ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Right brained or left brained?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2003, 15:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγγλικά![ Τι να κάνω όμως ~!~]
Περιμένω αποτελέσματα !![δυστυχώς όμως λόγο υποχρεώσεων θα είμαι εδώ Σαββατοκύριακα!]

Φιλικά Γιάννης !
Hemispheric Dominance Inventory Test
Κάντε το τεστ !

‘’Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ’’

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2003, 16:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειχα ακουσει πως οσα ατομα γραφουν με το αριστερο χερακι (οχι το καλο κατα την αποψη των γιαγιαδων μας) ουσιαστικα χρησιμοποιουν πιο πολυ το δεξι ημισφαιριο του εγκεφαλου και σαφως το αντιθετο με τους δεξιοχειρες (αυτοι που γραφουν με το καλο χερακι!)
Γιαυτο το λογο δεν πρεπει να επιμενουμε να αλλαξουν χερι τα ατομα που γραφουν με το αριστερο (οπως γινοτανε παλια στο σχολειο) γιατι μπερευονται σε μερικες περιπτωσεις οι λειτουργιες των δυο ημισφαιριων.

Κανοντας το τεστ με εκπληξη ειδα το αποτελεσμα: Χρησιμοποιω κυριως το αριστερο ημισφαιριο του εγκεφαλου. Η εκπληξη ειναι γιατι ειμαι αριστοχερη και περιμενα βαση της παραπανω λογικης να βγει το αναποδο αποτελεσμα...η μηπως ετσι εξηγητε το γεγονος οτι σε πολλα πραγματα χρησιμοποιω εξισου καλα και τα δυο μου χερια?

Χμμμμμμ......

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.

Edited by - Mara on 07/09/2003 16:26:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2003, 17:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι δεξιόχειρας και όπως ήταν αναμενόμενο το αποτέλεσμα ήταν οτι χρησιμοποιώ περισσότερο το αριστερό ημισφαίριο . Πάντως , ενω η συμπεριφορα των παλιων σχετικα με τους αριστερόχειρες είναι άκρως αρνητική για τα παιδιά , χωρίς να το θελουν τα κανουν να εξασκήσουν και το άλλο ημισφαίριο που χρησιμοποιείται λιγότερο . Είναι καλό να εξασκείς και το άλλο ημισφαίριο και κυρίως να εξασκείσαι στην συνεργασία και των δύο . Ετσι υπάρχει καλύτερη επικοινωνία μεταξύ τους και ισοροπία . υπαρχουν διαφοροι μέθοδοι...μεσω της ορασης , του χειρισμου των χεριων και άλλοι . Ο εγκέφαλος είναι και αυτό ενας μυς και αναλόγως την εξασκηση "αναπτύσεται"...έτσι όταν βελτιώνεσαι στον χειρισμό και έλεγχο ενος μερος του σωματος σου το αντίστοιχο κεντρο του εγκεφάλου ενεργοποιείται περισότερο .

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 02:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Είμαι εκ γεννετής αριστερόχειρας και με ανάγκασαν να αλλάξω χέρι ώστε να γράφω με το δεξί, όταν ήμουν μικρός.)
'
Τα αποτελέσματα για το ποιά πλευρά χρησιμοποιώ περισσότερο ήταν οτι 10 απο τις απαντήσεις, ανήκαν στη χρησιμοποίηση του δεξιού ημισφαιρίου και οι υπόλοιπες 8 ανήκαν στη χρησιμοποίηση του αριστερού.
Επομένως κατά βάση χρησιμοποιώ το δεξί ημισφαίριο αλλά η απόσταση δεν είναι μεγάλη.


~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 15/09/2003 02:34:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 02:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είμαι δεξιόχειρας και όπως ήταν αναμενόμενο το αποτέλεσμα ήταν οτι χρησιμοποιώ περισσότερο το αριστερό ημισφαίριο . Πάντως , ενω η συμπεριφορα των παλιων σχετικα με τους αριστερόχειρες είναι άκρως αρνητική για τα παιδιά , χωρίς να το θελουν τα κανουν να εξασκήσουν και το άλλο ημισφαίριο που χρησιμοποιείται λιγότερο . Είναι καλό να εξασκείς και το άλλο ημισφαίριο και κυρίως να εξασκείσαι στην συνεργασία και των δύο . Ετσι υπάρχει καλύτερη επικοινωνία μεταξύ τους και ισοροπία . υπαρχουν διαφοροι μέθοδοι...μεσω της ορασης , του χειρισμου των χεριων και άλλοι . Ο εγκέφαλος είναι και αυτό ενας μυς και αναλόγως την εξασκηση "αναπτύσεται"...έτσι όταν βελτιώνεσαι στον χειρισμό και έλεγχο ενος μερος του σωματος σου το αντίστοιχο κεντρο του εγκεφάλου ενεργοποιείται περισότερο .

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"



Αυτό είναι καλό όταν γίνεται ενσυνείδητα απο το ίδιο το άτομο και με προσεκτικές ασκήσεις. Όταν επιβάλεται με το ζόρι σε ένα μικρό παιδί, καταστρέφονται οι δίοδοι ανταλαγής πληροφοριών ανάμεσα στα δύο ημισφαίρια, το "σύστημα" υπερφορτώνεται και "κολάει".
Tο 80% όσων αγοριών "αλλάχτηκε" το χέρι ώστε να γράφουν με το δεξί, άρχισαν να τραυλίζουν. Απο πηγή του BSA (British stammering association). Το τραύλισμα προέρχεται απο αδυναμία του εγκεφάλου να ταξινομήσει το ποσό των πληροφοριών σωστά στα δύο ημισφαίρια σε συγκεκριμένο χρόνο...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 20:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΗ ΩΣ ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΑΣ...

ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΗΣ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΜΕΡΩΝ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ...
ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ ΙΔΙΟ +ΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΑΚΙΑ...
-ΜΑ ΣΧΕΔΙΑΖΩ ΜΟΝΑΧΑ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ...-


ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ
ΑΤΜΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 22:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σέβομαι απόλυτα τον προβληματισμό σας και τις γνώσεις σας και με την διαπίστωση που πρόκειται να κάνω δε θέλω να ελαφρύνω τη βαρύτητα των σκέψεων σας αλλά απλά να χιουμορίσω λίγο χρησιμοποιώντας και τα δυο ημισφαίρια μου.
Η παρούσα κυβέρνηση αν και αριστερίζουσας ιδεολογίας (αριστερό πολιτικό ημισφαίριο) χρησιμοποιεί δεξιούς χειρισμούς σε εφαρμοσμένο επίπεδο.Τελικά τι συμφέρει πλέον στον τόπο μας να κυβερνάται απο δεξιόχειρες ή αριστερόχειρες?Ο ντε Γκρέτσια που ανήκει?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 01:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οπως και να το κανουμε οι μεγαλυτερες μορφες του αιωνα μας ηταν αριστεροχειρες.

ειχα δει καποτε σε μια ερευνα οτι μερικες χιλιαδες αριστεροχειρες πεθαινουν καθε χρονο σε ατυχηματα που οφειλονται στην προσπαθεια τους να χρησιμοποιησουν εργαλεια και μηχανηματα που ειναι κατασκευασμενα για δεξιοχειρες

επισης καθε χρονο σε μια πολη στην αγγλια διοργανωνεται ενα πανηγυρι που στη ουσια ειναι η γιορτη των αριστεροχειρων και εκει πουλανε εργαλεια και οτι μπορει να χρησιμοποιησει καποιος τα οποια ειναι φτιαγμενα για αριστεροχειρες

ποτε δεν φανταζομουν οτι το να αγορασεις ενα απλο mouse ειναι κατι το οποιο μπορει να σε εκνευρισει αρκετα οταν εισαι αριστεροχειρας

και φυσικα για μενα δεν υπαρχει μεγαλυτερο γελιο απο το να βλεπω ανθρωπους που χρησιμοποιουν και καλα "σωστα" τα μαχαιροπηρουνα οταν τρωνε ολο μανουβρες ειναι προσεξτε και θα δειτε πολλα που περνανε απαρατηρητα αλλα οταν εχεις στο μυαλο σου αριστεροχειρες και δεξιοχειρες τοτε κατι αλλαζει στο ολο σκηνικο

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 04:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σέβομαι απόλυτα τον προβληματισμό σας και τις γνώσεις σας και με την διαπίστωση που πρόκειται να κάνω δε θέλω να ελαφρύνω τη βαρύτητα των σκέψεων σας αλλά απλά να χιουμορίσω λίγο χρησιμοποιώντας και τα δυο ημισφαίρια μου.
Η παρούσα κυβέρνηση αν και αριστερίζουσας ιδεολογίας (αριστερό πολιτικό ημισφαίριο) χρησιμοποιεί δεξιούς χειρισμούς σε εφαρμοσμένο επίπεδο.Τελικά τι συμφέρει πλέον στον τόπο μας να κυβερνάται απο δεξιόχειρες ή αριστερόχειρες?Ο ντε Γκρέτσια που ανήκει?


ΘΑ ΕΝΟΙΩΘΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΤΟΝ ...ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ....;
ΙΔΙΟ ΤΟ ΖΩΔΙΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ...+ Ο ΩΡΟΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΖΩΔΙΟ ΤΟΥ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΟΜΕΝΟΥ ΑΡΧΗΓΟΥ...

Ω! ΜΗΤΕΡΑ...ΤΙ ΚΑΡΜΑ...
ANYWAY...
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΟΥ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 11:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε/η endorama

Και να ηταν μονο το "ποντικι" του υπολογιστη!!! Παρατηρησε εναν αριστεροχειρα να προσπαθει να ανοιξει ενα κονσερβοκουτι με το ανοιχτηρι!!! Πιστεψε με παιδευτικα πολυ μεχρι που καταφερα... και βρηκα ανοιχτηρι για αριστοχειρες!!

Δυστιχως το μεγαλυτερο ποσοστο των εργαλειων ειναι φτιαγμενα για δεξιοχειρες - και αυτο το λεω απο προσωπικη ταλαιπωρια και πειρα

Με ηρεμει ομως το γεγονος

quote:
οι μεγαλυτερες μορφες του αιωνα μας ηταν αριστεροχειρες

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 12:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρατηρησε εναν αριστεροχειρα να προσπαθει να ανοιξει ενα κονσερβοκουτι με το ανοιχτηρι!!!
ναι της ξερω αυτες της μικροδυσκολιες της βιωνω καθε μερα (ελα ρε που το βρηκες το ανοιχτηρι?) η λιστα με τα αντικειμενα που χρησιμοποιουν ετσι απλα στην καθημερινη τους ζωη οι δεξιοχειρες και ταλαιπωρουν εμας τους διαφορετικους (αναποδους για να χρησιμοποιησω την λεξη που μας κολησανε) ειναι απλα ατελειωτη και για να πω το πιο απλο απο ολα αλλα και το πιο ανωδυνο (προσφατα το συνειδητοποιησα δεν με ενοχλουσε) οι πορτες των σπιτιων ειναι λιγο μυστηρια η φαση εκει.

το μπρικι ομως ειναι η εκδικηση μας (απο δικη μου παρατηρηση-εχω κολημα να παρατηρω τι κινησεις κανουν οι δεξιοχειρες και τους εχω πιασει πολλες φορες να κλεβουν με το μπρικι )

αληθεια ξερει κανενας το ποσοστο αριστεροχειρων ανδρων-γυναικων?

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 03:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πιστεψε με παιδευτικα πολυ μεχρι που καταφερα... και βρηκα ανοιχτηρι για αριστοχειρες!!

Μια από το ίδια και εγώ! Ανοιχτήρι και ψαλίδι (αυτό τα δυο κι αν ήταν πίκρα άπό παλιά...)

Εκτός από το τραύλισμα που ανέφερε ο reptilesalonica σύμφωνα με έρευνες πάρα πολλοί που υποχρεώθηκαν να αλλάξουν και να γράφουν με το δεξί χέρι παρουσίασαν δυσλεξία. Αλλοί σε ελαφρύτερη και άλλοι σε βαρύτερη μορφή.



"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 18:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ και για να μην μείνω έξω από το ίδιο μου το θέμα !
Αριστερόχειρας και βγήκα αριστερομυαλος(?σωστό?) 18-2
[Έχω μεγάλο πρόβλημα γιατρέ μου !]?

Φιλικά Γιάννης !
May The Force Be With You.


‘’Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ’’

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 03:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tο 80% όσων αγοριών "αλλάχτηκε" το χέρι ώστε να γράφουν με το δεξί, άρχισαν να τραυλίζουν
το τραυλισμα ειναι κλασσικο γνωρισμα των αριστεροχειρων εγω για παραδειγμα που δεν με πιεσε κανενας να γινω δεξιοχειρας ωρες ωρες τρωω κατι κοληματα αλλο πραγμα ευτυχως ομως το παθαινω σπανια.

ειχα δει παλια ενα ντοκυμαντερ στην tv σχετικα με τους αριστεροχειρες οπου εδειχνε πολλα και θαυμαστα και ελεγε οτι η δυσλεξια κανει θραυση στους αριστεροχειρες και ειναι συνηθισμενο γνωρισμα τους και ξερω αρκετους αριστεροχειρες που ειναι δυσλεκτικοι αλλα σε light εκδοση

και εγω ειμαι σιγουρος οτι αν παω να με τσεκαρουν για δυσλεξια ολο και κατι θα μου βρουν

παντως οι δυσλεκτικοι που ειχα δει στο ντοκυμαντερ ειχαν προβλημα οχι αστεια

και μιας και ειναι η ασθενεια των αριστεροχειρων δεν ριχνεται και μια ματια εδω
http://www.bda-dyslexia.org.uk/main/information/parents/p01signs.asp
Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like you

Edited by - endorama on 22/09/2003 03:38:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yahoo
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 15:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yahoo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δυσλεξια κανει θραυση στους αριστεροχειρες και ειναι συνηθισμενο γνωρισμα τους και ξερω αρκετους αριστεροχειρες που ειναι δυσλεκτικοι αλλα σε light εκδοση


giasas paidia
exo disleksia kai eimai kai aristeroxiras ala mono grafo me to aristero(px.molibi-stilo, pirouni-koutali) ala ola ta alla ta kano me to deksi (px. mpala basket, aniktiri konserbas, pontiki ipologisti)
quote:
Και να ηταν μονο το "ποντικι" του υπολογιστη!!! Παρατηρησε εναν αριστεροχειρα να προσπαθει να ανοιξει ενα κονσερβοκουτι με το ανοιχτηρι!!! Πιστεψε με παιδευτικα πολυ μεχρι που καταφερα... και βρηκα ανοιχτηρι για αριστοχειρες!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yahoo
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 15:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yahoo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xa xa xa eimai telios

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ardeth
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2005, 12:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ardeth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή είμαι κι εγώ αριστερόχειρας, πιστεύω ότι μπορώ να εκφράσω τη γνώμη μου σχετικά με το θέμα.

Σας έχει περάσει από το μυαλό (οποιοδήποτε από τα δύο ημισφραίρια, το ίδιο κάνει :Ρ) ότι ίσως το θέμα των αριστερόχειρων να είναι πολύ πιο απλό απ' ότι λέμε; Κατά την γνώμη μου, η αριστεροχειρία οφείλεται σε

α) Βιολογικούς παράγοντες: Όπως κάποιοι άνθρωποι έχουν μπλέ μάτια, και άλλοι έχουν καφέ, ίσως έτσι κάποιοι να λειτουργούν με βάση το αριστερό ημισφαίριο (και άρα να είναι δεξιόχειρες) και άλλοι με το δεξί (αριστερόχειρες). Αν το πάρει κανείς με το DNA, ίσως κάποια γονίδια να οφείλονται για τα ημισφαίρια, και απλώς το γονίδιο που διαμορφώνει τον εγκέφαλο στο να χρησιμοποιεί το αριστερό ημισφαίριο να είναι επικρατές, και άρα να
εμφανίζεται πιο συχνά.

ή

β) Ψυχολογικούς παράγοντες: Σύμφωνα με τον sigmund Freud, κατά την ηλικία των τεσσάρων, τα παιδιά εμφανίζουν το Οιδιπιδικό Σύμπλεγμα. Με λίγα λόγια, το παιδί (π.χ. αγόρι) ερωτέυεται τον γονιό του αντίθετου φύλου (π.χ. την μητέρα) αλλά υπάρχει ένα εμπόδιο σε αυτή τη σχέση, ο άλλος γονιός (π.χ. ο πατέρας). Έτσι, ασυνείδητα, το παιδί αρχίζει να μοιάζει στον άλλο γονιό για να το ερωτευτεί ο γονιός του άλλου φύλου (π.χ. το αγόρι αρχίζει να μοιάζει στον πατέρα για να τον ερωτευτεί η μητέρα). Βάσει, λοιπόν, τον Freud, είναι πολύ λογικό το παιδί να γράφει με το ίδιο χέρι που γράφει και ο γονιός του ίδιου φύλου.


Επίσης, μπορεί να οφείλεται σε μια τάση του παιδιού για διαφοροποίηση από τα υπόλοιπα (και άρα επειδή τα πιο πολλά παιδιά γράφουν με το δεξί, πρέπει να γράψει με το αριστερό). Επιπλέον, αν δεν κάνω λάθος, έχει παρατηρηθεί ότι οι αριστερόχειρες ΔΕΝ είναι δυσλεξικοί από μόνοι τους, αλλά μόνον αν ήταν δεξιόχειρες και πιέστηκαν για να γίνουν αριστερόχειρες, ή το ανάποδο.

Όσο για το ότι οι αριστερόχειρες πεθαίνουν 9 χρόνια νωρίτερα από τους δεξιόχειρες, τι πάει να πει 'επειδή χρησιμοποιούν την αριστερή πλευρά περισσότερο από την δεξιά'... Όσο αίμα θα χρειαστεί να σταλεί στο δεξί χέρι για να γράψει την λέξη 'ποδήλατο', τόσο ακριβώς θα σταλεί και στο αριστερό για την ίδια δουλειά. Σκεφτείτε το εξής: Έχετε ένα σπίτι με δύο δωμάτια: ένα στα δεξιά και ένα στα αριστερά. Αν τοποθετήσετε το καλοριφέρ στο δεξί δωμάτιο, το πετρέλαιο θα τελειώσει σε Χ μέρες. Άν είχατε τοποθετήσει το καλοριφέρ στο αριστερό, θα είχε αλλάξει κάτι; Αντίθετα, η καρδιά είναι πιό κοντά στο αριστερό χέρι, και άρα το αίμα θα χρειαστεί να κάνει λογότερη διαδρομή για να φτάσει στο χέρι, δλδ η καρδιά θα κάνει λιγότερο κόπο για να στείλει το αίμα, και άρα θα ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ!!!

Τέλος, μην μας ξεχωρίζετε αρνητικά εμάς τους αριστερόχειρες, γιατί α) έχει παρατηρηθεί ότι οι αριστερόχειρες έχουν μεγαλύτερο δείκτη νοημοσύνης και β) θα αποκλείατε κοινωνικά κάποιον με μπλέ μάτια επειδή εσείς έχετε καφέ, η επειδή σε εκείνον αρέσει η κλασσική μουσική και σε εσάς αρέσει η jazz;


Κανένα από τα παραπάνω δεν υποστηρίζει την ύπαρξη αριστεροχειρίας λόγω κάποιας εγκεφαλικής αναπηρίας, ή νοητικής δυσκολίας, καθώς και ότι υπάρχει 'σωστό' και 'λάθος' χέρι για να γράφουμε, απλώς ότι υπάρχει το 'διαφορετικό'. Εξάλλου, θα είχε κανένα νόημα να ζούμε αν ήμαστε όλοι ίδιοι; :Ρ

Φυσικά, αυτή είναι μονάχα η γνώμη μου, και δεν μπορώ να πώ ότι είναι απόλυτη ή ότι είναι η μοναδική εξήγηση, από την στιγμή που είμαι 15 και δεν έχω σπουδάσει βιολογία ή ψυχολογία για να ξέρω αρκετά πάνω στο θέμα, απλώς συνέδεσα μερικά πράγματα που ξέρω με το θέμα.


Φιλικά,

- Νικόλας


Υ.Γ. Γράφω με το αριστερό, χρησιμοποιώ μαχαιροπίρουνα και με τα δύο, και όλα τα υπόλοιπα τα κάνω με το δεξί, και στο test για το ποιό ημισφαίριο χρησιμοποιούμε πιο πολύ (http://www.web-us.com/brain/braindominance.htm) μου βγήκε 13/18 δεξί ημισφαίριο και 5/18 αριστερό


-------------
Think much
say less
write nothing.

Edited by - ardeth on 05/06/2005 12:59:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Georget
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 16:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Georget  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι από τότε που γεννίθηκα ήμουν δεξιόχειρας, αλλά μου έβγαλε το test πώς χρησιμοποιώ περισσότερο το δεξί μέρος (11/18). Έχω πρόβλημα; :pΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arithanis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Haiti
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 10:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arithanis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γιατί άραγε να είσαι προκατειλημμένος για το που θα κάτσεις στο σινεμά ή γιατί να μην είσαι εξίσου καλός σε Άλγεβρα και Γεωμετρία. Κι άμα δε γουστάρεις το χορό τι σημαίνει ? Κι αν η αίσθηση της ώρας είναι συνάρτηση του μαγνητικού πεδίου της γης που μέσα στα τσιμέντα είναι αποδυναμωμένο? Κι αν έχεις τεχνικές να ψυχολογείς τις κινήσεις του άλλου όσο τον παρακολουθείς να μιλά? Κι αν θες να λες well-reasoned things in a humorous way? Κι αν θυμάσαι μόνο ότι χρειάζεσαι(πχ μόνο τις όμορφες, οι άσχημες περναν απαρατήρητες)?

Κι αν δεν ήσουν σε καλή μέρα, είχες και πεσμενο βιορυθμό, και η ελξη του Κρονου έφερε όλα τα εγκεφαλοζούμια στο αριστερό ημισφαίριο επειδή χτές κοιμήθηκες από εκείνη τη πλευρά?

Κι αν ακόμη έχεις υψηλό IQ? Σημαίνει ότι ξέρεις να συμπεριφέρεσαι?

ΔΕ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΤΕΣΤ.

ΠΙΕΣΤΕ 3-4 ΦΡΑΠΕΔΟΥΜΠΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΕ ΣΕ ΜΕΡΟΣ ΜΕ ΥΓΡΑΣΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΝΤΕΖΑΒΟΥ ΚΑΙ hunches ΘΑ ΕΧΕΤΕ. ΠΑΤΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ... ΑΛΛΑΞΤΕ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ... ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ. ΚΑΝΤΕ ΚΑΝΑ ΤΣΑΓΑΚΙ ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΓΙΝΑΤΑΙ ΠΡΟΦΗΤΕΣ. ΠΑΝΤΕ ΣΕ ΜΕΡΗ ΜΕ ΕΛΛΕΙΨΗ ΟΞΥΓΟΝΟΥ (ΒΟΥΝΟΠΛΑΓΙΕΣ) . ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ : ΠΑΝΤΕ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΣΙΜΠΗΣΤΕ ΚΡΥΦΑ ΜΙΑ ΦΙΑΛΗ ΟΞΥΓΟΝΟΥ ΚΑΙ ΡΟΥΦΗΞΤΕ ΓΙΑ 5 ΛΕΠΤΑΚΙΑ ...ΧΕ,ΧΕ,ΧΕ.

Φυσικά και αστειεύομαι. Φυσικά και μιλάω σοβαρά. Φυσικά και σοβαροφανώς αστειεύομαι. Φυσικά αστειευόμενος δήθεν σοβαρομιλώ.


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5979&whichpage=4&ARCHIVE=

τα πάντα ρειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy