ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 BLACK LIST IN ESOTERICA...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 20:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Μετα απο παραμονη αρκετου χρονου στο ενδοντερικα,
το κουτσουρεμα αρκετων γραφομενων μου,
την τρυφεροτητα που με αντιμετωπισαν οι παρα τα Ιεροσολυμα,
οι μαρτυρικες φωνες των βασανισμενων και τυρανισμενων
και τελικα διαγραμμενων γενναιων καρδιων,
που ηχουν ακομη στ'αυτια μου,
με αναγκαζει να τους αποτισω φορο τιμης,
οπως και επιτυμβια στηλη,σαν αναθημα για το αναθεμα,
και προαγγελλου μνημοσυνου και για την αφεντια μου...

1.SERPENTPAN

2.ΕΚΑΤΗ

3.ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ

4.ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ

5.DIX

6.HELIOS

and so on...

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 00:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Καλησπέρα φίλε Helios.
Κατ'αρχήν,δεν υπάρχει μαύρη λίστα.Ουδέποτε δημιουργήσαμε "γκέτο" εντός του Forum και ούτε πρόκειται.
Αν εσύ αισθάνεσαι όμως ότι αυτή η "λίστα" όντως υπάρχει,έχεις δικαίωμα στην άποψή σου.
Μη ξεχνάς όμως ότι τα μέλη που προανέφερες προκάλεσαν αντιδράσεις με τη συμπεριφορά τους,προσβάλλοντας ενίοτε τα υπόλοιπα παιδιά.
Ελπίζω πάντως να αναθεωρήσεις απόψεις!

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 00:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Φίλε Ηλιε,

μαύρη ή μη λίστα,
το θέμα είναι ότι είσαι ακόμα εδώ,
γράφεις τις απόψεις σου και κάποιοι τις διαβάζουν,
άλλοι εξοργίζονται, άλλοι αδιαφορούν,
άλλοι τις διαμάχες σου κοιτούν - μα δεν μιλούν...
γιατί το δρόμο τους να περπατούν κοπιάζουν
κι απλά χαμογελούν.
Αν Ηλιος είσαι όπως λες
κάποιοι θα δουν το φως σου
πιστεύεις δίκαιο είν να τους καις;
ή τις προσωπικές απόψεις σου
ζέστη να κάνεις καθώς μπορείς
με το χαμόγελό σου;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 01:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
Ryche χαιρετα Helios

αγαπητε Ηλιε...
ολοι χρειαζομαστε την αποψη σου...
σε διαβαζουμε και αλλοτε συμφωνουμε
αλλοτε οχι...
αλλα σιγουρα σε χρειαζομαστε..
πολλες φορες ισως αντιδρουμε στο τροπο
αλλα επειδη πιστευω στην καλη σου προθεση
και νιωθω οτι εισαι πολυ απογοητευμενος
απο τους ρασοφορους σε ασπαζομαι...
λιστα δεν νιωθω να υπαρχει...
συνεχισε...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 04:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
αγαπητέ Ήλιε,
μας μαύρισες με τις "μαύρες λίστες σου"!!!

δεν έπρεπε να λέγεσαι Ήλιος εσύ, αλλά μάυρος ήλιος!!!
οπότε περιμένουμε αλλαγή του nickname σου τώρα πιά σε

SCHWARZE ZOHNE

αν το γράφω και σωστά!!!

άσε που έτσι που το πας θα πέσεις και σε καμμιά μαύρη τρύπα!!!
θα σε κινηγήσει και η μαύρη, πάντα έρπουσα σκιά!!!

δεν θα έβαζα κανέναν σε μαύρη λίστα.
όλοι έχουν το δικαίωμα να εκφράζουν την άποψή τους.
και οι δικές σου απόψεις, κάποιες φορές με βρήκαν αντίθετή,
κάποιες άλλες όμως με βρήκαν απόλυτα σύμφωνη.
αυτό είναι το όμορφο στην ελευθερία του λόγου και τη δημοκρατία!

Υ.Γ. καλύτερα να σε φθονούν, να σε κατηγορούν, παρά να αδιαφορούν γιά την ύπαρξή σου!!!
έλεγαν κάποιοι παλιοί...

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 13:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:
με αναγκαζει να τους αποτισω φορο τιμης,
οπως και επιτυμβια στηλη,σαν αναθημα για το αναθεμα,
και προαγγελλου μνημοσυνου και για την αφεντια μου...

Ζωή σε λόγου μας.

Αμάρ ρε Helios, θα νομίζει κανείς ότι τους σκοτώσαμε

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 09:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
αχ...έχω συγκινηθεί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 09:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
ΜΑΥΡΕΣ ΛΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Ή ΜΑΛΛΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ .ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΑΤΕΛΗ ΟΝΤΑ !!
ΦΙΛΙΚΑ.....MASVIDAL.

Υ.Γ. ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΥΡΗ ΛΙΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ΑΥΤΟ ΤΟ TOPIC ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΔΩΘΕΙ ? ΑΡΑ ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 09:28:02  Εμφάνιση Προφίλ

"Ετσι είναι αν έτσι νομίζετε..."


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 14:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Τελικά ο Helios είναι το κλασσικό παράδειγμα του γνωμικού «φωνάζει ο κλέφτης......»
Ενώ μπήκε στο εσωτερικά με τσαμπουκά χιλίων φουσκωτών (αλλά μαγαζιά της νύχτας κ.λ.π) αφού έβρισε, χλεύασε, χυδαιολόγησε, κατηγόρησε άλλους ότι τα παίρνουν, άλλους ότι γίνονται βαποράκια, άλλους ότι πουλήθηκαν δεξιά και αριστερά...........
Άλλους είπε αλήτες (και μάλιστα συντονιστές), άλλους αδελφές, ομοφυλόφιλους, φονιάδες.............έρχεται τώρα να το παίξει η θλιμμένη και κυνηγημένη χήρα......
Ήρθε τώρα μετά από όλα αυτά να το παίξει κυνηγημένος και κακοποιημένος ποιοοοοοος ο Helios.
Αυτό βέβαια έχει εξήγηση :
Μετά απο τόσα μηνύματα βλέπει όλο το κόσμο εναντίον του. Τι αρχαίοι, νέοι, βουδιστές, ινδουιστές, χριστιανοί, άθεοι με το που εμφανίζεται σε ένα θέμα ή τον γράφουν ή του τα ρίχνουν.........
Τόσο καιρό προσπαθούσες να βγάλεις το μάτι κάποιων φίλε. Τώρα σου βγήκε το όνομα...... Δεν σου φταιει κανείς.
Απλά ενεργοποίησες τον νόμο της ανταπόδοσης.........που τόσο πιστεύεις.........ΠΗΡΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ...........

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ........ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΕΙΡΑ.....


*** Όσο για το μνημόσυνο σου το έκανες εσύ ο ίδιος από το πρώτο σου μήνυμα. Οι διαχειριστές απλά σε άφησαν να αυτοκτονήσεις...........

Κατά το δυνατόν ΦΙΛΙΚΑ......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 15:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:
Οι διαχειριστές απλά σε άφησαν να αυτοκτονήσεις...........

Αυτό λέγεται Ζίου-Ζίτσου. Χρησιμοποιείς, απλά, την ορμή και την επιθετικότητα του άλλου για να τον... φέρεις καπάκι.

Βλέπω ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, μπήκες αμέσως στο νόημα. Με εξέπληξες. Εγώ έχω ιδρώσει να πείσω, (ότι αυτή είναι η καλύτερη τακτική) ακόμη και τους... Συντονιστές

Νομίζω ότι οποιοσδήποτε προσπαθεί, με τον τσαμπουκά και με το μυξιαροκλαψούρισμά, του να περάσει το δικό του, στο τέλος χάνει.

Ελπίζω ο Helios να μην θέλει να τοποθετεί τον εαυτό του σε αυτήν την κατηγορία των μελών και να αρχίζει να σέβεται όλους τους συνομιλητές του, όλων των απόψεων, των θέσεων και των πίστεών. Έχει δείξει, ο Helios (όταν... βγαίνει από τα σύννεφα ) ότι αν θέλει μπορεί να είναι χρήσιμος και ουσιαστικός για όλους.

Η προσωπική ιστορία του καθενός γράφεται πραγματικά με αξίες. Αλλιώς θα πρέπει να ξαναγραφτεί (και μερικές φορές με... άλλο όνομα )

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 17:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit

Δραση αντιδραση.
Αυτοαναφλεξη.
ΟΜ


dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 17:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube
Θα μου επιτρέψει ο ΗΛΙΟΣ να τοποθετηθώ και να άναφέρω το εξής λάθος του...

Δεν περίμενε να του απαντήσουν στις ερωτήσεις που έθετε οι συνομιλητές του. Πιστεύω ότι αυτό ήταν το λάθος του.
Τώρα όσον αφορά το χιούμορ που του κάνανε κάποιοι...δεν το σχολιάζω.
Το χιούμορ είναι θέμα αντίληψης.
Αλλά για εμένα είναι βιαστικός.
Αρνούμαι να δεχτώ ότι υπάρχει μάυρη λίστα. Και εάν υπάρχει δεν με νοιάζει εάν και εγώ πώ κάτι "στραβό" και μπω σε αυτήν.
Το βασικό πράγμα που εκτιμώ στον ΗΛΙΟ είναι που δεν έχει φραγμούς.
ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΚΟΚΚΑΛΟ.
Αυτό όμως δεν είναι πάντα καλό.

Τα παραπάνω είναι απλώς η γνώμη μου ΗΛΙΕ, την διαβάζεις και δεν χρειάζεται να την αφομοιώσεις, αρκεί να σε αγγίξει.

Να είσαι καλά.
Κύβος ο φιλικός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 17:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit

Δραση αντιδραση.
Αυτοαναφλεξη.
ΟΜ


dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 17:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube
Και κάτι άλλο...

Σταμάτα να προσβάλλεις.

Δεν σου κάνει καλό στο image! (χιούμορ)

Να είστε όλοι καλά.
Κύβος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 21:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Φίλε Helios θα συμφωνήσω με τον Thoth.
Θα μπορούσες πραγματικά να προσφέρεις στον χώρο πολλά (στο είχα ξαναγράψει στο παρελθόν σε άλλο topic)

Εχεις όμως καταφέρει ένα ολόκληρο forum είτε να είναι εναντίον σου, είτε να προσπερνά αυτά που γράφεις.
Εχεις σκεφθεί ότι τελικά μπορεί να ευθύνεσαι εσύ για αυτή την αντιμετώπιση που λαμβάνεις;
Σαφώς βέβαια δεν αναφέρομαι στις απόψεις σου, αλλά κυρίως στον τρόπο που απευθύνεσαι στους άλλους.

Ένας εναντίον όλων.
Είτε έχεις άδικο 100%, είτε
είσαι ο Μέγας Επαναστάτης



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 21:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:
Είτε έχεις άδικο 100%, είτε
είσαι ο Μέγας Επαναστάτης

Μμμμμ.... θα πάρω την κουρτίνα 2

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 23:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
θΩΘΟΥΛΙΞ,εσυ τον χαβα σου,
με τις πονηρες ματιες,
αλλα η αληθεια ειναι εκει εξω,
και σε ξαναρωτα γιατι να γραφτει η ιστορια
με αλλο ονομα?
Ποιος λογος υπηρχε?
Γιατι με αναγκαζεις να γραφω τα ιδια?


Τα ιουδαικα στοιχεια,ΕΟΝ,ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΙ
ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΜΑ & CO,
δειξαν παλι οτι η Ιουδαικη αγαπη τους
περνα και το δικο μου "βρισιδι".


Για τους -τις υπολοιπες ευχαριστω
ειτε συμφωνουν ειτε διαφωνουν,ειναι
πιο πνευματικα υγιες
απο το να συμφωνουν η να διαφωνουν 100%.

ΟΚ. παιδια ~50-50.
Καλα παμε.
Μια μικρη στατιστικη προθεσεων ηταν...
test drive.

Φιλια,προς μισωντες και αγαπωντες.
Και συνεχιζουμε...


Edited by - Helios on 15/09/2003 23:22:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 01:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
ΟΚ. παιδια ~50-50.
Καλα παμε.
Μια μικρη στατιστικη προθεσεων ηταν...
test drive.


Φτου! Την πατήσαμε!
Κι εγώ που είπα στη γιαγιά μου ότι μας το χαρίσανε το αυτοκίνητο;...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 08:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
με έχετε κατασυγκηνίσει βρωμόπαιδα...


Λοιπόν είναι καιρός να μαθευτεί οτι το εσωτέρικα είναι δική μου υπόθεση...i rule...
Εγώ διαχειρίζομαι και διαφεντεύω τα πάντα.
Ολοι αυτοί, oi και καλά συντονιστές, είναι μαριοννέτες στα χέρια μου και τους κάνω ότι θέλω.(thoth πιάσε μια μπύρα...)
Σκοπός μου είναι να διαστρεβλώσω την παγκόσμια ιστορία και να εγκαθιδρύσω μια παγκόσμια κυβέρνηση στο Ισραήλ με πρωθυπουργό τον Ντούσαν Μπάγεβιτς ωστε επιτέλους η Αεκάρα να πάρει το Πρωτάθλημα,το Κύπελο,το champions league,το διηπειρωτικό,το muntial και το uefa.
Εγώ έχω φτιάξει την μαύρη ζώνη , ούπς! λίστα ήθελα να πώ, η οποία είναι μια συνέχεια της λίστας του Σίντλερ. Η λίστα αυτή περιέχει τα ονόματα των κρυπτοεβραίων που θα σωθούν πριν ο οξ'αποδώ φέρει τον Αρμαγεδώνα και γίνει εδω πέρα της Προοδευτικής το κάγκελο.
Στη λίστα αυτή είναι και ο Χέλιος ο οποίος είναι Εβραίος αλλά δεν το ξέρει ακόμα.Ακούγονται φήμες οτι το εβραικό του γονίδιο αρχίζει και αφυπνίζεται γιατι τώρα τελευταία έχει καβούρια στις τσέπες και κάνει παρέα με Αλβανούς αυτονομιστές(uckάδες) της Πλατείας Κουμουνδούρου...
Επίσης στη λίστα είναι και ο Τάτσης ο οποίος θα φυγαδευτεί πρώτος γιατι μετά το Σάββατο τα πράγματα δυσκόλεψαν πολύ για αυτόν...
Εσσεται Ημαρ
(πάλι με χρόνια με καιρούς πάλι δικά τους θα ναι)
(Το αιγαίο ανήκει στα ψάρια του)
(κάτω το Μπερίσα...πρρρρρρρρρ)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 12:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ
ΑΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΑΕΚΑΡΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 12:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Το μήνυμα διαγράφεται καθώς κρίθηκε ΛΑΘΟΣ.

Δεν εντάσσεται στο πνεύμα της ΣΥΝΙΣΤΑΜΕΝΗΣ των δυνάμεων.

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 17/09/2003 13:46:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 17:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Μια καλησπέρα σε ΟΛΟΥΣ, σε ένα θέμα που εξ' αρχής είναι ΛΑΘΟΣ...
Εξ' ορισμού...

Φυσικά στις ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΗΞΙΕΣ του μέλους Ηλιος δεν είχα ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΧΩ σκοπό να εισέλθω...
Εχει το ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ...

Απαντώ όμως σε εσένα Αναστημένε και σε αυτό που αναρωτήθηκες στο τέλος...

quote:
Την προσωπική ιστορία (policy) του εσωτερικά την γράφει ο Ήλιος ή εσείς;;;;;;;
Έτσι για να ξέρω.......μήπως τελικά το εσωτερικά πρέπει να αλλάξει όνομα...........

Την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ (!!!) ιστορία του Esoterica.gr ΔΕ τη φτιάχνουμε ΕΜΕΙΣ (η Συντονιστική ομάδα) και φυσικά πολύ περισσότερο, ΔΕ ΤΗ ΦΤΙΑΧΝΕΙ το μέλος Ηλιος...

Τον "προσωπικό χαρακτήρα" ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ (Forums) του Esoterica.gr τον ΦΤΑΙΑΧΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, Συντονιστές ΚΑΙ Μέλη MAZI...
Απο την ΑΡΧΗ λοιπόν αυτό που θέλαμε (ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ) είναι να δίνεται το "βήμα" και ο "λόγος" σε ΚΑΘΕ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΙ και που να αυτό το θεωρείς απο την οπτική σου ΛΑΘΟΣ...
Πιθανά να έχεις δίκιο...
Πιθανά να μην έχεις...

Τελικά, είναι ΛΑΘΟΣ το να δίνεις στον "άλλο" το λόγο για να μιλήσει;;;
Ξέρω τι θα μου πείς...
Θα μου πείς "ΝΑΙ να μιλήσει, ΑΛΛΑ όχι να γαυγίσει" αλλά τι να κάνουμε φίλε μου που ΑΚΟΜΑ ΜΕΡΙΚΟΙ δεν έχουν μάθει να μιλάνε και μάλιστα με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ και στο ΜΟΝΟ που τα καταφέρνουν είναι στο να χυδαιολογούν και να υβρίζουν ΟΣΑ ΔΕ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ ή ΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΣΩΣΤΑ...

Εδώ έχουμε μάθει να ασκούμε ΚΡΙΤΙΚΗ, με όπλο την ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ και όχι την υβριστική διάθεση που ΑΛΗΘΕΙΑ ΛΕΩ, είναι εύκολος δρόμος...
Και σε άλλο μήνυμά σου (νομίζω πώς) είχα απάντήσει πώς τα ΔΥΟ ΑΚΡΑ ΕΝΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ, ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΙΣΤΑΜΕΝΗ...
Και εμείς εδώ αυτή τη ΣΥΝΙΣΤΑΜΕΝΗ ερευνούμε και ψάχνουμε, ΟΧΙ ΤΑ ΑΚΡΑ τα οποία φυσικά και είναι ΦΑΝΕΡΑ...

Στο λέω γιατί δε μπορώ να δεχτώ ότι ο ΑΣΧΗΜΟΣ και ΚΑΚΟΣ ΛΟΓΟΣ του μέλους "Ηλιος" είναι η "αιτία" που εμφανίστηκαν οι Σταυραετοί, Ιάμβλιχοι κλπ κλπ κλπ..
ΑΝ είχαν (πράγμα που δε το αμφισβητώ) επιχειρήματα ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΜΕ ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΟ ΣΤΟΜΑ και όχι με ένα ΑΚΑΡΠΟ και ΣΚΛΗΡΟ ΛΟΓΟ σαν και το δικό του...

Τώρα το ΓΙΑΤΙ την έχει "πέσει" στον "Ψευτόκελσο" και στον "Θωθουλίξ", αυτό ΦΥΣΙΚΑ και είναι ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ...
Ας το αφήσουμε λοιπόν και ας δούμε ΠΩΣ αυτό που όπως ΕΣΥ λές ότι χάθηκε, να το ΕΠΕΝΑΦΕΡΟΥΜΕ...
Προσωπικά δε, πιστεύω πώς ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΧΑΘΗΚΕ, αλλά ΙΣΩΣ το "μένος" και ο "φανατισμός" να ΜΗΝ σε άφησαν να το δείς, να το αντικρύσεις και να το εκμεταλευτείς...
Και ξέρεις και κάτι...
Ολόκληρη η Ιλιάδα, το μεγάλο αυτό ΜΥΗΤΙΚΟ ΕΠΟΣ του Ομήρου, στηρίχθηκε σε αυτό το ΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΑΧΙΛΛΕΑ...
Θέλω να πώ πώς μέσα απο αυτό το "μένος" μπορέις ΚΑΙ ΕΣΥ να κερδίσεις...

Σκέψου το και έτσι...
Μπορεί να έχω και δίκιο...
Που ξέρεις;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 19:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:
Το εσωτερικά διέφερε στο ότι δεν επέτρεπε με ευκολία να ευδοκιμήσουν στημένες λογικές και απόψεις, den «επέτρεπε» τα φερέφωνα.
Επίσης είχε ένα άλλο χαρακτηριστικό πολύ πιο σημαντικό για εμένα. Είχε μια φιλική ενέργεια, μια πολύ καλή διάθεση από την μεγάλη πλειοψηφία των μελών. Υπήρχαν συζητήσεις όπου μέλη με εντελώς διαφορετικές κοσμοαντιλήψεις συνυπήρχαν και μπορούσαν να συζητούν και να πλησιάζουν πολύ κοντά.
Τέλος είχε ανέπαφους συντονιστές και διαχειριστές που δεν χρειάζονταν να κάνουν τις νταντάδες και να εκτεθούν...........
Έτσι αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν οι στημένοι κομήτες που ερχόντουσαν για να βάλουν μυαλό στο σιτε πολύ γρήγορα τα παρατούσαν γιατί τους ξέβραζε η ίδια η θάλασσα.

Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη τακτική όπως ανέφερες παραπάνω. Άλλωστε ίσως δεν είμαι το κατάλληλο πρόσωπο για να συμβουλέψω το εσωτερικά.
Εκείνο που ξέρω είναι ότι το εσωτερικά τραυματίστηκε ανεπανόρθωτα. Έχασε αυτό το κάτι ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΟΥΣΕ και ίσως πλήρωσε πολύ ακριβά την φοβία του να μη κατηγορηθεί για φίμωση.

Και επειδή:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Η προσωπική ιστορία του καθενός γράφεται πραγματικά με αξίες. Αλλιώς θα πρέπει να ξαναγραφτεί (και μερικές φορές με... άλλο όνομα)
--------------------------------------------------------------------------------


Εγώ ρωτώ:
Την προσωπική ιστορία (policy) του εσωτερικά την γράφει ο Ήλιος ή εσείς;;;;;;;
Έτσι για να ξέρω.......μήπως τελικά το εσωτερικά πρέπει να αλλάξει όνομα...........

ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ



Όλα αυτά που λες ήταν αναμενόμενα να γίνουν. Και θα γίνουν και χειρότερα. Δεν θέλω να πω τι περιμένω ακόμα γιατί πολλοί μας διαβάζουν και δεν θα ήθελα να τους κάνω το έργο ευκολότερο.

Wellcome to the jungle. Wellcome to the Reality.

Αυτό είναι το motto μου. Και αυτό μόνο μπορεί να μας βοηθήσει να έχουμε τις πιο λογικές και φυσικές προσδοκίες από αυτό το forum. Το forum όπως είπε και ο "Kelsos" το κάνουμε όλοι μας και είμαστε όλοι μας συνυπεύθυνοι για αυτό. Άρα το forum το κάνουν και οι Helioi και οι Λευκές Κουκουβάγιες και ο ΤΗΟΤΗ και ο Kelsos και.... (και οι ΣΤΑΥΡΑΕΤΟΙ )

Οι επιλογές ήταν δύο. Να περιορίσουμε το forum σε μια όαση εσωτεριστών της ευγενούς συζήτησης, των επίλεκτων φιλοσοφικών αποσπασμάτων και του καναπέ, όπως είμαι εγώ; Ή να το ανοίξουμε σε όλους και να προσπαθήσουμε να κάνουμε σιγά, σιγά τον κύβο (όχι το καλό μας μέλος "ΚΥΒΟΣ") πυραμίδα; Επιλέξαμε την πιο δύσκολη επιλογή και αφήσαμε την πραγματικότητα να μας καθήσει στο σβέρκο.

Η δυσκολία μας τώρα είναι να μπορούμε να ανυψώσουμε σιγά, σιγά το επίπεδο έτσι ώστε να μπορεί ο καθένας να βρει κάτι εσωτερικό, από το πιο επιφανειακό έως το πιο υψηλό. Είμαστε στην αρχή αλλά είμαι ακόμα αισιόδοξος.

Αλλά τι να κάνουμε; Δεν μπορούμε να ζούμε σε ένα παραμύθι όταν η πραγματικότητα δίπλα μας είναι άκρως εμετική, ρατσιστική, εθνικιστική, εξωτερική, πολεμοκάπηλη, συμφεροντολογική, ή στην καλύτερη περίπτωση απλώς εκκεντρική και κούφια.

Ας βάλουμε ο καθένας το λιθαράκι του για να γίνει η πυραμίδα, όπως έκανε ο Λεωνίδας στο έργο "Πύλες της Φωτιάς" όταν άφησε όλους τους άλλους να μαλώνουν για το πως θα αντιμετωπίσουν τους Πέρσες και άρχισε να βάζει πέτρες για να χτίσει το πρόχειρο φράγμα.

Με απογοητεύσεις και με οπισθοδρομήσεις δεν θα προχωρήσουμε ποτέ στην ουσία του Εσωτερισμού. Κι αν προχωρήσουμε με αστυνομικά μέτρα και με αποκλεισμούς θα νιώθουμε... πολύ μόνοι μας εκεί πάνω. Δεν μας χρειάζεται μια άλλη ψευδο-ελίτ.

Το γεγονός τώρα είναι ένα και είναι πολύ ουσιαστικό. Αυτό είναι τώρα εδώ και δεν είναι θεωρία. Το Esoterica.gr Forums υπάρχει και είναι αυτό που είναι. Μπορούμε να το βελτιώσουμε ο καθένας από την δική του πλευρά με την δική του συμμετοχή; Αν λέμε ναι, ας το κάνουμε. Αν δεν το πιστεύουμε αποχωρούμε και περιθωριοποιούμαστε. Και τι θα κερδίσουμε με την δεύτερη επιλογή; Τίποτε. Και όχι μόνο δεν θα κερδίσουμε αλλά θα χάσουμε κιόλας. Επειδή όλο αυτό το νοσηρό κλίμα που υπάρχει στον γενικότερο χώρο της εσωτερικής θρησκευτικής αναζήτησης θα συνεχίζει να υπάρχει. Κι εμείς θα λάμπουμε δια της... απουσίας μας.


Είδες ο Helios μας βοηθάει να κάνουμε μια καλή κουβέντα. Ευχαριστούμε... Helie μας. Μην μας φύγεις καλέέέέ !!!

Όπως λέει και ο ποιητής μας...

Και τι θα κάνουμε τότε χωρίς... βαρβάρους;

Δεν θέλουμε να μας φύγεις Γιατί αν μας φύγεις να δούμε πως θα σε πείσουμε να γυρίσεις.

Την δυσκολία αυτή την είχε προβλέψει και ο ποιητής μας, όταν έλεγε...

Για να γυρίσει ο... Helios θέλει δουλειά πολύ

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 00:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
...με το νταούλι και με το ζουρνά
καλημέρα Ήλιε, καλημέρα...

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 05:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...
...-ΤΙ'ΧΕΣ ΓΙΑΝΝΗ Μ'
-ΤΙ 'ΧΑ ΠΑΝΤΑ....
(ΤΟΣΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΛΕΙΨΑ ...ΜΑ ΒΛΕΠΩ ΑΡΓΕΙ ΑΚΟΜΗ Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΥΔΡΟΧΟΟΥ...)


+Η ΑΤΜΑ ΕΔΩ....(ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΚΑΝΑΝΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΝ ΕΝΑ ΑΥΤΟΓΡΑΦΟ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗ ΜΑΥΡΗ ΛΙΣΤΑ...
-ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΩΡΑ...-


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 18:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:
Το μήνυμα διαγράφεται καθώς κρίθηκε ΛΑΘΟΣ.

Δεν εντάσσεται στο πνεύμα της ΣΥΝΙΣΤΑΜΕΝΗΣ των δυνάμεων.


Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 17/09/2003 13:46:44


Μπαρδόν;;;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 01:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΝΝΙΒΑΛΑΚΙ ΣΕ ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΕΙΝΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΡΕΣΗ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΤΟΥ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ.
ΑΦΟΥ ΧΟΡΤΑΣΕ ΓΥΡΝΑΓΕ ΠΑΝΤΟΥ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕ

ΕΙΜΑΙ ΟΡΦΑΝΟ..!!!! ΕΙΜΑΙ ΟΡΦΑΝΟ..!!!!

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 06:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica
Αν Helios σημαίνει Ήλιος τότε ένας ήλιος δεν αρμόζει να μιλά για μαύρες τρύπες εεε λ..λίστες.
Υπάρχει και το ρητό "ρίχνει άδεια για να πιάσει γεμάτα"...αλλά εκτός (ε)αυτού, εγώ -αν οσφραίνομαι σωστά- νομίζω οτι ο Helios δεν είναι αυτός που θέλει να νομίζω πως είναι...υπάρχει και το ρητό "καλός μπάτσος-κακός μπάτσος"...και ένα άλλο..."τα φαινόμενα απατούν"
κλείνω με "το αυγό κάνει την κότα"...
Καλό ταξίδι...και προσοχή στα ρεύματα.
Ραντεβού στο Γαλαξία ΜV3256

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 09:08:45  Εμφάνιση Προφίλ
Παιδιά coolarete!
Και έτσι να είναι...so what?
Ουδέν ψόγος!
Αλλωστε οι λίστες ήταν πάντα trendy και είναι πάντα στη μόδα...
Γιατί λένε πολλά για αυτούς που είναι μέσα αλλά και... για τους απέξω!
So don’t worry be happy!!
Θέλω να με βάλετε και μένα μέσα στη λίστα, γρήγορα, ΤΩΡΑ...
Το αγαπημένο μου νούμερο είναι το 11 (μήπως να περιμένω λιγάκι?)


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 21:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Eτσι λοιπον εχουν τα πραγματα...
Χμ,ωστε υπαρχει μαυρη λιστα και γκεττο,μονον στο κεφαλι μου...
Κατ'αρχην,πραγματικα ,δεν περιμενα οτι θα γραψουν τοσα ατομα,
για το συγκεκριμενο θεμα.
Αρα καπου συμβαινει κατι,συμφωνο με αυτα που γραφω,ειτε συμφωνουν ειτε διαφωνουν.
Καπνος,με αορατη η αδιορατη φωτια.
Ηταν το τοπικ αυτο,μια μικρη στατιστικη διερευνηση,
και μιας το αποτελεσμα ηταν ~50-50,για μενα,
ειναι πιο υγιες και επιθυμητο,απο την 100%,
απορριψη η αποδοχη.
Κατ'αρχην,τα θεματα που εθιξα,και οι αποψεις που εγραψα,
ειναι πραγματα που με ενδιαφερουν και πιστευω.
Ειτε γραπτα,ειτε προφορικα,εκει θα πηγαινα τις αναλογες συζητησεις.
Και φυσικα ειμαι αυτος που ειμαι,αλλα μερικες φορες
αναλογα με το τι θελω να κανω,γραφω αναλογα.
Ετσι,οσοι -ες ,μειναν στις δηθεν βρισιες και τις ζαρτιερες,
οπως και για μενα λενε οτι τις μαυρες λιστες ,τις εχω στο μυαλο μου,
ετσι κι αυτοι,εχουν δηθεν ηθικες,δηθεν σωστες συμπεριφορες,
δηθεν σωστες εσωτερικες ενασχολησεις,και βεβαια
πραγματικες ζαρτιερες.
Αυτο δεν λεμε,οτι ο καθεις βλεπει αυτο που εχει μεσα του?
Αραγε,γιατι καποιοι μειναν μονον εκει και δεν πηγαν παρακατω?
Μηπως θαλεγαν οτι δεν υπαρχει παρακατω?
Η μηπως γυρευαν γλυκερες εσωτεριζουσες κοινοτοπιες
για να κοι μηθουν ακομη βαθυτερα,
ταυτισμενοι με την ψυχολογικη εικονα που προβαλαν,
με την ενεσχοληση τους με το esoterica?
Eμαθαν τιποτε για τον εαυτο τους
τα λιγα εκεινα δευτερολεπτα που διαβαζαν τις "βρισιες " μου,
και εντεινοταν η προσοχη τους,αρα ειχαν ενταση προσοχης,
διπλη παρατηρηση,απαλλαγη απο αυθεντια στην σκεψη τους,
ικανοι να αντικρυσουν πραγματι το μη εαυτο,
οντας λιγα δευτερολεπτα ελευθεροι?
Η κοιμηθηκαν ακομη βαθυτερα,οταν ο "συνετος και σωστος εσωτεριστης" μεσα τους,η το "ευλαβες Ιουδαιοχριστιανοπουλο",
εξεγειροταν ,και μεσα απο την "συν θεω",δικαιη οργη τους,
αρχιζαν τον ιερο μεχρις εσχατων αγωνα,κατα του
μιαρου και μυσαρου ηλιου?
Και βεβαια,αυτοι δεν ειχαν την δυνατοτητα της διαγραφης ,
απλα φωναζαν,αλλοι ομως,κατα νοωντας "ακομη βαθυτερα"
τους πραγματικους μου σκοπους,διεγραφαν γραφομενα μου
υποστηριζοντας την "καθαροτητα"του εδω χωρου.
Ετσι,
πως καποιοι ,εχουν το θρασος,με επιφανειακες αντιληψεις και δικαιολογιες,
χωρις να εχουν κατανοησει ουτε λιγο,
ουτε γιατι καποιος δαπανα χρονο για δικη τους επιχειρηση και αρα ωφελεια,
ουτε γιατι καποιος γραφει ετσι οπως γραφει,
ουτε γιατι καποιος θιγει συγκεκριμενα θεματα αυτον τον καιρο,
εντελως μηχανικα και σπασμωδικα,
αντιδρουν,σβηνουν ,διαγραφουν,
υπερασπιζομενοι αυτο που εχουν μονον στο μυαλο τους,
τον "σωστο εσωτερισμο",που κανεις ποτε,δεν μας ειπε πως πρεπει ναναι,
γιατι ακριβως δεν πρεπει κανεις να πει πως θαναι,
επειδη τοτε μεταβαλλεται σε αυθεντια και διαμορφωση,
και καταστρεφεται ο ιδιος,καταστρεφοντας και τους οπαδους.
Και φυσικα δεν υπαρχει "σωστος εσωτερισμος"
παρα μονον αναζητηση με καθε τροπο θεμιτο και ανορθοδοξο,
ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.
Αλλοιως εχουμε γιαλαντζι εσωτερισμους
πονηρους εσωτερισμους
λαμε εσωτερισμους
καταστροφικους εσωτερισμους
και εσωτερισμους υπνωτικα χαπια.
Ο καθεις διαλεγει και παιρνει.
Δεν μ'ενδιεφερε καθολου αν θα με παρεξηγησουν,
για τον τροπο που γραφω.
Αν ενας δυο,μπορεσαν να αμφισβητησουν,
και εκεινα τα λιγα δευτερολεπτα να ζωντανεψουν
ελευθεροι απο καθε αυθεντια -πρεπει-και τις αλλες λαμε ιστοριες,
αυτο μου φτανει.
Υπαρχει λοιπον Ιουδαιοχριστιανικη κατευθυνση στον εσωτερισμο,
που δεν μπορει να οδηγησει πουθενα,
οπως δεν μπορει να οδηγησει πουθενα το δογμα,η αυθεντια,
η τυφλη πιστη,η φανατισμενη προσηλωση σε παραδοσεις που περιοριζουν,
και υπαρχει και η "αδιορατη" πορεια του χωρου,
σε αυτην την κατευθυνση,
που οδηγει,στην δημιουργια ψευδων και απατηλων εντυπωσεων,
οπως οι σωστοι και οι λαθος εσωτεριστες,
και οδηγει επισης στην δημιουργια ατυπων ιδεολογικων γκεττο
και προγραφων η μαυρων λιστων.
Αυτα ειναι τα αγαθα του Ιουδαιοχριστιανικου αξονα σκεψης.
Τι να κανουμε,ο Κρισναμουρτι,η θεοσοφια,και η Αρχαιοελληνικη σκεψη,
ειναι μερικα απο τα αντιδοτα,και σ'οσους αρεσει.
Και ετσι Θωθουλιξ,για μερικα ατομα,το να διαγραφεις τα γραφομενα τους,
και να τους-τις φιμωνεις ,μπορει ναναι τοσο οδυνηρο,
οσο και να τους στησεις στον τοιχο.
Αυτα ειχα τελικα να πω.
Το μονο που με στενοχωρησε τελικα
ηταν οτι το esoterica,εξακολουθουσε να μην καταλαβαινει,
αλλα να προφασιζεται κατανοηση.
Καποιοι ομως καταλαβαν,και αυτο ειναι η πιο μεγαλη ικανοποιηση
για τις τοσες ωρες που δαπανησα για τον τοπο εδω.
Χαιρετω,και ευχομαι ο Υψιστος Ζευς,
και η αγαπη για την αληθεια,
να οδηγουν καθεναν,οπου και να βρισκεται,
κι οποια πορεια και να εχει αποφασισει.

Edited by - Helios on 20/09/2003 21:23:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.484375
Maintained by Digital Alchemy