ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΧΡΥΣΟΣ και ΕΒΡΑΙΟΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 17:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνταξιδιώτες μου , Καλησπέρα!
Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα...

Στα "πρωτόκολα των σοφών της Σιών" αναφέρει για συγκέντρωση όλου του χρυσού του κόσμου στα χέρια "τους".

Προχθές διάβασα μια είδηση (οικονομική) η οποία έλεγε οτι ο Δ/ντής της ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ κος Νίκος Γκαργκάνας πέρασε στην πώληση ....... 20 τόνων (!) χρυσού . Η είδηση για όποιον ενδιαφέρεται είναι στο link
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=478780&lngDtrID=251

ΕΡΩΤΗΣΗ 1η : Σε ποιους (πραγματικά) πούλησε τον Χρυσό ;
ΕΡΩΤΗΣΗ 2η : Αφού κι ένα μικρό παιδί γνωρίζει οτι σε δύσκολες οικονομικές περιόδους το μόνο που διατηρεί την αξία του είναι το ΧΡΥΣΑΦΙ , γιατί το πούλησε?
ΕΡΩΤΗΣΗ 3η : Αν (υπόθεση κάνουμε) γίνονταν αύριο-μεθαύριο ένα οικονομικό κραχ στην Αμερική ποιοι θα ήταν οι πλούσιοι του κόσμου τούτου ?

bajanacker

### knowledge is Power ###

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 21:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως να εξετάζαμε ποια η Σχέση Aνουνάκι-Χρυσός-Εβραίοι-Υποχθόνιοι?
Just a hint!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 00:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως να εξετάζαμε ποια η Σχέση Aνουνάκι-Χρυσός-Εβραίοι-Υποχθόνιοι?
Just a hint!


"Τάδε έφη Avallon"


... Τα τρία από τα παραπάνω τα ξέρω Avalon
what does "Anounaki" mean?

### knowledge is Power ###Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 00:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Bajanacker.

Ο χρυσός που κατέχει η τράπεζα της Ελλάδος ανέρχεται περίπου σε 180 τόνους. Προέρχεται αφενός από μικρά αποθεματικά σε χρυσό και κυρίως από χρυσό που αγόρασε η τράπεζα Ελλάδος από ιδιώτες (χρυσές λίρες κ.ο.κ.). Ο χρυσός που αγοράζει η τράπεζα ελλάδος από ιδιώτες δεν είναι δυνατό να χρησιμοποιηθεί στο διεθνές τραπεζικό χώρο (λόγω της μορφής) και για το λόγο αυτό πριν κάποιους μήνες σε πλήρη μυστικότητα η τράπεζα ελλάδος μετέτρεψε τον χρυσό αυτό σε ράβδους με διεθνείς προδιαγραφές, άρα και εμπορεύσιμους. Επειδή η τιμές του χρυσού γενικά παραμένουν σταθέρές τον τελευταίο καιρό και επειδή η συναλλαγματική θέση μίας χώρας δεν αποτιμάται πλέον σε χρυσό (πάει το σύστημα του Bretton Woods), η τράπεζα της Ελλάδος πούλησε μέρος του χρυσού αυτού και το ποσό το επένδυσε σε κρατικά ομόλογα και διεθνείς ομολογίες.Για όσους ξέρουν οικονομικά αυτό σημαίνει σε απλά ελληνικά επανατοποθέτηση των διαθεσίμων σε επενδύσεις με καλλίτερα έσοδα. Η τράπεζα της ελλάδος από την τοποθέτηση αυτή περιμένει προσόδους ύψους περίπου € 5.000.000 ανά έτος.
Ελπίζω η απάντηση μου να είναι ικανοποιητική.

Φιλικά
Tomcat


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 11:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Tomcat , ήσουν κατατοπιστικότατος !
Thankzzz !
Αν και τα είχα αυτά υπ' όψιν μου (τις ισοτιμίες του χρυσού και τις επενδύσεις σε ομόλογα) , το 3ο ερώτημά μου - υπόθεση παραμένει.
quote:
ΕΡΩΤΗΣΗ 3η : Αν (υπόθεση κάνουμε) γίνονταν αύριο-μεθαύριο ένα οικονομικό κραχ στην Αμερική ποιοι θα ήταν οι πλούσιοι του κόσμου τούτου ?


quote:
«Γιατί τόση μυστικότητα;»
Ερώτηση σχετικά με τη ρευστοποίηση 20 τόνων χρυσού κατέθεσαν 60 βουλευτές της ΝΔ

...και πάλι δεν παίρνω πολύ σοβαρά τη στάση της ΝΔ γιατί γνωρίζω οτι αυτά παίζονται στο playground των κοματικών αντιπαραθέσεων .

Μακάρι να μην έρθει εποχή που θα ξεπουλάμε οτι πολυτιμότερο έχουμε σαν Ελλάδα για λίγα ψίγματα χρυσού.(βλ. Ιστορία , Γεωγραφική Θέση κ.τ.λ)

bajanacker

### knowledge is Power ###Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 13:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Ανουνάκι (anunaki) είναι ένας εξωγήινος λαός ο οποίος αναφέρεται στον Σουμεριακό πολιτισμό σαν οι Θεοί που ήρθαν από τον ουρανό και που λατρεύονταν απ'αυτούς... Εδρασαν στην περιοχή της Βαβυλωνίας και της ευρύτερη Μεσοποταμίας και ο μύθος θέλει να ήρθαν στη γη για αναζήτηση χρυσού που θα τους επέτρεπε να φτιάξουν μια ασπίδα για τον πλανήτη τους που είχε καταστραφεί από μόλυνση... Για την εξόρυξη του χρυσού χρησιμοποίησαν σκλάβους κατώτερους Ανουνάκι αλλά ενδέχεται και να δημιούργησαν ανθρωποειδή γεννετικές μεταλλάξεις ειδικά για αυτό το σκοπό. Είναι αυτοί που έμαθαν στους ανθρώπους την λατρεία του χρήματος, του χρυσού και των πολύτιμων μετάλλων...

Το Ισραήλ σήμερα είναι το μεγαλύτερο κέντρο κοπής διαμαντιών στον κόσμο...

Η MOSANTO η μεγαλύτερη εταιρεία στον κόσμο γενετικά μεταλλαγμένων τροφίμων και σπόρων ανήκει σε Εβραίους...

Οσο για την αγάπη τους και την τάση τους να συσσωρεύουν χρυσό και χρήμα είναι αναμφισβήτιτη...

Τα σχόλια δικά σας...

Κάποια site για το θέμα
http://www.earthportals.com/Portal_Messenger/nomad.html
vaerokids.tripod.com/
http://www.viewzone.com/origins22.html
http://www.phoenixpages.com/cilwa/Metaphysics/Genesis.htm
http://www.theology.edu/lec22.htm
http://www.lycaeum.org/forums/mindworld/Messages/145.html



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 20:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις ευχαριστιες μου στον Avallon , για τα στοιχεια .
Εγω εψαξα για τους Ανουνακι αμεσως μετα την προτροπή σου
quote:
Μήπως να εξετάζαμε ποια η Σχέση Aνουνάκι-Χρυσός-Εβραίοι-Υποχθόνιοι?
Just a hint!

, βρήκα κάποια πραγματα , αλλά αυτή τη σχέση τους με το χρυσό δεν βρήκα πουθενά.

Μπράβο σου που με διαφώτισες
Τώρα όσον αφορά τους Εβραίους και τη συσσώρευση του χρυσού στα χέρια τους , πέρα από τη μεταφυσική σκοπιά , όλοι μπορούμε να καταλάβουμε οτι σε μια παγκόσμια οικονομική αστάθεια αυτοί που θα έχουν το χρυσό θα είναι στην κυριολεξία οι αφέντες του κόσμου τούτου.

Για τον tomcat ...
Διάβασα στο "Βήμα της Κυριακής " εκτεταμένο άρθρο για την πώληση του χρυσού για την οποία μιλάμε τώρα . Καλά και άγια όσα γράφουν οι γράφοντες , αλλά συνεχώς αναφέρουν οτι το EURO είναι ισχυρό νόμισμα , σταθερό νόμισμα , και άλλους τέτοιους χαρακτηρισμούς .
Μα καλά , για ποιαν περίοδο μιλάμε ? Αυτές οι ισορροπίες μεταβάλλονται από τη μια στιγμή στην άλλη .

Για καλό και για κακό ας έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά .
(Εγώ παντως δεν πουλάω το χρυσό σταυρουδάκι της βάφτισής μου , αν και το σκέφτηκα πολλές φορές στο παρελθόν.)

bajanacker

### knowledge is Power ###Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yunan
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 00:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yunan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι παράξενο πώς μερικά περίεργα πράγματα έχουν μια απλή απάντηση. Το ερώτημα εδώ είναι γιατί οι Εβραίοι έχουν στην κατοχή του χρυσό και πολύτιμους λίθους. Αυτή η συνήθεια ξεκίνησε πολλούς αιώνες πριν όταν οι Εβραίοι ήταν σκορπισμένοι σε όλη την Ευρώπη ( βλακεία του Χίτλερ που τους μάζεψε ). Συνεχώς τους έδιωχναν από παντού (Ιερά Εξέταση κτλ ). Ο μοναδικός τρόπος να μην χάνουν την περιούσια τους κάθε φορά που τους διώχνανε από ένα μέρος ήταν να μετατρέπουν τα κέρδη τους σε χρυσό ή πολύτιμους λίθους και να τα παίρνουν μαζί τους. Φαντάζεστε να επένδυαν σε ακίνητα ; Εκείνη την περίοδο δεν υπήρχε το τραπεζικό σύστημα που ανέφερε ο tomcat όποτε δεν νομίζω να μάζευαν το χρυσαφί για να ελέγχουν την παγκόσμια αγορά, άσε που δεν υπήρχε τέτοιο πράγμα τότε. Αν αργότερα χρησιμοποίησαν τον χρυσό για άλλους λόγους αυτό είναι άλλο θέμα..

1.61803398874989484820458683436564...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 13:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ YUNNAN...
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΒΛΑΚΕΙΑ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΜΑΖΕΨΕ...ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ...ΒΛΑΚΕΙΑ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ.

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΤΟΣΗ ΓΝΩΣΗ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ?

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΟΟΟΟΟΣΟ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΧΙ?

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΠΡΩΤΟΥ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΚΥΒΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 13:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΩ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΚΑΙ ΣΚΕΠΤΙΚΟ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΕΒΡΑΙΟ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ.

ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΒΡΑΙΟ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ" ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΑΟ.

ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ ΕΙΜΑΙ...ΑΠΛΩΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΝΩ...ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΤΕ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ.
ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΚΥΒΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 20:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γεια σας!
Μετά από μια μικρή απουσία επανέρχομαι στο τόπικ διότι ετέθη ένα ζήτημα αρκετά σοβαρό , επίκαιρο , και ... διαχρονικό .
Πρώτ' απ ' όλα δεν ξεκίνησα το θέμα με σκοπό να φτάσουμε σε θέσεις και βολές κατά ή υπέρ των Εβραίων. Και σε παρακαλώ , φίλε μου Cube , ας αφήσουμε τον Χίτλερ εκεί που είναι ...

Η απορία που εξέφρασα στην αρχή αφορούσε τη συσσώρευση του χρυσού στα χέρια των Εβραίων (Αλλωστε αυτός είναι ο τίτλος του TOPIC).
Μπορεί τελικά να πέσουν έξω οι άνθρωποι στις επενδύσεις τους .

Οι Εβραίοι ,σαν λαός , τραβούν χίλια μύρια δεινά αυτή την εποχή και νομίζω και παλιές εποχές. Αυτοί που ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΦΤΑΙΓΑΝ ΠΑΝΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΙΩΝΙΣΤΕΣ.
Αλλά αυτούς δεν μπόρεσε να τους εξαφανίσει ο Χίτλερ... Για ακόμα μία φορά την πλήρωσε ο λαός . Και μιλάμε για πολύ λαό (περίπου 6.000.000 άνθρωποι χάθηκαν τότε ) Δυστυχώς , φίλε μου cube , αυτοί που έπρεπε να "πληρώσουν" , γλύτωσαν και πάντα γλυτώνουν .

Αν , πάλι , θέλουν αυτοί οι "σοφοί" να φέρουν την ισοροπία στον κόσμο και να μοιράσουν δίκαια το χρυσάφι που τόσα χρόνια μάζευαν ... καλώς να ορίσουν .

bajanacker
### knowledge is Power ###Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Smart Alex-
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 23:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smart Alex-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Katarxhn cube polles fores mas les pws den eisai ratsisths... Einai kako dld na eisai ratsisths? Einai kako na les ta pragmata opws einai kai oxi na prospatheis na ta skepazeis gia na fainese 'politismenos kai apodektos' ?
Deuteron na mou ephtrepsete na amfivalw gia to noumero twn evraiwn, pou mas eipe o bajanaker, oti o Hitler skotwse..
Triton sumfwnw me tis perissoteres apopseis twn filwn panw sto thema.. egw den exw na prosthesw tpt allo.. apla ithela na kanw tis parapanw 2 parathriseis.

Victory or ValhallaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 23:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, αφού είμαστε στη φάση των... παρατηρήσεων, να παρατηρήσω κι εγώ με τη σειρά μου:
- Einai ΚΑΛΟ dld na eisai ratsisths?
- ρατσισμός = na les ta pragmata opws einai kai oxi na prospatheis na ta skepazeis?
- είναι 'politismenos kai apodektos' ο λέγων: ΒΛΑΚΕΙΑ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ?

...ρητορικές οι ερωτήσεις...

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 10:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Θεού!!! Εμείς δεν είμαστε ρατσιστές...Εμείς φταίμε δηλαδή που αυτοί είναι τα μιάσματα του κόσμου;

Ελπίζω, αγαπητέ Κύβε, να ήταν απλώς μια παραφορά του λόγου αυτό που είπες :

quote:
ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ...ΒΛΑΚΕΙΑ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ.

Δεν θα πρέπει να τα λέμε εμείς αυτά, οι οποίοι τραβήξαμε ουκ ολίγα δεινά από τον "κύριο" με το μουστάκι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 11:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ...

ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΙΣΩΣ ΟΧΙ ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΙΣΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟΝΙΣΩ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ ΠΡΑΞΕΩΣ ΜΟΥ...

ΗΤΑΝ "ΜΑΛΑΚΙΑ" ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΕΙΠΑ : ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ.
ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΗ.
ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ.
ΤΟ ΕΙΠΑ ΕΝ ΒΡΑΣΜΟ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΗΡΕΜΙΑ, ΟΠΩΣ ΣΥΝΗΘΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΩ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΣΗΜΑΔΕΨΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΙΣΩΣ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.

ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ...ΔΙΟΤΙ "ΟΛΑ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ".

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.
ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΚΥΒΟΣ.

Υ.Γ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ, ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kokojam77
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 11:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kokojam77  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Γιατί τόση μυστικότητα;»

Μήπως ρε παιδιά είναι λίγο απλούστερη η απάντηση σε αυτό ερώτημα;

Θέμα ασφάλειας 1 : Απ'ότι ξέρω, η μετατροπή του χρυσού σε εμπορεύσιμη μορφή έγινε στο εξωτερικό, που σημαίνει πως έπρεπε να μεταφερθούν εκτός ελλάδας 20 τόνοι χρυσού - και μάλλον να επιστρέψουν στη νέα τους μορφή. Φανταστείτε αυτό να το γνώριζε όλος ο κόσμος ... και οι επίδοξοι κλέφτες !!!!

Θέμα ασφάλειας 2 : Επίσης η πώληση δεν ήταν τελείως μυστική, απλά τη γνώριζαν μόνον οι επιλεγμένοι ενδιαφερόμενοι πελάτες σε σχετικό διαγωνισμό και η Ευρωπαϊκή Τράπεζα, μιας και αυτές οι διαδικασίες ακολουθούν διεθνώς καθορισμένους κανόνες. Αυτή η "μυστικοπάθεια" σε αυτές τις περιπτώσεις τηρείται για λόγους προστασίας της αξίας του χρυσού. Φανταστείτε μια ανοικτή αγοραπωλησία και πόσο αυτή θα επηρέαζε τις τιμές, κυρίως σε πολύ μεγαλύτερα ποσά...

quote:
Επειδή η τιμές του χρυσού γενικά παραμένουν σταθέρές τον τελευταίο καιρό και επειδή η συναλλαγματική θέση μίας χώρας δεν αποτιμάται πλέον σε χρυσό (πάει το σύστημα του Bretton Woods)

...για παράδειγμα, οι κρατικές τράπεζες της Γερμανίας και Γαλλίας έχουν ήδη εφαρμόσει (και σχεδιάζουν να εφαρμόσουν) παρόμοιες πρακτικές σε πολύ, μα πολύ μεγαλύτερα ποσά για τους ίδιους λόγους.

Σε ότι αφορά τα ρατσιστικά...νομίζω πως ο χρυσός δεν κοιτά χρώμα ή φυλετικές νοοτροπίες. Όλος ο κόσμος, όταν μιλά για "χρυσό", χρησιμοποιεί την ίδια γλώσσα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amanda
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 12:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amanda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλοι μου,

ένα πράγμα εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω, γιατί αυτός ο έντονος αντισημιτισμός!Διαβάζω όλα αυτά που γράφονται κατά καιρούς εναντίον τους και πραγματικά απορώ.Μας έχουν κάνει κάτι???Και εγώ η ίδια το αγνοώ.Ιστορικά τουλάχιστον δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο.Αγαπητέ cube πάνω στον αναβρασμό πολλά λέγονται έχεις δίκιο άλλα όπως κι εσύ ο ίδιος λες πρέπει να είμαστε αντικειμενικοί.Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σχηματίσω γνώμη όσον αφορά αυτή την μερίδα ανθρώπων γιατί ποτέ δεν γνώρισα από κοντά κάποιον ούτε μπορώ να πω ότι μου έχουν κάνει κάποιο κακό.Οπότε η οποιαδήποτε γνώμη μου μόνο αντικειμενικότητα δεν θα έχει. Είμαι της άποψης ότι για να εκφέρεις γνώμη για έναν άνθρωπο ή έναν λαό όπως στην προκειμένη περίπτωση πρέπει να τον ζήσεις αλλιώς δεν ξέρεις τίποτα.Και κακά τα ψέμματα τα διάφορα βιβλία ή δημοσιεύματα που εμφανίζονται κατά καιρούς και τους παρουσιάζουν σαν μέγιστους εχθρούς της ανθρωπότητας δεν μου λένε τίποτα.Δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθούν και φυσικά δεν πρόκειται να τα ενστερνιστώ επειδή τα έγραψε ο οποιοσδήποτε!Πραγματικά είμαι πολύ περίεργη και θα ήθελα όλους αυτούς που γράφουν πόσο τους μισούν να έρθουν και να γράψουν αν το λένε από προσωπική εμπειρία κι όχι από κάποιο βιβλίο!Τότε ναι! Θα πω εντάξει έχετε απόλυτο δίκιο μαζί σας κι εγώ και θα τους καταλάβω.Αντί να κοιτάμε που φοβόμαστε να βγούμε από τα σπίτια μας μη και μας σφάξει κάνας αλβανός (που είναι και η απτή πραγματικότητα) κοιτάμε ποιοι συνωμότουν πίσω από την πλάτη μας.Τι είχες Γιάννη ΄μ τι είχα πάντα δηλαδή!!!
Επιπλέον οι εβραίοι είναι ένας σκόρπιος λαός φυσικό είναι να επενδύουν σε κάτι πιο σίγουρο όπως είναι ο χρυσός ή οι πολύτιμοι λίθοι.Έχουν υποστεί άπειρους διωγμούς όπου και να πήγαιναν τους κυνηγούσαν δεν είναι δυνατόν λοιπόν να επενδύουν σε γη θα τους ήταν απολύτως άχρηστη.Εξάλλου οι εβραίοι ήταν πάντοτε νομάδες ποτέ δεν ασχολήθηκαν με τη γη,ήταν πάντοτε έμποροι κτηνοτρόφοι και ο.κ., γιατί λοιπόν να τους ξυπνήσει ξαφνικά το ενδιαφέρον;Για να μην αρχίσουν οι θεωρίες συνωμοσιολογίας εναντίον τους;Καλό είναι πρίν κρίνουμε να σκεφτόμαστε ορθά και να ερευνούμε και μετά να αποδίδουμε ευθύνες ή όχι στον οποιοδήποτε για το οτιδήποτε!
Τέλος θα ήθελα να απαντήσω σε κάτι που είπε ο αγαπητός cube.Καλέ μου φίλε που είδες οτι εμείς οι Έλληνες δεν είμαστε ενωμένοι;Τι σου έδωσε αυτή την εντύπωση;Έχουμε βέβαια τη φαγωμάρα ποιος θα είναι αρχηγός γιατί το έχουμε αυτό στο αίμα μας αλλά πάντα στην πρώτη ανάγκη είμαστε μια γροθιά.Είτε αυτές είναι extreme καταστάσεις όπως είναι ένας πόλεμος είτε απλή καθημερινή πραγματικότητα.Εμείς έχουμε μέσα μας αυτό που καμμιά άλλη ξένη γλώσσα και λαός δεν έχει, το φιλότιμο και είτε μας χρειάζεται η πατρίδα είτε ο γείτονας θα τρέξουμε πρώτοι!Θυμίσου την ιστορία του Έθνους μας αλλά κοίτα και γύρω σου και είμαι σίγουρη οτι θα το δείς κι εσύ!

Φιλικά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 14:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΜΜΕ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΕΒΡΑΙΟΥΣ
ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΜΜΕ
ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ HOLLYWOOD
TO ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙΩΝ
ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ Rockfeller και ROTHCHILD ?
AΡΑ ΠΟΙΟΣ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 18:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...Ας μπορούσε κάποιος Εβραίος να απαντήσει σ' αυτό το φόρουμ , για να μη λέμε ή ακούμε πολλά γι "αυτούς" τους "εκλεκτούς του Θεού"...

Αν και η γνώμη του και η φωνή του θα ήταν πολύ υποκειμενικές , νομίζω , παρ' όλα αυτά θα ήθελα να ακούσω μια φωνή από κάποιον Εβραίο .

Το "σχέδιο" που αναφέρεται στα "ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΑ ΤΩΝ ΣΟΦΩΝ ΤΗΣ ΣΙΩΝ" είναι ξεκάθαρο νομίζω , γι αυτό κι αυτός ο αντιΣΙΜΗΤΙΣΜΟΣ φίλη Αμάντα.
Ολα αυτά - και άλλα τόσα - που αναφέρει ο φίλος beyond είναι αλήθεια.

Και πρόσεξε τη διαφορά :
άλλο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ
και άλλο ΑΝΤΙΣΗΜΙΤΙΣΜΟΣ (υποσύνολο του ρατσισμού).

Φίλε cube , δεν έχω τίποτα με τα γραφόμενά σου , απλά επιμένω στο διαχωρισμό : σιωνιστές - Εβραίοι


bajanacker
### knowledge is Power ###Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yunan
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 01:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yunan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νιώθω λίγο άσχημα φίλοι μου γιατί από μια φράση μου ( βλακεία του Χίτλερ που τους μάζεψε ) ξεκίνησε μια « φαγωμάρα » στο forum . Εννοούσα ότι με αυτό τον τρόπο τους ξαναένωσε και αναβίωσε το Όνειρο τους για το κράτος του Ισραήλ. Όσο για τις απόψεις μου πάνω στους Εβραίους και τους Σιωνιστές είναι οι καλύτερες . Οι μεν πρώτοι είναι ένας κατατρεγμένος λαός και οι δεύτεροι μια ομάδα των πρώτον που θέλει ο λαός τους να κυριαρχήσει ενάντια των άλλων λαών ( όλοι οι λαοί το ίδιο θέλουν ). Το πρόβλημα μου είναι με τους εθνικιστές του κράτους του Ισραήλ και όλα όσα έχουν κάνει ενάντιων τον Παλαιστινίων . Δεν πιστεύω ότι είμαι ρατσιστής επειδή παίρνω το μέρος τον Παλαιστίνιων στην 50ετή διαμάχη τους.

1.61803398874989484820458683436564...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 11:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους τους αγαπητούς συνομιλητές....

AMANDA είπες...

"Εμείς έχουμε μέσα μας αυτό που καμμιά άλλη ξένη γλώσσα και λαός δεν έχει,
το φιλότιμο και είτε μας χρειάζεται η πατρίδα είτε ο γείτονας θα τρέξουμε πρώτοι!
Θυμίσου την ιστορία του Έθνους μας αλλά κοίτα και γύρω σου και
είμαι σίγουρη οτι θα το δείς κι εσύ!"

Θα πρέπει να φτάσουμε στα όρια για να ενωθούμε? Αυτό με ενοχλεί.
Γιατί θα πρέπει να μας τα πάρουν όλα για να ζητήσουμε το αυτονόητο
πίσω...την ελευθερία μας! Ερώτηση ρητορική...ενώ δεν είμαι ρήτορας.

BEYOND είπες...

"ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΜΜΕ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΕΒΡΑΙΟΥΣ
ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΜΜΕ
ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ HOLLYWOOD
TO ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙΩΝ
ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ Rockfeller και ROTHCHILD ?
AΡΑ ΠΟΙΟΣ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ?"

Μάλλον αυτοί αδερφέ μου αλλά και πολλοί άλλοι!

BAJANACKER είπες...

Φίλε cube , δεν έχω τίποτα με τα γραφόμενά σου ,
απλά επιμένω στο διαχωρισμό : σιωνιστές - Εβραίοι.

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ, αν και σε τίποτα δεν μπορούμε
να είμαστε απόλυτοι πλέον.
Αλλα κάτι μέσα μου το λέει...ότι δεν είναι όμορφα
αυτά που κάνουνε στο πλανήτη μας. Και απιστρέφω στον BEYOND.

YUNAN σου απαντώ...

Μην αγχώνεσαι, δεν είναι μόνο δικό σου το λάθος,
εγώ δεν έπρεπε να υπερθερμανθώ. Ας Βάλουμε ένα τέλος στο λάθος μου.

Μετα τιμής Κύβος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 12:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου συγνώμη αν στα site που παρέθεσα δεν βρήκατε τον σύνδεσμο Ανουνάκι - Εβραίων είναι απλά γιατί ξέχασα να παραθέσω το ποιό σημαντικό που λέει ότι οι Ανουνάκι όταν ήρθαν στον πλανήτη μας έφεραν μαζί τους τη λατρεία των πολύτιμων λίθων, του χρυσού καθώς και του χρήματος. http://www.2012.com.au/PlanetX.html

Νομίζω αγαπητέ Μπατζάνάκη να αποζημιωθείς με αυτό


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy