ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Τρόποι αντιμετώπισης του άγχους.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Flor
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 13:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας ...
Παρακολουθώ σιωπηλά εδώ και καιρό τις συζητήσεις και τα μηνύματά σας και είναι όλα αξιόλογα. Ελπίζω να μου δωθεί η ευκαιρία να γράψω και εγώ αν και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες και προτιμώ να μαθαίνω
Ο λόγος που γράφω αυτό το θέμα είναι γιατί όντας πολύ αγχώδης προσωπικότητα και ψάχνοντας χωρίς αποτέλεσμα θα ήθελα να προτείνετε ο καθένας είτε από απλές γνώσεις είτε από προσωπικές εμπειρίες τρόπους , τακτικές , συμβουλές αντιμετώπισης του άγχους . Ρωτάω εσάς γιατί βλέπω πως κάποια μέλη είναι ιδιαίτερα ήρεμα και αρμονικά με τον εαυτό τους και με τις διάφορες καταστάσεις . Πως το καταφέρνετε αυτό ? Υπάρχουν πολλοί τρόποι? ποιοί είναι αυτοί ?
Ευχαριστώ , εκ των προτέρων !!

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 18:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητό μέλος Flor
Σίγουρα το άγχος είναι μια κατάσταση στην οποία όλοι μας έχουμε κατα καιρούς παγιδευτεί.Όπως κάθε μορφή αναστάστωσης στο σώμα μας έτσι και η ψυχική αναστάτωση κατα την διάρκεια του άγχους έχει ώς απώτερο σκοπό να μας δώσει ένα μήνυμα για τον τρόπο που σχετιζόμαστε με τον ίδιο μας τον εαυτό και κατ'επέκταση με την πραγματικότητα που μας περιβαλλει (δημιουργοί της οποίας είμαστε κατα μεγάλο βαθμό εμείς οι ίδιοι).Μορφές καταπολέμησης του άγχους υπάρχουν πολλές απο τα κλασικά ψυχοφάρμακα εώς και την χαλάρωση...ωστόσο είμαι σίγουρος οτι θα σε ενδιέφερε περισσότερο να αντιμετωπίσεις τίς αιτίες του άγχους παρά τα αποτελέσματα του.
Μιλώντας για αιτιολογικές προσεγγίσεις ίσως μας έρχονται στο μυαλό μας καναπέδες ψυχαναλυτών στου οποίους θα αναπωλούμε τι κάναμε απο τότε που γεννηθήκαμε.Σίγουρα και αυτές οι μέθοδοι όπως και η κλασσική ψυχιατρική έχουν την αξία τους και την αποτελεσματικότητα τους.Προσωπικά ελέγχοντας τα πιστεύω μου κατάφερα να μετατρέψω πολλά ερεθίσματα που ήταν αγχογόνα σε ερεθίσματα που να προκαλούν άλλες αντιδράσεις.Πολλές φορές νομίζουμε οτι άν άλλαζε ο κόσμος γύρω μας δε θα υποφέραμε απο άγχος ή θλίψη.Ο κόσμος μπορεί να αλλάξει με δυο τρόπους είτε με το να γίνει μια κοσμογονική καταστροφή και να ξαναγεννηθεί ένα άλλο σύμπαν (πράγμα κομμάτι δύσκολο) είτε με το να αλλάξουμε τον τρόπο με τον οποίο βλέπουμε τον ήδη υπάρχοντα κόσμο οπότε αλλάζει και η μορφή του στα μάττια μας.Επέλεξα τον δεύτερο τρόπο και παρότι στην αρχή είναι λίγο δύσκολο να δείς μέσα απο τη νέα οπτική αρκετά γρήγορα το συνηθίζεις αρκεί να μη βγάλεις τα "νέα" γιαλιά απο τα μάτια σου.Είναι όπως ακριβώς πηγαίνεις στον οπτικό για να πάρεις τα νέα γυαλιά που του παρήγγειλες και φορώντας τα στην αρχή νιώθεις μια ζαλάδα...κάπως έτσι θα σου φανεί και ο κόσμος χρησιμοποιώντας κάποια αγχογόνα πιστεύω σου τα οποία προσπάθησες να αναθεωρήσεις.Η επιμονή στο να "φοράς" τα πιστεύω αυτά είναι που θα σε εξοικειώσει με τη νέα οπτική.
Μπορείς να μοιραστείς εδώ ποια γεγονότα στη ζωή σου σε αγχώνουν και ίσως oi users του φόρουμ να έχουν να σου προσφέρουν γυαλιά που να σου δώσουν άλλες οπτικές.Μην ξεχνάς οτι το άγχος είναι ένας φυσιολογικός μηχανισμός που προετοιμάζει το σώμα μας για κάτι που κρίνουμε ώς επίφοβο ή απειλητικό για εμάς.Θα ήταν λοιπόν προτιμότερο να ελένχουμε τους τρόπους που κρίνουμε το περιβάλλον παρά τους τρόπους φυσιολογικής αντίδρασης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 23:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η Flor
ρίξε μια ματιά κι εδώ αν θες:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1089

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 10:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε μια συζητηση εχθες το βραδυ ενας φιλος μου εδωσε μια πολυ σωστη συμβουλη: Δες την καθε κατασταση που περνας (αναφερομενος κυριως σε καταστασεις που μας πιεζουν, προβληματιζουν και κατα συνεπεια δμιουργουν μια κατασταση αγχους) σαν μια ασκηση ή σαν ενα μαθημα!
Προσπαθησε να χαλιναγωγησεις τον εαυτο σου, να εισαι εσυ ο κυριαρχος του και οχι να σε κατευθυνει αυτος προς οποια κατασταση θελει, να μαθεις απο την καθε κατασταση που περνας και να φυλαξεις τις αντιδρασεις αυτες για μετεπειτα παρομοιες περιπτωσεις.

Ισως ακουγετε λιγο "γραφικο" ολο αυτο αλλα πιστευω πως ειναι θεμα αντιμετωπισης καταστασεων, παρατηρησης του ιδιου μας του εαυτου - αυτογνωσια - γνωριζοντας τον εαυτο σου μπορεις και να κοντρολαρεις τις αντιδρασεις του και δεν μπλεκεσαι σε λαβυρινθους σκεψεων προκαλωντας αγχος

Ελπιζω να βοηθησα λιγακι και να μην το μπερδεψα παραπανω


Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μερλιν
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 06:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μερλιν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΑΓΧΩΘΕΙΣ ΔΕ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΛΛΟΝ ΧΑΝΕΙΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ(ΥΠΝΟ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΨΥΧΙΚΗ ΗΡΕΜΙΑ...)
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ...
ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΗΣΕΙΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flor
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 09:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και καλή εβδομάδα !! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ήταν πάρα πολύ κατατοπιστικές! Πράγματι το να καταπολεμήσεις καταστάσεις άγχους πρέπει να χαλιναγωγήσεις τον εαυτό σου και να τον κάνεις να λειτουργεί διαφορετικά ως προς τις αρνητικές σκέψεις που σε φορτίζουν. Εκεί είναι και το δύσκολο πιστεύω ...
Για να συγκεκριμενοποιήσω τη δική μου κατάσταση μετά από κάποιο πρόβλημα υγείας δικό μου το οποίο έχει περάσει και κάποιου συγγενικού μου προσώπου έχω φτάσει σε μια κατάσταση που το παραμικρό μου δημιουργεί την αίσθηση ότι είναι κάτι σοβαρό και πρόκειται να πεθάνω.
Εδώ και 4 μήνες είμαι έτσι και μου έχει δημιουργήσει φοβερή και τριχόπτωση !! Παρ'όλο που έχω πάει σε γιατρούς και μου έχουν πει πως δεν έχω κανένα πρόβλημα εγώ συνεχίζω και σκέφτομαι χίλια πράγματα συνδυάζοντας το ένα με το άλλο με αποτέλεσμα να καταφέρνω να κάνω μια ψυχολογία χάλια και μόνο αυτό !! Σας κατατόπισα ??
Ψιλοχάλια ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flor
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 09:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ananass ευχαριστώ και εσένα για το link . Πριν ανοίξω καινούργιο topic είχα ψάξει κάτι σχετικό στην αναζήτηση και δεν είχα βρει τίποτα .. μάλλον δεν έψαξα σωστά . Είμαι φίλη Flor.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 20:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Flor
Δηλώσεις του τύπου πρέπει να χαλιναγωγήσω τον εαυτό μου όχι μόνο δε βοηθούν αλλά αυξάνουν το άγχος.Φαντάσου τον εαυτό σου σαν ένα άλογο που πρέπει να του βάλουν χαλινάρι,δε θα αφηνίαζες περισσότερο?Ο εαυτός σου είναι ήδη χαλιναγωγημένος απο κάποιες εμπειρίες του παρελθόντος και απο τον τρόπο με τον οποίο τις προσέλαβες και ακριβώς αυτά τα χαλινάρια που ήδη φοράς σε στρεσάρουν.Τα χαλινάρια αυτά σε δένουν με το παρελθόν σου το οποίο έτσι το σέρνεις στο παρόν και στο μέλλον.
Στο τσίρκο τους ελέφαντες τους έχουν δεμένους απο κάτι χαλκάδες που είναι γαντζωμένοι στη γή και που θα μπορούσαν άνετα οι ίδιοι οι ελέφαντες να τους ξεκαρβαλώσουν και να ελευθερωθούν.Παρά το ότι έχουν τη δύναμη να το κάνουν ,δεν το κάνουν γιατί νομίζουν οτι οι κρίκοι αυτοί είναι πιο ισχυροί.Η πεποίθηση αυτή τους καλλιεργήθηκε γιατί τους έδεναν έτσι απο μικρούς τους ελέφαντες που ήταν πιο αδύναμοι και τότε πράγματι δε μπορούσαν να σπάσουν τα δεσμά τους με το μυικό σύστημα που διέθεταν.Κάτι ανάλογο συμβαίνει πολλές φορές και με εμάς τους ανθρώπους,εκαπιδευόμαστε να λειτουργούμε ως αδύναμοι και κατα κάποιο τρόπο υπνωτιζόμαστε στην αδυναμία μας.
Γράφεις οτι σου δημιουργήθηκε μια κατάσταση ώστε το παραμικρό αν σου συμβεί ανησυχείς και αγχώνεσαι πως θα πεθάνεις.Έχεις απόλυτο δίκιο γιατί ο αγχωμένος οργανισμός παρουσιάζει και μια υποτονική άμυνα οπότε κάτι που θα ήταν παραμικρό για μια ήρεμη κατάσταση σε έντονο στρές μεγενθύνεται.Απο τη στιγμή λοιπον που ούτως η άλλως είσαι σε μόνιμα ένταση καλά κάνεις και ανησυχείς για το παραμικρό ,τουλάχιστον έτσι θα έχεις και έναν"λόγο ανησυχίας.Μπορείς μάλιστα αν σε βλέπουν οι γύρω σου αγχωμένη και σε ρωτούν τι σε φϭρνελ σε αυτήν την κατάσταση να τους λές "το παραμικρό".Κατα βάθος θα ξέρεις βέβαια οτι το άγχος"είναι η μόνη απειλή για την υγίεια σου αλλα δεν είναι υποχρεωτικό να διατυμπανίζεις σε όλους οτι αγχώνεσαι και θέτεις σε φθορά την υγίεια σου,όλο αυτό ονόμαζε το μπροστά στους άλλους απλά "παραμικρό".
Σκέφτεσαι και συνδιάζεις χίλια δυο πράγματα και παράγεις όπως λές μια ψυχολογία χάλια και μετά απορείς γίατί έχεις τριχόπτωση?Για φαντάσου να είσαι πάνω σε ένα ελικόπτερο και να βλέπεις κάποιους ανθρώπους να χρησιμοποιύν καλώδια των στήλων της ΔΕΗ και να κάνουν επιλεκτικές και επικίνδυνες συνδέσεις μεταξύ τους ώστε να προκαλέσουν έκρηξη.Εσύ με το ελικόπτερο σου αναμένοντας μια μαζική έκρηξη απο βραχυκύκλωμα δε θα κοιτούσες να απομακρυνθείς μια ώρα αρχίτερα απο εκεί?Ε λοιπόν οι τρίχες σου κοιτούν απο τα ψηλά το μυαλό σου να εργάζεται και να κάνει όλους αυτούς τους εκρηκτικούς συνδιασμούς για την ψυχολογία σου.Εν αναμονή λοιπόν μιας έκρηξης στην οποία ίσως και να τραβούσες τα μαλλιά σου ,κοιτούν να απομακρυνθούν μια ώρα αρχίτερα απο το κέφαλι σου.Κατα μια άλλη εκδοχή οι συνδιασμοί σκέψεων που κάνεις είναι "τραβηγμένοι απο τα μαλλιά " οπότε αυτό το πράγμα σωματοποιείται και παράγεται ένα ξεμάλιασμα.
Είμαι σίγουρος οτι μπορείς και εσύ να δείς το όλο θέμα και απο άλλες οπτικές,αν θέλεις θα ήταν ωραίο να μας πείς μερικές αυτοσχεδιάζοντας.
Δεν κατάλαβα δηλαδή γιατί το άγχος να μας δημιουργεί μόνο ανησυχία, εγώ συνηθίζω να γελάω μαζί του κιόλας.Άσχετα με τι τι αισθάνεσαι μπορείς να διακωμωδήσεις λίγο την κατάσταση σου?Θα χαρώ πολύ αυτό το τόπικ όσο εξελίσσεται να μας δίνει νέες οπτικές γέλιου επ αφορμής του άγχους που μπορεί να βιώνουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flor
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 09:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε LOGOS ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Εγώ έβλεπα ανθρώπους που αγχωνόντουσαν και αναρωτιόμουν πως αντέχουν να βρίσκονται σε αυτή την κατάσταση χωρίς να έχω καταλάβει πως ήμουν και εγώ σε αυτή .....
Δεν λέω πως είμαι συνέχεια .. δεν νομίζω να το άντεχα αλλά εδώ και 4 - 5 μήνες είμαι σχεδόν καθημερινά ... έχω καταλάβει τους λόγους οι οποίοι με έχουν φέρει να έχω αυτήν την ανησυχία . Πρέπει να βρώ κάποιους τρόπους χαλάρωσης ....
Κάποιοι σε αυτό το φορουμ θα μπορούσαν να αναφέρουν τρόπους χαλάρωσης που πιστεύω πως τους χρησιμοποιούν και οι ίδιοι .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 17:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Flor
Σίγουρα ακόμα και αυτή η κατάσταση που περνάς και ίσως σου φένεται κάπως δύσκολη είναι για το καλό σου με την έννοια οτι κάτι έχεις να διδαχτείς μέσα απο αυτήν.
Ένας απο τους συγγραφείς που απολαμβάνω να διαβάζω και που είναι και ευρύτερα γνωστός είναι ο ψυχολόγος Γιώργος Πιντέρης.Αυτός λοιπόν σε ένα βιβλίο του διηγείται ένα περιστατικό που συνέβη στον ίδιο.Ήθελε ένα μεσημέρι να πάει σε μια δουλειά και αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει ΤΑΧΙ.Ο δρόμος είχε πολύ κίνηση και τα αυτοκίνητα πήγαιναν σημειωτόν.
Οι οδηγοί ήταν αγανακτισμένοι και το ίδιο αγανακτισμένος ήταν και ο Πιντέρης καθώς έβλεπε να περνάει η ώρα και να μην μπορεί εγκαίρως να είναι στο ραντεβού του.Ο μόνος που φαίνονταν εντελώς κουλαριστός και ήρεμος ήταν ο οδηγός του ΤΑΧΙ ο οποίος έδειχνε σχεδόν να το απολαμβάνει.Καθώς ήατν αγχωμένος ο Πιντέρης ρωτάει κάπως απότομα τον ταξιτζή τι ήταν αυτό που τον έκανε τόσο ήρεμο.Ο ταξιτζής γυρνώντας προς το μέρος του Πιντέρη δείχνει με το χέρι του το στήθος και λέει "ΠΑΛΙΟ ΕΜΦΡΑΓΜΑ".
Ένας τρόπος με τον οποίο εγώ χαλαρώνω είναι η πεζοπορία και όταν λέμε πεζοπορία δεν εννοούμε μια βολτίτσα 5 λεπτών αλλά δρόμος που ανάλογα με τον διαθέσιμο χρόνο μου μπορεί να κρατήσει απο 1 εώς και 3 ώρες.
Να είσαι πάντα καλά και φωτισμένη απο τα μαθήματα της ζωής σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 03:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=925


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Flor
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 10:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΤΜΑ μου ευχαριστώ πολυ για το link . Το τύπωσα ήδη και το κόλλησα στο γραφείο μου μπροστά για να το βλέπω κάθε μέρα το πρωί

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chrispao
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 10:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chrispao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα προβλήματα που σχετίζονται με το άγχος είναι πολύ συχνά. Υπολογίζεται ότι ένα 10% περίπου στο γενικό πληθυσμό συμβουλεύεται κάποια στιγμή γιατρό, γιατί αισθάνεται άγχος, ένταση ή ανησυχία.

Υπολογίζεται επίσης ότι μεταξύ 2% και 4% του γενικού πληθυσμού κάποια στιγμή της ζωής του παρουσιάζει κάποια αγχώδη διαταραχή. Επομένως οι αγχώδεις διαταραχές, οι διαταραχές δηλαδή που σχετίζονται με το άγχος, θεωρούνται οι πιο συχνά ανευρισκόμενες διαταραχές στο γενικό πληθυσμό.

Τι ονομάζουμε όμως άγχος;

Άγχος είναι ένα διάχυτο, δυσάρεστο, συχνά ασαφές συναίσθημα που εκδηλώνεται με φόβο, ένταση και ανησυχία και που τις περισσότερες φορές συνοδεύεται από σωματικά συμπτώματα (ταχυκαρδία, καρδιακή αρρυθμία, πεπτικές εσωτερικές διαταραχές, ξηροστομία, ωχρότητα, τρόμος, κεφαλαλγία, κ.α.).

Όταν μιλάμε για άγχος πρέπει να κάνουμε διάκριση ανάμεσα στο φυσιολογικό και το παθολογικό άγχος.

Το πρώτο, το φυσιολογικό άγχος, είναι μία υγιής, φυσιολογική αντίδραση που συμβαίνει σε ανησυχητικές καταστάσεις ή σε στιγμές πραγματικού κινδύνου ή απειλής. Αυτό το άγχος είναι κάτι σαν "σινιάλο" που προειδοποιεί για έναν επερχόμενο κίνδυνο. Μετρίου βαθμού άγχος στην πραγματικότητα, βελτιώνει την απόδοση του ανθρώπου σε δύσκολες στιγμές και αποτελεί δημιουργικό και κινητοποιητικό παράγοντα για τη ζωή.

Σε αντίθεση, το παθολογικό άγχος συμβαίνει σε στιγμές που δεν υπάρχει πραγματικός κίνδυνος ή συνεχίζεται για πολύ ακόμα μετά την παρέλευση του παράγοντα που το προκαλεί. Το παθολογικό άγχος είναι πέρα από τη φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού στο stress, ή στις καθημερινές δυσκολίες που αντιμετωπίζει το άτομο και είναι πιο έντονο, πιο συχνό ή πιο επίμονο από εκείνο που γενικά θεωρείται ως φυσιολογικό.

Αυτό το παθολογικό άγχος εκφράζεται με δύο κατηγορίες συμπτωμάτων: τα συναισθηματικά και τα σωματικά συμπτώματα.

Πολλές είναι οι λέξεις που περιγράφουν με λεπτές αποχρώσεις τα συναισθηματικά ή ψυχικά συμπτώματα του άγχους, όπως ανησυχία, εκνευρισμός, δυσφορία, ταραχή, υπερένταση, στενοχώρια, αναστάτωση, αγωνία, έννοια, νευρικότητα ή αίσθημα ότι κάτι κακό θα συμβεί.

Πολλά και ποικίλα είναι όμως και τα σωματικά συμπτώματα του παθολογικού άγχους όπως ταχυπαλμίες, τρεμούλα, πονοκέφαλος, πόνος ή πλάκωμα στο στήθος, κόμπος στο λαιμό, δύσπνοια, φούντωμα και εξάψεις ή κρυάδες και ρίγη, κοντανάσεμα, ναυτία και ζαλάδες, τάση για λιποθυμία, μουδιάσματα και μυρμηγκιά, ξηροστομία, διάρροια ή συχνουρία.

Τα σωματικά συμπτώματα του άγχους είναι αυτά που μας τρομάζουν συνήθως πιο πολύ. Νομίζουμε ότι κινδυνεύει η σωματική μας υγεία και ότι βρισκόμαστε σε κίνδυνο. Αυτή η ανησυχία προκαλεί περισσότερο άγχος και αυτό με τη σειρά του φέρνει περισσότερα σωματικά συμπτώματα. Μπαίνουμε δηλαδή σ' ένα φαύλο κύκλο που χειροτερεύει τελικά το άγχος.

Αυτό είναι το παθολογικό άγχος που με το φαύλο κύκλο που δημιουργεί και τις δυσάρεστες συνέπειές του τόσο στη σωματική όσο και στην ψυχική σφαίρα, εμπλέκεται στην καθημερινή μας ζωή και είναι απαραίτητο να μάθουμε να το αντιμετωπίζουμε και να το ελέγχουμε.

Υπάρχουν τρόποι που μπορούν να σας βοηθήσουν να μειώσετε τα επίπεδα του άγχους σας. Θα αναφέρουμε μερικούς απ' αυτούς που έχουν περιγραφεί ως εξαιρετικά αποτελεσματικοί.

Μη ξεχνάτε ότι το άγχος είναι πάντα πολύ δυσάρεστο αλλά σπανίως είναι επικίνδυνο. Μην αποφεύγετε τις καταστάσεις που προκαλούν άγχος. Αρχίστε να αντιμετωπίζετε καταστάσεις που προκαλούν λίγο και μέτριο άγχος και μετά εκτεθείτε σε καταστάσεις που πυροδοτούν πιο έντονες αντιδράσεις και πιο έντονο άγχος. Όσο περισσότερη ώρα αντιμετωπίζετε την κατάσταση που σας προκαλεί άγχος τόσο καλύτερα αποτελέσματα έχετε. Μάθετε να ελέγχετε τις σκέψεις που σας προκαλούν άγχος. Αποσπάστε την προσοχή σας από τα δυσάρεστα συμπτώματα του άγχους και ασχοληθείτε με κάτι άλλο. Μπορείτε να σκεφτείτε κάτι ευχάριστο ή ενδιαφέρον για να σπάσετε την αλυσίδα των σκέψεων που σας προκαλούν άγχος ή μπορείτε να ασχοληθείτε με μία άλλη δραστηριότητα. Προσπαθήστε να αντικαταστήσετε τις αρνητικές σκέψεις με θετικές. Πάντα υπάρχει κάτι θετικό να σκεφτείτε. Αναγνωρίστε στον εαυτό σας το δικαίωμα να λέει όχι. Μπορεί να σας αγχώνει να λέτε ναι, να αποδέχεστε ορισμένες καταστάσεις ή να αναλαμβάνετε πολλές υποχρεώσεις. Μοιραστείτε με άλλους τα προβλήματα και τα συναισθηματικά σας. Βάλτε ρεαλιστικούς και πραγματοποιήσιμους στόχους. Μάθετε τρόπους για να επιλύετε αποτελεσματικά τα προβλήματά σας. Πρέπει να περιμένετε δυσκολίες και να είστε έτοιμοι να τις αντιμετωπίσετε. Μην τις αφήνετε να σας παρεμποδίζουν τη ζωή σας. Περιμένετε το χειρότερο και το παρόν θα γίνει ευκολότερο. Πρέπει να αντιμετωπίζετε το άγχος σας μόλις πρωτοεμφανιστεί ή στα πρώτα στάδια της εμφάνισης του. Έτσι αμέσως μόλις νοιώσετε λίγη ζαλάδα, ταχυκαρδία, φτερούγισμα στο στήθος, ή μούδιασμα βάλτε αμέσως σε λειτουργία τις τακτικές αντιμετώπισης του άγχους που προτιμάτε και που έχετε βρει ότι είναι αποτελεσματικές σε σας.

Όταν δείτε όμως ότι δεν μπορείτε με αυτούς τους τρόπους να ελέγξετε το άγχος σας ζητήστε συμβουλή από κάποιον ειδικό.

Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ

Ένας πολύ χρήσιμος τρόπος για να αντιμετωπίσετε το άγχος σας είναι να ελέγξετε την αναπνοή σας. Το επίπεδο της έντασης ενός ανθρώπου καθρεφτίζεται στον τρόπο που αναπνέει. Όταν είμαστε ήρεμοι και ευχαριστημένοι η αναπνοή μας είναι αργή και ρυθμική ενώ όταν είμαστε σε ένταση η αναπνοή μας είναι γρήγορη και ρηχή. Αυτή η αγχώδης αναπνοή μπορεί να προκαλέσει συμπτώματα όπως τρόμο, ζάλη ή μουδιάσματα. Αυτά τα συμπτώματα μπορούν γρήγορα να αντιμετωπιστούν διορθώνοντας την αναπνοή μας.

Γι' αυτό μάθετε να αναπνέετε βαθιά και αργά. Για να το καταφέρετε ακουμπήστε τα χέρια σας στο πάνω μέρος του στήθους σας και εισπνεύσετε αργά ώστε το μέρος αυτό του στήθους να σηκωθεί ελαφρά. Εκπνεύστε και βεβαιωθείτε ότι έχει βγει όλος ο αέρας. Επαναλάβετε την άσκηση μέχρι δέκα φορές. Αφήστε τα χέρια σας να ακουμπούν απαλά στο πάνω μέρος του στήθους για να νιώθετε το ρυθμικό σήκωμα του πάνω μέρους του θώρακα. Μετά ακουμπήστε τα χέρια σας στην κοιλιά σας. Εισπνεύσετε αργά και θα νιώσετε τα χέρια σας να σπρώχνονται προς τα πάνω. Με την εκπνοή θα πρέπει να νιώσετε την κοιλιά σας να γίνεται επίπεδη και τα χέρια σας να επανέρχονται στην αρχική τους θέση. Επαναλάβετε την άσκηση πέντε με δέκα φορές. Αφού εξασκηθείτε στην ήρεμη και ελεγχόμενη αναπνοή, χρησιμοποιείστε την κάθε φορά που θα χρειαστεί να αντιμετωπίσετε μία δύσκολη κατάσταση.

Ένας δεύτερος πολύ χρήσιμος τρόπος για να νικήσετε το άγχος σας είναι η χαλάρωση. Υπάρχει μία πολύ χρήσιμη σχέση ανάμεσα στην αναπνοή και τη χαλάρωση. Δοκιμάστε την εξής άσκηση:

Σφίξτε όλους τους μυς σας όσο πιο δυνατά μπορείτε. Μετά χαλαρώστε. Θα διαπιστώσετε πως καθώς σφίγγατε τους μυς, κρατήσατε την αναπνοή και καθώς χαλαρώνατε την αφήσατε. Αυτή η σχέση ανάμεσα στην εκπνοή και τη χαλάρωση είναι πολύ χρήσιμη και μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε στις ασκήσεις χαλάρωσης που θα πούμε πιο κάτω.

Υπάρχουν πολλές τεχνικές χαλάρωσης. Η πιο γνωστή είναι η προοδευτική μυϊκή χαλάρωση. Παρά το ότι είναι καλύτερο τη μέθοδο αυτή να σας την διδάξει κάποιος ειδικός, μπορείτε να προσπαθήσετε και μόνοι σας τα βασικά βήματα:

Ξαπλώστε στο κρεβάτι, όσο μπορείτε πιο αναπαυτικά. Σιγά - σιγά τεντώστε κάθε μυϊκή ομάδα, μετρώντας ως το πέντε. Ξεκινήστε με τους ώμους σας, συνεχίστε με τον σβέρκο, το πρόσωπο, τα χέρια, τα πόδια, την κοιλιά και την πλάτη. Σιγά - σιγά χαλαρώστε την κάθε μυϊκή ομάδα με την ίδια σειρά, μετρώντας πάλι ως το πέντε σε κάθε μία. Ξανακάνετε την άσκηση για όποιους μυς νιώθετε σφιγμένους ή πονεμένους, μέχρις ότου τους αισθάνεστε όλους χαλαρούς. Η χαλάρωση χρειάζεται χρόνο και εξάσκηση. Όταν αποκτήσετε πείρα μπορείτε να χρησιμοποιείτε τον παρακάτω τρόπο για να χαλαρώνετε γρήγορα. Καθίστε σε μία οποιαδήποτε καρέκλα. Αφήστε τα χέρια σας να πέσουν στα πλευρά σας. Τα πόδια σας δεν πρέπει να είναι σταυρωμένα. Η πλάτη σας να είναι ίσια. Τώρα σφίξτε όλους τους μυς μαζί. Σφίξτε τις γροθιές σας. Λυγίστε τα χέρια σας στους αγκώνες προσπαθώντας να αγγίζετε τους ώμους σας με τους καρπούς. Πάρτε βαθιά εισπνοή. Κλείστε τα μάτια σας σφιχτά. Σφίξτε τα δόντια. Σφίξτε το στομάχι και τους μυς της κοιλιάς σας. Σφίξτε τους γλουτούς σας. Σφίξτε και τεντώστε τα πόδια σας. Μείνετε σ' αυτή τη θέση μετρώντας αργά μέχρι το πέντε. Τώρα χαλαρώστε. Αφεθείτε εντελώς. Παρατηρήστε τη διαφορά ανάμεσα στην ένταση και τη χαλάρωση. Εξασκηθείτε στη χαλάρωση μ' αυτό τον τρόπο όσο πιο συχνά μπορείτε. Λίγα λεπτά ή ακόμα και τριάντα δευτερόλεπτα γρήγορης χαλάρωσης αρκούν για να διατηρήσετε αυτή την ικανότητα στον χρόνο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arty
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2014, 14:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σε όλους!διαβάζω με πολύ μεγάλη προσοχή τις εμπειρίες σας και μπορώ να πω ότι από τη μία με παρηγορεί που υπάρχουν...ομοιοπαθούντες!όσον αφορά τη δική μου εμπειρία,θα σας πω το εξής:από το 2005 που εντελώς ξαφνικά είχα μια κρίση δύσπνοιας έχει αλλάξει η ζωή μου ριζικά.Έχω"αποκτήσει"πολλές φοβίες(αγοραφοβία,κλειστοφοβία....) οι οποίες μου προκαλούν απίστευτο άγχος και συνεχή ανησυχία.Μου έχουν επηρεάσει την καθημερινότητά μου και μου έχουν στερήσει πολλά όμορφα πράγματα και εμπειρίες.Λόγω επαγγέλματος(μαέστρος),μου φαίνονται ακόμα πιο δύσκολο να το αντιμετωπίσω.Έχω πάει σε ψυχολόγο και τα τελευταία 2 χρόνια κάνω ομοιοπαθητική.Έχω δει κάποια πρόοδο αλλά συνεχώς καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα:ότι αυτό το χαζοκέφαλο ώρες-ώρες παίζει πολύ άσχημα παιχνίδια και είναι ΜΟΝΟ στα δικά μας χέρια η τύχη μας και η ίασή μας!Κανείς δεν πρόκειται να μας βοηθήσει!Μόνο η δική μας θέληση και το δικό μας πείσμα μπορεί να μας κάνει να φύγουμε από αυτή την κατάσταση.Θα ήθελα πολύ να μου πείτε δικούς σας τρόπους αντιμετώπισης...Με φιλικούς χαιρετισμούς.

musicΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyrkal
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2015, 18:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyrkal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το άγχος και οι αμφιβολίες είναι συνηθισμένα ανθρώπινα συναισθήματα, που όταν βγαίνουν από από ένα, γνωστό σε εμάς, μέτρο από χρήσιμα γίνονται άχρηστα και βλαβερά. Η παρερμηνεία που τους κάνουμε, (επειδή είναι άγνωστα), και η έμπρακτη προσπάθειά μας να προστατευτούμε (από το άγνωστο και ως εκ τούτου επικίνδυνο) βοηθά στην συντήρησή τους. Είμαστε όλοι προικισμένοι από την φύση με την ικανότητα να εξαλείφουμε ή να ελέγχουμε καλύτερα αυτά τα συναισθήματα. Στο κάτω κάτω, δεν κινδυνεύουμε από αυτά. Από την απελπισία της οριστικής ήττας (από αυτά) κινδυνεύουμε. Η μαθησιακή διαδικασία εκπαίδευσης στην ορθολογικότερη και αποτελεσματικότερη αλλαγή και διαχείριση των παθολογικών συναισθημάτων (συμπτωμάτων) λέγεται θεραπεία συμπεριφοράς των διαταραχών άγχους.
http://www.behaviortreatment.gr/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dreampirate
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2018, 08:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
____________________________
Διαγραφή μηνύματος
10/06/2018
____________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2018, 10:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι άλλος μικροπωλητής με την πραμάτεια του...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy