ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Γοργόνα μυθικό θέμα της Ελληνικής Παράδοσης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 09:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ιστορία μας λέει πως ήταν η αδερφή του Μεγάλου Αλέξανδρου. Μια μέρα ήπιε το "αθάνατο νερό" του αδερφού της και ο Αλέξανδρος επειδή θύμωσε πάρα πολύ, την πέταξε στην θάλασσα......
ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΨΕΜΑ? Η γοργονα ηταν στα πραγματικοτιτα?Υπαρχουν στοιχεια που να λενε η να αποδεικνειουν πραγματη την παρουσια γοργονας Η' γοργονων?

THEKLATS

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 12:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνα με τον Hσίοδο οι Γοργόνες ήταν μια φυλή γυναικών που κατοικούσαν στην άκρη της γης, πέρα από τον Ωκεανό κοντά στη Νύχτα. Ο Διόδωρος Σικελιώτης αναφέρει ότι οι Γοργόνες ήταν ένας πολεμικός λαός, που ζούσαν στο ίδιο μέρος με τους Άτλαντες.Mία από τις Γοργόνες ήταν κ η Mέδουσα Γοργώ που σκότωσε ο Περσέας...

Thothoula γεματούλα
Kόρη Thoth Tρισμέγιστου
Aδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NetdeviL_GR
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 13:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NetdeviL_GR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ego pisteuo oti oi gorgones upirxan opos upirxan oi kentauroi kai oloi osoi eixan kapio komati zooy pano tous,Kai auto pisteuo oti oloi autoi htan meros enos piramatos genetikis pou ekanan oi progonoi mas......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 08:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετοιμαζόμουνα να ανοίξω καινούργιο θέμα, αλλα ευτυχώς έκανα πρώτα αναζήτηση.

Λοιπον,

Μηπως γνωρίζει κανείς συγκεκριμένα στοιχεία για το πώς ξεκίνησε ο μύθος του Αλέξανδρου και της αδελφής του της γοργόνας;

Το μόνο που ξέρω, είναι οτι, λένε, εμφανίζεται στους θαλασοπόρους και τους ρωτάει αν <<Ζει ο Μεγαλέξανδρος;>>
Μια απάντηση μόνο της είναι αποδεκτή <<Ζει και βασιλεύει, και τον κόσμο κυριεύει!!>>. Δώσε της άλλη απάντηση, και σου κάνει μια τρικυμία, και πας στον πάτο.

Φαντάζομαι οτι άρχισε με ναυτικούς της Μεσογείου, άλλα πότε; Υπάρχει, άραγε καποια πρώτη γραπτή αναφορά;

Πότε πρωτοεμφανίζεται στην λαϊκή τέχνη;

Ευχαριστώ,

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 18:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι γνωρίζουμε τις γοργόνες από διάφορες ιστορίες και μύθους. Η ερώτηση λοιπόν είναι αν υπάρχουν ή υπήρχαν κάποτε. Η αλήθεια είναι πως υπήρχαν. Φαίνεται ότι ένα είδος γοργόνας υπήρξε στ' αλήθεια. Ήταν βέβαια λίγο διαφορετική από τις γοργόνες που ξέρουμε και έμοιαζε πιο πολύ στη Γοργώ, το μοχθηρό τέρας της ελληνικής μυθολογίας. Κάποιοι παλαιοντολόγοι ανακάλυψαν στη Νότια Αφρική τον πρώτο ολόκληρο σκελετό μιας γοργόνας. Επιστημονικά την ονομάζουν γοργονάλιδα και λένε ότι εμφανίστηκε λίγο πιο νωρίς από τους δεινοσαύρους. Τα πλάσματα αυτά είχαν σώμα σκεπασμένο με λέπια, ένα μεγάλο κεφάλι που έμοιαζε με ανθρώπου και σκύλου, πολύ μεγάλα μάτια και κοφτερά δόντια. Το μήκος τους έφτανε μόλις τα 3 μέτρα!!! Άλλα τμήματα τέτοιων τεράτων έχουν βρεθεί στη Κίνα και τη Ρωσία.


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 19:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επιστημονικά την ονομάζουν γοργονάλιδα και λένε ότι εμφανίστηκε λίγο πιο νωρίς από τους δεινοσαύρους.

Ναι, ωραία αυτά, αλλά επειδή οι επιστήμονες βρήκαν ένα 'μοβόρικο απολιθομένο πλάσμα (παρεπιπτόντως gorgonopsid και όχι gorgonalis) καί το ονόμασαν προς τιμή της Γόργους (όχι της αδελφής του Μ.Α.) δεν μας βοηθάει και πολύ να καταλάβουμε την ρίζα του μύθου, μιάς και τα gorgonopsida αφανίστηκαν πριν 250.000.000 χπόνια.

Αυτό που ψάχνω, εγώ τουλάχιστον, είναι η ρίζα του Λαϊκού μυθου.


K.



http://www.fossils.com/marine.htm


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 23:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ κυνικέ,απάντησα σε αυτό που ρώτησε ο φίλος/φίλη theklats,που άνοιξε και το θέμα:
quote:
Η γοργονα ηταν στα πραγματικοτιτα?Υπαρχουν στοιχεια που να λενε η να αποδεικνειουν πραγματη την παρουσια γοργονας Η' γοργονων?

Έδωσα ακόμα ετυμολογικά πάντα αυτό που λέει και η φίλη valnta:
quote:
Mία από τις Γοργόνες ήταν κ η Mέδουσα Γοργώ που σκότωσε ο Περσέας...




quote:
Ήταν βέβαια λίγο διαφορετική από τις γοργόνες που ξέρουμε και έμοιαζε πιο πολύ στη Γοργώ, το μοχθηρό τέρας της ελληνικής μυθολογίας.

Bέβαια σωστά έπραξες και διευκρίνησες,τί ακριβώς ζητάς για τη γοργόνα.
Τη μυθολογική της ρίζα.
Έγραψα όμως τα παραπάνω και για όσους θέλουν να το δουν κάπως πιο..επιστημονικά.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 04:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έγραψα όμως τα παραπάνω και για όσους θέλουν να το δουν κάπως πιο..επιστημονικά.
Μισο λεπτό, καλή μου Ελευθερία,

ΠΩΣ είναι πιό επιστημονικά, να αναφέρουμε την ανακάλυψη ενός τέρατος, που είναι λίαν πρόσφατη, δηλαδή θα ήταν ΑΓΝΩΣΤΟ στους μυθοποιους;

Ιδίως όταν αυτό το τέρας αφανίστηκε, προ 250.000.000 χρόνων, δηλαδή πρίν την ύπαρξη των δημιουργών του μύθου;

Χωρις να υπάρχει ίχνος του στο ενδιάμεσο διάστημα. Και το μόνο στοιχείο που υποτίθεται οτι είναι κοίνο, είανι οτι ήταν όσο κακομούτσουνο και αιμοβωρο οσο η Γοργω;

Δεν λέω οτι δεν έχει ενδιαφέρον, αλλά ας μήν λέμε οτι αυτή ήταν η γοργόνα, και... ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ!!!

Αυτό είναι σαν να ονομάσω την πεθερά μου Γοργω, γιατί της μοιάζει, και μετά να λέω... "και βέβαια υπύρχαν γοργόνες, νά δες την πεθερά μου!"

Καλό είναι στο esoterica.gr, να υπενθυμίζουμε στον εαυτό μας κάθε τόσο τί εστί επιστήμη, και να μήν την μπερδεύουμε με... άλλα πράγματα.

Πάντα Φιλικά

Κ.

Edited by - kynikos on 12/02/2004 04:59:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 12:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΓΟΡΓΟΝΑ "ΑΔΕΡΦΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΕΞΑΝΤΡΟΥ"
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΓΙΑ
ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΣΤΑ ΜΑΥΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΣΚΛΑΒΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ.
ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ...!!
ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΧΝΗ Η ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΣΕ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ.
ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ....

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 15:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν λέω οτι δεν έχει ενδιαφέρον, αλλά ας μήν λέμε οτι αυτή ήταν η γοργόνα, και... ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ!!!



Καταρχήν δεν το έγραψα έτσι.
Γιατί παίζουμε με τις λέξεις?
Έγραψα,κάπως πιο...επιστημονικά.
Σχήμα λόγου.
Ήθελα απλά να τονίσω αυτό:
quote:
Mία από τις Γοργόνες ήταν κ η Mέδουσα Γοργώ που σκότωσε ο Περσέας...

Τί να κάνουμε τώρα?
Να απορρίψουμε κάθε εγκυκλοπαιδική γνώση?
Αυτό γράφει η μυθολογία μας.

Κι αυτό φίλε μου,δεν έχει καμμιά σχέση ούτε καν ομοιότητα με αυτό:

quote:
Αυτό είναι σαν να ονομάσω την πεθερά μου Γοργω, γιατί της μοιάζει, και μετά να λέω... "και βέβαια υπύρχαν γοργόνες, νά δες την πεθερά μου!"

Γιατί μπερδέψαμε απλά πράγματα?
Και το ξαναλέω,καλά έκανες και διευκρίνισες ωστε το γενικό να γίνει πιο ειδικό.
Όταν όμως έγραφα το πρώτο μήνυμα,αυτό δεν το ήξερα(δεν είχε διευκρινισθεί)
quote:
Καλό είναι στο esoterica.gr, να υπενθυμίζουμε στον εαυτό μας κάθε τόσο τί εστί επιστήμη, και να μήν την μπερδεύουμε με... άλλα πράγματα.

Καλό είναι το esoterica.gr να ερευνούμε σωστά και πολύπλευρα,κάθε άποψη,για να φτάνουμε και σε σωστά συμπεράσματα..
Θα συμφωνήσω πάντως με τον φίλο μας, Νικηφόρο Ουρανό,σε αυτό:
quote:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΓΙΑ
ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΣΤΑ ΜΑΥΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΣΚΛΑΒΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 22:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου ΝΙΚΗΦΟΡΕ ΟΥΡΑΝΕ
quote:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΓΙΑ
ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΣΤΑ ΜΑΥΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΣΚΛΑΒΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ.
Πολύ ωραία η άποψή σου - Ομολογώ δεν το είχα σκεφτεί έτσι καθόλου.

Πιο πολύ κοίταζα τα σύμβολα του υδάτινου στοιχείου, το Αθάνατο Νερό, κλπ.

Θά σας πείραζε να ψάξουμε λίγο σε ποιό έγγραφο την πρωτοείδε ο καθένας;
Εγώ... ούτε θυμάμαι, ίσως ήταν σε παιδικό παραμύθι. Και υπάρχουν πάντα και εκείνα τα ¨πιατάκια" λαϊκης τέχνης που την απεικονίζουν.

Φιλικά

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 23:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, θυμάμαι καλά που την πρωτοείδα!
Ήταν στο ανθολόγιο κάποιας τάξης του δημοτικού.
Ένα ποιήμα και μια εικόνα.
Το ποίημα αναφερόταν σε 2 πεσριστατικά.
Το πρώτο με τον καπετάνιο που είπε:-Τώρα ο Μέγας Αλέξανδρος!
Πέθανε εδώ και χρόνια.(Αυτό βυθίστηκε από την οργή της αδελφής του)
Και το δεύτερο το γνωστό μας:<Ζεί και βασιλεύει και τον κόσμο κυριεύει>.
Η εικόνα είχε να κάνει πάλι με ένα καράβι που θαλασσόδερνε,και την γοργόνα, στη μέση της θάλασσας κρατώντας μια τρίαινα.(σαν εικόνα,κοιτώντας την, με έκανε να θυμάμαι και να τη συσχετίζω με τον Θεό της θάλασσας,Ποσειδώνα)

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 07:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερία
quote:
Ναι, θυμάμαι καλά που την πρωτοείδα!
Ήταν στο ανθολόγιο κάποιας τάξης του δημοτικού.
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Τώρα που μας το θύμισες, νομίζω και εγώ εκει το είχα πρωτοδεί!

Για να ήταν εκεί κάποια άλλη πηγη θα υπάρχει... για να δούμε, βρίσκεται εδώ κανένας μελετητης της λαϊκης παράδοσης;

========

Νικηφόρε,

Φαντάζομαι οτι αν ο μύθος γενήθηκε επι τουρκοκρατίας, δεν θα υπήρχε στο Βυζάντιο. Αξίζει ίσως κάποια έρευνα...

Παρεπιπτόντως, θυμάσε στην άλλη μας συζήτηση που λέγαμε ΠΩΣ μπορει να γενηθεί το ενδιαφέρον για την Ιστορία;
Να ένα παράδειγμα λοιπον. Εγώ μπορώ να πω για σίγουρα, οτι αν ο μύθος αυτος υπήρχε στην Αγγλία, οι συμπαθέστατοι ερασιτέχνες ιστορικοί μας, θα ήχαν ήδη ξετινάξει κάθε αναφορά ψαχνοντας να βρούν την ρίζα του...
Θα ήταν και ωραίο πρόγραμμα για την τηλεόραση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 09:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, Ελευθερία κι εγω θυμάμαι την εικόνα,με την τρίαινα και το πλοίο στο άλλο χέρι. Και μάλιστα την είχα συνδυάσει με τον Δικέφαλο.
Το πλοίο(σταυρός) η δύναμη των Ελληνων στη θάλασσα, και η τρίαινα(σπαθί), η επερχόμενη μάχη για την ανεξαρτησία.Το βιβλίο το έχω μάλλον. Μου φαίνεται θα κάνω βουτιά στο πατάρι.......
Φίλε Κυνικέ κάναμε την ίδια σκέψη. Στο προηγούμενο μήνυμα ήμουν έτοιμος να γράψω οτι πρέπει να γεννήθηκε μετά την άλωση αλλα επειδή δεν είμαι σίγουρος δεν το έκανα.
Και έχεις δίκιο, στην Αγγλία...
Αλλα έστω και εμείς εδω απο τον δικτυακό τόπο αυτόν, αισθάνομαι οτι κατι προσφέρουμε στους όποιους αναγνώστες.....
Λοιπόν κάποιος που έχει μελετήσει λαική παράδοση υπάρχει;

ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΛΩΝ.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 11:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πλοίο(σταυρός) η δύναμη των Ελληνων στη θάλασσα, και η τρίαινα(σπαθί), η επερχόμενη μάχη για την ανεξαρτησία.Το βιβλίο το έχω μάλλον. Μου φαίνεται θα κάνω βουτιά στο πατάρι.......


Πολύ σωστός ο αποσυμβολισμός.
Και ο συλλογισμός σας για τη γέννησή του ως μύθου μετά την άλωση.
Προσπαθώ να θυμηθώ συναισθήματα που μου άφηνε η εικόνα. Το μόνο που θυμάμαι καλά,ήταν η άγρια ομορφιά της Γοργόνας.Και ο θυμός της που σαν παιδί με τρόμαζε μεν,αλλά μου άφηνε και την αίσθηση του δίκαιου.
Την πάλη με το άδικο και τη νίκη του.

(Στο μυαλό μου έρχεται η δικαιοσύνη,σκληρή και ανελέητη το σπαθί-τρίαινα,που αναφέρει ο φίλος μας)
Δεν έχω μελετήσει λαική παράδοση,αλλά νομίζω κάτι θα βρω αν ρωτήσω γνωστούς που ασχολούνται

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 13:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο Ελευθερία δεν το είχα σκεφτεί.
Δικαιοσύνη:Ζυγαριά και σπαθί.
Γοργόνα:Πλοίο και τρίαινα.
Επιχειρώ αποσυμβολισμό: Δίκαια ο Θεός έδωσε δύναμη στους Έλληνες στην
θάλασσα και χρησιμοποιώντας την θα κατακτήσουν την ελευθερία τους.
Δεν ξέρω αν είναι σωστός.
Την γνώμη σας.

ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΛΩΝ.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 22:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ΄ορθά <τόλμησες> Νικηφόρε.
Να το προχωρήσω λίγο?
Ίσως σας φανεί αφελές, με μια παιδικότητα.
Αλλά για να απαντήσω στο θέμα , πιάνομαι από συναισθήματα που ένιωθα παιδί για την Γοργόνα.
Και...<από παιδί κι από τρελό...>
Ένιωθα λοιπόν πως ήθελε να μου πει:Μην ξεχνάτε!Τον Μ.Αλέξανδρο και έμμεσα τη γενιά σας,τις θυσίες των προγόνων σας,το ένδοξο παρελθόν.Σαν με το σπαθί και τη ζυγαριά να μας παροτρύνει..
Πώς να μην είναι θυμωμένη με τα χάλια μας?
Πέθανε ο Μέγας Αλέξανδρος?Τότε πέθανε και ο ελληνισμός.
Κάπως έτσι.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 22:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχωρέστε με αν σας κουράζω και με δεύτερο μήνυμα,αλλά νομίζω
πως αξίζει.
Βρήκα κάποια στοιχεία από την παράδοση,δυστυχώς όμως όχι για το
πότε πρωτοεμφανίζεται
Oι μύθοι και οι θρύλοι μάς μιλούν για τη μορφή της. Άλλοτε είναι γλυκιά κι ερωτική, ξανθιά σαν την Kύπριδα, ή μελαμψή, μεσογειακή ομορφιά, που με το τραγούδι της χαρίζει καλοτάξιδο καιρό στους ναυτικούς. Kι άλλοτε είναι η πλανεύτρα, η αφανίστρια που τσακίζει τα καράβια όταν θυμώνει - όπως και η ίδια η θάλασσα. Δεν είναι δύσκολο εδώ να βρούμε ομοιότητες με την προϊστορική Θεά που χάριζε τη ζωή, τον έρωτα και το θάνατο...


Aκόμη και μέσα στην ανδροκρατούμενη χριστιανική θρησκεία εμφανίζεται. Στο αγιολόγιο της ορθόδοξης Eκκλησίας περιλαμβάνεται (όλως τυχαίως;) μια αγία Γοργονία κι ένας άγιος Γοργόνιος, ο οποίος μάλιστα λέγεται ότι θανατώθηκε στη θάλασσα!

Eπίσης, σίγουρα θα έχετε ακούσει για την Παναγιά Γοργόνα, το περίφημο μυθιστόρημα του Στρατή Mυριβήλη, που μιλάει για μια "παράξενη ζωγραφιά" της Θεοτόκου σ’ ένα ξωκκλήσι:
"Tα μάτια της είναι πράσινα και υπερφυσικά πλατιά. Aπό τη μέση και πέρα είναι ψάρι με γαλάζια λέπια και στα χέρια της βαστά ένα καράβι από τη μια, και από την άλλη ένα τρικράνι σαν κι αυτό που κρατά ο αρχαίος θεός της θάλασσας ο Ποσειδώνας. (...) Tην είπαν «Παναγιά η Γοργόνα» κι έτσι μέχρι σήμερα λένε και την εκκλησιά και το πόρτο."
Kι όμως, το ίδιο το όνομα Mαρία (maria) στα λατινικά σημαίνει "θάλασσες"! Σύμφωνα με τη συγγραφέα Mπάρμπαρα Γουόκερ, Mάρη στην Kύπρο αποκαλούνταν η Aφροδίτη (στο ίδιο νησί υπήρχε σημαντική πόλη που λεγόταν Mάριον)― το όνομα αυτό, με διάφορες παραλλαγές, ανήκε στη Θεά στις χώρες της Aνατολής. Kι έτσι, η Mαρία, η Mεγάλη Mητέρα από την Aσία, πήρε στα χριστιανικά χρόνια τον απίθανο τίτλο Παναγία Aφροδίτισσα και διαδέχτηκε τη λατρεία της σημαντικότερης θεότητας του νησιού! Kρατάει την ίδια προσωνυμία ακόμα και σήμερα . . . Άλλωστε, δεν είναι λίγες οι προσφωνήσεις που μας δείχνουν τη σχέση της με τη θάλασσα: Γιαλούσα, Θαλασσινή, Θαλασσίτρα και Θαλασσιώτισα, Mεσοποντίτισσα, Φουρτούνια, Xιλιαρμενίτισσα. Eίναι κοινό μυστικό ότι για να καταφέρει να επικρατήσει ο Xριστιανισμός αναγκάστηκε να αφομοιώσει - έστω και ακρωτηριασμένη - τη μορφή του Iερού Θηλυκού.
Κλείνω με ένα τραγούδι που ανακάλυψα:
<<Βουτώντας την σκέψη στου χρόνου το φεύγα
αιώνων, που μόνο το τίποτ' αφίσαν

ξοπίσω τους, νάτη στην πρώτη μου λεύγα,
τ' Αλέξαντρου η Αιγαία αδελφή η Γοργόνα.

Ταράχτηκε σαν την αυλή της πατούσα.
Συσπάσεις γεμίσαν το θείο κορμί της.
Μα εγώ, στην ματιά της χαμένος μεθούσα,
με κόπο κρατώντας τα κότσια μου ίσα.
Λαχούρι φορούσε σφιγμένο στην μέση
σταλμένο απ' τα βάθη της 'Ιντιας του Γάγγη,
τρανό του Μεγάλου αγάπης πεσκέσι,
κι αλήθειας σημάδι ζωής κι εξουσίας.

Ασάλευτο κύμα και φίνος μαϊστρος,
στο νεύμα της 'μπρος μου πιστοί υπηρέτες.
Κι εμένα, στην τρέλα να φτάνει ο οίστρος
αέναης πάλης ακάνθινων λόγων
που δεν ειπωθήκαν μα κι ούτε ξανοίξαν,
καθώς χολιασμένη με κοίταζε δίχως

μιλιά να αρθρώνει, κι οι γλώσσες δεθήκαν
σε κόντρα παιχνίδι σιωπής κι αγωνίας......
"Δεν ξέρω" -μου λέει- "και μη με ρωτήσεις
γιά λόγους, και τέτοια, που δεν τα κατέχω
Εγώ ειμ' αδελφή του. Μισό της καρδιάς του
Την στράτα του μόνο με Θύμηση βρέχω,
κι αγιάζω τα όπλα του ανίκητα να ’ναι".
Ξανά στου "γιατί" την τυράννια και πάλι,

με βήμα στην τύχη, με πόνο στα μάτια.......

........Αυτό ήταν όλο. " Γιατί ", και " διότι ",

γιά πάντα στη λήθη, αφού σκέψεις τέτοιες

χωρίς άκρη είναι. "Ανθέλλην" καθότι,

ο όποιος πολέμους σαν τούτον σκαλίζει.


Χμ! Ανθέλληνας όποιος ψάχνει τις αιτίες αυτού του πολέμου....
Βοηθήστε,μπερδεύτηκα..


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>

Edited by - Ελευθερία on 13/02/2004 23:05:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 18:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΡΑΒΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΒΟΥΤΙΑ ΣΤΟ ΠΑΤΑΡΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΑΠΕΔΩΣΕ ΚΑΙ Η ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ
ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΗΔΗ.
ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (!!!) ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΙ
ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΑΣ.

ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΛΩΝ.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 18:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικηφόρε,για κάνε και καμμιά βουτιά σε <ξένα> πατάρια!
Χαχαχαχαχα, ναι εγώ αυτό έκανα...Ντροπή μου

quote:
" Γιατί ", και " διότι ",

γιά πάντα στη λήθη, αφού σκέψεις τέτοιες

χωρίς άκρη είναι. "Ανθέλλην" καθότι,

ο όποιος πολέμους σαν τούτον σκαλίζει.


Τις αιτίες και τις αφορμές του πολέμου,και τον θάνατο Του Μέγα-Αλέξανδρου.
Δεν ξέρω αν αναφέρεται σε αυτό το ποίημα,αλλά προσωπικά τις κατακτήσεις του Μ.Αλεξάνδρου,δεν τις συγκαταλέγω σε <πόλεμο>,με την έννοια που του δίνουμε σήμερα.
Εκπολιτισμός ίσως.
Ακόμα και σήμερα φυλές στην Ινδία,(Καλάς),καμαρώνουν και είναι υπερήφανοι για την καταγωγή τους,άφού ισχυρίζονται πως είναι απόγονοί του.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eViL
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Egypt
102 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 01:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eViL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...........
Εγω ξερω για την Αριελ την γοργονα....
(χεχεχε sorry αν σας βγαζω απο το θεμα...απλα για να σπασω λιγο τον παγο)

Χαιρετω..eViL one


...The eyes are the only truth...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 08:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη Ελευθερία.....ξένα πατάρια;
Υποπτεύομαι οτι την πληρωσε καποιος μαθητης.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 21:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι μαμάδες των μαθητών θα έλεγα.
Που μπήκα σε συμαζεμένα πατάρια και όταν βγήκα επικρατούσε το χάος...
Τελοσπάντων.
Δυστυχώς όσο και να ψάχνω δεν βρίσκω την άκρη του κουβαριού.
Δηλ.πότε εμφανίστηκε η γοργόνα ως μύθος.
Ευχαριστώ!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 22:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΑ.
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ, ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΑΡΚΕΙ.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 18:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αν κάποιος άλλος καταφέρει να βρεί την περίφημη εικώνα ας μας παραθέσει ένα scan ...

Είμαι σίγουρος οτι όλοι θέλουμε να την δούμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 21:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από μένα!

Ας μην ξεχνάμε τους θεούς των Σουμερίων που είχαν ουρά ψαριού ε;!

Πάντως στην δική μας παράδοση η εικόνα των μυθικών γοργόνων μπλέχτηκε με την εικόνα (και κάποια χαρακτηριστικά) των μυθικών Σειρήνων και φτάσαμε να μιλάμε για όμορφες γυναίκες με μακριά μαλλιά (όχι φιδίσια όμως), γλυκειά μελωδική φωνή και ουρά ψαριού (και όχι σώμα πτηνού).
Εγινε ένα "πάντρεμα" των δύο "τεράτων" και βγήκαν από την μέση τα φτερά (που είχαν και τα δύο).

Τέλος πάντων, σύμφωνα με τον Ποταμιάνο (από το βιβλίο του "Θαλάσσια Μυστήρια και Τέρατα στην Αρχαιότητα" αποσπάσματα του οποίου θα σας μεταφέρω- όχι αυτούσια όμως) ως ιχθυόμορφες αναφέρει τις Σειρήνες για πρώτη φορά ένας συγγραφέας του 6ου μΧ αιώνα στο έργο του "De monestris et bellius".
Αυτός γράφει ότι "οι Σειρήνες είναι θαλάσσιες κοπέλες, οι οποίες εξαπατούν τους ναυτικούς με την ωραιότατη μορφή τους και το θελκτικό τους τραγούδι. Και είναι όμοιες με το ανθρώπινο γένος έχουν όμως λεπιδωτές ουρές ψαριών".

Ο Νικόλαος Πολίτης στα "Λαογραφικά Σύμμεικτα" αναφέρει και άλλους συγγραφείς από τον 11ο μΧ αιώνα που δίνουν την ίδια περιγραφή.

Ακόμα ο χρονογράφος Γεώργιος (αμαρτωλός καλόγερος του 9ου αιώνα) αναφέρει την εμφάνιση ενός ζεύγους θαλάσσιων ανθρώπων στην Αίγυπτο κατά τους χρόνους του Αυτοκράτορος Μαυρικίου (583-602). Αναφέρει ότι βγήκαν από τον Νείλο κατά την ανατολή του ηλίου, ο άνδρας ήταν άτριχος με πλατύ στέρνο και μαύρα μαλλιά ενώ η γυναίκα ξανθή. Και οι δύο είχαν σώμα πετεινού. Ο κόσμος που μαζεύτηκε ζήτησε να μείνουν αλλά το ζευγάρι έμεινε μεχρι τις 9 και μετά εξαφανίστηκε μέσα στον ποταμό.

Ο Γεβράσιος ο Τιλεβεριεύς αναφέρει μία σχετική παράδοση ότι στην σημερινή Βρετάνη της Γαλλίας και ανοιχτά στην θάλασσα ζούσαν κάποιες Σειρήνες πάνω στους σκόπελους και παρέσυραν τους ναυτικούς με τα τραγούδια τους. Αυτή η παράδοση θεωρείται ελληνική από τους ναυτικούς που περνούσαν από εκεί.
Τον 16ο αιώνα έχουμε μία εσθονική ιστορία με τον τίτλο "Η ωραία της θάλασσας" (είναι η ερωτική ιστορία του νεαρού με την γοργόνα πάνω στο οποίο βασίστηκε το γνωστό παραμύθι)

Στην θάλασσα της Αττάλειας (στις βορειοδυτικές ακτές της Κύπρου) σύμφωνα με παλιούς ελληνικούς (και όχι μόνο) μύθους των ναυτικών, υπάρχει ο θρύλος του "βαράθρου της Γοργόνας" ή "της Αττάλειας" όπου κατοικεί μία τρομαχτική γοργόνα η Βεργόνα ή Λάουρα ή Φαραλία ή Αττάλεια.
Σύμφωνα με τον λαογράφο Νικόλαο Πολίτη "από καιρού εις καιρόν επιφαίνεται μία μυστηριώδης κεφαλή εις σίφωνα πλησίων της Σατάλιας(Αττάλειας) και τότε όλα τα πλοία διατρέχουν μεγάλους κινδύνους."

Η μαρτυρία αυτή, λέει ο ίδιος, αναφέρεται σε μία μεσαιωνική ελληνική δοξασία για κάποιο κεφάλι δράκοντα που κατοικεί στον κόλπο της Αττάλειας, που ρουφά τα νερά της θάλασσας και όσα πλοία περνούν από εκεί, την δοξασία μάλιστα την αναφέρει και ο Αγγλος χρονογράφος Hoveden.

Μιά άλλη παράδοση λέει ότι αυτή η γοργόνα εμφανίστηκε στην μητέρα του Αγίου Κωνσταντίνου, την Αγία Ελένη, όταν επέστρεφε από τα Ιεροσόλυμα μέσω Κύπρου στην Βασιλεύουσα, αλλά και σε κάποιους Φράγκους πρίγκιπες της Κύπρου.
Κύπριοι, Ελληνες και αλλοδαποί ναυτικοί διηγόντουσαν τρομερές ιστορίες για θύελλες και επικίνδυνα μέρη στην περιοχή και αυτές πρέπει να δημιούργησαν αυτή την παράδοση.

Υπάρχουν δε διάφορες παραδόσεις για την γοργόνα (πχ της Καλύμνου) ότι ήταν βασιλοπούλα της Τελένδου που αυτοκτόνησε λόγω ενός άτυχου έρωτα πέφτοντας στην θάλασσα.

Για την γοργόνα αδερφή του Μέγα Αλέξανδρου η παράδοση λέει ότι ήπιε το αθάνατο νερό του αδερφού της και είτε αυτός θύμωσε και την πέταξε στην θάλασσα, είτε επειδή είχε ενοχές και έπεσε μόνη της. Από τότε έγινε γοργόνα. (Για περισσότερες λεπτομέρειες αύριο)

Δείτε και αυτό το site
http://rubens.anu.edu.au/student.projects/mermaids/folklores.html

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 00:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστούμε Ostria,

Σωστή εγκυκλοπαίδια! Εγώ το μόνο που είχα μπορέσει να βρώ ήταν μια αρχαιοελληνική γοργόνα (στην Ολυμπία, νομίζω), και ακόμα και εκείνο το λινκ το έχασα...

Περιμένω με ενδιαφέρον την αυριανή σου επικόλληση.

Και όποιου άλλου έχει στοιχεία για την ΠΡΩΤΗ εμφάνιση της αδελφής του Μεγαλέξανδρου στην λαϊκή παράδοση, φυσικά.

Κ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 20:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...

Edited by - kynikos on 14/04/2004 21:00:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 20:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ,

Βρήκα αυτήν, που πλησιάζει κάπως την λαϊκή εικώνα, στο site http://www.cretanicons.com, που λέει οτι είναι "χειροποίητη Βυζαντινή εικώνα (Κρητικής σχολής)". Για να το λέει, έτσι θα είναι....

Την παραθέτω εδώ αφού ακόμα κανείς δεν έχει βρει εκείνη από το αναγνωστικό!

Κ


Edited by - kynikos on 14/04/2004 20:47:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 21:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν γιά την παράδοση της γοργόνας αδερφής του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

Κάποιοι θρύλοι μιλούν για την αδερφή, κάποιοι άλλοι για την κόρη αλλά και την μάνα. Τις περισσότερες βέβαια τις βρίσκουμε στα νησιά.

Μία Κρητική παράδοση λέει τα εξής:

"Αλέξανδρος ο βασιλιάς, σαν επολέμησε κι επήρε όλα τα ρηγάτα του κόσμου και τον έτρεμε όλη η γης η οικουμένη εκάλεσε τσοι μάγους και τσοι ρώτηξε:

"Πείτε μου σεις που κατέχετε τση μοίρας τα γραμμένα, είντα μπορώ να κάμω για να ζήσω πολλούς χρόνους και να χαρώ τον κόσμο, τώρα που τον έκαμα όλο δικό μου;"

"Βασιλέα μου πολυχρονεμένε, η δύναμη του είναι πολλή", αποκρίθηκαν οι μάγοι, "μα τα χει γραμμένα η μοίρα, δεν είναι μπορετό να ξεγραφτούνε. Ενα μόνο πράμα είναι, που μπορεί να σε κάμη να χαρής τα βασίλεια και τη δόξα σου, ώστε να θέλης, Να γενής αθάνατος, να ζήσης ίσα με τα βουνά. Μα είναι δύσκολο, πολύ δύσκολο"

"Δεν σας ρωτώ αν είναι δύσκολο, μόνο είντα'ναι;" είπεν ο Αλέξανδρος

"Αι τότε βασιλέα μου, 'ς τς ορισμούς σου. Είναι τ' αθάνατο νερό, που όποιος το πιή θάνατο δεν φόβαται. Μα όποιον πάει να το πάρη, πρέπει να περάσει από μέσα από δύο βουνά που χτυπά το' ναι πάνω στ' άλλο αλάγιαστα. Κι ουδέ πουλί πετάμενο δεν προφτάνει να περάση. Αμα περάσης τα δύο βουνά ειν' ένας δράκος ακοίμητος και φυλάει τ' αθάνατο νερό. Σκοτώνεις τον δράκο και το παίρνεις".

(Ο Αλέξανδρος αμέσως παίρνει τον Βουκέφαλο, τον καβαλάει και πάει. Περνάει μ' ένα βίτσισμα τα βουνά, σκοτώνει τον δράκο και παίρνει το γυαλί που χε τ' αθάνατο νερό.
Γυρίζοντας όμως, το αφήνει στο παλάτι και δεν το φυλάει καλά. Το βλέπει η αδερφή του και χωρίς να σκεφτεί το χύνει. Κατά τύχη χύθηκε πάνω σε μιά αγριοκρομμύδα και γι αυτό οι κρομμύδες δεν ξεραίνονται ποτέ. Οταν ο Αλέξανδρος ψάχνει το αθάνατο νερό να το πιεί, ρωτάει την αδερφή του κι αυτή του λέει πως δεν ήξερε τι ήταν και το πέταξε.)

Τότε ο βασιλιάς επήγε να κουζουλαθεί από τη μάνιτα και τη στεναχώρια του και τση καταράστηκε να γενή από τη μέση και κάτω ψάρι και να βασανίζεται στην μέση του
πελάγου, ώστε να στέκη ο κόσμος.
Ο Θεός τ' ακουσε, και από τότε όσοι γυρίζουνε με τα καράβια την βλέπουνε και παραδέρνεται μέσα 'ς τα κύματα. Ωστόσω τον Αλέξανδρο δεν τον μισά. Και ως δη κανένα καράβι ρωτά "Ζει ο Αλέξανδρος;"
Κι αν ο καραβοκύρης είν' ακάτεχος κι απηλοηθη "Απέθανε", η κόρη από τη μεγάλη της λύπηση ταράσσει με τα χέρια και με τα ξέπλεκα ξανθά μαλλιά τση τη θάλασσα, και πνίγει το καράβι. Οσοι όμως κατέχουνε απηλογούνται "Ζη και βασιλεύει" και τότε η πολύπαθη κόρη κάνει καλή καρδιά και τραγουδεί χαρούμενη γλυκά τραγούδια. Εκεί μαθαίνουνε οι ναύτες τσοι καινούργιους σκοπούς και τσοι φέρνουνε"

Μία άλλη Κρητική παράδοση από το Ρέθυμνο λέει ότι την 2α Φεβρουαρίου ανέρχεται αύτη και ερωτά τους ναύτες κλπ. (Τι κρύβει αυτή η ημερομηνία;)

Μιά παράδοση από την Χίο (αυτός εδώ δεν "μασάει")
"Κάποτε ανήλθον επί ταξειδεύοντος πλοίου αι Σειρήνες αι οποίαι ηρώτησαν τον ναύτην αν έχη αποθάνει ο αδερφός των, ο βασιλεύς Αλέξανδρος. Ο ναύτης μη γνωρίζων επί του ζητήματος τούτου, απειλήθη παρ' αυτών να καταβροχθισθή. Τέλος, όμως ήρπασε αυτάς εκ της κόμης, τας εφόνευσε και είτα έρριψεν αυτάς εις την θάλασσαν..."


Υπάρχει πάντως και μία σειρά παραδόσεων στις οποίες ο Αλέξανδρος αγαπούσε μία που πέθανε και την άφησε έγγυο μέσα στον τάφο. Αυτή του λέει να πάει να πάρει το μωρό σε εννιά μήνες επειδή είναι τελώνιο και θα χαλάσει τον κόσμο. Αυτός πήγε, το έδεσε με αλυσσίδες και το πέταξε στην θάλασσα. Αυτή ήταν η Οργόνα (γοργόνα). Και μετά συνεχίζει η ίδια ιστορία "Ζει ο Βασιλιάς Αλέξανδρος;" κλπ Κάθε χρόνο έρχεται η αλυσσίδα στην τρίχα να κοπεί και την ανανεώνουνε (παράδοση της Νάξου)

Η παράδοση της Βιζύης της Ανατ. Θράκης, λέει ότι η γοργόνα ήταν η μητέρα του Αλέξανδρου, με το χαρακτηριστικό όνομα Φώκια. Αυτή η παράδοση λέει ότι η Φώκια (γοργόνα στην μορφή) ζει στον αφαλό της θάλασσας, εκεί που το νερό γυρίζει γύρω-γύρω και γίνεται τρύπα στην μέση.

Μία παράδοση που υπάρχει σε πολλά μέρη λέει ότι οι γοργόνες ζουν στην Μαύρη Θάλασσα και πολλές φορές κατεβαίνουν και κάτω στα νερά μας. Μερικοί λένε ότι τις περισσότερες φορές φαίνονται το Σάββατο κατά τα μεσάνυχτα.

Μία παράδοση από την Κάλυμνο συνδέει την γοργόνα με τον Μέγα Κωνσταντίνο. Αυτή ζούσε ανάμεσα στην Τέλενδο (η αρχαία Κέλερις) και στο Καστέλλι και απειλούσε τους ναυτικούς. Τελικά την σκότωσε ο Αγιος Κωνσταντίνος που ζούσε στο κάστρο της Τελένδου.

Ο συγγραφέας λέει αυτό που είπαν και τα παιδιά παραπάνω, ότι δηλαδή αυτές οι παραδόσεις επέζησαν στον χρόνο ως συνώνυμα του θάρρους και του ηρωισμού αυτών των ηρώων (Περσέας, Μ. Αλέξανδρος, Μ.Κωνσταντίνος).
Για τον Αλέξανδρο ειδικά λέει ότι με αυτόν τον τρόπο έμεινε "αθάνατος"
στις ψυχές των Ελλήνων.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 21:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Merci Ostria

Μήπως υπάρχουν και τίποτα ημερομηνίες για αυτές τις παραδόσεις;

K.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy