ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σχετικά με το Χριστιανισμό....
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
el_ko
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 17:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el_ko
Κατ'αρχήν,συγχαρητήρια για το site αυτό.
Το ανακάλυψα στην εκπομπή της Δρούζα και πραγματικά περιέχει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.

Μπαίνω,λοιπόν κατευθείαν στο θέμα ξεκαθαρίζοντας πρώτα-πρώτα ότι πιστεύω στον Θεό αλλά στο δικό μου Θεό...

Αυτό που θα ήθελα να συζητήσω μαζί σας είναι το κατα πόσο πιστεύετε σε αυτά που γράφει η Βίβλος...

Εγώ πάντως τηρώ μια επιφυλακτική στάση διότι δεν υπάρχει κάτι το χειροπιαστό που να με πείθει ότι τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς όπως τα περιγράφουν.
Σας δίνω και μερικά παραδείγματα για να αποσαφηνίσω τις θέσεις μου:

1.Έχει βρεθεί γενετικό υλικό του Αδάμ ή της Εύας;Αυτός ο Παράδεισος στο οποίο ζούσαν γιατί δεν καθορίζεται με ακρίβεια η τοποθεσία του;Όλο το σκηνικό με μήλα και φίδια και προδωσίας μου κάνει κάτι σε "Ομήρου Οδύσσεια"...Πάνω σε αυτό το θέμα εγώ πιστεύω ότι όπως και στην περίπτωση των Ολύμπιων Θεών,οι άνθρωποι προκειμένου να εξηγήσουν κάποια πράγματα (και συγκεκριμένα τα "κακά" που μας βρίσκουν στη ζωή),έπλασαν με τη φαντασία τους όλα όσα εμείς τώρα ξέρουμε...Γιατί άραγε το μήλο το δάγκωσε πρώτη η Εύα;Μα φυσικά γιατί κάποιες χιλιάδες χρόνια πριν,όπως άλλωστε και σήμερα η απιστία και η αμαρτία ήταν συνυφασμένες με το γυναικείο φύλο(π.χ οι πόρνες)

2.Η κιβωτός...Κάτι μου κάνει σε "Αισώπου μύθοι".Βρέθηκε ένας καλός άνθρωπος κ.λ.π κ.λ.π κ.λ.π
Ποιός μπορεί να πιστέψει πια σε αυτά;;;
Η πιο λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω εγώ είναι ότι λόγω των συνεχόμενων πλημμύρων σε συγκεκριμένες περιοχές με τις γνωστές καταστροφικές συνέπειες οι άνθρωποι θέλησαν να βρούν κάποια δικαιολογία...Εξάλλου,στην όλη ιστορία υπάρχει και μια αντίφαση...Το γεγονός ότι βρήκαν τόσο φρικτό θάνατο τόσοι άνθρωποι δεν αποτελεί ένδειξη εκδικητικότητας εκ μέρους του Θεού...Θα μπορούσε κάλλιστα με τη δύναμη της σοφίας που διαθέτει να κάνει όλους τους ανθρώπους όμοιους με τα μέλη της οικογένειας του Νώε...Τόσο μίσος;;;Το οποίο σημειωτέον,καταδικάζει ο Χριστιανισμός,κι επίσης η ορθόδοξη εκκλησία δεν αποδέχεται την ποινή του θανάτου....

3.Το αγαθό αντρικό φύλο...Η Βίβλος παρουσιάζει το Θεό ως άκρως μεροληπτικό....Ο Αδάμ που έπεσε θύμα της κακιάς Εύας....Ο Νώε ο καλός ο άνθρωπος...Εφόσον όλη του η οικογένεια ζούσε βίο αξιοσέβαστο γιατι λέμε η κιβωτός "του Νώε" και δεν λέμε η κιβωτός της τάδε δηλ. όπως έλεγαν τη γυναίκα του;;;Και τόσα άλλα παραδείγματα.....Ο Μωυσής.......

Όλα αυτά εξηγούνται βέβαια πάρα πολύ απλά...Την εποχή που όλα αυτά γράφονταν κυριαρχούσε η αντίληψη ότι οι άντρες είναι ανώτεροι από τις γυναίκες....όπως ο Δίας ήταν ο ανώτερος των Θεών,έτσι και στην περίπτωση του χριστιανισμού,οι απλο'ι'κοί άνθρωποι με βάση τις αντιλήψεις που είχαν,πείστηκαν ότι οι εκλεκτοι του Θεού είναι οι άντρες...
Τώρα θα μου πείτε περι Παναγιάς κ.λ.π
Το θέμα είναι ότι και αυτό εξηγείται με την απλή λογική...όπως όλοι γνωρίζουμε πρίν από κάποιες χιλιάδες χρόνια,όπως και τώρα άλλωστε,υπήρχε η αντίληψη -η οποία και αληθέυει- ότι ο βασικός ρόλος της γυναίκας είναι η γέννηση παιδιών.
Έτσι,τι αλλο ρόλο θα μπορούσε να παίξει μια γυναίκα στο κεφάλαιο "Χριστιανισμός" από το ρόλο της ΜΗΤΕΡΑΣ του Υιού του Θεού...
Και γιατί άραγε ο Θεός έστειλε το γιό του στη γη και όχι την κόρη του....Βέβαια κάποιοι θα πουν οτι αυτά που λέω είναι βλασφημα αλλά.....

Τέλοσπάντων,έχω πολλά ακόμα να γράψω αλλά με πιέζει ο χρόνος...Περιμένω απαντήσεις σας πάντως!

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 17:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
RYCHE ΧΑΙΡΕΤΑ el_ko
Καλως ηλθες στα εσωτερα...
αυτα που αναφερεις εχουν περισσοτερη σχεση με την π.διαθηκη
και υπαρχουν αρκετα τοπικ που μπορεις να αναπτυξεις τις θεσεις σου
ενα απο αυτα...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1822
και

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1144
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=243

επανω δεξια εχει ενα κουμπι που λεει αναζητηση εκει να πατας πριν ανοιξεις ενα θεμα...
εμενα ηταν το πρωτο μου μαθημα γνωσης οταν εισηλθα...
και παλι καλως ηλθες...


ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 18:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
"Το αγαθό αντρικό φύλο...Η Βίβλος παρουσιάζει το Θεό ως άκρως μεροληπτικό...."

Δεν έχεις κι άδικο: Ο "Θεός" της Βίβλου(και κυρίως της Π.Δ.) είναι μισογύνης. Σύμφωνα με αυτόν τον "Θεό" όποια γυναίκα δεν είναι Εβραία είναι πόρνη. Αλλά ακόμα και οι "εκλεκτές" του, όλες πρωταγωνίστριες της Π.Δ. είναι πόρνες, ανήθικες, κλέφτρες κλπ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 22:24:35  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλτατε καλώς ήρθες!

Πράγματι, όπως σημειώνει και ο (η?) ryche, θα βρείς αρκετό 'υλικό' για το θέμα που αναφέρεις. Σε κάθε περίπτωση:

Η αποκαλούμενη (απο τους Χριστιανούς-κατα τους γνήσιους κληρονόμους της ιστορίας, απλά η πεντάτευχος) Παλαιά Διαθήκη, ένα καθαρά Εβραϊκό "έπος" των Χαλδαίων προπατόρων τους, είναι η τοπική παράδοση (η πές το και θρησκεία αν θέλεις) των νομάδων που ξεκίνησαν απο την Ούρ της Μεσσοποταμίας και με την Α ή Β "Θεόπνευστον εντολή" προέβησαν σε ΘΕΊΚΗ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ εδαφών και ΛΑΩΝ.

Ο..."οικογενειακός Θεός" του Μέγα θεουργού και Μάγου Αβραάμ (ο γνωστός Γιαχβέ ή κατα κόσμον, Χριστός) έδιδε πάντοτε τις εντολές αλλά και όλες τις οδηγίες! Έτσι έχουμε "Θεόπνευστες" εντολές για σφαγές αμάχων και παιδιών, βιασμούς, καύση θυμάτων καθώς και ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΔΗΛΗΤΗΡΙΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΟΤΩΝ!

Τώρα, αυτά που εντοπίζεις να μοιάζουνε με παλαιότερα "έπη" άλλων λαών, σωστά θεωρείς ότι είναι απλά αντιγραφές. Έ, με κάτι έπρεπε να "ντύσουνε" την ασιατική τους μαυρίλα. Κατανοητό.

Κάπως έτσι έχει με την ασιατική παράδοση των Χαλδαίων Θεουργών. Και βέβαια, νυν "δική μας"....

Αυτά!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy