ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 H ΗΘΙΚΗ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΣΤΗ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ.Ο ΘΕΟΣ [ΟΠΟΙΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
iamblixos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 19:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamblixos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί δεν έγραψες για τον Δία, που ήταν ομοφυλόφυλος παιδεραστής του Γανυμίδη; Που μοίχευε συχνότατα κατά της γυναίκας του και αδελφής του τής Ήρας, Που έκανε αιμομιξία με τη μητέρα του τη Ρέα; Πού τιμώρησε τον Προμηθέα επειδή ο τελευταίος βοήθησε τους ανθρώπους δίνοντάς τους τη φωτιά; Που στον πόλεμο της Τροίας πολέμησε κατά των Ελλήνων και υπέρ των Τρώων; Πώς σου διέφυγε αυτός ο μισάνθρωπος και ανθέλληνας «πατέρας των θεών»;

Και αναφέρομαι εδώ μόνο κατά του ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΘΕΟΥ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ. Δεν μιλάω ούτε για τον κτηνοβάτη Διόνυσο, ούτε για τον κανίβαλο Κρόνο, ούτε για τον αιμοσταγή Άρη, ούτε για τη βρεφοκτόνο Ήρα, ούτε για την πορνική Αφροδίτη, στα ιερά της οποίας εκδίδονταν οι γυναίκες πριν τον γάμο τους και είχε κάνει ελάφι τον άνδρα της τον Ήφαιστο (τον οποίο είχε ξεχαρβαλώσει ο Δίας όταν ήταν παιδί), ούτε για τον Ποσειδώνα, που τιμώρησε τόσο σκληρά τον Οδυσσέα και τους συντρόφους του, μόνο και μόνο επειδή δεν άφησαν να τους φάει ο κανίβαλος γιος του, ούτε για τους λοιπούς δαιμονικούς αρχαίους θεούς, που για τον καθέναν απ’ αυτούς, θα μπορούσα να σου γράψω ΒΙΒΛΙΟ με τα αίσχη τους, γραμμένα από τους ίδιους τους αρχαίους μας προγόνους. Ούτε μίλησα καν για την παράνομη μοιχευτική σχέση του Δία με την αδελφή του Δήμητρα, την οποία ηράσθη, ενώ πιο πριν φρόντισε να δολοφονήσει με κεραυνό τον Ιασίονα που είχε σχέσεις μαζί της, επειδή δήθεν δεν ήθελε να έχουν οι θεοί σχέσεις με θνητούς. Αυτός όμως δεν άφησε θνητή που να μην τη βιάσει, και τι λέω θνητή. Ούτε θεά δεν άφησε, ούτε γάτα θηλυκιά (για τις αρσενικές έκανε και λίγο κράτει).

Και αυτοί οι αρχαίοι θεοί ήταν ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΗΘΟΥΣ για τους πιστούς τους. Γι’ αυτό η ηγεμονία της Αθήνας (η τότε Αμερική), είχε πει ειρωνικά στα θύματά της: «Δεν φοβόμαστε τους θεούς για τις αδικίες μας, γιατί κι αυτοί τα ίδια κάνουν».

Να λοιπόν το «ήθος» το οποίο προσπαθούν να επιβάλλουν στον κόσμο οι σύγχρονοι ειδωλολάτρες με τους οποίους συντάσσεσαι. Και δεν βλέπουν το χάλι των θεών τους, και την ηθική κατάπτωση που είχε επιφέρει η θρησκεία τους στην αρχαία Ελλάδα, παρά γράφουν ψέματα κατά των αγίων της Αγίας Γραφής, και εξωραϊζουν το χάλι αυτό της αρχαίας Ελλάδας, πίσω από το ήθος των μονοθεϊστών φιλοσόφων, τους οποίους αυτοί οι ίδιοι εξόντωσαν


ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ


iamblixos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 19:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamblixos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΝ ΜΕ ΚΡΙΝΕΤΕ .ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΗΣΙΑ ΑΡΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ.ΔΔΔΔΔΔΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΣΑΣ ΛΥΠΩ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΑΣ ΣΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ

IAMBLIXOS O POLITIKOS PANEPISTIMON

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 19:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΔΥΝΑΤΕ ΙΑΜΒΛΙΧΕ, ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΜΥΘΩΝ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?
ΕΝΩ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΥΠΑΡΚΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΕΝΟΧΛΕΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ.

ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΑΙ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ?

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΕΒΡΑΙΚΟ, ΟΥΤΕ ΚΑΜΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΕΝΝΟΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ.
ΕΝΝΟΩ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΥΙΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΟΠΩς ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ. Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΩΝ!

ΦΙΛΙΚΑ ΚΥΒΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 20:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Iamblixos, συνεχίζεις την ίδια τακτική, είτε ως ΑΒΒΑΣ ΠΟΙΜΗΝ, είτε με αυτό το username προσπαθώντας απλώς να κάνεις κατήχηση και προπαγάνδα και όχι συζήτηση.

Είναι πολύ λυπηρό αυτό το φαινόμενο και δυστυχώς εκθέτεις τον εαυτό σου και την ιδεολογία σου.

Από την άλλη τι άλλο να περιμένω αφού κι εσύ συνεχίζεις αυτήν την ανόητη αντιπαράθεση μίσους με τους ομοίους σου αντίθετους σου αγωνιζόμενοι στο ποιος θα παρεξηγήσει, θα εκθέσει, θα υποτιμήσει, θα παραμορφώσει, θα μισήσει τους υποτιθέμενους αντιπάλους του.

Δεν ξέρω πως θα μπει τέρμα σε αυτήν την ηλίθια αντιπαράθεση που δηλητηριάζει τον ανθρωπισμό μας αλλά πρέπει να σκεφτούμε σοβαρά πως θα το αντιμετωπίσουμε σε αυτό το forum.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 20:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την άλλη τι άλλο να περιμένω αφού κι εσύ συνεχίζεις αυτήν την ανόητη αντιπαράθεση μίσους με τους ομοίους σου αντίθετους σου αγωνιζόμενοι στο ποιος θα παρεξηγήσει, θα εκθέσει, θα υποτιμήσει, θα παραμορφώσει, θα μισήσει τους υποτιθέμενους αντιπάλους του.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:
RYCHE XAIRETA THOTH

ΑΙΤΗΘΗΚΑ ΝΑ ΣΒΗΣΤΕΙ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΩ ΩΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΜΟΙΟΣ ΤΟΥ...ΑΠΛΑ ΑΓΑΝΑΧΤΗΣΑ ΚΑΙ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑ ΩΣ ΟΜΟΙΟΣ ΤΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ...ΑΓΑΝΑΧΤΗΣΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΣ ΟΤΙ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΕΙΣ ΕΙΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΠΕΡΝΟΥΝ ΠΝΕΥΜΑ ΔΙΧΟΝΟΙΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΩΡΑΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΝ Ο ΔΙΑΣ Η΄ Ο ΓΙΑΧΒΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ...
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑ ΕΤΣΙ ΙΣΩΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ
ΦΙΛΕ ΤΗΟΤΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...ΤΩΡΑ ΣΑΝ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΑΓΑΠΗΤΟ ΑΛΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΤΟΠΙΚ...

SACR

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iamblixos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 20:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamblixos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΔΥΝΑΤΕ ΙΑΜΒΛΙΧΕ, ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΜΥΘΩΝ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?
ΕΝΩ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΥΠΑΡΚΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΕΝΟΧΛΕΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ.

ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΑΙ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ?

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΕΒΡΑΙΚΟ, ΟΥΤΕ ΚΑΜΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΕΝΝΟΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ.
ΕΝΝΟΩ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΥΙΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΟΠΩς ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ. Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΩΝ!


Ακριβώς έτσι είναι.Εχεις καταλάβει το νόημα.Μη νομίζεις και εγώ υπερβάλλω σε κάποια πράγματα [Κελσο μη το εκλάβεις πάλι μεμονωμένο] πράγματι οι αρχαίοι μιλούσαν με μύθο .Πριν λίγες μέρες διάβαζα ένα βιβλίο από το ιδεοθεατρο που λέγετε μύηση του Διαγόρα εκεί λοιπόν αναφέρει ο Διαγόρα μειούμενος στα ελευσίνια μυστήρια..............................ο Τιτάνες [ πρόσεξε] πάθη που πολεμάτε το δια νου, τι πιο πατρική σκέψη από αυτή φοβερή διαπίστωση.Πράγματι οι αρχαίοι έλληνες ήταν μοναδική είχαν πλησιάσει τόσο πολύ την αλήθεια του θεού που ενδόμυχα πιστεύω ότι αυτοί ήταν από πάντα ο εκλεκτός λαός του θεού.Δεν είναι τυχαίο που η εκκλησία στη Ιβήρων ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ έχει στον πρόναο πολλούς αρχαίους έλληνες ,,,ξέρεις τι σημαίνει αυτό ,αυτό που δεν μπορούν να δουν τα άτομα του δημοτικού που θέλουν να λέγονται ερευνητές ότι αυτοί οι αρχαίοι έχουν τι τιμή του προχριστιανικού άγιου.

ΦΙΛΙΚΑ ΚΥΒΟΣ.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iamblixos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 20:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamblixos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Iamblixos, συνεχίζεις την ίδια τακτική, είτε ως ΑΒΒΑΣ ΠΟΙΜΗΝ, είτε με αυτό το username προσπαθώντας απλώς να κάνεις κατήχηση και προπαγάνδα και όχι συζήτηση.

Είναι πολύ λυπηρό αυτό το φαινόμενο και δυστυχώς εκθέτεις τον εαυτό σου και την ιδεολογία σου.

Από την άλλη τι άλλο να περιμένω αφού κι εσύ συνεχίζεις αυτήν την ανόητη αντιπαράθεση μίσους με τους ομοίους σου αντίθετους σου αγωνιζόμενοι στο ποιος θα παρεξηγήσει, θα εκθέσει, θα υποτιμήσει, θα παραμορφώσει, θα μισήσει τους υποτιθέμενους αντιπάλους του.

Δεν ξέρω πως θα μπει τέρμα σε αυτήν την ηλίθια αντιπαράθεση που δηλητηριάζει τον ανθρωπισμό μας αλλά πρέπει να σκεφτούμε σοβαρά πως θα το αντιμετωπίσουμε σε αυτό το forum

ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ

.Μη νομίζεις και εγώ υπερβάλλω σε κάποια πράγματα
ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΣΥΜΠΑΘΩ .ΓΡΑΨΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΘΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ ΦΩΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 20:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΣΤΑΣΟΥ ΛΙΓΟ ΤΗΟΤΗ...

ΓΙΑΤΙ ΟΡΜΑΣ ΣΤΟΝ ΙΑΜΒΛΙΧΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.

ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟΝ ΙΑΜΒΛΙΧΟ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΕΣΕΝΑ, ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ.

ΔΕΝ ΛΕΩ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΣΚΛΗΡΟΣ ΑΛΛΑ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ, ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ.
ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΣΚΛΗΡΟΣ ΚΡΙΤΗΣ.

ΕΓΩ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ. ΠΡΟΣ ΩΡΑΣ.

ΠΙΣΕΤΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΕΤΙΚΟ.

ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΔΥΟ ΝΕΟΙ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΝ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΟΒΩΣ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ.
ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΕΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ...

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ?

ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΤΟΥ ΛΕΞΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ? ΔΗΛΑΔΗ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΜΙΛΗΣΑ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ, ΕΓΙΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΗΣ? ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΚΡΙΣΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΤΥΠΟΥ. ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ. ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΓΑΠΩ ΤΑ ΑΝΘΗ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΣΥΧΝΑ ΠΥΚΝΑ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕ ΑΥΤΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΑΓΑΠΑΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ, ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΟ, ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΣΑΝ ΘΕΟ. ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΣΤΟ FORUM ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ "ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ"? ΤΟΤΕ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΠΑΥ?

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΟΒΕΙΣ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΠΡΙΝ ΔΕΙΣ ΑΝ ΤΟ ΑΝΘΟΣ ΤΟΥΣ ΜΥΡΙΖΕΙ Ή "ΒΡΩΜΑΕΙ"!

ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΦΟΣ ΜΟΥ ΓΕΜΑΤΟ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΘΩ.
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΥΒΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 21:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετίζουμε λοιπόν (καλά, τρως «κόλλημα» δυνατό φιλαράκι!) τον κύριο copy-paste και…του απαντούμε με τον ίδιο μηχανισμό!
Καλά, ακόμα δεν το πήρες χαμπάρι ότι πιο ΠΟΡΝΟΔΙΕΣΤΡΑΜΜΕΝΟ υλικό από τα βιβλιαράκια που μελετάς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ?

Όσο για τα εκατομμύρια των πτωμάτων που έπρεπε να πέσουνε στο διάβα του…Θεού της αγάπης από την έρημο την ασιατική, ουδέν σχόλιο. «Να σε κάψω Γιάννη μου, να σε αλείψω με λάδι!»

Απόλαυσε λοιπόν φίλτατε ιουδαιοχριστιανέ του ΓΙΕΣΟΥΑ ΑΠΟ ΤΑ ΓΑΜΑΛΑ τα έργα των αυτόκλητων ομοίων σου!

Καθότι, στους νόμους της ακμής των Ρωμαιο-χριστιανικών χρόνων (4ου & 5ου αι.μ.Χ.) διαβάζουμε, για τον βίαιο εκχριστιανισμό των Ελλήνων και την υποχρεωτική "σωτηρία" τους. Ουσιαστικά πρόκειται για τη ΝΟΜΟΘΕΤΗΜΕΝΗ ΕΞΟΝΤΩΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ:

«Διατάσουμε, όλα τα ιερά και οι ναοί (των Ελλήνων) όσα βρίσκονται ακόμα άθικτα, να καταστραφούν με διαταγή των τοπικών αρχών και να εξαγνιστούν με την ύψωση του σημείου της χριστιανικής θρησκείας... αν με επαρκείς αποδείξεις ενώπιον ικανού δικαστή, εμφανιστεί κάποιος που έχει παραβλέψει αυτό τον νόμο, θα τιμωρηθεί με την ποινή του θανάτου» Αυτοκράτορες: Θεοδόσιος και Βαλεντινιανός προς Ισίδορον Έπαρχο Πραιτωρίου.14/ Νοέμβριου 435

«Να κλείσουν όλοι οι ναοί σε όλες τις πόλεις και σε όλους τους τόπους της οικουμένης... Αν κάποιος με οποιαδήποτε δύναμη παραβεί (αυτό τον νόμο) θα τιμωρηθεί με αποκεφαλισμό» ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΕΙΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ 1.10. Δεκέμ. 354 μ.Χ.

«Τέτοιου είδους πράξεις (οτιδήποτε μη χριστιανικό χαρακτηριζόταν ειδωλολατρία) αν εξακολουθούν να συμβαίνουν (ή καταγγελθεί ότι συμβαίνουν!) ακόμα και σε κάποιο λιβάδι ή σπίτι, το λιβάδι ή το σπίτι αυτό θα προσαρτηθεί στο ταμείο των ιερότατων ανδρών (δηλαδή των αρχιερέων) ενώ ο ιδιοκτήτης τους που έδωσε την συγκατάθεσή του να μιανθεί ο τόπος, θα αποπεμφθεί από το (οποιοδήποτε) αξίωμά του, θα χάσει την περιούσια του και αφού υποστεί σωματικό βασανισμό με μεταλλικά όργανα θα οδηγηθεί σε διαρκή εξορία» ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΕΙΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ 1.10.8 Αυτοκρ.: Λέων και Ανθέμιος προς Διόσκωρον Έπαρχο του Πραιτωρίου. Παρεδόθη το 472; μ.Χ.

«Διατάζουμε τους άρχοντές μας, αλλά και όσους διδάσκονται από τους θεοφιλέστατους επισκόπους, να αναζητούν σύμφωνα με τον νόμο όλες τις περιπτώσεις ασέβειας υπέρ της ελληνικής θρησκείας, έτσι ώστε να μην συμβαίνουν, αλλά και αν συμβαίνουν, να τιμωρούνται...

Κανείς να μην έχει το δικαίωμα να κληροδοτεί με διαθήκη (περιούσιες) ή να χαρίζει με δωρεά οτιδήποτε, σε πρόσωπα ή τόπους που έχουν επισημανθεί ότι διαπράττουν την ασέβεια του ελληνισμού... όσα δίδονται ή κληροδοτούνται μ' αυτόν τον τρόπο θα αφαιρούνται. Με την παρούσα ευσεβή νομοθεσία (διατάζουμε) να διατηρηθούν σε ισχύ όλες οι τιμωρίες με τις οποίες οι προηγούμενοι (χριστιανοί) βασιλείς είχαν απειλήσει να τιμωρήσουν την ελληνική πλάνη, με τις οποίες (τιμωρίες!) προσπαθούσαν να διασφαλίσουν την ορθόδοξη[1] πίστη» ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΕΙΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ 1.10.9 επίσης (Β1,1,19) και ΝΟΜΟΚΑΝΟΝ 6,3.

«Επειδή μερικοί συνελήφθησαν (αν και αξιώθηκαν το χριστιανικό βάπτισμα) διακατεχόμενοι από την πλάνη των ανόσιων μυσαρών Ελλήνων, να διαπράττουν εκείνα που δικαιολογημένα εξοργίζουν τον φιλάνθρωπο (βιβλικό) θεό (μας)... Αυτοί θα υποβληθούν στην αντίστοιχη τιμωρία και μάλιστα με πνεύμα επιείκειας (!) αν επιμείνουν στην πλάνη των Ελλήνων, θα υποβληθούν στην έσχατη των ποινών. Αν δεν έχουν αξιωθεί ακόμα το σεβαστό βάπτισμα, θα πρέπει να παρουσιαστούν στις ιερότατες εκκλησίες μας, μαζί με τις συζύγους και τα παιδία τους και μαζί με όλους του οίκου τους, για να διδαχθούν την αληθινή πίστη των χριστιανών. Αφού διδαχθούν και αποβάλουν την πλάνη που τους διακατείχε προηγουμένως, θα πρέπει να ζητήσουν το σωτήριο βάπτισμα. Διαφορετικά ας γνωρίζουν ότι αν παραμελήσουν να το κάνουν (να ζητήσουν δηλαδή μόνοι τους το σωτήριο βάπτισμα!) δεν θα έχουν κανένα πολιτικό δικαίωμα, ούτε θα τους επιτραπεί να είναι ιδιοκτήτες περιούσιας, ούτε κινητής, ούτε ακίνητης. ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ και θα εγκαταλειφθούν στην ένδεια και επιπλέον, θα υποβληθούν στις έσχατες τιμωρίες. Θα παρεμποδίσουμε δε κάθε μάθημα (κλείσιμο σχολών!), που διδάσκεται από όσους πάσχουν από την νόσο και την μανία (μάθησης!) των ανόσιων Ελλήνων, ώστε προσποιούμενοι ότι διδάσκουν, να μη μπορούν πια να διαφθείρουν της ψυχές των μαθητών τους με δήθεν αλήθειες. Αν (λοιπόν) φανεί κάποιος τέτοιος άνθρωπος και δεν τρέξει στις εκκλησίες μας, μαζί με όλους τους συγγενείς και τους οικείους του, θα τιμωρηθεί με τις προαναφερθείσες ποινές.

Θεσπίζουμε δε και νόμο, σύμφωνα με τον οποίο τα παιδία, όταν είναι σε μικρή ηλικία, θα πρέπει να βαπτίζονται αμέσως και χωρίς αναβολή, (ιδού ο υποχρεωτικός νηπιοβαπτισμός!) όσοι δε είναι μεγαλύτεροι στην ηλικία, πρέπει να συχνάζουν στις ιερότατες εκκλησίες μας και να διδάσκονται τις θείες γραφές και τους (βιβλικούς) κανόνες. Αφού δε εννοήσουν και αποβάλουν την παλαιά (αρχαιο-ελληνική) τους πλάνη, θα μπορέσουν να δεχθούν το βάπτισμα και στη συνέχεια να διαφυλάξουν την αληθινή πίστη των ορθόδοξων χριστιανών.

Όσοι δε, έχουν κάποιο στρατιωτικό ή άλλο αξίωμα, ή μεγάλη περιούσια και για να κρατήσουν τα προσχήματα (προσποιούμενοι τους πιστούς) ήλθαν ή πρόκειται να έλθουν να βαπτισθούν, αλλά αφήνουν τις γυναίκες τους και τα παιδιά τους και τα υπόλοιπα μέλη του οίκου τους μέσα στην ελληνική πλάνη, διατάσουμε να δημευθεί η περιούσια τους, να αποκλεισθούν από τα πολιτικά δικαιώματά τους και να υποβληθούν σε αντάξιες τιμωρίες, αφού είναι φανερό ότι πήραν το βάπτισμα χωρίς καθαρή πίστη. Θεσπίζουμε αυτούς τους νόμους για τους αλητήριους Έλληνες».
ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΕΙΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ 1.10.10

Μπροστά σ΄ αυτές τις εξοντωτικές "σωφρονιστικές ποινές", τις εξορίες, τους αποκεφαλισμούς, τις κατασχέσεις περιουσιών, τις αφαιρέσεις προνομίων, τον εξευτελισμό της υποχρεωτικής κατήχησης, τον βασανισμό και την νόμιμη θανάτωση κάθε υπερασπιστή τους. Για τους κυνηγημένους σαν το απεχθέστερο ιστορικό τέρας Έλληνες, ο εκχριστιανισμός φαινόταν πράξη ύστατης διαφυγής απ' την φυσική εξόντωση και επιβεβλημένης σωφροσύνης!


Έτσι... εκχριστιανίσθηκε μαζικά ο Ελληνισμός!

ΑΥΤΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΠΗΡΞΕ Η ΑΦΑΝΙΣΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΙΟΥΔΑΙΟ-ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΑΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΑΝΤΙΡΡΗΤΑ ΠΡΟΜΗΘΕΪΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ!


[1] Στο λατινικό κείμενο: «in favorem orthodoxae fidei» δηλαδή ,την ευνοούμενη ορθόδοξη πίστη. Η καυχόμενη λοιπόν περί του αντίθετου σημερινή θρησκεία των Ελλήνων, μάλλον θα έπρεπε να απολογηθεί για τα ΦΟΒΕΡΑ ιστορικά εγκλήματα κατά του Ελληνισμού.

Άντε και Shalom!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 21:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣΕ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΩΣ ΟΜΑΔΑ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΕΝΑ ΛΟΥΚΙ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΣ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ.

ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΣ ΣΕ ΦΥΛΕΣ...
ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΣ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ...
ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ...

ΚΑΠΟΙΟΙ ΥΠΗΡΞΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΧΙ.
ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΕΓΟΝΟΤΑ Ή ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΡΙΟΥΣ?

ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΝΑΙ! Ω ΝΑΙ ΨΑΧΝΟΥΜΕ! ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΙΣΩΣ Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΚΥΒΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 21:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΙΑΜΒΛΙΧΕ-ΑΒΒΑ,

ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ, ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΧΕΙΡΙΖΕΣΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ, ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΖΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ.

1) ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΚΦΕΡΕΣΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΕΙΣ. ΕΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΜΗΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ, ΔΙΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗ, ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΑΝΑΛΩΝΕΣΑΙ ΨΥΧΙΚΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΑ ΠΛΗΓΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΚΥΡΗΧΘΕΝΤΕΣ ΑΠΟ ΣΕΝΑ "ΑΝΤΙΠΑΛΟΥΣ ΣΟΥ".

2) ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ:
Α) ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΠΟΤΕ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΕΙ ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ, ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ, ΣΚΕΨΗΣ, ΚΛΠ ΝΑ ΑΠΟΤΥΠΩΝΕΙ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΟ ΝΟΗΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ; ΑΡΑΓΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ; ΤΟΥΣ ΑΓΝΟΕΙΣ ΕΠΙΤΗΔΕΣ; ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Η ΛΕΞΗ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΡΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΕΝΩ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΙΣ ΕΣΥ ΣΕ ΑΥΤΗ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΣΕ ΣΤΗ ΛΕΞΗ ΠΑΙΔΟΦΙΛΙΑ;

Β) ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΜΕΝ ΤΟΝ "ΑΙΜΟΣΤΑΓΗ" ΑΡΗ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑΟΣ Η ΑΓΩΝΕΣ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ.
ΘΕΟΣ ΜΕΝ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ, ΛΑΤΡΕΥΤΟΣ ΔΕ ΟΧΙ.

Γ) ΠΟΙΟΣ "ΚΑΝΙΒΒΑΛΟΣ" ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΥΤΑ ΞΑΝΑΒΓΑΙΝΟΥΝ ΟΛΟΖΩΝΤΑΝΑ;!!!!

ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ;
ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΣΥ ΠΡΟΣΑΠΤΕΙΣ;
ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΓΚΛΟΝΙΖΟΥΝ ΣΥΘΕΜΕΛΑ ΤΟ ΝΟΗΤΙΚΟ-ΣΥΝΑΣΘΗΜΑΤΙΚΟ-ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΣΟΥ ΥΠΟΒΑΘΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΕΡΕΥΝΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕΣ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ ΣΟΥ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΚΥΡΙΑ ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΠΤΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΥΠΗΡΞΕ Η ΡΩΜΑΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ, ΠΟΥ ΔΙΕΛΥΣΕ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ. ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΩΣ ΠΗΓΕΣ (ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ) ΡΩΜΑΙΟΥΣ "ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ".

ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΧΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΒΙΒΛΙΟ 2ΠΛΑΣΙΟΥ ΟΓΚΟΥ ΜΕ ΤΑ ΑΙΣΧΗ ΤΩΝ "ΑΓΙΩΝ" ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΚΥΡΙΩΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ.

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΔΟΥΛΟΣ ΘΕΟΥ ΑΠΟ ΦΟΒΟ, ΑΛΛΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΠΑΡΡΗΣΙΑ
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΜΑΘΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΣΟΥ.

ΚΡΙΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΔΕΧΕΣΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΑΙΤΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ. ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ.

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ.... ΣΕ ΛΥΠΑΜΑΙ!

ΑΥΤΑ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΟΤΙ ΠΕΙΣ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ (;)
ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΣΤΟΝ ΒΡΟΝΤΟ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΩ.

ΕΧΕΤΛΑΙΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 22:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Shalom αδερφέ ΑΒΒΑ-ΙΑΜΒΛΙΧΕ!

Επειδή βλέπω να «στερεύει» σιγά-σιγά και αυτή σου η προσπάθεια κατήχησης και μαντρώματος στο «ποίμνιο» του Ζηλωτή επαναστάτη, και «την βλέπω» να αναζητάς κανένα νέο ονοματάκι, θα σου δώσω μία ιδέα που ΣΟΥ ΠΑΕΙ ΓΑΝΤΙ!

ΤΑΥΡΟΑΒΒΑΣ!!!!

Εσύ λοιπόν τέκνο του Αβραάμ (ποιος σε πιάνει!) και κληρονόμε της Κωνσταντίνειας χριστολογίας (για να μην ξεχνιόμαστε), είσαι ΑΞΙΟΣ συνεχιστής της γνήσιας έκφρασης της φιλοσοφίας των ταυροαβάδων!

Και αν δεν θυμάσαι, θα σου θυμίσω, το…δοξασμένο αυτό όργανο της Ρωμαιοχριστιανικής επιβολής. Μιλάμε για τους ΕΝΔΟΞΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ (τους μοναχούς δηλαδή) οι οποίοι μεταβλήθηκαν επί Βυζαντίου ΣΕ ΡΟΠΑΛΟΦΟΡΟΥΣ ΤΥΡΑΝΝΟΥΣ, και μετέβαιναν στην Κωνσταντινούπολη, αλλά και σε άλλες πόλεις, και έκαναν τα πάντα ΓΥΑΛΙΑ ΚΑΡΦΙΑ!

Καβαλούσανε τους….ΤΑΥΡΟΥΣ (!) και ξεχύνονταν στο πλήθος σκορπώντας ΤΗΝ ΑΣΙΑΤΙΚΗ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ-ΧΡΙΣΤΟΥ!!! (Βλέπεις, έπρεπε να υπενθυμίζουνε ΚΑΙ στην πολιτική εξουσία την...σωτήρια τους δύναμη!)

Όσο για το βιβλιαράκι περιγραφής ίδρυσης έθνους που ευαγγελίζεσαι, αν προσέξεις καλά (…αν ή μάλλον καλύτερα ΑΑΑΑΑΝ) θα βρεις ιδιαιτέρως διαφωτιστικές προτροπές πχ. για: αιμομιξία-βιασμό-μοιχεία-ασέμνων επιδείξεων-μαστροπίας-ομοσεξουαλικών βιασμών-διγαμίας-τελετουργικών περιτομών-αποπλάνησης νεολαίας-πορνεία-αφροδισιακά φάρμακα-πορνεία με τον διάβολο-ανταλλαγή συζύγων-αυνανισμών-διαγωνισμών γονιμότητας ανδρών και άλλα τέτοια «σοφά» και «Θεόπνευστα»!

Τα χαιρετίσματα μου στην Ούρ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 00:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποτε ημουν ενα προβατο.
Μαρεσε ομως που ημουν ενα προβατο στην ασφαλεια ενος μαντριου.
Σκεφτομουν, αν φυγω απο το μαντρι, ΜΠΟΡΕΙ να με φαν οι λυκοι.
Τοτε, δεν ειχα καταλαβει οτι θα μ'ετρωγε ΣΙΓΟΥΡΑ ο τσομπανης!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 00:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΑ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΗΤΑΝ... ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ!! ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΗΘΙΚΗ ΠΗΓΑΝ ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ... ΚΟΛΑΣΗ. ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΕΙ Ο ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΛΙΚΤΟΣ ΓΙΑ ΣΕΞ ΚΑΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΤΟΥ ΣΗΚΩΝΕΤΕ Η ΤΡΙΧΑ ΚΑΓΚΕΛΟ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕΙ ΑΙΣΧΟΣ! ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΟ... ΗΘΟΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΤΕ... ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΑΣ! ΑΜΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΕΓΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ... ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ ΕΣΕΝΑ ΤΙ ΣΕ ΚΟΦΤΕΙ;

ΑΣΕ ΜΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ
ΜΗ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙΣ ΤΟ ΘΕΟ
ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΣΩΤΗΡΕΣ
ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΣΩΘΩ
(ΤΙ ΑΜΑΡΤΩΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΚΟΥΩ Ο ΑΤΙΜΟΣ)

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satanist
Μέλος 1ης Βαθμίδας


66 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 01:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satanist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει κανένα νόημα να προσπαθείς να επιβληθείς και να αλλάξεις την γνώμη των άλλων, είναι ανούσιο, καταντάει κουραστικό, είναι άσκοπο, καταντάει βαρετό.

Φιλαράκι το βιβλίο σου κάνει λάθος, θα σου πω εγώ τι παίζει.

Από όταν ξύπνησε ο θεός, ο Δίας με όλους τους υπόλοιπους θεούς τρόμαξαν και αποφάσισαν να γίνουν δαίμονες, έτσι ακόμα και σήμερα αυτοί οι κακοί δαίμονες καταπίνουν τις ψυχές των ελλήνων (δαιμονολατρών) όπου μπαίνουν στην κόλαση (έχουν βάλει κλιματιστικό εκεί έμαθα) και περνάνε την αιωνιότητα εκεί.


Where There Is Light..... There is Darkness....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 01:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πριν μερικα χρονια οταν ελεγες κατι εναντια στον χριστιανισμο τοτε αυτοματα σε βαφτιζαν μαρτυρα του ιαχοβα αν και λατρευουν τον ιδιο θεο

τωρα σε βαφτιζουν 12θεηστη και ας λες οτι δεν δεχεσε καμια θρησκεια
τελικα το προβλημα τους ειναι οτι ο κοσμος αρχιζει να ψαχνετε και να μην δεχετε οτι του λενε
iablixe εχεις κανει μερικα λαθακια

οι τροια ηταν αποικια της ελλαδας που απεκτησε μεγαλη δυναμη και επρεπε να την <<ηρεμησουν>>

οι τρωες λατρευαν τους ιδιους θεους με τους ελληνες και οι θεοι ηχαν χωρηστει σε στρατοπεδα αναλογα με ποιους συμπαθουσαν

η ηρα πεταξε τον ηφαιστο απο τον ολυμπο

ο ποσειδωνας τιμωρησε τον οδυσσεα επειδη δεν του προσφερε θυσια οταν εφυγε απο την τροια για να παει στην πατριδα του(το οφειλε αφου ο ποσειδων ηταν θεος της θαλασσας)

αν λες για τον ιασονα τον αργοναυτη τοτε μαθε οτι πεθανε σε βαθια γεραματα οταν ενα ξυλο απο το καταρι της αργο τον χτυπησε στο κεφαλι (το πλοιο ειχε εγγαταλιφθει λογο παλαιοτητας)

για τα αλλα με προλαβαν οι προλαλησαντες
αν θες να γραψεις κατι για καποιον γραψτο σωστα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 10:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει βρε παιδιά, και στην τελική τι έγινε δηλαδή που οι αρχαίοι (θεοί και θνητοί) έκαναν ο,τι έκαναν ? Και τι έγινε αν οι Αγιοι έκαναν ό,τι (υποτίθεται πως) έκαναν ? Και τελικά ποιος ορίζει τι είναι η "ηθική" ? Και τελικά μήπως η "ηθηκή" μεταβάλλεται και αντικατοπτρίζει την εκάστοτε κοινωνία ?
Που πέταγαν οι Σπαρτιάτες τα παιδιά τους στον Καιάδα - αυτό ήταν ανήθικο. Που οι Χριστιανοί ήταν φανατικοί - ε, κι αυτό ανήθικο δεν ήταν ?
Εγώ νομίζω πως όλα τα άσχημα πράγματα που έχουν γίνει ανά τους αιώνες για "χάρη της πίστης" (της οποιασδήποτε πίστης), δεν προέρχονται παρα από την ανάγκη των λαών-προβάτων να ανήκουν κάπου ώστε να νιώθουν σημαντικοί...

Τώρα καλό θα ήταν ίσως να κρατάμε τα "διδάγματα" και να αφήνουμε τις λεπτομέρειες. Οι αρχαίοι λοιπόν είχαν (με έναν ιδιαίτερο τρόπο, δε λέω) ανακαλύψει και προσπαθήσει να προάγουν την πνευματική ελευθερία του ανθρώπου , την ανάγκη για πνευματική εξέλιξη, τη γνώση του πώς θα γίνουν καλύτεροι ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Οι Χριστιανοί αντίστοιχα προσπάθησαν α προάγουν την ΑΓΑΠΗ ,και μέσω αυτής την πνευματική ελευθερία και τη βελτιστοποίηση του ανθρώπου. Αρα, μήπως καταλήγουμε κάπου στα ίδια ?
Και τελικά, τι σημασία έχει αν υπάρχουν ομοφυλλόφιλοι ? Το να γίνονται αποδεκτοί από την κοινωνία δεν είναι ανήθικο και είμαι βέβαιη πως και οι πραγματικοί χριστιανοί το ίδιο θα πρέσβευαν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 00:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καποτε ημουν ενα προβατο.
Μαρεσε ομως που ημουν ενα προβατο στην ασφαλεια ενος μαντριου.
Σκεφτομουν, αν φυγω απο το μαντρι, ΜΠΟΡΕΙ να με φαν οι λυκοι.
Τοτε, δεν ειχα καταλαβει οτι θα μ'ετρωγε ΣΙΓΟΥΡΑ ο τσομπανης!


Μέγας Συντονιστής και Κλειδοκράτορας των Forums Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 01:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ katze,

ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ Η ΟΧΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ, Η ΤΑ ΑΛΛΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΗΘΙΚΗΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ, Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ, ΧΩΡΙΣ ΧΡΗΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΒΡΙΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ.
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΘΙΚΟ, ΕΤΣΙ;

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΛΑΤΡΕΥΑΝ ΤΟ ΚΑΛΛΟΣ, ΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ, ΤΗ ΦΥΣΗ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ, ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΗΤΑΝ "ΠΑΡΑ ΦΥΣΗ", ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ; ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΠΟΥ ΤΙΜΩΡΟΥΣΑΝ ΜΕ ΘΑΝΑΤΟ (!) ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ, ΚΑΙ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΝ ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.

Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ: ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΚΟΠΟΙ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ (ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΗ), ΤΗΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΩΝ ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΓΝΩΣΕΩΝ; ΑΥΤΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΑΚΤΥΛΟΔΕΙΚΤΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟ, ΔΡΩΝΤΑΣ ΥΠΟ ΤΥΠΟΥ "ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ ΠΟΛΙΤΗ" (ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ) ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΜΕ ΑΠΟ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ, ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ, ΔΗΜΑΓΩΓΙΑ, ΕΠΑΡΣΗ ΚΛΠ.

ΑΥΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΠΙΘΥΜΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΛΟΙ ΜΑΣ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΗΔΗ ΕΧΩ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ.
ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΟΙ;

ΦΙΛΙΚΑ,
ΕΧΕΤΛΑΙΟΣ

Εντάξει βρε παιδιά, και στην τελική τι έγινε δηλαδή που οι αρχαίοι (θεοί και θνητοί) έκαναν ο,τι έκαναν ? Και τι έγινε αν οι Αγιοι έκαναν ό,τι (υποτίθεται πως) έκαναν ? Και τελικά ποιος ορίζει τι είναι η "ηθική" ? Και τελικά μήπως η "ηθηκή" μεταβάλλεται και αντικατοπτρίζει την εκάστοτε κοινωνία ?
Που πέταγαν οι Σπαρτιάτες τα παιδιά τους στον Καιάδα - αυτό ήταν ανήθικο. Που οι Χριστιανοί ήταν φανατικοί - ε, κι αυτό ανήθικο δεν ήταν ?
Εγώ νομίζω πως όλα τα άσχημα πράγματα που έχουν γίνει ανά τους αιώνες για "χάρη της πίστης" (της οποιασδήποτε πίστης), δεν προέρχονται παρα από την ανάγκη των λαών-προβάτων να ανήκουν κάπου ώστε να νιώθουν σημαντικοί...

Τώρα καλό θα ήταν ίσως να κρατάμε τα "διδάγματα" και να αφήνουμε τις λεπτομέρειες. Οι αρχαίοι λοιπόν είχαν (με έναν ιδιαίτερο τρόπο, δε λέω) ανακαλύψει και προσπαθήσει να προάγουν την πνευματική ελευθερία του ανθρώπου , την ανάγκη για πνευματική εξέλιξη, τη γνώση του πώς θα γίνουν καλύτεροι ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Οι Χριστιανοί αντίστοιχα προσπάθησαν α προάγουν την ΑΓΑΠΗ ,και μέσω αυτής την πνευματική ελευθερία και τη βελτιστοποίηση του ανθρώπου. Αρα, μήπως καταλήγουμε κάπου στα ίδια ?
Και τελικά, τι σημασία έχει αν υπάρχουν ομοφυλλόφιλοι ? Το να γίνονται αποδεκτοί από την κοινωνία δεν είναι ανήθικο και είμαι βέβαιη πως και οι πραγματικοί χριστιανοί το ίδιο θα πρέσβευαν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 12:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εχετλαίε,
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αυτό που λέω εγώ είναι ότι αντί να διαφωνούμε επί των "τύπων", μήπως θα έπρεπε να δούμε αν συμφωνούμε επί της ουσίας ?
Αλλωστε νομίζω πως δεν είναι σαφές όταν μιλάμε για ηθική αν εννοούμε την ηθική μέσα μας (που ίσως πλησιάζει περισσότερο σε αυτήν που "κηρύττουν" οι εκάστοτε θρησκείες) ή αν εννοούμε την "ηθική" που "επιβάλλεται" από τις διάφορες κοινωνίες...Σκέψου το λίγο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 22:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΠΩΣ ******** -ΙΑΜΒΛΙΧΕ,ΕΤΥΧΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΘΕΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ -ΜΥΘΟΙ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΛΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ?
ΜΗΠΩΣ ΟΤΑΝ ΟΙ "ΠΑΤΕΡΕΣ" ΣΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ "ΑΓΙΕΣ ΓΡΑΦΕΣ"ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΤΡΙΑ ΕΠΙΠΕΔΑ,ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΠΡΟΧΡΙΣΤΙΝΙΚΑ ΠΑΝΘΕΑ?
ΚΑΙ Η ΕΛΕΝΑ,ΚΑΤΙ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΕΦΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ,ΠΟΥ ΘΑ ΓΥΡΙΖΑΝ ΕΠΤΑ ΦΟΡΕΣ...
ΜΗΠΩΣ ΕΚΕΙ ΣΤΑ ΠΑΠΑΔΙΣΤΙΚΑ,ΕΤΥΧΕ ΣΤΑ ΨΙΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΤΙ ΟΝΟΜΑΤΑ,ΟΠΩΣ
ΚΑΜΠΕΛ,ΓΟΥΓΚ,ΚΕΡΕΝΥΙ
ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΛΕΓΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΜΥΘΩΝ ΣΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΨΥΧΗ?
ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ,********* ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΣΟΥ,
Η ΔΥΣΦΗΜΗΣΗ ΚΑΙ Η ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΟΥ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ.
Ο ΙΗΣΟΥΣ ,ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗ ΑΠΟ ΣΕΝΑ.

Έγιναν τροποποιήσεις από τον Διαχειριστή ΤΗΟΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 22:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θωθουλιξ,ευχαριστω για το πετσοκομμα των γραφομενων μου.
Οντως,υπαρχει ανεξαρτησια του λογου εδω.
Και αντικειμενικοτητα...ξεχασα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 23:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΝΔΟΝΤΕΡΙΚΑ,ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ,ΟΙ ΕΘΝΙΚΟΙ ΑΝΗΘΙΚΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ,ΚΑΤΑ ΣΕΠΤΩΝ ,ΘΕΙΟΜΟΡΦΩΝ,ΦΩΤΙΣΜΕΝΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΖΟΝΤΩΝ ΙΟΥΔΑΙΟΠΑΙΔΩΝ.

Οταν *******" Νεοπλατωνικε",ο πλανητης Αρης ,ας πουμε,ειναι σε κραδασμικη συμφωνια με τον Δια,αστρολογικα,τοτε ο Αρχαιος "ανηθικος"
μυθοπλαστης,μπορει να το απεδιδε ανθρωπομορφικα-ποιητικα,οτι "ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑΝ" Η "ΣΥΝΕΥΡΕΘΗΚΑΝ".
Σου δινω ενα πολυ μικρο δειγμα,οπως επισης και μπορεις να βρεις και στα Αλχημικα χειρογραφα,"ερωτες"και "μιση" μεταλλων και ουσιων...

Τωρα,να μιλησω για ******** Παλια Διαθηκη?
Να μιλησω ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΑΡΚΤΕΣ-ΟΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ-ΙΣΤΟΡΙΚΑ,ΚΤΗΝΟΒΑΣΙΕΣ,ΚΥΝΑΙΔΟΥΣ,ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΕΣ,ΑΡΣΕΝΟΚΟΙΤΕΣ,ΠΟΡΝΕΣ,ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ ΒΡΕΦΩΝ,ΤΡΕΛΛΟΥΣ ΠΡΟΦΗΤΕΣ,για το Ασμα Ασματων,
η για τον παιδικο ηρωα καθε σεπτου εβραιοχριστιανοπουλου,που κοσμει τον τοιχο του παιδικου του δωματιου,τον μυθικο Αυναν?


Έγιναν τροποποιήσεις από τον Διαχειριστή ΤΗΟΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διγενής Aκρίτας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 23:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διγενής Aκρίτας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα εγκλήματα τα έκαναν οι άνθρωποι στο όνομα του Δια ή του Ιησού.
Ο Άνθρωπος αυτό το υπέροχο ζώο, αγαπημένο από όλους τους θεούς και από όλες της θρησκείες είναι θαυμάσιο.
Αλλά όσο θαυμάσιο είναι άλλο τόσο είναι και καταστροφικό.
Σε δύσκολους καιρούς (και όχι μόνο) η ψυχή του αδειάζει και μες στην κενότητα του καταπίνει την κακία της κοινωνίας του και μετά την ξερνάει με λύσσα, με μανία.
Μην ψάχνετε ποιος θεός είναι καλύτερος.
Ο θεός είναι ένας. Το υπέρτατο Ον.
Ούτε ποια θρησκεία θα ήταν καλύτερη για τον σύγχρονο κόσμο μας.
Και οι δύο θρησκείες που αναφέρετε έδωσαν πολλά στον σύγχρονο άνθρωπο.
Μέσα από θυσίες χιλιάδων ψυχών, Εθνικών ή Χριστιανών η ανθρωπότητα προχώρησε και προχωράει ακάθεκτη προς την τελειοποίηση της.
Ίσως αργά, μα προχωράει.

Άνθρωπος είμαι. Τίποτα ανθρώπινο δεν με ξενίζει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 04:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και εγω παλι αναρωτιεμαι σε ποιανου θεου το ονομα εγιναν οι μεγαλυτερες αιματοχυσιες? απο οσο γνωριζω εγω προσωπικα οι αρχαιοι ελληνες δεν εσφαξαν κανεναν στο ονομα του Δια (αν κανω λαθος παρακαλω να με διορθοσετε) απο αφορμες βεβαια να φανε και οι κοτες αλλα στο ονομα καποιου θεου δεν κοψανε κανεναν λαιμο ουτε σφαξανε κανεναν επειδη δεν πιστευε στους ολυμπιους θεους ολα αυτα ομως αλλαξαν στην πορεια. και αν οντως αυτα που λεω ειναι σωστα δεν υπαρχει μεγαλυτερος ηθικος κωδικας απο αυτον δηλαδη να μην ανακατευουμε τον θεο στις βρωμοδουλειες μας λεμε οτι μας πηρε το κοριτσι ο παρης και τελειωσε παμε να τα κανουμε π*****να και οχι το παπατζιλικι φατε τους γιατι μου το ειπε ο θεος η γιατι δεν πιστευουν στον θεο μας.
ολα αυτα βεβαια απο οσο γνωριζω


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 21:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θωθουλιξ,ευχαριστω που προσπαθεις
να με βαλεις
στον ισιο δρομο.
Αλλοι εχουν την "ευγενη τεχνη",
να γραφουν 1000 φορες χειροτερα
και προσβλητικα για αλλους,
αλλα με το γαντι,
σφαζοντας με το βαμβακι,
η ειναι "κολλητοι και αυτοκολλητοι"...
Τι να κανουμε,καθεις με το ελλαττωμα του,
εγω ειμαι ειλικρινης και ευθυς,
σε ενα κοσμο
που η εικονα εκλαμβανεται
σαν το απεικονιζομενο,
και η συσκευασια με το περιεχομενο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1679688
Maintained by Digital Alchemy