ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 DEJA VU
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 00:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΝΙΩΣΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΗΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΒΡΕΘΕΙ ΕΚΕΙ, Η ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΖΟΥΜΕ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΕΙ. ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΜΙΑΖΟΥΝ ΣΑΝ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΣ "ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ". ΕΧΕΙ ΑΡΑΓΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΖΩΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΖΗΣΕΙ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΜΕΝΟΥΝ ΧΑΡΑΓΜΕΝΕΣ ΣΤΟ ΥΠΟΣΥΝΙΔΗΤΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ; ΠΟΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΡΙΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΣΥΧΝΑ ΠΕΡΝΑ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΟ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ;

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 04:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νομίζω φίλε μου ότι παρόμοια θέματα σχετικά με το deja-vu υπάρχουν στα φόρουμς.
εκεί θα βρείς πληροφορίες.

ασχέτως αυτού, θα ήθελα να σου γράψω τη γνώμη μου...

πολύ συχνά μου συμβαίνει deja-vu, και συνήθως έχω συνεχόμενα.
δηλαδή, ενώ κάτι που γίνεται είναι αρχικά deja-vu,
αν συγκεντρώσω την προσοχή μου σε αυτό,
τα πάντα -γιά λίγη ώρα- είναι deja-vu.

χωρίς να θέλω να αρνηθώ μιά λιγότερο πραγματιστική εξήγηση,
το γεγονός ότι το deja-vu επαναλαμβάνεται με κάνει να αναρωτιέμαι
μήπως είναι μιά ιδιαίτερη εγκεφαλική λειτουργία.
μήπως δηλαδή, κάποιες εγκεφαλικές ίνες που αντιστοιχούν σε συγκεκριμένες μνήμες
κάποιες στιγμές συναντιούνται (εγκεφαλική σύναψη) και έχεις την
εντύπωση ότι κάτι έχει ξανασυμβεί.

κάθε γεγονός στη ζωή μας καταγράφεται ως εμπειρία / μνήμη σε κάποια
εγκεφαλική ίνα, όχι όμως το ίδιο το γεγονός, αλλά οι αισθήσεις
που είχαμε την ώρα που συνέβει.
γιαυτό το λόγο και σημαντικά γεγονότα,
δηλαδή γεγονότα που τα αισθανθήκαμε έντονα, τα θυμόμαστε πιό εύκολα.

αν τώρα ένα συναίσθημα που νιώθουμε μιά δεδομένη στιγμή ταυτίζεται
με το συναίσθημα που νιώσαμε γιά κάτι άλλο στο παρελθόν,
είναι πιθανό ο εγκέφαλος να επαναφέρει στη μνήμη το πρώτο γεγονός
-ως αίσθηση- με αποτέλεσμα να νιώθουμε ότι αυτό το "κάτι" ξανασυμβαίνει.

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^


Edited by - λίλιθ on 14/09/2003 04:50:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iao
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 10:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου,μόλις χθες είχα μια εμπειρία deja vu. Μάλιστα μετά από μία φράση ενός φίλου μου η οποία "πυροδότησε" το φαινόμενο,ήξερα ποια θα είναι η επόμενη.Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ερευνούσαμε τι συμβαίνει καθώς το deja vu είναι υπαρκτο και μάλιστα συμβαίνει και αρκετά συχνά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Maria Page
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 12:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maria Page  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και σε εμένα έχει συμβεί πολλές φορές deja-vu...Όσα αισθάνομαι κάθε φορά που συμβαίνει αυτό είναι αδύνατον να περιγραφούν με λέξεις! Επειδή με απασχόλησε για αρκετό καιρό το θέμα διάβασα αρκετά σχετικά με αυτό. Επιστήμονες υποστηριζουν ότι ίσως ο άνθρωπος που παθαίνει deja-vu να έχει όντως ζήσει κάποιο παρόμοιο περιστατικό στη ζωή του και να μην υπάρχει τίποτα μεταφυσικό σε αυτό. Ακόμα άλλοι θεωρούν ότι μ[πορεί να μας θυμίζει κάποιο περιστατικό που συνέβη σε κάποιο όνειρό μας...

"Is all that I see or seem but a dream within a dream"
E.A.PoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 00:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ. ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ DEJA VUE ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΝ ΜΙΣΟ ΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ. ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΒΥΘΙΖΟΜΑΙ ΣΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ, ΘΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΟΣ ΘΕΑΤΗΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΕΚΤΥΛΙΣΟΝΤΑΙ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΠΙΟ ΜΕΤΑ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΑΠΛΑ ΧΑΝΕΤΕ ΠΑΡΩΔΙΚΑ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ. ΙΣΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΘΕΛΗΣΟΥΜΕ


Η ΑΜΦΙΣΒΙΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
wARFACe

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 02:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τίποτα άλλο απο μικρές αλλαγές στο matrix.
Τελευταίως κάναμε ριζικά debugings στο πρόγραμμα και χρειάστηκαν απανωτά boots.
Φανατικά windows '98.
Μπορείτε να συνεχίσετε την παραγωγή ρεύματος.

ευχαριστούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alchemist
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 20:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alchemist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!

Η αδρεφή μου είναι πτυχιούχος πια ψυχολόγος και μου είχε δωσει παλιοτερα που είχα μια πολυ εντονη τέτοια επμειρια μια εξήγηση που τους είχαν πεί στο Πανεπιστήμιο.Τυχαίνει λέει συχνα η εικόνα που βλέπουμε να έχει εισέλθει στον εγκέφαλο λιγες στιγμές νωριτερα από το ένα ματι από ότι στο άλλο (χωρις να το έχουμε επιλέξει εμείς,εννοω χωρις να έχουμε κλείσει το ένα μάτι και χωρίς να το καταλάβουμε οτι συναίβει,μιλάμε για παρα πολυ μικρα χρονικα διαστηματα) και την στιγμή που θα εισέλθει από το αλλο μάτι θα νιώσουμε οτι είναι δευτερη φορα που το βλέπουμε αφου για τον εγκεφαλο θα είναι οντως η δεύτερη φορα αφου έχει ήδη δημιουργηθει και αποθηκευτει η συγκεκριμένη είκονα ως αναμνηση.

Αυτό είναι αρκετά ικανοποιητική εξήγηση πιστεύω άλλα προσωπικά δεν μου εξήγησε την εμπειρια μου.Συνοπτικα αναφέρω ότι μπαίνοντας στην αθοισα του φροντιστηρίου μου και αφου έκατσα στο θρανίο εννιωσα ότι την σκήνη την είχα ξαναζήσει.Εννοω οτι εννιωθα οτι είχα ξαναδει τα υπολοιπα παιδια στην θέση ακριβώς που καθόντουσαν με τα ίδια ρουχα και ήξερα τι ακριβώς θα υπηρχε στ πατωμα κάτω από το θρανιο μου αν κοιταγα.Ήξερα οτι θα υπηρχε ενα στυλο και μια γομα.Εσκυψα και είδα το στυλο αλλα οχι τη γομα.Σκυβοντας πιο χαμηλα είδα την γόμα κατω απο ενα σιδερο του θρανιου.
Αυτα!

Φιλικά Alchemist

"From the top of this celestial temple, I hold the profet's severed head unto all nations"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alchemist
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 20:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alchemist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεχασα να πω και μια γνώμη μου.Καπου είχα ακουσει ότι ο μεσος ορος τον ανθρώπων χρησιμοποιει ένα μικρο ποσοστο της μα΄ζας του εγκεφάλου του (μου φαίνεται 10%) και ότι οι πιο διασημες διανοιες χρησιμοποιουσαν κατι λιγα πραπανω.Αν το δεχθούμε αυτο ποιός ξέρει τι θα μπορούσε να κάνει κάποιος που θα χρησιμοποιουσε δεν λέω πολυ αλλα το 40% του άγνωστου ως προς την χρήση του και λογου υπαρξης μεχρι τωρα μέρος του εγκεφάλου του.
Παλιότερα οταν το είχα ακούσει αυτό σκέφτηκα κάτι λιγάκι αιρετικό.
Αν δεχτούμε οτι ο Χριστος ώς ΘεΑνθρωπος, κατά την περίοδο που βρισκόταν στην Γή βρίσκοταν και Αυτός υπο την επιρροή των φυσικών νόμων που διέπουν τους ανθρώπους άρα και της προαναφερθησας ποσοστοσης,αναριωτιεμαι τι ποσοστό του Εγκεφάλου του χρησιμοποιούσε?
Και άν έιχε κάποιες ικανότητες πολυ πάνω από τις ικανοτητες του φυσιολογικού ανθρώπου κατα ποσο αυτες οφείλονται στην Θεϊκή του υποσταση.
Δεν θέλω να προσβάλω κανέναν και τίποτα έτσι;
Απλά συζήτηση κάνω.
Αυτα!

Φιλικά Alchemist

"From the top of this celestial temple, I hold the profet's severed head unto all nations"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alchemist
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 20:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alchemist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως το γεγονός οτι χρησιμοποιουσε πιο μεγαλο ποσοστο να οφείλεται στην Θεϊκή του υποσταση.
Για να μην με πάρετε για μηδένιστη και ανόητο.
Αυτα!
Φιλικά Alchemist

"From the top of this celestial temple, I hold the profet's severed head unto all nations"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΙΧΑΗΛ
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 21:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΙΧΑΗΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΒΡΙΣΚΟΜΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΠΙΠΛΩΝ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΞΕΝΑΓΟΥΣΕ Η ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΝΙΩΣΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΒΡΕΘΕΙ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ.
ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΜΕΣΩΣ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΑΥΤΟΣΗΜΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ.
ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΟΧΟ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΑΚΙΝΗΤΟΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΤΙΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΡΟΗ.
ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.
ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΩ ΑΜΕΤΟΧΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 01:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ALCHEMIST ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ Η ΕΞΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΑ DEVA VU ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ. ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΖΩΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ. ΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΠΡΩΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ. ΝΑ ΜΑΣ "ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΕΙ".


ΟΛΑ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1083984
Maintained by Digital Alchemy