετά χρόνια είχα γνωρίσει 2 ακόμα τέτοια άτομα που είχαν όπως λέω εγώ ονειρικούς φίλους , αλλά δυστηχώς δεν τουσ ξαναείδα απο τότε.
Προσπαθώ μέσω του topic αυτού να συλλέξω όσες πιο πολλές πληροφορίες μπορώ, αλλά μέχρι τώρα δεν βρήκα κάποιν/α με τη δική μου εμπειρία ....

Στην oneiric θα την πληροφορήσω ότι έχω βιώση αστρική προβολή (άθελα μου την πρώτη φορά - ηθελημένα και τυχαία τη δεύτερη).

Στον flawless : δεν μπορώ να σου απαντήσω συγκεκριμένα ....
Με την ονειρική μου φίλη/guide ήξερα ότι ήμουν σε κατάσταση ονείρου αλλά πολύ σπάνια έπαιρνα τα ηνία.
Σε "κανονικά" όνειρα , άλλες φορές άφηνα τον εαυτό μου να παρασυρθεί και άλλες, όταν ασ πουμε ήταν κάτι δυσάρεστο, έλγα στον εαυτό μου ότι πρόκειται για όνειρο > και ξυπνούσα .... Δεν ξέρω αν σε βοήθησα, αν όχι μπορείς να μου θέσεις την ερώτηση διαφορετικά;

Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 02:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν έχω καμία αντίρηση Katze να ενωσουμε τα Dreamworld, στο ίδιο μήκος κύματος εκπέμπουμε , άρα περισσότερες πληροφορίες!


Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 03:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Και κάτι για όλους :
Ένας τρόπος για να επανέρχεσαι απο ένα κακό ασ πούμε όνειρο είναι ο τρόπος που θα σας πω.
Μελετάμε πάρα πολύ καλά το χέρι μας. Το σχήμα του , το χρώμα , τα δάχτυλα , τα νύχια όλα ...
Σε στιγμες που θα είμαστε σε ονειρική κατάσταση , και συνειδητοποιήσουμε ότι απειλούμστε, το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να θυμηθούμε (δύσκολο στην αρχη) τα χέρια μας ... αυτή η μνήμη αυτόματα θα μας επαναφέρει......
Δεν το έχω δοκιμάσει για να πω οτι ειναι αξιόπιστη μέθοδος , αλλά φίλοι μου "ονειρευτές" το προτείνουν για ασφαλή και ανώδυνη επαναφορά, σε ονειρική κατάσταση ή σε αστρική προβολή, που η αίσθηση είναι σχεδόν ίδια .......


Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drafter
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 03:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drafter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geia sas. To thema einai poly endiaferon kai apofasisa na grapso kai ego para mono na parakoloutho.

Loipon to na elenxo ta oneira mou einai to agapimeno mou. Afou kapoia periodo synebaine synexeia kai nomiza oti oloi profanos to kanoun. to elega se olous mou tous filous. Mporo na po pos sxedon ekmetalaibomai ta aneira gia na kano pragmata pou den kano sti pragmatikotita.

Oneiro mesa se oneiro mou exei symbei fysika.

tora gia tin parousia tou kakou einai kati pou mou exei symbei polles fores. poly syxna leo ston eayto mou pos einai oneiro kai prepei na ksypniso (kai ginetai) i an boro na to elenkso apla to alazo. Exei poly plaka na kaneis stin kirioleksia oti theleis.

Ton teleytaio kairo omos ta afino na me synepairnoun. Ayto epidi apla ta aneira mou miazoun san peripeteies cinema (me arxi-mesi-telos) kai ta diaskedazo.

Sorry gia ta greeklish, it wont hapen again.

there is some truth in your fiction and some fiction in your truthΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 10:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μια φιλοσοφική ανησυχία :
Μερικά όνειρα (όπως και μερικά συμβάντα στον ξύπνιο μας) δεν είναι από εκείνα που το υποσυνείδητό μας προσπαθεί κάτι να μας πει. Επίσης προσωπικά δεν πιστεύω στους "φύλακες" , τουλάχιστον όχι με τη μορφή αυτή. Μήπως τελικά κατά τη διάρκεια των ονείρων , όπου είμαστε τελείως χαλαροί αλλά ο εγκέφαλός μας βρίσκεται σε πλήρη εγρήγορση (νομίζω αυτό λένε οι επιστήμονες), αυτός μπορεί να μας πληροφορήσει για πράγματα που αντιλαμβάνεται μέσω των τεραστίων δυνατοτήτων του ? (για πράγματα που δεν προλαβαίνουμε να "φιλτράρουμε" ?)Η μαμά μου πχ έχει προβλέψει όλους τους θανάτους που έχουν συμβεί, επειδή βλέπει πάντα το ίδιο όνειρο (όπου την επισκέπτεται η από χρόνια πεθαμένη γιαγιά της), και μάλιστα μπορεί να προσδιορίσει και το βαθμό συγγένειας !!!
Δεν ξέρω φίλοι μου, περίεργα πράγματα συμβαίνουν... Μήπως καμιά φορά "φυτρώνουμε εκεί που δε μας σπέρνουν"? Μήπως η ψυχή μας βρίσκεται ενίοτε στο δρόμο κάποιας άλλης ψυχής (ζωντανής ή μη) και τότε γίνεται κάποιο "βραχυκύκλωμα" με μη ελεγχόμενα αποτελέσματα??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 12:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι μου...
Πρέπει να πω ότι έχω μείνει άναυδη
Σπάνια θυμάμαι τα όνειρα που βλέπω και σπάνια μπορώ να πω ότι τα ελέγχω αλλά όταν αυτό συμβαίνει είναι λυτρωτικό...αν μη τι άλλο σε αυτή την κατάσταση οδηγώ τα πράγματα εκεί που θέλω.
Οσο για τους οδηγούς πρώτη φορά ακούω και δε μου έχει συμβεί ποτέ.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 14:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα σας

Φίλε penthea, εφ' όσον έχεις ήδη βιώσει αστρική προβολή όπως μας είπες τότε πιστεύω ακόμα πιο πολύ ότι η φίλη που μας περιέγραψες είναι η οδηγός σου ή όπως αλλιώς μπορούμε να την ονομάσουμε!

Όπως ο/η φίλος/η drafter έτσι και 'γω έχω αυτό το δώρο με τα όνειρα. Να μπορώ να επεμβαίνω στα όνειρά μου, να τα ζω. Όταν κάποιες φορές έχω αισθανθεί παρουσία "κακού" (περισσότερο ότι κινδυνεύω ένιωσα παρά ότι υπήρχε κάτι κακό) με κάποιο τρόπο "επέβαλλα" να φύγω από το συγκεκριμένο όνειρο. Είναι μάλλον μία μορφή "αυτο-προστασίας" μου...


* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 15:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σε όοοοοοολους!

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε 'εναν έναν .....

Αγαπητή μου Avallon, μερικοί άνθρωποι στη ζωή , όπως σίγουρα θα ξέρεις, είναι καλύτεροι δέκτες απο κάποιους άλλους. Πιθανότατα το υποσυνείδητο σου να σε θωρακίζει απο κάτι τέτοιο και να έχει μπλοκάρει το "σύστημα" σου για να βιώσείς κάτι τέτοιο. Μην ξεχνάμε ότι μεγαλώνοντας κάποιες "ειδικές" αισθήσεις χάνουν την οξύτητα που είχαν όταν είμασταν σε μικρότερη ηλικία. Γι' αυτό και τα παιδιά βιώνουν πιο εύκολα αυτές τις εμπειρίες.

Φίλε/η katze (πες μας το φύλο σου)
Οι επιστήμονες πως θα εξηγούσαν την πνευματική/ονειρική οδηγό της μαμάς σου;
θα σας καταθέσω σύντομα τα στοιχεία που βρήκα μέσω του flawless, που ομολογώ με βοήθησαν να βρώ μια μικρή άκρη.
Σίγουρα όμως , σε όλους πέρα απο τα απλά όνειρα , θα έχετε όλοι βιώσει το γεγονός στο ξύπνιος να πείτε¨:
"Α! αυτό το έχω ξαναπεί στον ύπνο μου", "Αυτόν/η , κάπου τον έχω ξανασυναντήσει" ή το καλύτερο μου : "Αυτό που μου συμβαίνει το έχω ξαναζήσει!" ...... Deja vu ..... ίσως .... ή πέρα απο ονειρικές συναντήσεις ατόμων ή τοποθεσίας , ταξίδι σε άλλο χρόνο ......

Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
calea_zacatechichi
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 16:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calea_zacatechichi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τα λεγόμενα προφητικά όνειρα, ρίξτε μια ματιά
στο βιβλίο του Freud "Όνειρο και τηλεπάθεια". Διαβάζεται
εύκολα και είναι μικρό. Όποιος
έχει μια (έστω και μικρή) εξοικείωση με την ψυχανάλυση
δεν θα έχει πρόβλημα. Μπορεί να δώσει κάποια, έστω μερική,
ερμηνεία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 16:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η calea_zacatechichi,
Αν διάβασες καλά δεν ψάχνουμε τέτοιες απαντήσεις.
Αν ήταν να αποτανθούμε στο Κο Freud, θα έχανε και το όνειρο την σημασιά του ισοπεδώνοντας το, αλλά και θα παύαμε να ονειρεύομαστε όπως κανουμε τώρα.
Πάνω απ΄΄ολα πρέπει να είμαστε "open"!

So Dream On!

Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 16:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Penthea,

Καταρχήν είμαι φίλη, όχι φίλος.
Κατά δεύτερον αυτό για τους επιστήμονες αφορούσε τη φράση ότι ο εγκέφαλος παρουσιάζει μεγάλη δραστηριότητα (σε ανίθεση με το σώμα που είναι χαλαρό).
Κατά τρίτον ΔΕΝ προσπαθώ να εξηγήσω τέτοιου είδους πράγματα μέσω της επιστήμης (αλλιώς δε θα ήμουν εδω τώρα).
Και κατά τέταρτον συμφωνώ μαζί σου για τους "δέκτες" .
Αναρωτιόμουν απλά...εγώ δεν έχω βιώσει αστρική προβολή. Δεν έχω επιδιώξει ποτέ να ασχοληθώ με τέτοιου είδους πράγματα .. κι όμως μου έχουν συμβεί διάφορα από τα περίεργα που περιγράφονται εδώ μέσα..Αρα δεν έχει να κάνει με την "εξάσκηση" της ψυχης ? Αν είσαι "δέκτης" απλά έτσι γεννήθηκες ???

Απορίες, απορίες.....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 17:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου katze ,
Γι'αυτό είμαστε εδώ και πιστέυω, ότι κάποια στιγμή θα βρούμε κάποιες απαντήσεις που θα μας ικανοποιήσουν .....

Πρώτα όμως θέλω να μοιραστώ μαζί με όλους σας αυτά που βρήκα :

  • We all have spirit guides. The average number of guides is five, usually both male and female - though many have no sexual polarity. Each guide generally comes in for a specific purpose in your life.
  • Often times they speak to you in dream state, meditation, altered states of consciousness, through the synchronistic things that occur in your life, through, art, music, dance, or acting.
  • Spirit guides travel interdimensionally. They meet with us at night when we sleep and remove our consciousness from 3D placing it in faster moving frequency - faster than the speed of light - whihc we call higher frequency.
  • Restore you to balance
  • To help you with the spiritual mission we all feel
  • Healers
  • Help with your creative work
  • Show you past/parallel lives
  • Are deceased relatives or close friends who come to guide or for closure
  • Extraterrestrials who link you with another aspect of your soul experiencing in another reality
  • Many guides are our soul mates which is why we can not find our true love in the physical

Προς το παρόν κάποια απ' αυτά με καλύπτουν .....

Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 21:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FΦίλε pentheas τέλεια η εικόνα σου!

quote:

Many guides are our soul mates which is why we can not find our true love in the physical

Ομολογώ πως αυτό το τελευταίο κάπως μου κάθησε...γιατί ναι το πιστεύω!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drafter
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 23:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drafter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν είμαι ο drafter

Σχετικά συμφωνώ με την katze. Μερικές φορές είσαι απλά καλός δέκτης. Αν και η εξάσκηση του μυαλού μπορεί να επιφέρει κάποιες αλλαγές. Φανταστείτε όλα αυτά τα «κλειδωμένα» μέρη του εγκέφαλου που δεν έχουμε πρόσβαση στην καθημερινή μας ζωή. Με εξάσκηση όμως, διαλογισμό για παράδειγμα. Έχω κάνει επιτυχημένα διαλογισμό και θυμάμαι ότι ένιωθα κάπως διαφορετικά για αρκετό καιρό μετά. Όπως και η αστρική προβολή ( που δεν μου πέτυχε…νομίζω, γιατί είχα περίεργο συμβάν). Σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να ανοίγεις πόρτες που δεν κανείς συνήθως. Μπορεί να αυξάνεις την δεκτικότητα. Αν και πιστεύω πως και τα όνειρα κάνουν λίγο το ίδιο πράγμα.


there is some truth in your fiction and some fiction in your truthΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 01:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπόν, καταρχήν να χαιρετίσω τον καινούργιο εσωτερικόφιλο Penthea, που είχα την τύχη, γιά ελάχιστο να γνωρίσω...

πολύ ενδιαφέρον θέμα...
θα μοιραστώ μαζί σας δικές μου εμπειρίες, αλλά όχι γιά οδηγούς, αλλά γιά ονειρικές τοποθεσίες. όνειρα δηλαδή επαναλαμβανόμενα, ταξίδια σε έναν ή περισσότερους τόπους, τα οποία επαναλαμβάνονται στην διάρκεια της ζωής. το χαρακτηριστικό γνώρισμα τέτοιων ονείρων είναι το τρομερά έντονο αίσθημα που έχεις, κατά τη διάρκεια του ονείρου, ότι έχεις ξαναπάει εκεί...
γιά μένα, όχι μόνο αίσθημα σιγουρίας, αλλά και κάτι παραπάνω. ένας θυμός γιά το ότι άλλα πρόσωπα, που πιθανότατα με ακολουθούν στο ονειρικό μου ταξίδι, δεν μπορούν να αντιληφθούν ότι εκεί έχουμε ξαναπάει. καθώς και το αγωνιώδες αίσθημα, ότι το ονειρικό μέρος όντως υπάρχει και λύπη, που δε μπορώ να το βρω στην πραγματικότητα.

θυμάμαι να έχω βρεθεί σε κυρίως τρία τέτοια μέρη αρκετές φορές, ενώ κάποιες φορές τα μέρη αυτά κάπως συνδέονται μεταξύ τους...

το πρώτο είναι ένα πέρασμα, που το τοποθετώ κάπου στο νομό Κορινθίας -η τοποθέτηση έχει ίσως κάποια σχέση με ένα προσωπικό μου βίωμα από σχολική εκδρομή. είμαι σε ένα μέρος με πεύκα και γενικότερα έντονη βλάστηση, και ψάχνω να βρώ το μονοπάτι, που είμαι απόλυτα σίγουρη ότι είναι κάπου εκεί, και οδηγεί σε ένα καταπληκτικό μέρος, συχνά παραλία. το επαναλαμβανόμενο στοιχείο είναι το μονοπάτι, που είναι χαμμένο, αλλά όταν το βρίσκουμε χαιρόμαστε γιατί είναι υπέροχο. τόσο υπέροχο, που σιγά-σιγά μετασχηματίζεται σε ένα υπέροχο, μαγευτικό -δεν υπερβάλλω- ρυάκι, κατάφυτο με λουλούδια, που τελικά οδηγεί στην παραλία.
όπως είπα και πριν, η αίσθηση ότι το μονοπάτι υπάρχει είναι σε κάθε επαναλαμβανόμενο όνειρο πάρα πολύ έντονη.

το δεύτερο όνειρο σχετίζεται με κάποιο παρόμοιο πέρασμα, μεταξύ ξηράς και θάλλασας στην Έυβοια. το τρίτο όνειρο δεν είναι κάπου συγκεκριμένα, κάποιες φορές νομίζω σε νησί, κάποιες άλλες σε άλλη χώρα. το μέρος που πηγαίνω είναι ένα μοναστήρι, νομίζω της Παναγίας, σκαρφαλωμένο στα βράχια, ακριβώς πάνω από τη θάλασσα και είναι επίσης πανέμορφο.

τα παραπάνω όνειρα τα βλέπω αρκετά συχνά, και με έχει προβληματίσει αρκετά το γεγονός της επανάληψής τους. δεν έχω καταφέρει να βρώ ακόμη ικανοποιητική ερμηνεία. θα χαιρόμουν αν μπορούσατε να με βοηθήσετε...

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^


Edited by - λίλιθ on 30/08/2003 01:33:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy