ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ανεξήγητο φαινόμενο (Σχετικά με όνειρα)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 14:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Ο Γιώργος, ένας από τους επισκέπτες του Esoterica.gr, έστειλε μια εμπερία του στην δική μου ηλεκτρονική διεύθυνση και ρωτάει αν μπορεί κάποιος να τον βοηθήσει να την εξηγήσει.

Δείτε τι μου γράφει:

"Βασικά δεν ήξερα που να απευθυνθώ για το παρακάτω που θα σας διηγηθώ..

Πρώτα από όλα συγχαρητήρια για το site σας. Είναι καταπληκτικό! Καιρό έψαχνα κάτι ανάλογο ώσπου ένας φίλος ,ου το πρότεινε και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα.

Λοιπόν στο θέμα μας τώρα.. Μου συμβαίνουν πράγματα τα οποία για μένα είναι πολύ παράξενα. Όλοι βλέπουμε όνειρα τα οποία μας παρουσιάζονται αρκετές φορές σαν οράματα. Αλλά αυτό το οποίο μου συμβαίνει είναι το εξής:βλέπω σκηνές αυτούσιες και στην πραγματικότητα. Δηλαδή αν δω να περνάει μπροστά μου ένα κόκκινο αμάξι από ένα συγκεκριμένο σημείο και να είναι μέρα μεσημέρι, μπορεί να δω την ίδια σκηνή και στην πραγματικότητα αλλά μόνο αν είμαι από την ίδια οπτική γωνία που ήμουν και στο όνειρο(το τελευταίο με την οπτική γωνία θα σας το εξηγήσω αργότερα). Μπορεί αυτήν την σκηνή να την δω βέβαια και μετά από αρκετό χρονικό διάστημα αλλά και την επόμενη μέρα ακριβώς!

Μπορώ να σας περιγράψω μία τέτοια συγκεκριμένη στιγμή. Το καλοκαίρι πήγα Κρήτη με την κοπέλα μου. Πήγαμε με καράβι και γυρίσαμε με το ίδιο μέσο. Στον γυρισμό είχαμε κλείσει καμπίνα με 4 κρεβάτια. Όλα ωραία και καλά ώσπου σε κάποια φάση ήμουν στο δωμάτιο μόνος και έτοιμος να φύγω(στην πόρτα). Γυρίζω προς το δωμάτιο και εκείνη την στιγμή ακριβώς μου ήρθε στο μυαλό ένα όνειρο που είχα δει πριν 2 χρόνια!! Ένιωσα αμέσως ένα κενό μέσα μου και το συναίσθημα ότι έχω ξαναπεράσει από το σημείο αυτό ξανά. Όλα ήταν ίδια όπως τα είχα δει και στο όνειρο.. Το κιτρινωπό φως, τα 4 κρεβάτια, ο καθρέφτης στον απέναντι τοίχο, το τελείωμα του καθρέφτη δεξιά και αριστερά(με ποιο σκούρο καθρέφτη).. Μέχρι και το τραπεζάκι ανάμεσα στα κρεβάτια! Βέβαια θα μου πείτε ότι σε όλα τα καράβια, οι καμπίνες είναι ακριβώς οι ίδιες.. Και όμως αυτήν την είχα ξαναδεί παλαιότερα και ήταν στο όνειρό μου.. Να σημειώσω ότι δεν έχω ταξιδέψει ξανά στην Κρήτη αλλά και ούτε είχα πάρει το συγκεκριμένο καράβι για κάποια άλλη μεταφορά.

Ένα τελευταίο περιστατικό που μου συνέβη ήταν να δω στο όνειρό μου πως καθόμουν με πλάτη προς την κατεύθυνση που πήγαινε το λεωφορείο και ακριβώς δίπλα μου να κάθεται ένας φίλος μου ο οποίος έπαιζε με το κινητό του και απ’έξω παρατήρησα ότι πέρασε ένα μαύρο αμάξι και μάλιστα οικογενειακό (από τα μεγάλα). Όλα αυτά στο όνειρό μου. Γυρίζοντας τώρα στην πραγματικότητα το είδα να γίνεται και ζωντανό..

Ώρα όμως να εξηγήσω και τι εννοώ λέγοντας «την κατάλληλη οπτική γωνία».

Ας πάρουμε την περίπτωση του καραβιού. Από το συγκεκριμένο σημείο της πόρτας πέρασα καμιά δεκαριά φορές ώσπου γύρισα το κεφάλι μου την συγκεκριμένη στιγμή αλλά και στην κατάλληλη γωνία για να καταλάβω ότι το έχω ξαναδεί. Αλλιώς δεν θα το παρατηρούσα..

Απευθύνθηκα και σε άλλα forums αλλά πολλοί μου το εξήγησαν σαν deja-vu. Δεν νομίζω να είναι αυτό..

Επίσης μιας και αναφέρομαι στα όνειρα, θα ήθελα να πω ότι βλέπω ίδια όνειρα με πάρα πολλούς γνωστούς μου. Εντάξει αυτό μπορούμε να δεχθούμε ότι συμβαίνει και σε πολλούς..

Πρέπει να σας πω επίσης ότι ξυπνάω αρκετές φορές με πονοκέφαλο και μάλιστα έντονο. Δεν ξέρω αν εκείνη την νύχτα είδα ένα από τα παράξενα όνεια μου πάλι ή είναι ένας απλός πονοκέφαλος. Το κακό είναι ότι δεν θυμάμαι τίποτα.. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει.."

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 21:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε καλωσορίζω φίλε Γιώργο, έστω και μέσα απο το μυνημα που μας παρουσιάζει εδώ καλός μας Θώτ.

Ενδιαφέροντα τα όσα τόσο περιγραφικα μας παρουσίασες.
Καταρχάς και εγώ αυτό που θα έλεγα σε αυτό που βιώνεις είναι το ΝΤΕΖΑΒΟΥ.
Βλέπω όμως ότι δεν το αποδέχεσαι. Γιατί, υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος;;;
Εσύ τι λές για όλα αυτά;;;
Πως θα τα ερμήνευσες;;;

Δώσε μας μια εικόνα για το πώς βλέπεις τα πράγματα εσύ απο τη δική σου φιλοσοφική θεώρηση.

Τώρα για τον νυκτερινό πονοκέφαλο, πιθανα να έχει προηγηθεί κάποιο ΑΚΟΥΣΙΟ αστρικό ταξίδι.
Η Ψυχή βρίσκει τον χρόνο κατα τη διάρκεια του ύπνου να αναλάβει επιτέλους "δράση".
Ισως ο πονοκέφαλος να οφήλεται σε κάτι τέτοιο...

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 11:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για χαρα και απο μενα φιλε γιωργο.
Κατι αναλογο μου συμβαινει και μενα.Βλεπω αρκετες φορες στον υπνο μου συκεκριμενες εικονες τις οποιες ξαναβλεπω αργοτερα στην πραγματικοτητα.Οχι ομως τοσο λεπτομεριακα οσο μας περιγραφεις εσυ.
Θα διαφωνησω με την εξηγηση του deja-vu.
Στο ΝΤΕΖΑΒΟΥ επαναλαμβανεται μια σκηνη η εικονα που εχεις δει στην εγρηγορση,και οχι στον υπνο.(ετσι νομιζω τουλαχιστον)

Μια ΠΙΘΑΝΗ εξηγηση ειναι αυτη που αναφερει και ο φιλος ο Κελσος.
Μεσω ενος αστρικου ταξιδιου μπορει να πηγες στο συγκεκριμενο σημειο και αυτη η εικονα να ειχε αποτυπωθει στο υποσυνειδητο.(αν και το χρονικο διαστημα ηταν αρκετα μεγαλο. 2 χρονια οπως λες)
Κατα την γνωμη μου ψαξε περισοτερο σε αυτον το τομεα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Desdaemona
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 12:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Desdaemona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ηθελα να προσθεσω την δικη μου εμπειρια πανω στο θεμα.
Απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου βλεπω προφητικα ονειρα αναλογα με αυτα του Franky, αφορουν αλοτε συμαντικα και αλοτε εντελωςασυμαντα γεγονοτα στη ζωη μου. Για να αναφερω το ποιο τρανταχτο παραδειγμα ειχα ονειρευτει τον σεισμο της 11/9/99 δεκα χρονια πριν συμβει. Διαφονω καθετα οτι ισως να προκειται για Dejavu (τουλαχιστον στην δικια μου περιπτωση), αφου ηταν κατι που ολα αυτα τα χρονια το ειχα στο μυαλο μου και κατα καποιο τροπο το περιμενα και δεν το θυμηθηκα απλως οταν εγινε. Αλοστε δεν θα μπορουσα να εχω απο πουθενα αναλογη μνημη αφου παρομια καταστροφη στην Αθηνα δεν ειχε ξαναγινει. Η εμπειρια του να βλεπεις την οικογενεια σου ξεσπιτωμενη και το σπιτι σου κατεστραμενο σιγουρα δεν συνγχεεται με καμια αλλη.
Το ερωτημα που με βασανιζει με αυτα τα ονειρα ειναι αν θα πρεπει να τα ααφερω στους γυρω μου, φανταστητε να ελεγα για το σεισμο πριν 10 χρονια, "θα γελουσε και το παρδαλο κατσικι" και περα απο αυτο φοβαμαι μηπως μιλωντας για αυτα που προκειται να συμβουν αλλαζω κατα καποιο τροπο την φυσικη ροη των πραγματων και ισως δεν πρεπει.
Δεν ειναι καθολου απλο να διαχειριζεσαι μια τετοια γνωση και τα ηθικα προβληματα που προκειπτουν ειναι τεραστια, απ` τη μια μερια το θεωρω ενα δωρο την ικανοτητα που εχω και απ` την αλλη ειναι ενα μεγαλο βαρος.
Τωρα οσον αφορα την προελευση αυτων των ονειρων πιστευω οτι καποια ανωτερη διανοια μας προειδοποιει για τα μελλουμενα. Το συλλογικο ασυνειδητο του Jung, ο Θεος, κατι αλλο ισως, δεν ξερω. Το θεμα ειναι οτι τα μυνηματα στελνοντε και στελνοντε σε ολους μονο που δεν ειναι σε θεση ολοι να τα λαβουν και να τα αποκοδικοποιησουν. Εγω πολλες φορες εχω την αισθηση οτι το μελλον ριχνει την σκια του προς τα πισω και εμεις τη βλεπουμε με τη μορφη ονειρων, αλλοστε ο χρονος ειναι τελειως υποκεμενικος, παρελθον παρον και μελλον συνυπαρχουν αλλα αυτο ειναι ενα αλλο τεραστιο θεμα που δεν μπορουμε να αναλυσουμε τωρα.
Αυτα ειχα να πω, βεβαια αυτη ειναι απλως η προσωπικη μου αποψη, η συνεχεια σ`εσας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Samael
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2002, 04:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Samael  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδια. Μου έχουν τύχει αρκετά Deja Vu στο παρελθόν. Όταν ήμουν μικρότερος μάλιστα, ήταν πολύ συχνότερα. Έψαξα το θέμα και η επιστημονική του εξήγηση είναι ότι οφείλεται στο "μεταίσθημα" των ματιών μας. Η εικόνα του Deja Vu φτάνει δύο φορές στο μυαλό μας και εκεί οφείλεται και το όλο παράξενο. Παρ' όλα αυτά, αδυνατώ να το δικαιολογήσω επιστημονικά, γιατί ακριβώς μετά εχω αυτό το παράξενο, τελείως άδειο συναίσθημα. Πολύ δυνατό. Θα ήθελα να ακούσω και τη δική σας άποψη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phoenix
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2002, 13:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phoenix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ,
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΥΣ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗΣ Η΄ ΝΤΕΖΑΒΟΥ.

ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ, ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΩΦΕΛΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΕΨΕΞΑ ΛΙΓΑΚΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΤΗΛΕΚΙΝΗΣΙΑΣ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙ ΑΚΟΜΗ. ΩΣΤΟΣΟ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.

ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΛΙΓΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ (ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ) ΕΙΝΑΙ ΔΙΟΤΙ Η ΑΝΤΙΛΗΨΗ "ΤΡΕΧΕΙ" ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΜΒΑΤΟ ΧΡΟΝΟ. ΚΑΙ ΕΞΗΓΩ, Η ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ ΧΩΡΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ. ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΝ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ. ΩΣΤΟΣΟ ΑΥΤΑ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΟΡΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ "ΑΝΩΜΑΛΙΑ" ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗ ΒΙΩΣΗ ΤΕΤΟΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ.

ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ Η΄ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ(ΕΡΥΝΑΤΑΙ...). ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΙΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΗΚΑ...

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΦΗΤΙΚΑ ΟΝΕΙΡΑ, ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΛΟΙ ΔΕΚΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΝΤΛΗΣΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΜΟΙΡΑ. ΛΕΩ ΠΙΘΑΝΗ, ΔΙΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΤΑΙ, ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ...!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ "ΚΥΡΙΑ" ΑΠΟ ΚΕΙΝΑ ΤΑ ΜΠΑΡ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΜΠΛΟΚ.
ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ, ΗΡΘΕ ΑΜΕΣΩΣ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΓΓΙΞΕΙ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ... ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΕ ΑΓΓΙΖΕ ΕΝΟΙΩΣΑ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ, ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΜΟΥ ΣΚΕΨΗ. ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΣΥΚΩΘΗΚΕ Η ΤΡΙΧΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΛΕΩ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, 40 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΝΙΩΣΑ (ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ, ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ, ΕΧΕΙ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, ΙΣΩΣ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ). ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΟΥΒΕΝΤΑ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΤΗΣ, ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΑΝ ΜΑΓΙΣΣΑ ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΤΗΣ ΕΛΕΓΕ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΤΕΤΟΙΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ. (ΜΑΓΙΣΣΑ, ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΟΧΗ, ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ). ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΣΗΜΑΔΙΑ. ΟΠΩΣ ΤΟ ΟΤΙ ΠΟΝΑΕΙ Ο ΑΥΧΕΝΑΣ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΓΕΜΙΖΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ... ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΩ.
ΕΙΠΕ ΕΠΙΣΗΣ, ΠΩΣ ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΓΡΑΜΜΕΝΑ. ΤΑ ΠΙΔΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ, ΟΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΗ ΜΟΙΡΑ ΤΟΥΣ. (ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΔΕ ΡΩΤΗΣΑ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ).

ΟΙ ΑΠΟΡΟΙΕΣ ΜΟΥ ΕΥΛΟΓΕΣ... ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΄Η ΝΙΩΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ? ΠΟΣΗ ΔΟΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΕΧΕΙ Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΕΝΟΣ ΛΑΟΥ? ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ?

ΥΓ: ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΦΑΓΕ ΛΕΦΤΑ ΑΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑΤΕ, ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΔΕ ΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΙ ΟΣΑ ΕΠΡΕΠΕ...

ΦΟΙΝΙΞΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Desdaemona
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2002, 11:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Desdaemona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για δες περιεργο εγω γεννηθηκα με τα ποδια χα, χα λετε να ναι σημαδιακο?
Συμφωνω παντος οτι σχετικα με τα ονειρα εξαρταται απο το ποσο καλοι δεκτες ειμαστε. Τωρα οσο για το μελλον πιστευω οτι το καθοριζουμε εμεις, ισως ομως μεσα σε καποια πλαισια. Δηλαδη καποια πραγματα ειναι πολυ δυσκολο να τα αλλαξουμε η χρειαζεται να καταβαλουμε πολυ προσπαθεια και ενεργεια για να γινει. Τα ονειρα μας δειχνουν το μελλον ετσι οπως διαμορφωνεται με τις παρουσες συνθηκες, τι ειναι πιο πιθανο να συμβει με την υπαρχουσα ροη των πραγματων. Αυτο μπορει και να αλλαξει αν το θελουμε μονο που ειναι αρκετα δυσκολο, γιατι σημαινει οτι θα πρεπει να επιρεασουμε μια μεγαλη σειρα πραγματων και καταστασεων για να το πετυχουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

johnnysk
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2002, 18:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους johnnysk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο ήταν DeJa vu φίλε Γιώργο!
Η έκφραση είναι γαλλική και σημαίνει «το έχω ξαναδεί». Όπως λοιπόν το ορίζει και η έκφραση, σημαίνει εκείνη την κατάσταση κατά την οποία για μερικά δευτερόλεπτα ή και κλάσματα δευτερολέπτων, έχουμε την εντύπωση πως κάποια κατάσταση που ζούμε αυτή τη στιγμή, την έχουμε ξαναζήσει στο παρελθόν. Όλοι οι άνθρωποι έχουν αισθανθεί το Deja vu τουλάχιστον μια φορά στην ζωή τους, είναι κάτι το ιδιαίτερα συνηθισμένο. Άλλοι το ζουν καθημερινά, άλλοι όχι τόσο συχνά και για άλλους συμβαίνει πολύ σπάνια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2002, 18:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να αναφέρω μια γνώμη που έχω για το deja-vu, που ίσως ακουστεί ανόητη, αλλα δυστυχώς δέν το έχω ψάξει πολύ...

Πείτε πχ, πως βρίσκομαι αυτή τη στιγμή σε κάποιο φιλικό σπίτι. Μπαίνω στο δωμάτιο του φίλου μου, το οποίο είναι ως εξής: τετράγωνο, με 2 παράθυρα στον τοίχο απέναντι απο την πόρτα, και με το που μπαίνεις δεξιά, ένα μπαλκονάκι. Ανάμεσα στα παράθυρα βρίσκεται ένα γραφείο, δίπλα στην μπαλκονόπορτα ένα κρεββάτι, και απέναντι απο αυτό μια ντουλάπα (οποιαδήποτε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα η γεγονότα είναι συμπτωματική ).

Μετά απο μερικά χρόνια, επισκεύτομαι κάποιο άλλο σπίτι, τελείως άσχετο με το παραπάνω, το οποίο διαθέτει ένα παρόμοιο δωμάτιο. Τα χρώματα ίσως είναι διαφορετικά, το μέγεθος και το σχήμα του δωματίου ίσως διαφέρει, αλλα τα έπιπλα είναι πάνω κάτω σε παρόμοιες θέσεις.

Εγώ δέν θυμάμαι το πρώτο δωμάτιο, όμως, ο εγκέφαλός μου ίσως να έχει καταγράψει κάποια βασικά στοιχεία απο το πρώτο δωμάτιο...με αποτέλεσμα εγώ να σπάω το κεφάλι μου επειδή είμαι απόλυτος οτι έχω ξαναέρθει εδώ...άσχετα αν είναι η πρώτη φορά που βρίσκομαι στο συγκεκριμένο σπίτι...

Τώρα κατα πόσο αυτό εξηγεί deja-vu σε περιπτώσεις καταστροφών δεν γνωρίζω...όπως είπα αποτελεί προσωπική μου άποψη μιας και δέν γνωρίζω πολλά

Για την περίπτωση του Γιώργου δέν είμαι της άποψης οτι πρόκεται για deja-vu... Θα συμφωνήσω με την άποψη του Desdaemona, οτι δηλαδή κάποιος ή κάτι προσπαθεί να μας προειδοποιήσει για το μέλλον. Το "γιατί;" είναι αυτό που με προβληματίζει

Εμένα παλιότερα μου συνέβη το εξής...ονειρεύτηκα πως έγραψα διαγώνισμα και βαθμολογήθικα με 18. Δυό μέρες αργότερα, όντως έγραψα, και όταν πήρα τον βαθμό μου δέν πίστευα στα μάτια μου...Κατα την γνώμη μου αυτό αποτελούσε προειδοποίηση...κάποιος δηλαδή προσπαθόυσε να με πείσει οτι πρέπει τα όνειρά μου να τα παίρνω σοβαρά:

Μερικές μέρες αργότερα είδα οτι βρισκόμουν σε ένα πλοίο...δέν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση, και η θάλασσα ήταν φουρτουνιασμένη...αποφάσισα οτι στο επόμενο λιμάνι θα κατέβαινα, όπως και έκανα. Λίγο αργότερα, το πλοίο βούλιαξε. Ξύπνησα και δέν έδωσα σημασία. Απο τότε, και ακόμα και σήμερα, νοιώθω κάποιον "φόβο" για τα θάλασσια ταξίδια, κάτι το οποίο δέν δικαιολογείται, καθώς ακόμα και μικρός λάτρευα την θάλασσα και τα ταξίδια με πλόιο. Μετά απο ένα μήνα περίπου, κανόνισα να πάω με ένα φίλο μου στην Πάρο, το οποίο όμως ακυρώθηκε επειδή έπεσα πάνω σε περίοδο διαγωνισμάτων...φανταστείτε την έκπληξή μου, όταν, γυρνώντας το μεσημέρι απο το σχολείο, μαθαίνω για το Express Samina...

I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...


Edited by - akpe on 21/07/2002 18:47:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2002, 21:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα να σημειωσω και εγω δυο περιστατικα με ονειρα.
Διαβαζα το βιβλιο του Καζατζακη "Ο Χριστος ξανασταυρωνεται" και μεσα στις σελιδες του ο κεντρικος ηρωας ο Μανωλιος σκαλιζει το προσωπο του Χριστου σε ενα ξυλο.Τοτε μου ηρθε η επιθυμια να κανω το ιδιο πραγμα.Πηρα ενα κουτσουρο και αρχισα να το σκαλιζω.
Την επομενη μερα πηγα σε μια ξαδερφη μου και της ειπα οτι αρχισα να φτιαχνω κατι και εκεινη μου ειπε μηπως σκαλιζα το προσωπο του Χριστου σε καποιο ξυλο!!!Την ρωτησα που το ηξερε και μου ειπε οτι το ειδε στο ονειρο της.Η ιδια ξαδερφη μου ειδε στον υπνο της τον θανατο καποιου συγγενικου προσωπου και το πρωι της ανακοινωσαν τον θανατο του χωρις να ειναι κατι αναμενομενο ωστε να το περιμεναν!

"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2002, 08:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΟΦΗΤΙΚΑ ΟΝΕΙΡΑ.ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ Η ΑΣΗΜΑΝΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΝΙΣΧΥΣΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2002, 22:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Πολλές φορές μου έχει τύχει να ζήσω μια κατάσταση που στο παρελθόν ίσος να την είχα ζήσει σε κάποιο όνειρο. Το παράξενο είναι πως τις περισσότερες φορές τις έχω ζήσει όταν βρισκόμουν σε κάποιο μέρος που είχα πάει για πρώτη φορά, και δεν ήταν μόνο η εικόνα που μου θύμιζε πως το έχω ξαναζήσει αλλά και διάφορες συζητήσεις που γινόντουσαν μου ήταν γνωστές.
Το σίγουρο είναι πως δεν πρόκειται για κάποια αστρική προβολή.

Όσο για το φίλο μας το Γιώργο και σχετικά με τους πονοκεφάλους που έχει, είχα διαβάσει πως άτομα με φωτογραφική μνήμη έχουν σχεδόν καθημερινούς πονοκεφάλους και ανήσυχο ύπνο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2002, 18:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους. Έχετε δει το χρησμό της πεταλούδας; Είναι μια ταινία που σχετίζεται άμεσα με τα προφητικά όνειρα. Δείτε τη.

Χαρακτηριστική ατάκα που μου έμεινε είναι αυτή:

- Γιατί αυτός που μας στέλνει τα προφητικά όνειρα, δεν μας εξηγεί πως να τα χρησιμοποιούμε;
- Ό,τι είναι αυτό που μας στέλνει τα όνειρα,είναι ανώτερη ευφυϊα. Πώς να μας τα εξηγησει; Είναι σαν να θες να εξηγησεις εσύ που είσαι άνθρωπος, κατι σε μια κατσαρίδα......

Και όσο για προσωπικές εμπειρίες....σχεδόν μια κάθε 1-2 μήνες. Η πιο δυνατή ήταν αυτή που είχα στο δημοτικό. Συγκεκριμένα είδα μια είκόνα στον ύπνο μου όταν ήμουν στην 1η δημοτικού και η οποία επαληθευτηκε μετά από 4 χρόνια, στην 5η δημοτικού. Η εικόνα αυτ΄΄η ήταν πολύ χαρακτηριστική και αποκλείεται να μου θύμιαζε κάτι που είχα ξαναδει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anonumos3
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2014, 16:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας έχω μια απόρια δεν ξέρω κάτα πόσο είμαι στη σωστή ενότητα όμως με απάσχολει έδω και λίγο καίρο έχει να κάνει με τη τιλεκίνηση κάτα κάποιο τρόπο.

Εγώ βλέπω έδω και λίγο όνειρα οτι είμαι τηλεκηνητικός στο όνειρο μέσα κινώ διλ πράγματα χρησιμοποιώντας τη κίνηση του δεξιού μου ή αριστερού χεριού μου χρησιμοποιώντας παράλληλα τη σκέψη μου.

Κάτα τη δίκια μου άποψη πιστεύω οτι ονειρευόμαστε με το αστρίκο σώμα για ελάχιστα δευτερόλεπτα που μας φένονται πόλλα.

Τι είναι αύτο ύπαρχει κάποια εξήγηση?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2014, 16:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα σας έχω μια απόρια δεν ξέρω κάτα πόσο είμαι στη σωστή ενότητα όμως με απάσχολει έδω και λίγο καίρο έχει να κάνει με τη τιλεκίνηση κάτα κάποιο τρόπο.

Εγώ βλέπω έδω και λίγο όνειρα οτι είμαι τηλεκηνητικός στο όνειρο μέσα κινώ διλ πράγματα χρησιμοποιώντας τη κίνηση του δεξιού μου ή αριστερού χεριού μου χρησιμοποιώντας παράλληλα τη σκέψη μου.

Κάτα τη δίκια μου άποψη πιστεύω οτι ονειρευόμαστε με το αστρίκο σώμα για ελάχιστα δευτερόλεπτα που μας φένονται πόλλα.

Τι είναι αύτο ύπαρχει κάποια εξήγηση?


Στα όνειρα - συχνά - κάνουμε πράγματα που δεν μπορούμε ή δεν κάνουμε στην εγρήγορση. Ίσως δείχνει μια κρυφή σου επιθυμία ή το ότι θέλεις να αλλάξεις κάποια κατάσταση (που στην εγρήγορση δεν είναι στο χέρι σου να την αλλάξεις) και αυτό 'προβάλλεται' στα όνειρα.


...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elenlep
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2014, 03:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε καταλαβαινω , το εχω παθει απειρες φορες να δω διαφορα ονειρα κ να τα ζησω κ στην πραγματικοτητα..μακαρι να μπορουσα να εξηγησω τι ειναι αυτο !! Κ εγω θελω να μαθω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2014, 14:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε καταλαβαινω , το εχω παθει απειρες φορες να δω διαφορα ονειρα κ να τα ζησω κ στην πραγματικοτητα..μακαρι να μπορουσα να εξηγησω τι ειναι αυτο !! Κ εγω θελω να μαθω...



Μάλλον θέλεις να αλλάξεις κάποια κατάσταση (που στην εγρήγορση δεν είναι στο χέρι σου να την αλλάξεις) και αυτό 'προβάλλεται' στα όνειρα. Ρώτα το εαυτό σου.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2014, 21:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
anonumos3
Καλησπέρα σας έχω μια απόρια δεν ξέρω κάτα πόσο είμαι στη σωστή ενότητα όμως με απάσχολει έδω και λίγο καίρο έχει να κάνει με τη τιλεκίνηση κάτα κάποιο τρόπο.

Εγώ βλέπω έδω και λίγο όνειρα οτι είμαι τηλεκηνητικός στο όνειρο μέσα κινώ διλ πράγματα χρησιμοποιώντας τη κίνηση του δεξιού μου ή αριστερού χεριού μου χρησιμοποιώντας παράλληλα τη σκέψη μου.

Κάτα τη δίκια μου άποψη πιστεύω οτι ονειρευόμαστε με το αστρίκο σώμα για ελάχιστα δευτερόλεπτα που μας φένονται πόλλα.

Τι είναι αύτο ύπαρχει κάποια εξήγηση?

panpam
Στα όνειρα - συχνά - κάνουμε πράγματα που δεν μπορούμε ή δεν κάνουμε στην εγρήγορση. Ίσως δείχνει μια κρυφή σου επιθυμία ή το ότι θέλεις να αλλάξεις κάποια κατάσταση (που στην εγρήγορση δεν είναι στο χέρι σου να την αλλάξεις) και αυτό 'προβάλλεται' στα όνειρα.



Είναι μια από τις ελάχιστες φορές panpam που συμφωνώ 100% μαζί σου.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elenlep
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2014, 04:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oxi kamia sxesh..apla ekei pou den to perimenw vlepw tetoia oneira akoma k otan eimai mia xara sth zwh m mou sumvenei auto!!!'

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elenlep
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2014, 04:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα ηθελα να σημειωσω και εγω δυο περιστατικα με ονειρα.
Διαβαζα το βιβλιο του Καζατζακη "Ο Χριστος ξανασταυρωνεται" και μεσα στις σελιδες του ο κεντρικος ηρωας ο Μανωλιος σκαλιζει το προσωπο του Χριστου σε ενα ξυλο.Τοτε μου ηρθε η επιθυμια να κανω το ιδιο πραγμα.Πηρα ενα κουτσουρο και αρχισα να το σκαλιζω.
Την επομενη μερα πηγα σε μια ξαδερφη μου και της ειπα οτι αρχισα να φτιαχνω κατι και εκεινη μου ειπε μηπως σκαλιζα το προσωπο του Χριστου σε καποιο ξυλο!!!Την ρωτησα που το ηξερε και μου ειπε οτι το ειδε στο ονειρο της.Η ιδια ξαδερφη μου ειδε στον υπνο της τον θανατο καποιου συγγενικου προσωπου και το πρωι της ανακοινωσαν τον θανατο του χωρις να ειναι κατι αναμενομενο ωστε να το περιμεναν!

"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"


ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ Μ ΕΔΕΙΞΕ ΤΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΣΑ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΜΩΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ Κ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ !!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2014, 04:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Elenlep
Προσπάθησε να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες
Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Elenlep
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2014, 22:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Elenlep
Προσπάθησε να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες
Ευχαριστώ.

ήμουν από το κινητό μου, γιαυτό έγραψα με λατινικούς χαρακτήρες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2014, 01:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω βιώσει κάτι αντίστοιχο σε μικρότερη ηλικία, περίπου 16 ετών, και είδα ενα συμβάν, τα 3 άτομα που θα έρχονταν να με ενημερώσουν, τι θα μου πούνε, και οτι οταν θα ερχονταν να με βρουν θα ημουν με την προγιαγιά μου και ακριβως την ωρα και τι λεγαμε. Κι ομως ναι το πρωι που ξυπνησα δεν το πολυ πιστευα οτι θα γινει αλλα θυμομουν την παραμικρη λεπτομερεια. Πηγαινω στην προγιαγια μου ασυνειδητα, και οταν ακουω να με φωναζουν κοιταω αμεσως το ρολοι του τοιχου, ακριβως 11:50 οπως στο ονειρο. Και βγαινω και ηταν ακριβως τα 3 ατομα, με τα ρουχα που τους ειχα δει στο ονειρο, το ατομο που μου ειχε μιλησει και ακριβως τα λογια που θα μου ελεγα ηδη τα θυμομουν απο το ονειρο. Πραγματικα δεν εχω βιωσει τπτ πιο λεπτομερες συμβάν. Από τοτε απλως ονειρα προληπτικα ή σημαδιακα. Πιστευω ειναι μια ματια στο μελλον, αλλωστε ολα μελλον, παρελθον ειναι συχνοτητες που υπαρχουν για παντα εντυπωμενες και πιθανον κατα τον υπνο η ψυχη μπορει να λαβει πληροφοριες απο αυτες και μερικες φορες να ειναι τοσο εντονες που να θυμασαι και το πρωι. Αλλωστε αν αληθευει οτι βλεπου περιπου 100 ονειρα καθε βραδυ και το πρωι με τα βιας θυμομαστε εστω 1, τοτε οντως αυτο το 1 καποια πολυ μεγαλη σημασια εχει για εμας. Εγω θα ελεγα οποιος εχει τετοια περιστατικα να μην τα καταπιεζει, να αναπτυξει αυτη την ικανοτητα μεσω διαλογισμου, αυτοσυγκεντρωσης, καταγραφη των ονειρων καθε πρωι σε ενα σημειωματαριο ωστε με τον καιρο να μπορειτε να θυμαστε περισσοτερα, να ψαχνετε την εννοια οσων βλεπετε.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy