ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΑΝΟΥΝΑΚΙ,ΜΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 14:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΝΕΟΕΠΟΧΙΑΚΗ ΣΟΥΜΕΡΙΑΝΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΟΙ ΣΟΥΜΕΡΙΟΙ ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΟΥΝΑΚΙ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΝΙΠΟΥΡΟΥ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΦΤΙΑΞΑΝΕ ΤΗΝ ΕΔΕΜ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΣΥΡΘΗΚΑΝ ΠΙΣΩ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΤΟΥΥΣ ΟΠΟΥ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΧΝΑ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΠΩΣ ΠΑΜΕ.
ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΜΕ:
ΑΝΟΥΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟΥ, ΓΙΟΙ ΤΟΥ ΑΝΟΥ ΠΟΥ ΚΡΙΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ. Η ΣΩΣΤΗ ΛΕΞΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΞΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΥΝΑ! ΑΝΟΥΝΑ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝΤΑΝ ΟΙ ΘΕΟΙ ΑΟΡΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΟΥΜΕΡΙΟΥΣ.
ΝΙΠΟΥΡ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΣΟΥΜΕΡΙΑΣ.
ΕΔΕΜ (ΕΔΙΝ) ΣΤΑ ΣΟΥΜΕΡΙΑΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο... ΒΟΣΚΟΤΟΠΟΣ!

ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΛΕΝΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΟΥΜΕΡΙΟΥΣ, ΓΙΑ ΤΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΟΥΣ.

I am no human now
because I choose to know..

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 14:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΩΣΕ μας τα φωτα σου......Φιλε Ενας!~!

todoR

Edited by - 8odwris on 28/09/2003 14:46:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 15:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Enas.
Τις πρώτες μου πληροφορίες σχετικά με την Σουμερική μυθολογία , τις άντλησα από το βιβλίο του David Icke " ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ" όπου ο συγγραφέας ξεκινώντας από αυτές αναπτύσσει την άποψη του.

Προσφάτως αγόρασα 2 βιβλία του Zecharia Sitchin , Ο 12ος ΠΛΑΝΗΤΗΣ και ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΕΝΚΙ , που αναφέρονται αποκλειστικά στην Σουμερική ιστορία και μυθολογία, αλλά ακόμα είμαι στην αρχή. Όταν ολοκληρώσω το διάβασμά τους θα έχω πιστεύω πιο εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος και θα επανέλθω.

Εξάλλου το nickname Anounakis είναι απλώς ένα ψευδώνυμο , και σε καμία περίπτωση δεν με χαρακτηρίζει ως ειδικό Σουμερολόγο.

Σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 18:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΟΙ ΤΟΥ ΑΝΟΥ

O ιστορικός Ηρόδοτος, κάνει λόγο για την πασίγνωστη και σεβαστή σε όλο τον αρχαίο κόσμο Ηλιούπολη της Αιγύπτου (στην οποία σημειωτέον μετέβησαν και σπούδασαν Αστρονομία ο Πυθαγόρας, ο Πλάτων και ο Σόλων). Αναφερόμενος στους κατοίκους της (Η3, Ζ59) τους Ανού λέει πως ήταν οι αρχαιότεροι όλων των κατοίκων της Αιγύπτου και μάλιστα οι μοναδικοί από τους οποίους στελεχώνονταν το ανώτατο αιγυπτιακό δικαστήριο.

Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYMEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 21:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΝΤΩΣ Ο ICKE, ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΝΟΥΝΑΚΙ "ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΠΟΔΩΣΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ,ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΑΠΟ ΨΗΛΑ"...ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΜΟΡΦΗ ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΣΤΑΣΙΑΣΑΝ ( ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ) ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ( ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑ,ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΕΓΓΥΣ ΑΝΑΤΟΛΗ)ΣΟΥΜΕΡΙΟΙ,ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ "ΚΑΛΥΨΗΣ" ΟΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΑΛΛΗ ΜΟΡΦΗ,ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΩΝ ΓΗΙΝΩΝ,ΑΦΟΥ ΟΙ ΑΝΝΟΥΝΑΚΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ.
ΑΥΤΑ ΛΕΕΙ Ο ICKE.ΑΚΟΜΗ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ Η ΕΠΙΔΕΡΜΙΔΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΗ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ.ΣΑΝ ΝΕΚΡΟΙ...ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΠΟΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΟΥΝ ΤΗΝ, ΑΝ ΟΧΙ ΑΘΑΝΑΣΙΑ, ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΒΙΩΣΗΣ ΤΟΥΣ.
ΒΕΒΑΙΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΚΟΜΗ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΝΟΥΝΑΚΙ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΙ,ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑ ΤΙΣ ΧΙΛΙΕΤΗΡΙΔΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ Ή ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΣ(!!)ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΕ ΜΙΑ ΑΓΝΟΙΑ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ Ή ΟΧΙ...
ΔΕΝ ΞΕΡΩ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ.ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ...
ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΤΣΙ ΑΔΙΟΡΑΤΑ,ΝΑ ΣΥΜΠΑΘΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ,ΚΥΡΙΩΣ Ο ΔΡΑΚΟΣ...ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 23:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως ο Zecharia Sitchin που επικαλείται ο David Icke , δεν αναφέρει πουθενά για την ερπετοειδή μορφή των ΑΝΟΥΝΑΚΙ που ισχυρίζεται ο δεύτερος....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 07:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟ "ΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΤΩΝ ΘΕΩΝ" ΤΟΥ ZITCHIN,ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ,ΑΠΟ ΑΡΧΕΤΥΠΟ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prometheas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
260 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 11:20:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prometheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά μην πορώνεστε πολύ με τον Zitchin , ο άνθρωπος βρήκε ένα θέμα να ασχολείται και ποντάροντας στις γνώσεις του στα αρχαία Σουμεριανά έχει γίνει παμπλουτος στις δικές μας πλάτες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 14:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ... ΤΡΕΛΕΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΠΟΥ ΒΑΣΙΖΟΝΤΕ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. ΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΝ ΣΟΥΜΕΡΙΑΝΟ ΜΥΘΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΛΕΓΟΝΤΕ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ; Ο ΜΥΘΟΣ ΑΥΤΟΣ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΓΙΑ... ΚΑΛΥΨΗ ΔΗΛΑΔΗ; ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΥΘΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΘΑΛΑΣΣΑ (ΑΠΣΟΥ) ΠΟΥ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΑΤΙ ΓΗΣ(ΑΝΚΙ) ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΘΕΟΙ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΤΩΜΑ ΤΟΥ ΑΠΣΟΥ ΦΤΙΑΞΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΝΟΥΝΑΚΙ ΠΟΥ ΕΞΗΓΩ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΤΙ ΗΤΑΝ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 00:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Enas.

Ο Sitchin τα λέει αλλιώς τα πράγματα.

Σχετικά με την Σουμεριακή Μυθολογία είναι η μοναδική πηγή πληροφόρησης μου μέχρι τώρα.

Πρότεινε μου σχετική βιβλιογραφία για να τεκμηριώσω τον αντίλογο σου.

Και στον Sitchin για να ελέγξω της πηγές του David Icke έφτασα.

Πάντως οι φοβερές ομοιότητες με την αρχαία ελληνική μυθολογία με προβλημάτισε.
Δύο μακρινοί λαοί - για τα δεδομένα της αρχαίας εποχής - να αναφέρουν στους μύθους τους , σχεδόν τα ίδια πράγματα , ήταν το σημείο που μου έκανε εντύπωση.
Και ακολουθεί και η βίβλος , με τις ίδιες αναφορές , άλλα με διαφορετικά ονόματα και κάποιες μικρές τροποποιήσεις.
Τελικά όλοι περιγράφουν τα ίδια γεγονότα.
Δεν ξέρω , έχω προβληματιστεί.

Υ.Γ. Φίλε Enas , καλύτερα άλλαξε το τίτλο του θέματος σε Σουμεριακή (Σουμεριανή; Σουμερική;) Μυθολογία.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prometheas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
260 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 10:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prometheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ... ΤΡΕΛΕΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΠΟΥ ΒΑΣΙΖΟΝΤΕ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. ΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΝ ΣΟΥΜΕΡΙΑΝΟ ΜΥΘΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΛΕΓΟΝΤΕ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ; Ο ΜΥΘΟΣ ΑΥΤΟΣ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΓΙΑ... ΚΑΛΥΨΗ ΔΗΛΑΔΗ; ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΥΘΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΘΑΛΑΣΣΑ (ΑΠΣΟΥ) ΠΟΥ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΑΤΙ ΓΗΣ(ΑΝΚΙ) ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΘΕΟΙ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΤΩΜΑ ΤΟΥ ΑΠΣΟΥ ΦΤΙΑΞΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΝΟΥΝΑΚΙ ΠΟΥ ΕΞΗΓΩ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΤΙ ΗΤΑΝ.

I am no human now
because I choose to know..


Εκεινο που με προβληματίζει με το Zitchin ειναι οτι εαν οντως αυτό που πραγματεύεται ειναι τοσο σημαντικό και εχει τόσο καυτές πληροφορίες, δεν ειναι λίγο περίεργο που κανείς αλλος δεν ασχολείται με τους Σουμέριους και την Θεωρία για τους Αννουνάκι κλπ ??

Το λεω γιατι υπάρχουν αλλα θέματα λιγότερου ενδιαφέροντος (π.χ Roswell) με τα οποία έχει γίνει ενας χαμος και έχουν ασχοληθεί εκατοντάδες ερευνητές από ολο τον κόσμο. Εμένα αυτό με προβληματίζει λίγο

Επίσης δεν ξέρω αλλα το στύλ του Zitchin μου θυμίζει λίγο τον Eriχ Von Deniken πολλές απο τις θεωρίες του οποίου αποδείχθηκε οτι στηριζόντουσαν σε λανθασμένες υποθέσεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prometheas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
260 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 10:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prometheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ... ΤΡΕΛΕΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΠΟΥ ΒΑΣΙΖΟΝΤΕ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. ΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΝ ΣΟΥΜΕΡΙΑΝΟ ΜΥΘΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΛΕΓΟΝΤΕ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ; Ο ΜΥΘΟΣ ΑΥΤΟΣ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΓΙΑ... ΚΑΛΥΨΗ ΔΗΛΑΔΗ; ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΥΘΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΘΑΛΑΣΣΑ (ΑΠΣΟΥ) ΠΟΥ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΑΤΙ ΓΗΣ(ΑΝΚΙ) ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΘΕΟΙ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΤΩΜΑ ΤΟΥ ΑΠΣΟΥ ΦΤΙΑΞΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΝΟΥΝΑΚΙ ΠΟΥ ΕΞΗΓΩ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΤΙ ΗΤΑΝ.

I am no human now
because I choose to know..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 10:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

Καλό είναι να διαβάζουμε και τον Icke και τον Sitchin, αλλά πρέπει να έχουν πάντα υπ όψιν μας ότι αυτοί δίνουν την δική τους ερμηνεία στους μύθους, οπότε αν θέλουμε να ερευνήσουμε πιό σοβαρά και συστηματικά, πρέπει να ψάξουμε τους αυτούσιους μύθους όπως αναφέρονται στις πινακίδες της σφηνοειδούς γραφής (από μεταφράσεις βέβαια και με όλες τις επιφυλάξεις), να γνωρίσουμε τον πολιτισμό αυτών των λαών που τους δημιούργησαν και στο τέλος να δώσουμε την δική μας ερμηνεία.

Δύσκολη δουλειά βέβαια, αλλά όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται πρέπει να το κάνει. Ειδάλλως, συζητάμε για τις απόψεις κάποιων συγγραφέων που έκαναν αυτή την δουλειά, χωρίς να μπορούμε να ελέγξουμε την ερμηνεία και τα συμπεράσματά τους.

Μια μικρή (αλλά σημαντική διόρθωση στον Ενας) οι Ανουννάκι (ή Ανούννα) είναι θεοί του ουρανού και όχι υποχθόνιοι. Οι Ανουννάκι είναι αυτοί που καθορίζουν τις μοίρες, δηλαδή την μοίρα των θεών και των ανθρώπων.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 10:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα πολύ καλό βιβλίο είναι η απόδοση στα Ελληνικά του "έπους του Γκιλγκαμές" (αλλά και άλλων πινακίδων), από την Αύρα Ward, εκδόσεις Ιστός 1994.

Αποσπάσματα από το βιβλίο έχω μεταφέρει και θα μεταφέρω κι άλλα (σχετικά με τον κατακλυσμό) στο φόρουμ Μύθος και Θρησκεία, στο θέμα για την Κιβωτό του Νώε.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 02:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Promethea, εχω την αποψη πως οι ανακριβειες που εξαπολυεις σχετικα με την θεωρια του Zecharia Zitsin προκυπτουν απο τις απολυτα ελλιπεις γνωσεις που εχεις επι του θεματος. Θα σου συνιστουσα πρωτα να μελετουσες το εργο αυτου του εξοχου αρχαιοδιφη και ερευνητη και μετα να εκφερεις τετοια γνωμη. Τα βιβλια του και οι κοσμοθεωριες του που τοσο χαρακτηριστικα εξυβριζεις αποτελουν αποτελεσμα μακροχρονιας ερευνας και κοπιαστικης μελετης και οχι ενας τροπος να προσηλυτησει με ανιερες μεθοδους αναζητητες νεων κοσμοθεωριων σαν και εμας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prometheas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
260 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 10:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prometheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Promethea, εχω την αποψη πως οι ανακριβειες που εξαπολυεις σχετικα με την θεωρια του Zecharia Zitsin προκυπτουν απο τις απολυτα ελλιπεις γνωσεις που εχεις επι του θεματος. Θα σου συνιστουσα πρωτα να μελετουσες το εργο αυτου του εξοχου αρχαιοδιφη και ερευνητη και μετα να εκφερεις τετοια γνωμη. Τα βιβλια του και οι κοσμοθεωριες του που τοσο χαρακτηριστικα εξυβριζεις αποτελουν αποτελεσμα μακροχρονιας ερευνας και κοπιαστικης μελετης και οχι ενας τροπος να προσηλυτησει με ανιερες μεθοδους αναζητητες νεων κοσμοθεωριων σαν και εμας.



Φιλε μου
Δεν έβρισα ποτέ τον Sitchin, δες προσεκτικά τι γράφω στα posts μου. Απλώς εκφράζω τη γνώμη μου και νομίζω οτι ολες οι γνώμες και απόψεις ειναι σεβαστές. Εκτιμώ οτι ο Sitchin ειναι αρκετά μορφωμένος και ειναι από τους λιγους ερευνητές που μπορεί να μεταφράζει αρχαία Σουμεριακά αλλά θα ήθελα να ακούσω και τον αντιλογο, αφού ειναι εύκολο να λέμε και να υποστηρίζουμε τις απόψεις μας αλλά θα πρέπει να μπορουμε και να τις αποδεικνύουμε με απτά και μη αμφισβητήσιμα επιχειρήματα. Επειδή και ο δικός μου σκοπός ειναι η αναζήτηση της αλήθειας σου λέω οτι πρόσφατα αγόρασα το βιβλίο του "Ο 12ος πλανήτης" και θα επανέλθω με σχόλια μολις το διαβάσω.

Επίσης θα ήθελα να σου προτείνω να εισαι περισσότερο προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς σου. Λιγη ευγένεια ποτέ δεν έβλαψε κανένα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

antix8wn
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 12:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος antix8wn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.Η ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΔΙΑΒΑΖΩΝΤΑΣ ΔΥΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ.ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ Ο ΙΨΚΕ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΙΣΤΟΡΙΑ.ΣΗΜΑΣΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ,ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΩΣ ΜΙΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΚΟΠΙΑ.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΕΝ ΜΕΡΗ.ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ.ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΠΑΙΞΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ STAR WARS ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ.Ο ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΚΑΚΟΣ JEDI ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΕΡΠΕΤΟΕΙΔΗΣ-ΣΑΝ ΣΑΥΡΑ-.ΕΑΝ ΒΓΕΙ ΕΝΑ ΕΡΓΟ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΕΠΡΕΤΟΕΙΔΗΣ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ Η ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΙΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΝΔΕΙΞΗ ΑΝ ΟΧΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ.
ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 23:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως πραγματι λιγο να υπερεβαλλα και εγω. Οσον αφορα την αξιοπιστια των οσων γραφει, ο Ζitsin παραθετει συγκεκριμενα παραδειγματα με τα οποια τεκμηριωνει τη θεωρια του οτι τις απιστευτες γνωσεις τους στην αστρονομια, οι αρχαιοι Σουμεριοι πρεπει να τις οφειλαν σε καποιο ανωτερο πολιτισμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 07:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΟΤΙ Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΩΝ ΣΑΥΡΟΕΙΔΩΝ ΘΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ GAME Η ΣΕ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

antriana
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 00:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους antriana  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας!Ψάχνω κάποιο βιβλίο που να ασχολείται με τη μυθολογία των Σουμέριων και ιδιαιτέρως με τη φιλοσοφία και τα ξόρκια που είχαν γύρω από τον εξορκισμό.Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...θα είμαι ευγνώμων!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NavraS
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 11:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NavraS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην επικεντρώνεστε μόνο σε αυτούς τους δύο συγγραφείς...κι εγώ έχω βιβλία τους και τα έχω διαβάσει..είνια εύκολο να μπερδευτεί κάποιος...


κοιτάξτε λίγο τις βιβλιγραφίες στα βιβλία τους...

From ignorance lead me to truth
From darkness lead me to light
From death lead me to immortalityΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy