ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ - SPLATTER!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
sadromanticghost
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
77 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 11:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sadromanticghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για και παλι...Σας αρεσουν οι ταινιες τρομου - splatter?Ποιες ειναι οι καλυτερες που εχετε δει?Εχετε καποιο video-club στη περιοχη σας που εχει συλλογη απο παλιες τετοιες ταινιες?Πιστευετε πως τα σεναρια και οι υποθεσεις των ταινιων αυτων πηγαζουν κατα ενα μερος απο πραγαματικα γεγονοτα που συνεβησαν καποτε σε καποιους?

Περιμενω απαντησεις!!!!!!!!!

J.S

sadromanticghost
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
77 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 14:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sadromanticghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηπως με σνομπαρουν λιγο σε αυτο το site...?
Λεω μηπως?

J.SΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 14:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε sadromanticghost...ουφ σιδηρόδρομος...λαχάνιασα
καλώς όρισες στο Esoterica...

Κανένας δεν σε σνομπάρει...γιατί κανένας δεν είναι πάνω από το πληκτρολόγιο του για να δώσει άμεσα μία απάντηση...υπομονή

Άντε να κάνω την αρχή

Ταινίες τρόμου - splatter έβλεπα πολύ παλιά. Να φανταστείς πήγαινα γυμνάσιο τότε (μιλάμε δύο δεκαετίες πριν). Τότε μου άρεσαν πολύ...μόλις πάτησα όμως τα 17-18...αναρωτήθηκα...τι καθόμουν και έβλεπα



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 14:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου sadromanticghost.

Καταρχήν καλωσόρισες.

Σε αυτό το site υπάρχουν εγγεγραμμένα πάνω από 2500 μέλη και ένας μεγάλος αριθμός από αυτά είναι ενεργά.

Το forum έχει πάρα πολύ μεγάλη κίνηση και συνήθως αυτός που μπαίνει μια φορά την ημέρα, αντιμετωπίζει έναν όγκο 80-100 ενεργών topics. Δεν είναι μόνο το δικό σου topic ενεργό.

Ούτε βέβαια μπαίνουν όλοι κάθε ημέρα, ούτε και αυτοί που μπαίνουν κάθε ημέρα δεν μπαίνουν όλοι στο τρίωρο μεταξύ 11 π.μ. και 2 μ.μ.

Άρα πρέπει να κάνεις μια κάποια υπομονή πριν βγάλεις το συμπέρασμα ότι σε σνομπάρουν.

Επίσης συνήθως στον ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ θέλουμε να συζητάμε ταινίες με θέμα την Μεταφυσική και το Ανεξήγητο κι έτσι τα περισσότερα μέλη αυτό έχουν ως ενδιαφέρον.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν συζητάμε και για άλλου είδους ταινίες αλλά δεν δίνουμε εκεί το κύριο βάρος.

Αυτό δείχνει ότι πρέπει να περιμένεις και αυτά τα μέλη που έχετε κοινά ενδιαφέροντα για να κάνετε συζήτηση.

Συνπέρασμα: Υπομονή φίλε μου. Κάνε μια βόλτα στο υπόλοιπο forum μέχρι κάποιος να γράψει. Δεν θα χάσεις !!!

Υ.Γ. Ουπςςς....Από ότι είδα εκ των υστέρων σου απάντησε ο Συντονιστής... Παλιοτίγρης...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 15:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H NYXTA ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ ΝΕΚΡΩΝ (Αριστουργημα).
ΑΓΡΥΠΝΟΣ (εξοχο) Αυτος ο Mario Argento ειναι ανεπαναληπτος.
Η ΣΕΚΤΑ (καλουτσικο).
Οταν θυμηθω κι αλλα θα γραψω....ειναι τοσα πολλα !!
Ειδα το "Σφαξτε τουε Καννιβαλους" απο την σειρα ταινιων "Dark Side" (αν δεν κανω λαθος το ονομα).Σκετη απατη.Αλλα εγραφε η υποθεση και αλλα εδειχνε η ταινια.Υποψιαζομαι οτι οι ακραιες σκηνες "κοπηκαν" και οτι αυτη η εκδοση που ηρθε στην Ελλαδα ειναι "λογοκριμενη".
Μα ουτε μια σφαγη...!! ουτε ενα φαγωμα ανθρωπου !! Μην την δειτε !!
Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ (ολες οι συνεχειες).ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ !!!
ΤΟ "ΑΥΤΟ" (ΤΗΕ "ΙΤ").Αψογος ο κλοουν !
Η ΕΠΑΥΛΗ (ατμοσφαιρα....)
ΟΙ ΑΛΛΟΙ (για μενα το κορυφαιο στο ειδος του τα τελευταια 10 χρονια).
ΤΟ ΩΤΟΣΤΟΠ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ (all time classic).
ANATOMIA (αρκετα καλο).
ΗORROR 101 (αγωνια μεχρι τελους).
SEVEN (τα σεβη μου...)
TEXAS CHAINSAW MASSACRE (απαραιτητη η γονικη συναινεση)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 15:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θεωρώ τις ταινίες splatter χάσιμο χρόνου και δεν τις προτιμώ.
Η μόνη που έχω δεί μετά απο προτροπή ενός φίλου είναι το "braindead" του peter Jackson (lord of the rings) και έχω ρίξει το απίστευτο γέλιο ειδικά στη σκηνή με το έντερο...
Το άτομο απο τότε φαινόταν ταλεντάρα !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 19:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδικα τις ταινιες splatter (οχι απλα τις ταινιες τρομου) δεν πρεπει να τις βλεπουμε επιφανειακα.Δεν τις βλεπουμε για να ζυγισουμε τα λιτρα αιματος που ενδεχομενως θα δουμε.
Πρεπει να "δουμε" τι κρυβεται απο πισω.Τα μηνυματα που ενδεχομενως κρυβονται καλα και περιμενουν εμας να τα αποκωδικοποιησουμε.Αλλωστε οι ταινιες αυτου του ειδους αν μη τι αλλο ειναι οι ταινιες που αποθεωνουν τον ρεαλισμο ως εκφραση της καθημερινης ζωης.Εχετε σκεφτει αραγε ποσα εγκληματα γινονται καθε λεπτο στον πλανητη μας ?
Ποσα λιτρα αιματος χυνονται ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ απο διαφορες αιτιες ?
Οι ταινιες αυτες (πιστεψτε με) ειναι κατι πολυ περισσοτερο απο απλα "αηδιαστικες" ή "αιματηρες".Αλλα καλυτερα να μην επεκταθω,αφου αλλωστε δυσκολα θα σας αλλαξω γνωμη (απ'τη στιγμη μαλιστα που καποιοι θεωρουν τις ταινιες αυτες "σκουπιδια").
Περιμενω αποψεις κυριως απο ατομα που "βλεπουν" πισω απο αυτα τα πονήματα και καταλαβαινουν τι εννοω !!
Στο κατω-κατω προτιμω να βλεπω το ΨΥΧΩ απο τα ΑΤΙΘΑΣΑ ΝΙΑΤΑ ή το POP STARS !!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΓΩ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 13:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΓΩ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απολαμβάνω πολύ τις ταινίες τρόμου αν και πιστεύω τώρα πια (οι καλές ταινίες τρόμου) σπανίζουν και οτι οι περισσότερες στο σήμερα βγαίνουν "πατάτες"
Οι καλύτερες που έχω δεί τελευταία είναι "The others" και "The eye"
Άλλες αγαπημένες:

" Το ΑΥΤΟ " Ο κλόουν η πιό καταπληκτική επινόηση φιγούρας τρόμου! εφευρετικό στόρι, ενστάσεις για την απόδοση του τέλους...

" Η Επαυλη-Rose Red " Απλά επιβλητική...

" ΜΙΖΕΡΙ " Σφάζει με το γάντι...
Βy the way είμαι fun του Stephen King

" Το στώμα της τρέλλας " Καλή επινόηση...

" Το Κελλί " Σουρεαλιστικές εικόνες που θύμιζαν κάτι απο πίνακα του Dali...

" Βainscan " (πολύ) έξυπνο στόρι...

" Brain Dead " Μαύρη κομωδία, απ'τα πιο αστεία σπλάτερ που έχω δεί
ΑΙΟΝ γιατί τη σκηνή με το "σισσίτειο" των ζόμπι στη συγκεκριμένη ταινία το θυμάσαι με την νοσοκόμα με το κεφάλι στυλ "καπάκι τουαλέτας", το "φιλί" που της έκατσε ο παππάς...ή το όργιο που παίχτηκε αργότερα μεταξύ τους και το μωρό ζόμπι που το έβγαζε βόλτα στο πάρκο με συπματόπλεγμα...τρομερό γέλιο!

Ένα απο τα επισόδια του "Εφιάλτη στο δρόμο με τισ λεύκες -Freddy"
η σκηνή που είχε κάνει "μαριονέτα" έναν απο τα παιδιά του άσυλου... και ένα απο τα επισόδια του "Σχιζοφρενή δολοφώνου με το πριόνι"

"ΑΜΙΤΙΒΙΛ" Το στόρι σ'αυτή τη ταινία είναι για μία τετραμελή οικογένεια που μετακομίζει σε ένα σπίτι που όμως έχει σκοτεινό παρελθόν , με αποτέλεσμα να συμβαίνουν διάφορα περίεργα και ο μεγάλος γιός (της οικογένειας αυτής ) να καταλαμβάνεται απο κάποια σκοτεινή δύναμη (που είχε ώς κέντρο της το υπόγειο-αποθήκη του σπιτιού αυτού) και να ξεκληρίζει σχεδόν όλη την οικογένεια (ακόμη και τη μικρή του αδερφή) Ο πατέρας ο μόνος επιζών καλεί εξωρκιστή γιατί αντιλαμβάνεται οτι κάτι κακό συμβαίνει ο γιός κλείνεται ταυτόχρονα φυλακή οπου εκεί διαδραματίζονται απίστευτες σκηνές το τέλος γίνεται ακόμη πιό δραματικό αφού ο παππάς καταλαμβάνεται ο ίδιος απ'αυτή τη δύναμη προσπαθώντας να σώσει τον γίο...
Προσωπική μου άποψη μου φάνηκε πολύ πιό ατμοσφαιρική απο τον "Εξωρκιστη" με πιό δυνατές ερμηνείες...

Τώρα γιατί κάθησα και σας ζάλησά με όλο αυτό το κατεβατό,
απλούστατα γιατί δεν θύμαμαι ακριβώς τον τίτλο της ταινίας ξάρω μόνο οτι είχε σχέση με το όνομα του σπιτιού-βίλας και οτι λεγόταν κάπως έτσι...Σε όποιον θυμίζει κάτι το παραπάνο στόρι και ξέρει ας μου δώσει περισσότερες πληροφορίες την ψάχνω χρόνια τώρα και θα ήθελα πολύ να την ξαναδώ!!! ευχαριστώ

Τέλος θα σας πρότεινα εκτός απο ταινίες υπάρχουν και πολύ ωραία βιβλία με ιστορίες τρόμου και "σκοτεινό" περιεχόμενο βλέπε "Λάβκραφτ"
συμπαθητική και η ταινία "DAGON" βασισμένη στην ιστορία του...
και ένα άλλο αγαπημένο μου βιβλίο "Ο κλέφτης του πάντοτε" του
Clive Barker εκδόσεις Οξύ και η σειρά βιβλίων-παιχνιδιών "Μοναχικός Λύκος" οπου μπαίνεις εσύ στο ρόλο μιάς παράξενης ιστορίας...

Συγώμη αν σας κούρασα είμαι κι εγώ πολύ fun των θρίλερ αν και τα καλύτερα τα έχω δεί στα όνειρά μου ! ! !


¨ΑΡΓΩ¨ γιατί δεν βιάζομαι και η Ψυχή μου λαχταρά πάντα ταξίδια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 02:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΓΡΥΠΝΟΣ (εξοχο) Αυτος ο Mario Argento ειναι ανεπαναληπτος.

Μια μικρή διόρθωση .....καθότι λατρεψα απίστευτα αυτή την ταινία ...DARIO ARGENTO ... το ονομα του ημίθεου ...!!!Γιατί θεός μακράν ειναι LUCIO FULCI

ΑΠΟ ARGENTO ---ΑΚΌΜΑ ΠΟΛΎ ΚΑΛΉ ..."ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΜΕ ΤΑ ΚΡΥΣΤΆΛΙΝΑ ΦΤΕΡΑ"
/"THE BIRD WITH THE CRYSTAL PLUMAGE"

OΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ "SUSPIRIA" καταπληκτική ατμόσφαιρα !!

SLEEPLES 2000 -------


Tώρα τι να πώ ...μάλλον διαταραγμένη προσωπικότητα ειμαι ....δεν εξηγήται αλλιώς ...Από μικρή , γύρω στα 12 -14 ...εβλεπα ZOMBI ...Οτι υπήρχε το ειχα δεί ,,,,

Αυτά που ξεχωρίζω ...

BAD TASTE -----PETER JAKSON η πρώτη του ..και πολύ γέλιο ...
Πολύ καλή για ερασιτεχνική !!(δείτε εξωγήινους που ερχονται στην γή να πάρουν ανθρωπους για να τους χρησιμοποιήσουν για χαμπουργκερ στα fast food στον πλανήτη τους !!!!!!!!!!

BRAIN DEAD ----- τι να πει κανείς βλέποντας εναν παπά να παίζει καράτε !!!!!!

Fulci ZOMBI - CITY OF THE LIVING DEAD - HOUSE BY THE CEMETERY - KAI ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ TO BEYOND "L'ALDILA"


ROMERO

THE NIGHT OF THE LIVING DEAD
DOWN OF THE DEAD
THE DAY OF THE DEAD .....τΟ ΨΑΧΝΩ !!

Αυτά προτείνω ....αμα θυμηθώ και αλλα θα τα επισημάνω !!!!!\

Και μην ακούσω σχόλια του τύπου ----αυτά ειναι βλακείες ....
γιατί εκεί φαίνεται η τέχνη !!!!!!!


"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sadromanticghost
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
77 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 02:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sadromanticghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ....

1)Η ΤΑΙΝΙΑ ΛΕΓΕΤΑΙ:Η ΒΙΛΛΑ ΤΩΝ ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΕΝΩΝ Νο2

2)ΤΟ THE DAY OF THE DEAD ΤΟ ΕΧΩ ΣΕ DVD...Αν το θες στειλε e-mail...

J.SΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 03:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
texas chansaw massacre ΧΑΛΑΡΑ
JASON
KAI guinea pig 2 ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ SNUFF MOVIE ΠΟΛΥ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΟ ΕΡΓΟ.
ΕΠΕΙΣΗΣ Η ΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΤΩΝ ΚΟΛΛΑΣΜΕΝΩΝ 1-2

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 00:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dario Argento ...ναι,σωστα.Αλλωστε με τα μικρα ονοματα δεν τα πηγαινα
ποτε καλα.Η ουσια βεβαια ειναι τα εργα του.Αλλα και τι ομορφαντρας ε ?
Ξεχασα και το "ΤΗΕ ΕΥΕ".ΑΡΓΩ ευχαριστω για την ακουσια υπενθυμιση.Δυνατο εργο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΓΩ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 02:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΓΩ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν κάνει τίποτα Masvidal

Αλήθεια ποιά είναι η γνώνμη σας για το "Βlair Wich Project" το 1 ;

Σας αρέσουν καθόλου τα video games τρόμου ;

Έχετε αναρωτηθεί ποτέ κατα πόσο επιδρά ένα "θρίλερ" στη ψυχολογία μας και τι πραγμματικά προσελκύει τον καθέναν μας στο να τα παρακολουθεί ;

Φυσικά όλα αυτά που συμβαίνουν στα θρίλερ δεν θα θέλαμε να τα δούμε να συνβαίνουν στη πραγμματικότητα υπάρχει όμως μια αντίφαση σε όλα αυτά δε νομίζετε ;

Δέν έχω τη πρόθεση υπέρ-ανάλησης αλλά έχω αναρώτηθεί αρκετές φορές γι'αυτό το θέμα και θα ήθελα να ανταλλάξουμε απόψεις...

sandromanticghost ελπίζω και οι παραπάνω προεκτάσεις να θεωρούνται "εντός θέματος" ...

¨ΑΡΓΩ¨ γιατί δεν βιάζομαι και η Ψυχή μου λαχταρά πάντα ταξίδια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 13:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν κάνει τίποτα Masvidal

Αλήθεια ποιά είναι η γνώνμη σας για το "Βlair Wich Project" το 1 ;

Σας αρέσουν καθόλου τα video games τρόμου ;

Έχετε αναρωτηθεί ποτέ κατα πόσο επιδρά ένα "θρίλερ" στη ψυχολογία μας και τι πραγμματικά προσελκύει τον καθέναν μας στο να τα παρακολουθεί ;

Φυσικά όλα αυτά που συμβαίνουν στα θρίλερ δεν θα θέλαμε να τα δούμε να συνβαίνουν στη πραγμματικότητα υπάρχει όμως μια αντίφαση σε όλα αυτά δε νομίζετε ;

Δέν έχω τη πρόθεση υπέρ-ανάλησης αλλά έχω αναρώτηθεί αρκετές φορές γι'αυτό το θέμα και θα ήθελα να ανταλλάξουμε απόψεις...

sandromanticghost ελπίζω και οι παραπάνω προεκτάσεις να θεωρούνται "εντός θέματος" ...

¨ΑΡΓΩ¨ γιατί δεν βιάζομαι και η Ψυχή μου λαχταρά πάντα ταξίδια...



BLAIR WITCH PROJECT No1:ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ (ή ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ).
BLAIR WITCH PROJECT No2:ΚΑΛΥΤΕΡΟ,ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΥΠΟΒΑΘΡΟ.ΠΙΟ ΑΛΗΘΙΝΗ ΤΑΙΝΙΑ.
ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ ΤΑ VIDEO GAMES ΤΡΟΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ "ΤΕΧΝΗ" ΧΑΜΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ.ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΣΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ.ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΔΩ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΤΡΟΜΟΥ ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΝΑΛΩΝΟΜΑΙ ΣΕ ΦΤΗΝΕΣ ΑΠΟΜΙΜΗΣΕΙΣ "ΤΕΧΝΗΣ".
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΕΠΙΔΡΑΣΗ...ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΜΑ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΛ ΜΙΛΩΝΤΑΣ,ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΟΝ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟ ΟΡΟ "ΘΡΙΛΕΡ".
ΘΡΙΛΕΡ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΓΩΝΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕΝΑΡΙΑΚΕΣ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ.
ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ "ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ" ΚΑΙ ΥΠΟΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ SPLATTER = πιτσιλίζω ΟΠΟΥ Ο ΠΑΡΑΓΩΝ ΑΙΜΑ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ.ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ "ΑΙΜΑ" ΘΑ ΠΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΤΙΓΜΗ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ ΜΕ ΠΡΟΣΕΛΚΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΖΩΗ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΑ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΣΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ ΑΤΡΑΠΟΥΣ.ΞΕΓΥΜΝΩΝΕΤΑΙ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ.ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΠΤΥΧΕΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΥΠΟΣΤΑΣΗΣ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΑΠΩΘΕΙ ΔΙΟΤΙ ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ/ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΚΟΙΤΑΩ "ΠΙΣΩ" ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ.ΔΕΝ ΜΕΝΩ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΥΜΕΝΑ ΕΝΤΕΡΑ.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ/ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ ΠΤΥΧΗ ΤΟΥ ΟΛΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΓΙΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ,ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΠΩ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΓΩ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 18:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΓΩ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μasvidal συμφωνώ κι'εγώ οτι ο όρος "θρίλερ" είναι άτοπος γι'αυτό κι'εχω χρησημοποιήσει εισαγωγικά...
Δεύτερον προσωπική μου προτήμηση είναι το Βlair witch 1 και αυτό όχι γιατί την βρήκα και τόσο συναρπαστική ταινία αλλα γιατί μου φάνηκε πιό κοντά στην δική μου πραγμματικότητα...
Τρίτον δεν με χαλάνε ορισμένα video games τρόμου-μυστιρίου κι'αυτό γιατί μου αρέσει να έχω τη δυνατότητα να μπώ σ'έναν ρόλο και να λύνω γρύφους "επιλέγοντας" την ροή μιάς ιστορίας...
Γενικά είμαι άνθρωπος που μου αρέσει να δοκιμάζω τον εαυτό μου συνεπώς και τους φόβους μου, αν και δεν έχω βάλει ακόμα κανέναν να με κηνηγάει μένα τσεκούρι...

¨ΑΡΓΩ¨ γιατί δεν βιάζομαι και η Ψυχή μου λαχταρά πάντα ταξίδια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 21:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αν και δεν έχω βάλει ακόμα κανέναν να με κηνηγάει μένα τσεκούρι...

¨ΑΡΓΩ¨ γιατί δεν βιάζομαι και η Ψυχή μου λαχταρά πάντα ταξίδια...


ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ,ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ (ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ,ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ).ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ .....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 00:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα σας.

Θα συμφωνήσω με τα γραφόμενα του/της masvidal

quote:
ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ "ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ" ΚΑΙ ΥΠΟΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ SPLATTER = πιτσιλίζω ΟΠΟΥ Ο ΠΑΡΑΓΩΝ ΑΙΜΑ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ

Αλλο λοιπόν το θρίλλερ, κι άλλο τα σπλάτερ θρίλλερ όπως τα δύο πολύ αντιπροσωπευτικά του είδους:

  • Ο Δράκουλας
  • Φράνκενστάιν

του φοβερού και τρομερού... Αντι Γουόρχολ!!!

Δύσκολα μπορεί κάποιος να βρει τις δύο αυτές ταινίες με το μεγάλο καλλιτεχνικό ενδιαφέρον (άκρως ανατρεπτικές), εκτός εάν πετύχετε κάποιο αφιέρωμα σε τέτοιου είδους ταινίες.
Επικίνδυνο βέβαια το σπορ του φαν αυτών των ταινιών... Μετά από ένα τέτοιο φεστιβάλ, πήγα στο βίντεοκλαμπ (με την ψευδαίσθηση ότι οι σπλάτερ ταινίες είναι ποιοτικά καλές όπως του Γουόρχωλ), και κατέληξα στον καναπέ μπροστά από την οθόνη της τηλεόρασης, να παρακολουθώ την απεικόνηση της μεγαλύτερης διαστροφής που μπορεί να συλλάβει το ανθρώπινο μυαλό, σε μία ταινία σπλάτερ. Παρόλο που η τέχνη όσο σοκαριστική κι αν είναι δεν με σοκάρει (π.χ. 120 μέρες στα Σόδομα), στη συγκεκριμένη περίπτωση ανακάλυψα την ειδοποιό διαφορά. Μόνο αίμα...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 02:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Masvidal χαιρετα την Αμαλια.
Μαλλον επεσες στην κλασσικη περιπτωση σκηνοθετη "δωστε αιμα αβερτα,θελω να σοκαρω.Εχω "αποψη" εγω ...!! " (χαχαχα)...
Αληθεια,ποιο εργο ηταν ? Μηπως το "Versus" ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 02:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικες φορες ειναι σαφως τρομακτικοτερο οταν το αιμα δεν φαινεται αλλα....υπονοειται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 07:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Masvidal από Αμαλία! Και στους υπολοίπους...

Η συγκεκριμένη απαίσια, ήταν μία b-moovie της πολύ κακιάς ώρας, με κάτι εξωγήϊνους, που ήταν ανθρωποφάγοι, και την οποία παράτησα όταν άρχισαν να μαγειρεύουν κάποιους γήϊνους σε μία κατσαρόλα και να τους τρώνε κανονικότατα... Απερίγραπτη, μάλλον δεν θα την ξέρεις, αφού κι εγώ απόρρησα πως βρέθηκε στα ράφια του βίντεο-κλαμπ.

Σχετικά πάντως με τις δύο άλλες του Αντυ Γουώρχολ, το αίμα στη μία υπάρχει, στην άλλη πιο πολύ υπονοείται, αλλά είναι και οι δύο καταπληκτικές.
Σκηνή από τον Δράκουλα:
Μόλις έχει φτάσει σε μία πόλη, και βρίσκεται πεινασμένος στο δωμάτιο του ξενοδοχείου. Ακούει για κάποιο ατύχημα στο δρόμο, και στέλνει τον κλασσικό του υπηρέτη με μια φρατζόλα ψωμί, να πάει να του την βουτήξει στη λίμνη αίματος που σχηματίστηκε...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

harmonia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 01:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους harmonia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι παλαιότερες ταινίες τρόμου πχ Χίτσκοκ προκαλούσαν πιο πολύ τρόμο -εφόσον αυτό είναι το ζητούμενο- παρά απέχθεια όπως κάποιες από τις τελευταίου τύπου Αλλά και οι παλαιότερες Δράκουλα και Φραγκεστάιν είναι ποιότητας. Ο τρόμος δημιουργείται από τις καταστάσεις
Αν δεν απατώμαι η πρώτη εικόνα φρικιαστικής θέας που παίχθηκε σε ταινία και σήμανε και την έναρξη της εξοικείωσης με αυτές τις σκηνές ήταν το χυμένο μάτι στο Τσάινα Τάουν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 08:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ SPLATTER ΤΑΙΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΦΕ.ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ,ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΕ ΣΚΗΝΕΣ ΟΠΟΥ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ (ΚΑΙ ΜΗ) ΜΕΛΗ,ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΑΓΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΜΑΧΗΣ ΣΚΗΝΗΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΤΕ ΚΑΡΕ-ΚΑΡΕ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ.ΣΤΟ DVD ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΙΟ ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΚΟ.
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΕΦΕ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕ.... ΑΛΛΟ ΜΑΤΙ (ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΞΕΡΙΖΩΣΕΤΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΑΛΛΟ,ΕΝΝΟΩ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ....ΤΙ ΧΙΟΥΜΟΡ ΘΕΕ ΜΟΥ).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 09:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μου αρέσουν οι ταινίες splater αλλά έχω γελάσει πολύ με την ταινία "Τα ζόμπι δεν είναι χορτοφάγα" και το "Braindead" αλλά θυμάμε μία ταινία που με είχε τρομάξει πολύ οταν ήμουν μικρή, "Η 7η πύλη της κολάσεως" όταν την ξαναείδα μου φάνηκε πολύ μέτρια αλλά είχε τον καλύτερο επίλογο που έχω δει σε ταινία!
Προτιμώ τις ταινίες τρόμου και τα ψυχολογικά θρίλερ

Ευχαριστώ

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 23:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
HELLO SADROMANTICGOST.ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ.ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΕΧΩ ΣΕ ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ.
Ο ΕΞΩΡΚΙΣΤΗΣ
Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ
Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ
HANIBAL
ΠΟΡΦΥΡΑ ΠΟΤΑΜΙΑ
ΟΙ ΑΛΛΟΙ
ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΙΜΑ
ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ ΑΠ'ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ 13
HELLRAISER
ΑΝ ΘΥΜΙΘΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy