ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Μυστικισμού
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Scarface
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2002, 15:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Scarface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kata poso oi megaloi mystes htan ontws mystes
h megaloi argosxoloi.Epishs poia h sxesh ths pragmatikhs gnwshs me
thn pragmatikothta

ALL FOR ONE AND ONE FOR NONE

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2002, 15:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια είναι η "πραγματική γνώση";;;
Και ποιά είναι κατα εσένα πάντα η "πραγματικότητα";;;

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scarface
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2002, 09:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Scarface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Otidhpote mporei na ginei antilhpto mesa apo ths aisthhshs mou einai h pragmatikothta. Den ginetai na oristei kalytera kai auto mou einai arketo. Oso gia to ti einai h pragmatikh gnwsh einai otidhpote mporei na efarmostei ,na leitourghsei kai na apodwsei. H erwthsh pou ekana eei skopo na ksekinhsei mia mia omorfh kai dynath syzhthsh.

ALL FOR ONE AND ONE FOR NONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2002, 12:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς καλώς όρισες στη παρέα μας φίλε Scarface, (ελπίζω σωστά να το έγραψα, γιατί όλο λάθη κάνω και μου φωνάζουν )

Ας δούμε λίγο τον οριζμό που εσύ δέχεσαι σαν πραγματικότητα...
Μόνο όσα λοιπόν "αιθάνεσαι" είναι πραγματικά!!!
Χμμμμμμ καί όσα εσύ αυτή τη στιγμή που διαβάζεις ΔΕΝ τα βλέπεις ή ΔΕΝ τα ακούς ή ΔΕΝ τα γεύσαι ή ΔΕΝ τα οσφρίζεσαι ή ΔΕΝ τα ακουμπάς (αυτές είναι οι 5 αιθήσεις του ανθρώπου), σημαίνει ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;;;
Δε το νομίζω...
Σε κάποιο απο τα πολλά τόπικ των καταπληκτικών forums (νομίζω σε κάποιο τόπικ που έγραψε ο X-Files) είπα κάποια πράγματα για τη "ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ". Για το τι ακριβώς είναι ΟΛΑ αυτά που ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ μέσω των αιθήσεων ως ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Ρίξε μια ματιά...

Κατεπέκταση λοιπόν του ορισμού "τι είναι πραγματικότητα" έρχεται και η απάντηση στο ερώτημα "τι είναι πραγματική γνώση".
Η ΓΝΩΣΗ είναι μία. Προέρχεται δε (κατα τη Γραφή) απο ΕΝΑ δέντρο.
Φυσικά ένα δέντρο έχει ΠΟΛΛΑ κλαδιά. Δε θα μπορούσαμε όμως να πούμε πώς ΚΑΠΟΙΑ απο τα κλαδιά με τον τρόπο που εσύ προσδιόρισες (na efarmostei ,na leitourghsei kai na apodwsei), είναι το δέντρο!!!
Θέλω να πώ ότι ΟΛΑ ΤΑ ΚΛΑΔΙΑ, ΟΛΑ ΤΑ ΦΥΛΛΑ, ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΡΠΟΙ, ΟΛΕΣ ΟΙ ΡΙΖΕΣ, ακόμα και ΦΩΛΙΕΣ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΏΝ στα διάφορα κλαδιά του δέντρου, ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟΥ, είναι η ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΓΝΩΣΗ.

Θέλω να πιστεύω ότι "βάλαμε" τις ρίζες για ένα δυνατό θέμα όπως το χαρακτήρισες...

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scarface
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2002, 13:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Scarface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον υπαρχει μια μικρη παρεξηγηση, απλα δεν δεχομαι ευκολα αυτο που ονομαζεται υπερφυσικο, εχω την πεποιθεση οτι πολλα ανεξηγητα φαινομενα εχουν λογικη εξηγηση η αλλα φαινομενα ειναι απλα μουφες ορισμενων ανθρωπων.Πρεπει να ειμαστε λιγο προσεκτικοι εδω περα.Ειμαι λιγο κυνικος σε αυτο το θεμα. Τα παντα μπορουν να γινουν αντιληπτα εως ενα σημειο,απο τον ανθρωπο χαρη στην ικανοτητα του να αναλυει το περιβαλλον και να το κατανοει και αυτο μερικως γινεται απο τισ αισθησης μας. Τωρα εσυ θα μου πεις για αλλα θαυμαστα φαινομενα που υφισταντε τριγυρω μας ,εδω μας βοηθαει να τα δουμε η μηχανη. Παλι θα μου πεις ισως αυτο το οποιο αναφερει ο Βλακε πως το τηλεσκοπιο ειναι ενα εργαλειο που καταστρεφει το συναισθημα ενω μπορεις να τα δεις ολα με την καρδια σου. Ισως δεν αμφισβητω την αντιληψη που ειχαν οι αρχαιοι, πχ Δημοκριτος μιλησε για ατομα χωρις να εχει την οποιαδηποτε τεχνολογια για να τα δει. Εγω μιλαω για την θαυμαστη ικανοτητα του ανθρωπου να αντιλαμβανεται χρησιμοποιωντας το συναισθημα,τη λογικη,ενστικτο και τελος τη φαντασια του (Δες το σαν την Τετρακτυς αν θες).Οι αισθησεις ειναι τα οργανα με τα οποια συλλεγεις τις πληροφοριες .Αλλα ουτε εμεις ουτε μια μηχανη μπορουν να σου δωσουν ακριβη αποτελεσμα.Οποτε η πραγματικοτητα ειναι λιγο αλλαγμενη για τον καθενα απο πολυ εως λιγο. Οσο για την γνωση (φοβαμαι οτι εδωσα βιαστικη απαντηση),ειναι παντα εφαρμοσιμη ,παντα. Οτιδηποτε μαθαινεις μπορει να εφαρμοστει. Εφαρμοζεται στον κοσμο σου απο ενα μαθηματικο προβλημα μεχρι μια ασκηση αναπνοης και τα δυο ειναι πρακτικα.Με το πρωτο μπορεις να υπολογισεις δεδομενα για μια κατασκευη μετο δευτερο αναπτυσεις το σωμα σου και τη διαννοια σου (οι ασκησεις αναπνοης ειναι απο τα καλυτερα πραγματα κατρα του ανχγους και μας δειχνουν πως θα επρεπε να αναπνεουμε κανονικα).Το οτι ολα προερχονται απο το ενα ειναι αληθεια αλλα μονο που αυτο το ενα δεν εχει αναγκη κανενα απο εμας απλα υπαρχει.
Ο λογος για αυτο το forum ειναι απλος. Πρεπει να ξεχωρισουμε τι αξιζει σε αυτο τον χωρο και τι δεν αξιζει ο τιτλος ειναι λιγο κυνικος αλλα παρατηρω πως καποιοι πανε να πλουτισουν και να κοροιδεψουν τον κοσμο που ασχολειται με αυτα τα θεματα και αυτο δεν μου αρεσει.

ALL FOR ONE AND ONE FOR NONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2002, 14:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε φίλε μου περπάτησα και εγώ στα μονοπάτια του Κυνησμού. Δεν έφεραν όμως τα επιθυμητά αποτελέσματα, ουτε σε μένα αλλά ουτε και στους άλλους. Ο λόγος απλός, βλέποντας τα πάντα μεσα απο το Κυνησμό, καταλήγης στο να "διαπλικτίζεσαι" με τους άλλους, αποσπάται η προσοχή σου στο δέντρο και χάνεται το δάσος!
Τέλος πάντων, με κυνησμό βλέπω τον ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, εκει ΚΑΝΕΝΑΣ δε με ενοχλέι...
Διακρίνω μια κάπως "κλίση" πρός τη τεχνολογία, άρα και τον Υλισμό. Μπορέι να κάνω και λάθος όμως φίλε μου. Μην είσαι όμως σίγουρος ότι ότι ο Δημόκριτός ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΑ ΜΕΣΑ να παρατηρήσει τα πράγματα. Δε λέω το αντίθετο, αλλά δεν είμαι και απόλυτος.
Αποφεύγω τη λογική για λόγους που έχω αναπτύξει σε άλλα τόπικ, πιστεύωντας ότι με τη λογική οι δυνατότητές μας είναι λίγες σε σχέση με τα άλλα μέσα που μπορούμε να αναπτυξουμε.
Ολα αυτά εργαλεία είναι χρήσημα όταν και εφόσον γίνεται ΟΡΘΗ ΧΡΗΣΗ.
Και εμένα δε μου αρέσει η εκμετάλευση φίλε μου. Αλλά πώς θα μπορέσουμε να "ξεχωρίσουμε" όπως λές το τι αξίζει και το τι όχι, αν πρώτα δε το ακούσουμε και μετά να το κατανοήσουμε;;;
Αλλά και πάλι, αυτό που εσύ δεν αποδέχεσαι, εγώ πάλι μπορώ να αποδεχτώ!!!
Ποιός έχει δίκιο, εσύ ή εγώ;;;
Μη βιαστείς να απαντήσεις, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ.
Μην αδικείς λοιπόν κανέναν για να μη σε αδικήσουν και σένα φίλε μου.
Καλό είναι βέβαια να υπάρχει μια κοινής αποδοχής ορολογία σε όλα αυτά τα ζητήματα και γι'αυτό προσπαθούμε όλοι μας μέσα απο αυτά τα forums, όστε να είναι δυνατή η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ. Ξέρεις, και ο πύργος της Βαβέλ αυτό κρύβει σαν αλληγορία, με τα γνωστά του αποτελέσματα.


Ας προσπαθήσουμε λοιπόν, αξίζει το κόπο,
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elenbous
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2002, 00:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elenbous  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Scarface.Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου όσον αφορά στην άποψή σου για τις δυνατότητες της ''επιστήμης΄΄. Και βάζω την λέξη αυτή σε εισαγωγικά, γιατί εμείς την έχουμε κατακρεουργήσει και περιορίσει στα στενά όρια των 5 αισθήσεων, ενώ οι μεγάλοι σοφοί της αρχαιότητας την είχαν παντρέψει επιτυχημένα με την φιλοσοφία και την έννοια της Θέότητας.
Πως μπορώ να αποδεχτώ όλα όσα μου λες, όταν όλοι γνωρίζουμε πως θεωρίες που αναπτύσσονται την μια στιγμή από τον τάδε επιστήμονα, καταρρίπτονται την επομένη από κάποιον άλλο;Πως μπορώ να αποδεχτώ την επιστήμη που μέχρι και τα μέσα του 17 ου αιώνα πίστευε ακράδαντα πως το σύστημά μας ήταν γεωκεντρικό και τον 18 ο αιώνα αποδείχτηκε αυτό που οι σοφοί Χαλδαίοι είχαν ισχυριστεί, πως δηλαδή είναι ηλιοκεντρικό;
Πως μπορώ να δεχτώ αυτούς τους σκεπτικιστές επιστήμονες, οι οποίοι όταν δεν είναι σε θέση να εξηγήσουν σύμφωνα με τους γνωστούς τους νόμους, κάποια ''ανεξήγητα'' φαινόμενα (δες αιθεροβασία), τα απορρίπτουν επειδή δεν έχουν το σθένος να ομολογήσουν την αδυναμία τους;
Σου παραθέτω ένα μικρό απόσπασμα από τον λόγο του John Fish, μέλος της επιστημονικής εταιρίας της Αγίας Πετρούπολης.
''Αν όμως οι επιστήμονες αποδεχθούν τη θέση ότι το πνεύμα δεν είναι ύλη, ούτε κυβερνάται από τους νόμους την ύλης και σταματήσουν να βγάζουν θεωρίες σχετικές με αυτό που περιορίζονται από όσα γνωρίζουν για τα υλικά πράγματα, θα παραμερίσουν αυτό που προς το παρόν, αποτελεί για τους ανθρώπους της θρησκείας, την κύρια αιτία εκνευρισμού''.
Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2002, 00:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χεχεχεχε...
Elenbous, αυτά προσπαθώ να πώ στη καλη μας τη Τζό, αλλά δεν το κατανοέι
Τι να κάνουμε, ακόμα η επιστήμη κρατά τα σκήπτρα που έκλεψε απο τη θρησκέια και που αυτή με τη σειρά της έκλεψε απο τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ.
Ο κλέψας του κλέψαντος...
Ευχομαι να μην αργήσει ο καιρός που τα ΤΡΙΑ ξεχωριστά πεδία έρευνας να γίνουν ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΝΑ.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scarface
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2002, 10:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Scarface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OEOEOEOEOE!!! Den kserw ean eimai h mikrh Joe (den mou paei to onoma den eimai toso xaritwmenos)palikaria alla afhnw ton kafe mou gia na apanthsw.Loipon katarxas ksefygame apo to arxiko thema ths suzhthshs pou kanenas den apanthse (h prwth erwthsh).Opote ksanarwtaw (elpizw se apanthsh)GIA PARADEIGMA htan o Crowley argosxolos h oxi; THelw mia apanthsh.
Eilikrina epeidh eiste endiaferonta atoma poly edw mesa syzhthseis ginontai ean eisai eksw ston hlio gia kafe kai oxi mesw enos diavolikou mhxanhmatos pou uparxei se arketa spitia se olo ton kosmo kanonizei ton tropo pou epoikoinwnhte pou meletate pou psaxnete(h kalh texnologia sas ta ekane tzampa) alla pali den mpore na fantastw thn Bladvasky (kala to egrapsa;) na kanei surfing sto net gia na vrei vivlia gia thn Ypervorea, h parenthesh kleinei edw. Loipon symfwnw den exoume lusei ola sas ta provlhmata sas mhxanikos pou eimai prospathw na sas ta lysw se opoio vathmw mporw.Oute epishs lew oti katexw thn apolyth alhtheia kai ta kserw ola (phgainetai se rasoforous, eidikous ereunhtes kai loipous mystes). Magges mou prospathoume na eksigisoume fysika twra to leme theoria tou xaous tote to legane wyrd kai paei legontas, h diafora einai pws kapote to antilhuthhkan twra mporoume na bgaloume kati xrhsimo apo ayto. Alla ean eiste toooooooosooooooo enantia stn texnologia kai ta kataxetai toso kala giati sto diaolo kathestai mprosta apo ayto to kwlomhxanhma;As synexisoume to dialogo hrema mazi me kafe panta.

O sklavos ths texnologias tou xrhmatos kai tou diavolou (a kai tou kafe). Kalhmera sas nai eimai enas ksepesmenos neos.

ALL FOR ONE AND ONE FOR NONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2002, 20:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
As synexisoume to dialogo hrema mazi me kafe panta.

Ας μου επιτρέψεις όμως ν' απαντήσω,κι ας μην είμαι ούτε "μάγγας",ούτε "παλλικάρι".Χρειάστηκε όμως να δουλέψω "εξωτερικά" τον εγκέφαλό μου, για να μην αντιμετωπίζομαι μόνο ως "χαριτωμένη"..
όπως και κάθε θηλυκό,όταν έχει απέναντί του "μάγγες".

Τώρα ήρεμα ας συζητήσουμε,όπως λες και 'συ.
Καταρχήν πίνεις τον καφέ σου κι όπως σωστά λες,κάτω απ' το φως του ήλιου γίνονται οι συζητήσεις..Και σ' ερωτώ,αντιστρέφοντας την ερώτηση:
εσύ γιατί γράφεις στο "κ...μηχάνημα",εφόσον είσαι στο ιδανικό "περιβάλλον" για συζήτηση;

Ως προς τους αργόσχολους..υποθέτω,ότι εννοείς ότι δεν είχαν καμιά σοβαρή απασχόληση (π.χ. να γεμίσουν την κοιλιά τους;)για ν' ασχολούνται με τέτοια ζητήματα.Άρα το ερώτημά μου είναι ,τί είναι σοβαρή απασχόληση για σένα..

Ως προς την πρόοδο και την τεχνολογία..όπου δεν είμαι ενάντια καθόοοοοολου.Απλά προβληματίζομαι:ΠΟΙΟΣ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ της επιστήμης και της τεχνολογίας.Βέβαια,ξέχασα υπάρχουν κι "επιτροπές ηθικής"..

Φίλε μου,περίμενω τη συνέχιση του διαλόγου,ήρεμα,όπως είπες...μ' έναν καφέ..

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scarface
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2002, 10:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Scarface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalhmerizw katarxas an kai tha ta diavasete to brady, vrexei eksw, eimai monos sena ergasthrio pinw kafe, kai stn diplanh aithousa exoume foithtikes ekloges, tromara tous.To mysthrio me th mikrh joe lythike telika.H technologia vrisketai fainomenika sta xeria polwn alla kanonika vrisketai sta xeria twn ligwn, tipota to paraksenw panta etsi den htan.Ligoi mporoun na filosofhsoun kai na traviksoun thn ereuna makrua oloi oi upoloipoi apla papagalizoun h kanoun mia prospatheia na katalavoun toulaxiston to elaxisto.Yparxei ieratikh taksh alla oxi opws thn kserame, oti mathainoume sta panepisthmia den einai tipota se sxesh me auta pou symvainoun mesa stn viomhxania. Tha mou peis kalo einai auto, oxi alla ta pragmata pane poly grhgora mporeis na meineis ametoxos alla thn idia stigmh kapou kapoios proxwraei polla vhmata mprosta kai thetei thn kateuthhnsh. Den eimaste ksylinoi anthrwpoi an eisai foithths to ksereis (an kai nomizw pws oi perissoteroi edw erxonai apo akadhmaiko perivallon), an hmoun teleiws antithetos me osa les den tha hmoun grammenos sauto to forum. Pisw twra stous argosxolous , den mporw na dexthw pws oti leei kapoios 'musths' einai panta ahtheia, eilikrina den exeis vrethei mprosta se kapoio keimeno apo tous mystes kai na les "edsw den sumfwnw me to n a h b" gia paradeigma, dhladh h anazhthsh sou katantaei fetixismos psaxnoume apla gia na symfwnoume;Ton Crowly ston ethesa gia paradeigma, gia mena einai pop koultoura orgia kai narkwtika alla xwris kotera.Pes mou posoi einai auth pou akolouthoun praktika auta ta filosofika systhmata, elaxistoi.Opws anaptyseis esy ton egkefalo sou to idio kanw egw mono pou den dexomai oti kapoios mal.. katexei thn apolyth alhtheia. Mporw na diavasw Ouspensky kai Penrose o kathenas exei kati na mou pei alla den tha dextw pws kapoios exei apolyta dikio epeidh anhkei sthn pleyra pou me symferei.Nomizw oti katalavaineis ti ennow.Spania akous kritikh gia autous tous mystes oloi tous apodexontai etsi apla ka molis paei na ginei kritikh tous diafylasoun les den kserw kai egw poioi einai.Oso gia autous pou gemizoun tis koilies tous pane kai diavase thn viografia tou Crowly tha deis poios gemize thn koilia tou vasismenos sta vitsia kapoion allwn.Loipon o dialogos synexizetai hrema panta me kafe!!Ouf ta eipa

ALL FOR ONE AND ONE FOR NONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scarface
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2002, 10:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Scarface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Thn selida mallon thn kseretai alla as uparxei

www.sacred-texts.com, kalo surfing kai kalo diavasma

ALL FOR ONE AND ONE FOR NONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2002, 13:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά φίλε Scarface,η βροχή σε εμπνέει..και οι σκέψεις σου βγαίνουν "ποιητικές"..Μέσα στην "αταξία" των φοιτητικών εκλογών,εσύ αποστασιοποιήσαι,ψάχνεις..Κι αν ψάχνει κάποιος,βρίσκει τον δρόμο του.

Κατανοώ πολύ καλά,τι εννοείς,όταν αναφέρεις

quote:
Mporw na diavasw Ouspensky kai Penrose o kathenas exei kati na mou pei alla den tha dextw pws kapoios exei apolyta dikio epeidh anhkei sthn pleyra pou me symferei
.Και συμφωνώ μαζί σου..Όμως έχω την ελευθερία και την επιλογή να συμφωνώ ή να διαφωνώ,μ' αυτό που διαβάζω κι όχι απ' το ποιον γράφεται.Για να έχω "κρίση" όμως,πρέπει να μάθω να παρατηρώ.Αυτό σημαίνει,ότι το εξετάζω με προσοχή.Δεν στέκεσαι σε ερμηνείες,δοσμένες από αυθεντίες οπαδών ή μη,αλλά οδεύεις μόνος.Αν πάρεις,για παράδειγμα,την Παλαιά Διαθήκη και διαβάσεις την "ερμηνεία"
του γνωστού θεολόγου ερμηνευτή...θα τραβάς τα μαλλιά σου.Ο Πλάτωνας έχει ερμηνευθεί από πολλούς..Το θέμα είναι,να ψηλαφίσεις μόνος τα κείμενα,χωρίς προκαταλήψεις,χωρίς ερμηνείες και να βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα.Αν το κάνεις αυτό,θα "βλέπεις"(δεν θα σου φοράνε γυαλιά),ότι πολλά είναι κοινά κι ας "ερμηνεύουν" οι ειδικοί..

Κι εδώ,συζητώντας,μέσα από την πορεία την προσωπική του καθενός,υπάρχουν διαφωνίες...όμως αν προσπαθείς να κατανοήσεις την σκέψη του άλλου κι όχι απλά ν' αντιδράσεις για την "αντίδραση",θ' αναρωτηθείς όπως και 'γω,"Πώς δεν το είδα;".Βέβαια για να δεις κάτι,υπάρχει μέσα σου ήδη..

Θα είμαι η τελευταία,που θα δεχτώ "αυθεντίες"..είμαι αλλεργική στην λέξη γενικώς.Προτιμώ το συμφωνώ ή διαφωνώ.Ας μην ξεχνάμε και την ιστορία..ο Βίρχοβ,πήγε την επιστήμη πίσω,γιατί εναντιονόταν στην θεωρία του Δαρβίνου κι έγινε πιστευτός,ως "αυθεντία" που ήταν.Το κοντόφθαλμο της αυθεντίας έφτανε στο σημείο,να υποστηρίξει,ότι ο σκελετός που "έβλεπε"! δεν ανήκε σε άνθρωπο,αλλά σε πίθηκο με κύφωση.
Αυτό που θέλω να πω είναι να ψάχνεις και να βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα.Μπορεί να βλέπεις πράγματα,εκεί που δεν τα βλέπω εγώ..όπως κάνει ο φίλος μας ο Κέλσος κι ομολογώ ότι με προβληματίζει.Κι εδώ όμως ισχύει,ότι όποιος προβληματίζεται..δεν γίνεται προβληματικός..

Ως προς την τεχνολογία..Δεν είναι παράδοξο φίλε μου,η χρηματοδότηση της έρευνας,των εφευρέσεων να 'χει περισσότερο στόχο την (επικερδή) "παραγωγή" και στην συνέχεια να δημιουργούνται οι ανάγκες;
Μέσα σ' έναν "βόρβορο ατομικιστικής ηδονοθηρίας",ΈΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΜΑΣ.Αφομοιώνεσαι ή αντιδράς;Ιδού το ερώτημα..

Κι ο καφές,συνεχίζεται φίλε μου...Άλλος για καφέ;

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2002, 19:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερίζω σας.... πίνωντας τον ....., ξέχασα πόσους καφέδες έχω πιεί μέχρι τώρα απο το πρωί!!!!
Σας "παρακολουθώ" απο τα χτές, τα δύο σας και πραγματικά αναρωτιέμαι για πολλά... για πάρα πολλά...

Φίλε μου Scarface, είναι πολλά που θα ήθελα να σε ρωτήσω πίνωντας το καφεδάκο μας κάτω απο τον ήλιο ή πίσω απο μια μεγάλη τζαμαρία κοιτόντας την βροχή!
Προτιμώ την βροχή, γιατί με τη βοήθειά της θα σου έλυνα πολλές απο τις ΘΕΩΡΙΤΙΚΕΣ απορίες σου, που δυστυχός ή ευτυχός ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ.
Και για να είμαι πιό ακριβολόγος, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ στα βαθύτερα πεδία ΑΛΛΑ έχει ΑΜΕΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ στα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ!!!!
'Οχι φίλε μου, δεν φάσκω και αντιφάσκω, απλά ΔΕΝ ΜΕΝΩ στον αφρό, στην ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Στην ΕΠΙ-ΦΑΝΕΙΑ μένει όποιος ΔΕΝ μπορεί να βουτίξει στα απύθμενα βάθη του ωκεανού με το όνομα ΓΝΩΣΗ ή ΣΟΦΙΑ αν θές καλύτερα... της οποίας βουτιά το αποτέλεσμα είναι η ΘΕΟ-ΦΑΝΕΙΑ...

Αλλά ας τα πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή.
Για να φτάσεις στον ΩΚΕΑΝΟ φίλε μου θα πρέπει 2 τεινά να συμβαίνουν.
Α) Να μάθεις ότι υπάρχει ΩΚΕΑΝΟΣ και
Β) Να βρείς τον δρόμο που θα σε οδηγήσει σε αυτόν.

Ας δούμε το Α' ερώτημα. Πώς μπορέις να μάθεις για αυτόν αν υπάρχει, που υπάρχει κλπ;;;
Μααα φυσικά απο κάποιον που θα σου πεί ότι ΥΠΑΡΧΕΙ!!!
Το Β' ερώτημα απαντιέται πιό απλά. Αυτός που θα σου πεί για τον ΩΚΕΑΝΟ, τον ρωτάς, "και εσύ πώς πήγες εκεί";;;

Συλλέγοντας αυτές τις ΑΠΛΕΣ πληροφορίες, δεν έχεις παρα να διερωτηθής,
"Θέλω να πάω";;;
"Γιατί να πάω, τι θα κερδίσω";;;

Απο τις απαντήσεις φίλε μου που θα δώσεις στον ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ, εξαρτάτε το τι θα ΒΡΕΙΣ!!!
θέλω να πώ, πώς αν αποφασίσεις να ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ για να βρείς τον ΩΚΕΑΝΟ, απλά.... ΘΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙΣ και φυσικά εναπόκειτε ΚΑΙ ΠΑΛΙ σε σένα το αν θα ΒΟΥΤΗΞΕΙΣ στα απύθμενα βάθη του ή θα μείνεις (όπως και οι περισσότεροι άλλωστε) στην ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.

Εάν ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ για να βρείς τον ΩΚΕΑΝΟ, τότε θα μείνεις σε αυτό που μας παρουσιάζεις στα κείμενά σου, ΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ, ΜΙΑ ΑΡΝΗΣΗ, ΕΝΑΝ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟ, για το άν υπάρχει ή όχι ο ΩΚΕΑΝΟΣ και θα βγάζεις "τρελούς" κατα κάποιο τρόπο όσους έχουν πάει και πολύ περισότερο ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΒΟΥΤΗΞΕΙ ΣΤΑ ΚΑΤΑΓΑΛΑΝΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥ!!!!

Συγγνώμη ίσως για την κουραστική περιγραφή, αλλά έτσι αντιλαμβάνωμαι τις απόψεις σου, τις οποίες ΔΕΝ ΑΔΙΚΩ...
Αλλά φίλε μου μη μένεις στην ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ γιατί σε όλη σου τη ζωή θα μένεις σε αυτή!!!


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scarface
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2002, 10:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Scarface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalhmera sas auth th fora efera kai ta koulourakia!!Oi foithtikes ekloges teleiwsan ,eutuxws (kseretai ti einai na douleueis kai apo dipla na varane ta tsiftetelia ths Dap allh ais8hhsh sas lew paidia) kai exw phksei sth broxh gamw ton Aprilio.Meta apo ena mikro kai diaskedastiko prologo proxwrame.
File Kelso tha sou pw mia istorioula.Kapote to 96 ksekinhsa na asxoloume para to nearo tote ths hlikias mou me auto pou mporeis na onomaseis eswteriko kinhma, parallhla mplexthka kai me kapoia organwsh pou den tha anaferw panw ston enthousiasmo mou me ola ayta.Ksekopsa men apo thn organwsh argotera alla par ola ayta synaixiza na diavazw kai na meletaw (oxi sto bathmo kai sta xronia pou to kaneis esy).Milousa poles fores me symfoithtes gia tous templars, masonous,occult kai nazi kai oti allo thema thes kai auth me koitousan san na eimoun apo allo planhth.Elikrina den me peiraze katholou,asxolhthika me arketa pragmata apo Ouspensky mexri Evola,beat logotexnia,romantismo typou Mishima, polemikes texnes argotera (oxi kati to idiaitero),Anton Lavey (pop culture tou kerata) mexri Ta perifima grapta ths Tani Jantsang. Apo ena shmeio kai pera evriska apanthseis ligo pio aples apo oti mou periegrafan poly apo autous, epishs den htan liges oi fores pou diafwnousa se polla apo ayta ta shmeia alla parw thn orthologistikh mou diathesh epishs paradexomoun pote eixan dikio. Den stamathsa na diavazw kai synexizw na to kanw alla me prosoxh kai panta me mia dosh amfibolias, kai panta me thn pepoithesh PWS AN ESTW KAI TO 1% APO AYTA POY PERIGRAFONTAI EINAI ALHTHEIA ARKOYN NA SOY DEIKSOYN TO AXANES MEGETHOS TOY WKEANOY.Ta parapanw nomizw apantane sto erwthma ean yparxei wkeanos. Oso gia pio dromo tha parw, edw einai thema toy kathenos ksexwrista px o dromos sou mporei na mh mou armozei logo diaforetikwn proswpikothtwn etsi ki alliws odromos den einai enas etsi den einai kai panta eksartate kai th theleis na petyxeis.To exw ksanapei an hmoun 100% orthologisths den tha syzhtousame twra! Apo th mia yparxei h akadhmaikh mou morfwsh kai apo thn allh ola ayta pou diavazw kai me symplhrwnoun ws ena vathmo.To idio shmantikh einai h eksereunhsh tou panw kai tou katw.

"As above So below the undying imagine"
Tool

Gia to panw exoume ths martyries progonwn ,thn ereuna tous, ta erga tous kai th shmerinh technologia ,to teleutaio (technologia )den kanei gia to katw.
Sou apanthsa nomizw kai gia to deytero erwthma sou.
Twra tha mou peis wraia alla giati pali kynikos. Loipon ola ayta ta omorfa pragmata emporopohthikan ws ena shmeio kalo ayto oloi exoun prosvasei, apla mesa se ayta arxisan na emfanizontai diaforoi typoi,
"eidikoi ereunhtes ktl" oi opoioi prosferoun mono ton gelwta kai se megalo vathmo, to asteio einai pws polys kosmos anti na psaxnei nomizei oti ta eide ola se kapoio vivlio gnwstwn Ellhnikwn Ekdotikwn oikwn ta opoia me th seira tous ploutizoun apo aytous.Na to thesw kynika.Diavaza Anixneuseis(koryfaio) meta eginan Abaton ,kala ws edw, alla Strange kai tous loipous Ellhnokentrikous me TIPOTA file mou kai sto lew eythews, allo na meletas to megaleio ths arxaias Elladas kai allo na les oti sou katevei gia na grapseis ena vivlio, ekmetalleuomenos ta patriwtika enstikta kai parousiazontas ws th megisth alhtheia (kserw oti tha diafwniseis edw). Loipon ayta loipon nomizw oti sou apanthsa, mia dwsh amfivolias den kanei kako, megalwnei to endiaferwn. Egw ebala ta koulourakia perimenw to pergamonto tha ta poume!

ALL FOR ONE AND ONE FOR NONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2002, 11:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαζί με τον καφέ που πίνω, δε πάει το περγαμόντο, άσε που δεν μου αρέσει κιόλας
Γι'αυτό φίλε μου σου έφερα ένα βαζάκι με βύσσινο και αν δε σου αρέσει, ασε.... το πέρνω πίσω φεύγοντας

Και μετά απο την "γλυκιά" εισαγωγή, στο θέμα μας
Νομίζω ότι στο ξαναείπα για τα περι Κυνισμού, άρα να μην ξανα-ματα-επαναλαμβάνομαι...

Θα σου πώ ότι και εγώ απο τη δική μου σκοπιά, ΠΑΝΤΑ άκουγα και μελετούσα, ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΜΕ ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ και ποτέ με τρόπο που να θεωρώ τον ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ συγγραφέα ΜΟΝΑΔΙΚΟ.
'Αλλωστε το μεγαλείο είναι αφενός να μην γράψεις ΤΙΠΟΤΑ όπως έκαναν ο ΒΟΥΔΔΑΣ, ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ, ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ κλπ. και αφετέρου αν γράψεις, να γράψεις με ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ώστε τους μελλοντικούς μελετητές να τους κάνεις "μπάχαλο" ειδικά τους ΦΙΛΟΛΟΓΙΖΟΝΤΕΣ που ΑΝΤΙ να καθήσουν και να μελετήσουν τους ΟΜΗΡΙΚΟΥΣ ΥΜΝΟΥΣ ΕΙΣ ΔΗΜΗΤΡΑ ή ΕΙΣ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΠΥΘΙΟ και να πούνε τι λένε τα έργα, τα ΠΑΡΑΓΚΟΝΙΖΟΥΝ λέγοντας τα ΨΕΥΔΕΠΙΓΡΑΦΑ και πώς δεν είναι του ΟΜΗΡΟΥ!!!!
Να με τι ασχολήται η "επιστήμη".

Πάντως φίλε μου μη σταματάς να μελετάς και επείσης μην είσαι ΚΥΝΙΚΟΣ με τους άλλους, ΑΛΛΑ με τον ευατό σου. Οι άλλοι, δε σου φταίνε σε τίποτα...
Υπερθεματίζω αυτό που λές ότι ΠΙΘΑΝΑ να με ενοχλήσει (περι αρχαιοελληνολατρών) που ΧΩΡΙΣ σκέψη πέφτουν στη παγίδα όλων αυτών που προανέφερες.
Και το ΑΒΑΤΟΝ όντος είναι ένα πολύ καλό περιοδικό το οποίο και εγώ το διαβάζω. Kαι εμένα το STRANGE και τα τιαύτα περιοδικά δε με τρελλαίνουν, ΑΛΛΑ δεν τα απορίπτω. Μου αρέσει ο .... πλουραλισμός.

Κλείνοντας μια παράκληση έχω μόνο,
ΓΡΑΦΕ ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΚΤΗΡΕΣ, έβγαλα τα ματάκια μου για να διαβάσω τους λατινικούς χαρακτήρες

Να πέρω το βαζάκι με το βύσσινο ή να το αφήσω για τους επόμενους

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2002, 11:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν να πω, ότι κατανοώ τον "θυμό" σου όπως βγαίνει, από την απάντησή σου.Το θέμα είναι,θα μείνεις εκεί;Θα συνεχίσεις ν' αντιδράς και να ψάχνεις την διαφωνία..για ν' αυτοεπιβεβαιώνεσαι ότι ασχολείσαι και μπορείς να κρίνεις;Και τ' ότι σε κοιτάνε,εξίσου σημαντικό..
Η ενασχόλησή σου με τον εσωτερισμό,σου έδωσε το προνόμιο των διαλέξεων σε ανθρώπους που καμία σχέση δεν έχουν μ' αυτόν;Γιατί πώς αλλιώς να χαρακτηρίσω την πρόταση
quote:
auth me koitousan san na eimoun apo allo planhth.

Θα μου επιτρέψεις όμως να πω,ότι αυτό που εννοείς εσύ εσωτερισμό,ουδεμία σχέση έχει μ' αυτόν.Γιατί στέκεσαι στις εικόνες..στην εικόνα της "οργάνωσης",στην εικόνα που προβάλεις στους άλλους και το πως σε δέχονται (λες κι αυτό είναι το ζητούμενο),στην εικόνα που παίρνεις διαβάζοντας έναν "συγγραφέα"..εικόνες κι όχι ουσία.Ο καθένας μας μπορεί να περιγράφει ωραίες κι άσχημες εικόνες,ωραία κι άσχημα συναισθήματα,με ωραίο ή υβριστικό λόγο.Επιλέγουμε την στάση μας,εκεί είναι η ελευθερία μας.Εσύ προτιμάς
νααυτοδεσμευτείς και να "κρυφτείς" πίσω από έναν "θυμό",είναι η ΔΙΚΗ σου επιλογή.Μ' αυτό αποδεικνύεται και

quote:
TO AXANES MEGETHOS TOY WKEANOY
,που βρίσκεται πρώτα μέσα μας.

Κι ως προς την ακαδημαϊκή γνώση,φίλε μου,που ασυνείδητα υπερτονίζεις..και την οποία έχω και 'γω..θα σου πω,ότι ούτε με συμπλήρωσε,ούτε μου έδωσε μια ταυτότητα πραγματική.Για το "φαίνεσθαι",ένα εργαλείο για να κάνεις μια συγκεκριμένη δουλειά.
Δεν έχει καμία σχέση με το τί είσαι πραγματικά..αυτό όμως δεν φαίνεται,δεν έχει θεατές για να μας θαυμάζουν και να κολακευόμαστε..


rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2002, 11:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα μετά την αποστολή της δικής μου,την δική σου απάντηση φίλε Kelso.Για τον καφέ θα προτιμήσω έναν σκέτο, παιδιά..Μπορώ όμως να σας παρακολουθώ,χωρίς πρόβλημα να τρώτε...Εξάλου παχαίνουν οι τόσο γλυκές γεύσεις..κάτι που λαμβάνω υπόψιν μου..

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scarface
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2002, 12:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Scarface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ βυσσινο ειναι ωραιο οποτε βγαζουμε τα κουταλια!
Αγαπητη Rosarioum, το τελευταιο πραγμα ειναι που θελω ειναι διαγωνισμος δημοτικοτητας αυτα ανηκουν σε αλλους και τους ανεφερα, συζητηση κανουμε εδω. Οσο για τις διαλεκσεις με παρεξηγησες σου ανεφερα καποιο γεγονος το οποιο εχει τυχει απλα, οπως και εγω εχω βρεθει απο την αντιθετη πλευρα (μονο δεν κοροιδευα κανεναν και καθομουν και ακουγα).Κλεινω εδω αυτο το θεμα ,οσο για την ακαδημαικη γνωση εδω διαφωνω μαζι σου οπως και με τον Κελσο.
Θα ηθελα ομωω να μου απαντησεις (οποιος αλλος θελει καλοδεχουμενος) στο τι θεωρεις εσυ εσωτερισμο , και δεν μιλαμε ο α ειναι εσωτεριστης και οχι ο β.Προκαταβολικα για μενα τουλαχιστον με τα πιο απλα λογια ειναι ενα ταξιδι προς τα μεσα, οπου η διαδρομη ειναι διαφορετικη για τον καθενα, δεν ειναι προορισμος , οπως λεει και ο Καζαντζακης " δεν υπαρχει κορφη μονο ανηφορος".Aυτα προς το παρον συνεχιζουμε τη συζητηση φανταζομαι, επιμενω ομως οτι με παρεξηγησες δεν παω να γινω βουλευτης!!!

ALL FOR ONE AND ONE FOR NONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2002, 01:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να υποθέσω ότι απο "συνήθειο" λές ότι διαφωνείς μαζί μου φίλε μου Scarface Το λέω γιατί δεν είπα κάτι περί "ακαδημαϊκής γνώσης"
Πρίν προλάβω να απαντήσω, αμέσως ρε φίλε "διαφώνω"....!!!
Ακου με πρώτα, και μετά..... διαφώνησε

Χαριτολογώ φυσικά

Εσωτερισμός είναι αυτό που υποδηλώνει η ίδια η λέξη. Η θεώρηση των πραγμάτων ΟΧΙ υπο το πρίσμα του "ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ" κατα τη φίλη μου τη Ροζάριουμ, αλλά η θεώρηση στο "ΕΙΝΑΙ".

Σε διάφορα άλλα τόπικς φίλε μου, έχει γίνει και εκτενέστερη αναφορά.

Τώρα λόγο της προχωρημένης ώρας (κοντεύει 01.00) δεν θα σας τρατάρω παγωτάκι για να βάλουμε απο πάνω και το βυσσινάκι (άν έχει περισέψει καθόλου απο το πρωί!!!).
Αστε που η Ροζάριουμ θα σκέφτεται τις.... θερμίδες
Καλό βράδυ σε όλους,

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheas
Νέο Μέλος

Antigua and Barbuda
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2002, 01:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους promitheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας...

scarface σκέψου οτι αν ο εσωτεριστής είναι όπως σωστά είπες αυτός που ταξιδεύει προς τα "μέσα",λογικό είναι τώρα να βρίσκεται "έξω".Ας σχηματοποιήσουμε στο μυαλό μας τον τόπο όπου λαμβάνει χώρα το "ταξιδι",
σκεπτόμενοι μια σφαίρα.

Το "έξω" είναι η επιφάνεια, οπου βρίσκόμαστε όλοι, ο καθένας σε διαφορετικό σημείο.Άν ξεκινήσουμε λοιπόν το ταξίδι μας από ξεχωριστό σημείο εκκίνησης, κι ακολουθήσουμε άλλο δρόμο ο καθένας(σπειροειδή,ζιγκ ζαγκ,οχι όμως το συγκρότημαη οποιονδήποτε
τέλως πάντων)για όλους υπάρχει ΕΝΑΣ προορισμός.

Το ΚΕΝΤΡΟ της σφαίρας.

Θέλω να πω μ'αυτό το, χαζό ίσως, παράδειγμα, οτι οι εσωτεριστές μπορούν
να έχουν ο καθένας δικό του δρόμο αλλά όλοι έχουν τον ίδιο στόχο.
Κατάφερα τίποτα;

Υ.Γ.Πολύ χαριτωμένη η καφεδοκουβέντα που είχατε...

Προμηθέας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2002, 08:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ..Βρήκες,φίλε Κέλσο,μια αδυναμία μου..Παγωτό,αλλά να συνοδεύεται με ψητό μήλο..Τότε υπάρχει μια γλυκειά ισορροπία.. Προμηθέα,δεν μας είπες τί σου αρέσει..

Καταρχήν,φίλε Scarface,χαίρομαι που το βύσσινο(;),σ' έκανε ν' αφήσεις τα "κοσμητικά επίθετα"..(μα τί βύσσινο ήταν αυτό Κέλσο;)Aν είχα διάθεση να σε παρεξηγήσω,θα 'χα πολλούς λόγους ν' αποφύγω τον καφέ,δεν νομίζεις ;Απλά παρατηρώ..Και βλέπω έναν άνθρωπο που η φύση του τον έλκει,αλλά αυτός υψώνει τοίχους αμφιβολιών..Και για να μην πεις,ότι σε παρεξηγώ,θα σου πω,ότι δεν μ' ενοχλούν καθόλου τα περιοδικά,τα βιβλία,οι ειδικοί ερευνητές,οι οργανώσεις,οι αντιοργανώσεις...ακόμη κι αν δεν είναι της αισθητικής μου.Μ' αφήνουν απλά αδιάφορη.Ψάχνω αυτό που μου πάει σαν rosarium κι όχι την διαφορετικότητα..Εξάλου,πιστεύω,ότι θ' ακούσω πολλά ενδιαφέροντα πράγματα,αν αφεθείς στην κουβέντα.Λάβε υπόψιν σου,ότι τα περισσότερα απ' όσα ανέφερες τ' αγνοώ..και θα χαιρόμουν ν' άκουγα την γνώμη σου.

Σ' έναν δρόμο,απλό,θα σου δείξω με το δάχτυλο την φύση.Δίπλα στο λουλούδι είναι και το αγκάθι..
Μα φίλε μου,ΠΟΣΟ ΩΡΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ!

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scarface
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2002, 17:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Scarface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

'Welcome This Transmission '
Arcturus

Exw provlhma me tous xarakthres kati epathe to mhxanhma opote sorry giayto.Deytera yposxomai na mhn ksanasymbei kserw oti sas tyranaw.

Xairomai poy h parea megalwnei ,opete xairetw kai ton promithea pou mphke sth syzhthsh mas. Loipon gia to paradeigma sou egw to thewrw swsto nai to zhtoymeno omws einai to kentro ths sfairas h to taksidi mexri to kentro ths sfairas; Amfivallw an kaneis mporei na ftasei ekei. (to zig zag pou aneferes me zalizei, tha parw thn eytheia).

H apopsh mou einai pws eimaste eksw kai mesa tautoxrona (panw kai katw pare opoia antitheta theleis).'Eksw' allhlepidrwntas se ena systhma viologiko,pneymatiko,technologiko,koinwniko, kai 'mesa' me ton idio soy ton eayto o opoios ekteinetai se axaneis vathoi. To taksidi ginetai kai stis dyo kateythhnseis me skopo thn anakalypsh (eyresh kapoioy to opoio yfistate kai oxi efeyresh)twn domwn poy yparxoyn krymmenes kai fainomenika emfanizontai ws xaotikes kai xwris nohma. Mia omorfh parathrhsh edw einai pws mia epemvash se kapoio shmeio autwn twn sympantwn exei mia antidrash kapoy alloy (theoria toy xaoys antigrafh toy mythologhmatos tou kosmikoy istoy toy wyrd twn keltwn).

O Kelsos kai h rosarioum edw tha symfwnhsoun, sto taksidi ayto gia na ginei swsta xreiazetai kapoion na soy deiksei px daskalos stis polemikes texnes kai apo ena shmeio kai meta freestyling vriskeis ti soy tairiazei kalytera kai prospatheis na to pas ena bhma poio mprosta .Statikothta den yparxei ta panta kinoynte mprosta (h eksafanizontai otan menoyn stasima) me diaforetiko metro to kathena.

O skopos einai apla to idio to taksidi kai h empeiria(gia mena toylaxiston).Ouff ta eipa

Kalo savatokyriako paidia.Yposxomai thn epistrofh stous Ellhnikoys xarakthres.Perimenw thn apopsh sas , kai akomh perissoterwn


ALL FOR ONE AND ONE FOR NONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scarface
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2002, 17:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Scarface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mia diorthwsh- statikothta yparxei kai tote apla eksafanizesai
(the only way Iam gonna be easy is when I'll killed by death
Motorhead)

ALL FOR ONE AND ONE FOR NONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zargeas
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2002, 22:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zargeas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zargeas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος zargeas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Peri mystikismou exw na sas po to eksis:

μυστικισμός:
συναφής προς τον αποκρυφισμό είναι κι ο μυστικισμός (από το μυειν= κλείνω μάτια και στόμα) =η τήρηση της μυστικότητας. Οι μυστικιστές, την αλήθεια την προσεγγίζουνε όχι με το νου, αλλά με τη καρδιά, επικοινωνώντας με αυτήν όχι διανοητικώς αλλά βιωματικώς. Φιλοσοφικώς και θρησκευτικώς σημαίνει την επιδίωξη ενώσεως με το θείο μέσω «μυστικών» οδών και μυστηριωδών τρόπων.
Μυστικισμός λοιπόν ονομάζεται η τέχνη της βιωματικής προσεγγίσεως προς την υπερ-αισθητή πραγματικότητα. Και μυστικιστής είναι ο επιδιδόμενος σε αυτή τη τέχνη. Αν ο μυστικιστής κατορθώσει να ενωθεί με αυτήν τη ανώτερη πραγματικότητα, γίνεται κάτοχος ή μέτοχος της Αλήθειας (θείας ή άλλης).
Στοιχεία μυστικισμού υπάρχουν σε όλες τις θρησκείες, σε άλλες περισσότερο και σε άλλες λιγότερο. Ομοίως σε πολλούς φιλοσόφους, αρχαίους και νεώτερους.

zargeasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belzevul
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2002, 23:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belzevul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να με και εγώ να κάνω τον κακό, :))
Φίλε scarface με όλο το συμπάθιο αλλά όταν το μυαλό σου δεν φτάνει πολύ παραπάνω από τις πατούσες σου, όχι πως είσαι χαζός αλλα πως η σκέψη σου είναι πολύ επίγηα, πως περιμένεις να καταλάβεις τις υψηλές κοσμικές δυνάμεις με κυνισμό και απολυτότητα; Αύτο που άλλοι ονομάζουν θαύμα; Αυτό που άλλοι ονομάζουν μαγεία και άλλοι θεό; Οσο για τον εσωτερισμό, χμ, ενα σημείο που πολλά θα ακουστούνε και περισσοτερα θα αντικρουστούνε, για άλλους εσωτερισμος είναι ο θεός, για αλλους πάλι ο ευατός τους, για μενα εσωτερισμος είναι ο ανθρωπος που έχει την γνώση ξέρει γιατί την έχει και πως να τη χρημοποιήσει και δεν αντιμετωπιζει τον εαυτό του σαν απλό άνθρωπο, ξέρει οτι έχει ένα σκοπό και πολλές ζωές για να τον βρεί.

As above, so below.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scarface
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2002, 10:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Scarface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως να εχεις δικιο, ισως να μην μπορω να ερθω σε επαφη με υψηλες κοσμικες δυναμεις, οσο για τον κυνισμο μου αν ημουν τοσο αναισθητος ισως να μην εκοβα βολτες σαυτο το site.Οσο για την αποψη σου για τον εσωτερισμο ναι συμφωνω.Αυτοι οι λιγοι που καταφεραν αυτα που λες αυτοι αλλαξαν τον κοσμο, και αυτοι θα τον αλλαζουν...αλλα και θα τον κυβερνουν.

Yankee Rose!!!

ALL FOR ONE AND ONE FOR NONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 05:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Peri mystikismou exw na sas po to eksis:

μυστικισμός:
συναφής προς τον αποκρυφισμό είναι κι ο μυστικισμός (από το μυειν= κλείνω μάτια και στόμα) =η τήρηση της μυστικότητας. Οι μυστικιστές, την αλήθεια την προσεγγίζουνε όχι με το νου, αλλά με τη καρδιά, επικοινωνώντας με αυτήν όχι διανοητικώς αλλά βιωματικώς. Φιλοσοφικώς και θρησκευτικώς σημαίνει την επιδίωξη ενώσεως με το θείο μέσω «μυστικών» οδών και μυστηριωδών τρόπων.
Μυστικισμός λοιπόν ονομάζεται η τέχνη της βιωματικής προσεγγίσεως προς την υπερ-αισθητή πραγματικότητα. Και μυστικιστής είναι ο επιδιδόμενος σε αυτή τη τέχνη. Αν ο μυστικιστής κατορθώσει να ενωθεί με αυτήν τη ανώτερη πραγματικότητα, γίνεται κάτοχος ή μέτοχος της Αλήθειας (θείας ή άλλης).
Στοιχεία μυστικισμού υπάρχουν σε όλες τις θρησκείες, σε άλλες περισσότερο και σε άλλες λιγότερο. Ομοίως σε πολλούς φιλοσόφους, αρχαίους και νεώτερους.

zargeas



Φίλε zagrea σε χαιρετώ.
Δυο χρόνια και μόνο 32 μηνύματα;
Πολυγραφότατοςςςςςςςςς
Σε χαιρετώ φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 21:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Crowley ήταν αργόσχολος-και όχι μόνο.
Η Blavatsky ανάξια λόγου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 21:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Blavatsky ανάξια λόγου.

Eίσαι τυχερός που δεν πολυσυχνάζει ο Kelsos στο forum


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 02:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Crowley και Blavatsky στην μπάντα... ήρθε ο ασπρίγια!

Πώς λέμε Metreya!!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1679688
Maintained by Digital Alchemy