ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΖΗΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dottore
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Mexico
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2002, 15:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dottore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλοι συνέλληνες.

Θα ήθελα για λίγο την προσοχή σας και μη βιαστείτε να γελάσετε με το θέμα που σας θέτω και επί του οποίου ζητώ τη γνώμη σας.

Μπορεί να σας φανεί παράξενο το ότι ασχολούμαι με δύο αμερικανο/εβραιο-αυστραλιανές τηλεοπτικές παραγωγές, αλλά πιστεύω ότι κάποτε, κάποιος θα πρέπει να το κάνει.

Εντάξει, μπορεί να είναι ό,τι πρέπει για να περάσει κάποιος μία ώρα αποχαυνωμένος μπροστά στην οθόνη της τηλεόρασής του, αλλά έχω πλέον αγανακτήσει με αυτόν τον άγριο και ξεδιάντροπο βιασμό της ένδοξης ελληνικής ιστορίας.

Ας αρχίσω με τα υπαρκτά πρόσωπα, δηλαδή τον Ηρακλή και τον Ιόλαο.

Θυμάμαι καλά ή με απατά η μνήμη μου; Ο Ιόλαος δεν ήταν ανιψιός του Ηρακλή; Ας κάνω ότι με απατά και ας δω τον "μικρό" Ιόλαο ως κολλητάρι του "Herc"όπως πολύ συχνά αποκαλούν οι φίλοι του τον Ηρακλή, εφόσον έτσι το θέλει ο "κύριος" Sam Raimi, ο παραγωγός της σειράς.

Μαζί λοιπόν με τα δύο φιλαράκια, πολλές φορές εμφανίζεται και κάποιος Σαλμόνιος ο οποίος είναι ένας γλοιώδης τύπος που θα πουλούσε ακόμα και τη μητέρα του για μερικά χρυσά νομίσματα.

Ο ίδιος αυτός "κύριος" είναι και ο εμπνευστής του ονόματος των πρώτων ολυμπιακών αγώνων, οι οποίοι έγιναν υπό την αιγίδα του Ηρακλή και στους οποίους εμφανίστηκαν για πρώτη φορά στην "ιστορία" της ανθρωπότητας τα γνωστά σε όλους μας hot dogs και όπου γενικός (ναι, γενικός) ολυμπιονίκης ήταν μία σιλικονάτη "κυρία", η Αταλάντη.

Μήπως το όνομά της σας θυμίζει τίποτα;

Μήπως την Atlanta των Η.Π.Α.; Χμμμ ας το δεχτούμε και αυτό...

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι δουλειά είχε ο Ηρακλής με τον Ιόλαο και έναν αγρότη και έναν δολοφόνο στο σκηνικό της γέννησης ενός "θείου βρέφους" που θα σήμαινε το τέλος της λατρείας των προαιώνιων ολύμπιων Θεών;

Και ποιος είναι τελικά αυτός ο περιβόητος ληστής, ο Αυτόλυκος;

Μήπως είναι ο γνωστός κίναιδος Ρομπέν των δασών της αγγλικής λογοτεχνίας;

Από πότε η Αφροδίτη έγινε ξανθιά σιλικονάτη χαζογκόμενα και μεγαλύτερη πόρνη από τη Σάρα, τη σύζυγο του Αβραάμ;

Από πότε ο Άρης έγινε χειρότερο απόβρασμα από τον εβραίο Κάιν;

Πότε η Αθήνα θύμιζε μουσουλμανική πόλη με παζάρια, τουμπελέκια και σαρίκια;

Και πείτε μου, θυμάστε ποτέ τον Ηρακλή να γκρεμίζει ιερό Έλληνα Θεού, ακόμα και αν επρόκειτο για ιερό της Ήρας;

Για να μην αναφέρω το αλφάβητο που χρησιμοποιούν το οποίο μοιάζει με γραμμική... ω...!!!

Αλήθεια, πέρασε ποτέ από την ελληνική ιστορία κάποια Ζήνα "πριγκίπισσα-πολεμίστρια";

Και όμως, σύμφωνα με την "κυρία" Bernadette Joyce, υπήρξε και μάλιστα ήταν γκόμενα του Ηρακλή, του Άρη και του Ορφέα ή του Ορέστη, μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή, ο οποίος, όμως, ήταν μαύρος...!!!

Και ποια είναι αυτή η συνοδός της, η Γαβριέλλα;

Το Γαβριέλλα δεν είναι το θηλυκό του εβραϊκού ονόματος Γαβριήλ;

Ποιος είναι αυτός ο σκούντουφλος ο Ιόξερος (Joxer);

Γιατί η Ζήνα όποτε συναντά Έλληνα Θεό, τον αρχίζει στις σφαλιάρες;

Αυτό όμως που κυριολεκτικά με έβγαλε από τα ρούχα μου, ήταν το επεισόδιο της Τρίτης 26/2/2002 όπου μέσα σε ένα επεισόδιο:

Η Ζηνα πρόκειται να γεννήσει ένα παιδί, το οποίο θα καταστρέψει τους Ολύμπιους Θεούς.

Ο Ζευς διατάζει τον Άρη να την σκοτώσει από φόβο μην χάσει την εξουσία δίνοντάς του υπόσχεση ότι θα του επιτρέψει να σκοτώσει και τον Ηρακλή.

Η Ήρα συμμαχεί με τον Ηρακλή (ναι, παίζει και αυτός στο επεισόδιο) βοηθώντας τον να σκοτώσει τον Δία με ένα οστό από τα πλευρά του Κρόνου πράγμα που καταφέρνει λίγα λεπτά αργότερα και αφού έχει φαει καμία δεκαριά κεραυνούς από τον πατέρα του...

Τελικά η Ζήνα γεννάει ένα κοριτσάκι και το ονομάζει... Εύα...

Ελπίζω να μην σας κούρασα και αν το έκανα σας ζητώ συγγνώμη, αλλά κάπου έπρεπε να τα πω.

Είμαι Έλλην, πιστεύω στον ένα και μοναδικό Έλληνα Θεό, τον Ποιμάνδρη (τον οποίο γνώρισα μέσα από τα κείμενα του Ερμού του Τρισμεγίστου) και στις θεότητες (κάτι σαν τους αγίους των ιουδαιοχριστιανών) που δημιούργησαν τη ζωή σε αυτόν τον πλανήτη.

Θέλω να πιστεύω ότι συμμερίζεστε κάποιες από τις απόψεις μου και ότι και εσείς έχετε ενοχληθεί από αυτήν την κατάντια των τηλεοπτικών παραγωγών που πολύ φοβάμαι ότι ο απώτερος σκοπός τους είναι να αλλοιώσουν και τελικά να σβήσουν την ένδοξη Ελληνική ιστορία, που γράφτηκε με αίμα και ιδρώτα, ιδρώτα που σε καμία περίπτωση δεν χύθηκε σε ομοφυλοφιλικά κρεβάτια, όπως οι ανθέλληνες προσπαθούν αιώνες τώρα να περάσουν.

Τέλος, ευχαριστώντας σας, σας δίνω ένα μικρό παράδειγμα του τι έχουν προσφέρει αυτές οι δύο τηλεοπτικές σειρές στους έλληνες νέους.

Σε κάποιο ελληνικό σχολείο, στην ερώτηση της δασκάλας "ποια ήταν η γυναίκα του Ηρακλή;" ένας μαθητής απάντησε... η Ζήνα...

By Dottore

akhenaton
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2002, 20:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akhenaton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρομαι που επιτελους και καποιος αλλος θαθελε πολλυ να μυνησει αυτους τους ασχετους που αμαυρωνουν την πολιτιστικη κληρονομια της μυθολογιας μας.το θεμα που εθιξες το σκεφτομαι απο τοτε που κυκλοφορησε η σειρα και το μονο που μπορω να πω ειναι οτι αγανακτω.καμμια φορα ψαχνοντας τα συνθετα μας ξεφευγουν τα απλα,και αυτο ειναι ενα σοβαρο θεμα παρ΄΄οτι φαινεται απλο.Τελος παντων ελπιζω αν οχι εγς να βρεθει καποιος να βαλει στην θεση τους αυτους τους ασχετους?η προπαγανδιστες κατα του οτιδηποτε ελληνικου.φιλικα akhenaton


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zargeas
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2002, 16:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zargeas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zargeas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος zargeas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου dottore, δεν πρέπει να αντιμετωπίζουμε αρνητικά αυτές της δύο σειρές. Είναι καθαρά μια φανταστική (ας το πούμε) διαστρέβλωση της ελληνική μυθολογίας. Όμως δεν υπάρχει λόγος για να ανησυχούμε. Εγώ προσωπικά ξέρω ότι οι Έλληνες Θεοί που λατρεύω είναι τελείως διαφορετικοί από αυτούς που παρουσιάζονται σε αυτές τις σειρές. Δεν με ενοχλούν, αυτοί οι άλλοι θεοί ακόμα και αν έχουν τα ονόματα των δικών μου.

zargeasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2002, 17:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε αυτόν τον πολιτισμό που ζούμε όπου δεν υπάρχει σχεδόν τίποτε ιερό και όπου όλα έχουν την τιμή τους (την οικονομική και όχι την πνευματική)πολλά ακόμα έχουμε να δούμε.

Ρώτησαν κάποια φορά τον Γκάντι, τι άποψη είχε για τον Δυτικό πολιτισμό και αυτός αφού σκέφτηκε απάντησε:

"Χμμ, θα ήταν καλή ιδέα."

Πάντως από ότι είμαι σε θέση να γνωρίζω δεν έχει δεινοπαθήσει μόνο η αρχαία ελληνική μυθολογία αλλά σχεδόν ... όλη η παγκόσμια μυθολογία κσι οι θρησκείες. Πριν λίγους μήνες π.χ. μια δικτυακή ομάδα Ινδουιστών διοργάνωσε ένα δημοψήφισμα-διαμαρτυρία ενάντια στους παραγωγούς διότι έδειχναν την Ζήνα να βοηθείται από τον Κρίσνα για να σώσει την Γαβριέλα από τον βασιλιά των δαιμόνων.

Το link είναι αυτό http://www.hindunet.org/anti_defamation/xena/

Σε αυτήν την περίπτωση το θράσος των παραγωγών ήταν τεράστιο διότι ενώ η αρχαία ελληνική θρησκεία λατρεύεται από μια μικρή ομάδα ανθρώπων, ο Ινδουισμός είναι η τρίτη μεγαλύτερη θρησκεία του κόσμου σήμερα.

Είναι σαν να δείχνουν, σήμερα στην Ελλάδα, π.χ. την Ζήνα να ζητάει την βοήθεια του Χριστού για να σώσουν την Γαβριέλα από τον... Σατανά μαζί με μπουνιές, κλωτσιές της Ζήνας και κανά ψιλοθαυματάκι του... Χριστού.

Εδώ δεν τρομάξαν σε αυτήν την περίπτωση θα σκεφτούν εμάς;

Αλλά δεν φταίνε μόνο αυτοί, φταίμε και εμείς. Όταν οι μύθοι π.χ. του Ηρακλή διδάσκονται στο Δημοτικό, λες και είναι χαζό-παραμυθάκια των αρχαίων, χωρίς να αναδειχτεί ο συμβολισμός τους και το μυστηριακό τους υπόβαθρο, περιμένουμε εμείς να καταλάβουν οι νέοι την αποβλακωτική και εξευτελιστική τους παρωδία από τους Μεγαλοεμπόρους της Εποχής μας;

Έτσι αν και εκνευρίζομαι,όπως ο dottore κλίνω περισσότερο προς την άποψη του νέου φίλου μας Zargea (καλωσήρθες Zargea)και δεν τους δίνω "τροφή" με την προσοχή μου και την συνείδησή μου.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2002, 18:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες και απο εδώ φίλε Ζαγρέα.
Θα διαφωνήσω όμως μαζί σου, στον τρόπο που αντιμετωπίζεις τις ξένες αυτές σειρές. Και εννοώ το "... άσε δε πειράζει, ειναι μια φανταστική διαστρέβλωση..."

Οι σειρές αυτές φίλε μου, απευθήνονται στίς ΑΓΝΕΣ παιδικές ψυχούλες. Τι καλά λοιπόν που είναι να ΜΗ ΤΟΥΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!! Αυτό λές;;;
Δε πιστεύω βέβαια ότι λές κάτι τέτοιο, αλλά στο τονίζω μιάς και έχω "ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ" την τέχνη του πρόγονού μας του ΟΔΥΣΣΕΑ, επάνω στους τρόπους που μπορεί κάποιος να πετύχει την ΑΛΩΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ...
Ειμαι αρκετά αλληγορικός, αλλά νομίζω οτι έτσι μπορούμε να αντιληφθούμε ακόμα περισότερες προεκτάσεις απο το θέμα.

Ας μην λοιπόν δεχόμαστε τις ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ που θέλει το ΧΟΛΥΓΟΥΝΤ να ταίζει ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, γιατί

...ΣΕ ΑΥΤΑ ΑΝΗΚΕΙ Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zargeas
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2002, 20:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zargeas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zargeas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος zargeas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κέλσο καλώς σε βρήκα και εδώ. Όμορφα είναι τα λόγια σου. Πες μου όμως μπορούμε να κάνουμε κάτι για όλα τα παιδιά του κόσμου εμείς οι λίγοι; Είναι τρομερά δυσάρεστο. Όμως δεν είναι η αλήθεια; Ακόμα και οι Νεοδωδεκαθεϊστές στην Ελλάδα πέρα από το ότι είναι λίγοι είναι χωρισμένοι σε ένα σορό αιρέσεις και ομάδες! Αυτό δυσκολεύει πολύ τα πράγματα. Διότι δεν υπάρχει ενότητα έτσι. Και, υπάρχει περίπτωση να αναγνωριστεί το Δωδεκάθεο ως υπαρκτή Θρησκεία με αυτήν την κατάσταση; Εδώ υπάρχει μεγάλο πρόβλημα φίλε μου. Μεγαλύτερο από την Ζίνα και τον Χέρκ. Η πλάκα είναι ότι κάποιοι Δωδεκαθεϊστές θέλουν να γίνει και επίσημη θρησκεία του κράτους το Δωδεκάθεο ενώ καν ως θρησκεία αγνοείται η σημερινή ύπαρξή της. Είναι για γέλια. Αχ! Τι λες για αυτό; Ένας Ιουλιανός μας σώζει νομίζω…

zargeasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2002, 22:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου "Zargea".

Έχω την άποψη ότι ο καθένας είναι άξιος της μοίρας του και το ίδιο αφορά και τους λαούς και τα έθνη.

Είμαστε σε ένα στάδιο πολιτισμικού εκφυλισμού. Οι ψυχές μας διψάνε και νομίζουμε ότι θα ξεδιψάσουν απλώς με την επαναφορά παλιών ιδεολογιών ή θρησκειών κι έτσι στηριζόμαστε σε παλιές συνταγές.

Το να επαναφέρουμε παλιές συνήθειες, θρησκείες ή έθιμα δεν θα μας αλλάξει εσωτερικά. Μάλλον το αντίθετο πρέπει να γίνει, να αλλάξουμε εσωτερικά και τότε θα βρούμε νέες πολιτισμικές και θρησκευτικές μορφές αντάξιες των αλλαγών που έχει γίνει στην συνείδησή μας.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2002, 15:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τον καλό φίλο Θώτ.
'Αλλωστε "το νέο κρασί δεν μπαίνει ποτέ σε παλαιούς ασκούς".
'Ολα αυτά εμένα προσωπικά με αφήνουν παγερά αδιάφορο θα έλεγα!!!
Εδώ προσπαθόύμε να "απαλλαγούμε" απο τη ΣΤΕΝΗ έννοια της θρησκείας, ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ, και άλλοι προσπαθούν να φτιάξουν μιά ακόμα θρησκεία!!!
Θρησκεία = Δόγμα
Δόγμα = 'Ορια
'Ορια = Φραγμός στην περεταίρω προσέγκιση της 'Αλήθειας, αυτής της Αλήθειας όπως εμφανίζεται μέσα απο τίς διάφορες και ποικήλες εκδηλώσεις της στον ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ...

Ας μου απαντήσει λοιπόν κάποιος, τι θα κερδίσει παραπάνω ο ερευνητής μέσα απο την νεοϊδρυθήσα θρησκεία;;;
Και ας μπώ και λίγο "πιό βαθειά". Ποιος θα ορίσει το τελετουργικό τυπικό;;;
Ποιός θα ορίσει τα μυστήρια;;;
Ποιοός αν θές φίλε μου Ζαγρέα, θα οργανώσει το ιερατείο της;;;

Δε θα ήθελα να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι όλα αυτά γίνονται για κάποιους απότερους σκοπούς... αλλά να που είμαι κοντά σε αυτό το συμπέρασμα, ΔΥΣΤΥΧΟΣ.
Και το χειρότερο είναι ότι όλοι "αυτόι", που είναι αντίπαλοι με τους "άλλους" είναι ότι εποφθαλμιούν τις θέσεις τους και τις εξουσίες τους

Σίγουρα ένας Ιουλιανός θα έσωζε μια κατάσταση;;; Μα για να υπάρχει ένας Ιουλιανός, θα πρέπει να υπάρχουν και οι ανάλογοι για να τον "ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ". Υπάρχουν;;;

Ας μην ταλανιζόμαστε μέσα στα διάφορα ονόματα. Τι κι άν ο Ποσειδώνας, λέγεται Αη Νικόλας;;;
Η ουσία είναι που μετράει. Αυτοί λοιπόν που μένουν στα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ, κατα τη ταπεινή μου γνώμη, ΑΓΝΟΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ!!!
Ας μη τους μοιάσουμε λοιπόν...

Φίλος με όλους και με όλα,
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pythagoras
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2002, 21:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pythagoras  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Pythagoras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γειά σας.
Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σας, όσον αφορά το Δωδεκάθεο και τις κινήσεις ορισμένων για την αποδοχή του.
Προσωπικά δεν αποδέχτηκα τα τελευταία χρόνια, "φυσικά από τη στιγμή που άρχισα να είμαι ικανός να κρίνω και να εξετάζω μόνος μου" τη λαϊκή εκδοχή του.
Όπως την γνώριζαν ακόμα και στην Αρχαία Ελλάδα.
Γνωρίζουμε όλοι περί αυτού.
Είχε τόσο μεγάλο βάθος αυτή η "θρησκεία" που για μένα μόνο αυτό δεν ήταν.
Πιστεύω πως από την αρχή ως το τέλος ήταν φιλοσοφία και κάθε προσπάθεια για την αποδοχή της από ορισμένους, μοιάζει στα μάτια μου ή πολύ πονηρή ή πολύ ανόητη.
Είπα όμως, ότι την πεποίθηση μου (ότι η Αρχαία Ελληνική πίστη δεν ήταν θρησκεία, αλλά φιλοσοφία), τη διαμόρφωσα από τη στιγμή που μεγάλωσα, διάβασα...και κατάλαβα!!!!
Ότι τουλάχιστον έχω καταλάβει ως τώρα, γιατί η άλλη άκρη του νήματος είναι ακαθόριστη.
Για ποιό λόγο το τόνισα φίλοι μου, νομίζω καταλαβαίνετε.
Γιατί αυτή είναι η θέση μου σχετικά με τον Ηρακλή και τη Ζήνα και τις επιπτώσεις που έχει αυτή στα παιδιά, τα δικά μας και όλου του πλανήτη.
Άλλωστε ποιός από εμάς θυμάται τηλεοπτικές σειρές του παρελθόντος που παρακολουθούσαμε με πάθος??? Όσα από αυτά εξελιχθούν σε υγιείς σκεπτόμενους ανθρώπους και αναζητήσουν την αλήθεια των πραγμάτων, σχετικά με ότι ασχοληθούν, δε θα την αναζητήσουν στην τηλεοπτ. σειρά της περασμένης δεκαετίας, θα τη βρούν εκεί που πρέπει.
Ζημιά κάνουν οι σειρές αυτές, το δέχομαι όπως κάθε νόμισμα έχει 2 όψεις,(εγώ ο ίδιος μάλιστα δεν έχω σπίτι μου τηλεόραση και υπάρχουν λόγοι...) δεν είναι όμως τραγική κατά τη γνώμη μου.
Παρ όλα αυτά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν οι εκπομπές αυτές.
Πιστεύω πως αυτό που έγινε από τους δικτυακούς ινδουιστές, μπορεί να έχει ακριβώς την ίδια συνέχεια από εμάς, κατόπιν και από άλλους και από άλλους, ώσπου να βγει κάτι.
Γιατί όλα τα μεγάλα πράγματα ξεκινάνε από πολύ μικρά και μόνο το πάθος και η θέληση τα ποτίζει και τα κατευθύνει.
Για μένα φίλοι μου, αυτή είναι η λύση.

Με εκτίμηση
Πυθαγόρας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

selima
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2002, 01:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους selima  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γειά σας.
Τελευταία ακούστηκαν πολλά για τα λεγόμενα ριάλιτι τηλεπαιχνίδια σκουπίδια,τα οποία ωφείλουμε να σημειώσουμε πως δεν απευθείνονται σε παιδικές ηλικίες.
Όμως τα έργα Ζήνα και Ηρακλής απευθείνονται κυρίως σε παιδιά μικρής ηλικίας αν κρίνω και από την ώρα προβολής τους.
Είμαι μητέρα δύο ανήλικων παιδιών και αυτό που με συγκλόνισε είναι οι απίστευτες σκηνές βίας που εξελίσονται.
Σε κάποιο επισόδειο έδειχνε τον διάβολο με φρικιαστική μορφή να παλέυει με την Ζήνα.
Αυτό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί θρίλερ!
Και δεν μένω μόνο σε αυτά τα έργα.Τα περισσότερα παιδικά (POKEMON k.τ.λ....) θεωρώ πως είναι επιεικώς απαράδεκτα.
Αναπαράγουν συνεχώς σκηνές βίας και πολέμου.
Υστερα γιατί απορούμε όταν μικρά παιδιά πηγαίνουν στο σχολείο και σκοτώνουν συμαθητές τους;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2002, 09:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσήρθες φίλη Selima στην παρέα μας.
Μελετήθηκαν 284 επεισόδια σειρών σε αναλογικά και ψηφιακά κανάλια και προέκυψε, ότι η πιο βίαιη είναι η "Ζίνα",με 63 σκηνές βίας σε κάθε επεισόδιο της σειράς.
Όταν το παιδί ψάχνει για πρότυπα,για ιδανικά "ευτυχώς" έχει την Ζήνα.Του "μαθαίνει" μυθολογία και τί θα πει "ελληνικός τσαμπουκάς".

Εξάλλου ο καλλιτέχνης χρειάζεται και "ταλέντο"..αλλά και "τάλαντον"(νόμισμα)και "ταλαντεύεται"μεταξύ των δύο .Τα βάζει όλα στο άλλο "τάλαντον"(ζυγαριά) και διαλέγει τί υπερισχύει..

Το θέμα είναι σε τι είδους "αισθητική " απευθύνεται...πώς διαμορφώνεται αυτή κι από πότε..

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2002, 13:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπερθεματίζω όλα όσα έχουν αναφερθεί.
Και ακριβώς επειδή και εμένα το μέλλων τουν παιδιών μας με απασχολεί, ερωτώ:
Τι μπορούμε να κάνουμε;;;
Θα με ενδιέφερε να ακούσω "προτάσεις" για την αντιμετώπιση όλων αυτών των "σκουπιδιών"....

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

selima
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2002, 02:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους selima  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γεία σας.
Σας ευχαριστώ για το θερμό καλοσώρισμα.
Προσωπικά πιστεύω πως καθημερινά δεχόμαστε πολλαπλή και ποικοιλόμορφη προπαγάνδα που έχει ως στόχο μια νέα τάξη πραγμάτων.
Σε αυτή την νέα τάξη πραγμάτων σαφώς δεν είναι επιθυμητή η οποιαδήποτε μορφής ατομική αντίσταση.
Όλα τα ξενόφερτα ήθη με αφήνουν αδιάφορη.Τα must τα in και τα πρέπει εγώ τα καθορίζω με τις επιλογες.
Συμφωνώ σε μιά ισχυρή οικονομία των κρατων της Ευρωπαϊκής Ένωσης όμως δεν θέλω ν'αφομιωθώ.
Δίνω μάχη να διατηρήσω την ΕΛΛΗΝΙΚΗ μου ταυτότητα , την ιστορία,τον πολιτισμό,το ήθος,τις αρχές και τις αξίες εκείνες που υπάρχουν από τις ρίζες μου και που ποτέ δεν υπήρχαν στον δυτικό κόσμο.
Η τηλεόραση δεν έχει να μου προσφέρει τίποτα παραπάνω από απλή ενημέρωση για το τι συμβαίνει.Αν και τα δελτία ειδήσεων μου δημιουργούν αίσθημα αποστροφής και αηδίας με τον τρόπο που παρουσιάζουν τα θέματα,με τις σοκαριστικές εικόνες που προβάλουν,και την ξεδιαντροπιά οπου εκμεταλεύονται τον ανθρώπινο πόνο.
Οι ψυχαγωγικές εκπομπές απευθύνονται σε αυτό το είδος ανθρώπων που επιθυμούν να δημιουργίσουν.ΧΑΖΕΣ....ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΕΣ...με κακής ποιότητας χιούμορ.Όσο για Ντοκυμαντέρ και επιμορφωτικές εκπομπές πολύ λίγες στα κρατικά κανάλια,εκεί όπου τα νούμερα τηλεθέασης και το κέρδος ακόμα δεν πιέζου πολύ.
Σαφώς η τηλεόραση έχει δύναμη μεγάλη.Πολύ εύκολα μπαίνουν στα σπίτια μας και μας δημιουργούν πλασματικές ανάγκες κυρίως υλικές,και διαμορφώνουν τον χαρακτήρα των επόμενων γενεών.
Σαφώς όμως έχω και εγώ μεγάλη δύναμη ώστε να την έχω κλειστή.
Τί κάνω για τα παιδιά μου;
Μα φυσικά είμαι ΕΓΩ και μόνον ΕΓΩ υπεύθυνη για την σωστή κατεύθυνση και διαπαιδαγώγιση.
Όταν οι γονείς ασχολούνται,παιζουν,διαβάζουν,ζωγραφίζουν........
Όταν οι γονείς φροντίζουν να τους δίνουν ερεθίσματα να ασχοληθούν με δημιουργικές δραστηριότητες.
Όταν οι γονείς έχουν καλή σχέση αλληλοκατανόησης και αλληλοσεβασμού μεταξύ τους και το παιδί αναπτύσεται σε ένα ήρεμο περιβάλον.
Όταν το παιδί βγαίνει βόλτες,πηγαίνει εκδρομές,έχει άλλα παιδιά γύρω του να παίξει.
Όταν το παιδί ξέρει πως ότι ώρα ή και όλη την ώρα να απευθύνεται στους γονείς δεν θα αντιμετωπίσει αρνηση γιατί ο γονέας είναι ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ δεν θα νιώσει ποτέ την ανάγκη να βυθιστεί στην απέραντη μοναξιά της τηλεόρασης.
Ξέρω δεν είναι εύκολο καθόλου,και μιλώ από προσωπική εμπειρία.
Το πιο δύσκολο στις μέρες μας είναι να είσαι γονέας.Ευσυνείδητος γονέας.Εξάλου παιδί σημαίνει παιδεύω.
Όμως πραγματικά αξίζει τον κόπο.Γι'αυτούς που συνειδητά και κατόπιν πραγματικής θέλησης έγιναν γονείς,αναγνωρίζοντας από πρίν την μεγάλη ευθύνη(πιστέψτε με υπάρχουν πολλοί ασυνείδητοι γονείς) αξίζει τον κόπο!!!Είναι μεγάλος ο κόπος όμως είναι το μεγαλύτερο επίτευγμα του ανθρώπου.Να δημιουργήσει σωστούς ανθρώπους τους οποίους θα βλέπει και θα πλυμηρίζει χαρά ξέροντας πως αυτή η ολοκληρωμένη οντότητα είναι δικό του δημιούργημα.
Τέλος για να κλείσω και συγνώμη αν σας κούρασα θα ήθελα να τονίσω πως τα παιδιά χρειάζονται τον χρόνο μας,το ενδιαφέρον,την επικοινωνία και πολύ πολύ ΑΓΑΠΗ...........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2002, 12:27:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μας Selima,σαφώς δεν μας κουράζεις και συμφωνώ όπως έθεσες την άποψή σου.Οι λύσεις που μπορούμε να έχουμε είναι αυτές που μας παρουσίασες.Βέβαια είναι δύσκολο πράγματι το έργο ενός γονιού..μια και το ΄μόνο που μπορεί να ελέγξει είναι να υπάρχει αυτή η ασφάλεια,η οικογενειακή θαλπωρή και η ευχή να καταλάβει το παιδί.Γιατί υπάρχει η εφηβεία,οι παρέες,οι ανεύθυνοι εκπαιδευτικοί,το όραμα της μαντόνα.Δεν κερδίζεις γιατί αξίζεις,αλλά αξίζεις όταν κερδίζεις.Ποιός θα αμφισβητήσει το ταλέντο της εν λόγο κυρίας,όταν κερδίζει τόσα εκατομμύρια δολάρια;

Ας μου επιτραπεί να πάω λίγο πιο πέρα.Δεν θεωρώ τυχαίο το γεγονός,αυτής της εκφυλιζόμενης αισθητικής..΄στην τηλεόραση,στον κινηματογράφο,στην μουσική,στις τέχνες γενικότερα.Η αισθητική είναι η αντίληψη του ωραίου.Τί είναι όμως το ωραίο;
Ας μην ξεχνάμε ότι η αισθητική, αποτελεί πλέον κλάδο της φιλοσοφίας,γι αυτό και χρησιμοποιούμε τον πιο γνωστό σε μας όρο φιλοσοφία της τέχνης.Εκεί υπάρχει ο καλλιτέχνης,το έργο,η σχέση του καλιτέχνη με το έργο ....

Βέβαια υπάρχει τέχνη για όλα τα γούστα.Κάπου διάβασα,ότι"το αισθητικό γεγονός είναι από την φύση του δημοκρατικό.Αλλά το πράγμα αρχίζει να γινεται αυταρχικό όταν οι χυδαίοι προσπαθούν να επιβάλουν την χυδαία τέχνη σε ανθρώπους που πασχίζουν να γλιτώσουν απ' την χυδαιότητα".
Κοντά βρίσκεται και ο όρος "κιτς"..


rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2002, 19:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΗΡΑΚΛΗ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΑΣ ΑΚΟΥΣΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΜΕΝΑ ΛΟΓΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΝΑ ΤΑ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ ΜΕΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΠΩΣ ΟΤΙ ΑΠΟΣΙΩΠΑΤΑΙ ΞΕΧΝΙΕΤΑΙ.
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΖΗΝΑ: ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΪΟΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΟΥΝ.
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ: ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΗΝ "ΚΑΤ΄ ΙΔΙΑΝ" ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΚΑΙ ΛΑΤΡΕΙΑ. ΟΠΟΤΕ ΑΣ ΜΗΝ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΙΕΡΟΕΞΕΤΑΣΤΕΣ.
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΒΙΑ ΤΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ: Ο,ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΘΡΕΦΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ.
ΟΙ ΕΧΟΝΤΕΣ ΝΟΥ ΝΟΕΙΤΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
averrois
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2002, 00:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους averrois  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας καί από μένα.

Βλέπω ότι όλα τα μυνήματα συμφωνούν σε ένα θέμα.Την εμπορικοποίηση ενός ιερού ζητήματος που απαιτεί επικοινωνία με ότι πιο βαθύ βρίσκεται μέσα στον καθένε από μας.
Νομίζω πως η λύση είναι μέσα μας όπως άλλωστε καί η φύση του παρπάνω ζητήματος.
Ας βρούμε πάλι το αλήθινό νόημα αυτών των μύθων. Ας ψάξει ο καθένας καί ας προπαθήσει να αναβιώσει αυτό το νόημα όχι φωρόντας χλαμύδα καί σανδάλια αλλά βρίσκοντας τον Ηρωα μέσα του. Αυτόν που έκανε τους δώδεκα άθλους καί ας τον δείξει καί στους άλλους γινόμενος φωτεινό παράδειγμα.
Ας θυμόμαστε ότι το σκοτάδι νικιέται με φως.

Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2002, 12:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU GEIA SAS KAI KALO MESHMERI.

PRAGMATI TO THEMA DEN EINAI KAI TOSO EPIFANIAKO OSO KAI NA THELOUME NA TO DOUME.
KAI MALISTA SE POLLES XORES POU PAROUSIAZETAI AYTH H SEIRA DIXNEI DIASTREYLOMENI THN ELLHNIKH MYTHOLOGIA KAI ISTORIA.

SE POLLA EPISODIA BERDEYEI ARXAIOUS ELLHNES KAI (ELLHNIKH MYTHOLIGIA) EBRAIOUS XRISTO KELTES SAMANOUS INDOUS KAI OTI ALLO TOUS KATEBEI STO MIALO TOUS.

ALLA FILOI MOY DEN FTAINE AYTOI... ALLA EMEIS.

DEN THA PREPEI NA TA AGORAZOUME (OI THLEOPTIKOI STATHMOI).
ALLA THA PREPEI KAI NA XRHMATODOTOUNAI PARAGOGES APO TO ELLHNIKO KRATOS GIA SWSTES OMWS PARAGWGES POU EXOUN SXESH ME THN ISTORIA TOU ELLHNIKOU ETHNOUS.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΛΑΪΣ
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 21:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΛΑΪΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dottore...!ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΣΟΥ...ΔΕ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΔΙΟΤΙ
ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΙΑ...ΑΡΑΓΕ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΣΟΥ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ
ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΤΟΥΛΑΤΟΥ?ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

radamanthis
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2002, 14:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους radamanthis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ, ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ. ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΕΜΒΑΝΘΥΝΕΙ ΠΟΛΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ "ΖΗΝΑ" ΚΑΙ ΤΟΝ "ΗΡΑΚΛΗ" ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΗΚΑ, ΔΙΟΤΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΕΣΤΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΝΥΞΗ ΔΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ.ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΕΧΕΙ ΑΦΙΟΝΙΣΤΕΙ ΠΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΟΥ ΕΒΡΑΙΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΤΗΣ "ΝΕΑΣ" ΤΑΞΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ, ΠΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ.ΛΙΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΡΑΤΟΥΝ ΑΣΒΕΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΙΔΕΩΔΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΔΟΞΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ.ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ "ΛΙΓΟΙ" ΚΑΙ ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ Η ΦΩΝΗ ΤΟΥΣ ΑΔΥΝΑΜΗ. Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΙ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jmak
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2003, 21:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jmak  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλή μας Selima,σαφώς δεν μας κουράζεις και συμφωνώ όπως έθεσες την άποψή σου.Οι λύσεις που μπορούμε να έχουμε είναι αυτές που μας παρουσίασες.Βέβαια είναι δύσκολο πράγματι το έργο ενός γονιού..μια και το ΄μόνο που μπορεί να ελέγξει είναι να υπάρχει αυτή η ασφάλεια,η οικογενειακή θαλπωρή και η ευχή να καταλάβει το παιδί.Γιατί υπάρχει η εφηβεία,οι παρέες,οι ανεύθυνοι εκπαιδευτικοί,το όραμα της μαντόνα.Δεν κερδίζεις γιατί αξίζεις,αλλά αξίζεις όταν κερδίζεις.Ποιός θα αμφισβητήσει το ταλέντο της εν λόγο κυρίας,όταν κερδίζει τόσα εκατομμύρια δολάρια;

Ας μου επιτραπεί να πάω λίγο πιο πέρα.Δεν θεωρώ τυχαίο το γεγονός,αυτής της εκφυλιζόμενης αισθητικής..΄στην τηλεόραση,στον κινηματογράφο,στην μουσική,στις τέχνες γενικότερα.Η αισθητική είναι η αντίληψη του ωραίου.Τί είναι όμως το ωραίο;
Ας μην ξεχνάμε ότι η αισθητική, αποτελεί πλέον κλάδο της φιλοσοφίας,γι αυτό και χρησιμοποιούμε τον πιο γνωστό σε μας όρο φιλοσοφία της τέχνης.Εκεί υπάρχει ο καλλιτέχνης,το έργο,η σχέση του καλιτέχνη με το έργο ....

Βέβαια υπάρχει τέχνη για όλα τα γούστα.Κάπου διάβασα,ότι"το αισθητικό γεγονός είναι από την φύση του δημοκρατικό.Αλλά το πράγμα αρχίζει να γινεται αυταρχικό όταν οι χυδαίοι προσπαθούν να επιβάλουν την χυδαία τέχνη σε ανθρώπους που πασχίζουν να γλιτώσουν απ' την χυδαιότητα".
Κοντά βρίσκεται και ο όρος "κιτς"..


rosarium


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρηστος τσιρακιδης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2003, 23:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρηστος τσιρακιδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΥΟ ΣΕΙΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΘΕΑΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΘΟΔΕΥΜΕΝΗ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ!ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΝΑ ΠΟΛΕΜΑΕΙ ΤΟΥΣ VIKINGS!!! ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΕ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΜΟΔΑΣ!!!!ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΥΟ ΣΕΙΡΕΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΗΓΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΘΩΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΣΑΝ ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΑΙΣΩΠΟΥ!ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΤΟΥ 16ου ΑΙΩΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ!

ViolatorΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

plakitsa
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2011, 21:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά Συμφωνώ Με Τις Αυτά Που Λέτε Όμως Μην Ξεχνάτε Ότι Όλα Αυτά Είναι Μόνο Ένα Σενάριο. Προσπαθούν Απλώς Να Το Κάνουν Πιο Συναρπαστικό (Ούτε Κι Εγώ Είμαι Σύμφωνη Αλλά Πρέπει Να Παραδεχτώ Ότι Μ'αρέσει Πάρα Πολύ. Κυρίως Η Ζήνα Που Δεν Είναι Καν Μέρος Της Ελληνικής Μυθολογίας ! ! !) Μπορεί Αυτά Που Λέω Να Σας Φανούν Περίεργα Αλλά Πιστεύω Ότι Και Σε Σας Αρέσει Πάρα Πολύ Και Η Ζήνα Και Ο Ηρακλής Με Αυτό Το Σενάριο (Δεν Αναφέρομαι σε Όλους Αλλά Τουλάχιστον Στην Πλειοψηφία).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2011, 00:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω πω! φοβερό θέμα!!!! Με κάνει και λυπάμαι που δεν ήμουν μέλος τόσο παλιά!!

quote:
Είμαι Έλλην, πιστεύω στον ένα και μοναδικό Έλληνα Θεό, τον Ποιμάνδρη (τον οποίο γνώρισα μέσα από τα κείμενα του Ερμού του Τρισμεγίστου) και στις θεότητες (κάτι σαν τους αγίους των ιουδαιοχριστιανών) που δημιούργησαν τη ζωή σε αυτόν τον πλανήτη.


Οφειλώ να ομολογήσω ότι ποτέ στη ζωή μου δεν είχα ακούσει για τον Ποιμάνδρη!!! Καλά, το ότι η ζωή "δημιουργήθηκε" από θεότητες με βρίσκει σθεναρά αντίθετο.

Τέλος πάντων, κοντά μια δεκαετία μετά,και βλέποντας πιο ψύχραιμα τα πράγματα,το συμπέρασμα είναι ότι δεν τρέχει και τίποτα το τρομερό με τέτοιας φύσης σειρές. Όπως οι νέοι του 80 δεν έγιναν σατανιστές ακούγοντα metallica, όπως οι νέοι του 90 δεν αυτοκτόνησαν επειδή άκουγαν Cobain, έτσι και οι νέοι των 00 δεν έγιναν ασεβείς απέναντι στην αρχαία κληρονομιά επειδή έβλεπαν Ηρακλή και Ζήνα. Βέβαια δε λατρεύουν και τον Ποιμάνδρη...

Οι ιστορίες των σειρών αυτών δεν έχουν καμιά σχέση με μυθολογία, αλλά επαναλαμβάνουν την ίδια (περίπου) αμερικανοκεντρική ιστορία τοποθετώντας την σε ένα τόπο που μοιάζει (αμυδρά) με την Αρχαία Ελλάδα.


Πχ ο Ηρακλής ενσαρκώνει το υπερεγώ του ήρωα σύμφωνα με την αμερικάνική αντίληψη των πραγμάτων, ας πούμε πώς θα ήταν ο σπάιντερμαν ή ο σούπερμαν αν ζούσαν στην Αρχαία Ελλάδα... Ή πώς το βλέπει ο συγγραφέας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2011, 15:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βέβαια, είναι πάνω από όλα ιδιαίτερα "καλογυρισμένες"

Ποιος περίμενε ότι η Γαβριέλλα θα μιλά την ελληνική με τόση ευφράδεια και μάλιστα προβάλλοντας τόσο βαθιά νοήματα

http://www.youtube.com/watch?v=P1proO4jZA0&feature=player_embedded

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2011, 20:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel

Τέλος πάντων, κοντά μια δεκαετία μετά,και βλέποντας πιο ψύχραιμα τα πράγματα,το συμπέρασμα είναι ότι δεν τρέχει και τίποτα το τρομερό με τέτοιας φύσης σειρές.



Να σου πω την αλήθεια, αν και προσωπικά δε με ελκύει η αρχαιο-λατρεία ούτε και με εκφράζει η αναβίωση της αρχαιοελληνικής θρησκείας (πολυθεϊστικής ή και μονοθεϊστικής - βλέπε Ποιμάνδρης που ούτε κι εγώ τον ήξερα...)
βρίσκω τη συγκεκριμένη σειρά επιεικώς ηλίθια. Αλλά όχι μόνο αυτό, αλλά και επικίνδυνα ηλίθια. Δε μπορούμε να τα σφάζουμε και να τα μαχαιρώνουμε όλα για να πουλήσουμε δημοφιλείς τηλεοπτικές σειρές. Η ιστορία και η μυθολογία έχουν μια αξία και έχει επενδυθεί πάρα πολύς κόπος για τη διατήρησή τους. Μια σειρά που διαστρεβλώνει ιστορικά και μυθολογικά στοιχεία και που απευθύνεται σε νέα παιδιά τα οποία τώρα σχηματίζουν ιδέες και έννοιες για τον κόσμο, είναι επικίνδυνη. Εκτός από το ότι κάποια από αυτά ποτέ δε θα μάθουν ποιά είναι η πραγματική ιστορία και μυθολογία πίσω από τους πρωταγωνιστές και τις σκηνές που εμφανίζονται στη σειρά, θα μείνουν με την εντύπωση μιας αρχαίας Ελλάδας με τουμπερλέκια και παζάρια (όπως σωστά το περιγράφει ο dottore), κι ενός ατέλειωτου νυφοπάζαρου οπισθίων, κλωτσιών και δήθεν ηρωϊσμού, θα έχουν δηλαδή μια διαστρεβλωμένη εικόνα για μια ιστορική πραγματικότητα.
Δεν είναι και λίγο αυτό!

Για να μην αναφέρω τα διάφορα μηνύματα που προσλαμβάνονται μέσα από την ταινία. Για το πρότυπο "βυζιά και κλωτσιές" της Ζήνας, μαζί με λίγες λεσβιασκές πινελιές με την αγαπημένη της φίλη. Σήμερα, ότι πουλάει γίνεται πρότυπο, γίνεται ιδεολογία, γίνεται προσδιοριστικός παράγοντας της πραγματικότητάς μας. Ε, πιστεύω ότι τα πρότυπα που δημιουργούνται από τέτοιες σειρές καλλιεργούν μια μαζική ηλιθιότητα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2011, 20:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Narkissa555

Βέβαια, είναι πάνω από όλα ιδιαίτερα "καλογυρισμένες"

Ποιος περίμενε ότι η Γαβριέλλα θα μιλά την ελληνική με τόση ευφράδεια και μάλιστα προβάλλοντας τόσο βαθιά νοήματα

http://www.youtube.com/watch?v=P1proO4jZA0&feature=player_embedded




Καλά, το βίντεο είναι όλα τα λεφτά!!
Μιλάμε για ΤΑ Ελληνικά!!!

Καλιεεε!, πάρε κυρία καρπούζια πουλάω καλιεεεέ!

Φχάριστω παρά πολύ
Έτσι κι έτσι.
Γειά σου Καλημέρα, Γειά σου Καληνύχτα,
Γειά σου Καλή Noches!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2011, 00:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia,επίσης...

"Χαίρετε, χαίρετε, χαίρετε!
Γεια σου, χαίρετα!
Κάλη χαιρετά!
Μουπόλητα, Μουπόλητα!
Χανιά Ηράκλειον!!(αυτό είναι το κερασάκι στην τούρτα)"

Αλλά η Γαβριέλλα ήξερε ότι ο ψαλμός είναι δωρικού ρυθμού και το έσωσε το θέμα! Ενώ η άλλη η άσχετη το διάβαζε με ιωνικό ρυθμό και δεν "πατούσε" καλά στις συλλαβές. Αυτές είναι γνώσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2011, 02:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μουπόλητα, Μουπόλητα
Τα πόδια μας Ξυπόλυτα!

Ω, μα το Δία!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 20:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με λίγο περισσότερο μυαλό θα είχαν προσπαθήσει να γίνουν πιο πειστικοί κι όχι να δείχνουν ότι οι Τιτάνες ανασταίνονται με την καλημέρα και τους μουπόλητας, ότι κι αν σημαίνει αυτό το δεύτερο!
Η προφορά πάντως της Γαβριέλλας είναι όλα τα λεφτά!

Αυτό το "καλή - noches" τι ακριβώς είναι;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 21:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισπανελληνικά!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 21:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ νόμιζα ότι "Noches" είναι το όνομα της συγκεκριμένης..."γιγάντισσας" (να την αποκαλέσω) και με αυτόν τον τρόπο την επικαλείται.

Και πάει στο καλό... Τα "καλημέρα", "καληνύχτα", "χαίρετε" είναι τα απολύτως τυπικά μιας κοινής επίκλησης!

Τα Χανιά και το Ηράκλειο τι είναι? Τουριστική διαφήμιση?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy