ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ....ΜΗΧΑΝΗ ΑΝΤΙΒΑΡΥΤΗΤΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 10:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΤΕΣΛΑ(ΠΙΘΑΝΟΝ)ΠΟΥ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ...ΑΥΤΗΝ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΤΑΝ ΑΠΟ 3 ΟΜΟΚΕΝΤΡΑ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΕΙΣ ΕΠΑΝΩ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΣΡΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΗΓΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ , ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟΥ , ΟΙ ΔΡΟΜΕΙΣ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΑΝ ΑΝΑ ΠΕΔΙΟ ΑΝΤΙΒΑΡΥΤΗΤΑΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ ΝΑ ΙΠΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΓΕΙ ΜΕΓΑΛΑ ΠΟΣΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ , ΕΑΝ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΣΕΣ ΠΗΝΙΑ , ΓΥΡΩ, ΤΡΙΓΥΡΩ ΤΟΥ...
ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΝΕΙΣ...?

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 11:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
tpt

Απο όσο γνωρίζω, δεν υπάρχει τίποτα σαν αυτο που περιγράφεις.

Επισης απο όσο γνωρίζω οι όροι:

"ΜΑΓΝΗΤΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΕΙΣ"
"ΠΕΔΙΟ ΑΝΤΙΒΑΡΥΤΗΤΑΣ"

Δεν υπάρχουν σε κανένα βιβλίο/σύγγραμμα φυσικής, μηχανολογίας ή ηλεκτρονικής. Ισως υπάρχουν σε βιβλία φαντασίας που κάποιοι για να εντυπωσιάσουν τους χρησιμοποιούν χωρίς όμως σταθερή επιστημονική βάση.

Το να παράγει μια μηχανή "ΜΕΓΑΛΑ ΠΟΣΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ" απο ενα "ΠΕΔΙΟ ΑΝΤΙΒΑΡΥΤΗΤΑΣ" είναι αδύνατο σύμφανα με το οτι ξέρουμε για την βαρύτητα και την ενέργεια.

Αν μια τέτοια μηχανή μπορει να κάνει αυτά που περιγράφεις τότε οι φυσική θα πρέπει να αναθεωρηθεί απο τις ρίζες της.
Επειδή η φυσική μεχρι στιγμής δουλεύει παρα πολυ καλα και εξηγει υπέροχα ολα τα πραγματα που παρατηρουμε γύρω μας οι περισότεροι φυσικοί / μηχανικοί κ.τ.λ. δεν βρίσκουν λόγο να την αναθεωρήσουν. Ετσι, αν ζητάς βάσιμη, επιστημονική θεωρητική, γνώμη πανω στο θέμα δεν θα βρεις.

Ο μόνος τροπος για να απαντηθούν τα ερωτήματα σου ειναι το ΠΕΙΡΑΜΑ. Δηλαδη να μαζέψεις όσα στοιχεία μπορείς να βρείς και να ΦΤΙΑΞΕΙΣ αυτη τη μηχανή για να δεις αν ΟΝΤΩΣ κανει πραγματα που έρχονται σε αντίθεση με τους νομους της φυσικής όπως τους ξέρουμε τώρα.

Αν τα καταφέρεις, τοτε σε περιμένει δόξα, και ενδεχομένως το Νόμπελ.

Αν δεν τα καταφέρεις, πάλι θα έχεις αποκομίσει γνώσεις και εμπειρία (θα χάσεις μερικά χρήματα και χρόνο αλλα αυτά ποιός τα λογαριάζει ?).

Οποιο και να είναι το αποτέλεσμα, έτσι και αλλιώς, κερδίζεις. Συνέχισε απτόητος και να μην ξεχνάς να μας ενημερώνεις για την πρόοδο της αναζήτησης σου.

Αγγελος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ShadowRunner
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 12:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ShadowRunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να τονίσω εδώ πως ο τρόπος με τον οποίο αναφέρεις το μηχάνημα αυτό δέν έχει καμία σχέση με τον Nikola Tesla αλλα με την γεννήτρια φαινομένου του Σίαρλ (Searl Effect Generator - SEG - θα την αποκαλώ γεννήτρια) μπορώ να σου παραθέσω μερικά κείμενα εδώ για αυτήν την "γεννήτρια" αλλα είναι κάπως μεγάλα...Δέν γνωρίζω για το "τετράγωνο του Αριστοτέλη" και παρακαλώ άν μπορείς ή έχεις στοιχεία γύρω απο το θέμα να διαφωτίσεις και εμάς...

Άν θέλεις μπορώ να σου δώσω και ένα κείμενο για τον Τέσλα Νίκολα ακόμα και τα copyrights απο τις εφευρέσεις του όπως έχουν "βγεί" στο κοινό απο την Αμερικάνικη κυβέρνηση μετά απο πολλά χρόνια που ζητήθηκαν απο το κοινό και κάποιους επιστήμονες...

Θα ήθελα ακόμα να προσθέσω το εξής, φίλε Angelos να ξέρεις πως οι όροι αυτοί υπάρχουν και χρησιμοποιούνται απο πολλούς του χώρου και όχι απο τον χώρο τις επιστομονικής φαντασίας, άν ψάξεις λίγο θα μπορέσεις να βρείς και εσύ πολλά γύρω απο το θέμα.

Φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 12:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ. ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΙΟΣ.
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ.

Edited by - SUNNY on 25/09/2003 12:50:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 13:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΣΩΣ ΒΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ:
ΣΤΑΓΥΡΟΝ ΕΨΙΛΟΝ ΤΟΥ ΛΕΥΚΟΦΡΥΔΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 13:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ShadowRunner


[quote]
Θα ήθελα ακόμα να προσθέσω το εξής, φίλε Angelos να ξέρεις πως οι όροι αυτοί υπάρχουν και χρησιμοποιούνται απο πολλούς του χώρου και όχι απο τον χώρο τις επιστομονικής φαντασίας, άν ψάξεις λίγο θα μπορέσεις να βρείς και εσύ πολλά γύρω απο το θέμα.
[\quote]

Μάλλον παρεξηγηθήκαμε...
Εγώ αναφερόμουν στο χώρο της συγχρονης φυσικής.
Οι πηγές μου περιλαβμάνουν το

"Physical Review Letters"
http://prl.aps.org/

Καθώς και επιστημονικά περιοδικά σχετικά με την αστροφυσική
"Astronomy & Astrophysics"
http://www.edpsciences.org/journal/index.cfm?edpsname=aa

"Astrophysical Journal"
http://www.journals.uchicago.edu/ApJ/journal/

"Monthly Notices of the Royal Astronomical Society"
http://www.blackwell-synergy.com/Journals/member/institutions/issuelist.asp?journal=mnr

Καθώς και την σελιδα ανεπίσημων ανακοινώσεων της διεθνούς επιστημονικής κοινότητας.
http://xxx.lanl.gov/
(εδω παρεπιπτόντως θα βρει κανεις και πολυ ενδιαφέροντα αρθρα για τις έρευνες για εξωγήινες μορφες ζωης, αναζήτηση εξωγήινων κατασκευών στη σελήνη κτλ)

Σε ΑΥΤΕΣ λοιπον τις πηγές, οι οροι αυτοι ΔΕΝ υπάρχουν.
Οπότε, η μόνη ΥΠΕΥθΥΝΗ επιστημονική απάντηση στον tpt
είναι αυτη που του έδωσα.

Αν πάλι κάποιος απαξιεί να δημοσιεύσει τις ιδεές του και τις μελέτες του στα περιοδικά αυτά (σημειοτέον, η δημοσιευση εκεί γίνεται τσάμπα, δεν πληρώνεις δεκαρα. Μαλιστα στο http://xxx.lanl.gov/ μπορείς να στείλεις την εργασία σου με e-mail)
αλλα προτιμάει να εκδίδει δικό του βιβλίο (για να το μοσχοπουλήσει) τότε πολύ καλα κάνει αλλα δεν μπορεί να εχει την απαίτηση το βιβλίο του να θεωρείται "επιστημονικό" με την αυστηρή έννοια του όρου.

Έχω διαβάσει μερικά τέτοια βιβλία και έχω αποκτήσει προσωπική άποψη για τη κατάρτιση (η την έλλειψη της)
των συγγραφέων τους. Δυστυχώς οι συνήθεις ισχυρισμοί τους
ΔΕΝ συνοδεύονται απο στοιχεία που να επιτρέπουν σε έναν επιστήμονα να εξετάσει το θέμα σε βάθος ωστε να φτιάξει καμία καινουρια θεωρία που να καταρρίπτει οτι είναι εως τώρα ευρύτερα δεκτό.

Αν κάνω λάθος θα σου ήμουν ευγνώμων να μου το επισημάνεις οχι όμως με αοριστολογίες και με ακαταλαβίστικες επιστημονικοφανείς φρασεολογίες αλλα ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ μου μια μηχανή (οχι σχέδιο, εχω εκατοντάδες τέτοια σκιτσάκια απο το internet) που να καταρίπτει τους φυσικούς νόμους όπως τους γνωρίζουμε.

Ιδου Η Ρόδος, ιδού και το Πήδημα.

Αγγελος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 10:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file shadow runner euxaristw gia tin pliroforia,kai an exeis kai kana link gia tis efeureseis tou tesla pou aneferes dwse to mou.

efxaristw
oso gia ta tetragwna pou sou eipa tha sou apantisw se 2-3 meres na kseskonisw ligo kana biblio giati den ta polithimame apo eksw

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 10:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AAA!!!
kai pou eisai aggele..
etsi gia na enimerothis kane ena search sto google gia thn gennitria tou searl kai ksekolla ligo apo tin simbatiki fisiki,giati me aftin akomi ston troxo tha imastan,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 12:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
tpt

Συγνώμη, δεν ήθελα να σε ταράξω. Ζήτησες βοήθεια και σου έδωσα μια υπεύθυνη απάντηση σύμφωνα με τις γνώσεις μου και την συνείδηση μου. Αν η απάντηση μου δε σου άρεσε λυπάμαι.

Έχω ψαξει για συνδέσμους στο διαδύκτιο, σου είπα πως έχω εκατοντάδες σκιτσάκια. Παρόλο που δεν με ευχαρίστησες για την προηγούμενη απάντηση μου (εστω και αν δε σου άρεσε νομίζω οτι απο ευγένεια έστω θα έπρεπε να με ευχαριστήσεις και οχι να με ειρωνευτείς)
Θα σε βοηθήσω να βρείς αυτό που τελικά κατάλαβα οτι ψάχνεις.

Ιδού ο πρωτος σύνδεσμος που βγαίνει απο μια τετριμένη έρευνα στο google.
http://www.rexresearch.com/searl/searl2.htm

Εχει και σελίδα που ΠΟΥΛΑΕΙ (αυτο με κανει λιγο καχύποπτο για τα κινητρα του) συλλογες απο εργασίες
http://www.rexresearch.com/catfigs/cat.htm

Εδώ ένα παράδειγμα απο "σύστηματα προώθησης δυναμικού πεδίου"
http://www.rexresearch.com/antigrav/antigrav.htm#_top
Ωραία σκιτσάκια, αλλα δουλεύουν ? Εγώ λέω πως ούτε ένα απο αυτά δε δουλεύει. Το οτι ειναι πατενταρισμένα, ΔΕΝ σημαίνει οτι δουλεύουν κιολας. ΜΑΚΑΡΙ να με διαψεύσεις.

Ιδού και ένας σύνδεσμος για ενα παιχνιδάκι που ΔΟΥΛΕΥΕΙ (αλλά αλοίμονο, ο τρόπος λειτουργίας του εξηγείται με τη γνωστή "κολημένη" φυσική)
http://jnaudin.free.fr/lifters/main.htm
Αν δοκιμάσεις να το φτιάξεις ΠΡΟΣΕΞΕ την υψηλή ταση !
Δεν έχει καθολου πλακα να σε χτυπάνε 20,000 Volt.

Αγγελος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 14:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agapite aggele to thema einai oti den thelw na ftiaksw kati.
aplws kai gw psaxnw na dw an yparxei kati tetio kai an litourgei.
to thema einai esy mallon aporipteis kati poli efkola,kati pou den simbadeizei me thn logiki h thn fisiki kate se.kai to an leitourgei poli pithanon na min to mathoume an den teleiwsoun ta apothemata....petreleou.....
afta pros to paron.an pesi kati sta xeria mou tha se enimerwsw.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 14:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dokimase search me google kai "searl effect machine"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 09:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μαγικά τετράγωνα. Τα χρησιμοποιούνε στις σπουδές μαγείας. Ο Σίαρλ χρησιμοποίησε τον νόμο αυτόν για να κατασκευάσει αυτή την γεννήτρια. Αυτά τα τετράγωνα βασίζονται σε ένα πολύ απλό νόμο. Δεν μπορούμε να έχουμε ύλη τον ίδιο χρόνο στο ίδιο διάστημα, αλλά μπορούμε να έχουμε ύλη σε διαφορετικά διαστήματα τον ίδιο χρόνο ή να έχουμε ύλη στο ίδιο διάστημα σε διαφορετικούς χρόνους. Με αυτόν τον απλό νόμο μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ehetlaios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


50 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 05:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ehetlaios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα τετράγωνα στα οποία αναφέρεστε είναι τα λεγόμενα στα μαθηματικά "Μαγικά Τετράγωνα του Πυθαγόρα" και σε αυτά βασίστηκε η εργασία του Searl πάνω στα φαινόμενα αντιβαρύτητας.

Τα τετράγωνα αυτά έχουν την ιδιότητα το άθροισμα των οριζοντίων στοιχείων τους να είναι ίσο με το άθροισμα των καθέτων και ίσο με το άθροισμα των διαγωνίων στοιχείων τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 12:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΤΡΤ.

Ο νόμος που αναφέρεις παραπάνω, μου μυρίζει σαν ένα κακέκτυπο της απαγορευτικής αρχής του Pauli. Με ενδιαφέρει όμως να μου πεις μερικά από τα "πάντα" που μπορείς να κάνεις με αυτόν το νόμο.
Τώρα όσον αφορά το συγκεκριμένο μηχανισμό, γιατί αυτό ο κύριος Σίαρλ, δεν πήγε σε κάποιο παγκόσμιο συνέδριο φυσικών και να τους βάλει τα γυαλιά, να πάρει και το Νόμπελ του και να γίνει και ο πρώτος μάγκας…
Μάλλον γιατί καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο.

Επίσης λες με ύφος εκατό καρδιναλίων και απέραντη βεβαιότητα ότι αν είχα κολλήσει σε αυτά που λέει η φυσική θα είμασταν ακόμη στον τροχό. Δηλαδή τον σύγχρονο τεχνολογικό πολιτισμό μας ποιός βοήθησε να φτιαχτεί. Ο Σίαρλ…..Ας γελάσω…Ότι υπάρχει αυτή τη στιγμή, από τον υπολογιστή μας, τη τηλεόραση, το κινητό, το αυτοκίνητο, το αεροπλάνο κ.ο.κ. βασίζονται σε βασικούς νόμους της ρημάδας φυσικής που εσύ σνομπάρεις. Αλλά είναι λογικό γιατί δεν ξέρω αν οι γνώσεις σου στη φυσική που απορρίπτεις είναι έστω και οι στοιχειώδεις.

Και τελειώνοντας κάτι για τα αποθέματα πετρελαίου…. Σαφέστατα και κάποτε θα τελειώσουν, σαφέστατα και πρέπει να αναπτυχθούν άλλες εναλλακτικές μορφές ενέργειας. Απο το σημείο όμως αυτό, και τον αγώνα που δίνει πλήθος φυσικών, χημικών, μηχανικών και άλλων, ως το σημείο να μιλάμε για φαντασιοπληξίες και μηχανές που θα μας λύσουν από τώρα το πρόβλημα (αλλά οι κακοί επιστήμονες τις σνομπάρουν) το πράγμα έχει μεγάλη διαφορά.

Και μία ερώτηση?? Γιατί όλοι οι κομπογιαννίτες βάλλουν εναντίον της επιστήμης??? Μάλλον για να καλύψουν με τον τρόπο αυτό τη δική τους ημιμάθεια και το βασικό τους σκοπό που μάλλον είναι η κονόμα μέσω της μπουρδολογίας.

Φιλικά
Tomcat

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy